Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Semundja e Ostepoerozes

  Share
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:03

  C'fare eshte semundja e Ostepoerozes?!

  Ostepoerozes (osteoporosis) eshte nje semundje kockash. Kockat dobesohen dhe humbin fuqine e tyre prandaj dhe kane tendence te thyhen. Njerez me kete semundje kane nje risk per plasaritje edhe ne levizje te perditshme si psh. duke u perkulur akoma dhe duke kollitur.zhvellimi i kesaj semundje mund te shfaqet per shkak te ndryshimeve te hormoneve qe grate kalojne, mungesa e kalciumit, presenca e tiroideve ose konsumimi i madh i alkolit dhe duhanit.
  Kjo semundje nga statistikat eshte me e perhapur ne grate e races se bardhe dhe te verdhe (aziatike). Eshte me e rralle ne grate e races se zeze. Pervec ilaceve metoda me e mire e zevendesimit te estrogenit eshte ajo dietike, duke pire sa me shume produkte qumeshti (djath, kos, etj) dhe , cdo gje me ngjyre portokall (karrota, portokalle, etj) te cilat jane edhe permbajtes se vitamines "D".
  Ostepoeroza eshte nje semundje kronike megjithse mjekim i pershtatshem mund te jape perparime ne mirembajtjen e sasise se kockave dhe mund te pakesoje simptomat qe mund te shfaqen. Por sasia e kockave nuk kthehet ne normalitet por me mjekime risku ulet dramatikisht.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:04

  Osteopoeroza
  Kockat tona janė ato qė ruajnė disa organe tė trupit tonė (zemrėn, trurin), realizojnė lėvizjen, depozitojnė minerale dhe mbajnė nė vetvete tė ashtuquajturėn palcėn e kockės vendi ku prodhohen qelizat e gjakut. Janė tė pėrbėra nga kristale tė mineraleve si fosfori, kalēiumi dhe magneziumi. Ka dy lloj qelizash, ato qė formojnė kockėn dhe ato qė e tresin kockėn.Deri nė moshėn 20-25 vjeē dominante janė qelizat qė formojnė kockėn, mė pas ato shkatėrruese megjithėse kan njė ekuilibėr mes tyre. Rritja e shkatėrrimit pakėson sasinė e mineralit dhe kjo sjell thyerjen e kockės. Gjendja ku sasia e mineralit pakėsohet shumė quhet Osteoporoz. Kjo ėshtė sėmundja mė e shpeshtė metabolike e kockave ku mikroarkitekturae tyre dhe masa e kockės janė zvogėluar. Gratė pas menopauses janė mė tė predispozuarat.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:04


  Sa lloj osteoporoze ka?

  Ka tre lloj osteoporoze:

  1) Shihet mė shpesh tek gratė. Njė nga faktorėt qė e mbron kockėn prej qelizave shkatėrruese ėshtė estrogjeni i cili prodhohet nga vezoret. Funksioni i vezoreve tek gratė rrreth 45 vjeē vjen duke u pakėsuar deri nė humbjen e menstruacioneve. Kjo periudhė quhet menopauza. Estrogjeni ulet dhe qelizat shkatėrruese rrisin punėn e tyre.

  2) Shihet tek moshat e mėdha. Thamė se sidomos pas moshės 45 vjeē dominonte shkatėrrimi i kockave i cili pas moshės 70 vjeē theksohet akoma dhe mė shumė sa qė me njė rėnie edhe nga njė lartėsi tepėr e vogėl mund tė shkaktojė thyerje tė kockės.

  3) Ky lloj ka lidhje me pėrdorimin e kortizonit tek personi. Si p.sh tek pacientėt qė pėr shkak tė azmės, allergjisė, sėmundjeve reumatizmale pėrdorin kortizon pėr njė kohė tė gjatė.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:05


  Cilat janė shenjat e osteoporozės?

  Osteoporoza ėshtė njė sėmundje e fshehtė. Nuk jep shenja pėr njė kohė tė shkurtėr por afatgjate. 3-4 vjet pas menopauses 30% e kockės humbet. Nėse ėshtė krijuar osteoporoza vihet re kėrrusje dhe dhimbje tė belit dhe shpinės.Sidomos kockat e vertebrės janė shumė delikate. Edhe kockat e kyēit tė dorės ndikohen. Tek tipi I dytė vihen re mė shumė dhimbjet e kockave.Me rritjen e moshės rritet mundėsia e thyerjes sė kockave tė legenit. Kėto lloj thyerjesh janė tepėr tė rrezikshme pėr jetėn apo pėr ta bėrė tė sėmurin tė mos lėviz nga shtrati.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:06


  Kush rrezikohet mė shumė?


  -Gratė
  -Ato qė janė tė dobėta
  -Ato qė i kanė flokėt apo lėkurėn ngjyrė tė hapur.
  -Ato qė hyjnė herėt nė menopauzė.
  -Ato qė kanė pak lėvizje.
  -Ato qė pėrdorin alkol dhe cigare.
  -Ato qė pėrdorin pak qumėsht apo produktet e tij.
  -Ato qė pėrdorin kortizon.
  -Ato qė i kanė tė dėmtuara funksionin e veshkave.
  -Ato qė kanė bėrė shumė lindje
  -Ato qė kanė tek tė afėrmit e tyre njė problem tė tillė.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:07

  Ja kush preket nga osteoporoza dhe simptomat

  Osteoporoza ėshtė njė sėmundje joneoplastike e kockės, qė nė heshtje cilėsohet edhe si patologjia e shekullit. Sipas
  statistikave nė vendin tonė, njė nė tre meshkuj mbi tė 50-at vuan nga kjo sėmundje. Por edhe femrat vuajnė nga kjo
  sėmundje e kockave. Treguesit thonė se 1 nė 5 gra vuan nga osteoporoza. Por nga vjen kjo sėmundje dhe cilat janė
  shkaqet qė ēojnė nė shfaqjen e saj? Osteoporoza ėshtė njė sėmundje qė prek skeletin e njeriut, e cila vepron duke rralluar
  indin kockor. Si pasojė e kėtij veprimi kocka bėhet e brishtė dhe lehtėsisht e thyeshme. Prandaj kjo sėmundje quhet edhe
  patologjia e frakturave tė kockave. Kjo sėmundje shkaktohet nga mungesa e Estrogjenit gjatė menopauzės te femrat, nga
  mungesa e ushtrimit fizik, nga rritja e nivelit tė hormoneve glukokortikoide, nga hipertiroidizmi, si edhe nga mungesa e
  kalciumit. Pėrgjithėsisht osteoporoza nuk shfaq asnjė shenjė apo simptomė nė trupin e njeriut. E vetmja simptomė ėshtė
  thyerja ose fraktura e kockave. Shpesh quhet sėmundje e heshtur sepse ajo nuk ka simptoma dhe njerėzit ndoshta nuk e
  dine se janė prekur prej saj derisa fillojnė tė ndjejnė dhimbje nė kurriz ose pėsojnė ndonjė frakture nė kockė. Zakonisht
  kockat qė thyhen janė ato tė shtyllės kurrizore ēka e bėn edhe mė vdekjeprurėse kėtė sėmundje. Kjo bėhet shkak pėr dhimbje
  nė gju dhe kofshė.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:07

  Kush preket nga osteoporoza?

  Shumė nga mjekėt dhe specialistėt thonė se vetėm gratė preken prej kėsaj sėmundjeje. Por e vėrteta ėshtė se edhe burrat
  mund tė preken prej saj, madje edhe tė rinjtė. Por osteoporoza ėshtė e trajtueshme dhe sė shpejti pritet tė dalė njė ilaē i ri i cili
  i jepet pacientit vetėm njė herė nė vit. Instituti kombėtar amerikan i shėndetit pėrllogarit se gratė 30 – 40 vjeēare
  pėsojnė njė humbje tė dukshme tė densitetit tė kockės. Dhe kur kocka me densitet tė ulėt krahasohet me njė kockė normale
  dallimi duket qartė. Ndėrkohė qė 80 pėrqind e atyre qė preken nga osteoporoza janė gra dhe shpesh tė moshuara, edhe
  burrat mund tė preken nga kjo sėmundje. Njerėz tė racės sė bardhė dhe aziatike janė mė nė rrezik prej osteoporozės, por
  edhe njerėz tė racave tė tjera mund tė preken prej saj.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:08

  Trajtimi i osteoporozės?

  Pėr trajtimin e sėmundjes ekzistojnė trajtime tė ndryshme, por shumė njerėz e ndėrpresin marrjen e ilaēeve pas njė viti.
  Trajtimi i osteoporozės kryhet me estrogjen, njė lloj terapie mjekėsore e pėrsėritur me hormone. Por pėrdorimi i estrogjenit
  me kalimin e viteve ėshtė shoqėruar me rritjen e rrezikut tė kancerit tė gjirit te femrat dhe me rritje tė rrezikut tė trombozės.
  Pėr kurimin e osteoporozes perdoret edhe Kalcitonina, e cila merret nėpėrmjet hundės dhe nuk ka efekte anėsore, por qė
  sipas mjekėve ortoped nuk ėshtė ilaē shumė efektiv. Kohėt e fundit kėto terapi janė zėvendėsuar me Bifosfonate, alendronate,
  etidronate, pamidronate, tė cilat janė barna me efekte anėsore tė pakta dhe qė ulin ndjeshėm incidencėn e thyerjes tė
  kockave. Kėshilla pėr tė gjithė meshkujt dhe femrat qė i afrohen ose jo moshės sė tė 50-tave ėshtė tė kenė sa mė shumė
  aktivitet fizik. Vetėm kėshtu ata mund tė luftojnė osteroporozėn dhe pasojat e saj fatale nė trup.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:09

  Shenjat dhe simptomat mė tė cilat shfaqet osteoporoza

  1. Artriti reumatoid ėshtė simetrik, prek gjunjėt, kėmbėt dhe kyēet
  2. Simptomat janė mė tė forta nė mėngjes. Tipikisht, pacientja ose pacienti e ka tė vėshtirė tė lahet, tė vishet, dhe tė krihet nė
  mėngjes
  3. Shoqėrohet edhe me serozit, qė do tė thotė efuzione pleurale, perikardit, anemi, xhunga nėn lėkurė.
  4. Kur sėmundja pėrparon, ajo shkakton shformime karakteristike tė gjymtyrėve: gishtėrinjtė e duarve zhvendosen
  lateralisht pėr nga ulna, gishtėrinjtė pėsojnė kontrakturė etj.
  5. Pėrparimi i sėmundjes shoqėrohet me shkatėrrim tė kėrcit tė kyēeve dhe me ankilozė tė kockave


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:10

  Sėmundja e kockave, osteoporoza

  Osteoporoza ėshtė njė sėmundje kockash. Kėto tė fundit dobėsohen dhe humbin fuqinė e tyre, prandaj dhe kanė tendencė tė
  thyhen. Njerėz me kėtė sėmundje kanė njė rrezok pėr plasaritje edhe nė lėvizje tė pėrditshme, si pėr shembull duke u pėrkulur,
  por dhe duke u kollitur. Zhvillimi i kėsaj sėmundje mund tė shfaqet pėr shkak tė ndryshimeve tė hormoneve te gratė,
  mungesa e kalciumit, prezenca e tiroideve ose konsumimi i madh i alkoolit dhe duhanit. Kjo sėmundje nga statistikat ėshtė
  mė e pėrhapur tek grate e racės sė bardhė dhe tė verdhė ,aziatike. Ėshtė mė e rralle tek gratė e racės sė zezė. Mjekimi i
  pėrshtatshėm I osteoporozės mund tė japė pėrparime nė mirėmbajtjen e sasisė sė kockave dhe tė pakėsojė simptomat qė
  mund tė shfaqen. Por sasia e kockave nuk kthehet nė normalitet, por me mjekime risku ulet nė mėnyrė drastike.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:10

  Efektet e sojės mbi kockat

  Shkencėtarėt kanė pasur arsye tė mendonin se soja mund tė ndihmonte gratė pėr tė luftuar shenjat e plakjes siē janė humbja
  e kujtesės, dobėsia e kockave dhe shtimin e kolesterinės. Mjekja Lampe, nė bashkėpunim me tre institute mjekėsore nė
  Holandė, studiuan efektet e sojės tek gratė mes moshave 60 - 75 vjeē. Shkencėtarėt analizuan tė dhėnat mjekėsore tė 100
  grave pėr njė vit, duke matur densitetin e kockave tė tyre dhe nivelin e kolesterinės. Nė moshėn 60 vjeē, mund tė jetė shumė
  vonė pėr proteinėn soja qė tė ketė ndonjė efekt pozitiv nė kėtė drejtim. Mjekja Lampe thotė se nuk ka ndonjė tė dhėnė qė tė
  tregojė se pėrdorimi i sojės ėshtė i dėmshėm, nė fakt soja ėshtė njė burim i plotė proteinash. Tek soja gjendet edhe njė
  element i ngjashėm me estrogjenin, qė quhet Isoflavones.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:11

  Sėmundja e kockave dhe depresioni

  Shkencėtarėt thonė se sėmundjet mendore ndikojnė rrezikshėm nė zhvillimin e sėmundjeve fizike. Sipas tyre, dobėsimi i
  kockave ose osteoporoza, ėshtė pasojė e depresionit. Shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se depresioni nė moshė tė re
  ndikon nė dobėsimin e kockave kur njeriu arrin moshėn mbi 40 vjeē. Doktor Philip Gold thotė se gratė para periudhės sė menopauzės qė kanė kaluar depresion, kanė 30 pėrqind gjasa tė preken nga dobėsimi i kockave. Mjekėt rekomandojnė qė
  gratė tė cilat kanė kaluar periudha depresioni duhet tė bėjnė analizat pėr matjen e densitetit tė kockave. Kjo pėr arsye se tani
  ekzistojnė ilaēe jo vetėm pėr tė ndalur procesin e dobėsimit tė kockave, por edhe pėr t’i regjeneruar ato, duke
  pakėsuar kėshtu rrezikun e frakturave.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:11

  Vitamina K shmang osteoporozėn

  Njė mėnyrė pėr tė shmangur osteoporozėn ėshtė duke marrė vitaminė K. Osteoporoza shfaqet nė njė nė ēdo tre gra tė moshės
  mbi 50 vjeē nė Britani dhe faktorėt qė e shkaktojnė janė menopauza e hershme, anoreksia si dhe pėrdorimi pėr njė kohė tė
  gjatė i kortikosteroideve. Siofra Sharpe, nga Shoqata Ndėrkombėtare e Osteoporozės, rekomandon ngrėnien e
  luleshtrydheve gjatė sezonit tė tyre tė prodhimit. Kėto janė produkte tė pasura me vitamina K, e cila ėshtė identifikuar si njė
  trajtues i efektshėm i osteoporozės. Kėrkimet kanė treguar se vitamina K, kontribuon nė eliminimin e problemeve tė
  kockave. Pėrveē ilaēeve metoda mė e mire e zėvendėsimit tė estrogjenit ėshtė ajo dietike, duke pirė sa mė shumė produkte
  qumėshti si dhe ēdo karota, portokalle, tė cilat pėrmbajnė ė vitaminėn D.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:12


  A kanė rėndėsi aktivitetet fizike?

  Po, ato janė shumė tė dobishme pasi forcojnė muskujt dhe rrisin dendėsinė minerale tė kockave.
  Gjithashtu rrisin dhe eustrogjenin. Por nuk duhet tė jenė aktivitete shumė lodhėse sepse kanė efekt tė kundėrt dhe bėhen shkak pėr dhėnie peshe.

  A ka vlerė kalēiumi dhe vitamina D?

  Po, sidomos gjatė rritjes sė njė fėmije pėr njė zhvillim sa mė tė mire tė skeletit. Dhe nevoja pėr kalēium vazhdon pėrgjatė gjithė jetės e jo vetėm nė fėmijėri. Kalēiumi duhet mė mire tė merret me diet.Dobia e atij tė marrė me ushqime ėshtė 30%. Burimet kryesore janė qumėshti dhe nėnproduktet e tij. Pastaj perimet me gjethe jeshile, fasulet, fistiqet, lajthitė,dhe peshqit e vegjėl. Nėse sasia e nevojshme ditore nuk mund tė kompesohet me ushqime duhen marrė nė formė kripėrash kalēiumi.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:12


  Si ndikon alkoli dhe cigarja?

  Alkoli ndikon keq tek hormonet qė merren me rregullimin e kalēiumit dhe pakėson fomimin e kockės. Duke aktivizuar citokrom P 450 rrit shkatėrrimin e vit D nė mėlēi.Gjithashtu prish edhe thithjen e kalēiumit . Alkli bėhet shkak pėr hipogandizėm, hiperkortizolizėm, dhe cirorozė hepatike apo acidozė metabolike.Nėse mendohet se rrit edhe mundėsinė pėr tu rrėzuar atėherė dalin qartė nė pah dėmet e tij.
  Duhani me nikotinėn qė pėrmban bėhet shak pėr aktivizimin e citokrom P450 qė sjell pakėsimin e vitamins D. Gjithashtu ka veti antiestrogjenike. Pakėson thithjen e kalēiumit. Gratė qė pijnė duhan janė mė tė dobėta dhe hyjnė nė menopauzė mė herėt.  Diagnostikimi.

  Ka disa aparatura. Mė e pėrdorura sot ėshtė metoda DEXA. Nuk e dėmton tė sėmurin. Pasi ajo shtrihet burimi i dritės pėrshkruan trupin e saj dhe tė dhėnat grumbullohen nė njė kompiuter. Kjo mund tė zgjasi rreth 30-45 minuta megjithėse ndryshon sipas aparatit. Osteoporozat e theksuara mund tė shihen e dhe nė grafinė direkte roentgen. Nėse arrihet tė shihet nė grafi kjo do tė thotė se rret 30% e masės sė kockės ėshtė pakėsuar.Megjithatė edhe klinika dhe shenjat e tė sėmurit ndihmojnė shumė nė diagnozė.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:13


  Si tė ruhemi nga osteporoza?

  -Kontrolloheni veten tuaj shpesh. Njė diagnostikim i hershėm ka shumė dobi pėr tė ardhmen. Kujdes kini edhe dietėn.
  -Merrni sa mė shumė qumėsht dhe nėn produkte tė tij por kujdesni yndyrnat nė tė, qė mos tė jenė shumė.
  -Merrni shtesa magneziumi dhe kalēiumi.
  -Ruhuni nga ushqimet me shumė proteina.
  -Pakėsoni kripėn.
  -Hani sa mė shumė zarzavate.
  -Larg alkolit dhe kafesė.
  -Ushrimet patjetėr tė jenė tė rekomanduara nga mjeku.
  -Vishini ēorapet dhe kėpucėt ulur (qė tė mos rrėzoheni).
  -Zgjidhni njė kėpucė tė pėrshtashme.
  -Mos ngrini pesha tė rėnda.
  -Nėse ju duhet tė pėrkuleni bėheni duke pėrthyer gjunjtė e jo belin.
  -Kujdes lėvizjeve tė menjėhershme.
  -Kujdes teksa ecni mbi akull.
  -Ndriēojeni shtėpinė tuaj sa mė mire.
  -Gjithmonė korridori pėr tek dhoma e gjumit apo e banjos tė jenė tė ndriēuar mire.
  -Sendet qė pėrdorni shpesh mbajini pranė vetes.
  -Mbajini telefonat nė vende tė lehta pėr tu arritur.
  -Vendosni mbėshtetėse nė banjo apo WC.
  -Mos e lini ēimenton tė lagur.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:14


  Zvogėluesit e shkatėrrimit tė kockave:

  -Estrogjeni dhe progesteroni
  -Raloksifeni
  -Kalsitonina
  -Bifosfanatet
  -Kalēiumi
  -Vitamina D
  -Diuretikėt tiazid(shkarkuesit)
  -Rritėsit e formimit tė kockave:
  -Floridi
  -Testesteroni
  -Steroidėt anabolic
  -Parathormoni

  Ditėt e sotme duke marrė parasysh dhe gjendjen socio-ekonomike tė njerėzve njė kurė e mirė nis me replasmanin (rivendosjen )e hormoneve, Alendrolat, vitamin D, kalēium dhe Raloksifen. Mė pas me Kalsitonin dhe Etidronat dhe mė nė fund me kurat e tjera.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga SyKaltra prej Tue 23 Dec 2008, 03:15


  Si tė kurohemi?

  Mė e mira ėshtė qė personi tė ruhet perj kėtij problemi. Pastaj vijnė rehabilitimi fizik dhe ilaēet.
  Duhet rritur aktiviteti ditor, njė diet e pasur me kalēium dhe tė qėndruarit larg cigars dhe alkolit janė themeli kryesor.Duhet qė pacientėt tė mos ngrenė pasha tė rėnda por nėse duhet patjetėr atėherė le ta mbajnė sa mė pranė trupit. Sepse pėrkulja bėn qė mesit ti shtohet pesha rreth 10-20 herė. Nuk duhen bėrė ushtrime me pėrkulje pėrpara por pas ( jo fleksion por ekstansion). Kundėr dhimbjeve akute (tė ēastit) mund tė pėrdoren qetėsuesit, pozicionet e pėrshtatshme, shtrimi nė shtrat dhe kura rahbilitimi fizik si TENS, pack, infraruzh etj.
  Kundėr dhimbjeve kronike (tė vazhdueshme) duhet njė ortez e pėrshtatshme kundėr kifozės (kėrrusjes) por duhet llogaritur mire koha e pėrdorimit dhe ushtrime pėr muskujt ekstansor pasi shkakton lodhje tė muskujve. Gjithashtu mund tė pėrdoren edhe qetėsuesit.

  Marre nga: Medalb


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Semundja e Ostepoerozes

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 04:02