Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  POETI I POPULLIT

  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI I POPULLIT Empty POETI I POPULLIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 15 Dec 2008, 06:22

  POETI
  I POPULLIT     Vitet shkojnė
     e shekujt ndėrrohen ,


     Por legjendat nuk
     harrohen.


     Sado vdekja qė
     i ka tretur –


     Kanė lėnė vepra
     pėr t’ mos vdekur !


     Refreni:

     Ēili
     vėlla, ti, ata sy –


     Lexo
     jetėn , tė vėrtetėn !


     Bacė
     Esadi shkroi “Pėr ty “-


     Asnjėherė
     pėr vetveten !


     Hoxhė Nokshiqi,
     burrė i ngritur ,


     Ish pleqnar dhe
     mendjendritur ,


     Kishte etje pėr
     dituri ,


     I pari kishte librari
     .


     Nokshiqanėt n’
     luftė u lindėn –


     Pėr ta mbrojt
     atdheun , vendlindjen !


     Ballė armikut
     shpat me shpat -


     Dhe asnjėri s’
     vdiq nė shtrat !


     S’ pat furtunė
     qė mund t’ i shkuli,


     S’ pat armik
     qė t’ i pėrkuli!


     Sikur Oso e Dedė
     Gjon Luli –


     N’ luftė me
     pendė Esad Mekuli.


     Pėr t’ luftuar
     robėrinė ,


     Pėr t’ ia sjellė
     popullit lirinė ,


     S’ kishte pushkė,
     s’ kishte barot ,


     Penda e tij -
     ishte bėrė top !


     Militant vizionar
     –


     Kishte lind baca
     Esad !


     Ai nuk deshi t’
     shoh shqiptar -


     Sharrėxhinj nė
     Beograd


     N’ vend tė strajcave
     pėr lypsarė –


     Kėrkoi libra pėr
     shkollarė!


     N’ vend t’
     mėrgimit n’ Anadoll –


     Pėr shqiptarė
     kėrkonte shkollė !


     Nėn kėtė qiell
     mbushur me re –


     E filloi njė “Jetė
     tė re”!


     N’ letrat shqipe
     shkrepi hareja –


     Udhėrrėfyes i
     penave t’ reja !


     Gjilan, mė 09.12.2008. Demir
     KRASNIQI  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  POETI I POPULLIT Empty Re: POETI I POPULLIT

  Mesazh nga shaban cakolli prej Tue 16 Dec 2008, 06:54

  Demir KRASNIQI

  ASLLANAT E HASIT

  Nė Emshir , n’ mjedis t’ Prishtinės -
  Mbetėn fjetur t’ bijtė e shkinės !
  Mbetėn fjet kėlyshėt e barbarit ,
  Qė i shtinė hunėt n’ oborr t’ shqiptarit !
  Refreni:
  Ju , Dragana e Millovana –
  S’ keni pas punė me asllana !
  Me asllanat e hasjanit ,
  As me djemtė e Mejdi Asllanit !

  Djemtė e Hasit, s’ bėjnė pushkė hileje ,
  Por mbrojnė nderin me familje !
  Mbi policėt e Serbisė –
  Krisma pushkėsh tė lirisė !

  O, ju male tė Gollakut ,
  A i ndiet krismat e Mejdi “Plakut”?
  Me djem t’ vet, me t’ fortė qėndresė –
  Luftėtarė tė UĒK-ės !

  N’ mbrojtje t’ nderit dhe shtėpisė –
  Grusht tė rėndė i dhanė Serbisė !
  Ju dhanė mėsim kėlyshėve t’ barbarėve –
  T’ mos hyjnė kurrė n’ oborr t’ shqiptarėve !

   Ora ėshtė Tue 25 Feb 2020, 20:48