Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit

Share

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit

Mesazh nga Scarface prej Sun 09 Nov 2008, 21:44

Dritėro Agolli poet, prozator dhe publicist, qė nga viti 1973 kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve tė Shqipėrisė. Lindi mė 13 tetor 1931 nė Menkulas tė Devollit. Mėsimet e para i mori nė fshat, kurse tė mesmet nė Gjirokastėr. Pasi kreu jashtė shtetit nė Bashkimin Sovjetik, nė Leningrad (Shėn Peterburg) studimet e larta pėr gazetari, punoi njė kohė tė gjatė nė redaksinė e gazetės "Zėri i Popullit". Rrugėn letrare e nisi me vjersha, tė cilat i botoi qė kur ishte nxėnės gjimnazi.

Pėr nga gjinitė, krijimtaria e Dritero Agollit ėshtė e larmishme. Nė vjershat dhe poemat e Dritero Agollit gjejnė shprehje mendimet dhe ndjenjat e njeriut tė ri, patriotizmi dhe besnikėria ndaj idealeve revolucionare, cilėsitė e tij morale nė jetė dhe nė punė (Devon, Devoll. Poemė malore. Hapat e mia nė asfalt etj.). Vepra e tij poetike mė e shquar ėshtė Nėnė Shqipėri (1975), ku krijohet figura e Atdheut me traditat heroike, me vėshtirėsitė e shumta qė ndeshi nė rrugėn e vet dhe me vendosmėrinė pėr tė pėrballuar ēdo pengesė e armik. Nė poemėn Baballarėt theksohet rėndėsia e veēantė e vijimėsisė sė traditave revolucionare nė jetėn e shoqėrisė. Nė njė sėrė vjershash dhe poemash Dritero Agolli pasqyron frymėn heroike tė periudhės sė Luftės ANĒ (Poema e udhės, Poemė pėr babanė dhe pėr vete etj.).

Nė prozė bėri emėr sidomos romani Komisari Memo (1969), nė tė cilin pasqyrohet roli i madh edukues dhe drejtues nė vitet e Luftės NAĒ. Nga ngjarjet e kėsaj periudhe e merr subjektin edhe romani Njeriu me top (1975), qė flet pėr ndikimin e luftės ēlirimtare nė mentalitetin e njerėzve. Dritero Agolli ka botuar edhe mjaft tregime e novela nga jeta e sotme. Ndėr krijimet satirike romani Shkėlqimi dhe rėnia e shokut Zylo (1973) vė nė lojė konformizmin, servilizmin dhe vanitetin si shfaqje tė huaja pėr njeriun e ri.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Jeta dhe krijimtaria letrare e poetit te madh; Dritero Agollit

Mesazh nga Scarface prej Sun 09 Nov 2008, 21:46

Tituj tė veprave:

- Nė rrugė dolla, 1958

- Hapat e mia nė asfat, 1961

- Zhurma e erėrave tė dikurshme, 1964

- Shtigje malesh dhe trotuare, 1965

- Mesditė, 1968

- Nėnė Shqipėri, poemė, 1974

- Fjala gdhend gurin, 1977

- Komisari Memo, roman, 1969

- Njeriu me top, roman, 1975

- Shkėlqimi dhe rėnja e shokut Zylo, roman 1973

- Trėndafili nė gotė, roman, 1980

- Fytyra e dytė, dramė

- Mosha e bardhė, dramė

- Udhėtoj i menduar, 1985

- Njeriu i mirė, tregime

- Kalorėsi lakuriq, roman


________________________________
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Ora ėshtė Mon 20 Oct 2014, 23:47