Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Share
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Mesazh nga Scarface prej Sun 19 Oct 2008, 23:34


  Stresi gjatė shtatzėnisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt:

  Shtatzėnia ėshtė njė periudhė delikate, ndaj duhet treguar kujdes i veēantė. Trajtimi, ushqimi, lėvizjet, puna, veprimtaritė e pėrditshme duhet tė ndjekin njė vijė tė caktuar, pa tepri dhe keqpėrdorim tė kohės e energjive, sepse kjo do tė shoqėrohej me probleme tė ndryshme gjatė shtatzėnisė. Si pasojė,jo vetėm shėndeti i nėnės do tė paraqiste probleme, por ato do tė kalonin edhe tek fėmija duke shkaktuar te ai komplikacione tė ndryshme. Sipas rezultateve tė studimeve tė pasqyruar nė tė pėrditshmen "Daily Mail" nėnat qė kalojnė forma tė ndryshme stresi gjatė periudhės sė shtatzėnisė, pėrbėjnė faktor rreziku qė tek fėmijėt e tyre tė shtohet rreziku i shfaqjes sė skizofrenisė. Prandaj ėshtė e nevojshme qė gratė shtatzėna, qoftė edhe nė muajt e para, duhet tė trajtohen mė kujdes dhe tė jenė sa mė pak tė ndikuara nga probleme apo shqetėsime e pėrjetime tė ndryshme emocionale.
  Studimi
  Kėshtu studiuesit gjatė kėrkimeve tė tyre u pėrqendruan nė ndryshimet e para qė ndodhin me fetusin gjatė muajve tė parė tė shtatzėnisė, dhe zhvillimeve tė para tė shėndetit mendor tek ata. Zhvillime kėto qė perfeksionohen nė muajt e ardhshėm tė shtatzėnisė. Stresi i pėrjetuar gjatė shtatzėnisė, qoftė i shkaktuar nga vdekja e njė personi tė afėrt, problemet nė ēift, stresi i pashkak, apo faktorė tė tjerė qė mund tė krijojnė gjendje tė amullt dhe kronike; shfaqen me pasoja jo vetėm gjatė shtatzėnisė, por pasqyrohen edhe nė shėndetin mendor e fizik tė fėmijės. Kėto ndikime vijnė te fėmija edhe si pasojė e problemeve fizike, si sėmundje tė zemrės, tensionit tė gjakut, sėmundje tė ndryshme, por padyshim edhe faktori stres ka ndikimet e tij negative.
  Stresi
  Studimet treguan se te ato femra tė cilat kishin kaluar stres major, apo depresion nė shkallė tė lartė, gjatė shtatzėnisė, fėmijėt e tyre paraqisnin 67 pėr qind rrezik tė prekjes nga skizofrenia. Skizofrenia ėshtė njė sėmundje psikotike, me simptoma qė pėrfshijnė halucinacionet, deluzionet dhe ndryshime tė shpejta tė gjendjes shpirtėrore. Pėr kėtė sėmundje nuk ka kurė, edhe pse disa tė prekur prej saj mund tė trajtohen me medikamente e terapi tė ndryshme. Shfaqja e infeksioneve tė ndryshme gjatė shtatzėnisė, situatat e vazhdueshme gripale dhe stresi, njihen si shkaktarėt kryesorė tė prekjes sė fėmijėve nga skizofrenia. Profesor Philip Baker, nga spitali i Manchester-it, tregon se "Fėmija gjatė shtatzėnisė ėshtė i lidhur me nėnėn kaq ngushtėsisht sa pėrjeton ēdo ndryshim fizik e psikologjik tė sajin." Mė tej ai sqaron se stresi i pėrjetuar gjatė muajve tė parė tė shtatzėnisė rrit rrezikun e shfaqjes sė sėmundjeve tė shėndetit mendor te fėmijėt e kėtyre grave. "Shumė njerėz mendojnė se kujdesi mė i veēantė duhet treguar nė muajt e fundit tė shtatzėnisė, duke harruar qė janė muajt e parė periudha ku formėsohet gjithēka paraprakisht." – shprehen studiuesit. Shtatzėnia ka nevojė pėr kujdesie e trajtim gjatė gjithė kohės. Rėndėsi duhet treguar edhe ndaj ushqimit, prandaj duhet tė ndiqet njė dietė e caktuar, pėr t’i dhėnė fėmijės gjithė elementėt, vitaminat, lėndėt ushqimore tė nevojshme, pa rrezikuar mbipeshėn. Po kaq i rėndėsishėm ėshtė aktiviteti fizik, shėtitjet, ēlodhjet, etj. Veēanėrisht kujdes duhet treguar me konsumimin e alkoolit dhe tė duhanit. Nėse jeni duke kaluar njė gjendje stresuese pėrpiquni tė bėni diēka ndryshe, lexoni njė manual shtatzėnie, dėgjoni muzikėn qė ju pėlqen, takoni njerėz tė dashur, e pse jo tė fantazoni pėr fėmijėn tuaj.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Mesazh nga Scarface prej Sun 19 Oct 2008, 23:35


  Teknikat pėr tė shmangur stresin e panevojshėm:


  1- Menaxhoni dhe organizoni kohėn tuaj
  2- Redukto mėnyrat e sjelljes qė ndikojnė nė stres
  3- Mbaj afėr miq tė mirė
  4- Ndrysho mėnyrėn e tė menduarit
  5- Thuaju "stop" mendimeve qė tė shkaktojnė stres
  6- Kėrkoni kėshillat e njė profesionisti
  7- Jepi vetes kohėn e mjaftueshme pėr t’u qetėsuar
  8- Dėgjo muzikė tė qetė
  9- Realizo shėtitje tė qeta
  10- Mos pini alkool dhe duhan

  Lindja e parakohshme dhe rritja e vonuar
  Femrat qė kanė lindur para 36 javėve tė shtatzėnisė duhet tė tregojnė kujdes tė veēantė kur tė marrin pjesė nė njė aktivitet sportiv, sidomos gjatė tremestrit tė dytė dhe tė tretė. Favorizoni ushtrime si Joga, Strecing, dhe ecje tė lehta. Ēdo ushtrim me pesha duhet evituar. Edhe rritja e vonuar e bebit nė mitėr gjendet duke matur rritjen e mitrės dhe duke parė sonogramin e fetusit. Nėse bebi juaj ka rritje tė vonuar kjo do tė thotė qė ai nuk ka furnizim tė mjaftueshėm me oksigjen nga placenta. Pirja e duhanit, pėrdorimi i drogės, infeksionet dhe qarkullimi i varfėr i gjakut janė shkaqe pėr bebin pėr tė mos u rritur shpejt. Pėr faktin qė stėrvitja e largon qarkullimin e gjakut nga placenta, bebi qė nuk po rritet shpejt, nuk do e tolerojė dot stėrvitjen tuaj.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Mesazh nga Scarface prej Sun 19 Oct 2008, 23:35


  Efektet e aktivitetit fizik gjatė shtatzėnisė:

  Aktiviteti fizik dhe stėrvitja luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė nxitjen e shėndetit dhe pėrmirėsimin e gjendjes shpirtėrore tek gratė shtatzėna. Femrat qė stėrviten nė kėtė kohė tregojnė se nuk shtojnė aq shumė peshė sa ato qė nuk stėrviten, e kanė mė tė lehtė pėr ta humbur peshėn pas shtatzėnisė, ndjehen mė mirė shpirtėrisht dhe flenė me rehat gjatė natės. Disa studime kanė treguar se femrat qė stėrviten e kanė mė tė lehtė procesin e lindjes, pėrdorin mė pak analgjezik dhe njė numėr mė i ulėt i tyre lindin me operacion. Shtatzėnia nė vetvete ėshtė njė gjendje fiziologjike shumė komplekse dhe kujdes i madh duhet treguar qė programi i stėrvitjes nuk shkakton ndonjė komplikim. Udhėzimet e stėrvitjes kanė si qellim sigurimin e shėndetit dhe evitimin e komplikacioneve pėr femrat dhe pėr bebet.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Mesazh nga Scarface prej Sun 19 Oct 2008, 23:36


  Menyja ideale gjatė shtatzėnisė:

  Shtatzėnia ėshtė njė periudhė delikate jo vetėm pėr shėndetin e nėnės, por dhe tė fėmijės qė do lindė. Prandaj mjekėt kėshillojnė njė kujdes tė veēantė dhe njė dietė qė duhet tė zbatohet. Ėshtė e kėshillueshme qė gruaja shtatzėnė tė pijė sa mė shumė lėngje dhe ujė, sepse e ndihmojnė nė pastrimin e veshkave dhe gjakut.
  Kėshilla e parė qė vjen nga mjekėt gjinekologė ėshtė njė dietė e ekuilibruar, e shėndetshme dhe e larmishme. E pėr ta garantuar kėtė, specialistėt rekomandojnė qė dieta e gruas shtatzėnė duhet tė pėrfshijė ushqime tė pasura me fibra, kripėra minerale, vitamina, fruta-perime; proteina, mish, peshk, vezė, qumėsht dhe bulmetra; dhe karbohidrate, makarona, oriz, dhe bukė. Tė gjitha kėto substanca qė ndikojnė nė ruajtjen e shėndetit tė gruas dhe zhvillimin normal tė fetusit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Mesazh nga Scarface prej Sun 19 Oct 2008, 23:36


  Zbulim per pėrmirėsim shtatzėnie:

  Njė grup shkencėtarėsh australianė i janė pėrgjigjur pyetjes "pse meshkujt prodhojnė spermė dhe femrat prodhojnė vezė?". Gjetjet e tyre mund tė udhėheqin pėr tė pėrmirėsuar terapinė kanceroze apo pėrmirėsimin e shtatzėnisė. Derivatet e vitaminės A shkaktojnė fillimin e vezės dhe prodhimin e spermės, proces ky i njohur si meiosis. Qelizat qė kthehen ne njė pikė nė vezė apo spermė janė identike nė embrionet e mashkullit dhe tė femrės. Retinoic acid, njė derivat i vitaminės A, bėn qė te qelizat nė embrionet e femrės tė fillojė meiosis duke krijuar prodhimin e vezėve. U gjend gjithashtu njė enzime e pranishme nė embrionet e mashkullit e cila zhduk retinoic acid, dhe ndalon meiosis pas lindje duke dhėnė prodhim sperme. Kjo njohje se ēfarė shtyn dhe ndalon meiosis, mund tė ndihmojė shkencėtarėt tė pėrmirėsojnė shtatzėninė.


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Stresi gjatė shtatzanisė rrezik pėr skizofreni te fėmijėt.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 14 Dec 2018, 19:35