Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Psikoanaliza.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Psikoanaliza. Empty Psikoanaliza.

  Mesazh nga Scarface prej Sun 19 Oct 2008, 23:32

  Psikoanaliza:


  Psikoanaliza u formua nga Sigmund Freud, i cili edhe e krijoj atė duke u bazuar sė pari ne mendimet e tij personale dhe pastaj qė ta dijė vetė se; si dhe perse ai ishte i frigėsuar nga vdekja , fobia dhe dhimbja.Ai filloj duke e analizuar sė pari veten e tij cka kjo dergoj mė vonė deri tė ajo , kur ky filloj edhe ti analizoj njerezit e tjerė,pra pacinetet e tij. Psikoanaliza ėshtė vetem ajo qė tė tregoj dhe hulumtoj se perse njerezitė sillen ne menyra tė ndryshme ne terė jeten e tyre te perditeshme,dhe se do tė ishte mirė qė tė dihet se perse njeriu frigohet nga lashtesia,erresira, nga insektet etj etj , por do tė ishte edhe mirė qė tė dihej nga kjo se , perse njerezit kan nganjehere edhe sjellje kriminele dhe cka fshifet prapa tyre.

  E tera u pasqyrua nė njė pjesė tė madhe tė njerezve pėr shkak tė psiqikes sė tyre tė semurė,por edhe tė gjendjes sė pergjtheshme psiqike. Psikoanaliza i pėrkushtohet njohuris dhe shpirtit te njeriut. Freud ishte vetė mjekė dhe se gjendjet neurotike tė pacienteve tė tij pėr tė ishin shumė interesante pėr ti studjuar.Psikoanaliza i sqaron ankthet dhe ankthet e detyruara si njė llojė perjetimi tė tronditjes tė cilat kan lenė gjurmė qysh ne fėmijeri. Njeriu nuk duhet qė tė ketė problemet ė medha ose thjeshtė tė jetė i sėmurė psiqik qė tė kerkoj ndihmen nga Psikologu pėr trajtim nė ndonjė terapi. Por shumica e njerezve e kan njė frigė ne veten e vetė qeØtė mos jenė si tė shenuar ose regjistruar , mendojnė se kjo ėshte njė punė qe duhet te mbahet seket .

  E verteta ėshtė se“psikoterapia nė tė shumten e rasteve mirret me problemet e jetes sė perditshme tė psikologjisė njerzore, tė cilat probleme , ēdo njeri i njef ne veten e vetė por lufton kunder tyre duke i mbajtur si sekret ne brendesin e vetė.Por psikoterapia ka tė bejė mė se shumti me mjekimin tė lirė mental sesa me atė te psikiatrisė,qe nė ēdo rast qellimi i terė kesaj ėshtė qė njeriu tė jetė mirė dhe i menqur me veten e vetė , ta zbulojė "unin" e vetė, sesa tė mjekohet me medikamente oset ek ndoj llojė qendre psikiatrike me pa nevojė.

  Mbrenda ketyre viteve , shumica me kan kontaktuar dhe thuja se ēdo njėri ka thenė se "Une nuk kam probleme tė mėdha psiqike qė tė kerkoj mjekin nė psikoterapi." , dhe nga kjo ka rezoltuar se ata nuk e kan marrur si rast seriz nevojen e mjekimit tė tyre nė ketė drejtim , por nė filllim janė mbyllur ne vete , duke i ikur tė vertetes , dhe mė pas pas njė kohe , kur nuk kan mundur tė rezistojnė , janė lajmeruar prapė qė tė kerkojnė ndihmė. Psikoterapia nuk ėshte asgjė tjeter vetem terapi e lirė dhe udhezim pėr mirqenjen shpirterore. Ėshte normale tė jetė jonormale

  Shumica e njerzve kan njė mardhenje tė mirė siq edhe e quajnė mardhenje dhe dije normale. Tė jesh sikur qė je vetė dhe tė kesh njė vetbesim tė plotė, kerkohet qė njeriu tė largohet nga ai mendim duke e bėre nė vetė ketė qė ta vlersoj veten si tė tjeret dhe tė filloj qė ti bejė pyetje vetevetes se kush neØte vertet ai ose ajo janė, ose kush jam. Źshtė e pamundur qė njeriu tė ketė mundesi qė te jetė sikur ata te tjeret , sepse ketu njeriu bie ne ndeshė me origjinalitetin e tij personal.Nese ti mendon se je si tė githė te tjeret , s“duhet pėr tė harruar se ti je me ndryshe nga tjeret dhe origjinal ne veten tende. Edhe nese je i sėmurė psiqikishtė , ke te drejtė tė llogarisesh se ti je njė pjesė e njerezis dhe kerkon respekt nga rrethi, pra pamvarsishtė nga bindja e jote njerzore ose nga momentet e ndoj llojė semundje nė jeten tėnde.Cdo njeri vlenė aq shumė sa i tjeteri. Njė Psikoterapeut mundet shpesh qe tė ndihmoj ty qė te kuptosh dobesit e tua dhe tė mesohesh tė jetosh me njė penges tėnden tė cilen e mbanė ne brendesi , ose ne anen fizike tė trupit, me njė fjalė te mesohesh tė jetosh edhe si handikap sepse je qenje njerzore si tė gjithė. Nese ke problem serioz do tė ishte mė mire qe ta kuptosh natyren e atij problemi dhe si tė tjeret e kuptojnė ketė llojė problemi , e jo tė rrish i fshehur nen hijen e marres (turpit)ose tė luftosh me veten tėnde dhe me ajrin qė tė rrethon.  Mendimet joreflektuese
  :

  Njė pjesė e mendimeve tona formulohen nė njė kohė te larget ose tė harruar dhe nga njė situatė e vėshtirė e femijeris, dhe kjo ėshtė njė shenjė e pershtypjes infratile dhe keto mendime munden qė tė na e bejnė njė erresirė dhe jovullnet qe ti planifikojmė ardhmeritė tona dhe mundesit tona ne jeten e mė tutjeshme. Keto mendime me te cilat as nuk mundemi tė mendojmė na vijnė nė kokė pa dshiruar dhe keto e bejnė njė llojė bllokade ku ne nuk mundemi tė refkleksohemimė pėr se afermi, nese ndoj person tjeter nuk na kshillon qė te llogarisim ne ardhmerin tonė,sepse keto mendime te lartė permendura zoterojnė mbi ndjenjat tona nė menyren mekanike dhe ne atė automatike dhe e zvogėlojnė edhe deshiren tonė jetsore. Keto janė mendime qe nuk benė tė mendojmė me to.Procesi i mendimit ndalet dhe futen mendime tė cilat nė menyren e pakontrolluar sillen vetem ne njė rrethė , nuk shokjnė mė perpara por vetem aty, ndersa ne behemi te papjekur qe te mesohemi nga pervoja e hidhur. Nganjehere , keto lloje te mendimeve janė large nesh dhe nuk gjindem me ne pėr tė miren e uni-t tonė , por vijnė ne koken tonė aq shpejtė ne njė citat tė pa pershtateshme , kur as ne nuk e dijmė se qka po ndodhe me te vertet me ne. Ne "e dijm" se qdo here jemi pafat,dhe se nuk ėshtė ide e mirė qė te provojmė dhe tė ndryshojmė , se ne nuk mundemi ti bejmė disa gjėra, se tė tjeret kan qdo here te drejtė,se te gjitha femrat janė joreale (fals) burrat janė zullumqar,dhe se te tjeret do tė largoheshin nga ne , nese ata na njohin ne dhe brendesin tonė se qka fshehim dhe bajmė ne nė veti. Nė keto rrethan lindė asgjė me shumė se vetbesimi i ultė i cili mė pa tjeter duhet qė tė kėrkoj kėshillen dhe ndihmen e Psikoterapeutit....


  ________________________________
  Psikoanaliza. Scarfa10

   Ora ėshtė Fri 24 May 2019, 23:53