Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 01:52

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.


  1.
  Kush ka vdekur pėr atdhe, nuk ka vdekur por ka le.
  Shqipe


  2.
  Jetoni pėr Shqipėri dhe vdisni pėr tė.
  N.Frashėri


  3.
  Dashuria pėr atdheun ėshtė topi qė shkatėrron kalatė mė tė forta dhe kalaja qė mund t'u qėndrojė topave mė tė fortė.
  S.Frashėri


  4.
  Nuk vlen asgjė tė dashurosh, nėse vajtimi i vendit tėnd nuk prek zemrėn tėnde.
  Elyari


  5.
  Mos pyet se ē'do tė bėjė atdheu pėr ty, pyet me gėzim ē'mund tė bėsh ti pėr tė.
  Kenedi


  6.
  Mė mirė tė jetosh keq ne atdhe, se sa mirė e nė vend tė huaj.
  Indiane


  7.
  Njė dimėr nė atdhe ėshtė mė i ėmbėl se njėqind pranvera nė dhe tė huaj.
  Greke


  8.
  Nė qoftė se dėshironi ta njihni dhe ta doni atdheun tuaj, shkoni nė tė huajin.
  Berne


  9.
  Nuk e braktis atdheu njerinė, por njeriu atdheun.
  Bloku


  10.
  Ėshtė kėnaqėsi dhe nder tė vdesėsh pėr atdhe! Edhe mė kėnaqėsi ėshtė tė jetosh pėr tė.
  Horaci  ________________________________
  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty Re: 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 01:52

  11.Edhe mė i merituari i ka mė shumė borxh atdheut, sesa atdheu atij.
  Burkhardi


  12.Kush nuk i takon atdheut tė vet, nuk i takon as njerėzimit.
  Bjelinski  13.Atdheu ėshtė si familja: vlerėn ia njohim vetėm atėherė kur e humbim.
  Floberi


  14.Nuk jam i sigurt se a mund t'i dua nė jetė dy gra, por jam i sigurt se nuk mund t'i dua dy atdhe.
  Stendali


  15.Tymi nė atdhe ėshtė mė i mirė, se sa zjarri nė dhe tė huaj.
  Greke


  16.Njeriu nuk lind pėr veten e vet, por pėr atdheun.
  Ciceroni


  17.O, kurrė mos u lodh pėr ndihmėn qė i jep atdheut.
  Euripidi


  18.Tė vdesėsh pėr atdhe, kjo ėshtė punė mbretėrish.
  Volteri


  19.Durimi ėshtė nėna e tė mirės.
  Servantesi


  20.Kush nuk ėshtė i gatshėm tė durojė, tė mos lindė me gėzim.
  Shopenhaueri


  ________________________________
  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty Re: 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 01:53

  21.Sa tė varfėr janė ata qė s'kanė durim.
  Shekspiri


  22.Njeriu pa durim ėshtė si llampa pa vajguri.
  Segovin


  23.Tė gjithė ne kemi fuqi tė mjaftueshme t'i durojmė problemet e huaja.
  Beketi


  24.Megjithatė, ekziston kufiri kur durimi pushon sė qėnuri virtyt.
  Burke


  25.Durimi ėshtė shkathtėsia e tė shpresuarit.
  Vovenargu

  26.Dhjetė dervishė te varfėr nė njė qilim flejnė pėr bukuri, kurse dy mbretėr nuk i ze njė mbretėri.
  Saadi

  27.Liria ėshtė thelbi i shpirtit dhe i mendjes; aty ku s'ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujė.
  S.Frashėri


  28.Te liria s'arrihet nėpėr lule po nėpėr vuajtje e mundime tė gjata.
  Qosja


  29.Liria njerėzore nuk ėshtė vetėm ēėshtje private, por ajo nuk ėshtė asgjė nėse nuk ėshtė edhe ēėshtje private.
  Markuzeu


  30.Liria ėshtė frut qė duhet vjelur pėrditė, ndryshe kalbet.
  Filipsi


  ________________________________
  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty Re: 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 01:53

  31.Pėr dashuri jap jetėn, pėr liri jap dashurinė.
  Petėfi


  32.Paqja nuk mund tė ruhet kur disa janė tė skllavėruar, e disa tė lirė .
  Kanti


  33.Skllavėria mė e madhe ėshtė tė mos kesh liri, e tė mos konsiderohesh i lirė.
  Gėte


  34.Nė qoftė se edhe njė mijė herė bie, provo tė ngrihesh edhe njė herė.
  Lao Ce


  35.Jam betuar nė altarin e Perėndisė se do tė jem armik i ēdo lloj tiranie.
  Uashingtoni


  36.Mė parė do vdekur nė kėmbė, se sa tė jetojmė nė gjunjė.
  Ruzvelti


  37.Lufta nuk evitohet nė qoftė se nuk evitohen mendimet pėr luftėn.
  Bjemsoni


  38.Lufta ėshtė e keqe dhe kushdo qė thotė tė kundėrtėn, ėshtė gėnjeshtar.
  Heminguei


  39.Nuk ka veprim mė jorentabėl se lufta.
  Ēerēilli


  40.Paqja ėshtė koha kur djemtė varrosin etėrit, kurse lufta kur etėrit varrosin djemtė.
  Herodoti  ________________________________
  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty Re: 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 01:53

  41.Mė mirė ėshtė tė luftosh dhe ta humbėsh betejėn, se sa tė mos luftosh asnjėherė.
  Hegeli


  42.Nuk ka kėshillė mė tė keqe nga ajo qė tė shtyn tė mohosh kombin tėnd.
  N.Veqilharxhi


  43.Pėr njeriun mund tė mos ketė rrugėdalje nė histori, pėr popullin rrugėdalje ka gjithmonė.
  Qosja,


  44.Njerėzit vdesin, populli ėshtė i pavdekshėm.
  Xoxa


  45.Perėndia s'do ta ndryshojė dot gjendjen e vėshtirė tė njė populli pėrderisa ai popull tė mos ndryshojė vetveten.
  Kurani


  46.Populli ėshtė i madh kur jep njerėz tė mėdhenj.
  Duhameli


  47.Populli, gjithsesi, ėshtė mė i madh se Zoti.
  Ataturku


  48.Kombi qė humb vetėdijen pėr tė kalurėn e tij, gradualisht humb edhe "veten" e tij.
  Kundem


  49.Populli ėshtė themeli i shtetit; sa mė i fortė tė jetė themeli, aq mė shumė qėndron godina.
  S.Frashėri


  50.E dua aq shumė popullin tim saqė mund tė jem nacionalist.
  Kamy  ________________________________
  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty Re: 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Scarface prej Thu 09 Oct 2008, 01:54

  51.Heshtja e popullit ėshtė vėrejtje pėr mbretin.
  Mirabo


  52.Zemra e njė burrėshteti duhet tė jetė nė kokė.
  Bondparti


  53.Udhėheqėsi nuk duhet tė vrasė tigrin me duar, ai duhet tė gjejė mjete pėr ta mbytur atė.
  Konfuēi


  54.Kur mbretin e ha lėkura, populli patjetėr duhet tė kruhet.
  Hajne


  55.Atje ku nuk ka dele edhe dhia quhet princeshė.
  Gandi


  56.Po ta marrė mbreti njė vezė nga fshatari, ministrat e tij do tė rrėmbejnė tė gjitha pulat e katundit.
  Saadi


  57.Mė shumė vlen njė armatė gomarėsh me luanin nė krye, se sa njė armatė luajsh me gomarin nė krye.
  Bonaparti


  58.Ku nuk ka tigėr edhe lepuri mund tė bėhet sundimtar.
  Konfuēi


  59.Duhet t'i frkėsohemi atij, tė cilit i frikėsohen njerėzit.
  Lao Ce


  60.Mbi ujkun e ngordhur edhe delet kėrcejnė.
  Servantesi  ________________________________
  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Scarfa10

  Sponsored content

  60 Thėnie filozofike pėr Atdheun. Empty Re: 60 Thėnie filozofike pėr Atdheun.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Mon 18 Nov 2019, 11:46