Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  ESSE

  Share
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 59
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  ESSE

  Mesazh nga shaban cakolli prej Mon 06 Oct 2008, 22:31

  Dortmund,05 tetor 2008
  Rrustem Geci: Ese letrar pėr librin „Guxim shqiptar“ tė shkrimtarit Flori Bruqi
  LUFTA E OPINIONEVE

  ( Nevoja pėr tė fituar lirinė, na detyroi dorėn ta bėjmė grusht,dhe trosha e bukės barot )

  Libri
  „Guxim shqiptar“ i shkrimtarit dhe studiusit Flori Bruqi ėshtė njė
  libėr i arrirė, njė libėr qė lexuesin e tėrheq ta lexoj.Temat, motivet,
  trajtimi, rrjedhshmėria, mesazhi e tė tjera kudo janė brenda librit.

  Gjithė
  natėn era mbrėmė theu qelqe, porta, pullaze,.. e nata s“kishte tė
  sosur. Nė kėtė art poetik tė poetit Bruqi, libri shpalon shtresat e
  errėsirės,urrejtjen e “bujtėsve” kėtej, veprimet e tyre prej armiku.

  Nuk
  ishte dėshirė e kėtij populli qė Kosova tė ngjyj fjalėn nė qypin e
  gjakut.Asnjė betejė nė Kosovė nuk ishte pa njė pike gjaku,pa njė tė
  rėnė nė rrėnjė tė fjalės.Alfabeti i lirisė ėshtė ai i moēmi,me pushkė,
  me dije, me guxim.

  Pa pushkėn majekrahu tė trimave shprehet
  Bruqi, liria jonė do tė ishte vetėm njė dėshirė dhe asgjė mė shumė.
  Libri “Guxim shqiptar” ėshtė njė dėshmi esesh dhe polemikash se
  gjakderdhja e madhe, ikja e madhe, dhe kthimi i madh, detyruan
  bashkėsinė ndėrkombėtare ta njohin vullnetin e popullit tė Kosovės.


  kėtė libėr tė arrirė autori Bruqi, ka shtruar me kujdes rreth 73 ese
  dhe polemika e vėshtrime kritike nga gjuhėsia, historia,
  antropologjia,politika, spiunazhi, psikoanaliza, astrologjia dhe
  letersia.

  Libri „Guxim shqiptar“ ka njė leksik tė pasur, tė rrjedhshėm e me figura tė kohės sonė.

  Temat nė kėtė libėr janė nga „ish pėrditshmėria“ jonė e luftės dhe e opinioneve.
  Lufta
  e Kosovės nė kėtė libėr ėshtė me plot guximtarė dhe kryengritės tė
  devotshėm.Asnjė fjalė e asaj kohe tregon Bruqi nuk ishte pa beteja, pa
  njė guxim nė vete.Nevoja pėr liri krijoka vullnetin pėr liri.

  Nuk
  ishte i lehtė rebelimi nėn atė pushtues.Ēdo njeri qė nku pajtohej me
  gjenocidistėt serb, ai duhet tė ishte trim dhe trim shkuar
  trimave.Mirėpo,fuqia e popullit ėshtė fuqia e pareshtur e betejave tė
  tij.

  Nė atė kohė tė „Guximit shqiptar“ ēdo njeri i etnikumit
  tonė ishte nė luftė, nė betejen e tij pėr tė mbijetuar.Pak janė ata qė
  janė fshehur hijeve.nė kėtė temė kujtoj se kam shkruar mjaft.

  Ēlirimi
  i Kosovės nuk ishte i lehtė, pė kėtė dėshmojnė tė rėnėt. Flori Bruqi
  deri mė tash ka botuar 24 libra.Libri „Guxim shqiptar“ ėshtė libri i 25
  me radhė. Krijimtaria e Floriut ėshtė e gjerė dhe e thellė.

  Veprat
  e Floriut janė tė vlerėsuara nga kritika.Bruqi ėshtė njė figurė e madhe
  nė letėrsinė tonė, ai deri tani ka shkruar kėto vepra:


  1.Zjarri i diellit, poezi, Prishtinė, 1995.
  2.Ndėrgjegjja, roman, Prishtinė, 1995.
  3.Vrasėsit e liridonėve, roman, Prishtinė, Tiranė, 1996.
  4.Ringjallja, roman, Tiranė, Prishtinė, 1996.
  5.Gjarpėrinjtė e pallatit, roman, Tiranė, Prishtinė, 1996.
  6.Dorėzeza, roman, Tiranė, Prishtinė, 1997.
  7.Tokė e djegur, roman, Shkodėr, Tiranė, Prishtinė, 1998.
  8.Burri dhe gruaja, libėr shkencor, Tiranė, Prishtinė, 2000.
  9.Pallati i akereonit, roman, Tiranė, Prishtinė, New York, 2000.
  10.Vademecum DDD, libėr shkencor, Prishtinė, 2002.
  11.Struktura faktoriale e dimensioneve antropometrike dhe fiziologjike, Prishtinė, 2004.
  12.Ndikimi i sportit nė personalitetin e njeriut, libėr shkencor, Prishtinė,2004.
  13.Delinkuenca e tė miturve dhe ushtrimet fizike, Prishtinė, 2004.
  14.Vademecum pėr preparate higjenike tė “Schulke – Mayr”– it, libėr shkencor, Prishtinė, 2004.
  15.Dallimet
  nė disa ndryshore fiziologjike ndėrmjet studentėve sportistė dhe jo
  sportistė para dhe pas vrapimit 400 metra (Punim magjistrature,
  Prishtinė 2005).
  16.Antropometri-Jakov Milaj “Raca shqiptare”, recension i zgjėruar i botuar nė Floart, 2005.
  17.Si ta njofim internetin, Flomed, tetor-2005.
  18.Sėmundjet infektive seksuale, Floart, tetor-2005.
  19.Udhėzues i shkurtėr i preparative dezinfektuese, Flomed, 2006.
  20.Merruni me sport dhe ushtrime fizike pėr t’u relaksuar, Floart, janar 2006.
  21.Kosova nuk ėshtė i berzė e zezė, Floart, dhjetor 2005.
  22.Fshehtėsitė dhe tė vėrtetat pėr virusin avian’, Flomed, 2005.
  23.THE ECONOMIC ASPECTS OF SPORTS RECREATION AND HEALTH, Sport ritmi-zemrės, janar 2006, etj.
  24.DETERMINANTAT
  SOCIO-PSIKOLOGJIKE TĖ USHTRIMIT FIZIK (Hulumtim
  socio-psiko–kineziologjikė mė studentėt e Universitetit tė Prishtinės),
  Flomed, 2006.
  25.Guxim shqiptar, Prishtinė, 2008.

  Ka botuar
  21 fejtone publicistiko-shkėncore nė gazetėn “Rilindja” tė Prishtinės,
  nė pėriudhėn 1974-1982., si dhe mija punime nė shumė web faqe interneti
  (2003-2008).

  Kolana e veprave tė Flori Bruqit ėshtė mrekullisht
  me ngjyra.Pejsazheve tė kėtyre veprave nuk i hyhet pa i lexuar tė
  gjitha.Shqetėsimet e shkrimtarit,poetit dhe studiusit Flori Bruqi,
  nėgjitha veprat e tij ka njė gjė tė paemėr tė dhimbjes sė pazgjidhur qė
  ende vazhdon.Libri i Flori Bruqit, “Guxim shqiptar”ka 73 tituj, dhe 403
  faqe.urime autorit pėr libėr, dhe Shėndet.

  Rrustem Geci - Dortmund

   Ora ėshtė Thu 19 Jul 2018, 17:00