Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Share
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:04

  Harun Jahja

  DITA E GJYKIMIT

  E ē'do tė mėsoi ty se ē'ėshtė Dita e Gjykimit? Pėrsėri! ē'do tė mėsoi ty se ē'ėshtė Dita e Gjykimit? Ėshtė Dita kur askush, askujt nuk do tė mund t'i ndihmojė asgjė. Atė Ditė e tėrė ēėshtja i takon vetėm Allahut. (Sure Infitar: 17-19)
  HYRJE


  E tė zėhet (errėsohet) Hėna, dhe tė bashkohet Dielli e Hėna. Atė Ditė njeriu do tė pyet: "Ku mund tė ik?" Jo vėrtetė! Nuk do tė ketė strehim. Atė Ditė, caku i vetėm do tė jetė te Zoti yt. (Sure Kijame: 8 - 12)

  Mendoni pėr njerėzit dhe ngjarjet qė i japin formė jetės suaj. Ju punoni me zell pėr tė arritur dikund, duke u pėrpjekur pėr tė gjetur vendin tuaj nė luftėn pėr njė jetė tė mirė. Jeni shumė tė vėmendshėm ndaj disa ēėshtjeve dhe mendoni thellė pėr to. Nė tė njėjtėn kohė, me kujdes i shmangeni tė menduarit pėr ēėshtje tjera dhe, siē ndodhė zakonisht, shumė njerėz tė afėrt me ju bėjnė tė njėjtėn gjė. ēdo njeri e di se cilave tema duhet shmangur nė bisedė dhe nė tė menduar. Vdekja ėshtė njėra prej tyre, ndoshta mė e rėndėsishmja prej tyre. Pėr ata, vdekja ėshtė njė fund pėr tė cilin nuk ka zgjidhje.
  Dita e Gjykimit, e cila do t'ia sjellė "vdekjen" gjithėsisė mu sikurse vdekja e njerėzve, ėshtė njė ēėshtje pėr tė cilėn njerėzit nuk kanė dėshirė tė mendojnė; ata parapėlqejnė ta konsiderojnė atė si njė gjė pak tė mundshme dhe tė largėt. Ata kanė njė ide tė paqartė pėr atė qė do tė ndodhė atė Ditė, por pasiqė vetėm mendimi pėr tė i frikėson ata, njerėzit janė tė prirur ta harrojnė atė. Ata thjeshtė parapėlqejnė tė vazhdojnė jetėrat e tyre nė vend se tė ballafaqohen me tė.
  Njerėzit mė sė shumti ndikohen nga aspekti i ditės sė fundit tė kėsaj Dite pėr tė gjitha qeniet, qofshin ato tė gjalla apo tė pajetė. Dita e Gjykimit ėshtė dita e fundit e jetės nė Tokė dhe pėr gjithėsinė. Por nė tė njėjtėn kohė, ėshtė fillimi i jetės sė amshueshme nė Jetėn e Pėrtejme (Ahiret). Atė Ditė, njerėzit do tė ringjallen, do tė rikrijohen. Besimtarėt nė Allahun dhe nė Ahiret do tė mirėpriten nė Xhennet (Parajsė), ndėrsa mosbesimtarėt do tė dėrgohen nė Xhehennem (Ferr). Prandaj, pėr ata qė e presin njė Ditė tė tillė, plotėsisht tė vetėdijshėm se ē'nėnkupton ajo, ėshtė e pakuptim qė t'i iket vdekjes, Ditės sė Gjykimit dhe Ahiretit. Pėrkundrazi, realiteti i vdekjes dhe ngjarjet e asaj Dite do t'i udhėzojnė njerėzit qė tė bėjnė vepra tė mira pėr ēėshtjen e Allahut, do t'i drejtojnė ata tė besojnė nė Ahiret dhe do t'i sjellin mė pranė Allahut. Vetėm besimtarėt do tė kursehen nga frika e madhe e asaj Dite, nė tė cilėn ngjarje tė papara mė parė do tė ndodhin, sepse Allahu shpall se ata nuk do tė kenė arsye pėr tė qenė tė frikėsuar apo tė pikėlluar, sepse:

  Nuk ėshtė ashtu (si thonė ata)! Tė gjithė ata qė i janė dorėzuar Allahut dhe janė bamirės, do tė gjejnė shpėrblimin e tyre te Zoti i tyre. Ata nuk do tė ndiejnė kurrfarė frikė dhe nuk do tė njohin kurrfarė pikėllimi. (Sure Bekare: 112)

  Ata qė besuan nė kėtė Ditė dhe nė Kur'an, si edhe se jeta e vėrtetė ėshtė nė Ahiret, gjersa ishin gjallė dhe jetuan nė pajtim me tė do tė jenė tė shpėtuar. Ata nuk e shpėrfillėn ekzistencėn e vdekjes dhe nuk ishin shumė mendjemėdhenjė pėr tė adhuruar Allahun. Tė tillėt do tė mirėpriten nė mėnyrėn mė tė kėndshme nė Ahiret dhe drita udhėzuese e Allahut do tė jetė me ta nė Ditėn e Gjykimit. Besimtarėve u japet lajmi i mirė nė Kur'an, si vijon:
  …Ditėn kur Allahu nuk do tė turpėrojė Pejgamberin e sė bashku me tė ata qė besuan. Drita e tyre do tė ndriēojė para tyre dhe nė tė djathtė tė tyre. E ata do tė thonė: "Zoti ynė, vazhdona dritėn tonė, dhe falna neve! Ti ke fuqi mbi ēdo gjė." (Sure Tahrim: Cool

  Ky libėr zbulon Ditėn dhe ngjarjet e saj dhe paralajmėron pėr vėshtirėsitė e asaj Dite. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja ėshtė se Dita e Gjykimit ėshtė njė realitet pėr tė gjithė njerėzit dhe, si e tillė, nuk duhet injoruar. Ky libėr do t'ju ndihmojė qė tė mendoni pėr ekzistencėn dhe realitetin e saj nė dritėn e vargjeve Kur'anore.
  Qėllimi i librit ėshtė qė t'ju paralajmėrojė pėr njė Ditė nė tė cilėn ju do tė takoheni me ēkado qė do tė ndodhė dhe t'ju udhėzojė drejt sigurisė dhe jetės sė pėrjetshme nė Xhennet. Realiteti i ngjarjeve shqetėsuese tė kėsaj Dite ėshtė njė faktor i rėndėsishėm pėr t'i shtyrė njerėzit tė mendojnė pėr tė. Pėr kėtė arsye, gjatė kėtij libri do tė pėrshkruajmė hollėsitė e kohės qė shpie drejt Ditės sė Gjykimit dhe do tė hetojmė realitetin e saj.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:04

  DITA E GJYKIMIT PO AFROHET


  Dhe nuk ka dyshim se Ora po afron dhe se Allahu me siguri do t'i ngjallė ata tė varrezave (tė vdekurit). (Sure Haxh: 7)

  Vdekja po afrohet ēdo ditė. Pa marrė parasysh se a jeni tė ri apo tė vjetėr, vdekja ėshtė pak mė pranė jush ēdo ditė, madje ēdo minut. Nuk mund t'i bėni ballė kohės apo tė ndaloni afrimin e vdekjes. Asgjė qė bėni ju s'mund tė ndryshojė faktin se ju dhe ata afėr jush janė vetėm qenie "tė pėrkohshme". Si ēdo qenie tjetėr e gjallė, ju i afroheni Ditės nė tė cilėn jeta juaj do tė pėrfundojė.

  Njerėzimi nuk ėshtė ana e vetme e krijimit qė i nėnshtrohet vdekjes. Tė gjitha krijesat tjera, vet Toka dhe e tėrė gjithėsia, kanė njė ditė tė vdekjes tė pėrcaktuar pėr to. Dita e Gjykimit ėshtė njė ditė e llahtarit dhe frikės sė paimagjinueshme. Por nė tė njėjtėn kohė, ėshtė dita mė e mahnitshme. Gjithēka nė Tokė do tė rrafshohet, yjet do tė shuhen dhe do tė bien me shpejtėsi njėra pas tjetrės dhe Dielli do tė mbėshtjellet nė errėsirė. Tė gjitha qeniet njerėzore qė kanė jetuar ndonjėherė do tė tubohen dhe do tė bėhen dėshmitarė tė kėsaj Dite. Kjo Ditė e Fundit do tė jetė e frikshme pėr mosbesimtarėt dhe Zoti i saj do tė jetė Allahu, i Cili zotėron gjithēka ekziston.

  Dita e Gjykimit, pėrkundėr besimit tė shumicės sė njerėzve, po afrohet, ajo nuk ėshtė nė njė tė ardhme tė largėt. Kur tė vjen ajo, Toka dhe gjithēka nė tė do tė asgjėsohet. Ambiciet, dėshirat, zemėrimi, shpresat, epshet, armiqėsitė dhe kėnaqėsitė do tė marrin fund. Planet e bėra pėr tė ardhmėn do tė bėhen tė pakuptim, sepse ata qė kishin harruar se do tė kthehen tek Allahu, duke parapėlqyer kėtė botė mbi jetėn e pėrjetshme dhe pasurinė, bukurinė dhe kėnaqėsitė ēorientuese tė saj, do tė takojnė fundin e tyre. Nė kėtė Ditė, ēdo njeri do tė pėrjetojė qartė ekzistencėn e Allahut dhe do tė pėrballet me vdekjen tė cilėn janė pėrpjekur aq shumė ta harrojnė. Pėrpjekja e tyre pėr tė harruar Allahun dhe Ahiretin ka marrė fund dhe njė fillim i ri, njė fillim qė do tė jetė i pėrjetshėm dhe qė nuk do t'ju sjellė lumturi mosbesimtarėve, i pret ata.

  Qė nga momenti i parė i kėsaj jetė tė pėrjetshme, ndėshkimi ėshtė aq i frikshėm sa qė ata qė e pėrjetojnė atė do tė luten pėr "vdekje" dhe "asgjėsim". Fillimi i kėsaj jetė ėshtė Dita e Gjykimit dhe "Ora po afron pa asnjė dyshim."


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:05

  JETA NĖ TOKĖ ĖSHTĖ E PĖRKOHSHME DHE VDEKJA ĖSHTĖ NJĖ REALITET I PASHMANGSHĖM

  Qė nga fėmijėria juaj e hershme e mė tutje, ju shkoni drejt synimeve tė caktuara apo udhėzoheni prej tė tjerėve. Ju me siguri do tė keni njė familje dhe njė punė, do tė pėrpiqeni tė fitoni mė shumė pėr tė pasur njė jetė mė tė mirė, do tė shkolloni fėmijėt tuaj dhe do tė shpresoni tė keni njė jetė mė tė mirė se qė keni pasur. Njė herė nė javė takoheni me pjesėtarėt e familjes suaj tė gjerė. Shkoni nė pushime, shkoni nė punė dhe pjesėn tjetėr tė kohės suaj e kaloni nė shtėpi. Pėrveē disa problemeve tė vogla me tė cilat ndesheni, jeta juaj vazhdon e qetė dhe zakonisht nuk ndesheni me asgjė tė jashtėzakonshme.

  Gjithēka nė jetėn tuaj duket tė jetė e paramenduar dhe jeta e ēdokujt ėshtė sikurse jeta e ēdokujt tjetėr. Ju duhet tė punoni pėr t'i vėnė nė jetė kėto synime dhe duhet tė keni njė familje pėr tė vazhduar familjen tuaj. Sipas kėtij botėkuptimi, ēfarė tjetėr do tė mund tė dėshironit vallė pėrveē "njė pune tė mirė" dhe "njė familje tė mirė?" Me arritjen e kėtyre synimeve, ju shpresoni tė ēoni njė jetė tė lumtur. Nė kėtė mėnyrė, gjithēka ėshtė e mrekullueshme dhe ju do tė jetoni tė lumtur.

  Megjithatė, nė trupin tuaj dhe nė mjedisin tuaj ndodhin disa ndryshime tė rėndėsishme. Shumė qeliza qė kanė funksione tė ndryshme pėrmbushin qėllimin e tyre dhe vdesin. Duke u plakur, bėhet mė e vėshtirė qė ato tė zėvendėsohen. Organizmi juaj plaket dukshėm, gjė qė bie nė sy pėrmes sėmundjeve dhe dobėsive tuaja. Koha kalon shpejtė dhe pamundėsia e kthimit tė saj bėhet mė e qartė ēdo ditė. Duke menduar se do tė jetoni i lumtur dhe nė rehati pėrgjithmonė, ju prapseprap i afroheni vdekjes. Pra, kjo jetė tokėsore kurrė s'mund t'ju jap ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe qetėsisė qė ju shpresoni. Kur kjo jetė "e kėnaqshme" merr fund, ju do tė pėrballeni me tė vėrtetėn reale. Duke e pasur parasysh kėtė fakt, asnjėra prej ambicieve tuaja jetėsore s'duhet tė bėhet qėllimi juaj i vėrtetė nė jetė. Kjo jetė ėshtė njė sprovė e pėrkohshme pėr tė ndarė tė drejtėt prej keqbėrėsve. Allahu zbulon kėtė realitet nė vargun vijues:

  Ai ėshtė qė krijoi vdekjen dhe jetėn, pėr t'ju provuar se cili prej jush ėshtė mė vepėrmirė. Ai ėshtė Ngadhėnjyesi, Mėkatėfalėsi. (Sure Mulk: 2)

  Qėllimi i vėrtetė i jetės nuk ėshtė njė punė e mirė dhe njė familje e mirė. Nė tė vėrtetė, ēdo njeri ėshtė krijuar pėr njė qėllim: pėr t'i shėrbyer Allahut. Ne bėhemi tė lidhur me fėmijėt tonė, pozitėn dhe statusin por qė nė ēastin e parė tė vdekjes, kėto kėnaqėsi tokėsore humbin vlerėn dhe domethėnien e tyre. ēdo njeri e di kėtė, por shumica vendosin t'mos e pranojnė. Dhe kėshtu gjėrat e tilla s'do tė duhej tė ishin qėllimet themelore tė jetės. Ne duhet tė mendojmė me kujdes dhe tė kuptojmė se ēka ėshtė qėllimi i vėrtetė dhe dobia e vėrtetė. Allahu zbulon qėllimin e vėrtetė tė krijimit tonė, si vijon:

  Unė nuk i krijova xhinėt dhe njerėzit pėr tjetėr vetėm qė t'Mė adhurojnė. (Sure Dharijat: 56)

  Vetėm me anė tė pėrmbushjes sė kėsaj pėrgjegjėsie mund tė shpresojmė nė dhuntitė e Ahiretit. Shumica e njerėzve kanė shpresa tė pabaza dhe e ngushėllojnė veten me to. Por ky ėshtė njė gabim i madh. Nėse njeriu nuk pret asgjė nga Ahireti, mbetet vetėm njė mundėsi: Tė bėhet asgjė me vdekjen e tij, njė mundėsi qė ėshtė mė e frikshme se gjitha mundėsitė tjera. Mosbesimtarėt zhvillojnė metoda tė ndryshme pėr tė harruar kėtė mundėsi, sepse shumė ia kanė frikėn asaj.
  Midis kėtyre metodave janė qė t'mos flitet, t'mos diskutohet apo tė mos pėrkujtohet vdekja, edhepse ėshtė njė gjė e sigurt pėr ēdo njeri. ēdo njeri sillet sikur ajo tė mos ekzistonte. Se shumica e njerėzve sillen nė atė mėnyrė do tė mund tė ishte njė gjė lehtėsuese deri nė njė masė, por nė tė vėrtetė ata tė gjithė janė nė rrugė tė gabuar. Njerėzit dijnė pėr vdekjen, Ditėn e Fundit dhe Ahiretin por nuk pranojnė tė mendojnė pėr to. Ata janė tė kėnaqur me kėtė jetė tokėsore apo sė paku e bindin veten tė besojnė se janė. Mirėpo, Allahu zbulon se vdekja do ta gjejė ēdokend:

  Thuaj: "S'ka dyshim se vdekja prej sė cilės po ikni, ka pėr t'ju zėnė, e mandej do tė silleni te Njohėsi i tė padukshmės dhe tė dukshmės, dhe atėherė Ai do t'ju njoftojė me atė qė keni punuar." (Sure Xhum'a: Cool

  Gjithėsia dhe gjithēka qė pėrmban ajo, jo vetėm njerėzimi, do tė vdes nė Ditėn e Gjykimit, sepse atė Ditė prova do tė marr fund. Shumė njerėz do ta njohin ardhjen e saj pėrmes shenjave tė saj, dhe ngjarjet qė ēojnė nė vdekjen e gjithėsisė do tė jenė nė kuptimin e plotė tė fjalės rrėnqethėse. Pėrfundimisht, atė Ditė, Allahu do t'i ringjallė ata qė janė nė varre dhe tė gjithė njerėzit nė Tokė do tė thirren pėr tė dhėnė llogari. Ata qė nuk kishin pritur tė pėrjetojnė njė Ditė tė tillė nuk do tė jenė mė nė gjendje qė ta mohojnė atė dhe kėshtu do t'i pėrulen vullnetit tė Allahut deshėn apo jo. Allahu ka pėrgatitur njė fund madhėshtor pėr gjithėsinė dhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė shumė njerėzve pėr ta mohuar kėtė tė vėrtetė, Dita e Gjykimit do tė vjen nė kohėn e saj tė caktuar.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:05

  DITA E GJYKIMIT ĖSHTĖ NJĖ REALITET I PADYSHIMTĖ

  Ata qė janė tė kėnaqur me vlerat dhe kėnaqėsitė e pėrkohshme tė kėsaj botė bėjnė ē'munden pėr t'i injoruar faktet e tilla si vdekja e tyre pėrfundimtare, e cila ėshtė fare pranė dhe Ditėn e Ringjalljes. Duke mos menduar pėr tė vėrteta tė tilla, ata i thonė vetvetes se mund tė jetojnė vetėm pėr veten e tyre dhe tė harrojnė pėr obligimet e tyre ndaj Allahut.
  Kur'ani pėrshkruan nė mėnyrė figurative ngjarjet e Ditės sė Fundit dhe tronditjen, frikėn, panikun dhe gjendjen mendore qė shoqėron gjithė njerėzit. Gjithėsia do tė marr fund nė tė njėjtėn mėnyrė madhėshtore nė tė cilėn u krijua. Planetet do tė dalin prej orbitave tė tyre dhe malet do tė lėvizin. Pėrballė ngjarjeve tė tilla mahnitėse, ata qė vėnė besimin e tyre nė rastėsi dhe ndodhi tė rastėsishme do tė kuptojnė se vetėm Allahu sundon gjithēka. Allahu shpall:

  Thuaj: "Kujt i takon gjithēka ėshtė nė qiej dhe nė tokė?" Thuaj: "Vetėm Allahut." Ai ia pėrcaktoi mėshirėn Vetes. Ai do t'ju tubojė nė Ditėn e Ringjalljes, pėr tė cilėn gjė nuk ka dyshim. Ata qė i shkaktuan humbje vetvetes, ata nuk besojnė. (Sure En'am: 12)

  E kur t'i fryhet Surit me njė frymė, dhe tė ngrihen toka e kodrat e t'i mėshojnė njėra-tjetrės me njė tė goditur. Nė atė Ditė ndodhė e vėrteta (kijameti). (Sure Hakka: 13-15)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:06

  ORA E DITĖS SĖ GJYKIMIT ĖSHTĖ PARACAKTUAR

  Me kalimin e kohės, ne me shpejtėsi i afrohemi Ditės sė Gjykimit. Shumica e njerėzve mendojnė se kjo Ditė ėshtė nė tė ardhmėn e largėt. Mirėpo, ata do tė duhej kėshilluar qė tė pėrkujtojnė se gjeneratat e mėparshme kishin tė njėjtin qėndrim. Nė tė vėrtetė, ēdo njeri i cili ka jetuar ndonjėherė do tė jetė dėshmitar i kėtyre ngjarjeve dhe do tė tubohet nė praninė e Allahut; askush s'do tė jetė nė gjendje tė ik. Pasiqė vetėm Allahu e di kur do tė vjen Dita e Gjykimit, nuk ka kurrfarė garance se nuk do tė ndodhė ndėrsa ju jeni duke bėrė plane pėr tė ardhmėn dhe jeni tė zėnė me jetėrat tuaja tė pėrditshme, sepse:

  Thuaj: "Unė nuk e di a do tė jetė afėr ajo qė u premtohet, apo Zoti im do ta vonojė atė shumė?" Ai ėshtė Njohėsi i tė fshehtės, por fshehtėsinė e Tij nuk ia zbulon askujt. (Sure Xhinn: 25-26)

  Rregulli madhėshtor nė tė cilin Allahu krijoi jetėn do tė pėrfundojė nė njė kohė tė panjohur pėr ne. Ata qė dyshojnė pėr kėtė fakt dhe zgjedhin tė mos besojnė nė tė mund ta konsiderojnė veten si tė arsyeshėm, dhe kėshtu kjo Ditė do tė jetė njė ditė e vėshtirė dhe e frikshme pėr ta. Pėr kėtė arsye, ėshtė shumė mė dobiprurėse dhe pozitive qė tė besohet nė tė, sepse nuk do tė ketė dobi tė besohet nė tė kur tė ketė arritur Ora (momenti) apo tė ndjehet keqardhje pėr vet-mashtrimin e tyre. Njė varg e pėrshkruan keqardhjen e tillė, si vijon:

  E kur tė vie Vala e Madhe (kijameti), atė Ditė njeriu pėrkujton se ēka ka punuar. (Sure Nazi'at: 34-35)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:06

  NGJARJET E ASAJ DITE


  Siē zbulon Kur'ani, Dita e Gjykimit ėshtė "Dita kur njerėzimi do tė qėndrojė pėrpara Zotit tė botėrave" (Sure Mutaffifin: 6). Ėshtė njė ditė e egėr e ngjarjeve tė papara mė parė, njė ditė gjatė tė cilės gjithėsia dhe gjithė ē'ka nė tė do tė asgjėsohet. Atė Ditė, ēdo njeri do tė jetė dėshmitar dhe do tė kuptojė fuqinė e Allahut. Mosbesimtarėt do tė vuajnė njė frikė, mundim dhe vuajtje tė tmerrshme dhe do tė pėrjetohet e gjithė keqardhja, frika dhe pėrulja e fshehtė e tyre.

  Kur'ani na paraqet disa alegori pėr kėtė ngjarje. Ky kapitull ofron njė pėrshkrim tė pėrgjithshėm tė ngjarjeve tė kėsaj Dite dhe hulumton kuptimet e tyre. Allahu e di mė sė miri dhe vetėm dijenia e Tij ėshtė e pakufishme. Ne, nė anėn tjetėr, mund tė kuptojmė dhe tė rrėfejmė vetėm atė qė Ai ka shpallur dhe na ka mėsuar.
  Gjithēka qė rrėfehet nė kėtė kapitull buron nga Kur'ani dhe prandaj ėshtė jashtė ēdo dyshimi. Duke pasur parasysh se vetėm Allahu e di se si do tė ndodhin tė gjitha kėto ngjarje, gjėrat mund tė ndodhin ndryshe nga ajo qė presim ne. Ne i dijmė vetėm kėto fakte me siguri: ngjarjet premtuara prej Tij do tė ndodhin, njerėzit nė Ditėn e Gjykimit do tė pėrballen me njė skenė madhėshtore tė ndryshme nga ēdo gjė tė parė mė parė dhe se gjithėsia dhe gjithēka qė pėrmban ajo do tė asgjėsohen krejtėsisht.

  Njerėzit nuk do tė kenė mundėsi ta dinė arsyen pėr kėtė, tė ikin dhe tė shpėtojnė vetveten apo tė pėrpiqen tė gjejnė ndonjė zgjidhje. ēdokush do tė kuptojė se Allahu dhe Ahireti ekzistojnė.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:07

  TINGULLI I SURIT

  Dita fillon kur i fryhet Surit

  Dhe i fryhet Surit, e ajo ėshtė Dita e Premtuar (pėr dėnim). (Sure Kaf: 20)

  Tingulli i Surit shpall se Dita e Gjykimit, e premtuar prej Allahut, ka arritur mė nė fund, se i ka ardhur fundi kėsaj botė dhe se Ahireti ka filluar. ēdokush ka qenė i informuar pėr kėtė Ditė tė madhe dhe pėr atė qė pėrmban ajo dhe ka qenė i paralajmėruar se ata do tė thirren pėr tė dhėnė llogari. Tani, ata janė ballė pėr ballė me kėtė realitet tė premtuar. Ky tingull i papritur, qė ndryshon prej ēdo gjėje tė dėgjuar ndonjėherė mė parė, do t'i bėj njerėzit tė kuptojnė se koha e tyre ka mbaruar, sepse ajo tregon fillimin e frikės, mundimit dhe mungesės sė shpresės pėr mosbesimtarėt Ć¢ā‚¬“ njė Ditė me tė vėrtetė shumė e vėshtirė pėr ta. Allahu thot:

  Sepse kur t'i fryhet Surit, ajo Ditė do tė jetė njė ditė e vėshtirė, jo e lehtė pėr jobesimtarėt. (Sure Mudeththir: 8-10)

  Ata qė mashtrohen nga joshjet e pėrkohshme tė rregullimit tė dynjasė dhe lidhen ngusht me gjėra tė tilla janė tė verbėr ndaj realitetit tė ekzistencės dhe njėsisė sė Allahut. Ata janė me sa duket tė lumtur dhe tė kėnaqur me kėtė iluzion dhe jetojnė pa asnjė konsideratė pėr Krijuesin e ēdo gjėje apo pėr krijimin e Tij dhe pėr ecjen e tij drejt fundit tė vet. Nė tė vėrtetė, pasiqė Allahu krijoi kėtė rregull, ai do tė bėj qė ky sistem madhėshtor tė marr fund, duke e dhėnė njė urdhėr tė vetėm, nė mėnyrė mahnitėse. Ata qė nuk mendojnė se do tė takojnė njė ditė tė tillė do tė zgjohen prej dremitjes sė tyre menjėherė pasi tė dėgjohet Suri. Megjithatė, gjendja e tyre e re nuk do t'u sjellė atyre asnjė dobi, sepse atėherė do tė jetė tepėr vonė pėr tė bėrė ēkado pėr Allahun dhe Ahiretin.

  Por, pse ėshtė tepėr vonė? Allahu na bėn me dije se arsyeja qė qėndron pas kėsaj ėshtė se tė tillėt ēuan dėm jetėt e tyre dhe e shpėrfillėn sprovėn dhe gjithashtu realitetin e Ahiretit.
  Njė qėndrim i tillė sjell njė ndėshkim tė rėndė, sepse burimi i tij ėshtė kėnaqėsia e individit me kėtė botė tė kufizuar dhe mospranimi i mundėsisė sė njė tė kaluare dhe tė ardhme. Njerėzit qė e mbajnė kėtė qėndrim dėshirojnė kėnaqėsitė e pėrkohshme tė kėsaj jetė dhe shpėrfillin qėllimin e krijimit dhe kėshtu shpenzojnė jetėt e tyre pa pyetur veten se pse jetojnė, pse u krijuan, ēfarė pret Krijuesi prej tyre dhe pse do tė vdesin. Ata dijnė pėr vdekjen, por janė poashtu tė vetėdijshėm se realiteti i saj ngritė pyetje qė kėrkojnė pėrgjigje. Prandaj, ata kthejnė shpinat e tyre dhe pėrpiqen tė lėnė pas vetes kėto mendime sa mė shumė qė tė jetė e mundshme. Mirėpo, nė tė vėrtetė, qėllimi i vetėm i krijimit tė secilit person dhe jetės sė shkurt nė Tokė ėshtė t'i shėrbej Allahut. Ata qė janė tė vetėdijshėm pėr afėrsinė e vdekjes, shkurtėsinė e kėsaj jetė dhe se ēfarėdo qė t'ju ndodhė ėshtė pjesė e sprovės sė tyre, janė gjithashtu tė vetėdijshėm se do tė takohen me atė qė Kur'ani u zbulon atyre. Prandaj, ata e kuptojnė se qėllimi i vetėm qė ata janė gjallė ėshtė qė tė jetojnė pėr Allahun. Tė kuptuarit e kėsaj derisa jetoni ėshtė njė pėrfitim shumė i madh, sepse kjo bėn qė njerėzit tė largohen prej botės mashtruese dhe tė kthehen nga banesa e tyre e vėrtetė: Ahireti.

  Dėshira mė e madhe e atyre qė vrapojnė pas kėnaqėsisė dhe epshit ėshtė qė ky rregull tė zgjas pėrgjithmonė. Por madje as kjo nuk i kėnaqė ata, sepse jeta pėrmban gjithnjė probleme dhe vėshtirėsi. Veē kėsaj, Shejtani ka taktika tė panumėrta pėr t'mos i lėnė ata tė besojnė nė vuajtjet e pėrjetshme tė Ahiretit dhe i bėn ata qė tė parapėlqejnė kėtė jetė tė mundimit dhe dėshpėrimit mbi besimin.
  Por kur tė tillėt ta dėgjojnė tingullin e Surit, ndoshta derisa janė duke udhėtuar pėr nė punė apo derisa pėrgatiten tė shkojnė nė shtrat, do ta kuptojnė se tė gjitha ambiciet dhe shpresat e tyre tė shtyera pėr mė vonė nuk vlejnė asgjė dhe prandaj do tė bien nė njė gjendje tė dėshprimit tė thellė. Rregulli qė ata kishin shpresuar se do tė zgjaste pėrgjithmonė ka mbaruar, sikurse edhe vet jetėt e tyre. Gjithēka qė ata nuk pranuan tė besojnė, pėrkundėr njohurisė qė kishin pėr to, tani i ka arritur ata. Ata njerėz qė jetuan nė hijen e fuqive tė rrejshme qė "i mbronin ata" tani s'kanė ku tė kėrkojnė strehim, sepse tė gjithė njerėzit pėrveē besimtarėve janė nė gjendje tė njėjtė tė pashpresė. Ata i janė dorėzuar tė pashmangshmės, dhe gjithė njerėzit qė kanė jetuar ndonjėherė tani tubohen nė praninė e Allahut:

  Dhe i fryhet Surit, kur ja, duke u ngutur prej varrezave ata paraqiten te Zoti i tyre. (Sure Ja Sin: 51)

  Pėr mosbesimtarėt, kjo ndodhi do tė thot "tė takuarit pikėrisht tė asaj nga e cila ai apo ajo largoheshin," si edhe "fundi i mundėsisė sė fundit pėr t'i pėrmirėsuar gabimet e njeriut." Frika e atij momenti ėshtė e papėrshkrueshme, sepse njė panik dhe llahtar i tillė kurrė mė parė as nuk ėshtė dėgjuar dhe as nuk ėshtė parė. Mund tė ketė qenė e mundshme tė bėhen gabime tė mira apo ato mund tė jenė harruar me kalimin e kohės, por tingulli i surit tregon se s'ka mbetur kohė mė. Atė Ditė, ky tingull do t'ju sjell frikė tė tmerrshme mosbesimtarėve dhe ēdokush do t'i dorėzohet kėtij realiteti. Allahu shpall se:

  Ditėn kur i fryhet Surit, e tė frikėsohet kush ėshtė nė qiej dhe nė Tokė, pėrpos kė do Allahu (tė mos frikėsohet) dhe t'i vijnė Atij tė gjithė tė pėrulur. (Sure Neml: 87)

  Gjithė njerėzit janė tė vetėdijshėm pėr kėtė Ditė, sepse Allahu i ka paralajmėruar njerėzit me tė dėrguarit e Tij dhe vargjet nė lidhje me njė "ditė qė nuk ka kthim." Veē kėsaj, Ai i ka pėrkujtuar ata t'i drejtohen Atij dhe u ka thėnė se ata qė nuk pranojnė tė veprojnė ashtu nuk do tė ndihmohen pas vdekjes. Kur'ani zbulon pendimin e pėrjetuar nga ata tė cilėt u ndeshėn me dėnimin nė njė moment qė nuk e prisnin dhe tė vėrtetėn se ata nuk do tė ndihmohen, si nė vazhdim:

  Kthehuni te Zoti juaj dhe pėruljuni Atij para se t'u vijė dėnimi, se pastaj nuk do tė ketė kush t'ju ndihmojė. Pėrmbajuni asaj mė tė mirės qė u ėshtė zbritur nga Zoti juaj, para se t'ju vijė dėnimi befas, kur nuk e prisni. Dhe tė mos thotė ndokush: "O i mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj Allahut dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin!" Ose tė mos thotė: "Ah, sikur tė mė kishte udhėzuar Allahu (nė rrugė tė drejtė) e tė kisha qenė prej atyre qė janė tė ruajtur!" Apo, kur ta shohė dėnimin tė mos thotė: "Sikur tė kisha mundėsi tė kthehem edhe njeherė e tė isha bėrė prej bamirėsve!" "Jo, ty tė patėn ardhur argumentet e Mia, e ti i pėrgėnjeshtrove ato, u bėre kryeneē dhe ishe prej atyre qė nuk besuan." E ata qė bėnė gėnjeshtėr ndaj Allahut, do t'i shohėsh nė Ditėn e Ringjalljes, me fytyrat e tyre tė nxira. A nuk ėshtė nė Xhehennem vendi i kryelartėve? (Sure Zumer: 54-60)

  Kjo jetė e kėnaqėsisė sė pėrkohshme mbaron kur i fryhet Surit. Tė gjithė njerėzit pėrballen me atė qė u premtua. Frika dhe llahtari qė ata pėrjetojnė kur tė ballafaqohen me ndodhi tė tilla s'mund tė shprehet me fjalė. Tė gjithė njerėzit ndjekin thirrjen e njėjtė dhe e kuptojnė se po ndeshen me njė realitet prej tė cilit nuk mund tė ikin.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:08

  TOKA

  Toka do tė dridhet nga tėrmetet/dridhjet


  Kur tė dridhet Toka me dridhjen e saj tė fuqishme, dhe tė nxjerrė Toka atė qė ka nė brendinė e saj, dhe njeriu tė pyes: "ē'ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?" Atė Ditė, ajo i rrėfen tregimet e veta, ngase Zoti yt e ka frymėzuar atė. (Sure Zilzal: 1-5)
  Nė Ditėn e Gjykimit, njė zhurmė shurdhuese do tė pasojė tingėllimėn e surit dhe njė dridhje e pakrahasueshme do ta dridhė Tokėn. Malet e mėdha, drunjėt, rrokaqiejt, ndėrtesat Ć¢ā‚¬“ nė fakt ēdo vend nė Tokė Ć¢ā‚¬“ do tė fillojė tė lėkundet nė tė njėjtėn kohė. Njerėzit do tė bėjnė panik dhe do tė mbėrthehen nga njė frikė e tmerrshme. Aspekti qė mė sė shumti ngjallė frikė ėshtė se askush nuk mund t'i ik asaj dhe tė gjejė ēfarėdo lloj strehimi, sepse kjo dridhje nuk i ngjanė tjerave me tė cilėt jemi mėsuar; nė tė vėrtetė, kjo dridhje do tė vazhdojė gjersa Toka tė jetė rrafshuar. (Allahu e di mė sė miri.) Allahu i pėrshkruan kėto dridhje, si nė vazhdim:

  Ditėn qė vrullshėm bėhet dridhja, pas sė cilės pason tjetra. Atė ditė zemrat janė tė tronditura dhe shikimet tė trishtuara. (Sure Nazi'at: 6-9)

  Pėrpiquni tė paramendoni se sa i prekin dridhjet qė ne i njohim ata qė i pėrjetojnė ato. Kėto dridhje zgjatėn vetėm pėr sekonda, por rezultatet ishin megjithatė shkatėrruese. Me qinda mijėra vdiqėn nė ose nėn ndėrtesat e rrėnuara dhe tė mbijetuarit u varfėruan. Shtėpitė, pronat, fitimet dhe kursimet u shkatėrruan pėrnjėherė. Kėto fatkeqėsi u panė nga secili dhe, nė ato momente, asnjė person dhe asnjė fuqi s'mundi t'u bėj ballė. Dridhjet e Ditės sė Gjykimit nuk do tė mund tė krahasohen me asgjė sa i pėrket ashpėrsisė, pasojave dhe gjerėsisė sė zonės sė prekur. Kur tė mbarojnė ato, nuk do tė mbetet asnjė rrėnojė apo jetė nė kėtė planet.

  Pa marrė parasysh se sa e ashpėr do tė jetė dridhja, njerėzit qė janė tė pėrgatitur pėr njė ngjarje tė tillė shpesh gjejnė mėnyrė pėr tė mbijetuar. Mirėpo, me tė dėgjuar tė tingullit tė Surit, madje edhe ata do tė kuptojnė se kjo nuk ėshtė njė dridhje e rėndomtė dhe se nuk ka mundėsi ikjeje.
  Kur'ani paralajmėron pėr kėtė ngjarje dhe pėr dridhjet, si vijon:

  O ju njerėz, ruajuni dėnimit nga Zoti juaj! Sepse dridhja e Orės (kijametit) ėshtė njė gjė e llahtarshme. (Sure Haxhxh: 1)

  Nė atė moment, asgjė nė Tokė nuk do tė ketė kuptim. ēdo gjė qė i largoi njerėzit nga udha e drejtė (p.sh. shtėpitė luksoze, rrokaqiejt gjigant, hotelet me 5 yje, kursimet e akumuluara jetėsore nė mėnyrė ambicioze, shtėpitė, dekorimet, pallatet, urat, tė gjitha ndėrtesat mė tė njohura, Piramidat qė kanė mbijetuar tė gjitha fatkeqėsitė natyrore deri mė tani, kėshtjellat historike dhe qytete tė tėra) tė gjitha do tė bėhen pluhur e hi sikurse kėshtjellat nga rėra nė plazh. ēdo gjė qė i bėn njerėzit tė ndihen krenar qė i posedojnė ato, si edhe nami, nderi, prestigji dhe fuqia e tyre do tė asgjėsohen nė ēast dhe pėrnjėherė do tė bėhen tė pakuptim, sepse:

  Jo, mosni ashtu! Kur tė dridhet Toka njėpasnjėshėm, dhe kur tė vjen Zoti yt dhe engjėjt qėndrojnė rradhė-rradhė, dhe atė ditė sillet Xhehennemi, atė Ditė njeriut i bie nė mend. Por si do t'i ndihmojė atij pėrkujtimi? (Sure Fexhr: 21-23)

  Kur i tėrė planeti tė sprapset, ata qė gjetėn ēdo lloj arsyetimi pėr tė mohuar Allahun dhe qė nuk u pėrfshinė nė asnjė veprim tė adhurimit, pėrkundėr faktit se e dinin ē'kėrkohej prej tyre, mė nė fund do ta kuptojnė se vetėm tek Allahu ka strehim. Mirėpo, tani ėshtė tepėr vonė pėr ta qė tė korrigjohen dhe as pendimi i tyre s'ju hyn mė nė punė.

  Pas frikės, ndjenja qė do tė pėrjetohet mė sė shumti atė Ditė do tė jetė paaftėsia. Njerėzimi, i cili ndėrmuar masa paraprake ndaj ēdo fatkeqėsie tė mundshme dhe katastrofe vdekjeprurėse (p.sh. tėrmete tė fuqishme, uragane tė forta dhe madje luftėra bėrthamore), do tė jetė i paaftė tė fshihet apo tė mbijetojė kėtė ndodhi. Asgjė dhe askush, pa marrė parasysh se si u mashtruan gjersa ishin gjallė, s'do tė jenė nė gjendje tė udhėzohen nė vend tė sigurt.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:08

  Toka nxjerrė atė qė ėshtė nė brendinė e saj


  Dhe tė nxjerrė Toka atė qė ka nė brendinė e saj, dhe njeriu tė pyet: "ē'ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?" Atė ditė, ajo rrėfen tregimet e veta, ngase Zoti yt e ka frymėzuar atė. (Sure Zilzal: 2-5)

  Bėrthama e Tokės, qė fillon nė njė thellėsi prej 5,000 Ć¢ā‚¬“ 6,000 kilometra (3,000 Ć¢ā‚¬“ 3, 700 milja) nga sipėrfaqja, pėrbėhet nga magma tejet e ngjeshur qė ka njė temperaturė qė vlerėsohet tė jetė 5,000°C (9,000°F). 1 Llava qė rrjedhė prej erupcioneve vullkanike vie prej zonave afėr bėrthamės. Gjatė historisė, erupcionet vullkanike kanė shkaktuar llahtar, kanė sjellė vdekjen e shumė njerėzve dhe, nė disa raste, kanė varrosur qytete tė tėra. Llava del prej ēarjeve nė korėn e Tokės dhe, sa mė e lartė qė tė jetė shtypja, mė i lartė ėshtė shpėrthimi i saj nė qiell. Faktori kryesor nė kėtė proces ėshtė prania e gazėrave tė ndryshme qė ndahen nga substanca e lėngėt nė udhėtimin drejt sipėrfaqes, sepse ato formojnė njė shtresė mbi magmėn dhe e rritin shtypjen.

  Sa mė e lartė tė jetė pėrmasa e gazėrave, mė e madhe ėshtė fuqia e shpėrthimeve qė pasojnė. Llava qė vlon e shėndrron sipėrfaqen e zonės qė prek pothuaj nė Ferr. Erupcionet e tilla tė tė kufizuara prekin vetėm njė rajon tė kufizuar. Hulumtuesit mund tė parashohin fatkeqėsi tė tilla dhe tė sigurojnė ndėrmarrjen masat tė domosdoshme paraprake.
  Kur'ani thot se "Toka do tė nxjerrė atė qė ka nė brendinė e saj," duke sugjeruar se, pėrveē shumė gjėrave tjera nėn tokė, magma do tė gufojė jashtė. Dridhjet lėkundėse qė po e ēajnė koren e planetit nė nivel global, do tė pėrgatisin terrenin pėr njė katastrofė tė tillė. Nė Ditėn e Gjykimit, tėrmete shkatėrruese do ta pėrmbysin Tokėn, dhe njerėzit duke u pėrpjekur qė t'u ikin copėrave qė bien mbi ta do tė zihen nė llavėn qė gufon jashtė sipėrfaqes sė ēarė tė Tokės. Pėrsėri, ata do tė kuptojnė se nuk mund t'i iket vdekjes. Katastrofat do tė pasohen nga njėra tjetra dhe njerėzit do tė mbėrthehen nga njėra apo tjetra. (Allahu e di mė sė miri.)
  Toka i pėrulet vullnetit tė Allahut, sepse:

  Dhe kur Toka tė shtrihet nė gjerėsinė e saj dhe tė nxjerr ēka ka nė brendi e tė ēlirohet, dhe t'i bindet Zotit tė saj, ashtu si i takon. (Sure Inshikak: 3-5)

  Dita e Fundit ka arritur, koha e njerėzimit ka mbaruar dhe gjithēka ka pėrfunduar. Asgjė e gjallė s'mund t'i ikė kėsaj ditė, sepse kur ajo tė pėrfundojė mė nė fund, s'do tė mbetet asgjė: asnjė farė, asnjė bimė, asnjė mikroorganizėm Ć¢ā‚¬“ madje as edhe Toka vet.

  Magma nuk ėshtė barra e vetme qė do tė zbrazet jashtė atė Ditė. Magma pėrēon nxehtėsinė dhe reaksionet kimike nė shtresėn e jashtme (nė mantel - mbulesė) dhe nė mes tė mantelit dhe kores. Prandaj, me siguri se do tė bartė nxehtėsi tė madhe dhe shumė substanca tjera nėntokėsore nė sipėrfaqe, duke e ngritur nė kėtė mėnyrė temperaturėn e sipėrfaqes nė nivele tė panjohura mė parė. Ngjarjet e tilla do tė bėjnė qė Toka tė nxjerrė jashtė gjithė ē'ka nė brendinė e saj: mineralet, qymyrin, naftėn e papėrpunuar, kufomat, rrėnojat dhe kėshtu me rradhė. Toka do tė pėrmbyset, sepse:

  Dhe kur tė zbrazen varret, secili njeri do ta dijė se ēka ka punuar dhe ēka ka lėnė prapa. (Sure Infitar: 4-5)

  Uji i nėndheshėm do tė dal prej tė ēarave dhe, pėr shkak tė natyrės sė tij nėn presion tejet tė lartė, do tė shkaktojė dėm nė afėrsi dhe do tė vėrshojė tėrė planetin.

  Erupcionet vullkanike do tė dėrgojnė ndotėsit lartė nė atmosferė. Historia na tregon se erupcione tė tilla pasohen prej shirave tė pluhurit dhe hirit qė bien nė zonėn e prekur dhe ndonjėherė madje e varrosin atė. Allahu thot se "Malet shkapėrderdhėn e bėhen copė e thėrmi, e bėhen pluhur i shpėrndarė" (Sure Vakia: 5-6). Duke u bazuar nė kėtė, ėshtė shumė e mundshme qė eksplodime dhe erupcione tė tilla do tė ndodhin gjithandej nė Tokė nė Ditėn e Gjykimit.

  Njerėzit do tė ndeshen me njė ndėshkim shkatėrrues. Retė e pluhurit dhe tymit qė do tė mbulojnė ēdo vend, si edhe gazėrat qė do tė shpėrndahen pėrnjėherė, do tė mbytin njerėzit dhe do tė shkaktojnė vuajtje tė tmerrshme. Tė gjitha kėto ndodhi do t'i bėjnė mosbesimtarėt tė kuptojnė shkallėn e vuajtjes sė pėrjetshme qė i pret ata nė Xhehennem. Allahu u jap fund jetėve tė njerėzve me njė pamje aq tronditėse dhe pėr mosbesimtarėt Ai ka pėrgatitur njė vuajtje shpirtėrore dhe fizike qė s'mund tė shprehet me fjalė. Pėrballė ngjarjeve tė tilla tė papėrballueshme, njė frikė shkatėrruese e vdekjes do ta pllakosė planetin dhe asgjė tjetėr s'do tė mbetet pėrveē frikės dhe pendimit.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:09

  MALET

  Malet do tė ērrėnjosen dhe do tė bėhen hi e pluhur


  Dhe kur malet tė bėhen hi e pluhur. (Sure Murselat: 10)

  Siē e dimė, malet funksionojnė si kuazi-amortizues. Kur'ani thot:

  Dhe Ai vuri male tė forta nė Tokė, ashtu qė ajo tė mos lėkundet me ju, (bėri) edhe lumenj e rrugė qė tė mund tė orientoheni. (Sure Nahl: 15)

  A nuk e bėmė Ne Tokėn tė pėrshtatshme (pėr jetė), ndėrsa malet shtylla? (Sure Nebe': 6-7)

  Tėrmeti mė i fuqishėm i regjistruar ndonjėherė shėnoi 9.5 shkallė tė Rihterit. 2 Njė tėrmet i tillė e shkreton zonėn pėr vetėm disa sekonda. Dridhjet e Ditės sė Gjykimit, pėrveē nėse Allahu nuk urdhėron ndryshe, do tė jenė tė njė fuqie tė paparė mė parė. Madje edhe malet, tė cilat rėndom zvoglojnė efektet, do tė jenė tė paafta t'i pėrballojnė ato. Ndėrtesat mė tė forta dhe malet e forta si guri do tė shkulen dhe tė fillojnė tė rrėshqasin, si vijon:

  Dhe malet tė shkulen nga vendi e tė ecin. (Sure Tur: 10)

  Dhe malet shkulen dhe bėhen pluhur (si valė rrezesh). (Sure Nebe': 20)

  (Pėrkujto) Ditėn kur Ne i shkulim kodrat, dhe Tokėn e sheh tė sheshtė (tė zbuluar) dhe Ne i tubojmė ata e nuk mbetė asnjė prej tyre pa e tubuar. (Sure Kehf: 47)

  Pjesa mė e madhe e planetit tonė ėshtė e mbuluar prej maleve. Pa asnjė dyshim, duke i parė tė gjitha ato tė shkulen prej vendeve tė tyre, tė shpėrndahen nėpėr Tokė dhe tė ndeshen njėra nė tjetrėn, duke e rrafshuar nė kėtė mėnyrė tėrė planetin, do tė jetė njėra prej skenave mė tronditėse tė para ndonjėherė. Ne mezi mund ta paramendojmė njė skenė tė tillė.

  Paramendoni se Himalajet, Alpet dhe bjeshkėt e Taurusit, tė cilat njerėzit i konsiderojnė si tė palėkundura/tė patundshme dhe ku alpinistėt pėrpiqen tė ngjiten, papritur lėkunden dhe fillojnė tė shemben dhe tė rrafshojnė vetveten si edhe qytetet pėrreth.

  Ndėrtimi i rrugėve nėpėr zona malore kėrkon mjete, makineri dhe pajisje tė pėrparuara teknologjike. Por edhe atėherė, ato shpesh nuk sjellin dobi. Pėrdorimi i dinamitit pėr tė hapur rrugėn ka dobi tė vogėl, sepse ai ka vetėm efekt tė kufizuar, ose ndonjėherė kurrfarė efekti. Pėr kėtė arsye, shumė zona malore nuk mund tė arrihen. Nė Ditėn e Gjykimit, tė gjitha malet do tė bėhen hi e pluhur. Ky ėshtė njė shembull shumė i mirė pėr shkatėrrimin qė do tė ndodhė atė Ditė. Njėkohėsisht, tė gjitha malet do tė bėhen hi e pluhur dhe godinat/ndėrtesat madhėshtore do tė rrėnohen Ć¢ā‚¬“ njė situatė me tė vėrtetė e tmerrshme. Kėto ngjarje na ndihmojnė tė kuptojmė fuqinė e pakufishme tė Allahut. Kur'ani thot se:

  Atė Ditė kur Toka e malet tė dridhen dhe malet bėhen rėrė rrėshqitėse. (Sure Muzemmil: 14)

  Kur'ani shpall se Toka do tė jetė pa kodra dhe kratere, sepse shkatėrrimi i maleve do tė bėjė qė sipėrfaqja e planetit tė bėhet e rrafshėt, si nė vazhdim:

  Ty tė pyesin edhe pėr kodrat. Thuaj: "Zoti im mund t'i bėjė ato thėrrimė tė shpėrndara. Dhe vendin e tyre ta bėjė rrafsh pa farė bime e ndėrtese. E nuk do tė shohėsh nė tė as ultėsirė e as lartėsirė. (Sure Ta Ha: 105-107)
  Terreni i pasheshuar qė shohim sot do tė jetė i rrafshėt atė Ditė, sepse tė gjithė njerėzit do tė tubohen nė njė rrafshinė tė pafund:

  (Pėrkujto) Ditėn kur Ne i shkulim kodrat, dhe tokėn e sheh tė sheshtė (tė zbuluar) dhe Ne i tubojmė ata e nuk mbetet asnjė prej tyre pa e tubuar. (Sure Kehf: 47)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:09

  Malet do tė shpėrbėhen si tufa leshi tė ngjyrosur

  Atė Ditė, malet, bashkė me tė gjitha bimėt, lulet, gjelbėrimin, mineralet dhe dheun e ngjyrosur me ngjyra tė ndryshme do tė shpėrbėhen sė bashku. Malet, qė do tė jenė bėrė pluhur e tym, do tė shpėrndahen. Kjo skemė e ngjyrave pėrshkruhet nė vargjet:

  (Atė Ditė) malet do tė bėhen si tufa leshi tė ngjyrosur. (Sure Me'arixh: 9)

  Atė Ditė, zotėrimi i Nėnshtruesit do tė ketė gjithēka nėn kontrollin e Tij, tė gjallė apo tė vdekur. Njė frikė e madhe do tė dominojė nė ēdo vend. Njerėzit tė cilėt bėjnė panik pėr dridhjen mė tė vogėl dhe tė cilėt, duke pasur frikė pėr jetėrat e tyre, nuk mund tė kthehen nė shtėpitė e tyre me orė tė tėra mė pas, do tė jenė nė njė situatė tė padurueshme kur t'i shohin malet tė lėkunden prej vendeve tė tyre, tokėn qė nxjerrė jashtė gjithēka qė kishte mbajtur tė fshehur, varret qė kthehen mbrapsht, katastrofa qė ndjekin njėra tjetrėn dhe tė gjithė njerėzit qė tubohen nė njė vend. S'do tė mbetet askush pėr t'i besuar dhe asnjė strehim i sigurt. Llahtari i kėsaj ngjarjeje do t'i tejkalojė tej masė kufijtė e durimit tė tyre. S'do tė mund tė bėjnė mė asgjė, s'ka mė nisje prej fillimit dhe s'do tė mbetet asnjė vend ku tė mund tė shkojnė. Fillimi i ri ėshtė nė Ahiret, i cili ėshtė i pafund dhe pėrplot vuajtje dhe pendim pėr ata qė nuk kėrkuan kėnaqėsinė e Allahut gjersa ishin tė gjallė. Tė gjitha kėnaqėsitė tokėsore tė tyre, ambiciet dhe jeta kanė marrė fund. Llahtari me tė cilin do tė ndeshen do tė pasqyrojė fuqinė e pafund tė Allahut.

  Nė tė vėrtetė, tė Dėrguarit e Allahut dhe besimtarėt i kanė bėrė ata me dije pėr kėto fakte. Por kjo Ditė shkatėrruese dukej aq e largėt dhe kėshtu ata u mbėshtetėn nė pronat e pėrkohshme dhe nė vetveten. Allahu shpall se mosbesimtarėt kanė qenė tė paralajmėruar, si nė vazhdim:

  Dhe ti tėrhiqju vėrejtjen njerėzve pėr Ditėn kur atyre do t'u vijė dėnimi, e ata qė ishin mizorė do tė thonė: "Zoti ynė, na jap afat pėr njė kohė tė shkurtėr t'i pėrgjigjemi thirrjes tėnde (pėr besim) dhe t'i pasojmė tė Dėrguarit." (Por do t'u thuhet:) "A nuk u betuat ju mė parė se pėr ju nuk do tė pėrjetonit kurrė rėnien tuaj, edhpse ju u vendosėt nė vendbanimet e atyre qė e dėmtuan vetveten (e Ne i shkatėrruam) dhe e kishit tė qartė se si vepruam Ne me ta, dhe ju sollėm shumė shembuj edhe juve. (Sure Ibrahim: 44-45)

  Tani tė gjithė ata janė tė vetmuar nė mes tė rrezikut. ēdokush frikėsohet pėr jetėn e tij dhe askush nuk brengoset pėr askėnd tjetėr. Askush s'mund tė ik, sepse dita e premtuar e Allahut ka arritur. Largimi prej shtėpisė s'do tė sjellė dobi, sepse gjithēka ėshtė duke u shkatėrruar dhe toka dhe malet lėvizin tė gjitha pėrnjėherė. Nuk ka strehim, nuk ka mbrojtės dhe asnjė veprim parandalues. Kur'ani pėrshkruan shkatėrrimin e maleve nė Ditėn e Gjykimit si nė vijim:

  Dhe tė ngrihen toka e malet e t'i mėshojnė njėra-tjetrės me njė tė goditur. Nė atė Ditė ndodhė e Vėrteta (Kijameti). (Sure Hakka: 14-15)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:10

  OQEANET


  Do tė duhej t'ia pėrkujtonim vetvetes njė gjė tė rėndėsishme kur bėhet pėrshkrimi i gjithė kėtyre skenave, tė cilat bazohen nė ajetet Kur'anore: Tė gjitha kėto ngjarje do tė ndodhin sipas vullnetit tė Allahut, sepse Ai ka premtuar se ato do tė ndodhin. Padyshim, Allahu mund tė shkatėrroj dhe pastaj tė rrafshojė gjithēka nė mėnyrė tė mahnitshme, sepse:

  Ky ėshtė premtimi i Allahut. Allahu nuk e thyen premtimin e Tij, por shumica e njerėzve nuk e dinė kėtė. (Sure Rum: 6)

  Njerėzit qė ndjeheshin krenar me vetveten s'do tė kenė asnjė vlerė. Njerėzimi, i cili e konsideronte veten madhėshtor dhe tė fuqishėm para Allahut, i cili e mohoi Atė prej vetėkėnaqėsisė, do tė jenė tė braktisur dhe tė pafuqishėm nė mes tė kėtyre ngjarjeve. Gjithēka qė njerėzit konsideruan si mė madhėshtore se veten e tyre do tė nėnshtrohen nė kėtė Ditė, siē urdhėrohet prej Allahut. Malet, oqeanet, e tėrė gjithėsia Ć¢ā‚¬“ tė gjitha do tė humbasin dukjen e tyre tė fortė dhe solide dhe do t'i pėrulen vullnetit tė Allahut.

  Gjithēka do tė marr fund me urdhėrin e Allahut "Bėhu!," sepse ato iu kanė bindur urdhėrit tė Allahut dhe i kanė kryer funksionet e tyre si shėrbėtor tė bindur tė Tij. Kur tė asgjėsohen malet dhe tė shpėrndahen si lesh i ngjyrosur dhe kur toka tė nxjerrė ēfarė mban nė brendinė e saj, do tė shfaqet madhėshtia e pafund e Allahut. Kur'ani shpall se oqeanet do tė vlojnė si zjarr i flakėruar atė Ditė.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:10

  Skėterra e oqeaneve


  Ėshtė pothuajse e pamundhsme tė imagjinohen oqeanet, tė cilat mbulojnė tri tė katėrtat e sipėrfaqes sė Tokės, tė vlojnė egėrsisht pėrnjėherė. Madje edhe kur njerėzit t'i tejkalojnė kufijtė e mendjeve tė tyre, mund tė kenė vetėm njė ide tė paqartė se sa e llahtarshme do tė jetė ajo ngjarje. Gjer mė tani, pėrvoja jonė personale me siguri se pėrbėhet prej imazheve tė vullkaneve qė shpėrthejnė apo anijeve-cisternė tė naftės sė papėrpunuar qė digjen qė i shohim nė televizor apo nė fotografi. Mirėpo, pėrshkrimet e dhėna nė kėto vargje tejkalojnė ēfarėdo krahasimi. Vetėm dijenia jonė e madhėshtisė, fuqisė dhe pushtetit tė pakufishėm tė Allahut mund t'na jap njė pėrfytyrim nė lidhje me shkallėn e kėtyre katastrofave qė priten, sepse Ai mund tė ndryshojė apo tė pėrmbys rregullin e gjithėsisė si pjesė tė njė skeme mė tė lartėsuar tė gjėrave.

  Bashkė me gjithēka tjetėr qė do tė nxjerret jasht tokės, llava e nxehtė, qė vlerėsohet se ka njė temperaturė prej 5,000°C (9,000°F) do tė gufojė ku tė mundet, e edhe nė oqeane. Ata qė e kanė parė llavėn duke dalė prej fundit tė oqeanit nė filma dokumentar kanė qenė dėshmitarė tė njė gjėje me tė vėrtetė mahnitėse. Mirėpo, pamjet nė Ditėn e Gjykimit, do tė jenė shumė tė ndryshme, sepse ato do tė jenė gjithėpėrfshirėse dhe shumė mė tė llahtarshme. Oqeanet do tė digjen dhe njė mur i pashmangshėm zjarri do tė gllabėrojė njerėzit. Atė Ditė, tė gjitha oqeanet do tė ndizen flakė.
  Siē thot Allahu nė Kur'an:

  Dhe kur detet tė vlojnė si zjarr i flakėruar, (Sure Tekvir: 6)

  Si rezultat i kėsaj, gjithė jeta ujore, si edhe e gjithė jeta tokėsore, nė Tokė do tė marr fund. Oqeanet qė rėndom qetėsojnė dhe freskojnė, papritur do tė pėrhapin njė nxehtėsi tė pabesueshme. Nė vend tė valėve gjigante do tė ketė valė zjarri dhe oksigjeni do tė zėvendėsohet nga tymi. Pamja e oqeaneve qė digjen egėrsisht, duke vluar dhe duke nxjerrur jashtė ēfarė mbajnė nė brendi, do tė dominojė njė pjesė tė madhe tė botės dhe do tė sjellė shkatėrrim tė pafund.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:11

  Oqeanet do tė nxjerrin jashtė ēfarė mbajnė nė brendi

  Pėrveē gjithė asaj qė pėrmendėm mė lartė, oqeanet do tė rriten gjithashtu, siē pėrmendet nė ajetin vijues:

  Dhe kur oqeanet tė vėrshojnė dhe pėrmbysin. (Sure Infitar: 3)

  Me vullnetin e Allahut, fatkeqėsitė do tė vijnė edhe prej oqeaneve. Pasiqė Allahu ėshtė i Gjithėfuqishėm dhe Krijuesi i Tokės dhe gjithēka pėrmban ajo, gjithė ēka Ai duhet tė bėjė ėshtė qė tė jap urdhėrin "Bėhu!", dhe ēkado qė Ai dėshiron bėhet. Rrethanat e mundshme (vetėm Allahu i di ato tė vėrtetat) qė do tė shpien te kėto ngjarje shėrbejnė pėr t'na pėrkujtuar dhe pėr tė pasur frikėrespekt ndaj Allahut pėrderisa afrohemi mė pranė Tij.

  Disa prej ngjarjeve tė mundshme kanė tė bėjnė me ngritjen e oqeaneve. Siē e dimė, tėrmetet nė fundin e oqeanit shkaktojnė valė tė mėdha nė sipėrfaqe. Dridhjet qė pasojnė mund tė bėjnė qė valėt tė shkojnė me vrull drejt bregut me shpejtėsi deri nė 750 kilometra (466 milje) nė orė. Valėt qė fillojnė me mė pak se njė metėr (tre fut) lartėsi nė det tė hapur mund tė arrijnė 60 metra (200 fut) lartėsi kur tė arrijnė nė breg. Njė valė batice 25-35 metra (80-100 fut) e lartė e formuar nga njė tėrmet i fuqishėm nė Japoni nė vitin 1896, fshijti nga faqja e dheut qytetin Honshu, duke mbytur 25,000 njerėz.

  Erupcionet vullkanike janė njė shkaktar tjetėr i valėve tė mėdha. Vala e baticės e formuar nga erupcioni i vullkanit nė Krakatoa nė vitin 1883 bėri qė Ishulli Krakatoa, qė ndodhej nė mes tė Javės dhe Sumatrės, tė fundosej papritur dhe tė shkaktojė njė valė batice qė goditi njėrin prej rripave mė sė denduri tė populluar tė vijės sė bregdetit tė Javės. Vala, e cila asgjėsoi 165 fshatra dhe mbyti 36,000 njerėz, ishte mė shumė se 35 metra (110 fut) e lartė kur arriti bregun. Ngjarje tė tilla demonstrojnė se tėrmetet nėnujore apo erupcionet vullkanike mund tė kenė ndikim tė kufizuar dhe tė shkaktojnė vėrshim dhe vdekje shumė mė larg vendit ku ndodhė. Nė Ditėn e Gjykimit, ēdo vend nė Tokė, qoftė nėntokėsor apo nėnujor do tė pėsojė dridhje. Dridhjet e fuqishme nė fund tė oqeanit do t'i zgjojnė oqeanet dhe do tė shkaktojnė valė tė baticės dhe vėrshim nė shkallė botėrore, diēka qė ne vėshtirė se mund ta pėrfytyrojmė.

  Oqeanet do tė lartėsohen edhe pėr shkaqe tė tjera. Natyra e tyre e qetė varet prej ligjeve tė natyrės. Mirėpo, atė Ditė, kėto ligje do tė asgjėsohen, mu sikurse tė gjitha ligjet tjera mbi tė cilat mbėshteten barazpeshat e brishta tė qiejve, Tokės dhe njerėzve. Shtyllat e kėsaj barazpeshe tė pėrkryer, tė cilat tė gjitha u krijuan me vullnetin e Allahut, do tė asgjėsohen pėrnjėherė prap me vullnetin e Tij. Gjithashtu, ėshtė fare e mundshme qė nxehtėsia e nėndheshme do tė ngritė temperaturėn e atmosferės, duke shkrirė kėshtu akullin nė tė dyja polet dhe duke ngritur nivelet e ujit.

  Ne poashtu e dijmė se rrėshqitjet e tokės mund tė shkaktojnė valė jashtėzakonisht tė larta nė liqe apo gji. Nė Ditėn e Gjykimit, as edhe njė mal s'do tė mbetet tė qėndrojė nė kėmbė dhe sipėrfaqja e Tokės do tė rrafshohet. Shkėmbijtė qė do tė rrokullisen prej maleve do tė mbushin shtratet e oqeaneve dhe do tė shkaktojnė vėrshime.

  Me tė arritur tė kohės sė pėrcaktuar nga Allahu, ngjarje tė tilla qė ngjallin frikė do tė shpalosen njėra pas tjetrės: njė tingull shurdhues; bėrja pluhur e hi e maleve; llava qė gufon nėn kėmbėt e njerėzve; pluhuri, gazi dhe re tymi qė ia zėnė frymėn sipėrfaqės sė Tokės; dhe uji i nxehtė hungėrues qė derdhet mbi njerėz…njė pendim i papritur qė u ndodhė atyre qė nuk menduan pėr ekzistencėn e Allahut apo fuqinė e Tij gjersa ishin gjallė… njė mundim dėrrmues qė nėnshtron ēdokend pa dallim, qė shfaq pafuqinė e njerėzve, pavlefshmėrinė e ēdo gjėje qė ata konsideruan tė vlefshme gjersa ishin gjallė… Frika dhe llahtari i njerėzve do tė jetė i papėrshkrueshėm. Ata do tė vrapojnė nga njė vend nė tjetrin, duke kėrkuar mbrojtje dhe shpėtim, duke e ditur se nuk ka shpėtim.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:11

  QIEJT

  Llahtari dhe shkatėrrimi i Ditės sė Gjykimit nuk kufizohet vetėm me ngjarjet qė ndodhin nė Tokė. Atė Ditė, tė gjitha qeniet si edhe gjithēka qė ne e konsiderojmė si tė zakonshme dhe tė njohur dhe qė e marrim si diēka tė sigurt do tė shkatėrrohet. Ajo ėshtė poashtu dita e fundit e gjithėsisė, madhėshtia e sė cilės ka sfiduar tė kuptuarit njerėzor gjatė historisė, bashkė me yjet tejet tė mėdha tė cilat ne filluam t'i kuptojmė vetėm nė shekullin e kaluar. Qielli, Hėna dhe Dielli, yjet dhe planetet, do tė shkatėrrohen, sipas asaj qė ka shpallur Allahu:

  S'ka dyshim se ajo qė ju ėshtė premtuar do tė ndodhė pa tjetėr. Kur yjet tė shuhen, dhe kur qielli tė hapet. (Sure Murselat: 7-9)

  Pėr ata qė mund tė ndiejnė se sa e mrekullueshme ėshtė ēdo gjė dhe kanė dėshirė tė kuptojnė ekzistencėn absolute tė Krijuesit, shumė argumenta nė formėn e objekteve dhe ngjarjeve qė Ai ka krijuar qė kur filloi koha, i ēojnė ata drejt besimit nė Tė. Allahu krijoi yjet, planetet dhe tė gjitha objektet tjera nė gjithėsinė e pafund me anė tė njė urdhėri tė vetėm dhe i mbanė tė gjitha nė barazpeshė tė pėrkryer. Ky fillim dhe barazpeshė e ruan fshehtėsinė e saj dhe vazhdon tė preokupoj mendjet e njerėzve.

  Nė realitet, njerėzit qė kėrkojnė pėrgjigjet e gjejnė vetėm njė tė vėrtetė: Ekzistencėn e Allahut. Ngjarjet e Ditės sė Fundit do tė pasqyrojnė madhėshtinė e Krijuesit, sepse Allahu ka pėrgatitur njė mbarim unik dhe madhėshtor pėr qiejt, si edhe pėr gjithēka qė ekziston.

  Qielli ka qenė gjithmonė si njė tavan pėr njerėzit, tė bindur se do tė ekzistojė dhe tė vazhdojė tė ekzistojė, njė tavan madhėshtor i ngritur dhe i mbajtur pa shtylla prej Allahut: njė ekran pėrrallor nė mes tė gjithėsisė sė pafund dhe tyre.
  Ky tavan ka mbrojtur botėn tonė dhe banorėt e saj prej rreziqeve tė panumėrta (p.sh. nga rrezatimi ultravjollcė, meteoritet dhe temperaturat ngrirėse tė hapėsirės) pa dėshtuar me shekuj tė tėrė dhe mbetet njė domosdoshmėri absolute pėr vazhdimėsinė e jetės. Drita qė vie pėrmes errėsirės sė hapėsirės pėrhapet nė Tokė ashtu kėsisoji pėr shkak tė cilėsive tė atmosferės dhe ngroh dhe ndriēon planetin. Dhe, barazpesha e brishtė e pėrmbajtjes sė oksigjenit nė atmosferė ju mundėson njerėzimit tė marrin frymė dhe jetojnė. Mirėpo, atė Ditė qielli mė s'do tė kryej funksionet e tij, sepse ka arritur fundin e tij. Kur'ani shfaq kėto ngjarje, si nė vazhdim:

  Ditėn kur qielli pėson njė tronditje tė fortė. (Sure Tur: 9)

  Atė Ditė qielli do tė ēahet dhe premtimi i Tij do tė realizohet. (Sure Muzemmil: 18)

  Dhe Qielli do tė ēahet, sepse ai atė Ditė do tė jetė i rraskapitur. (Sure Hakka: 16)

  Ajri, aq jetik pėr jetėn, do tė humbas poashtu funksionin e tij, sepse ligjet qė vlejnė atė Ditė do tė jenė ndryshe prej ligjeve tė zakonshme. Atmosfera, e mbajtur nė mėnyrė aq tė brishtė nė njė barazpeshė tė qėndrueshme me anė tė ligjeve tė fizikės, thjesht do tė tretet dhe tė zhduket. Fundi i qiejve pėrshkruhet, si vijon:

  Dita kur qielli bėhet si kallaji i shkrirė. (Sure Me'arixh: Cool

  Atmosfera do tė tretet dhe do tė ndezet dhe njerėzit do ta shohin qiellin rėndom tė kaltėr si ngjyrė tė kuqe tė ndezur, tė ēarė, tė shkrirė dhe sikurse vaj:

  E kur tė ēahet qielli e tė bėhet i kuq si vaji i shkrirė. (Sure Rahman: 37)

  Dita e Gjykimit ėshtė ditė e pendimit tė madh pėr ata qė nuk e njohėn madhėshtinė dhe fuqinė e Allahut dhe qė ia kthyen shpinėn Atij me dashje. Ky pendim do tė jetė i pėrjetshėm, sepse s'do tė ketė mė kohė pėr tė menduar, mėsuar apo pėr shpėtim. ēdo njeriu do t'i duhet tė kuptojė se Allahu, i Cili posedon pushtet dhe fuqi tė pakufishme, ėshtė shoku, ndihmėsi dhe mbrojtėsi i vetėm. Asnjė njeri s'do tė jetė nė gjendje ta mohojė apo tė kėmbėngul nė mohimin e Allahut dhe tė Ditės sė Gjykimit nė njė kohė tė tillė, siē e zbulon Kur'ani:

  Ata nuk e ēmuan Allahun me madhėshtinė qė i takon Atij. Nė Ditėn e Ringjalljes e tėrė Toka ėshtė nė grushtin e Tij, e qiejt tė mbėshtjellur nė dorėn e Tij tė djathtė. Ai ėshtė i pastėr nga tė metat! Ai ėshtė i lartė nga ēka ata i shoqėrojnė! (Sure Zumer: 67)

  Atė Ditė, tė gjitha rregullat e njohura do tė zhduken. Qiejt dhe Toka, tė cilat iu bindėn urdhėrit tė Allahut "binduni me dėshirė apo pa dėshirė" me "bindemi me dėshirė" nė krijimin e tyre, prap do t'i nėnshtrohen zotėruesit dhe krijuesit tė tyre tė vėrtetė: Allahut. Kur'ani shpall thirrjen e Allahut qiejve dhe Tokės:

  Thuaj: "A ju jeni ata qė nuk i besoni Atij qė e krijoi Tokėn pėr dy ditė dhe Atij i pėrshkruani shok? E Ai ėshtė Zoti i botėve." Ai nė tė vuri male tė forta, qė ngriten mbi tė, ia shtoi tė mirat asaj dhe brenda katėr ditėve tė plota caktoi tė gjitha kushtet pėr tė jetuar nė tė, pėr ata qė pyesin (pėr kohėn e krijimit tė saj). Mandej iu kthye Qiellit (krijimit tė qiellit) e ai ishte tym dhe atij dhe Tokės i tha: "Binduni urdhėrit Tim me dėshirė apo pa dėshirė!" Ato tė dyja thanė: "Po i bindemi me dėshirė!" (Sure Fussilet: 9-11)

  Njėra prej pohimeve mė me rėndėsi tė materialistėve ėshtė se materia u formua vetvetiu. Veē kėsaj, e gjithė bukuria qė ata shohin nė mjedisin ku jetojnė i pėrshkruhet natyrės. Hollėsitė qė mbeten apo mėnyra se si ky projektim inteligjent ka mundur tė burojė prej njė natyre tė pajetė, kur madje natyra vet nuk ekzistonte, shpėrfillen. Sipas kėtij pohimi tė paarsyeshėm, natyra krijoi gjithēka. Me fjalė tė tjera, mrekullia mahnitėse e harmonisė dhe barazpeshės ėshtė e pranishme nė dhe, gurė, ajėr dhe ujė.
  Por nė Ditėn e Gjykimit, njerėzit do tė shohin se ēfarė do tė bėhet me malet, shkėmbinjėt dhe dheun dhe mė nė fund do tė kuptojnė se natyra nuk posedon asnjė forcė nė vetvete, sepse edhepse mendohet tė jetė burimi nga i cili buron ēdo gjė e gjallė apo e pajetė, do tė jetė e paaftė ta shpėtoj vetveten. Allahu do tė demonstrojė se gjithēka ekziston vetėm me vullnetin dhe fuqinė e Tij dhe varet prej mbrojtjes dhe mbėshtetjes sė Tij. Shumicės sė njerėzve do t'u kujtohen mu nė atė moment, dhe prandaj do tė ndiejnė pendim tė madh, tė vėrtetat qė ata shpėrfillėn edhepse vet ndėrgjegjet e tyre i pranuan ato. Allahu zbulon ngjarjet e Ditės sė Gjykimit, si vijon:

  Kur tė pėlcet qielli, e t'i bindet urdhėrit tė Zotit tė vet, ashtu si i takon! Dhe kur Toka tė shtrihet nė gjerėsinė e saj dhe tė nxjerr ēka ka brenda e tė ēlirohet, dhe t'i bindet Zotit tė saj, ashtu i takon! O ti njeri! Vėrtet ti pėrpiqesh me njė pėrpjekje tė madhe qė ēon te Zoti yt, e Atė do ta gjesh. (Sure Inshikak: 1-6)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:12

  YJET, DIELLI DHE HĖNA


  Pėrkundėr errėsirės sė ftohtė tė hapėsirės, Toka ka njė atmosferė qė rregullon dritėn e Diellit dhe njė temperaturė mesatare qė mbėshtetė jetėn. Me fjalė tė tjera, atmosfera, kulmi mbrojtės i planetit tonė, ka karakteristika shpėrndarėse tė dritės dhe nxehtėsisė qė lejojnė qė rrezet e diellit tė arrijnė, ngrohin dhe ndriēojnė botėn tonė. Si ēdo gjė tjetėr qė ekziston, nė Ditėn e Gjykimit qiejtė do tė ēahen dhe do tė humbasin funksionet e tyre, do tė shkrihen dhe tė rrjedhin. Shprehja "Kur dielli tė jetė mbėshtjellur dhe errėsuar" (Sure Tekvir: 1) i referohet kėsaj Dite. Nga kjo shprehje, kuptojmė se drita e Diellit nuk do t'i sjellė mė dobi botės.

  Nė Ditėn e Gjykimit, Dielli dhe Hėna, dy burimet e dritės pėr Tokėn, do tė errėsohen njėra pas tjetrės. Zhdukja e atmosferės nuk ėshtė arsyeja e vetme se pse s'do tė ketė dritė nė Tokė atė Ditė, nė tė vėrtetė, Kur'ani zbulon se jo vetėm qė do tė asgjėsohen qiejt, Toka dhe gjithēka nė mes tyre, por se kjo ėshtė dita e fundit e tėrė gjithėsisė. Siē flasin vargjet e para tė Sures Tegabun thonė: Allahu ėshtė Ai i Cili krijon ēdo gjė tė plotėsuar dhe tė pėrkryer dhe Ai ka fuqi tė krijojė gjithēka qė dėshiron kur tė dėshiroj Ai. Ai e krijoi gjithėsinė, e cila pėrmban me miliarda yje nė secilėn prej miliarda galaktikave dhe Ai do ta asgjėsojė atė prap vetėm me anė tė dhėnies sė urdhėrit "Bėhu!" kur tė dėshirojė Ai.

  Ėshtė krejtėsisht e pamundshme pėr mendjen njerėzore qė me tė vėrtetė ta kuptojė pafundėsinė e gjithėsisė misterioze. Megjithatė, ne mund tė pėrpiqemi qė tė llogarisim pėrmasėn e saj. Dielli ėshtė njėri prej 200 Ć¢ā‚¬“ 250 miliarda yjeve tė parashikuara nė galaktikėn tonė tė Udhės sė Qumėshtit. I konsideruar si njėri prej yjeve mė tė vogla, edhepse ėshtė 333,000 herė i madh sa Toka jonė, ndodhet 28,000 vite dritė larg nga qendra e Udhės sė Qumėshtit, e cila vet ėshtė 100,000 vite drite mespėrmes (njė vit drite ėshtė i barabartė me 9,460,800,000,000 kilometra apo 5,879,000,000,000 milje). Toka rrotullohet rreth boshtit tė saj me njė shpejtėsi prej 1,670 kilometra (1,040 milje) nė orė dhe peshon 6,000 kuintilionė tonė metrik (6 x 1021). Dielli lėvizė rreth qendrės sė galaktikės me njė shpejtėsi prej 792,000 kilometra (492,000 milje) nė orė dhe Udha e Qumėshtit rrotullohet nėpėr hapėsirė me njė shpejtėsi prej rreth 2.1 milion kilometra (1.3 milion milje) nė orė. Por nė Ditėn e Gjykimit, kjo gjithėsi mahnitėse do tė asgjėsohet dhe yjet me pėrmasa tė papėrshkrueshme do tė shuhen.

  ēdo pikė nė gjithėsi ėshtė njė argument tjetėr i ekzistencės, madhėshtisė dhe fuqisė sė Allahut. Ato kanė ekzistuar gjer mė tani vetėm me vullnetin dhe lejen e Tij dhe pėr aq kohė sa Ai ka pėrcaktuar pėr to. Padyshim se Allahu, i Cili krijon dhe mbėshtetė kėtė barazpeshė, mund ta asgjėsojė atė kurdo qė Ai dėshiron. Vdekja e gjithėsisė do tė shfaqet vetėm atėherė dhe kur Ai tė dėshirojė. Gjithēka qė mahniti njerėzit me madhėshtinė e saj do tė asgjėsohet, sepse tė gjitha planetet dhe yjet, Dielli dhe Hėna, do tė largohen prej orbitave tė tyre. Yjet do tė bien dhe ēdo gjė qė ekziston do tė vdes njė nga njė si nė vargun "Dhe kur yjet tė shkapėrderdhen." (Sure Infitar: 2)

  Dielli ėshtė njė yll qė shpėrndan energji pandėrprerė. Shumė yje tjera janė shumė mė tė mėdha dhe pėrmbajnė shumė mė tepėr energji. Por nė Ditėn e Gjykimit, tė gjitha ato do tė humbasin fuqinė e tyre, do tė shuhen dhe bien siē rrėfen Kur'ani:

  Dhe kur yjet tė kenė rėnė (e tė jenė shkapėrderdhur), (Sure Tekvir: 2)

  Kur yjet tė shuhen. (Sure Murselat: Cool
  Dielli, i cili ka qenė burimi i jetės dhe energjisė sė kėtij planeti pėrgjithmonė, do tė errėsohet, ashtu si edhe yjet qė i kanė zbukuruar qiejt. Dhe njerėzit edhe njėherė do tė kuptojnė se Allahu, zotėruesi i vėrtetė i tyre, mbajti orbitat e tyre dhe bėri qė ato tė shkėlqejnė deri nė atė Ditė, sepse ato ekzistuan vetėm me vullnetin e Tij.

  Pėr mė tepėr, Ai nuk do ti ndihmojė mosbesimtarėt dhe asnjė forcė tjetėr nuk do tė jetė nė gjendje ta bėj kėtė. Madje edhe nėse pėrparimet teknologjike mundėsojnė udhėtimin tek kėndet mė tė largėt tė gjithėsisė, njerėzit nuk do tė jenė nė gjendje tė shmangin ndėshkimin e Allahut, sepse Dita e Gjykimit do tė mbėshtjellė tėrė gjithėsinė dhe gjithēka, duke iu bindur vullnetit tė Tij, do tė asgjėsohet. Kur'ani e pėrshkruan pafuqinė e njerėzimit atė Ditė, si vijon:

  E tė zėhet (errėsohet) Hėna, dhe tė bashkohet Dielli e Hėna. Atė ditė njeriu do tė thotė: "Nga tė iket!" Jo me tė vėrtetė! Nuk ka strehim. Atė ditė vetėm te Zoti yt ėshtė caku! Atė ditė njeriu do tė njihet me atė qė ēoi para dhe me atė qė la prapa. (Sure Kijame: 8-13)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:12

  NJERĖZIT NĖ DITĖN E GJYKIMIT


  Tė gjitha ngjarjet e rrėfyera deri mė tani fillojnė me dėgjimin e njė tingulli tė panjohur mė parė nė njė kohė tė papritur. Tė gjithė ata qė kishin menduar gjer nė atė moment se gjithēka do tė mbetej e pandryshuar dhe e padėmtuar do tė provohet ta kenė gabim.

  ēdo gjė qė ndodhė mu para se t'i fryhet Surit nuk dallon nga njė ditė mė parė. Toka rrotullohet me tė njėjtėn shpejtėsi, Dielli ndriēon planetin tonė, jeta vazhdon dhe shumica e njerėzve vazhdojnė tė jetojnė sipas rutinave tė zakonshme pa u hamendur se pse dhe prej kujt u krijuan dhe ēfarė do tė jetė fundi i tyre. Njerėzit do tė mendojnė pėr ushqimin me tė cilin do tė shėrbehen atė natė, do tė pėrqendrohen nė takimin e ardhshėm tė punės, do tė jenė duke blerė apo duke fjetur dhe shumė prej tyre duke e mohuar ekzistencėn e Allahut kur ta dėgjojnė kėtė tingull. Gjithēka do tė fillojė dhe mbarojė nė njė ēast.

  Trupat e tyre, tė cilat njerėzit i konsiderojnė si tė fuqishėm dhe pėr tė cilėt mburren, papritur do tė mbėrthehen nga vdekja prej tė gjitha anėve. Shqetėsimi i vetėm i tyre do tė jetė mbijetesa. Prej llahtarit tė madh, njerėzit s'do tė mendojnė pėr gjėrat qė aq shumė i ēmuan, i dėshiruan dhe pėr tė cilat rrezikuan shumė gjersa ishin gjallė.

  E gjithė kjo frikė, llahtar dhe tronditje buron prej tė jetuarit tė tyre nė mosdije. Vuajtjet e papėrballueshme tė Ditės s'do tė pushojnė sė ndjekuri mosbesimtarėt. ēdo ngjarje qė do tė shpaloset do tė rritė panikėn dhe llahtarin e tyre dhe ēdo moment qė do tė kalojė do tė sjellė vuajtje dhe rrezik tė freskėt. Ngjarjet e tmerrshme me tė cilat do tė pėrballen do tė demonstrojnė madhėshtinė e Allahut, tė Cilin ata e kishin mohuar deri atėherė. Njerėzimi, i cili do tė jetė absolutisht i dobėt dhe i pafuqishėm pėrballė kėsaj fuqie, s'do tė jetė nė gjendje tė bėjė asgjė veēse tė ndiejė pendim, pafuqi dhe frikė. Me kalimin e sekondave, tė kuptuarit e tyre pėr ndėshkimin e frikshėm qė Allahu ka pėrgatitur pėr ta nė Ahiret vetėm se do tė rritet. Gjatė kėtyre minutave tė frikshėm, ata do tė ndeshen vetėm me njė thėrmijė tė vuajtjes qė i pret ata. Kur'ani e rrėfen kėtė frikė deri nė njė masė.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:13

  Frika e njerėzve


  Allahu u tregon njerėzve se edhepse ata plot pasion kapen pas jetės tokėsore, se pasioni i tyre nuk do t'u bėjė dobi atyre nė Ahiret. Tė gjitha gjėrat qė ata marrin si tė vlefshme , i konsiderojnė tė shtrenjta dhe pėr tė cilat rrezikojnė s'do t'ju sjellin asjgė veē humbje nėse nuk janė bėrė pėr tė fituar kėnaqėsinė e Allahut. ēdo joshje tokėsore ėshtė krijuar si sprovė pėr njerėzimin. Jeta e vėrtetė ėshtė nė Ahiret siē zbulohet nė Kur'an:

  Njerėzve u ėshtė zbukuruar dashuria ndaj tė kėndshmeve tė dynjasė, ndaj grave, djemve e ndaj pasurisė sė grumbulluar nga ari e argjendi, ndaj kuajve tė stolisur, bagėtisė e bujqėsisė. Kėto janė kėnaqėsi tė kėsaj botė, por te Allahu ėshtė e ardhmja mė e mirė. (Sure Ali Imran: 14)

  Njerėzit nė skajshmėri i dėshirojnė joshjet tokėsore tė pėrmendura nė kėto vargje dhe mund tė kalojnė tėrė jetėrat e tyre duke vrapuar pas tyre. Kur'ani thot si nė vazhdim pėr jetėn tokėsore:

  Ju njerėz dijeni se jeta e kėsaj botė nuk ėshtė tjetėr vetėm se lojė, kalim kohe nė argėtim, stoli, krenari mes jush dhe pėrpjekje nė shtimin e pasurisė dhe tė fėmijėve, e qė ėshtė si shembull i njė shiu prej tė cilit bima i habitė bujqit, e pastaj ajo thahet dhe e sheh atė tė verdhė, mandej bėhet kashtė e thyer, e nė botėn tjetėr ėshtė dėnimi i rėndė, por edhe falje mėkatesh dhe dhurim i kėnaqėsisė nga Allahu. Jeta e kėsaj botė nuk ėshtė tjetėr vetėm se pėrjetim mashtrues. (Sure Hadid: 20)

  Pėr dikend, njėra prej ambicieve mė tė mėdha jetėsore ėshtė qė tė tregoj pasurinė e tij, djemtė dhe vajzat dhe gjėrat e tjera tė ēmueshme. Njėra prej pasurive mė tė ēmueshme janė fėmijėt. Kjo vlen pėr tė gjitha shoqėritė dhe theksohet nė veēanti nė Kur'an. Dėshira pėr tė pasur fėmijė mėsohet nė moshė tė re. Fėmijėt nė tė njėjtėn kohė janė shkak i njė gare tė panevojshme nė mes tė njerėzve si edhe burim sigurie pėr tė ardhmėn e tyre.

  Njė tjetėr ambicie ėshtė dėshira pėr pronė dhe pasuri. Siē e dimė, qėllimet, planet dhe pėrpjekjet e njerėzve pėrqendrohen rreth kėtyre ambicieve. Dėshira pėr tė holla dhe pasuri mjegullon shikimin e njerėzve, vlerat morale humbin domethėnien e tyre dhe materializmi bėhet faktori pėrcaktues i karakterit tė tyre. Parimet morale tė Kur'anit, sė bashku me urdhėrat dhe ndalimet e tij, humbin pėrparėsinė e tyre; grumbullimi i pasurisė bėhet vetvetiu njė synim dhe pėrfitimi personal shquhet nė raportet ndėrnjerėzore.

  Mirėpo, nė Ditėn e Gjykimit, ēdo gjė do tė jetė e kundėrt. Njerėzit do tė harrojnė gjithēka ata ishin mėsuar ta vlerėsonin, sepse tani do tė kuptojnė se objektet e dėshirave tė tyre nuk kanė mė domethėnie. Vlerat e tyre do tė ndryshojnė nė ēast, sepse pasuria dhe fėmijet nuk do tė kenė vlerė dhe ndjenjat prindore do tė humbin kuptimin e tyre. Pėrballė llahtarit tė kėsaj Dite, ata do tė harrojnė njerėzit mė tė dashur tė tyre: fėmijėt e tyre. Askujt s'do t'i kujtohen fėmijėt e tij apo tė saj, dhe shumė mė pak do tė interesohen pėr mirėqenien e tyre. Kjo do tė jetė njė Ditė shumė e vėshtirė pėr mosbesimtarėt nė ēdo aspekt.

  Ditėn kur qielli tė bėhet si kallaji i shkrirė dhe malet tė bėhen si tufa leshi tė ngjyrosur. Dhe asnjė mik nuk do tė pyes pėr mikun e vet, edhepse ata shihen ndėrmjet vete (edhe njihen, por ikin prej njėri-tjetrit). Krimineli do tė dėshirojė sikur tė mund tė paguante dėnimin e asaj Dite me bijtė e vet, dhe me gruan e vet dhe me vėllain e vet, apo me tė afėrmit e tij te tė cilėt ai mbėshtetej, apo me krejt ēka ka nė tokė, vetėm pėr tė shpėtuar! (Sure Me'arixh: 8-14)

  Dhe (pėrkujto) Ditėn kur qielli do tė ēahet me anėn e njė reje dhe engjėjt tė zbresin nė mėnyrė madhėshtore. Atė Ditė sundimi i vėrtetė i takon Tė Gjithėmėshirėshmit, e ajo ditė pėr mosbesimtarėt do tė jetė Ditė e vėshtirė. (Sure Furkan: 25-26)

  Familjet do t'i braktisin fėmijėt dhe njerėzit do tė jenė tė hutuar dhe s'do tė dijnė ē'tė bėjnė. Frika do tė godas aq papritur dhe aq fuqishėm sa qė gratė shtatzėna do tė dėshtojnė dhe nėnat do tė harrojnė fėmijėt e tyre qė u japin gji:

  Atė ditė, kur ta pėrjetoni atė, secila gjidhėnėse do ta braktis foshnjėn qė ka pėr gjini dhe secila shtatzėnė do tė hedh para kohe barrėn e vet… (Sure Haxhxh: 2)

  Tė gjithė ata qė refuzuan thirrjet pėr tė besuar dhe kėshtu u bėn tė pavėmendshėm ndaj mikut dhe krijuesit tė tyre tė vėrtetė, Allahut, do tė dėshirojnė t'i shmangen njėri tjetrit. Ata do tė jenė aq tė zėnė me veten e tyre, sa qė lidhjet e miqėsisė, farefisnisė dhe lidhjet familjare do tė pushojnė tė ekzistojnė:

  Atė Ditė njeriu ikėn prej vėllait tė vet, prej nėnės dhe prej babait tė vet, prej gruas dhe prej fėmjėve tė vet. Atė Ditė secilit njeri do t'i mjaftojė ēėshtja e vet. (Sure 'Abese: 34-37)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:14

  Njerėzit do tė sillen sikur tė ishin tė dehur


  Njerėzit do tė humbin gjithė qetėsinė, vetkontrollin dhe vetbesimin e tyre. Kur tė takohet vdekja, ēdo gjė humb vlerėn e saj dhe shprehjet e fytyrės, sjellja dhe mėnyra e tė folurit tė gjitha ndryshojnė.

  Ne jemi dėshmitarė tė frikės dhe llahtarit tė njerėzve pėrballė vdekjes nė filma. Reagimet e tyre mjaftojnė pėr tė shpjeguar gjendjen e tyre mendore. Nė tė shumtėn e skenareve, njerėzit kanė njė shpresė, pa marrė parasysh sa ėshtė e vogėl, pėr tė shpėtuar. Madje edhe ata tė cilėt e kuptojnė se vdekja ka ardhur nuk e dinė se ēka i pret ata apo thjeshtė besojnė se do tė bėhen asgjė. Mirėpo, ngjarjet e kėsaj Dite nuk do tė lėnė asnjė dyshim nė mendjet e njerėzve se shpėtimi ėshtė i pamundshėm, madje edhe para se vdekja tė vijė tek ata. Mosbesimtarėt do tė gjejnė veten pėrballė njė Dite qė ata nuk kishin pritur ta takojnė, pėrkundėr asaj se ishin paralajmėruar pėr tė, njė Ditė nė tė cilėn ekzistenca e njė Krijuesi dhe Mbajtėsi tė gjithėsisė do tė shfaqet qartė qė ta shohin tė gjithė, por gjithashtu nė tė cilėn gjithēka do tė shkatėrrohet nė shenjė nėnshtrimi ndaj vullnetit tė Tij.

  Ata kurrė nuk menduan pėr atė qė vie pas vdekjes, sepse ata nuk besuan nė ekzistencėn e Allahut apo tė Ahiretit, por ata do tė kuptojnė qartė fuqinė dhe ekzistencėn e Allahut. Ata poashtu do tė kuptojnė se nuk ka asnjė shpresė pėr shpėtim dhe se jeta e tyre e re ėshtė e amshueshme. Vuajtja dhe dhimbja e tyre e pėrjetshme do tė jetė pakrahasueshėm mė e keqe se ngjarjet e asaj Dite dhe Kur'ani thot se mosbesimtarėt do tė parapėlqejnė asgjėsimin e tyre pranė njė jetė tė tillė:

  Ne ua tėrhoqėm juve vėrejtjen pėr njė dėnim tė afėrt nė Ditėn kur njeriu shikon se ēka i kanė sjellė duart e veta, e mosbesimtari thotė: "Ah, sa mirė do tė ishte pėr mua sikur tė isha pluhur!" (Sure Nebe': 40)

  Paniku, llahtari dhe habia e njerėzve do tė bėjė qė ata tė duken si tė dehur, sepse:

  …Ndėrsa njerėzit duken tė dehur, por ata nuk janė tė dehur, por dėnimi i Allahut ėshtė i aq i ashpėr. (Sure Haxhxh: 2)

  Ndryshimet fizike dhe tė sjelljes nė njerėz qė pėrjetojnė frikė tė skajshme janė shumė tė ngjashme me ato tė njerėzve tė dehur. Nė raste tė tilla, marramendja, histeria dhe shikimi i penguar janė tė zakonshme.

  Siē shohim prej asaj qė ėshtė nxjerrė nė shesh gjer mė tani, njerėzit do tė pėrjetojnė panikė tė tmerrshme nė atė ditė tė vėshtirė. Allahu e krahason kėtė frikė therėse dhe sjelljen qė rezulton prej saj me dehje, sepse njerėzit do tė shfaqin sjellje tė pakontrolluar dhe do tė ikin prej njė vendi nė njė vend tjetėr si tė ishin tė dehur. Allahu e bėn njė krahasim nė Kur'an:

  Ajo ėshtė Dita kur njerėzit do tė bėhen si insekte tė shpėrndara. (Sure Ka'ria: 4)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:14

  Fėmijėt


  Nėse ju mohoni, si do tė mbroheni nė njė Ditė qė fėmijėt do t'i bėjė pleq? (Sure Muzemmil: 17)

  Kjo frikė do t'i mbėrthejė madje edhe fėmijėt e vegjėl. Fėmijėt tė cilėt nuk e kuptojnė natyrėn e vėrtetė tė kėsaj Dite dhe se kjo ėshtė dita e parė e dėnimit tė pėrjetshėm pėr mosbesimtarėt do tė kenė njė frikė tjetėr. Njerėzit do tė jenė jenė shumė tė penduar pėr keqbėrjet e tyre gjatė jetėrave tė tyre tė pėrkohshme tokėsore; por fėmijėt, tė cilėve u mungon aftėsia pėr tė kuptuar se ēfarė po ndodhė, do t'u thinjen flokėt. Njė ndryshim i tillė fizik ėshtė njė ilustrim domethėnės pėr ashpėrsinė e asaj Dite.

  Njerėzit kanė parė shumė fatkeqėsi dhe ato kanė rrėnjosur frikė tė madhe nė zemrat e tyre dhe i kanė prekur ato me ashpėrsi. Por asnjėra prej tyre, kur tė krahasohet me ngjarjet e kėsaj Dite, s'do tė jetė aq tronditėse sa tė ndikojė qė fėmijėve t'u thinjen flokėt.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:15

  Shtazėt


  Pėrpiquni tė pėrfytyroni shtazėt e egra, leopardėt, luanėt, ujqit, ēakallėt, arinjėt… Kėto shtazė do tė pushojnė tė luftojnė me njėra tjetrėn dhe do tė bashkohen pėr shkak tė kėtyre ngjarjeve. Ėshtė e qartė se ėshtė njė pamje tmerruese tė shihen me mijėra shtazė tė egra kėshtu. Allahu shpall nė shumė vargje se ndryshimet kryesore do tė prekin Tokėn dhe njerėzimin nė Ditėn e Gjykimit. Nė tė njėjtėn mėnyrė, shtazėt e egra do tė preken plotėsisht, siē rrėfen Kur'ani:

  Dhe kur devetė e shtrenjta tė lihen pa bari nė fushė, dhe kur egėrsirat tė jenė bashkuar (tubuar). (Sure Tekvir: 4-5)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:15

  ALLAHU KRIJOI GJITHĖSINĖ


  Shumė teori tė ndryshme janė paraqitur pėr tė shpjeguar krijimin e gjithėsisė. Disa njerėz, tė cilėt shpėrfillėn faktet shkencore pėr fillet e gjithėsisė, sugjeruan se materia ka ekzistuar gjithmonė. Njė hipotezė e parashtruar pėr tė mbėshtetur kėtė pikėpamje ėshtė "Hipoteza e Gjendjes sė qėndrueshme." Hulumtimet gjithėpėrfshirėse dhe tė gjata kanė zbuluar dėshmi tė fuqishme se gjithėsia ka njė fillim. Hipoteza e Gjendjes sė qėndrueshme, nė anėn tjetėr, ėshtė bėrė njė kujtim i largėt nė historinė e shkencės.

  Tė dhėnat tregojnė se gjithėsia u krijua nga asgjėja. Prandaj, gjithėsia ka njė fillim shpėrthyes: "Big Bengun (Shpėrthimin e Madh)." Para kėsaj, nuk ekzistonte asgjė: as materie, as energji, as hapėsirė, as kohė apo njė gjithėsi. Si pasojė e njė shpėrthimi tė njė pikė pafundėsisht tė ngjeshur, me vėllim zero, materia shpėrtheu me njė shpejtėsi tė pabesueshme nė tė gjitha drejtimet, duke formuar yjet, planetet dhe trupat tjerė qiellor. Gjithėsia u zgjerua, u fry, u rrit me njė shpejtėsi marramendėse dhe, me kalimin e kohės, u ftoh dhe mori formėn e saj tė tanishme.

  Nė kohėn e sotme, shumica e librave mbi kozmologjinė, revistat shkencore dhe artikujt nė lidhje me kėtė temė, si edhe dėshmitė mbėshtetėse, pohojnė se gjithėsia filloi me njė Big Beng dhe si pasojė e kėsaj ka njė moshė tė caktuar. Pasiqė ėshtė e pamundshme tė fusim gjithė kėtė material tė shkruar nė disa rreshta, do t'u japim njė apo dy shembuj.

  Profesori Xhorxh O. Abell (Universiteti i Kalifornisė) deklaron se edhepse gjithėsia e gjendjes sė qėndrueshme ėshtė joshėse pėr materialistėt, duhet tė braktiset pėrballė dėshmive tė reja:
  Gjithėsia e gjendjes sė qėndrueshme ėshtė e pafund dhe e amshueshme dhe ka thirrje shumė filozofike. Por ne tashmė kemi parė se objektet e caktuara, posaēėrisht kuazarėt, ndryshojnė me vjetėrsimin e gjithėsisė, qė cenon parimin e pėrkryer kozmologjik. Pėr mė tepėr, do tė shohim mė pas se ekzistojnė dėshmi tė drejtpėrdrejta se gjithėsia ka evoluar prej njė gjendje tė nxehtė dhe tė ngjeshur, gjė qė e mbėshtetė fuqishėm idenė e njė big bengu. 3

  Kur shkencėtarėt amerikan bėn tė ditur zbulimin e llojeve tė rrezatimit nė hapėsirė qė mund tė shėnojnė fillimin e kohės vetvetiu, astrofizikani Xhorxh Smut, udhėheqėsi i ekipit hulumtues tha: "Ajo qė kemi zbuluar ėshtė dėshmi pėr lindjen e gjithėsisė Ć¢ā‚¬“ ėshtė sikurse ta shikosh Zotin. Rregulli ėshtė aq i mrekullueshėm dhe simetria aq e bukur sa qė tė bėn tė mendosh se ekziston njė projektim pas tij." 4 Diku tjetėr ai shtoi: "Ėshtė njė pėrvojė mistike, si njė pėrvojė religjioze. Vėrtetė ėshtė sikurse tė zbulosh mekanizmin lėvizės tė gjithėsisė." 5

  Meqė gjithėsia ka njė fillim, ajo duhet tė jetė formuar nga asgjėja. Me fjalė tė tjera, ajo u krijua. Poqese kishte njė krijim, duhet tė ketė njė krijues. Kjo gjithėsi u krijua pa njė model tė mėparshėm dhe madje para se tė ekzistonte koha dhe hapėsira. Fakti mė vendimtar i zbuluar nga kjo teori ėshtė se gjithėsia ka njė fillim dhe njė krijues absolut dhe tė gjithėfuqishėm. Allahu krijoi gjithėsinė!

  Big Bengu ėshtė lėzizja e parė qė mund ta llogarisim nė gjithėsi. ēdo lėvizje dhe ngjarje qė prej atij momenti ka ndodhur me vullnetin e Allahut dhe nėn kontrollin e Tij. Ėshtė e papranueshme dhe e paarsyeshme tė pandehet se materia e shpėrndarė me anė tė njė shpėrthimi tė pavetėdijshėm tė mund tė formonte njė rregull tė tillė galaktik, sisteme yjore dhe sistemin diellor tė cilit i takon planeti ynė. Gjithēka qė mund tė vrojtohet nė mjedisin ku jetojmė, duke pėrfshirė edhe vet trupin tonė, ėshtė krijuar nė njė rregull tė pafund pėrbrenda kontrollit dhe diturisė sė Allahut. Kur'ani zbulon se Ai sė pari krijoi qiejt, pastaj Tokėn dhe mė nė fund qeniet e gjalla.

  Allahu krijoi gjithėsinė me njė barazpeshė dhe rregull shumė tė brishtė. Faktorė tė panumėrt janė tė ndėrlidhur me njėri tjetrin, qė nga pėrpjestimi i gazėrave tė ndryshme tė atmosferės deri te temperatura e sipėrfaqes sė Tokės, prej shpejtėsisė sė rėnies sė shiut deri te pėrbėrja e hekurit tė bėrthamės sė Tokės. Forca e gravitacionit, e cila i mbanė tė gjitha yjet dhe planetet nė orbitat pėrkatėse tė tyre, ėshtė njė shembull tjetėr nė lidhje me kėtė. E gjithė materia nė gjithėsi i nėnshtrohet forcave tė gravitacionit, nė pajtim me madhėsinė e saj. Forca e gravitacionit e Tokės mbanė oqeanet dhe gjithēka tjetėr, duke pėrfshirė qeniet e gjalla, tė ngujuar fort nė sipėrfaqen e Tokės.
  Nė kėtė mėnyrė, njerėzit dhe krijesat tjera, si edhe oqeanet dhe malet, nuk bien nė boshllėkun e hapėsirės. Masa e Tokės ka njė rėndėsi vendimtare kėtu: Po tė kishte qenė masa e saj pak mė e madhe, do tė kishte shkaktuar njė ndikim mė tė madh nė ēdo gjė nė sipėrfaqen e planetit. Si pasojė e kėsaj, ujėrat nėntokėsor do tė ishin zmbrapsur, njerėzit nuk do tė ishin nė gjendje tė ecnin, uji s'do tė mund tė arrinte gjethet e degėve tė drunjėve, bimėsia do tė ishte zhdukur dhe qarkullimi i gjakut do tė bėhej jofunksionues dhe do tė bėnte qė gjaku tė pėrqendrohej nė shputat e kėmbėve. Tė gjitha kėto dhe shembuj tė ngjashėm dėshmojnė se masa e Tokės ėshtė pėrshtatur nė atė mėnyrė pėr tė mbėshtetur sistemet e saj ekologjike dhe format e jetės.

  Shkencėtarėt qė hulumtojnė fundin pėrfundimtar tė gjithėsisė besojnė se gjithēka ėshtė nė procesin e kalbjes/shkatėrrimit dhe se ky fund i gjithėsisė do tė jetė pasojė e kėsaj kalbjeje/shkatėrrimi. Ata sugjerojnė se madje edhe njė proton i paqėndrueshėm do tė mund tė shkaktonte kėtė ndodhi dhe paralajmėrojnė/tėrhekin vėrejtjen pėr kėtė rrezik tė madh:
  Entropia kozmike, nėse ėshtė e vėrtetė, do tė vazhdojė me shekuj tė tėrė por kur tė ndodhė, s'do tė mbetet asgjė, as yjet, as njerėzit, as poemat, as atomet apo kujtimet…

  Me tė theksuar tė kėtij fakti, vėmendja jonė tėrhiqet drejt kėtij rreziku real:
  As edhe njė projekt hulumtues dhe as edhe njė eksperiment i ndėrmarrur ndonjėherė nuk ka qenė nė gjendje ta vėrtetojė zhdukjen e madje njė protoni tė vetėm. Megjithatė, kjo nuk i ka zmbrapsur shkencėtarėt qė tė vazhdojnė tė bėjnė hulumtime nė kėtė fushė. Sepse poqese shkencėtarėt do tė ishin dėshmitarė tė kalbjes/shkatėrrimit tė njė protoni do tė thoshte se ēdo gjė nė gjithėsi ėshtė duke u kalbur/ shkatėrruar. Kalbja/shkatėrrimi i njė protoni tė vetėm do tė tregonte se tė gjitha protonet kalben dhe se prandaj atomet, molekulat dhe ADN-ja s'do tė mund tė formoheshin. 6

  Kėta pak shembuj mjaftojnė pėr tė vėrtetuar se gjithėsia u krijua nga njė fuqi e lartė, e cila i dha asaj njė rregull dhe barazpeshė madhėshtore. Zoti jonė i gjithėfuqishėm mbron dhe kujdeset pėr kėtė rregull tė pėrkryer, sepse:

  Allahu i mban qiejt dhe tokėn qė tė mos zhduken, e nėse zhduken, s'ka askush pos Tij qė tė mund t'i mbajė. Ai ėshtė qė nuk ngutet, ėshtė qė falė gjithnjė. (Sure Fatir: 41)
  Allahu shpall nė Kur'an se ēdo gjė nė gjithėsi do tė marr fund. Ėshtė e qartė se Allahu, i Cili krijoi dhe mbanė kėtė gjithėsi, mund ta shkatėrrojė atė kurdo qė Ai tė dėshirojė. Nė kėtė Ditė madhėshtore tė Fundit, tė gjitha rregullimet ekzistuese do tė marrin fund dhe ēdo gjė qė njerėzit admiruan, hetuan dhe pandėrprerė u pėrpoqėn tė kuptojnė do tė pėrmbyset, sepse:

  Kur Ai dėshiron ndonjė send, urdhėri i Tij ėshtė vetėm t'i thotė: "Bėhu!" dhe ajo bėhet menjėherė. I lartė ėshtė Ai nė dorėn e Tij ėshtė pushteti mbi ēdo send dhe vetėm te Ai do tė ktheheni. (Sure Ja Sin: 82-83)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:15

  SHKATĖRRIMI PĖRFUNDIMTAR I GJITHĖSISĖ


  Bota jonė ėshtė e rrethuar nga kėrcėnime vdekjeprurėse. ēuditėrisht, edhepse ne jemi tė vetėdijshėm pėr rreziqe tė tilla, shumė prej nesh jetojnė sikur gjithėsia tė mos pėrballej me asnjė rrezik qė kėrcėnon jetėn dhe sikur jetėt tona tė ishin tė sigurta. Shumė prej nesh nuk mendojnė pėr vdekjen apo pėr atė qė vie pas vdekjes.

  Bota jonė ėshtė nė njė udhėtim tė gjatė nė njė hapėsirė tė pafund. Nė tė vėrtetė, faktorėt qė e bėjnė kėtė udhėtim tė mundshėm janė mė tė shumtė se qė mund tė paramendojmė. Toka pėrballet me shumė rreziqe nė kėtė udhėtim: prej kometave deri te yjet qė bien, prej vrimave tė zeza deri te shpėrthimet e supernovave. Asaj i duhet tė qėndrojė nė orbitėn e saj rreth Diellit, duke u rrotulluar me njė shpejtėsi konstante rreth boshtit tė saj, duke e ndjekur njė udhė spirale nė kėndin e duhur nė raport me Diellin dhe tė mbajė tė gjitha barazpeshat ekzistuese nė sistemet e saj nė mėnyrė qė jeta tė jetė e mundshme nė tė.

  Mirėpo, nuk ekziston asnjė arsye pse rreziqet e jashtme nuk do tė duhej t'i shkatėrrojnė kėto barazpesha. Shkencėtarėt, tė cilėt tėrheqin vėmendjen ndaj kėtyre rreziqeve kurdo qė kanė mundėsi, pajtohen se Toka do tė mund tė pėrballej me rreziqe tė tilla nė ēdo kohė. Siē shprehet Profesori Karll Sagan:
  Toka ėshtė njė vend i kėndshėm dhe pak a shumė i qetė. Gjėrat ndryshojnė por ngadalė. Ne mund ta jetojmė njė jetė tė tėrė dhe kurrė tė mos ndeshemi personalisht me njė fatkeqėsi natyrore mė tė fuqishme se njė stuhi. Dhe kėshtu ne bėhemi tė vetkėnaqur, tė lehtėsuar, tė shkujdesur. Por nė historinė e Natyrės, faktet janė tė qarta. Botėrat janė shkatėrruar. Madje edhe ne njerėzit kemi arritur epėrsinė teknike tė dyshimt tė tė qenit nė gjendje tė shkaktojmė katastrofat tona vetjake, si ato tė qėllimshme ashtu edhe tė paqėllimshme. Nė pejzazhet e planeteve tjera ku janė ruajtur faktet e tė kaluarės, ekzistojnė dėshmi tė bollshme tė katastrofave tė mėdha. E tėrė kjo ėshtė ēėshtje e kohės. Njė ndodhi qė do tė ishte e papėrfytyrueshme pėr njė qindvjeēar mund tė jetė e pashmangshme nė njėqind milion vjet. Madje edhe nė Tokė, madje edhe nė shekullin tonė, kanė ndodhur ndodhi tė ēuditshme natyrore.

  Nuk do tė ishte e ēuditshme tė shohim gjithėsinė tė shkatėrrohej prej disa gjėrave tė pėrmendura mė herėt. Ndoshta tė gjitha gjėrat qė Allahu thot se do tė ndodhin nė Ditėn e Gjykimit do tė ndodhin pėr shkak se barazpesha e Tokės do tė dėmtohet. Padyshim se dėmtimi i rregullit qė funksionon nė mėnyrė tė pėrkryer do tė mund tė shkaktonte shumė katastrofa dhe ndoshta, Dita e Fundit, tė cilėn njerėzit e konsiderojnė si tė pamundshme apo si tė largėt nė ardhmėri, ėshtė shumė afėr.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:16

  SHKAQET E MUNDSHME TĖ VDEKJES SĖ TOKĖS


  Faktorė tė panumėrt qė mundėsojnė qė bota jonė tė vazhdojė tė ekzistojė duhet tė jenė tė pranishme nė tė njėjtėn kohė dhe nė tė njėjtėn mėnyrė kėshtu siē janė. Shumė shkencėtarė janė duke bėrė studime se si tė mbrohen kėto barazpesha natyrore. Njė shembull i vogėl: Shkencėtarėt dhe ambientalistėt parashohin se nuk do tė jetė e mundshme tė zvoglohet dėmtimi ekonomik dhe i ambientit i shkaktuar me pėrdorimin e lėndėve tė tilla djegėse fosile si nafta dhe qymyri. 8 Ekspertėt e kėsaj fushe thonė se skenaret nė vijim tė katastrofave do tė shkaktohen me shkallėzimin e pėrdorimit tė lėndėve djegėse fosile nė tė ardhmen shumė tė afėrt:

  Deltat e lumenjėve mė tė mėdhenjė botėror, si Gangu apo Nili, do tė vėrshojnė dhe do tė humbin, dhe njė ēerek i territorit tė Bangladeshit, sė bashku me tė gjitha deltat e Kinės, do tė mbeten nėn ujė.
  Maldivet dhe ishujt tjerė dhe shtetet ishuj do tė fundosen.

  Sipėrfaqe tė mėdha tė tokės pjellore tė shteteve (p.sh. Pėrėndimi i mesėm i SHBA-ve, Evropa dhe Kazakstani) do tė shėndrrohen nė shkretėtira dhe Turqia do t'i ngjasojė shkretėtirės sė Saharės.
  Sipėrfaqet tokėsore tė ngrira tė Siberisė dhe Kanadasė do tė shkrihen pjesėrisht, duke shkaktuar shkatėrrimin e tubacioneve, tė binarėve tė trenit dhe tė ndėrtesave.

  Njė e treta e tė gjitha pyjeve do tė shkatėrrohet. Pėr shkak tė kėsaj sasie tė zvogluar tė bimėsisė, tė mushkėrive tė botės sonė, pėrqindja e dioksidit tė karbonit nė atmosferė do tė rritet. Kjo do tė nxis procesin e ngrohjes globale dhe do tė ēojė ne probleme tė ndryshme shėndetsore epidemike.

  Nė rajonet tropikale, tajfunet, ciklonet dhe katastrofa tė tjera natyrore do tė ndodhin mė shpesh. Rryma tė tilla si Rryma e Gjirit dhe El Ninjo nė oqeanin Paqėsor dhe Atlantik do tė ndryshojnė rrjedhėn e tyre dhe do tė pėrmbysin kushtet klimatike nė tokė si edhe nė det.

  Nė Teksas dhe pėrgjatė bregdetit Mesdhetar Europian, sėmundja tė tilla infektuese si malaria do tė bėhen epidemike (ngjitėse).

  Njė e katėrta e gjithė akullnajave dhe akullit tė pėrhershėm nė Alpe dhe Himalaje do tė shkrihen. Ujėrat e krijuara do tė vėrshojnė shumė qytete bregdetare dhe shumė shtete ujdhesa do tė fundosen. 100 milion njerėz qė vlerėsohet se jetojnė nė rajonet e prekura ose do tė vdesin ose do tė bėhen shtegtar tė pastrehė. 9
  Tė gjitha rreziqet e pėrmendura mė lartė janė parashikuar me anė tė hulumtimeve shkencore. Me tė filluar Toka kėtė proces, vetėm Allahu do tė jetė nė gjendje ta ndalojė atė. Rritja e pėrqindjes sė karbonit tė dioksidit vetėm nė vitin 1997 rriti efektin e serrės, e cila shkaktoi ngjarjet vijuese: pjesė tė akullnajave polare u shkrinė, ajsbergėt u shkrinė dhe ngritėn nivelet e ujėrave tė oqeaneve, dimra mė tė ftohtė se zakonisht, reshje ekstreme tė shiut dhe stuhi dhe vėrshime shkretuese. Vrima nė shtresėn e ozonit ia ekspozoi Tokėn rrezatimit tė dėmshėm prej hapėsirės, rriti pėrqindjet e kancerit, bėri qė tė identifikohen dhe tė pėrcaktohen diagnoza tė reja tė sėmundjeve dhe zbuloi zhvillime degjeneruese nė jetėn bimore. Shkencėtarėt amerikanė dhe aktivistėt e Greenpeace zbuluan gjatė hulumtimeve tė tyre nė Alaskė se Akullnaja e Beringut ėshtė zvogluar pėr 12 kilometra (7.5 milje) nė gjatėsi dhe 130 m2 (155 jard nė katror) nė madhėsi. 10 Temperatura e ujit tė oqeanit u ngrit pėr 0.8 gradė; koralet, tė cilat luajnė njė rol jetik nė barazpeshėn e ekosistemit, filluan tė vdesin dhe 80 pėrqind e planktoneve u shkatėrruan. 11

  Gjatė disa shekujve tė fundit, shumė shkaqe tė reja tė mundshme pėr fundin e botės janė shfaqur dhe numri i tyre vazhdon tė rritet pėrditė. Situata e tanishme e planetit tonė pėrmban njė porosi tė fuqishme. Fundi i Tokės ėshtė njė gjė e sigurt dhe koha e tij po afron. Fizikanėt, nė veēanti, shpesh shprehin shqetėsimet e tyre nė lidhje me kėtė, si nė vijim:
  Nėse gjithėsia ka njė fond tė kufizuar tė rregullit dhe po ndryshon pa kthim drejt parregullsisė Ć¢ā‚¬“ sė fundi drejt barazpeshės termodinamike Ć¢ā‚¬“ dy konkluzione shumė serioze pasojnė menjėherė. I pari ėshtė se gjithėsia do tė vdes pėrfundimisht, duke u zhytur, si tė thuash, nė entropinė e saj vetjake. Kjo njihet nė mesin e fizikanėve si "vdekja e nxehtė" e gjithėsisė. I dyti ėshtė se gjithėsia nuk mund tė ketė ekzistuar gjithmonė, pėrndryshe do tė kishte arritur barazpeshėn e gjendjes pėrfundimtare tė saj para njė kohe tė pakufishme. Pėrfundimi: gjithėsia nuk ka ekzistuar pėrgjithmonė.

  ēudit fakti se aq shumė njerėz vazhdojnė tė jetojnė pa e marrė parasysh vet fundin e tyre dhe duke mos iu frikėsuar Allahut dhe mbesin krejtėsisht tė pėrvetėsuar prej jetėrave tė tyre tokėsore pėrkundėr afėrsisė sė vdekjes. Dhe ėshtė madje edhe me e ēuditshme se shumica e njerėzve kur pėrkujtohen pėr vdekjen dhe mundimet e ardhshme, e konsiderojnė atė si njė mundėsi tė largėt. Pasiqė ata nuk e pranojnė Kur'anin haptazi, pėrshkrimet qė Kur'ani i bėn Ditės sė Gjykimit nuk kanė asnjė kuptim pėr ta. Ata sillen sikurse do tė jetojnė pėrgjithmonė dhe kėshtu e rrezikojnė jetėn e amshueshme pėr hirė tė njė jetė tė pėrkohshme. Vdekja, tė cilės njerėzit pėrpiqen t'i shmangen me ēdo kusht, do t'i gjejė tė gjithė ata, sepse as njerėzimi dhe as gjithėsia nuk mund t'i shmangen apo tė ndalojnė vdekjen. Kur'ani zbulon kėtė realitet, si nė vazhdim:

  Thuaj: "S'ka dyshim se vdekja prej sė cilės po ikni, ka pėr t'ju zėnė, e mandej do tė silleni te Njohėsi i tė padukshmėn dhe tė dukshėm, dhe atėherė Ai do t'ju njoftojė me atė qė keni punuar". (Sure Xhum'a: Cool

  Duke qenė se shkatėrrimi i Tokės ėshtė njė fakt fizik mė parė se njė besim, faktorėt qė do tė kontribuojnė nė pėrfundimin e saj zbulohen nė dritėn e zbulimeve shkencore. Madje edhe ata qė nuk besojnė nė Allahun ose nė ēfarėdo religjioni tjetėr duhet tė pranojnė se gjithėsia po i afrohet fundit tė saj tė pashmangshėm. Prandaj, shfaqet njė realitet i ri pėrveē besimit nė Ditėn e Gjykimit dhe nė Ahiret. Ky ėshtė njė realitet i frikshėm, sepse nėnkupton mosqenie tė pafund. Shenjat e afrimit tė Ditės sė Fundit u lėnė njerėzve njė numėr mundėsish: Disa mosbesimtarė e shohin atė si njė mosqenie tė pafund, ndėrsa besimtarėt e shohin atė ose si kėnaqėsi tė amshueshme ose si vuajtje tė amshueshme…


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:17

  FUNDI I GJITHĖSISĖ: MODELET E GJITHĖSISĖ SĖ MBYLLUR DHE TĖ GJITHĖSISĖ SĖ HAPUR

  Shkencėtarėt pajtohen se teoria e Big Bengut ėshtė e pakundėrshtueshme dhe e bazuar nė tėrėsi nė tė dhėnat shkencore. Nė pėrputhje me kėtė, gjithėsia lindi nga njė shpėrthim i papritur i njė pikė pafundėsisht tė ngjeshur dhe nga zgjerimi dhe rritja e saj e shpejtė e mėpastajme nė hapėsirė. Me kohė, ajo filloi tė ftohet dhe muar formėn e saj tė tanishme.

  Kėshtu, pėr sa kohė do tė vazhdojė ky zgjerim? Sa mė e madhe qė tė jetė masa e njė objekti, aq mė e madhe do tė jetė forca e saj gravitacionale Ć¢ā‚¬“ deri nė masėn sa forca e gravitacionit do ta mposhtė shkallėn e zgjerimit. Mirėpo, nėse forca e gravitacionit ėshtė mė e vogėl, zgjerimi nuk mund tė ndalohet. Sipas shkencėtarėve, nėse masa e gjithėsisė tejkalon njė kufi tė caktuar, zgjerimi do tė ndalojė njė ditė dhe gjithėsia do tė rrėnohet prapa nė vetvete. Ky ėshtė modeli i mbyllur i gjithėsisė. Por nėse masa e saj ėshtė nėn kėtė kufi, forcat e gravitacionit nuk do tė jenė nė gjendje ta mposhtin zgjerimin dhe kėshtu do tė vazhdojė tė zgjerohet deri nė pakufi. Ky ėshtė modeli i hapur i gjithėsisė.

  Gjithėsia ose do tė mbyllet dhe do tė marr fund ose do tė vazhdojė gjersa tė jetė molisur dhe pastaj tė pėrfundojė, pėrveē nėse Allahu bėn qė ajo tė marr fund nė njė mėnyrė tjetėr. Pėr tė parashikuar me anė tė cilit model do tė vdes gjithėsia, duhet ta dijmė masėn e saj tė pėrgjithshme.

  Pasiqė pėrcaktimi i saj ėshtė njė gjė shumė e vėshtirė, shkencėtarėt kanė bėrė pėrpjekje qė ta masin dendėsinė mė parė se masėn e saj, sepse nėse dendėsia arrin njė pikė kritikė, gravitacioni i saj mund tė mposhtė zgjerimin e galaktikave. Kėshtu, gjithėsia do tė fillonte tė rrėnohej duke thithur brenda tė gjitha galaktikat. Por nėse dendėsia e saj nuk e arrin kėtė vlerė kritikė, zgjerimi do tė vazhdojė pėrgjithmonė, sepse gravitacioni nuk mund tė mposhtė zgjerimin e galaktikave. Shkencėtarėt duke u nisur nga kjo premisė morėn pėrsipėr tė zbulojnė fundin e gjithėsisė. Ata kryen shumė eksperimente dhe shpenzuan orė tė panumėrta duke analizuar dritėn prej galaktikave tė largėta pėrmes teleskopėve.

  U bė matja e shpejtėsisė sė sistemeve galaktike: u bė llogaritja e madhėsisė, dendėsisė dhe largėsisė sė tyre; dhe u hulumtua dendėsia e vėrtetė e gjithėsisė. Tė dhėnat qė rezultuan vėrtetojnė se dendėsia ekzistuese e gjithėsisė ėshtė afėr dendėsisė kritikė. Me fjalė tė tjera, ėshtė mė shumė e mundshme qė gjithėsia ėshtė e mbyllur. Me tė pėrfituar tė tė dhėnave nga shkencėtarėt amerikan Edvin Loh dhe Ėrll Spillar Ć¢ā‚¬“ hulumtimi qė mbėshtetet nė studimin e mijėra galaktikave Ć¢ā‚¬“ iu shtua tė dhėnave ekzistuese tė vitit 1986, mundėsia qė gjithėsia tė jetė e mbyllur arriti 90 pėrqindshin.

  Pėr mė tepėr, disa faktorė u shpėrfillėn gjatė llogaritjes sė dendėsisė sė gjithėsisė, gjė qė solli deri te shifra e 90 pėrqindshit. Pėr shembull, vrimat e zeza nuk u morėn parasysh. Po tė ishin marrė, vlera e dendėsisė do tė rritej pėr njė sasi tė caktuar. Po tė ishin marrė parasysh, vlera e dendėsisė do tė rritej pėr njė shkallė tė caktuar. Me tė shtuar tė dendėsisė sė materies sė errėt Ć¢ā‚¬“ tė pranishme nė tė gjitha galaktikat Ć¢ā‚¬“ nė kėtė ekuacion, pamja qė shfaqet tregon se gjithėsia do tė pushojė sė zgjeruari dhe do tė rrėnohet pėrbrenda vetvetes. Dr. Xhon Gribin, njė fizikan dhe autor shkencor i mirėnjohur, gjithashtu theksoi se dėshmitė pėr modelin e mbyllur tė gjithėsisė kurrė nuk kanė qenė aq tė fuqishme. 13
  Thėnė ndryshe, gjithėsia ka arritur njė pikė kritikė dhe ėshtė e gatshme tė shpėrthej pėrbrenda nė ēfarėdo kohe. Allahu zbulon se njė ditė Ai do ta kthejė gjithėsinė nė gjendjen e saj fillestare, si vijon:

  (Pėrkujto) Atė ditė kur Ne do ta palosim Qiellin sikurse palosen fletėt nė njė libėr. Ashtu sikundėr e kemi filluar krijimin (tuaj), do ta rikthejmė. Ky ėshtė obligim Yni, e Ne do ta bėjmė kėtė. (Sure Enbija: 104)

  Ėshtė tejet e mundshme se ky ajet sugjeron modelin e mbyllur tė gjithėsisė. Ajo qė kemi rrėfyer kėtu tregon se tė dhėnat shkencore nėnkuptojnė se gjithėsia ėshtė e mundshme tė shpėrthejė pėrbrenda. Pėr mė tepėr, kujdestarėt e ideologjive materialiste nuk mund tė parashtrojnė asnjė kundėrpohim serioz pėrballė rezultateve tė tilla tė hulumtimit.

  Dr. Shermani, dekan i degės sė astronomisė sė Univerzitetit tė ēikagos, thot se ndonėse idea e gjithėsisė sė mbyllur pėrfaqėsohej kryesisht nga religjioni dhe filozofia, tani ekzistojnė shumė dėshmi eksperimentale si edhe teorike qė vėrtetojnė saktėsinė e saj. 14

  Gjithėsia jonė ėshtė zgjeruar pėr 15 miliardė vjet, por sipas rezultateve tė pėrfituara dhe nė kohėn kur Allahu tė dėshirojė, gravitacioni me siguri se do ta mposhtė zgjerimin dhe do t'i jap fund asaj. Kur gravitacioni tė bėhet forca mbisunduese nė njė gjithėsi tė mbyllur dhe tejet tė ngjeshur, gjithēka do tė fillojė tė shpėrthejė nė vetvete dhe tė kthehet mbrapsht, sepse gjithēka qė deri atėherė kishte qenė duke u ftohur dhe zgjeruar do tė tkurret dhe do tė nxehet. Si rezultat i kėsaj, tė gjitha galaktikat do tė sjellen nė mėnyrė tė furishme mė afėr njėra tjetrės.

  Sipas kėtij modeli, gravitacioni do t'i jap fund zgjerimit tė gjithėsisė dhe do tė shkaktojė qė galaktikat tė lėvizin nė drejtim tė njėra tjetrės me shpejtėsi tė shkallėzuara. Pėrplasje shkatėrruese do tė ndodhin; yjet e mėdha do tė pėrplasen dhe bashkohen. Hėna, Dielli dhe Toka, si edhe yjet dhe planetet tjera, do tė bashkohen dhe nė fund tė kėtij procesi gjithėsia shpėrthyese do tė pėrqendrohet nė njė pikė dhe do tė shkatėrrohet. E tėrė gjithėsia do tė pėrmbyset. Duke qenė se njė devijim i vogėl nė orbitėn e Tokės do tė ēonte ose nė djegjen apo ngrirjen deri nė vdekje tė tė gjitha gjallesave, se njė vrimė e vogėl nė atmosferė mund tė ketė efekte shkatėrruese dhe se njė ndryshim i kėndit 23° 27'tė boshtit tė Tokės do t'i ndalonte stinėt, nuk ėshtė e vėshtirė tė llogaritet ndikimi negativ i mbledhjes sė gjithėsisė nė barazpeshat e brishta mbi tė cilat mbėshtetet rregulli i saj.

  Allahu shpall se Dielli dhe Hėna do tė bashkohen nė Ditėn e Gjykimit. Ndoshta kėto vargje tregojnė modelin e mbyllur tė gjithėsisė. Nėse ndodhė mbledhja, bota, yjet dhe planetet e tjera tė sistemit tonė diellor, si edhe Dielli dhe Hėna do tė bashkohen.

  Kur'ani gjithashtu zbulon se yjet do tė bien nga vendet e tyre nė qiej me shpejtėsi njėra pas tjetrės (Dhe kur yjet tė kenė rėnė (e tė jenė shkapėrderdhur)) (Sure Tekvir: 2). Ky ajet do tė mund tė sugjeronte njė model tė mbyllur tė gjithėsisė, sepse nė kėtė skenar yjet do tė lėnė orbitat e tyre dhe do tė pėrplasen. Nė njė gjithėsi qė tkurret, koha do tė lėvizė mbrapsht dhe kėshtu mund tė ketė ngjashmėri nė mes tė ngjarjeve qė ndodhin nė atė kohė nė Tokė dhe ngjarjet qė ndodhin kur tė hyhet nė njė vrimė tė zezė. Si ēdo gjė tjetėr, forcat e gravitacionit do tė jenė tė lėvizin nė drejtim tė kundėrt. Toka do tė nxjerrė jasht ēfarė ka nė brendinė e saj, malet do tė bėhen hi e pluhur dhe oqeanet do tė mbushen dhe pėrmbyten. Nuk e dimė se sa do tė zgjas ky process, por kėto ngjarje do tė ndodhin ashtu siē i pėrshkruan Allahu nė Kur'an.

  Kėtė mund ta pėrmbledhim si nė vazhdim: Nėse modeli i mbyllur i gjithėsisė ėshtė i vėrtetė, gjithėsia do tė bashkohet/shkrihet nė njė pikė dhe do tė asgjėsohet nga ana e Allahut.

  Megjithatė, kjo nuk do tė thot se modeli i gjithėsisė qė zgjerohet do ta shpėtojė gjithėsinė prej shkatėrrimit. Poqese ky skenar ėshtė i vėrtetė, ajo thjeshtė don tė thot se gjithėsia do tė asgjėsohet nė njė mėnyrė tjetėr. Qė prej se u krijua, dendėsia e gjithėsisė ka vazhduar tė rritet dhe temperatura e saj gadi sa nuk ka arritur zeron absolute. Temperatura qė tashmė mbizotėron nė hapėsirė ėshtė 270°C Ć¢ā‚¬“ vetėm 3 gradė mė ngrohtė se zeroja absolute. 15 Pėr aq kohė sa do tė vazhdojė zgjerimi i gjithėsisė, temperatura do tė vazhdojė tė bie. Njė temperaturė prej 270°C ėshtė mė e pėrshtatshmja pėr ekzistencėn e jetės. 16 Madje edhe lėkundjet mė tė vogla do ta dėnojė gjithė jetėn me vdekje. Kjo temperaturė nuk mund tė mbetet e qėndrueshme nė njė gjithėsi qė zgjerohet. Pra, kur tė bie, njerėzimi dhe tė gjitha pjesėt e gjalla tė krijimit do tė vdesin.

  Zbulimet e vėrtetuara tė hulumtimeve mė tė reja sugjerojnė se modeli i mbyllur i gjithėsisė ėshtė i zbatueshėm. Edhepse tė pasigurt se cili model do tė mund tė ishte saktėsisht, shkencėtarėt pajtohen se fati i gjithėsisė do tė jetė i njėjtė: Sipas tė dyja modeleve gjithėsia do tė vdes, megjithėse nė mėnyra tė ndryshme. Siē kemi shpjeguar mė lartė, tė dyja modelet shpien nė Ditėn e Fundit. Mirėpo, ekzistojnė faktorė tjerė qė mund tė shkaktojnė fundin e gjithėsisė, siē ėshtė pėrmbushja e ciklit jetėsor tė Diellit. Allahu e di mė sė miri.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Sponsored content

  Re: DITA E GJYKIMIT (Fundi i Botės)

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 19 Oct 2018, 05:09