Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Share
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:55

  HADITHI 26

  Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė:

  " Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  " Ne ēdo nyje te njeriut ka sadake ēdo ditė ne te cilėn lind dielli; te pajtosh dy vete ėshtė sadake, tė ndihmosh njeriun te hype ne kafshen e tij qe ta barte ose ta ngrite ne te furnizimin ( barren ) e tij ėshtė sadake. Fjala e mirė ėshtė sadake. ēdo hap qe shpie kah namazi ėshtė sadake. Tė shmangesh nga rruga pengesen ėshtė sadake'. "

  (Buhariu dhe Muslimi)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:55

  HADITHI 27

  Nga en-Nevvas ibn Sem'an, radijall-llahu anhu, trasmetohet se Pejgambri, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  " Miresia ėshtė morali ( karakteri ) i mirė, kurse e keqe ( mėkat ) ėshtė ēka mbillet ( perforcohet ) ne veten tėnde, kurse nuk deshiron qe kėtė ta dinė njerėzitė. "

  (Muslimi)

  Kurse nga Vabisete ibn Ma'bedi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė: " Me ke urdhėruar te pyesish se ē'ėshtė miresia?'

  Thashe: 'Po!' ( Resulull-llahu ) tha: "Pyete zemren tėnde! Miresia ėshtė ajo me ē'ka te ėshtė i kėnaqur shpirti dhe me ē'kate ėshtė e kėnaqur zemra. Ndera mėkat ėshtė ajo qe mbillet te njeriu dhe hamendet ne kraharor, qoftė kėta njerėz edhe ndryshe te thonė dhe pėrgjigjen'. "

  (Hadithi hasen, e kemi trasmetuar nga musnedet e dy imameve: Ahmed ibn Hanbelit dhe Darimiut, me vargun e trasmetuesve te besuar bi isnad hasenin. )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:55

  HADITHI 28

  Nga Ebu Nexhih el-Irbad ibn Sarijeh, radijall-llahu anhu, trasmetohet ka thėnė:

  "Na ka keshilluar Resulull-llahi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, me njė vaz ( kshille ) nga i cili zemrat na janė ndriturdhe sytė na janė perlotur dhe i thame: ' O Resulull-llah, sikur ky ėshtė vazi ynė i lamtumires, prandaj na porosite.' Tha:

  'U porosis juve devotshmerinendaj All-llahut te Madheruar, degjueshmerine dhe nenshtrueshmerine ndaj sunduesit edhe sikur ai te ishte rob. Vėrtetė, kush jeton nga ju do tė shikoje shumė kundėrthenie. Ju e keni obligim sunnetin tim dhe sunnetin e halifeve te perudhur drejtė. Mirė mbanu pėr kėto dhe ruajuni nga risite (bid'atet) ne Fe, sepse ēdo bid'at ėshtė lajthitje."

  (Davudi dhe Tirmidhiu, i cili thotė: ky ėshtė hadith hasen sahih.)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:56

  HADITHI 29

  Nga Muadh ibn Xhebeli, radijall-llahu anhu, trasmetohet ka thėnė:

  ' " O Resulull-llah, mė trego njė pune qe do tė me shpie ne xhennet, kurse do tė me largoje nga zjarri. ' Ai tha: 'Ke pyetur pėr njė ēeshtje te madhe, kurse ajo ėshtė e lehtė pėr atė kujt All-llahu ia lehteson: Adhuroje All-llahun dhe mos i shoqero asgjė, kryeje namazin, ndaje zekatin, argjeroje ramadanin, vizitoje Ka'bėn. ' Pastaj tha: ' A deshiron te te udhezoj pėr ne dyert e dobise: argjerimi ėshtė mburoje, sadaka i anulon mėkatet sikur qe uji e fik zjarrin dhe namazi i njeriut ne thellesi te nates. ' Pastaj lexoi: 'Ata ngrihen nga shtreterit' dhe lexoi derisa nuk arriti deri te fjala 'ja'emune' ( es-sexhde, 16-17 ), pastaj tha: 'A deshiron te ta tregoj kreun e ēėshtjes, shtyllen e saj dhe kulminacionin e saj?' U pėrgjigjja: 'Gjithqysh o Resulull-llah!' Ne kėtė ai tha: 'Kreu i ēėshtjes ėshtė Islami, shtylla e tij ėshtė namazi, kurse kulminacioni i tij ėshtė xhihadi.' Pastaj tha: 'A deshiron te te tregoj mbi thelbin e gjjithe kėsaj?' Thashe: 'Gjithqysh o Resulull-llah!', kurse ai tha: 'Ruaje kėtė' I thashė: 'O Pejgamber i Zotit, a thua edhe pėr kėtė pergjegjes do tė jemi?' Ai tha: 'Tė paste nėna ( Zoti te dhente jetė ) o Muadh! A thua diē tjetėr i hedh njerzit ne zjarr perveē gjuhėve ( thenieve ) tė tyre te keqia'. "

  (Tirmidhiu, i cili thotė se ky hadith ėshtė hasen sahih)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:56

  HADITHI 30

  Nga Ebu Tha'leb el-Hushejni Xhurthum ibn Nashiri, radijall-llahu anhu, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem,ka thėnė:

  " Me te vėrtetė All-llahu i Madheruar i ka bėrė obligim fardet, dhe mos i lini pas dorė. E ka vendosur kufirin dhe mos e kaloni, i ka ndaluar disa gjėra dhe mos i theni. Kurse i ka heshtur disa gjėra nga mėshira ndaj nesh, e jo nga harresa dhe mos diskutoni pėr to."

  (Hadithi hasen, Darekutni e te tjerė)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:57

  HADITHI 31

  Nga Ebu Abbas Sehl ibn Sa'd Es-Sa'idij, radijall-llahu anhu, trasmetohet ka thėnė:

  "Erdhi njė njeri te Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, dhe tha: 'O Resulull-llah, me perudh ne atė pune, qe nėse e punoj do tė me doje All-llahudhe do tė me duan njerzit.' Ai tha: 'Mos e lakmo (bėn zihad) kėtė botė, do tė te doje All-llahu, kurse mos lakmo ne atė qe ėshtė te njerėzitė-do tė tė duan njerzit'."

  (Ibn Maxheh dhe te tjerėt me senede te besueshme)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:57

  HADITHI 32

  Nga Ebu Seidi Sa'd ibn Malikibn Sina el-Hudarij, radijall-llahu anhu, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  "Nuk ka dem as te demtuar (reciprok)." ("Askujt nuk guxohet t'i bėhet dem, as demi i shkaktuar te kthehet ne te kthehet ne te njėjtėn mėnyrė").

  ( Hadith hasen, trasmetojne Ibn Maxheh dhe Derekutnij dhe musnedet tjera: kėtė hadith e trasmeton edhe Maliku ne El-Muwata si hadith mursel nga Amr ibn Jahja dhe babai i tij, i cili e ka trasmetuar nga Pejgamberi s.a.v.s., duke leshuar Ebu seidin, kurse ky pa pasur zinxhir te trasmetuesve i cili ėshtė me i fuqishem se te tjerėt.)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:57

  HADITHI 33

  Nga Ibnu Abasi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  "Sikur njerėzve t'iu jepej ajo qe e kėrkojnė, do tė kishte asosh, te ciletdo te kerkonin pasurinė dhe jetėn e te tjerėve. Mirėpo, ai i cili pohon, ai ėshtė I obliguar te shtroje deshmi, kurse ai qe mohon besimin." ( Hadithi hasen; trasmetojne Bejhekiu dhe disa te tjerė ne permbledhjet e tyre. )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:57

  HADITHI 34

  Nga Ebu Said el-Hudriu, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė: " E kam dėgjuar te Derguarin e All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, duke thėnė:

  'Kush nga ju sheh njė te keqe-le ta ndryshoje me dorė, e nėse nuk mundet kėtė ta beje-atėherė me gjuhėn e tij, e nėse nuk mundet kėtė ta beje-atėherė me zemren e tij, porse ky ėshtė imani me I dobėt.'"

  ( Muslimi )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:58

  HADITHI 35

  Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet ka thėnė:

  "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  'Mos ia kini xhelozine njri-tjetrit, mos e mashtroni njėri-tjetrin, mos u urreni, mos ia ktheni njeri-tjetrit shpinen, mos garoni njeri me tjetrin ne shitblerje dhe behuni robet e Zotit, vėllezėr. Muslimani ėshtė vellai I muslimanit, nuk I bėn dhunė atij, nuk e le ( ne balte ), nuk e genjen, nuk e nėnēmon'. 'Takvalleku ėshtė kėtu', dhe tregoi ne kraharorin e tij tri here. 'Pėr njė njeri ėshtė e keqe e mjaftueshme qe ta nėnēmoje vellain musliman. ēdo musliman kundruall ēdo muslimani e ka haram: gjakun e tij, pasurinė e tij Dhe nderin e tij'."

  ( Muslimi )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:58

  HADITHI 36

  Nga Ebu Hurejre, radijall-llahu anhu, trasmetohet ka thėnė se Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  " Kush ia largon besimtarit njė brenge nga brengat e kėsaj botė, All-llahu nga ai do ta largoje njė brenge nga brengat e ditės se Gjykimit. Kush ia lehteson atij I cili ėshtė ne veshtiresi. All-llahu atij do t'ia lehtesoje ne kėtė dhe ne botėn tjetėr. Kush ia mbulon ( njė te mete ) muslimanit, All-llahu atij do t'ia mbuloje ne kėtė dhe ne botė tjetėr. All-llahu do t'i ndihmoje robit, derisa ai t'I ndihmoje vellait te vet. Kush ndjek rrugėn qe ne te te kėrkoje dituri, All-llahu do t'ia lehtesoje atij rrugėn deri ne xhennet. Asnjėherė nuk do tė tuboheni ne njė shtepi te Zotit njė grup njerzish qe te lexojnė Kur'andhe qe ta studiojne atė e qe mbi ta tė mos zbrese qetesia dhe t'I mbuloje mėshira, t'I rrethojne engjijt, dhe qe All-llahu mos t'I permendinder te zgjedhurit e Tij. Kend e hedhin prapa veprat e tij, nuk mund ta gradoje prejardhja e tij."

  ( Me kėto fjale e trsmetoi Muslimi )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:58

  HADITHI 37

  Nga Ibnu Abbasi, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, I ėshtė trasmetuar nga Krijuesi I tij I Madheruar, I cili ka thėnė:

  " Me te vėrtetė All-llahu I ka shkruar veprat e mira dhe veprat e keqia. Pastaj kėtė e ka sqaruar: 'Kush deshiron ta beje njė vepėr te mirė, por nuk e vepron, All-llahu tek ai do ta shkruaje si vepėr te mirė te plotė. Por, kush deshiron ta beje njė vepėr te mirė dhe kėtė e bėn, All-llahu do t'ia shkruaje dhjetė vepra te mira, deri ne shtateqind shpėrblime dhe me shumė. Kush deshiron te veproje njė vepėr te keqe, dhe nuk e vepron, All-llahu tek ai do ta shkruaje si vepėr te mirė te plotė, por nėse deshiron dhe e bėn, All-llahu do t'ia shkruaje si njė vepėr te keqe'."

  ( Me kėto shkronja ne sahihet e tyre e trasmetojne Buhariu dhe Muslimi )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:59

  HADITHI 38

  Nga Ebu Hurejra, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė:

  "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  'Me te vėrtetė All-llahu I madheruar ka thėnė: 'Kush do tė tregoje armiqesi ndaj mikut ( veliut ) Tim, Unė do t'I shpall lufte. Me asgjė robi Im nuk mund te Me afrohet, pos me atė me ēka Unė e kam obliguar dhe vazhdimisht robi Im Mua me afrohet me vepra fakultative ( nafile ) deri sa nuk e simpatizoj ( dua ). E kur e dua, dashuria e tij ndaj Meje mbizotron, dhe te degjuarit e tij me te cilin degjon ėshtė vetėm pėr Mua; te pamurit e tij me te cilin sheh ėshtė vetėm pėr Mua; dora e tij me te cilėn kap, ponon vetėm pėr Mua; kemba e tij me te cilėn ec, ec vetėm pėr Mua. I ketilli nėse me kėrkon diē, do t'ia jap, e nėse kėrkon mbrojtje nga Unė, do ta mbroj atė'."

  ( Buhariu )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:59

  HADITHI 39

  Ngaibnu Abbasi, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  "Me te vėrtetė All-llahu ummetit tim I fale ato qe bėhen duke gabuar pa qėllim, ato qe bėhen nga harresa dhe ato qe bėhen nėn presion ( nga te detyruarit )."

  ( Hadithi hasen, e trasmetojne Ibnu Maxheh, Bejhekiu dhe te tjerėt. )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sat 27 Sep 2008, 23:59

  HADITHI 40

  Nga Ibnu Umeri, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thėnė:

  "Resulull-llahi, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, me kapi prej krahu dhe mė tha:

  'Jeto ne kėtė botė si I huaj ose si udhetar'."

  Kurse Ibnu Umeri, radijall-llahu anhuma, thoshte:

  "Kur te ngrysesh, mos e prit mengjesin, por kur te zgjohesh, mos e prit mbremjen. Gjatė kohės se shendetit pergatitu pėr smundje dhe gjatė jetės pergatitu pėr vdekjen tėnde!"

  ( Buhariu )


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:00

  HADITHI 41

  Nga Ebu Muhammed Abdullah ibn Amr el-Asi, radijall-llahu anhuma, trasmetohet se ka thėnė:

  "Resulull-llahu, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  'Askush nga ju nuk do tė jetė besimtari vėrtetė, derisa epshet e tij nuk e ndjakin atė ēka e ka sjelle unė'."

  ( Hadithi hasen sahih, e kemi trasmetuar nga libri "El-Huxhxheh" me sened korrekt.)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Sun 28 Sep 2008, 00:01

  HADITHI 42

  Nga Enesi, radijall-llahu anhu, trasmetohet se ka thėnė:

  "E kam dėgjuar Resulull-llahun, sal-lall-lllahu alejhi ue sel-lem, duke thėnė:

  'All-llahu I madheruar ka thėnė:'O bir I Ademit, derisa te thirresh (mbeshtetesh) ne Mua dhe tė kėrkosh ndihmė nga Unė, do tė te falēke vepruar. O bir I Ademit, qofshin mėkatet e tua deri te vrenesira ne qiell dhe nėse kėrkon falje nga Unė, do tė fal ty. O bir I Ademit, nėse tek Unė vjen me mekate te mėdha gati sikur toka, pastaj me drejtohesh, duke mos mė pershkruar asgjė, do ta fal po aq te madhe'."

  ( Tirmidhiu, I cili thotė se ky ėshtė hadith hasen sahih.)


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Sponsored content

  Re: 40 Hadithe te permbledhura nga Imam En-Neveviu

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 19 Jan 2019, 12:56