Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Share

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:16

Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė.

Shėrbimi psikologjik nė institucionet arsimore parauniversitare pėrbėn njė risi pėr arsimin tonė kombėtar, ēka hedh edhe njė hap tjetėr nė pėrqasjen e sistemit tonė arsimor me sistemet bashkėkohore evropiane e botėrore. Implementimi i tij fillon nė vitin mėsimor 2004-2005.

Shėrbimi psikologjik nė shkolla do tė kryhet nga njė specialistė. Specialisti i shėrbimit psikologjik duhet tė ketė pėrfunduar studimet universitare nė degėn e psikologjisė apo tė jetė mėsues me specializim pasuniversitar nė kėto fusha. Nė mungesė tė tyre, pėrzgjidhen specialistė tė shkencave social-politike ose degėve tė tjera tė pėrafėrta me to.

Specialisti i shėrbimit psikologjik i shkollės, ėshtė njė person kyē nė mbarėvajtjen e veprimtarisė mėsimore edukative tė institucionit arsimor. Veprimtaria e tij zhvillohet nė lidhje dhe bashkėpunim tė ngushtė me stafin pedagogjik dhe drejtues tė shkollės, me prindėrit dhe komunitetin, ku ndodhet shkolla.

Qėllimi kryesor i punės sė specialistit tė shėrbimit psikologjik nė shkollė fokusohet nė promovimin dhe zhvillimin mendor e fizik tė nxėnėsve si dhe nė ndihmesėn dhe mbėshtetjen qė jep pėr rritjen e cilėsisė sė procesit tė mėsimnxėnies dhe mėsimdhėnies.

Specialisti i shėrbimit psikologjik bashkėpunon me personelin administrativ dhe pedagogjik pėr konceptimin dhe realizimin e shėrbimeve qė lidhen me vlerėsimin e rezultateve tė nxėnėsve, me orientimin e karierės dhe me zhvillimin social dhe personal tė nxėnėsve, nėpėrmjet:

- Sigurimit tė shėrbimeve tė drejtėpėrdrejta pėr fėmijėt dhe nxėnėsit nė nevojė..
- Vlerėsimit dhe interpretimit tė rezultateve tė nxėnėsve, tė stafit pedagogjik tė shkollės dhe tė prindėrve.
- Shėrbimeve kėshillimore dhe trajnuese pėr stafin e shkollės dhe prindėrit
- Konceptimit dhe realizimit tė shėrbimit psikologjik nė pėrputhje me politikat e zhvillimit tė arsimit dhe tė institucionit arsimor.

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Re: Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:18

1. Detyrat e specialistit tė shėrbimit psikologjik1. a) Kėshillimi
Kėshillimi realizohet pėrmes mbledhjeve me anėtarėt e stafit pedagogjik tė shkollės dhe komunitetit tė prindėrve pėr tė diskutuar, identifikuar dhe parandaluar probleme tė ndryshme si dhe pėr tė programuar ndėrhyrje dhe shėrbime tė nevojshme. Procesi kėshillues pėrfshin:

- Kėshillimin e stafit pedagogjik nė lidhje me nevojat e nxėnėsve.
- Kėshillon stafin pėr konceptimin dhe realizimin e planit tė ndėrhyrjeve nė ndihmė tė nxėnėsve.
- Kėshillon dhe ndihmon prindėrit tė njohin e tė kuptojnė nevojat e fėmijėve dhe reralizon veprimtari kualifikuese me ta.
- Ndihmon stafin pedagogjik dhe prindėrit pėr hartimin e planeve tė bashkėpunimit tė shkollės me familjen.
- Ndihmon nxėnėsit qė kanė vėshtirėsi e probleme pėrshtatjeje me ndryshimin e klasės, ciklit apo shkollės.
- Bashkėpunon me shėrbime tė ndryshme tė specializuara tė komunitetit si: shėrbimi shėndetėsor, shėrbimi social, OJF-tė e ndryshme, etj.1. b) Ndihma pėr kėshillin e mėsuesve tė shkollės.
Specialisti i shėrbimit psikologjik tė shkollės, ndihmon kėshillin e mėsuesve dhe zhvillon konsultime me ta pėr mbarėvajtjen e procesit mėsimor edukativ. Identifikon sė bashku me mėsuesit, nxėnėsit me probleme dhe parashtron planin e trajtimit tė tyre. Detyrat kryesore tė specialistit tė shėrbimit psikologjik nė kėtė rol janė:

- Merr pjesė nė analizat vlerėsuese tė veprimtarisė mėsimore edukative nė bazė klase, cikli dhe shkolle.
- Zhvillon konsultime me mėsuesit dhe prindėrit.
- Merr pjesė dhe ndihmon nė hartimin dhe zbatimin e planit mėsimor -edukativ tė shkollės.
- Ndihmon nė mėnyrė tė veēantė nė zhvillimin e veprimtarive edukative qė lidhen me sjellje dhe etikėn e nxėnėsve.
- Koncepton ndėryhyrje dhe strategji veprimi aty ku e gjykon tė arsyshme si dhe bėn rekomandime tė pėrshtatshme.
- Kur ėshtė e nevojshme referon pėrpara kėshillit tė mėsuesve pėr rastet tipike qė janė trajtuar.


1. c) Kėshillimi psikologjik individual
Specialisti i shėrbimit psikologjik i shkollės zhvillon seanca psikologjike me nxėnės tė veēantė pėr probleme tė caktuara. Gjatė ofrimit tė kėtij shėrbimi specialisti duhet:

- Tė ruajė konfidencialitetin (fshehtėsinė)
- Informon drejtuesin e shkollės pėr atė ēka duhet tė dijė.
- Informon prindėrit dhe merr miratimin e tyre.
- Lidhet me struktura tė specializuara jashtė shkollės pėr tė siguruar njė trajtim mė tė mirė tė nxėnėsve me probleme.1. d) Kėshillimi psikologjik nė grup
Nė veprimtaritė kėshilluese nė grup, specialisti i shėrbimit psikologjik sė bashku me dy ose mė shumė nxėnės, organizon seanca nė mjediset e qendrės sė shėrbimit psikologjik pėr tė zgjidhur probleme tė caktuara. Gjatė ofrimit tė kėtij shėrbimi specialisti duhet:

- Tė ruajė konfidencialitetin (fshehtėsinė)
- Informon drejtuesin e shkollės pėr atė ēka duhet tė dijė.
- Informon prindėrit dhe merr aprovimin e tyre pėr atė qė bėnė.
- Lidhet me struktura jashtė shkollės pėr tė siguruar njė trajtim mė tė specializuar

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Re: Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:19

2. Vlerėsimi psikoedukativ
Vlerėsimit psikoedukativ pėrmban tė dhėna pėr sjelljet e nxėnėsve gjatė zhvillimit tė procesit mėsimor-edukativ. Qėllimi kryesor ėshtė identifikimi i faktorėve qė ndikojnė nė pėrparimin e nxėnėsve dhe realizimin e procesit mėsimor edukativ. Ky informacion pėrdoret pėr t’ju dhėnė pėrgjigje problemeve tė shkollės. Gjatė ofrimit tė kėtij shėrbimi specialisti duhet:

- Tė marrė nė konsideratė tėrėsinė e informacioneve qė lidhen me problemin.
- Tė vėzhgojė nxėnėsit gjatė procesit mėsimor -edukativ.
- Tė realizojė vlerėsimin e sjelljeve funksionale tė nxėnėsve.
- Tė sigurojė instrumenta tė vlerėsimit individual.
- Tė interpretojė rezultatet e vlerėsimit dhe tė pėrcaktojė marrėdhėniet qė ekzistojnė midis rezultateve dhe arritjeve tė objektivave mėsimore-edukative.
- Tė bėjė rekomandimet e nevojshme.

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Re: Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:20

3. Edukimi special
Specialisti i shėrbimit psikologjik, ėshtė anėtar i grupit tė mėsuesve tė ngarkuar nga drejtoria e shkollės pėr edukimin special. Specialisti i shėrbimit psikologjik ofron shėrbime tė tilla, si:

- Ndihmon nė pėrgatitjen e planit tė veprimtarive pėr fėmijėt me nevoja tė veēanta.
- Bėn vlerėsimin e ecurisė sė fėmijėve me nevoja tė veēanta.
- Administron vlerėsimet e bėra.
- Bėn rekomandimet e duhura.
- Pėrgatit me shkrim raporte pėr vlerėsimin.
- Ndihmon nė pėrgatitjen e programeve mėsimore-edukative individuale.
- Siguron ndėrhyrjen e shėrbimeve tė specializuara sipas problemeve, qė kanė fėmijėt.

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Re: Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:20

4. Veprimtari kualifikuese nė ndihmė tė stafit pedagogjik dhe prindėrve
Specialisti i shėrbimit psikologjik i shkollės zhvillon veprimtari kualifikuese me stafin pedagogjik dhe prindėrit pėr tė rritur dhe zhvilluar njohuritė e tyre nė drejtim tė krijimit tė njė mjedisi tė pėrshtatshėm dhe nxitės pėr zhvillimin e shėndetshėm mendor tė nxėnėsve. Detyrat kryesore tė specialistit tė shėrbimit psikologjik nė kėtė drejtim janė:

- Planifikon, zhvillon dhe koordinon veprimtari kualifikuese qė trajtojnė tema pėr shėndetin mendor.
- Siguron informacionin e duhur pėr komunitetin qė lidhet me tema tė shėndetit mendor.
- Informon mėsuesit e shkollės dhe komunitetin pėr shėrbimet qė ofron specialisti i shėrbimit psikologjik i shkollės.

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Re: Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:21

5. Veprimtari studimore
Ėshtė detyrė e specialistit tė shėrbimit psikologjik tė pėrcaktojė natyrėn, qėllimin dhe shtrirjen e shėrbimeve qė ofron nė shkollė. Specialisti nė bashkėpunim me drejtuesit dhe mėsuesit e shkollės, koncepton dhe realizon planin e shėrbimeve qė i ofrohet shkollės. Nė konceptimin e veprimtarisė planifikuese studimore specialisti i shėrbimit psikologjik merr nė konsideratė:

- Rezultatet e shkollės, krahasuar me shkollat e tjera tė rrethit dhe mė gjerė.
- Vlerėsimet qė janė bėrė pėr shėrbimin psikologjik.
- Merr aprovimin e drejtuesve tė shėrbimit psikologjik.
- Merr nė konsideratė dhe pėrfshin komentet, sugjerimet e kėshillit tė mėsuesve, kėshillit tė prindėrve dhe pėrfaqėsive tė ndryshme tė nxėnėsve.

AlbGirl
Anėtar/e Nderi
Anėtar/e Nderi

Gjinia: Female
Shenja e Horoskopit: Aquarius
Numri i Postimeve: 238
Mosha: 30
Vendndodhja: Ketu ku jam
Profesioni: E papune
Pikėt: 90
Vlersuar: 2
Data e Regjistrimit: 18/09/2008
Humor: Shume

Re: Detyrat dhe roli i psikologut nė shkollė...

Mesazh nga AlbGirl prej Mon 22 Sep 2008, 12:22

6. Zhvillimi profesional
Praktika e zhvillimit tė shėrbimit psikologjik, si dukuri e re nė shkollėn tonė, do t’i nėnshtrohet ndryshimeve tė vazhdueshme qė lidhen me konsolidimin e kėtij shėrbimi nė pėrshtatje me zhvillimet e reja nė fushėn e psikologjisė. Realizimi i teknikave dhe procedurave tė reja tė vlerėsimit etj., realizohet nėpėrmjet njohjes dhe studimit tė arritjeve tė fundit tė shkencės nė kėtė fushė. Specialistėt e shėrbimit psikologjik duhet tė mbėshteten, tė ndihmohen dhe tė nxiten tė marrin pjesė nė seanca kualifikuese, pėr tė rritur dhe siguruar njė nivel gjithmonė e mė tė lartė tė shėrbimit psikologjik. Pėr kėtė qėllim, specialisti i shėrbimit psikologjik i shkollės duhet:

- Tė marri pjesė nė mbledhje dhe trajnime profesionale.
- Tė jetė nė korrent tė literaturės bashkėkohore.
- Tė marrė pjesė nė veprimtari edukative mėsimore.

Detyrat e pėrcaktuara mė lart mundėsojnė sigurimin e njė shėbimi sa mė cilėsor nė dobi tė nxėnėsve. Me qėllim qė ky shėrbim tė jetė sa mė pranė nevojave tė nxėnėsve, pėrcaktimi i prioriteteve tė punės sė specialistit tė shėrbimit psikologjik, do tė bėhet nė pėrputhje me nevojat e shkollės dhe komunitetit nė tė cilin gjendet shkolla.
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Ora ėshtė Mon 20 Oct 2014, 10:39