Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Ėndėrrat...!!!

  Share
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Ėndėrrat...!!!

  Mesazh nga Scarface prej Mon 08 Sep 2008, 22:22

  Endrrat  Enderrat dhe enderrimi janė nder format me te lashta shpirtėrore te njeriut.Po ashtu ,edhe interesimi pėr njohjen dhe shpjegimin e tyre ėshtė mjaft i lashtė.Gjurmimet e para te enderrave tregojnė se kėto u konsideruan sekretet te shpirtit;kėtyre u ėshtė dhėnė shpesh njė kuptim magjik.
  Disa nga mendimtaret e vjetėr enderrat i kanė trajtuar forma te shfaqjes me te erret te jetės shpirtėrore.Gjatė kohės se gjumit njeriu perjeton lidhje perftyrimesh dhe idesh nder me te pabesushmet.Perjetimet e ketilla shpesh janė te lidhura me funksioninim e trurit pėr ti perpunuar llojet e ndryshme te kufijve ditor te njeriut. Mirėpo, shpeshherė enderrohet jashtė kufijeve te aktivitetit ditor te njeriut.
  Psikofiziologjia konsideron se enderrat janė rezultat i proceseve fiziologjike te lidhura ne rend tė parė me panderprerje te funksinonimit te sistemit nervor edhe ne gjendje te njeriut qe flen.
  Disa enderrojne se kanė bashkebiseduar me shoket e tyre te vdekur,sdisa te tjerė se luajnė me kafshe,madje edhe me kafshe te rrezikshme,te tjerėt shohin ėndėrr me pėrmbajtje seksuale etj.
  Disa hulumtime tregojnė se FEMRAT me tepėr enderrojne aktivitete me njerėz dhe pėr njerėz ne vendngjarje tė ndryshme.
  Kurse MASHKUJT enderrojne me tepėr situata tė reja dhe perjetime aktivitetesh me tepėr me individet e gjinise se njėjtė.
  Enderrat harrohen shpejt,me perjashtim te disa prej atyre enderrave,qe sapo i ka pare njeriu para zgjimit te tij nga gjumi.
  Ne Psikologji janė te njohura dy zberthime teorike pėr enderrat, pėr shkaqet dhe pėr funksionet e tyre.Kėto janė pikėpamja teorike e Zigmund Frojdit dhe ajo e Mek Karlit.
  Sipas Frojdit enderra ėshtė shfaqje specifike e njė pėrmbajtje psikike te fshehte.Pėrmbajtja e kėtillė ka te beje me dėshira,me ngacmime,me synime etj.,te shtypura,te ndrydhura dhe te nxjerra jashtė vetedijes se njeriut.
  E me kėtė ka bėrė qe Enderrimi apo Bota e Enderrave te paraqitet si shfaqje specifike e permbajtjeve te fshehta psikie,qe shpesh lidhen me dėshirat dhe me aktivitetin e parealizueshme te njeriut.


  ________________________________

   Ora ėshtė Fri 19 Oct 2018, 04:49