Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Share
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:13


  Kushtetuta e Republikes se Shqiperise


  Kushtetuta e Shqipėrisė u adoptua mė 28 nėntor 1998 pėrmes referendumit mbarėpopullor. Kjo kushtetutė pėrkufizon Shqipėrinė si republikė parlamentare, shtet unitar e tė pandashėm, si dhe me qeverisje tė bazuar "nė njė sistem zgjedhjesh tė lira, tė barabarta, tė pėrgjithshme e periodike".

  Sipas kushtetutės, organi ligjvėnės pėrbėhet nga njė dhomė - Kuvendi - dhe ka 140 anėtarė, tė cilėt zgjedhin kreun e shtetit, Presidentin e Republikės, si dhe Kėshillin e Ministrave e ngarkuar me pushtetin ekzekutiv.  Histori e kushtetutave shqiptare.

  Tradita e shqiptarėve pėr rregull dhe ligj ėshtė e vjetėr. Prej ligjeve tė vjetra kujtohet Kanuni, njė lloj kushtetute e respektuar nga njė pjesė e mirė e shqiptarėve pėr shekuj. Shquhet Kanuni i Lekė Dukagjinit, qė sipas shėnimeve u kodifikua nė shek. XV nga princi shqiptar me po tė njėjtin emėr. Zanafilla e kanuneve besohet tė jetė mė e vjetėr, ndėrkaq. Kanuni i Lekė Dukagjinit u ka shėrbyer shqiptarėve pėr ta ruajtur vetėqeverisjen e tyre si dhe pėr tė ushtruar sado pak njė pushtet demokratik. Sipas Kanunit, vendime tė rėndėsishme merren nga kuvendet e pleqve.

  Nė valėn e Rilindjes Kombėtare tė shek. XIX, shqiptarėt themeluan Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit dhe nė ndėrkohė krijuan njė qeveri tė pėrkohshme pėr vilajetet shqiptare. Kėtu vlen tė pėrmendet Kanuni i Ri, program i Lidhjes, si dhe nismė e diplomacisė dhe politikės moderne shqiptare.

  Me njohjen e pavarėsisė sė Shqipėrisė nga fuqitė e mėdha evropiane, u arrit marrėveshje pėr formė monarkike tė qeverisjes. Sipas Statutit Organik ose kushtetutės sė atėhershme, Shqipėria ishte mbretėri kushtetuese me nė krye Mbretin Vid. Mirėpo kjo kushtetutė nuk pati jetė tė gjatė pėr shkak tė rebelimit tė shqiptarėve kundėr Vidit nė njėrėn anė, si dhe pėr shkak tė Luftės sė Parė Botėrore nė anėn tjetėr.

  Gjatė pjesės sė parė tė viteve ’20, Shqipėria pėrjeton mosqėndrueshmėri politike. Pas Triumfit tė Legalitetit, fitores sė Ahmet Zogut ndaj revolucionarėve tė udhėhequr nga Fan Noli, mė 1925 u shpall Ligji Themeltar i Republikės Shqiptare. Kjo republikė, e bazuar nė modelin e Republikės sė Tretė Franceze (1870-1940), ishte parlamentare me nė krye njė president tė fuqishėm, qė ishte kreu i shtetit si dhe shef i ekzekutivit (qeverisė). Pushteti ligjvėnės ndėrkaq i takonte dy dhomave tė parlamentet, asaj tė deputetėve dhe Senatit.

  Pas tri vjetėsh, mė 1928, Shqipėria shpallet mbretėri demokratike e parlamentare. Organi ligjvėnės pėrbėhej prej njė dhome, ndėrsa pushteti ekzekutiv i takonte kreut tė shtetit, Mbretit, dhe kabinetit tė pėrbėrė nga kryeministri dhe ministrat. Me pushtimin fashist dhe largimin e Mbretit Zog nga Shqipėria, de facto kjo kushtetutė merr fund. Bashkėpunėtorėt e pushtuesve i japin kurorėn shqiptare njė shteti tjetėr, nė kėtė rast Viktor Emanuelit III, mbret i Italisė, akt ky qė dhunoi kushtetutėn e Mbretėrisė Shqiptare.

  Pas ēlirimit tė vendit nga nazi-fashistėt dhe vendosjes sė pushtetit komunist, mė 1946 shpallet Republika Popullore e Shqipėrisė me ē’rast hyn nė fuqi kushtetuta e re. Mė 1976 aprovohet njė kushtetutė tjetėr qė stilizon Shqipėrinė si “Republikė Popullore Socialiste”. Sistemi njėpartiak i vendosur nga komunistėt bashkė me mungesėn e lirive themelore tė njeriut, si dhe gjendja e rėndė ekonomike krijuan pakėnaqėsi tė mėdha nė popull. Mė 1991, Sekretari i Parė i Partisė sė Punės, Ramiz Alia, vendosi tė pranonte sistem shumėpartiak dhe nė ndėrkohė u miratua njė kushtetutė e pėrkohshme.

  Sė fundi, mė 21 tetor 1998, Kuvendi i Shqipėrisė miratoi kushtetutėn e fundit dhe vendosi atė nė referendum mbarėpopullor. Votuesit zgjodhėn kėtė kushtetutė, e cila ėshtė cilėsuar nga ekspertė ndėrkombėtare si nė pėrputhje me rregullat e standardet evropiane.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:14


  PARIME THEMELORE


  Neni 1

  1. Shqipėria ėshtė republikė parlamentare.

  2. Republika e Shqipėrisė ėshtė shtet unitar dhe i pandashėm.

  3. Qeverisja bazohet nė njė sistem zgjedhjesh tė lira, tė barabarta, tė pėrgjithshme e periodike.

  Neni 2

  1. Sovraniteti nė Republikėn e Shqipėrisė i pėrket popullit.

  2. Populli e ushtron sovranitetin nėpėrmjet pėrfaqėsuesve tė tij ose drejtpėrsėdrejti.

  3. Pėr ruajtjen e paqes dhe tė interesave kombėtarė, Republika e Shqipėrisė mund tė marrė pjesė nė njė sistem sigurimi kolektiv, nė bazė tė njė ligji tė miratuar me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.

  Neni 3

  Pavarėsia e shtetit dhe tėrėsia e territorit tė tij, dinjiteti i njeriut, tė drejtat dhe liritė e tij, drejtėsia shoqėrore, rendi kushtetues, pluralizmi, identiteti kombėtar dhe trashėgimia kombėtare, bashkėjetesa fetare, si dhe bashkėjetesa dhe mirėkuptimi i shqiptarėve me pakicat janė baza e kėtij shteti, i cili ka pėr detyrė t'i respektojė dhe t'i mbrojė.

  Neni 4

  1. E drejta pėrbėn bazėn dhe kufijtė e veprimtarisė sė shtetit.

  2. Kushtetuta ėshtė ligji mė i lartė nė Republikėn e Shqipėrisė.

  3. Dispozitat e Kushtetutės zbatohen drejtpėrsėdrejti, pėrveē rasteve kur Kushtetuta parashikon ndryshe.

  Neni 5

  Republika e Shqipėrisė zbaton tė drejtėn ndėrkombėtare tė detyrueshme pėr tė.

  Neni 6

  Organizimi dhe funksionimi i organeve tė parashikuara nė kėtė Kushtetutė rregullohen me ligjet e tyre pėrkatėse, pėrveē rasteve kur nė Kushtetutė parashikohet ndryshe.

  Neni 7

  Sistemi i qeverisjes nė Republikėn e Shqipėrisė bazohet nė ndarjen dhe balancimin ndėrmjet pushteteve ligjvėnės, ekzekutiv dhe gjyqėsor.

  Neni 8

  1. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat kombėtare tė popullit shqiptar qė jeton jashtė kufijve tė saj.

  2. Republika e Shqipėrisė mbron tė drejtat e shtetasve shqiptarė me banim tė pėrkohshėm ose tė pėrhershėm jashtė kufijve tė vet.

  3. Republika e Shqipėrisė u siguron ndihmė shtetasve shqiptarė qė jetojnė e punojnė jashtė shtetit pėr tė ruajtur e pėr tė zhvilluar lidhjet me trashėgiminė kulturore kombėtare.

  Neni 9

  1. Partitė politike krijohen lirisht. Organizimi i tyre duhet tė pėrputhet me parimet demokratike.

  2. Partitė politike dhe organizatat e tjera, programet dhe veprimtaria e tė cilave mbėshteten nė metoda totalitariste, qė nxitin e pėrkrahin urrejtjen racore, fetare, krahinore ose etnike, qė pėrdorin dhunėn pėr marrjen e pushtetit ose pėr tė ndikuar nė politikėn shtetėrore, si edhe ato me karakter tė fshehtė janė tė ndaluara sipas ligjit.

  3. Burimet financiare tė partive, si dhe shpenzimet e tyre bėhen kurdoherė publike.

  Neni 10

  1. Nė Republikėn e Shqipėrisė nuk ka fe zyrtare.

  2. Shteti ėshtė asnjanės nė ēėshtjet e besimit e tė ndėrgjegjes dhe garanton lirinė e shprehjes sė tyre nė jetėn publike.

  3. Shteti njeh barazinė e bashkėsive fetare.

  4. Shteti dhe bashkėsitė fetare respektojnė nė mėnyrė tė ndėrsjelltė pavarėsinė e njėri-tjetrit dhe bashkėpunojnė nė tė mirė tė secilit dhe tė tė gjithėve.

  5. Marrėdhėniet ndėrmjet shtetit dhe bashkėsive fetare rregullohen mbi bazėn e marrėveshjeve tė lidhura ndėrmjet pėrfaqėsuesve tė tyre dhe Kėshillit tė Ministrave. Kėto marrėveshje ratifikohen nė Kuvend.

  6. Bashkėsitė fetare janė persona juridikė. Ato kanė pavarėsi nė administrimin e pasurive tė tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve tė tyre, pėr sa nuk cėnohen interesat e tė tretėve.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:14


  Neni 11


  1. Sistemi ekonomik i Republikės sė Shqipėrisė bazohet nė pronėn private e publike, si dhe nė ekonominė e tregut dhe nė lirinė e veprimtarisė ekonomike.

  2. Prona private dhe publike mbrohen njėlloj me ligj.

  3. Kufizime tė lirisė sė veprimtarisė ekonomike mund tė vendosen vetėm me ligj dhe vetėm pėr arsye tė rėndėsishme publike.


  Neni 12


  1. Forcat e armatosura sigurojnė pavarėsinė e vendit, si dhe mbrojnė tėrėsinė territoriale dhe rendin e tij kushtetues.

  2. Forcat e armatosura ruajnė asnjanėsinė nė ēėshtjet politike dhe i nėnshtrohen kontrollit civil.

  3. Asnjė forcė e huaj ushtarake nuk mund tė vendoset dhe as tė kalojė nė territorin shqiptar, si dhe asnjė forcė ushtarake shqiptare nuk mund tė dėrgohet jashtė, pėrveēse me njė ligj tė miratuar me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.


  Neni 13


  Qeverisja vendore nė Republikėn e Shqipėrisė ngrihet nė bazė tė parimit tė decentralizmit tė pushtetit dhe ushtrohet sipas parimit tė autonomisė vendore.


  Neni 14


  1. Gjuha zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė ėshtė shqipja.

  2. Flamuri kombėtar ėshtė i kuq me njė shqiponjė tė zezė dykrenore nė mes.

  3. Stema e Republikės sė Shqipėrisė paraqet njė shqyt me fushė tė kuqe me njė shqiponjė tė zezė dykrenore nė mes. Nė krye tė shqytit, me ngjyrė tė artė, ėshtė vendosur pėrkrenarja e Skėnderbeut.

  4. Himni kombėtar ėshtė "Rreth Flamurit tė Pėrbashkuar".

  5. Festa Kombėtare e Republikės sė Shqipėrisė ėshtė Dita e Flamurit, 28 Nėntori.

  6. Kryeqyteti i Republikės sė Shqipėrisė ėshtė Tirana.

  7. Forma dhe pėrmasat e simboleve kombėtare, pėrmbajtja e tekstit tė himnit kombėtar, si dhe pėrdorimi i tyre rregullohen me ligj.


  Neni 15


  1. Tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut janė tė pandashme, tė patjetėrsueshme e tė padhunueshme dhe qėndrojnė nė themel tė tė gjithė rendit juridik.

  2. Organet e pushtetit publik, nė pėrmbushje tė detyrave tė tyre, duhet tė respektojnė tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut, si dhe tė kontribuojnė nė realizimin e tyre.


  Neni 16


  1. Tė drejtat e liritė themelore, si dhe detyrimet e parashikuara nė Kushtetutė pėr shtetasit shqiptarė vlejnė njėlloj edhe pėr tė huajt e pėr personat pa shtetėsi nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, me pėrjashtim tė rasteve kur Kushtetuta e lidh nė mėnyrė tė posaēme me shtetėsinė shqiptare ushtrimin e tė drejtave e tė lirive tė caktuara.

  2. Tė drejtat dhe liritė themelore, si dhe detyrimet e parashikuara ne Kushtetutė vlejnė edhe pėr personat juridikė, pėr aq sa pėrputhen me qėllimet e pėrgjithshme tė kėtyre personave dhe me thelbin e kėtyre tė drejtave, lirive dhe detyrimeve.


  Neni 17


  1. Kufizime tė tė drejtave dhe lirive tė parashikuara nė kėtė Kushtetutė mund tė vendosen vetėm me ligj pėr njė interes publik ose pėr mbrojtjen e tė drejtave tė tė tjerėve. Kufizimi duhet tė jetė nė pėrpjesėtim me gjendjen qė e ka diktuar atė.  2. Kėto kufizime nuk mund tė cėnojnė thelbin e lirive dhe tė tė drejtave dhe nė asnjė rast nuk mund tė tejkalojnė kufizimet e parashikuara nė Konventėn Europiane pėr tė Drejtat e Njeriut.


  Neni 18


  1. Tė gjithė janė tė barabartė pėrpara ligjit.

  2. Askush nuk mund tė diskriminohet padrejtėsisht pėr shkaqe tė tilla si gjinia, raca, feja, etnia, gjuha, bindjet politike, fetare a filozofike, gjendja ekonomike, arsimore, sociale ose pėrkatėsia prindėrore.

  3. Askush nuk mund tė diskriminohet pėr shkaqet e pėrmendura nė paragrafin 2, nėse nuk ekziston njė pėrligjje e arsyeshme dhe objektive.


  Neni 19


  1. Kushdo qė lind duke pasur qoftė edhe njėrin prej prindėrve me shtetėsi shqiptare, e fiton vetiu shtetėsinė shqiptare. Shtetėsia shqiptare fitohet edhe pėr shkaqe tė tjera tė parashikuara me ligj.

  2. Shtetasi shqiptar nuk mund ta humbasė shtetėsinė, pėrveēse kur ai heq dorė prej saj.


  Neni 20


  1. Personat qė u pėrkasin pakicave kombėtare ushtrojnė nė barazi tė plotė para ligjit tė drejtat dhe liritė e tyre.

  2. Ata kanė tė drejtė tė shprehin lirisht, pa u ndaluar as detyruar, pėrkatėsinė e tyre etnike, kulturore, fetare e gjuhėsore. Ata kanė tė drejtė t'i ruajnė e zhvillojnė ato, tė mėsojnė dhe tė mėsohen nė gjuhėn e tyre amtare, si dhe tė bashkohen nė organizata e shoqata pėr mbrojtjen e interesave dhe tė identitetit tė tyre.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:16


  LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT VETJAKE


  Neni 21

  Jeta e personit mbrohet me ligj.


  Neni 22


  1. Liria e shprehjes ėshtė e garantuar.

  2. Liria e shtypit, e radios dhe e televizionit ėshtė e garantuar.

  3. Censura paraprake e mjeteve tė komunikimit ndalohet.

  4. Ligji mund tė kėrkojė dhėnien e autorizimit pėr funksionimin e stacioneve tė radios ose tė televizionit.


  Neni 23


  1. E drejta e informimit ėshtė e garantuar.

  2. Kushdo ka tė drejtė, nė pėrputhje me ligjin, tė marrė informacion pėr veprimtarinė e organeve shtetėrore, si dhe tė personave qė ushtrojnė funksione shtetėrore.

  3. Kujtdo i jepet mundėsia tė ndjekė mbledhjet e organeve tė zgjedhura kolektive.


  Neni 24


  1. Liria e ndėrgjegjes dhe e fesė eshtė e garantuar.

  2. Secili ėshtė i lirė tė zgjedhė ose tė ndryshojė fenė ose bindjet, si dhe t=i shfaqė ato individualisht ose kolektivisht, nė publik ose nė jetėn private, nėpėrmjet kultit, arsimimit, praktikave ose kryerjes sė riteve.

  3. Askush nuk mund tė detyrohet ose tė ndalohet tė marrė pjesė nė njė bashkėsi fetare ose nė praktikat e saj, si dhe tė bėjė publike bindjet ose besimin e tij.


  Neni 25


  Askush nuk mund t'i nėnshtrohet torturės, dėnimit apo trajtimit mizor, ēnjerėzor ose poshtėrues.


  Neni 26


  Askujt nuk mund t'i kėrkohet tė kryejė njė punė tė detyruar, pėrveēse nė rastet e ekzekutimit tė njė vendimi gjyqėsor, tė kryerjes sė shėrbimit ushtarak, tė njė shėrbimi qė rrjedh nga njė gjendje lufte, nga njė gjendje e jashtėzakonshme ose nga njė fatkeqėsi natyrore, qė kėrcėnon jetėn ose shėndetin e njerėzve.


  Neni 27


  1. Askujt nuk mund t'i hiqet liria, pėrveēse nė rastet dhe sipas procedurave tė parashikuara me ligj.

  2. Liria e personit nuk mund tė kufizohet, pėrveēse nė rastet e mėposhtme:

  a) kur ėshtė dėnuar me burgim nga gjykata kompetente;

  b) pėr moszbatim tė urdhrave tė ligjshėm tė gjykatės ose pėr moszbatim tė ndonjė detyrimi tė caktuar me ligj;

  c) kur ka dyshime tė arsyeshme se ka kryer njė vepėr penale ose pėr tė parandaluar kryerjen prej tij tė veprės penale ose largimin e tij pas kryerjes sė saj;

  ē) pėr mbikėqyrjen e tė miturit pėr qėllime edukimi ose pėr shoqėrimin e tij nė organin kompetent;

  d) kur personi ėshtė pėrhapės i njė sėmundjeje ngjitėse, i paaftė mendėrisht dhe i rrezikshėm pėr shoqėrinė;

  dh) pėr hyrje tė paligjshme nė kufirin shtetėror, si dhe nė rastet e dėbimit ose tė ekstradimit.

  3. Askujt nuk mund t'i hiqet liria vetėm pėr shkak se nuk ėshtė nė gjendje tė pėrmbushė njė detyrim kontraktor.


  Neni 28


  1. Kushdo, tė cilit i hiqet liria, ka tė drejtė tė njoftohet menjėherė nė gjuhėn qė ai kupton, pėr shkaqet e kėsaj mase, si dhe pėr akuzėn qė i bėhet. Personi, tė cilit i ėshtė hequr liria, duhet tė njoftohet se nuk ka asnjė detyrim tė bėjė ndonjė deklaratė dhe ka tė drejtė tė komunikojė menjėherė me avokatin, si dhe t'i jepet mundėsia pėr realizimin e tė drejtave tė tij.

  2. Personi, tė cilit i ėshtė hequr liria sipas nenit 27, paragrafi 2, nėnparagrafi c, duhet tė dėrgohet brenda 48 orėve pėrpara gjyqtarit, i cili vendos paraburgimin ose lirimin e tij jo mė vonė se 48 orė nga ēasti i marrjes sė dokumenteve pėr shqyrtim.

  3. I paraburgosuri ka tė drejtė tė ankohet kundėr vendimit tė gjyqtarit. Ai ka tė drejtė tė gjykohet brenda njė afati tė arsyeshėm ose tė procedohet i lirė pėrkundrejt njė garancie pasurore sipas ligjit.

  4. Nė tė gjitha rastet e tjera, personi, tė cilit i hiqet liria nė rrugė jashtėgjyqėsore, mund t'i drejtohet nė ēdo kohė gjyqtarit, i cili vendos brenda 48 orėve pėr ligjshmėrinė e kėsaj mase.

  5. Ēdo person, tė cilit i ėshtė hequr liria sipas nenit 27, ka tė drejtėn e trajtimit njerėzor dhe tė respektimit tė dinjitetit tė tij.


  Neni 29


  1. Askush nuk mund tė akuzohet ose tė deklarohet fajtor pėr njė vepėr penale, e cila nuk konsiderohej e tillė me ligj nė kohėn e kryerjes sė saj, me pėrjashtim tė veprave, tė cilat nė kohėn e kryerjes sė tyre, pėrbėnin krime lufte ose krime kundėr njerėzimit sipas sė drejtės ndėrkombėtare.

  2. Nuk mund tė jepet njė dėnim mė i rėndė se ai qė ka qenė parashikuar me ligj nė kohėn e kryerjes sė veprės penale.

  3. Ligji penal favorizues ka fuqi prapavepruese.


  Neni 30


  Kushdo quhet i pafajshėm pėrderisa nuk i ėshtė provuar fajėsia me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:17


  Neni 31


  Gjatė procesit penal kushdo ka tė drejtė:

  a) tė vihet nė dijeni menjėherė dhe hollėsisht pėr akuzėn qė i bėhet, pėr tė drejtat e tij, si dhe t'i krijohet mundėsia pėr tė njoftuar familjen ose tė afėrmit e tij;

  b) tė ketė kohėn dhe lehtėsitė e mjaftueshme pėr tė pėrgatitur mbrojtjen e vet;

  c) tė ketė ndihmėn pa pagesė tė njė pėrkthyesi, kur nuk flet ose nuk kupton gjuhėn shqipe;

  ē) tė mbrohet vetė ose me ndihmėn e njė mbrojtėsi ligjor tė zgjedhur prej tij; tė komunikojė lirisht dhe privatisht me tė, si dhe t'i sigurohet mbrojtja falas, kur nuk ka mjete tė mjaftueshme;

  d) t'u bėjė pyetje dėshmitarėve tė pranishėm dhe tė kėrkojė paraqitjen e dėshmitarėve, tė ekspertėve dhe tė personave tė tjerė, tė cilėt mund tė sqarojnė faktet.


  Neni 32


  1. Askush nuk mund tė detyrohet tė dėshmojė kundėr vetvetes ose familjes sė vet dhe as tė pohojė fajėsinė e tij.

  2. Askush nuk mund tė deklarohet fajtor mbi bazėn e tė dhėnave tė mbledhura nė mėnyrė tė paligjshme.


  Neni 33


  1. Kushdo ka tė drejtė tė dėgjohet para se tė gjykohet.

  2. Nga kjo e drejtė nuk mund tė pėrfitojė personi qė i fshihet drejtėsisė.


  Neni 34


  Askush nuk mund tė dėnohet mė shumė se njė herė pėr tė njėjtėn vepėr penale dhe as tė gjykohet sėrish, me pėrjashtim tė rasteve kur ėshtė vendosur rigjykimi i ēėshtjes nga njė gjykatė mė e lartė, sipas mėnyrės sė parashikuar me ligj.


  Neni 35


  1. Askush nuk mund tė detyrohet, pėrveēse kur e kėrkon ligji, tė bėjė publike tė dhėna qė lidhen me personin e tij.

  2. Mbledhja, pėrdorimi dhe bėrja publike e tė dhėnave rreth personit bėhet me pėlqimin e tij, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara me ligj.

  3. Kushdo ka tė drejtė tė njihet me tė dhėnat e mbledhura rreth tij, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara me ligj.

  4. Kushdo ka tė drejtė tė kėrkojė ndreqjen ose fshirjen e tė dhėnave tė pavėrteta ose tė paplota ose tė mbledhura nė kundėrshtim me ligjin.


  Neni 36


  Liria dhe fshehtėsia e korrespondencės ose e ēdo mjeti tjetėr tė komunikimit janė tė garantuara.


  Neni 37


  1. Paprekshmėria e banesės ėshtė e garantuar.

  2. Kontrollet e banesės, si dhe tė mjediseve qė njėsohen me tė, mund tė bėhen vetėm nė rastet dhe nė mėnyrat e parashikuara me ligj.

  3. Askujt nuk mund t'i bėhet kontroll vetjak jashtė procesit penal, me pėrjashtim tė rasteve tė hyrjes nė territorin e shtetit dhe tė daljes prej tij ose pėr tė mėnjanuar njė rrezik qė i kanoset sigurimit publik.


  Neni 38


  1. Kushdo ka tė drejtė tė zgjedhė vendbanimin si dhe tė lėvizė lirisht nė ēdo pjesė tė territorit tė shtetit.

  2. Askush nuk mund tė pengohet tė dalė lirisht jashtė shtetit.


  Neni 39


  1. Asnjė shtetas shqiptar nuk mund tė dėbohet nga territori i shtetit.

  2. Ekstradimi mund tė lejohet vetėm kur ėshtė parashikuar shprehimisht nė marrėveshjet ndėrkombėtare nė tė cilat Republika e Shqipėrisė ėshtė palė, dhe vetėm me vendim gjyqėsor.

  3. Ndalohet dėbimi kolektiv i tė huajve. Dėbimi i individėve tė huaj lejohet nė kushtet e pėrcaktuara me ligj.


  Neni 40


  Tė huajt kanė tė drejtėn e strehimit nė Republikėn e Shqipėrisė sipas ligjit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:19


  Neni 41


  1. E drejta e pronės private ėshtė e garantuar.

  2. Prona fitohet me dhurim, me trashėgimi, me blerje dhe me ēdo mėnyrė tjetėr klasike tė parashikuar nė Kodin Civil.

  3. Ligji mund tė parashikojė shpronėsime ose kufizime nė ushtrimin e sė drejtės sė pronės vetėm pėr interesa publikė.

  4. Shpronėsimet ose ato kufizime tė sė drejtės sė pronės qė barazohen me shpronėsimin, lejohen vetėm pėrkundrejt njė shpėrblimi tė drejtė.

  5. Pėr mosmarrėveshjet lidhur me masėn e shpėrblimit mund tė bėhet ankim nė gjykatė.


  Neni 42


  1. Liria, prona dhe tė drejtat e njohura me Kushtetutė dhe me ligj nuk mund tė cėnohen pa njė proces tė rregullt ligjor.

  2. Kushdo, pėr mbrojtjen e tė drejtave, tė lirive dhe tė interesave tė tij kushtetues dhe ligjorė, ose nė rastin e akuzave tė ngritura kundėr tij, ka tė drejtėn e njė gjykimi tė drejtė dhe publik brenda njė afati tė arsyeshėm nga njė gjykatė e pavarur dhe e paanshme e caktuar me ligj.


  Neni 43


  Kushdo ka tė drejtė tė ankohet kundėr njė vendimi gjyqėsor nė njė gjykatė mė tė lartė, pėrveēse kur nė Kushtetutė parashikohet ndryshe.


  Neni 44


  Kushdo ka tė drejtė tė rehabilitohet dhe/ose tė zhdėmtohet nė pėrputhje me ligjin, nė rast se ėshtė dėmtuar pėr shkak tė njė akti, veprimi ose mosveprimi tė paligjshėm tė organeve shtetėrore.  LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT POLITIKE

  Neni 45


  1. Ēdo shtetas qė ka mbushur tetėmbėdhjetė vjeē, qoftė edhe ditėn e zgjedhjeve, ka tė drejtėn tė zgjedhė dhe tė zgjidhet.

  2. Pėrjashtohen nga e drejta e zgjedhjes shtetasit e deklaruar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė si tė paaftė mendėrisht.

  3. Tė dėnuarit qė janė duke vuajtur dėnimin me heqje tė lirisė, kanė vetėm tė drejtėn pėr tė zgjedhur.

  4. Vota ėshtė vetjake, e barabartė, e lirė dhe e fshehtė.


  Neni 46


  1. Kushdo ka tė drejtė tė organizohet kolektivisht pėr ēfarėdo qėllimi tė ligjshėm.

  2. Regjistrimi nė gjykatė i organizatave ose i shoqatave bėhet sipas procedurės sė parashikuar me ligj.

  3. Organizatat ose shoqatat qė ndjekin qėllime antikushtetuese janė tė ndaluara sipas ligjit.


  Neni 47


  1. Liria e tubimeve paqėsore dhe pa armė, si dhe e pjesėmarrjes nė to ėshtė e garantuar.

  2. Tubimet paqėsore nė sheshe dhe nė vendet e kalimit publik bėhen sipas procedurave tė parashikuara me ligj.


  Neni 48


  Kushdo, vetė ose sė bashku me tė tjerė, mund t'u drejtojė kėrkesa, ankesa ose vėrejtje organeve publike, tė cilat janė tė detyruara tė pėrgjigjen nė afatet dhe kushtet e caktuara me ligj.

  LIRITĖ DHE TĖ DREJTAT EKONOMIKE, SOCIALE DHE KULTURORE

  Neni 49


  1. Secili ka tė drejtė tė fitojė mjetet e jetesės sė tij me punė tė ligjshme, qė e ka zgjedhur ose pranuar vetė. Ai ėshtė i lirė tė zgjedhė profesionin, vendin e punės, si dhe sistemin e kualifikimit tė vet profesional.

  2. Tė punėsuarit kanė tė drejtėn e mbrojtjes shoqėrore tė punės.


  Neni 50


  Tė punėsuarit kanė tė drejtė tė bashkohen lirisht nė organizata sindikale pėr mbrojtjen e interesave tė tyre tė punės.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:20


  Neni 51


  1. E drejta e tė punėsuarit pėr grevė qė ka tė bėjė me marrėdhėniet e punės, ėshtė e garantuar.

  2. Kufizime pėr kategori tė veēanta tė punėsuarish mund tė vendosen me ligj pėr t'i siguruar shoqėrisė shėrbimet e domosdoshme.  Neni 52

  1. Kushdo ka tė drejtėn e sigurimeve shoqėrore nė pleqėri ose kur ėshtė i paaftė pėr punė, sipas njė sistemi tė caktuar me ligj.

  2. Kushdo, kur mbetet pa punė pėr shkaqe tė pavarura nga vullneti i tij dhe kur nuk ka mjete tė tjera jetese, ka tė drejtėn e ndihmės nė kushtet e parashikuara me ligj.


  Neni 53


  1. Kushdo ka tė drejtė tė martohet dhe tė ketė familje.

  2. Martesa dhe familja gėzojnė mbrojtjen e veēantė tė shtetit.

  3. Lidhja dhe zgjidhja e martesės rregullohen me ligj.


  Neni 54


  1. Fėmijėt, tė rinjtė, gratė shtatzėna dhe nėnat e reja kanė tė drejtėn e njė mbrojtjeje tė veēantė nga shteti.

  2. Fėmijėt e lindur jashtė martese kanė tė drejta tė barabarta me tė lindurit nga martesa.

  3. Ēdo fėmijė ka tė drejtė tė jetė i mbrojtur nga dhuna, keqtrajtimi, shfrytėzimi dhe pėrdorimi pėr punė, e veēanėrisht nėn moshėn minimale pėr punėn e fėmijėve, qė mund tė dėmtojė shėndetin, moralin ose tė rrezikojė jetėn a zhvillimin e tij normal.


  Neni 55


  1. Shtetasit gėzojnė nė mėnyrė tė barabartė tė drejtėn pėr kujdes shėndetėsor nga shteti.

  2. Kushdo ka tė drejtė pėr sigurim shėndetėsor sipas procedurės sė caktuar me ligj.


  Neni 56


  Kushdo ka tė drejtė tė informohet pėr gjendjen e mjedisit dhe pėr mbrojtjen e tij.


  Neni 57


  1. Kushdo ka tė drejtėn pėr arsimim.

  2.Arsimi shkollor i detyrueshėm caktohet me ligj.

  3.Arsimi i mesėm i pėrgjithshėm publik ėshtė i hapur pėr tė gjithė.

  4.Arsimi i mesėm profesional dhe i lartė mund tė kushtėzohet vetėm nga kritere aftėsie.

  5.Arsimi i detyrueshėm, si dhe arsimi i mesėm i pėrgjithshėm nė shkollat publike ėshtė falas.

  6. Nxėnėsit dhe studentėt mund tė arsimohen edhe nė shkolla jopublike tė tė gjitha niveleve, tė cilat krijohen e funksionojnė nė bazė tė ligjit.

  7. Autonomia e institucioneve tė arsimit tė lartė dhe liria akademike janė tė garantuara me ligj.


  Neni 58


  1. Liria e krijimit artistik dhe e kėrkimit shkencor, vėnia nė pėrdorim si dhe pėrfitimi prej arritjeve tė tyre janė tė garantuara pėr tė gjithė.

  2. E drejta e autorit mbrohet me ligj.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:21


  OBJEKTIVAT SOCIALE

  Neni 59

  1. Shteti, brenda kompetencave kushtetuese dhe mjeteve qė disponon, si dhe nė plotėsim tė nismės dhe tė pėrgjegjėsisė private, synon:

  a) punėsimin nė kushte tė pėrshtatshme tė tė gjithė personave tė aftė pėr punė;

  b) plotėsimin e nevojave tė shtetasve pėr strehim;

  c) standardin mė tė lartė shėndetėsor, fizik e mendor, tė mundshėm;

  ē) arsimimin dhe kualifikimin sipas aftėsive tė fėmijėve dhe tė tė rinjve, si dhe tė personave tė pazėnė me punė;

  d) njė mjedis tė shėndetshėm dhe ekologjikisht tė pėrshtatshėm pėr brezat e sotėm dhe tė ardhshėm;

  dh) shfrytėzimin racional tė pyjeve, ujėrave, kullotave dhe burimeve tė tjera natyrore mbi bazėn e parimit tė zhvillimit tė qėndrueshėm;

  e) pėrkujdesjen dhe ndihmėn pėr tė moshuarit, jetimėt dhe invalidėt;

  ė) zhvillimin e sportit dhe tė veprimtarive ripėrtėritėse

  f) riaftėsimin shėndetėsor, edukimin e specializuar dhe integrimin nė shoqėri tė tė paaftėve, si dhe

  pėrmirėsimin nė vazhdimėsi tė kushteve tė tyre tė jetesės;

  g) mbrojtjen e trashėgimisė kombėtare kulturore dhe kujdesin e veēantė pėr gjuhėn shqipe.


  2. Pėrmbushja e objektivave socialė nuk mund tė kėrkohet drejtpėrdrejt nė gjykatė. Ligji pėrcakton kushtet dhe masėn nė tė cilat mund tė kėrkohet realizimi i kėtyre objektivave.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:22


  AVOKATI I POPULLIT

  Neni 60


  1. Avokati i Popullit mbron tė drejtat, liritė dhe interesat e ligjshėm tė individit nga veprimet ose mosveprimet e paligjshme e tė parregullta tė organeve tė administratės publike.

  2. Avokati i Popullit ėshtė i pavarur nė ushtrimin e detyrės sė tij.

  3. Avokati i Popullit ka buxhet tė veēantė, tė cilin e administron vetė. Ai e propozon buxhetin sipas ligjit.


  Neni 61


  1. Avokati i Popullit zgjidhet nga tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit pėr njė periudhė prej 5 vjetėsh, me tė drejtė rizgjedhjeje.

  2. Avokati i Popullit mund tė jetė ēdo shtetas shqiptar, me arsim tė lartė, me njohuri dhe veprimtari tė njohura nė fushėn e tė drejtave tė njeriut dhe tė ligjit.

  3. Avokati i Popullit gėzon imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė.

  4. Avokati i Popullit nuk mund tė bėjė pjesė nė asnjė parti politike, nuk mund tė kryejė veprimtari tjetėr politike, shtetėrore ose profesionale dhe as tė marrė pjesė nė organizmat drejtues tė organizatave shoqėrore, ekonomike dhe tregtare.


  Neni 62


  1. Avokati i Popullit mund tė shkarkohet vetėm me kėrkesė tė motivuar tė jo mė pak se njė sė tretės sė deputetėve.

  2. Nė kėtė rast Kuvendi vendos me tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė tij.


  Neni 63


  1. Avokati i Popullit paraqet raport vjetor pėrpara Kuvendit.

  2. Avokati i Popullit raporton pėrpara Kuvendit kur i kėrkohet prej kėtij, si dhe mund t'i kėrkojė Kuvendit tė dėgjohet pėr ēėshtje qė ai i ēmon tė rėndėsishme.

  3. Avokati i Popullit ka tė drejtė tė bėjė rekomandime dhe tė propozojė masa kur vėren shkelje tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut nga administrata publike.

  4. Organet dhe funksionarėt publikė janė tė detyruar t'i paraqesin Avokatit tė Popullit tė gjitha dokumentet dhe informacionet e kėrkuara prej tij.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:22


  KUVENDI: ZGJEDHJA DHE AFATI
  Neni 64

  1. Kuvendi pėrbėhet nga 140 deputetė. 100 deputetė zgjidhen drejtpėrdrejt nė zona njėemėrore me numėr tė pėrafėrt zgjedhėsish. 40 deputetė zgjidhen nga listat shumemėrore tė partive dhe/ose koalicioneve tė partive sipas renditjes nė to.

  2. Numri i pėrgjithshėm i deputetėve tė ēdo partie dhe/ose koalicioni partish pėrcaktohet nė raport sa mė tė afėrt me votat e vlefshme tė marra prej tyre nė tė gjithė vendin nė raundin e parė tė zgjedhjeve.

  3. Partitė qė marrin mė pak se 2.5 pėr qind dhe koalicionet e partive qė marrin mė pak se 4 pėr qind tė votave tė vlefshme nė tė gjithė vendin nė raundin e parė tė zgjedhjeve, nuk pėrfitojnė nga listat shumemėrore pėrkatėse.


  Neni 65


  1. Kuvendi zgjidhet pėr katėr vjet.

  2. Zgjedhjet pėr Kuvendin zhvillohen 60 deri nė 30 ditė para mbarimit tė mandatit dhe jo mė vonė se 45 ditė pas shpėrndarjes sė tij.

  3. Mandati i Kuvendit vazhdon deri nė mbledhjen e parė tė Kuvendit tė ri. Nė kėtė ndėrkohė Kuvendi nuk mund tė nxjerrė ligje ose tė marrė vendime, me pėrjashtim tė rasteve tė vendosjes sė masave tė jashtėzakonshme.


  Neni 66


  Mandati i Kuvendit zgjatet vetėm nė rast lufte dhe pėr aq kohė sa vazhdon ajo. Kur Kuvendi ėshtė i shpėrndarė, ai rithirret vetiu.


  Neni 67


  1. Kuvendi i porsazgjedhur thirret nė mbledhjen e parė nga Presidenti i Republikės jo mė vonė se 20 ditė nga pėrfundimi i zgjedhjeve.

  2. Nė rast se Presidenti i Republikės nuk e ushtron kėtė kompetencė, Kuvendi duhet tė mblidhet vetė brenda 10 ditėve nga mbarimi i afatit tė parashikuar nė paragrafin 1 tė kėtij neni.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:23


  DEPUTETĖT

  Neni 68

  1. Kandidatėt pėr deputetė mund tė paraqiten vetėm nga partitė politike, nga koalicionet e partive, si dhe nga zgjedhėsit.

  2. Rregullat pėr caktimin e kandidatėve pėr deputetė, pėr organizimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve, si dhe pėrcaktimi i zonave zgjedhore dhe kushtet e vlefshmėrisė sė zgjedhjeve rregullohen nga ligji pėr zgjedhjet.


  Neni 69


  1. Nuk mund tė kandidojnė e as tė zgjidhen deputetė, pa hequr dorė nga detyra:

  a) gjyqtarėt, prokurorėt;

  b) ushtarakėt e shėrbimit aktiv;

  c) punonjėsit e policisė dhe tė sigurimit kombėtar;

  ē) pėrfaqėsuesit diplomatikė;

  d) kryetarėt e bashkive dhe tė komunave, si dhe prefektėt nė vendet ku kryejnė detyrat e tyre;

  dh) kryetarėt dhe anėtarėt e komisioneve tė zgjedhjeve;

  e) Presidenti i Republikės dhe funksionarėt e lartė tė administratės shtetėrore tė parashikuar nga ligji.

  2. Mandati i fituar nė kundėrshtim me paragrafin 1 tė kėtij neni ėshtė i pavlefshėm.


  Neni 70


  1. Deputetėt pėrfaqėsojnė popullin dhe nuk lidhen me asnjė mandat detyrues.

  2. Deputetėt nuk mund tė ushtrojnė njėkohėsisht asnjė detyrė tjetėr shtetėrore, pėrveē asaj tė anėtarit tė Kėshillit tė Ministrave. Rastet e tjera tė papajtueshmėrisė caktohen me ligj.

  3. Deputetėt nuk mund tė kryejnė asnjė veprimtari fitimprurėse qė buron nga pasuria e shtetit ose e pushtetit vendor dhe as tė fitojnė pasuri tė kėtyre.

  4. Pėr ēdo shkelje tė paragrafit 3 tė kėtij neni, me mocion tė kryetarit tė Kuvendit ose tė njė sė dhjetės sė anėtarėve tė tij, Kuvendi vendos pėr dėrgimin e ēėshtjes nė Gjykatėn Kushtetuese, e cila konstaton papajtueshmėrinė.


  Neni 71


  1. Mandati i deputetit fillon ditėn qė ai shpallet i zgjedhur nga komisioni pėrkatės i zgjedhjeve.

  2. Mandati i deputetit mbaron ose ėshtė i pavlefshėm, sipas rastit:

  a) kur ai nuk bėn betimin;

  b) kur heq dorė nga mandati;

  c) kur vėrtetohet njė nga kushtet e pazgjedhshmėrisė ose papajtueshmėrisė tė parashikuara nė nenet 69, 70 paragrafėt 2 dhe 3;

  ē) kur mbaron mandati i Kuvendit;

  d) kur mungon pa arsye mbi 6 muaj rresht nė Kuvend;

  dh) kur dėnohet me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi.


  Neni 72


  Para fillimit tė ushtrimit tė mandatit deputetėt bėjnė betimin nė Kuvend.


  Neni 73


  1. Deputeti nuk mban pėrgjegjėsi pėr mendimet e shprehura nė Kuvend dhe pėr votat e dhėna prej tij. Kjo dispozitė nuk zbatohet nė rastin e shpifjes.

  2. Deputeti nuk mund tė ndiqet penalisht pa autorizimin e Kuvendit. Autorizimi kėrkohet edhe nė rastin kur ai do tė arrestohet.

  3. Deputeti mund tė ndalohet ose tė arrestohet pa autorizim kur kapet nė kryerje e sipėr ose menjėherė pas kryerjes sė njė krimi tė rėndė. Nė kėto raste, Prokurori i Pėrgjithshėm njofton menjėherė Kuvendin, i cili, kur konstaton se nuk ka vend pėr procedim, vendos pėr heqjen e masės.

  4. Pėr rastet e parashikuara nė paragrafėt 2 dhe 3 tė kėtij neni, Kuvendi vendos me votim tė fshehtė.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:24


  ORGANIZIMI DHE FUNKSIONIMI KUVENDIT

  Neni 74

  1. Kuvendi i zhvillon punimet vjetore nė dy sesione. Sesioni i parė fillon tė hėnėn e tretė tė janarit dhe sesioni i dytė tė hėnėn e parė tė shtatorit.

  2. Kuvendi mblidhet nė sesion tė jashtėzakonshėm, kur kėrkohet nga Presidenti i Republikės, nga Kryeministri ose nga njė e pesta e tė gjithė deputetėve.

  3. Sesionet e jashtėzakonshme thirren nga Kryetari i Kuvendit nė bazė tė njė rendi dite tė pėrcaktuar.


  Neni 75


  1. Kuvendi zgjedh dhe shkarkon Kryetarin e vet.

  2. Kuvendi organizohet dhe funksionon sipas rregullores sė miratuar nga shumica e tė gjithė anėtarėve.


  Neni 76


  1. Kryetari kryeson debatin, drejton punimet, siguron respektimin e tė drejtave tė Kuvendit dhe tė anėtarėve tė tij, si dhe pėrfaqėson Kuvendin nė marrėdhėniet me tė tjerėt.

  2. Nėpunėsi mė i lartė civil i Kuvendit ėshtė sekretari i pėrgjithshėm.

  3. Shėrbimet e tjera tė nevojshme pėr funksionimin e Kuvendit kryhen nga nėpunės tė tjerė, siē pėrcaktohet nė rregulloren e brendshme.


  Neni 77


  1. Kuvendi zgjedh nga gjiri i tij komisione tė pėrhershme, si dhe mund tė caktojė komisione tė posaēme.

  2. Kuvendi ka tė drejtė dhe, me kėrkesė tė njė sė katėrtės sė tė gjithė anėtarėve tė tij, ėshtė i detyruar tė caktojė komision hetimi pėr tė shqyrtuar njė ēėshtje tė veēantė. Pėrfundimet e tyre nuk janė detyruese pėr gjykatat, por mund t'i njoftohen prokurorisė, e cila i vlerėson sipas procedurės ligjore.

  3. Komisionet e hetimit veprojnė sipas procedurės sė parashikuar me ligj.


  Neni 78


  1. Kuvendi vendos me shumicėn e votave, nė prani tė mė shumė se gjysmės sė tė gjithė anėtarėve tė tij, pėrveē rasteve kur Kushtetuta parashikon njė shumicė tė cilėsuar.

  2. Mbledhjet e deputetėve qė mbahen pa u thirrur sipas rregullores, nuk sjellin asnjė pasojė.


  Neni 79


  1. Mbledhjet e Kuvendit bėhen tė hapura.

  2. Me kėrkesėn e Presidentit tė Republikės, tė Kryeministrit ose tė njė sė pestės sė deputetėve mbledhjet e Kuvendit mund tė bėhen tė mbyllura, kur pėr kėtė kanė votuar shumica e tė gjithė anėtarėve tė tij.


  Neni 80


  1. Kryeministri dhe ēdo anėtar tjetėr i Kėshillit tė Ministrave ėshtė i detyruar t'u pėrgjigjet interpelancave dhe pyetjeve tė deputetėve brenda tri javėve.

  2. Anėtari i Kėshillit tė Ministrave ka tė drejtė tė marrė pjesė nė mbledhjet e Kuvendit ose tė komisioneve tė tij; atij i jepet fjala sa herė qė e kėrkon.

  3. Drejtuesit e institucioneve shtetėrore, me kėrkesė tė komisioneve parlamentare, japin shpjegime dhe informojnė pėr ēėshtje tė ndryshme tė veprimtarisė sė tyre pėr sa e lejon ligji.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:25


  PROCESI LIGJVĖNĖS

  Neni 81

  1. Tė drejtėn pėr tė propozuar ligje e ka Kėshilli i Ministrave, ēdo deputet, si dhe 20 mijė zgjedhės.

  2. Miratohen me tri tė pestat e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit:

  a) ligjet pėr organizimin dhe funksionimin e institucioneve, tė parashikuara nga Kushtetuta;

  b) ligji pėr shtetėsinė;

  c) ligji pėr zgjedhjet e pėrgjithshme dhe vendore;

  ē) ligji pėr referendumet;

  d) kodet;

  dh) ligji pėr gjendjen e jashtėzakonshme;

  e) ligji pėr statusin e funksionarėve publikė;

  ė) ligji pėr amnistinė;

  f) ligji pėr ndarjen administrative tė Republikės.


  Neni 82


  1. Propozimi i ligjeve, kur ėshtė rasti, duhet tė shoqėrohet kurdoherė me raportin qė pėrligj shpenzimet financiare pėr zbatimin e tij.

  2. Asnjė projektligj joqeveritar qė bėn tė nevojshme rritjen e shpenzimeve tė buxhetit tė shtetit ose qė pakėson tė ardhurat, nuk mund tė miratohet pa marrė mendimin e Kėshillit tė Ministrave, i cili duhet tė shprehet brenda 30 ditėve nga data e marrjes sė projektligjit.

  3. Nė qoftė se Kėshilli i Ministrave nuk shprehet brenda afatit tė mėsipėrm, projektligji kalon pėr shqyrtim sipas procedurės sė zakonshme.


  Neni 83


  1. Projektligji votohet tri herė: nė parim, nen pėr nen dhe nė tėrėsi.

  2. Kuvendi, me kėrkesė tė Kėshillit tė Ministrave ose tė njė sė pestės sė tė gjithė deputetėve, mund tė shqyrtojė e tė miratojė njė projektligj me procedurė tė pėrshpejtuar, por jo mė parė se njė javė nga fillimi i procedurės sė shqyrtimit.

  3. Procedura e pėrshpejtuar nuk lejohet pėr shqyrtimin e projektligjeve tė parashikuara nė nenin 81 paragrafi 2, me pėrjashtim tė nėnparagrafit dh.


  Neni 84


  1. Presidenti i Republikės shpall ligjin e miratuar brenda 20 ditėve nga paraqitja e tij.

  2. Ligji quhet i shpallur, nė qoftė se Presidenti i Republikės nuk ushtron tė drejtat e parashikuara nė paragrafin 1 tė kėtij neni dhe nė paragrafin 1 tė nenit 85.

  3. Ligji hyn nė fuqi me kalimin e jo mė pak se 15 ditėve nga botimi i tij nė Fletoren Zyrtare.

  4. Nė rastet e masave tė jashtėzakonshme, si dhe nė rast nevoje e urgjence, kur Kuvendi vendos me shumicėn e tė gjithė anėtarėve dhe Presidenti i Republikės jep pėlqimin, ligji hyn nė fuqi menjėherė, vetėm pasi tė jetė njoftuar publikisht. Ligji duhet tė botohet nė numrin mė tė parė tė Fletores Zyrtare.


  Neni 85


  1. Presidenti i Republikės ka tė drejtė ta kthejė ligjin pėr rishqyrtim vetėm njė herė.

  2. Dekreti i Presidentit pėr rishqyrtimin e njė ligji e humbet fuqinė, kur kundėr tij votojnė shumica e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:27


  PRESIDENTI I REPUBLIKĖS

  Neni 86

  1. Presidenti i Republikės ėshtė Kryetar i Shtetit dhe pėrfaqėson unitetin e popullit.

  2. President mund tė zgjidhet vetėm shtetasi shqiptar qė nga lindja, me qėndrim jo mė pak se 10 vjetėt e fundit nė Shqipėri dhe qė ka mbushur moshėn 40 vjeē.


  Neni 87


  1. Kandidati pėr President i propozohet Kuvendit nga njė grup prej jo mė pak se 20 deputetėsh. Njė deputet nuk lejohet tė marrė pjesė nė mė shumė se njė grup propozues.

  2. Presidenti i Republikės zgjidhet me votim tė fshehtė dhe pa debat nga Kuvendi me njė shumicė prej tri tė pestave tė tė gjithė anėtarėve tė tij.

  3. Kur nė votimin e parė nuk arrihet kjo shumicė, brenda 7 ditėve nga kryerja e votimit tė parė bėhet njė votim i dytė.

  4. Nė rast se edhe nė votimin e dytė nuk arrihet kjo shumicė, brenda 7 ditėve bėhet njė votim i tretė.

  5. Kur ka mė shumė se dy kandidatė dhe asnjėri prej tyre nuk ka marrė shumicėn e kėrkuar, brenda 7 ditėve bėhet njė votim i katėrt ndėrmjet dy kandidatėve qė kanė marrė numrin mė tė madh tė votave.

  6. Nė rast se edhe nė votimin e katėrt asnjėri prej dy kandidatėve nuk ka marrė shumicėn e kėrkuar, bėhet njė votim i pestė.

  7. Nė rast se edhe pas votimit tė pestė asnjėri prej dy kandidatėve nuk ka marrė shumicėn e kėrkuar, Kuvendi shpėrndahet dhe brenda 60 ditėve bėhen zgjedhjet e reja tė pėrgjithshme.

  8. Kuvendi i ri zgjedh Presidentin sipas procedurės sė parashikuar nga paragrafėt 1 deri nė 7 tė kėtij neni. Nė rast se edhe Kuvendi i ri nuk e zgjedh Presidentin, ai shpėrndahet dhe brenda 60 ditėve bėhen zgjedhje tė reja tė pėrgjithshme.

  9. Kuvendi pasardhės zgjedh Presidentin e Republikės me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė tij.


  Neni 88


  1. Presidenti i Republikės, nė ēdo rast, zgjidhet pėr 5 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje vetėm njė herė.

  2. Procedura pėr zgjedhjen e Presidentit fillon jo mė vonė se 30 ditė para mbarimit tė mandatit presidencial paraardhės.

  3. Presidenti fillon nė detyrė pasi bėn betimin para Kuvendit, por jo mė parė se tė ketė mbaruar mandati i Presidentit qė largohet. Presidenti bėn kėtė betim:

  "Betohem se do t'i bindem Kushtetutės dhe ligjeve tė vendit, do tė respektoj tė drejtat dhe liritė e shtetasve, do tė mbroj pavarėsinė e Republikės sė Shqipėrisė dhe do t'i shėrbej interesit tė pėrgjithshėm dhe pėrparimit tė Popullit Shqiptar." Presidenti mund tė shtojė edhe: "Zoti mė ndihmoftė!"

  4. Presidenti qė jep dorėheqjen para mbarimit tė mandatit tė vet, nuk mund tė kandidojė nė zgjedhjen presidenciale qė bėhet pas dorėheqjes sė tij.


  Neni 89


  Presidenti i Republikės nuk mund tė mbajė asnjė detyrė tjetėr publike, nuk mund tė jetė anėtar partie dhe as tė kryejė veprimtari tjetėr private.


  Neni 90


  1. Presidenti i Republikės nuk ka pėrgjegjėsi pėr aktet e kryera nė ushtrim tė detyrės sė tij.

  2. Presidenti i Republikės mund tė shkarkohet pėr shkelje tė rėndė tė Kushtetutės dhe pėr kryerjen e njė krimi tė rėndė. Propozimi pėr shkarkimin e Presidentit nė kėto raste mund tė bėhet nga jo mė pak se njė e katėrta e anėtarėve tė Kuvendit dhe duhet tė mbėshtetet nga jo mė pak se dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij.

  3. Vendimi i Kuvendit i dėrgohet Gjykatės Kushtetuese, e cila, kur vėrteton fajėsinė e Presidentit tė Republikės, deklaron shkarkimin e tij nga detyra.


  Neni 91


  1. Kur Presidenti i Republikės ėshtė nė pamundėsi tė pėrkohshme pėr tė ushtruar funksionet e tij ose kur vendi i tij mbetet vakant, Kryetari i Kuvendit zė vendin dhe ushtron kompetencat e tij.

  2. Nė rast se Presidenti nuk mund tė ushtrojė detyrėn pėr mė shumė se 60 ditė, Kuvendi, me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve, vendos dėrgimin e ēėshtjes nė Gjykatėn Kushtetuese, e cila vėrteton pėrfundimisht faktin e pamundėsisė. Nė rast tė vėrtetimit tė pamundėsisė, vendi i Presidentit mbetet vakant dhe zgjedhja e Presidentit tė ri fillon brenda 10 ditėve nga dita e vėrtetimit tė pamundėsisė.


  Neni 92


  Presidenti ushtron edhe kėto kompetenca:

  a) i drejton mesazhe Kuvendit;

  b) ushtron tė drejtėn e faljes sipas ligjit;

  c) jep shtetėsinė shqiptare dhe lejon lėnien e saj sipas ligjit;

  ē) jep dekorata e tituj nderi sipas ligjit;

  d) jep gradat mė tė larta ushtarake sipas ligjit;

  dh) me propozim tė Kryeministrit, emėron dhe liron pėrfaqėsuesit e plotfuqishėm tė Republikės sė Shqipėrisė nė shtetet e tjera dhe nė organizatat ndėrkombėtare;

  e) pranon letrat kredenciale dhe tėrheqjen e pėrfaqėsuesve diplomatikė tė shteteve tė tjera dhe tė organizatave ndėrkombėtare tė akredituara nė Republikėn e Shqipėrisė;

  ė) lidh marrėveshje ndėrkombėtare sipas ligjit;

  f) me propozim tė Kryeministrit, emėron drejtorin e shėrbimit informativ tė shtetit;

  g) emėron Kryetarin e Akademisė sė Shkencave dhe rektorėt e universiteteve sipas ligjit;

  gj) cakton datėn e zgjedhjeve pėr Kuvendin, pėr organet e pushtetit vendor dhe pėr zhvillimin e referendumeve;

  h) kėrkon mendim dhe tė dhėna me shkrim nga drejtuesit e institucioneve shtetėrore pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me detyrat e tyre.


  Neni 93


  Presidenti i Republikės, nė zbatim tė kompetencave tė tij, nxjerr dekrete.


  Neni 94


  Presidenti i Republikės nuk mund tė ushtrojė kompetenca tė tjera pėrveē atyre qė i njihen shprehimisht me Kushtetutė dhe qė i jepen me ligje tė nxjerra nė pajtim me tė.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:29


  KĖSHILLI I MINISTRAVE

  Neni 95


  1. Kėshilli i Ministrave pėrbėhet nga Kryeministri, zėvendėskryeministri dhe ministrat.

  2. Kėshilli i Ministrave ushtron ēdo funksion shtetėror, i cili nuk u ėshtė dhėnė organeve tė pushteteve tė tjera shtetėrore ose tė qeverisjes vendore.


  Neni 96


  1. Presidenti i Republikės, nė fillim tė legjislaturės, si dhe kur vendi i Kryeministrit mbetet vakant, emėron Kryeministrin me propozim tė partisė ose koalicionit tė partive, qė ka shumicėn e vendeve nė Kuvend.

  2. Nė qoftė se Kryeministri i emėruar nuk miratohet nga Kuvendi, Presidenti emėron njė Kryeministėr tė ri brenda 10 ditėve.

  3. Nė qoftė se edhe Kryeministri i emėruar rishtas nuk miratohet nga Kuvendi, brenda 10 ditėve Kuvendi zgjedh njė Kryeministėr tjetėr. Nė kėtė rast Presidenti emėron Kryeministrin e ri.

  4. Kur Kuvendi nuk arrin tė zgjedhė Kryeministrin e ri, Presidenti i Republikės shpėrndan Kuvendin.


  Neni 97


  Kryeministri i emėruar sipas nenit 96, nenit 104 ose 105, i paraqet pėr miratim Kuvendit, brenda 10 ditėve, programin politik tė Kėshillit tė Ministrave sė bashku me pėrbėrjen e tij.


  Neni 98


  1. Ministri emėrohet dhe shkarkohet nga Presidenti i Republikės, me propozim tė Kryeministrit, brenda 7 ditėve.

  2. Dekreti shqyrtohet brenda 10 ditėve nga Kuvendi.


  Neni 99


  Para fillimit tė detyrės, Kryeministri, zėvendėskryeministri dhe ministrat betohen para Presidentit tė Republikės.


  Neni 100


  1. Kėshilli i Ministrave pėrcakton drejtimet kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore.

  2. Kėshilli i Ministrave merr vendime me propozim tė Kryeministrit ose tė ministrit pėrkatės.

  3. Mbledhjet e Kėshillit tė Ministrave bėhen tė mbyllura.

  4. Aktet e Kėshillit tė Ministrave janė tė vlefshme, kur nėnshkruhen nga Kryeministri dhe ministri propozues.

  5. Kėshilli i Ministrave nxjerr vendime dhe udhėzime.


  Neni 101


  Kėshilli i Ministrave, nė rast nevoje dhe urgjence, nėn pėrgjegjėsinė e tij, mund tė nxjerrė akte normative qė kanė fuqinė e ligjit, pėr marrjen e masave tė pėrkohshme. Kėto akte normative i dėrgohen menjėherė Kuvendit, i cili mblidhet brenda 5 ditėve nėse nuk ėshtė i mbledhur. Kėto akte humbasin fuqinė qė nga fillimi, nė qoftė se nuk miratohen nga Kuvendi brenda 45 ditėve.


  Neni 102


  1. Kryeministri:

  a) pėrfaqėson Kėshillin e Ministrave dhe kryeson mbledhjet e tij;

  b) koncepton dhe paraqet drejtimet kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore dhe pėrgjigjet pėr to;

  c) siguron zbatimin e legjislacionit dhe tė politikave tė miratuara nga Kėshilli i Ministrave;

  ē) bashkėrendon dhe kontrollon punėn e anėtarėve tė Kėshillit tė Ministrave dhe tė institucioneve tė tjera tė administratės qėndrore tė shtetit;

  d) kryen detyra tė tjera tė parashikuara nė Kushtetutė e nė ligje.

  2. Kryeministri zgjidh mosmarrėveshjet ndėrmjet ministrave.

  3.Kryeministri, nė zbatim tė kompetencave tė tij, nxjerr urdhra.

  4. Ministri, brenda drejtimeve kryesore tė politikės sė pėrgjithshme shtetėrore, drejton nėn pėrgjegjėsinė e tij veprimtarinė qė ka nė kompetencė. Ministri, nė zbatim tė kompetencave tė tij, nxjerr urdhra dhe udhėzime.


  Neni 103


  1. Ministėr mund tė caktohet kushdo qė ka cilėsitė pėr deputet.

  2. Ministri nuk mund tė ushtrojė asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore dhe as tė jetė drejtues ose anėtar i organeve tė shoqėrive fitimprurėse.

  3. Anėtarėt e Kėshillit tė Ministrave gėzojnė imunitetin e deputetit.


  Neni 104


  1. Nė rast se mocioni i besimit i paraqitur nga Kryeministri refuzohet nga shumica e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit, Kuvendi, brenda 15 ditėve, zgjedh njė Kryeministėr tjetėr. Nė kėtė rast Presidenti emėron Kryeministrin e ri.

  2. Kur Kuvendi nuk arrin tė zgjedhė Kryeministrin e ri, Presidenti i Republikės shpėrndan Kuvendin.

  3. Votimi i mocionit nuk mund tė bėhet pa kaluar 3 ditė nga paraqitja e tij.


  Neni 105


  1. Nė rast se mocioni i mosbesimit i paraqitur nga njė e pesta e deputetėve miratohet nga shumica e tė gjithė anėtarėve e tė Kuvendit, Kuvendi, brenda 15 ditėve, zgjedh njė Kryeministėr tjetėr. Nė kėtė rast President emėron Kryeministrin e ri.

  2. Kur Kuvendi nuk arrin tė zgjedhė Kryeministrin e ri, Presidenti i Republikės shpėrndan Kuvendin.

  3. Votimi i mocionit nuk mund tė bėhet pa kaluar 3 ditė nga paraqitja e tij.


  Neni 106


  Kryeministri dhe ministrat janė tė detyruar tė qėndrojnė nė detyrė deri nė formimin e Kėshillit tė Ministrave pasardhės.


  Neni 107


  1. Nėpunėsit publikė zbatojnė ligjin edhe janė nė shėrbim tė popullit.

  2. Nėpunėsit nė administratėn publike caktohen me konkurs, me pėrjashtim tė rasteve tė parashikuara nga ligji.

  3. Garancitė e qėndrimit nė detyrė dhe trajtimi ligjor i nėpunėsve publikė rregullohen me ligj.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:30


  QEVERISJA VENDORE

  Neni 108

  1. Njėsitė e qeverisjes vendore janė komunat ose bashkitė dhe qarqet. Njėsi tė tjera tė qeverisjes vendore rregullohen me ligj.

  2. Ndarjet administrative-territoriale tė njėsive tė qeverisjes vendore caktohen me ligj mbi bazėn e nevojave e tė interesave tė pėrbashkėt ekonomikė dhe tė traditės historike. Kufijtė e tyre nuk mund tė ndryshohen pa u marrė mė parė mendimi i popullsisė qė banon nė to.

  3. Komuna dhe bashkia janė njėsi bazė tė qeverisjes vendore. Ato kryejnė tė gjitha detyrat vetėqeverisese, me pėrjashtim tė atyre qė me ligj u jepen njėsive tė tjera tė qeverisjes vendore.

  4. Vetėqeverisja nė njėsitė vendore ushtrohet nėpėrmjet organeve tė tyre pėrfaqėsuese dhe referendumeve vendore. Parimet dhe procedurat pėr zhvillimin e referendumit vendor parashikohen me ligj nė pėrputhje edhe me nenin 151 paragrafi 2.


  Neni 109


  1. Organet pėrfaqėsuese tė njėsive bazė tė qeverisjes vendore janė kėshillat, tė cilėt zgjidhen ēdo tre vjet me zgjedhje tė pėrgjithshme, tė drejtpėrdrejta dhe me votim tė fshehtė.

  2. Organi ekzekutiv i bashkisė ose i komunės ėshtė kryetari, i cili zgjidhet drejtpėrdrejt nga populli nė mėnyrėn e parashikuar nė paragrafin 1 tė kėtij neni.

  3. Tė drejtėn e zgjedhjes nė kėshillat vendorė dhe si kryetar bashkie ose komune e kanė vetėm shtetasit qė janė me banim tė pėrhershėm nė territorin e njėsisė vendore pėrkatėse.

  4. Organet e njėsive tė qeverisjes vendore kanė tė drejtė tė formojnė bashkime dhe institucione tė pėrbashkėta me njėri-tjetrin pėr pėrfaqėsimin e interesave tė tyre, tė bashkėpunojnė me njėsitė vendore tė vendeve tė tjera, si dhe tė pėrfaqėsohen nė organizatat ndėrkombėtare tė pushteteve vendore.


  Neni 110


  1. Qarku pėrbėhet nga disa njėsi bazė tė qeverisjes vendore me lidhje tradicionale, ekonomike e sociale dhe tė interesave tė pėrbashkėt.

  2. Qarku ėshtė njėsia ku ndėrtohen e zbatohen politikat rajonale dhe ku ato harmonizohen me politikėn shtetėrore.

  3. Organi pėrfaqėsues i qarkut ėshtė kėshilli i qarkut. Bashkitė dhe komunat delegojnė anėtarė nė kėshillin e qarkut nė pėrpjesėtim me popullsinė e tyre, por pėr ēdo rast tė paktėn njė anėtar. Kryetarėt e komunave dhe tė bashkive janė kurdoherė anėtarė tė kėshillit tė qarkut. Anėtarėt e tjerė tė tij zgjidhen me lista pėrpjesėtimore ndėr kėshilltarėt bashkiakė ose komunalė nga kėshillat pėrkatės.

  4. Kėshilli i qarkut ka tė drejtė tė nxjerrė urdhėresa dhe vendime me fuqi detyruese tė pėrgjithshme pėr qarkun.


  Neni 111


  1. Njėsitė e qeverisjes vendore janė persona juridikė.

  2. Njėsitė e qeverisjes vendore kanė buxhet tė pavarur, i cili krijohet nė mėnyrėn e parashikuar me ligj.


  Neni 112


  1. Njėsive tė qeverisjes vendore mund t'u delegohen me ligj kompetenca tė administratės shtetėrore. Shpenzimet qė kryhen pėr ushtrimin e delegimit, pėrballohen nga shteti.

  2. Organeve tė qeverisjes vendore mund t'u vihen detyrime vetėm nė pėrputhje me ligjin ose sipas marrėveshjeve qė ato lidhin. Shpenzimet qė lidhen me detyrimet qė u vihen me ligj organeve tė qeverisjes vendore pėrballohen nga buxheti i shtetit.


  Neni 113


  1. Kėshillat komunalė, bashkiakė dhe tė qarkut:

  a) rregullojnė dhe administrojnė nė mėnyrė tė pavarur ēėshtjet vendore brenda juridiksionit tė tyre;

  b) ushtrojnė tė drejtat e pronės, administrojnė nė mėnyrė tė pavarur tė ardhurat e krijuara, si dhe kanė tė drejtė tė ushtrojnė veprimtari ekonomike;

  c) kanė tė drejtė tė mbledhin dhe tė shpenzojnė tė ardhurat qė janė tė domosdoshme pėr ushtrimin e funksioneve tė tyre;

  ē) kanė tė drejtė tė vendosin, nė pėrputhje me ligjin, taksa vendore, si dhe nivelin e tyre;

  d) caktojnė rregullat pėr organizimin dhe funksionimin e tyre nė pajtim me ligjin;

  dh) krijojnė simbolet e qeverisjes vendore, si dhe titujt vendorė tė nderit;

  e) ndėrmarrin nisma pėr ēėshtje vendore pėrpara organeve tė caktuara me ligj.

  2. Organet e njėsive tė qeverisjes vendore nxjerrin urdhėresa, vendime dhe urdhra.

  3. Tė drejtat pėr vetėqeverisje tė njėsive tė qeverisjes vendore mbrohen nė gjykatė.


  Neni 114


  Kėshilli i Ministrave cakton prefektin si pėrfaqėsues tė tij nė ēdo qark. Kompetencat e prefektit caktohen me ligj.


  Neni 115


  1. Organi i zgjedhur drejtpėrdrejt i njėsisė qeverisėse vendore mund tė shpėrndahet ose tė shkarkohet nga Kėshilli i Ministrave pėr shkelje tė rėnda tė Kushtetutės ose tė ligjeve.

  2. Organi i shpėrndarė ose i shkarkuar mund tė ankohet nė Gjykatėn Kushtetuese brenda 15 ditėve, dhe nė kėtė rast vendimi i Kėshillit tė Ministrave pezullohet.

  3. Nė rastin e mosushtrimit tė sė drejtės sė ankimit brenda 15 ditėve, ose nė rastin e lėnies nė fuqi tė vendimit tė Kėshillit tė Ministrave nga Gjykata Kushtetuese, Presidenti i Republikės cakton datėn e zgjedhjeve nė njėsinė vendore pėrkatėse.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:30


  AKTET NORMATIVE

  Neni 116

  1. Aktet normative qė kanė fuqi nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė janė:

  a) Kushtetuta;

  b) marrėveshjet ndėrkombėtare tė ratifikuara;

  c) ligjet;

  ē) aktet normative tė Kėshillit tė Ministrave.

  2. Aktet qė nxirren nga organet e pushtetit vendor kanė fuqi vetėm brenda juridiksionit territorial qė ushtrojnė kėto organe.

  3. Aktet normative tė ministrave dhe tė organeve drejtuese tė institucioneve tė tjera qėndrore kanė fuqi nė tė gjithė territorin e Republikės sė Shqipėrisė brenda sferės sė juridiksionit tė tyre.


  Neni 117


  1. Ligjet, aktet normative tė Kėshillit tė Ministrave, tė ministrave, tė institucioneve tė tjera qėndrore marrin fuqi juridike vetėm pasi botohen nė Fletoren Zyrtare.

  2. Shpallja dhe botimi i akteve tė tjera normative bėhet sipas mėnyrės sė parashikuar me ligj.

  3. Marrėveshjet ndėrkombėtare qė ratifikohen me ligj, shpallen dhe botohen sipas procedurave qė parashikohen pėr ligjet. Shpallja dhe botimi i marrėveshjeve tė tjera ndėrkombėtare bėhet sipas ligjit.


  Neni 118


  1. Aktet nėnligjore nxirren nė bazė dhe pėr zbatim tė ligjeve nga organet e parashikuara nė Kushtetutė.

  2. Ligji duhet tė autorizojė nxjerrjen e akteve nėnligjore, tė pėrcaktojė organin kompetent, ēėshtjet qė duhen rregulluar, si dhe parimet nė bazė tė tė cilave nxirren kėto akte.

  3. Organi i autorizuar me ligj pėr tė nxjerrė akte nėnligjore, siē specifikohet nė paragrafin 2 tė kėtij neni, nuk mund t'ia delegojė kompetencėn e tij njė organi tjetėr.


  Neni 119


  1. Rregulloret e Kėshillit tė Ministrave, tė ministrive e tė institucioneve tė tjera qėndrore, si dhe urdhrat e Kryeministrit, tė ministrave e tė drejtuesve tė institucioneve qėndrore kanė karakter tė brendshėm dhe janė tė detyrueshme vetėm pėr njėsitė administrative qė varen prej tyre.

  2. Kėto akte nxirren nė bazė tė ligjit dhe nuk mund tė shėrbejnė si bazė pėr tė marrė vendime nė lidhje me individėt dhe subjektet e tjera.

  3. Rregulloret dhe urdhrat nxirren nė bazė dhe pėr zbatim tė akteve qė kanė fuqi juridike tė pėrgjithshme.


  Neni 120


  Parimet dhe procedurat pėr nxjerrjen e akteve juridike vendore parashikohen me ligj.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:31


  MARRĖVESHJET NDĖRKOMBĖTARE
  Neni 121

  1. Ratifikimi dhe denoncimi i marrėveshjeve ndėrkombėtare nga Republika e Shqipėrisė bėhet me ligj nė rastet kur ato kanė tė bėjnė me:
  a) territorin, paqen, aleancat, ēėshtjet politike dhe ushtarake;
  b) tė drejtat dhe liritė e njeriut, si edhe detyrimet e shtetasve, siē parashikohen nė Kushtetutė;
  c) anėtarėsimin e Republikės sė Shqipėrisė nė organizatat ndėrkombėtare;
  ē) marrjen pėrsipėr tė detyrimeve financiare nga Republika e Shqipėrisė;
  d) miratimin, ndryshimin, plotėsimin ose shfuqizimin e ligjeve.
  2. Kuvendi, me shumicėn e tė gjithė anėtarėve, mund tė ratifikojė edhe marrėveshje tė tjera ndėrkombėtare qė nuk parashikohen nė paragrafin 1 tė kėtij neni.
  3. Kryeministri e njofton Kuvendin sa herė qė Kėshilli i Ministrave nėnshkruan njė marrėveshje ndėrkombėtare qė nuk ratifikohet me ligj.
  4. Parimet dhe procedurat pėr ratifikimin dhe denoncimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare parashikohen me ligj.

  Neni 122

  1. Ēdo marrėveshje ndėrkombėtare e ratifikuar pėrbėn pjesė tė sistemit tė brendshėm juridik pasi botohet nė Fletoren Zyrtare tė Republikės sė Shqipėrisė. Ajo zbatohet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, pėrveē rasteve kur nuk ėshtė e vetėzbatueshme dhe zbatimi i saj kėrkon nxjerrjen e njė ligji. Ndryshimi, plotėsimi dhe shfuqizimi i ligjeve tė miratuara me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit pėr efekt tė ratifikimit tė marrėveshjeve ndėrkombėtare bėhet me tė njėjtėn shumicė.
  2. Njė marrėveshje ndėrkombėtare e ratifikuar me ligj ka epėrsi mbi ligjet e vendit qė nuk pajtohen me tė.
  3. Normat e nxjerra prej njė organizate ndėrkombėtare kanė epėrsi, nė rast konflikti, mbi tė drejtėn e vendit, kur nė marrėveshjen e ratifikuar nga Republika e Shqipėrisė pėr pjesėmarrjen nė atė organizatė, parashikohet shprehimisht zbatimi i drejtpėrdrejtė i normave tė nxjerra prej asaj.

  Neni 123

  1. Republika e Shqipėrisė, nė bazė tė marrėveshjeve ndėrkombėtare, u delegon organizatave ndėrkombėtare kompetenca shtetėrore pėr ēėshtje tė caktuara.
  2. Ligji me tė cilin ratifikohet njė marrėveshje ndėrkombėtare, siē parashikohet nė paragrafin 1 tė kėtij neni, miratohet me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė Kuvendit.
  3. Kuvendi mund tė vendosė qė ratifikimi i njė marrėveshjeje tė tillė tė bėhet me referendum.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:33


  GJYKATA KUSHTETUESE

  Neni 124

  1. Gjykata Kushtetuese garanton respektimin e Kushtetutės dhe bėn interpretimin pėrfundimtar tė saj.

  2. Gjykata Kushtetuese i nėnshtrohet vetėm Kushtetutės.


  Neni 125

  1. Gjykata Kushtetuese pėrbėhet nga 9 anėtarė, tė cilėt emėrohen nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit.

  2. Gjyqtarėt emėrohen pėr 9 vjet, pa tė drejtė riemėrimi, nga radhėt e juristėve me kualifikim tė lartė dhe me pėrvojė pune jo mė pak se 15 vjet nė profesion.

  3. Pėrbėrja e Gjykatės Kushtetuese pėrtėrihet ēdo tre vjet nė njė tė tretėn e saj sipas procedurės sė caktuar me ligj.

  4. Kryetari i Gjykatės Kushtetuese emėrohet nga radhėt e anėtarėve tė saj nga Presidenti i Republikės, me pėlqimin e Kuvendit, pėr njė periudhė prej 3 vjetėsh.

  5. Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese vazhdon nė detyrė deri nė emėrimin e pasardhėsit tė tij.


  Neni 126


  Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese nuk mund tė ndiqet penalisht pa pėlqimin e Gjykatės Kushtetuese. Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese mund tė ndalohet ose tė arrestohet vetėm nė qoftė se kapet nė kryerje e sipėr tė njė krimi ose menjėherė pas kryerjes sė tij. Organi kompetent njofton menjėherė Gjykatėn Kushtetuese. Kur Gjykata Kushtetuese nuk jep pėlqimin brenda 24 orėve pėr dėrgimin nė gjykatė tė gjyqtarit tė arrestuar, organi kompetent ėshtė i detyruar ta lirojė atė.


  Neni 127


  1. Mandati i gjyqtarit tė Gjykatės Kushtetuese mbaron kur:

  a) dėnohet me vendim tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi;

  b) nuk paraqitet pa arsye nė detyrė pėr mė shumė se 6 muaj;

  c) mbush moshėn 70 vjeē;

  ē) jep dorėheqjen;

  d) me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė deklarohet i paaftė pėr tė vepruar.

  2. Mbarimi i mandatit tė gjyqtarit deklarohet me vendim tė Gjykatės Kushtetuese.

  3. Nė rast se vendi i gjyqtarit mbetet vakant, Presidenti i Republikės emėron, me pėlqimin e Kuvendit, njė gjyqtar tė ri, i cili qėndron nė detyrė deri nė pėrfundimin e mandatit tė gjyqtarit tė larguar.


  Neni 128


  Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese mund tė shkarkohet nga Kuvendi me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij pėr shkelje tė Kushtetutės, pėr kryerjen e njė krimi, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e gjyqtarit. Vendimi i Kuvendit shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese, e cila, kur vėrteton se ekziston njė nga shkaqet e mėsipėrme, deklaron shkarkimin nga detyra tė anėtarit tė Gjykatės Kushtetuese.


  Neni 129


  Gjyqtari i Gjykatės Kushtetuese fillon detyrėn pasi bėn betimin para Presidentit tė Republikės.


  Neni 130


  Qenia gjyqtar i Gjykatės Kushtetuese nuk pajtohet me asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore, politike ose private.


  Neni 131


  Gjykata Kushtetuese vendos pėr:

  a) pajtueshmėrinė e ligjit me Kushtetutėn ose me marrėveshjet ndėrkombėtare, siē parashikohet nė nenin 122;

  b) pajtueshmėrinė e marrėveshjeve ndėrkombėtare me Kushtetutėn para ratifikimit tė tyre;

  c) pajtueshmėrinė e akteve normative tė organeve qendrore dhe vendore me Kushtetutėn dhe me marrėveshjet ndėrkombėtare;

  ē) mosmarrėveshjet e kompetencės ndėrmjet pushteteve, si dhe ndėrmjet pushtetit qendror dhe qeverisjes vendore;

  d) kushtetutshmėrinė e partive dhe tė organizatave tė tjera politike, si dhe tė veprimtarisė sė tyre, sipas nenit 9 tė kėsaj Kushtetute;

  dh) shkarkimin nga detyra tė Presidentit tė Republikės dhe vėrtetimin e pamundėsisė sė ushtrimit tė funksioneve tė tij;

  e) ēėshtjet qė lidhen me zgjedhshmėrinė dhe papajtueshmėritė nė ushtrimin e funksioneve tė Presidentit tė Republikės dhe tė deputetėve, si dhe me verifikimin e zgjedhjes sė tyre;

  ė) kushtetutshmerinė e referendumit dhe verifikimin e rezultateve tė tij;

  f) gjykimin pėrfundimtar tė ankesave tė individėve pėr shkeljen e tė drejtave tė tyre kushtetuese pėr njė proces tė rregullt ligjor, pasi tė jenė shteruar tė gjitha mjetet juridike pėr mbrojtjen e kėtyre tė drejtave.


  Neni 132


  1. Vendimet e Gjykatės Kushtetuese kanė fuqi detyruese tė pėrgjithshme dhe janė pėrfundimtare. Gjykata Kushtetuese ka vetėm tė drejtėn e shfuqizimit tė akteve qė shqyrton.

  2. Vendimet e Gjykatės Kushtetuese hyjnė nė fuqi ditėn e botimit nė Fletoren Zyrtare. Gjykata Kushtetuese mund tė vendosė qė ligji ose akti tjetėr normativ tė shfuqizohet nė njė datė tjetėr. Mendimi i pakicės botohet bashkė me vendimin.


  Neni 133


  1. Pranimi i ankesave pėr gjykim vendoset nga njė numėr gjyqtarėsh, siē pėrcaktohet me ligj.

  2. Gjykata Kushtetuese vendos me shumicėn e tė gjithė anėtarėve tė saj.


  Neni 134


  1. Gjykata Kushtetuese vihet nė lėvizje vetėm me kėrkesė tė:

  a) Presidentit tė Republikės;

  b) Kryeministrit;

  c) jo mė pak se njė sė pestės sė deputetėve;

  ē) Kryetarit tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit;

  d) ēdo gjykate sipas rastit tė nenit 145 pika 2 tė kėsaj Kushtetute;

  dh) Avokatit tė Popullit;

  e) organeve tė qeverisjes vendore;

  ė) organeve tė bashkėsive fetare;

  f) partive politike dhe organizatave tė tjera;

  g) individėve.

  2. Subjektet e parashikuara nga nėnparagrafėt dh, e, ė, f dhe g tė paragrafit 1 tė kėtij neni mund tė bėjnė kėrkesė vetėm pėr ēėshtje qė lidhen me interesat e tyre


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:34


  GJYKATAT

  Neni 135


  1. Pushteti gjyqėsor ushtrohet nga Gjykata e Lartė, si dhe nga gjykatat e apelit e gjykatat e shkallės sė parė, tė cilat krijohen me ligj.

  2. Kuvendi mund tė krijojė me ligj gjykata pėr fusha tė veēanta, por nė asnjė rast gjykata tė jashtėzakonshme.


  Neni 136


  1. Anėtarėt e Gjykatės sė Lartė emėrohen nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit.

  2. Njėri nga anėtarėt emėrohet Kryetar sipas procedurės sė parashikuar nė paragrafin 1 tė kėtij neni.

  3. Kryetari dhe anėtarėt e Gjykatės sė Lartė qėndrojnė nė detyrė pėr 9 vjet pa tė drejtė riemėrimi.

  4. Gjyqtarėt e tjerė emėrohen nga Presidenti i Republikės me propozim tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.

  5. Gjyqtarė mund tė jenė vetėm shtetasit me arsim tė lartė juridik. Kushtet dhe procedura e zgjedhjes caktohen me ligj.


  Neni 137


  1. Gjyqtari i Gjykatės sė Lartė mund tė ndiqet penalisht vetėm me miratimin e Kuvendit.

  2. Gjyqtari i Gjykatės sė Lartė mund tė ndalohet ose tė arrestohet vetėm nė qoftė se kapet nė kryerje e sipėr tė njė krimi ose menjėherė pas kryerjes sė tij. Organi kompetent njofton menjėherė Gjykatėn Kushtetuese. Kur Gjykata Kushtetuese nuk jep pėlqimin brenda 24 orėve pėr dėrgimin nė gjykatė tė gjyqtarit tė arrestuar, organi kompetent ėshtė i detyruar ta lirojė atė.

  3. Gjyqtarėt e tjerė mund tė ndiqen penalisht vetėm me miratim tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.

  4. Gjyqtari mund tė ndalohet ose tė arrestohet vetėm nė qoftė se kapet nė kryerje e sipėr tė njė krimi ose menjėherė pas kryerjes sė tij. Organi kompetent njofton menjėherė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė. Nė qoftė se Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė nuk jep pėlqimin brenda 24 orėve pėr dėrgimin nė gjykatė tė gjyqtarit tė arrestuar, organi kompetent ėshtė i detyruar ta lirojė atė.


  Neni 138


  Koha e qėndrimit tė gjyqtarėve nė detyrė nuk mund tė kufizohet; paga dhe pėrfitimet e tjera tė tyre nuk mund tė ulen.


  Neni 139


  1. Mandati i gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė mbaron kur:

  a) dėnohet me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė pėr kryerjen e njė krimi;

  b) nuk paraqitet nė detyrė pa arsye pėr mė shumė se 6 muaj;

  c) mbush moshėn 65 vjeē;

  ē) jep dorėheqjen;

  d) deklarohet i paaftė pėr tė vepruar me vendim gjyqėsor tė formės sė prerė.

  2. Mbarimi i mandatit tė gjyqtarit deklarohet me vendim tė Gjykatės sė Lartė.


  Neni 140


  Gjyqtari i Gjykatės sė Lartė mund tė shkarkohet nga Kuvendi me dy tė tretat e tė gjithė anėtarėve tė tij pėr shkelje tė Kushtetutės, pėr kryerjen e njė krimi, pėr paaftėsi mendore a fizike dhe pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e gjyqtarit. Vendimi i Kuvendit shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese, e cila, kur vėrteton se ekziston njė nga shkaqet e mėsipėrme, deklaron shkarkimin e tij nga detyra.


  Neni 141


  1. Gjykata e Lartė ka juridiksion fillestar dhe rishikues. Ajo ka juridiksion fillestar kur gjykon akuzat penale kundėr Presidentit tė Republikės, Kryetarit dhe anėtarėve tė Kėshillit tė Ministrave, deputetėve, gjyqtarėve tė Gjykatės sė Lartė dhe gjyqtarėve tė Gjykatės Kushtetuese.

  2. Pėr njėsimin ose ndryshimin e praktikės gjyqėsore, Gjykata e Lartė ka tė drejtė tė tėrheqė pėr shqyrtim nė kolegjet e bashkuara ēėshtje tė caktuara gjyqėsore.


  Neni 142

  1. Vendimet gjyqėsore duhet tė jenė tė arsyetuara.

  2. Gjykata e Lartė duhet t'i botojė vendimet e saj, si dhe mendimet e pakicės.

  3. Organet e shtetit janė tė detyruara tė ekzekutojnė vendimet gjyqėsore.


  Neni 143


  Qėnia gjyqtar nuk pajtohet me asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore, politike ose private.


  Neni 144


  Gjykatat kanė buxhet tė veēantė, tė cilin e administrojnė vetė. Ato e propozojnė buxhetin e tyre sipas ligjit.


  Neni 145


  1. Gjyqtarėt janė tė pavarur dhe u nėnshtrohen vetėm Kushtetutės dhe ligjeve.

  2. Kur gjyqtarėt ēmojnė se ligjet vijnė nė kundėrshtim me Kushtetutėn, nuk i zbatojnė ato. Nė kėtė rast, ata pezullojnė gjykimin dhe ia dėrgojnė ēėshtjen Gjykatės Kushtetuese. Vendimet e Gjykatės Kushtetuese janė tė detyrueshme pėr tė gjitha gjykatat.

  3. Ndėrhyrja nė veprimtarinė e gjykatave ose tė gjyqtarėve passjell pėrgjegjėsi sipas ligjit.


  Neni 146


  1. Gjykatat i japin vendimet nė emėr tė Republikės.

  2. Vendimet gjyqėsore shpallen publikisht nė ēdo rast.


  Neni 147


  1. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė pėrbėhet nga Presidenti i Republikės, Kryetari i Gjykatės sė Lartė, ministri i Drejtėsisė, 3 anėtarė tė zgjedhur nga Kuvendi, si dhe 9 gjyqtarė tė tė gjitha niveleve, tė cilėt zgjidhen nga Konferenca Gjyqėsore Kombėtare. Anėtarėt e zgjedhur qėndrojnė nė detyrė pėr 5 vjet pa tė drejtė rizgjedhjeje tė menjėhershme.

  2. Presidenti i Republikės ėshtė Kryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.

  3. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė, me propozim tė Presidentit, zgjedh nga radhėt e tij njė zėvendėskryetar. Zėvendėskryetari organizon veprimtarinė e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, si dhe kryeson mbledhjet e tij nė mungesė tė Presidentit tė Republikės.

  4. Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė vendos pėr transferimin e gjyqtarėve, si dhe pėr pėrgjegjėsinė e tyre disiplinore sipas ligjit.

  5. Transferimi i gjyqtarėve nuk mund tė bėhet pa pėlqimin e tyre, pėrveēse kur kėtė e diktojnė nevojat e riorganizimit tė sistemit gjyqėsor.

  6. Gjyqtari mund tė shkarkohet nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė pėr kryerjen e njė krimi, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e gjyqtarit ose pėr pamjaftueshmėri profesionale. Kundėr kėtij vendimi gjyqtari ka tė drejtė tė ankohet nė Gjykatėn e Lartė, e cila nė kėtė rast, vendos me kolegje tė bashkuara.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:35


  PROKURORIA

  Neni 148

  1. Prokuroria ushtron ndjekjen penale, si dhe pėrfaqėson akuzėn nė gjyq nė emėr tė shtetit. Prokuroria kryen edhe detyra tė tjera tė caktuara me ligj.

  2. Prokurorėt janė tė organizuar dhe funksionojnė pranė sistemit gjyqėsor si njė organ i centralizuar.

  3. Nė ushtrimin e kompetencave tė tyre prokurorėt u nėnshtrohen Kushtetutės dhe ligjeve.


  Neni 149


  1. Prokurori i Pėrgjithshėm emėrohet nga Presidenti i Republikės me pėlqimin e Kuvendit.

  2. Prokurori i Pėrgjithshėm mund tė shkarkohet nga Presidenti i Republikės, me propozim tė Kuvendit, pėr shkelje tė Kushtetutės ose pėr shkelje tė rėnda tė ligjit gjatė ushtrimit tė funksioneve tė tij, pėr paaftėsi mendore a fizike, pėr akte e sjellje qė diskreditojnė rėndė pozitėn dhe figurėn e Prokurorit.

  3. Prokurorėt e tjerė emėrohen dhe shkarkohen nga Presidenti i Republikės me propozim tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm.

  4. Prokurori i Pėrgjithshėm informon herė pas here Kuvendin pėr gjendjen e kriminalitetit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:35


  REFERENDUMI

  Neni 150

  1. Populli, nėpėrmjet 50 mijė shtetasve me tė drejtė vote, ka tė drejtėn e referendumit pėr shfuqizimin e njė ligji, si dhe t'i kėrkojė Presidentit tė Republikės zhvillimin e referendumit pėr ēėshtje tė njė rėndėsie tė veēantė.

  2. Kuvendi, me propozimin e jo mė pak se njė sė pestės sė deputetėve ose me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, mund tė vendosė qė njė ēėshtje ose njė projektligj i njė rėndėsie tė veēantė tė shtrohet nė referendum.

  3. Parimet dhe procedurat pėr zhvillimin e referendumit, si dhe vlefshmėria e tij parashikohen me ligj.


  Neni 151


  1. Ligji i miratuar me referendum shpallet nga Presidenti i Republikės.

  2. Ēėshtjet qė lidhen me tėrėsinė territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė, me kufizimin e lirive dhe tė drejtave themelore tė njeriut, me buxhetin, taksat e detyrimet financiare tė shtetit, me vendosjen dhe heqjen e gjendjes sė jashtėzakonshme, me deklarimin e luftės dhe tė paqes dhe me amnistinė nuk mund tė shtrohen nė asnjė referendum.

  3. Referendumi pėr tė njėjtėn ēėshtje nuk mund tė pėrsėritet pėrpara se tė kenė kaluar tre vjet nga zhvillimi i tij.


  Neni 152


  1. Gjykata Kushtetuese shqyrton paraprakisht kushtetutshmėrinė e ēėshtjeve tė shtruara pėr referendum sipas nenit 150 paragrafėt 1 e 2, nenit 151 paragrafėt 2 e 3 edhe sipas nenit 177 paragrafėt 4 e 5 brenda 60 ditėve.

  2. Rėndėsia e ēėshtjeve tė veēanta, tė parashikuara nė nenin 150 paragrafėt 1 e 2 nuk ėshtė objekt gjykimi nė Gjykatėn Kushtetuese.

  3. Data e referendumit caktohet nga Presidenti i Republikės brenda 45 ditėve pas shpalljes sė vendimit pozitiv tė Gjykatės Kushtetuese ose pas kalimit tė afatit brenda tė cilit Gjykata Kushtetuese duhet tė shprehej. Gjatė vitit referendumet zhvillohen vetėm nė njė ditė.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:36


  KOMISIONI QENDROR I ZGJEDHJEVE

  Neni 153

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ėshtė njė organ i pėrhershėm qė pėrgatit, mbikėqyr, drejton dhe verifikon tė gjitha aspektet qė kanė tė bėjnė me zgjedhjet dhe me referendumet dhe shpall rezultatet e tyre.


  Neni 154


  1. Komisioni pėrbėhet nga 7 anėtarė, tė cilėt zgjidhen pėr njė mandat 7-vjeēar. Dy anėtarė zgjidhen nga Kuvendi, 2 nga Presidenti i Republikės dhe 3 anėtarė tė tjerė nga Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė.

  2. Pėrbėrja e Komisionit Qėndror tė Zgjedhjeve pėrtėrihet ēdo tre vjet sipas procedurės sė pėrcaktuar me ligj.

  3. Anėtarėsia nė Komision nuk pajtohet me asnjė veprimtari tjetėr shtetėrore dhe politike.

  4. Subjektet elektorale caktojnė pėrfaqėsuesit e tyre pranė Komisionit. Ata nuk kanė tė drejtė vote.

  5. Anėtari i Komisionit gėzon imunitetin e anėtarit tė Gjykatės sė Lartė.

  6. Komisioni ka buxhetin e tij.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:37


  FINANCAT PUBLIKE

  Neni 155

  Taksat, tatimet dhe detyrimet financiare kombėtare e vendore, lehtėsimi ose
  pėrjashtimi prej tyre i kategorive tė caktuara tė paguesve, si dhe mėnyra e
  mbledhjes sė tyre caktohen me ligj. Nė kėto raste ligjit nuk mund t'i jepet fuqi
  prapavepruese.


  Neni 156

  Shteti mund tė marrė e tė garantojė hua dhe kredi financiare, kur autorizohet me
  ligj

  Neni 157

  1. Sistemi buxhetor pėrbėhet nga buxheti i shtetit dhe nga buxhetet vendore.

  2. Buxheti i shtetit krijohet nga tė ardhurat e mbledhura prej taksave, tatimeve
  dhe detyrimeve tė tjera financiare, si dhe nga tė ardhura tė tjera tė ligjshme.
  Ai pėrfshin tė gjitha shpenzimet e shtetit.

  3. Organet vendore caktojnė dhe mbledhin taksa dhe detyrime tė tjera siē
  pėrcaktohet me ligj.

  4. Organet shtetėrore dhe ato vendore janė tė detyruara t'i bėjnė publike tė
  ardhurat dhe shpenzimet.


  Neni 158


  1. Kryeministri, nė emėr tė Kėshillit tė Ministrave, i paraqet Kuvendit
  projektligjin pėr buxhetin e shtetit gjatė sesionit tė vjeshtės, i cili nuk mund
  tė mbyllet pa e miratuar atė.

  2. Nė qoftė se projektligji nuk arrin tė miratohet deri nė fillim tė vitit tė
  ardhshėm financiar, Kėshilli i Ministrave zbaton ēdo muaj njė tė dymbėdhjetėn e
  buxhetit tė vitit paraardhės, derisa tė miratohet buxheti i ri.

  3. Kuvendi miraton buxhetin e ri brenda 3 muajve nga dita e mbarimit tė vitit tė
  kaluar financiar, pėrveēse nė rastet e vendosjes sė masave tė jashtėzakonshme.

  4. Kėshilli i Ministrave ėshtė i detyruar t'i paraqesė raport Kuvendit lidhur me
  zbatimin e buxhetit dhe me borxhin shtetėror pėr vitin e kaluar.

  5. Kuvendi vendos pėrfundimisht pasi dėgjon edhe raportin e Kontrollit tė Lartė
  tė Shtetit.


  Neni 159


  Parimet dhe procedurat pėr hartimin e projektbuxhetit, si dhe pėr zbatimin e
  buxhetit pėrcaktohen me ligj.


  Neni 160


  1. Gjatė vitit financiar Kuvendi mund tė bėjė ndryshime nė buxhet.

  2. Ndryshimet nė buxhet bėhen sipas procedurės sė parashikuar pėr hartimin dhe
  miratimin e vetė buxhetit.

  3. Shpenzimet e parashikuara me ligje tė tjera nuk mund tė ulen sa kohė qė kėto
  ligje janė nė fuqi.


  Neni 161


  1. Banka Qendrore e shtetit ėshtė Banka e Shqipėrisė. Ajo ka tė drejtėn
  ekskluzive tė nxjerrjes e tė qarkullimit tė monedhės shqiptare, tė zbatimit tė
  pavarur tė politikės monetare dhe tė mbajtjes e tė administrimit tė rezervave
  valutore tė Republikės sė Shqipėrisė.

  2. Banka e Shqipėrisė drejtohet nga njė kėshill, i cili kryesohet nga
  Guvernatori. Guvernatori zgjidhet nga Kuvendi me propozim tė Presidentit tė
  Republikės pėr 7 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Scarface prej Tue 05 Aug 2008, 02:37


  KONTROLLI I LARTĖ I SHTETIT

  Neni 162

  1. Kontrolli i Lartė i Shtetit ėshtė institucioni mė i lartė i kontrollit ekonomik e financiar. Ai u nėnshtrohet vetėm Kushtetutės dhe ligjeve.

  2. Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit zgjidhet dhe shkarkohet nga Kuvendi me propozim tė Presidentit tė Republikės. Ai qėndron nė detyrė pėr 7 vjet, me tė drejtė rizgjedhjeje.


  Neni 163


  Kontrolli i Lartė i Shtetit kontrollon:

  a) veprimtarinė ekonomike tė institucioneve shtetėrore e tė personave tė tjerė juridikė shtetėrorė;

  b) pėrdorimin dhe mbrojtjen e fondeve shtetėrore nga organet e pushtetit qėndror dhe atij vendor;

  c) veprimtarinė ekonomike tė personave juridikė, nė tė cilėt shteti ka mė shumė se gjysmėn e pjesėve ose tė aksioneve, ose kur huat, kreditė dhe detyrimet e tyre garantohen nga shteti.


  Neni 164


  1. Kontrolli i Lartė i Shtetit i paraqet Kuvendit:

  a) raport pėr zbatimin e buxhetit tė shtetit;

  b) mendim pėr raportin e Kėshillit tė Ministrave pėr shpenzimet e vitit tė kaluar financiar para se tė miratohet nga Kuvendi;

  c) informacion pėr rezultatet e kontrolleve sa herė qė kėrkohet nga Kuvendi.

  2. Kontrolli i Lartė i Shtetit i paraqet Kuvendit raportin vjetor tė veprimtarisė sė tij.


  Neni 165


  1. Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit mund tė ftohet tė marrė pjesė dhe tė flasė nė mbledhjet e Kėshillit tė Ministrave, kur shqyrtohen ēėshtje qė lidhen me funksionet e tij.

  2. Kryetari i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit ka imunitetin e gjyqtarit tė Gjykatės sė Lartė.


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Kushtetuta e Republikes se Shqiperise

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 04:00