Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  30 semundjet ne trupin e njeriut

  Share
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:04


  30 semundjet ne trupin e njeriut:


  Thuajse tė gjithė njerėzit kanė njė shqetėsim shėndetėsor nė organizmin e tyre. Shpesh njohja e simptomave pėrkatėse mund tė ndihmoje shumė mė mirė pėr tė kuptuar se cili ėshtė organi qė duhet kuruar, si duhet trajtuar sėmundja dhe mbi tė gjitha pėr tė gjetur saktėsisht mjekun tė cilit duhet t’i drejtohemi. Pikėrisht pėr kėtė arsye, revista javore “News Week” ka pėrmbledhur nė njė botim tė veēantė 60 sėmundjet kryesore nė trupin e njeriut dhe shfaqet e tyre. Gazeta “Tirana Observer” boton nė suplementin e sotėm pjesėn e dytė tė kėtij botimi me 30 sėmundjet e fundit.

  Nė shumė raste, veē simptomave pėrkatėse tė shfaqjes sė sėmundjes, specialistėt amerikanė kanė dhėnė edhe kėshilla pėr kurimin e tyre.Ajo qė e bėn mė tė veēantė kėtė pėrmbledhje sėmundjesh, lidhet ngushtė me faktin se pėr secilėn nga rastet mjekėt kanė shpjeguar se sa ėshtė mundėsia pėr trashėgiminė e tyre, si dhe cilat janė fenomenet e ditėve moderne, tė tilla si pagjumėsia, parkisoni, obeziteti.
  Nė suplementin e sotėm do tė mėsoni mė shumė rreth sėmundjeve tė tilla si kanceri i veshkave, kanceri i prostatės, kanceri i mėlēisė, leucemia, llojet e infeksioneve tė syrit, sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, ato gjenetike apo sėmundjet nervore, gastritit, rėnies sė flokėve e shumė tė tjera si kėto.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:05


  1-Gastriti (Gastritis)


  Gastriti ėshtė inflamacion i veshjeve tė brendshme tė stomakut. Kėto veshje tė stomakut bėhen fillimisht tė kuqe, mė pas nisin tė irritohen dhe tė fryhen, deri sa nė fund personat e sėmurė mė gastrit nisin tė vjellin gjak.
  Ēfarė e irriton stomakun?
  Sipas specialistėve amerikanė, janė disa arsyet qė irritojnė muret e brendshme tė stomakut deri nė shkaktimin e gastritit. Si irrituesit kryesorė mbahen alkooli, duhani, pėrdorimi i shpeshtė i kortizonėve, si dhe sigurisht edhe prodhimeve tė tjera mjekėsore si aspirinat, Ibrufeni, Naproxen e shumė tė tjera si kėto. Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, gastriti i shkaktuar nga pėrdorimi i shpeshtė i medikamenteve tė lartpėrmendura e ēon deri nė 2 milionė numrin e pacientėve nė vit. Megjithatė duhet theksuar se, zakonisht kjo sėmundje shfaqet pas moshėn 60-vjeēare, tek atė njerėz qė kanė pėrdorur shumė alkool, kanė qenė duhanpirės tė rregullt, tek njerėzit qė pėrdorin nė mėnyrė rutinė aspirinat dhe veēanėrisht nė doza tė mėdha.

  Simptomat:
  1-Shqetėsime abdominale qė shfaqen mė shumė pas tė ngrėnit
  2-Dhimbje tė vazhdueshme poshtėė kėrthizės qė shkojnė deri poshtėė brinjėve
  3-Marrje mendsh, nė ndonjė rast edhe tė vjella
  4-Mungesė oreksi
  5-Nė ndonjė rast personat me gastrit nxjerrin edhe shkumė tė bardhė nga goja
  6-Gromėsira ose edhe ndjenja sikur jeni me stomak tė mbushur.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:05


  2-Glaukomė (Glaucoma)


  Glaukoma ėshtė ajo gjendje e syve gjatė sė cilės vizoni humb si pasojė e dėmtimit tė nervit optik. Nervi optik shpėrndan informacionin nga syri tek truri. Nė shumė raste nervi optik dėmtohet nga presioni i rrjedhjes fluide nė pjesėn e pėrparme tė syve. Megjithatė glaukoma e syve shkaktohet edhe nė raste tė shpeshta tė lotimi. Nė formėn e parė tė glaukomės, e cila quhet edhe “engjėlli i hapur”, rrjedhja qėndron e pėrqendruar nė brendėsi tė syrit pėrgjatė gjithė kohės. Kjo bėn qė personi tė humbasė gradualisht shikimin, e cila nė kėtė rast ėshtė edhe simptoma e vetme e kėsaj sėmundjeje. Forma mė e vogėl e sėmundjes e quajtur “therėse”, zhvillohet papritmas dhe zakonisht shkakton dhimbje dhe sy tė skuqur. Nė kėtė formė tė glaukomės, presioni rritet nė mėnyrė tė shpejtė sepse fluidi normal rrjedh brenda syve tė bllokuar. Kjo ndodh kur struktura e quajtur “engjėll” ose irisi mbyllet. Ekspertėt janė tė paqartė se pėrse format e glaukomės dėmtojnė plotėsisht syrin. Sipas tė dhėnave, nė Amerikė glaukoma ėshtė sėmundja e dytė kryesore qė shkakton verbėrinė.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:06


  3- Gonorrea (Gonorrhea)


  Gonorrea ėshtė sėmundje seksualisht e transmetueshme, e cila shkaktohet nga bakteri i quajtur Neiser gonore. Kėto lloj bakteresh mund tė kalohen nga njė person tek njė tjetėr gjatė aktivitetit seksual (vaginal, oral) kur infeksioni kalon nga zverku, nė vaginė e mė pas nė tubin e urinės. Nėse nuk trajtohet infeksioni i gonorreas mund tė pėrhapet nė mėnyrė tė shpejtė nė njė pjesė tė traktit riprodhues dhe shkakton nė shumė raste inflamacion tė prostatės dhe inflamacion tė testikujve kjo tek burrat, ndėrsa tek femrat sėmundje tė ndryshme tė legenit. Gonorrea gjithashtu shkakton inflamacion tė anusit dhe zorrės sė trashė, veēanėrisht tek njerėzit qė praktikojnė seksin anal. Nėse nuk trajtohet, gonorrea pėrhapet mė pas nė pjesė tė tjera tė trupit, tė tilla si sistemi i qarkullimit tė gjakut, jep ethe pa shkak nė trupin e njeriut, bakteret mund tė pėrhapen gjithashtu edhe nė sy, tek fėmijėt, nėse nėna ėshtė shtatzėnė, e shumė tė tjera si kėto. Shumė njerėz tė cilėt janė tė infektuar me kėtė sėmundje, mund tė ndodhė tė mos kenė asnjė simptomė. Gratė madje janė mė tė pritura tė mos kenė simptoma sesa meshkujt. Nė rastet kur sėmundja shkakton simptoma tė “dukshme” atėherė ato shfaqen 10 ditė pas atit seksual me njė person tė infektuar. Meshkujt mund ta zbulojnė kėtė sėmundje gjatė urinimit, gjatė kėtij procesi ata kanė shqetėsime, kruarje, skuqje. Ndėrsa femrat kanė probleme nė zorrėn e trashė.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:07


  4- Cerma/ Pėrdhesi (Gout)


  Cerma ėshtė njė sėmundje e kyēeve qė nė shumicėn e rasteve rezulton nė inflamacion tė kyēeve qė vjen pa “paranjoftim” dhe jep shumė dhimbje. Arthritis urica i njohur nė gjuhėn e popullit si cerma, pėrdhesi, ėshtė inflamim i kyēeve. Shpesh ndikohet vetėm njė nga kyēet. Nė rastet mė tė zakonshme ėshtė kyēi i gishtit tė madh tė kėmbės qė inflamohet. Inflamacioni vjen i shkaktuar nga krijimi i kristaleve tė acidit urik nė kyēe. Acidi urik ėshtė njė produkt qė krijohet nė trup kur organizmi shpėrbėn njė grup substancash tė quajtura purina. Kėto substanca janė pjesė pėrbėrėse tė tė gjitha qelizave tė trupit. Ato gjenden edhe nė ushqime. Nėse koncentrimi i acidit urik ėshtė shumė i lartė, mund tė krijohen kristale nė radhė tė parė nė kyēe. Njė tjetėr vend ku kristalet mund tė grumbullohen janė veshkat dhe nė kėto raste kėto kristale formojnė gurė nė veshka. Sasia e acidit urik qė gjendet nė gjak varet nga sasia qė krijohet nė trup, si dhe nga sasia e acidit qė nxirret nga trupi nėpėrmjet urinės. Pėrmbajtja e lartė e acidit urik nuk shkakton pėrdhes nė tė gjitha rastet. Nga tė gjithė personat qė kanė sasi tė lartė acidi urik nė gjak ėshtė vetėm njė numėr relativisht i vogėl qė vuan nga pėrdhesi. Pėrhapja e pėrdhesit ėshtė mė e lartė ndėr meshkujt dhe tė moshuarit. Pėr burrat mbi 40 vjeē pėrdhesi ėshtė arsyeja kryesore e sėmundjes se kyēeve, pra kyēet zbuten dhe enjten. Meshkujt vuajnė mė shpesh se femrat nga kjo sėmundje. Rreziku i sėmundjes rritet me moshėn. Sasia e acidit urik rritet sa mė i madh nė moshė tė jetė personi. Femrat kanė sasi mė tė ulėt tė acidit urik nė gjak deri nė periudhėn e menopauzės, pastaj acidi urik i grumbulluar rritet edhe tek ato.

  Simptomat
  -Zakonisht sėmundja shfaqet natėn
  -Gishti i madh i kėmbės dhemb dhe ėnjtet
  -Kyēi nuk duron asnjė prekje
  -Dhimbja shoqėrohet me ethe
  -Nė shumė raste edhe me temperaturė
  -Lėkura vyshket.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:07


  5- Rėnia e flokėve (Hair Loss)


  Flokėt kanė njė rėndėsi shumė tė madhe pėr estetikėn e njeriut. Rėnia e tyre ėshtė e dukshme tek femrat dhe tek meshkujt, por mė e theksuar ėshtė tek meshkujt. Por, pėrse bien flokėt? A ėshtė i mundur parandalimi i kėtij fenomeni? Si mund tė trajtohet rėnia e tyre?
  Shkaqet e rėnies
  Trashėgimia dhe faktorėt gjenetikė. Rėnia e flokėve, ashtu si ngjyra e syve, ėshtė njė tipar i trashėgueshėm. Me kalimin e kohės floku bėhet i hollė dhe bie kur folikulat vdesin. Gjenet qė provokojnė rėnien e flokut janė tė transmetueshme nga tė dy prindėrit. Ėshtė i kotė riti qė ndiqet shpesh nga prindėrit pėr tė qethur fėmijėt e vegjėl, nė mėnyrė qė tė rritet dhe shtohet floku. Nėse njėri nga prindėrit vuan rėnien e flokut, ajo do transmetohet tek fėmija, nėse ai ka marrė gjenet e tij. Por nga ana tjetėr nuk ėshtė e thėnė qė prindi vuan rėnien e flokut dhe patjetėr duhet ta ketė dhe fėmija. Kjo ėshtė nė varėsi se nga cili prind i janė transmetuar gjenet fėmijės. Pikėrisht me kėtė fakt shpjegohen dhe rastet e shumta qė ndodhin brenda njė familjeje, ku njėri vėlla ėshtė tullac, ndėrsa tjetri ka njė dendėsi tė madhe tė flokėve. Rėnia e flokėve fillon qė 20 vjeē, por ajo vihet re vetėm kur personi arrin nė tė 30-t. Rėnia e flokėve nga trashėgimia ėshtė tipike nė pjesėn ballore dhe anash ballit. Stresi ėshtė njė faktor shumė rėndues nė rėnien e flokut. Nė ndryshim me faktorin gjenetik, rėnia e flokėve, pėr arsye stresi, ėshtė e shpėrndarė nė tė gjithė zonėn ku ka flokė ose e lokalizuar nė formė rrethore. Sipas specialistėve, dietat e keqbalancuara sjellin si rezultat njė keqekuilibrim tė ushqimeve tė nevojshme pėr organizmin. Mungesa e proteinave mund tė ndryshojė prodhimin normal tė flokėve dhe tė bėjnė qė flokėt tė hyjnė nė njė fazė pushimi dhe pėr dy apo tre muaj do tė shfaqet humbja e flokėve nė masė.

  Kujdes:
  1-Kontrolloni stresin
  2-Mbani njė dietė tė pėrshtatshme
  3-Pini tė paktėn dy kg ujė nė ditė
  4-Konsumoni fruta, perime dhe proteina, me anė tė tė cilave marrim vitaminat, minerale dhe materiale strukturale thelbėsore nė rikonstruktimin kapilar.
  4-Evitoni sa mė shumė konsumimin e yndyrnave shtazore, duke i zėvendėsuar me vajra natyralė, veēanėrisht me vajin e ullirit.
  5-Evitoni ushqimet e skuqura
  6-Pėrdorini sallata tė ndryshme
  7-Dielli i pishinės dhe i detit ėshtė i dėmshėm pėr flokėt
  8-Mos e ndėrroni shpesh shampon.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:07


  6- Ataku nė zemėr (Heart Attack)


  Shumė shpesh ataku kardiak qė realizon ndalimin e zemrės, sidomos kur shfaqen simptomat e para dhe pacienti nuk i drejtohet spitalit qė nė orėt e para kur ai ndjen shqetėsimet mė tė para, tė cilat vazhdojnė pėr mė tepėr se dhjetė minuta. Por ėshtė e vėrtetė se ataku i zemrės nuk ėshtė pėrherė i paparashikueshėm, pėrkundrazi, mė shpesh fillon me njė intensitet tė moderuar tė lokalizuar nė qendėr tė kraharorit, qė herė shfaqet e herė zhduket. Kur kėto shenja “alarmi” i shfaqen ēdo personi, i lind dyshimi se diēka po ndodh. Pėr kėtė arsye ėshtė e rėndėsishme qė tė njihen mėnyrat sesi shfaqet ataku kardiak dhe ēfarė duhet bėrė nė ato momente.
  Ēfarė ndodh gjatė njė ataku kardiak?
  Para se tė ndodhė ataku kardiak, trombocit i mpiksur gjaku mbyll arterien e zemrės duke bllokuar kalimin e gjakut nga zemra pėr nė vena dhe arterie. Nė kėtė situatė muskuli i kėsaj zone fillon tė vdesė dhe ky ėshtė ataku miokardiak. Ekzistojnė mjekime farmaceutike qė ulin mundėsitė e mpiksjes sė kėtyre trombociteve, po ashtu ka mjekime qė lirojnė arterien nga koagulimi i gjakut, si dhe ėshtė e mundur qė vena e bllokuar tė hapet me njė operacion kirurgjikal. Nė kėtė mėnyrė, ataku kardiak mund tė parandalohet pėrkohėsisht. Trajtimi mund tė jetė mė shumė efikas kur ndėrhyrja kirurgjikale bėhet nė orėt e para kur shfaqen shenjat e atakut kardiak.

  Faktorėt qė shkaktojnė atakun miokardial janė:
  -Njė tromb qė bllokon totalisht ose pjesėrisht lumenin
  -Mosha, seksi
  -Histori familjare pėr sėmundje aterosklerotike
  -Duhani, pėrdorimi i kokainės
  -Diabeti melit
  -Hipertensioni
  -Obeziteti
  -Rritja e nivelit tė homocisteinės
  -Jeta sedentare
  -Stresi psiko-social
  -Sėmundjet perivaskulare
  -Higjiena e varfėr orale


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:09


  7-Pagjumėsia (Insomnia)

  Ērregullimet e gjumit pėrfshijnė disomnitė dhe parasomnitė.
  Nė disomnitė, siē janė insomnia (pagjumėsia) dhe hipersomnia, simptoma kryesore ėshtė ērregullimi i sasisė dhe cilėsisė sė gjumit tė bėrė. Nė kėto kushte trupi juaj do tė jetė gjithmonė i lodhur po ashtu edhe sistemi nervor.
  Nė parasomnitė, siē janė tmerrimi nė gjumė, urinimi nė shtrat dhe tė ecurit nė gjumė, simptoma kryesore ėshtė njė ngjarje e pazakonte qė ērregullon gjumin. Ky ėshtė njė ērregullim qė nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve prekin fėmijėt e vegjėl, gjendje e cila mund tė zgjasė deri nė moshėn 15-vjeēare.

  Ē'farė ėshtė insomnia?!

  Kėrkesa e madhe pėr ilaēe gjumi ėshtė njė simptomė e pėrhapjes sė insomnisė (pamundėsisė pėr tė tė zėnė gjumi). Njė vėzhgim tregonte se 6% e burrave dhe 14% e grave raportonin se vuanin nga ky lloj ērregullimi tė gjumit. Ka shumė shkaqe dhe lloje tė insomnisė. Disa insomniakė i zė gjumi lehtė, por shohin ėndrra sikur janė zgjuar. Si rrjedhojė kur zgjohen, ata ndjehen sikur po pėrpiqeshin ende qė tė flinin. Tė tjerė e kanė tė vėshtirė qė t’i zėrė gjumi pėr shkak tė ankthit, frikės, stresit, depresionit ose problemeve tė tjera. Drogat gjithashtu ērregullojnė ciklin normal tė gjumit. Disa insomniakė vuajnė nga njė gjendje e njohur si Apnea e gjumit. Ata i zė gjumi lehtė, por ēohen pasi u ndalet frymėmarrja dhe zgjohen duke gulēuar pėr ajėr.

  Kėshilla pėr personat qė vuajnė nga pagjumėsia:
  1. Ushtrimet ju ndihmojnė qė tė flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se tė shkoni nė shtrat.
  2. Shkruajini shqetėsimet tuaja nė vend qė tė filloni t’i risillni ato nė mend ndėrsa pėrpiqeni qė tė flini gjumė.
  3. Njė dush i ngrohtė para se tė shkoni nė shtrat do t’u vinte shumė nė ndihmė.
  4. Konsumimi i alkoolit mund tė shqetėsojė gjumin tuaj tė natės, kėshtu qė njė ēaj i ngrohtė me kamomil do tė ishte njė zgjidhje shumė e mirė pėr tė rėnė nė gjumė.
  5. Evitoni konsumimin e pijeve qė pėrmbajnė kafeinė (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natėn vonė.
  6. Sigurohuni qė tė jeni shumė rehat nė shtrat. Shtrati vetė duhet tė jetė i ajrosur dhe i ngrohtė.
  7. Nė dhomėn tuaj krijoni njė mjedis tė qetė dhe tė ngrohtė.
  8. Mos shkoni nė shtrat derisa tė ndiheni tė lodhur.
  9. Seksi para se tė jetė koha pėr gjumė mund tė jetė njė mėnyrė pėr tė pėrafruar gjumin tuaj. Meshkujt mund tė flenė pas seksit, ndėrkohė qė femrat mund tė mbeten shumė energjike.
  10. Lexoni njė libėr derisa tė ndiheni tė pėrgjumur. Nėse nuk jeni nė gjendje tė flini, ēohuni pėrsėri. Uluni dėgjoni pak muzikė ose vazhdoni tė lexoni derisa tė kalojė gjysmė ore. Atėherė gjumi me siguri qė nuk do “t’u bėjė naze”.
  11. Zgjohuni nė mėngjes nė tė njėjtėn orė ēdo ditė. Vini orėn nė zile dhe ēohuni menjėherė nga shtrati, edhe nėse natėn e shkuar keni qėndruar zgjuar deri vonė. Nė kėtė mėnyrė, nė fund tė ditės ju do tė ndiheni mė tė lodhur dhe do tė flini nė kohėn e duhur. Nėse e bėni kėtė gjė pėr disa ditė tė mjaftueshme, do tė sistemoni me sukses kohėn pėr gjumė.
  12. Pėr udhėtime tė gjata me avion apo ose autobus, do tė ishte mirė qė tė merrni njė pilulė pėr gjumin nėse keni probleme me gjumin. Kjo duhet tė jetė njė pilulė shumė shpejt e efektshme me njė efekt tė limituar nga 5-6 orė. Duhet tė konsultoheni me mjekun tuaj personal para se tė merri medikamentin.
  Shumė njerėz kanė gjetur si zgjidhje mjekime barishtore pėr tė fjetur, nė vend qė tė pėrdorin ilaēe. Ata pėrdorin agnushe, sanės ose vajra aromatikė, si njė mėnyrė pėr t’u qetėsuar para se tė shkojnė nė shtrat. Kėto janė mė tė vėshtira pėr t’u provuar nga studimet shkencore, por shihen si njė eksperiment personal. Njerėzit mund tė gjejnė zgjidhjen e pagjumėsisė sė tyre duke pėrdorur mjekimet e lartpėrmendura, por duhet tė konsultohen me mjekun pėr shkak tė ndonjė efekti anėsor.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:09


  8-Kanceri nė veshka (Kidney Cancer)


  Tumoret janė shumė tė pėrhapura tek njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet e veshkave. Pėrveē gurėve, edhe tumoret duhet tė trajtohen sipas specialisteve me bimė mjekėsore, tė cilat duhet tė pėrdoren nė formėn e lėngjeve. Pėr tė evituar problemet me veshkat ėshtė e rėndėsishme qė ēdo njeri, pavarėsisht faktit nėse ėshtė i sėmurė apo jo, duhet tė konsumojė ė paktėn 2 litra ujė nė ditė.
  Tumori Wilms ėshtė mė i shpeshti tumor malinj i veshkave te fėmijėt. Mosha mė e prekur ėshtė 2-4 vjeē. Shenjat janė njė masė abdominale, shpesh shumė e madhe dhe trajtohet me nefrektomi dhe kemoterapi me ose pa rrezatim. Mund tė jetė pjesė e kompleksit WAGR ku bėn pjesė tumori Wilm, Aniridia, ka keqformime gjenitourinare, prapambetje mendore. Gjithashtu shoqėrohet me hemihipertrofi tė trupit. Pamjaftueshmeėia prerenale e veshkave ėshtė pasojė e mos furnizimit me gjak tė veshkave; shkaktohet nga hipovolemia, sepsisi, pamjaftueshmėria e zemrės, cirroza, stenoza e dyanshme e arterieve renale, shoku. Ndėrkohė qė pamjaftueshmėria renale (brendarenale) e veshkave ėshtė pasojė e patologjisė sė veshkave: shkaktohet nga procese si nekroza tubulare akute, ishemia e zgjatur (d.m.th. pamjaftueshmėria prerenale mund tė kthehet nė pamjaftueshmėri renale), glomerulonefritet, sėmundjet tubulare/intersticiale, precipitimi i kristaleve nė tubula.
  Pamjaftueshmėria postrenale e veshkave ėshtė pasojė e bllokimit tė rrugėve urinare; shkaktohet nga prostata e zmadhuar, gurėt, cikatricet/strikturat, gjaku i mpiksur, kirurgjia (sidomos histerektomia)

  Simptomat
  1-Sistemi tretės: anoreksi, pėshtjellim, tė vjella.
  2-Gjaku: hemorragji si pasojė e keqfunksionimit tė trombociteve.
  3-Ērregullime tė volumit intravaskular qė janė pasojė e humbjes tė aftėsisė sė veshkave pėr tė rregulluar pėrqendrimin e urinės.
  4-Anemia ėshtė pasojė e mos prodhimit tė eritropoetinės.
  5-Djersitje e vazhdueshme
  6-Fryrje e trupit
  7-Ethe
  8-Dobėsi
  9-Urinė e turbullt me erė tė keqe
  10-Temperaturė


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:10


  9- Leucemia (Leukemia)


  Leucemia ėshtė sėmundja e kancerit qė prek rruazat e bardha tė gjakut, tė cilat, pėr shkak tė uljes sė numrit, janė tė paafta tė kryejnė funksionin e tyre. Me shfaqjen e kėsaj sėmundjeje pėrballemi me ulje tė numrit tė rruazave tė kuqe, tė hemoglobinės dhe tė pllakėzave. Sėmundja fillon me dobėsi, lodhje tė shpejtė, dhembje nė muskuj dhe kocka, humbje oreksi, ngritje tė vogla tė temperaturės. Pas kėsaj faze, sėmundja fillon vrullshėm. Shfaqen gjakrrjedhje nga hunda, nga mishrat e dhėmbėve, nga organet e brendshme. Ekzistojnė dy lloje tė leucemisė, tė cilat pėrcaktojnė edhe zhvillimin e sėmundjes. Leucemia akute ėshtė mė e rrezikshme, pasi zhvillimi i saj bėhet me ritme tė shpejta, ndėrsa leucemia kronike mund tė vazhdojė me vite tė tėra. Kjo sėmundje ėshtė gjithmonė kronike dhe karakterizohet nga prezenca e disa celulave jonormale ose nė shumė raste leucemia karakterizohet edhe si pamjaftueshmėri e gjakut dhe e palcės kurrizore. Njė shumicė e tepruar e rruazave te bardha dhe njė pakicė fatale e rruazave tė kuqe janė karakteristikat mjekėsore tė sėmundjes, ndėrkohe ajo shkakton nė shumicėn e rasteve dhembje tė forta kokė. Tė dhėnat mjekėsore tregojnė se kurimi i saj varet shumė nga grada nė tė cilėn e kap sėmundjen pacienti. Tri shenja janė karakteristike pėr tė gjithė personat qė kanė mungesė gjaku. Pjesa mė e madhe e tyre kanė lodhje fizike, takikardi dhe janė shumė tė zbehtė.

  Simptomat
  - Ethe
  - Lodhje
  - Dhimbje tė kockave dhe muskujve
  - Dhimbje kokė
  - Infeksione tė vazhdueshme
  - Njolla nė lėkurė
  - Gjėndra tė fryra


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:10


  10 -Kanceri nė mėlēi (Liver Cancer)


  Nuk ka njė arsye tė caktuar se pėrse shfaqet sėmundja e mėlēisė, por ajo qė rekomandohet pėr tė gjithė njerėzit ėshtė “bashkėjetesa” nė njė ambient nė pastėr, pėrdorimi i ushqimeve tė shėndetshme, konsumimi i verės si dhe mospėrdorimi i pijeve alkoolike. Nga ana tjetėr, sipas specialistėve moshat e mesme janė tepėr tė prirur pėr t’u sėmurė nga sėmundjet e mėlēive nė rast se ata kanė jetuar ose pėrdorur pėr shumė kohė duhanin. Reth 15 pėr qind e viktimave tė kancerit tė mėlēisė janė mes atyre qė nuk pinė duhan dhe mes kėtij grupi, gratė kanė 2 deri 3 herė mė shumė gjasa sesa burrat qė tė preken nga kjo sėmundje. Mjekėt nuk e dinė pėrse ndodh kjo; ose ndoshta ėshtė ndikimi i pėrbashkėt e tė gjithė faktorėve si hormonet, qėndrimi pranė atyre qė pinė duhan, dieta dhe ajri i ndotur. Shenja tė tilla plogėshtia, marrja e frymės dhe kolla kronike shpesh diagnostikohen gabim si simptoma tė astmės. Sipas mjekėve mė shumė gra vdesin nga kanceri nė mėlēi sesa nga kanceri nė gji, nė vezore dhe nė uter, por megjithatė fondet pėr kėrkime mjekėsore nė fushėn e kancerit tė gjirit janė 10 herė mė tė mėdha se sa pėr kancerin e mėlēisė. Gjithashtu pėrdorimi i ushqimeve tė shėndetshme, mes tė cilave nuk duhet tė mungojė mishi dhe vera, ėshtė aleati mė i mirė pėr ta mbajtur sa mė larg sėmundjen. Duket e ēuditshme por edhe ndotja e ambientit, ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė qė ndikon nė pėrhapjen e sėmundjes sė mėlēisė. Madje nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve, ndotja e ambientit, jo vetėm nė qytete por edhe nė dhomėn ku personi jeton, ėshtė faza fillestare e shfaqjes sė sėmundjes, zhvillimit dhe evoluimit tė saj. Sipas specialistėve grimcat me pėrmasa mė tė vogla se 10mikron janė mė tė dėmshme pėr shėndetin sepse ato kanė mė shumė mundėsi pėr tė hyrė nė pjesėt e poshtme tė mėlēisė. Grimcat e ngurta kontribuojnė nė mėnyrė tė dukshme nė pakėsimin e shikimit. Deficiencat mė tė theksuara mund tė sjellin humbje nė peshė, lodhje, deficit imunitar, gjė qė demonstrohet nga infeksione tė pėrsėritura virale dhe bakteriale

  Simptomat
  - Humbje nė peshė e pashpjegueshme
  - Humbje oreksi
  - Dhimbje nė pjesėn e sipėrme tė barkut
  - Zverdhje tė lėkurės dhe syve
  - Zmadhim i mėlēisė
  - Hipoglicemi


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:10


  11-Malaria (Malaria)


  Malaria ėshtė njė infeksion i shkaktuar nga parazitė njėqelizorė, tė cilėt hyjnė nė gjak nėpėrmjet ngacmimit nga mushkonja e malaries. Kėto parazitė mund tė shfaqen nė pesė specie tė ndryshme. Dhe shumė infeksione qė shfaqen tek njeriu shkaktohen prej tyre. Njė pjesė e kėtyre parazitėve kalojnė kohė nė jetėn e njeriut tė infektuar e disa tė tjerė nė trupin e mushkonjės sė
  malaries. Tė trupi i njeriut ato pėrqendrohen nė mėlēi dhe tek rruazat e kuqe tė gjakut. Pasi hyn nė gjak ky parazit fillojnė tė shfaqen simptomat e para tė malaries. Dėmtimet qė sjell kjo sėmundje janė vdekjeprurėse. Simptomat e para shfaqen brenda pak javėve nga pickimi i mushkonjės sė malaries. Kundėr sėmundjes sė malaries janė bėrė pėrparime. Nė vitin 2005, shkencėtarėt njoftuan pėr sukses nė luftėn kundėr mushkonjės anofele dhe parazitėve tė malaries, ndėrsa njė vaksinė eksperimentale e provuar nė Mozambik, po ofron imunizimin e parė tė suksesshėm kundėr kėsaj sėmundjeje. Malaria vazhdon tė prekė vendet e varfra, duke shkaktuar ēdo vit vdekjen e 1 milionė vetave. Po ashtu edhe viti 2007 ka qenė njė progres i vėrtetė nė luftėn kundėr malaries. Nga malaria rezultojnė tė prekur rreth 500 milionė njerėz nė botė dhe rreth 2 milionė tė vdekur ēdo vit. Kjo ėshtė njė sėmundje tropikale dhe ėshtė shumė e rrallė nė SHBA.

  Simptomat
  - Temperaturė e lartė
  - Lodhje
  - Dhimbje kokė
  - Dhimbje muskujsh
  - Ērregullime me aparatin tretės
  - Tė vjella
  - Ndjesi tė fikėti


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:11


  12-Melanoma (Melanoma)


  Melanoma ėshtė forma mė e pėrhapur nė botė e kancerit tė lėkurės. Nėse nuk kapet nė kohė, i prekuri nga kjo sėmundje mund tė humbasė jetėn. Disa tipa nishanesh kanė karakter malinj dhe pėrbėjnė njė rrezik pėr shfaqjen e sėmundjes sė rrezikshme. Sipas ekspertėve evidentimi dhe kurimi nė stadin fillestar nuk pėrbėn rrezik pėr jetėn e personit. Por, nėse ajo ka pėrparuar deri nė metastaza, ėshtė tepėr rezistente ndaj trajtimit me ilaēe dhe rreze. Sipas studimeve tė kryera nė vende tė ndryshme tė botės, vetėm 2-3 pėr qind e pacientėve, tė cilėve melanoma i ka kaluar nė fazėn e metastazės, jetojnė deri nė 5 vjet. Prandaj mjekėt kėshillojnė vizita tė vazhdueshme te specialistėt pėr nishanet e rrezikshme. Personat me rrezikshmėri tė lartė janė ata qė kanė njė numėr tė madh nishanesh nė trup, personat me lėkurė tė ēelėt dhe sy tė kaltėr. Tė rrezikuar janė gjithashtu edhe ata qė punojnė nė ambiente tė hapura, apo qėndrojnė pėr orė tė tėra nė diell. Mė e pėrhapur melanoma ėshtė tek moshat e rritura, mbi 35-vjeē, por rastet e shfaqjes sė kėtij kanceri tek fėmijėt nuk mungojnė. Pėrveē tendencės gjenetike, ekspozimi i gjatė nė diell ėshtė njė nga faktorėt kryesorė, qė ndikojnė nė shfaqjen e melanomės. Kjo sėmundje mund tė shfaqet nė moshė tė rritur edhe tek ata individė, tė cilėt nė fėmijėri kanė pasur djegie dhe plagė tė shkaktuara nga rrezet e diellit.

  Simptomat
  - Njolla tė errėta nė lėkurė
  - Enė tė vogla gjaku qė shihen me sy tė lirė
  - Njolla tė kuq, tė ashpra, tė trashė
  - Pjesa mė e madhe e melanomės ėshtė kafe nė tė zezė
  - Ndryshimi i masės, ngjyrės apo lartėsimi i nishaneve
  - Shfaqja e njė nishani kur tė jeni rritur


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:11


  13-Meningjiti (Meningitis)


  Meningjiti ėshtė njė infeksion viral ose bakterial i meningeve, tė cilat janė veshjet e trurit. Tipi i shfaqjes sė sėmundjes ndryshon nė varėsi tė shkaktarit tė meningjitit nga viruset, bakteret, kėrpudhat. Meningjiti viral shfaqet pothuajse nė tė njėjtat kondita brenda katėr ose dhjetė ditėve. Kėshtu pjesa mė e madhe e fėmijėve qė dallojnė kėto simptoma kanė mundėsi pėr tė kuruar nė kohė sėmundjen pa u shfaqur dhimbjet e forta tė kokės dhe lodhja e rėnduar. Shfaqja e sėmundjes sė meningjitit shoqėrohet edhe me simptomat e saj tė para, si dhe me theksimin e tyre me avancimin e sėmundjes. Nė shenjat e para dallojnė duart dhe kėmbėt e ftohta, dhimbje nė kėmbė dhe ndryshime anormale tė ngjyrės sė lėkurės. Sėmundja e meningjitit shfaqet nė muajt e dimrit. Ajo mund tė zhvillohet me hapa tė shpejtė dhe nė format mė serioze tė shfaqjes meningjiti mund tė shfaqet shkatėrruese, madje dhe vdekjeprurėse. Fėmijėt nėn moshėn njė vjeē janė mė tė rrezikuar, krahasuar mė fėmijėt nga mosha njė deri nė pesė vjeē. Meningjiti viral ose “jobakterial” ėshtė tipi mė i zakonshėm i shfaqjes sė kėsaj sėmundjeje. Simptomat shfaqen brenda 10 ditėve. Nė SHBA, ēdo vit rezultojnė 25 000-50 000 tė shtruar nė spital me meningjit viral. Ndėrsa meningjiti bakterial shfaqet te fėmijėt dhe tė rriturit dhe ėshtė fatal nėse nuk kurohet menjėherė.

  Simptomat
  - Dhimbje kokė
  - Mpirje tė qafės
  - Ethe
  - Temperaturė
  - Tė vjella
  - Gjendje tė fikėti
  - Njolla tė errėta nė lėkurė
  - Pėrgjumje


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:11


  14-Migrena (Migraine)


  Migrena ėshtė tipi mė i pėrhapur i sėmundjeve tė dhembjeve tė kokės. Shumė persona tė sėmurė me migrenė kanė kaluar kriza tė forta tė cilat mund tė ndodhin nė raste tė veēanta. Dhimbja mė e zakonshme e kokės nė rastet e migrenės shfaqet duke pulsuar dhe shpesh shoqėrohet me tė vjella dhe ndryshime nė shikim. Disa lloje tė migrenės shoqėrohen me dhimbje tė forta kokė, por jo ēdo dhimbje e fortė e kokės ėshtė migrenė. Ajo kap shifrėn mbi 10% tė popullsisė dhe ēdokush mund tė provojė migrenėn, megjithatė trashėgimia gjenetike dhe faktorė tė tjerė socialė kanė njė ndikim tė rėndėsishėm. Pas pubertetit, tek 1/3 e femrave dhe meshkujve shfaqet migrena pėr shkak tė ndryshimeve hormonale. Femrat janė veēanėrisht tė prekura gjatė ditėve tė paraardhjes sė menstruacioneve, si dhe gjatė tre muajve tė parė tė shtatzėnisė apo menopauzės. Nuk ka njė kurė tė pėrcaktuar por vendoset njė trajtim mjekėsor qė ndihmon. Pavarėsisht kėrkimeve tė vazhdueshme, shkencėtarėt akoma nuk kanė mundur tė gjejnė ekzaktėsisht arsyen e vėrtetė pse shfaqet migrena. Dhimbja e migrenės ėshtė e lidhur me grumbullimin e qelizave tė gjakut dhe irritimin e nervave tė trurit. Serotonina kimike nė tru duket tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė proces ashtu si vepron edhe nė procese tė tjera, siē janė depresioni apo ērregullimet e tė ngrėnit.

  Simptomat
  - Dhimbje kokė
  - Tė vjella
  - Gjendje tė fikėti
  - Humbje oreksi
  - Lodhje
  - Gjendje nervozizmi
  - Probleme me shikimin


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:12


  15-Menopauza (Menopause)


  Menopauza, pra ndalimi i menstruacioneve vjen si rezultat i ndalimit tė prodhimit prej vezoreve tė gruas i hormoneve femėrore estrogjen dhe progresteron. Janė kėto hormonet, tė cilat nė nxitjen e hormoneve tė tjera nė kohėn qė gruaja ishte pjellore e pėrgatisin trupin e saj nė mėnyrė ciklike, ēdo muaj pėr tė pritur shtatzėninė dhe qė pastaj nė mungesė tė saj realizonin menstruacionet. Ndalimi i prodhimit tė kėtyre hormoneve nė menopauze pėrveēse shkakton ndalimin e menstruacioneve dhe humbjen e aftėsisė pjellore tek gruaja, ėshtė pėrgjegjės, edhe pėr ankesa tė tjera tė grave nė kėtė periudhė. Ndryshimi i nivelit tė hormoneve estrogjen, progresteron fillon qė nė pre menopauze, ku nga rritja e nivelit i kėtyre hormoneve, niveli i estrogjenit rritet, ndėrsa ai i progresteronit ulet. Shkencėtarėt sqarojnė ndikimin negativ tė stresit me ndikimin e tij nė ekuilibrin e hormoneve nė organizėm, gjė qė mund tė pėrshpejtojė plakjen e vezoreve. Njė hulumtim i kryer nė Francė, ka bėrė tė ditur se, gratė tė cilat nė vendin e tyre tė punės janė tė ekspozuara ndaj stresit, hyjnė nė menopauzė mė herėt sesa ėshtė e zakonshme. Shkak pėr menopauzėn e hershme ėshtė edhe pirja e duhanit.


  Simptomat
  - Ērregullime menstruale
  - Afshe tė nxehta
  - Skuqje tė fytyrės, kraharorit
  - Djersitje e rrahje tė shpeshta tė zemrės
  - Dhimbje gjatė aktit seksual
  - Rėnie nė peshė
  - Nė disa raste mund tė shfaqet edhe diabeti
  - Rritet niveli i kolesterolit nė gjak


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:12


  16-Miopatia (Miopaty)


  Miopatia ėshtė njė term i pėrgjithshėm qė i referohet ēdo sėmundjeje skeletore muskulore ose ērregullimi neuromuskular. Miopatia mund tė merret ose trashėgohet dhe mund tė ndodhė nė lindje ose mė vonė nė jetė. Miopatitė ndodhin si rezultat i ērregullimit tė endokrinės, infeksionit tė muskujve ose enjtjes, ilaēeve dhe mutacionit tė geneve. Sėmundjet e muskujve skeletorė ose miopatitė janė ērregullime me ndryshime strukturore ose ērregullim i funksionit tė muskujve. Kėto kushte mund tė jenė tė ndryshme nga sėmundje tė tjera dhe simptoma kryesore ėshtė dobėsia e muskujve, qė mund tė jetė me intervale ose e vazhdueshme. Ashtu si distrofia muskulare edhe kjo sėmundje i referohet njė grup sėmundjeje gjenetike qė karakterizohen nga dobėsia progresive, degjenerimi i muskujve skeletorė qė kontrollojnė lėvizjet. Zakonisht personat qė vuajnė nga miopatia janė me probleme muskulare qė nė lindje ose nisin t’i shfaqen shqetėsimet edhe gjatė viteve tė mėvonshme tė jetės. Sėmundja ėshtė e trashėgueshme nga njėri nga prindėrit, por, pėrpos kėsaj, ajo mund tė ndodhė edhe pėr shkak tė ērregullimit tė endokrinės, e cila ėshtė pėrgjegjėse direkte pėr sėmundjen.

  Simptomat
  -Dobėsim i muskujve tė krahėve
  -Dobėsim i muskujve skeletorė
  -Kanė vėshtirėsi nė ecje
  -Shtrėngim i muskujve tė zemrės
  -Shtrėngim dhe dobėsim i muskujve tė mushkėrive
  -Dobėsim progresiv.


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:13


  17-Obeziteti (Obesity)


  Gjatė dhjetėvjeēarėve tė fundit mbipesha, pra obeziteti ėshtė shpeshtuar sė tepėrmi thuajse kudo nė botė. Mė shumė se 1 miliard njerėz nė botė janė sot me mbipeshė trupore, nga tė cilėt 300 milionė tė dhjamosur rėndė. Nė Evropė nga viti 1980 e kėtej numri i njerėzve obezė ėshtė rritur tri herė. Alarmi ėshtė se ai po rritet edhe tek fėmijėt. Nga viti 1970 numri i tė rinjve dhe fėmijėve obezė ose me peshė tė tepėrt trupore nė Evropė ėshtė rritur 10 herė. E keqja e obezitetit nuk ėshtė vetėm estetike. Ai krijon sėmundje dhe vret. Madje ėshtė njė nga shkaktarėt kryesorė pėr lindjen dhe rėndimin e sėmundjeve tė njė liste tė gjatė sėmundjesh kronike. Mbipesha ėshtė bėrė faktor ndikues pėr rreth 600 milionė njerėz me hipertoni arteriale, 177 milionė tė sėmurė me diabet, 20 milionė tė prekur nga kanceri dhe 20 milionė me sėmundje tė zemrės e tė arterieve tė trurit. Obeziteti dhe shfaqja e sėmundjeve tė tjera tė zemrės, hipertensioni, kanceri, diabeti, niveli i lartė kolestrolit, u bėnė shkak pėr vdekjen e shumė tė sėmurėve. Mbipesha shfaqej si faktor nxitės i 10 tipave tė kancerit dhe sėmundjeve tė ndryshme. Sipas studimeve mė tė fundit tė realizuara nga shkencėtarė e ekspertė tė njohur nė SHBA dhe nė Evropė, ka rezultuar se obeziteti ėshtė shkaktar i kancerit tė gjirit dhe mitrės rreth 189 pėr qind.

  Simptomat
  - Dėshirė pėr ushqime tė thata pa vitamina
  - Shėndoshje e vazhdueshme dhe pa ndėrprerje
  - Ulet presioni i gjakut
  - Personave u shtohen edhe sėmundjet e zemrės
  - Ndjehen gjithmonė tė pangopur


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:13


  18-Osteoporoza (Osteoporosis)


  Osteoporoza ėshtė njė ērregullim apo sėmundje e kockave. Kockat si pasojė e sėmundjes sa vijnė e bėhen mė tė holla, e humbasin forcėn e tyre dhe bėhen lehtėsisht tė thyeshme. Ato mund tė thyhen gjatė lėvizjes apo veprimtarive tė ndryshme gjatė ditės, prandaj duhet pasur kujdes, nė kohėn kur sėmundja ka pėrparuar shumė. Mė tė predispozuar pėr tė shfaqur osteoporozėn janė femrat, sidomos mbi moshėn 40 vjeē, apo pas menopauzės.
  Osteoporoza ėshtė njė sėmundje joneoplastike e kockės, qė nė heshtje cilėsohet edhe si patologjia e shekullit. Sipas statistikave, njė nė tre meshkuj mbi tė 50-at vuan nga kjo sėmundje. Por edhe femrat vuajnė nga kjo sėmundje e kockave. Treguesit thonė se 1 nė 5 gra vuan nga osteoporoza. Por nga vjen kjo sėmundje dhe cilat janė shkaqet qė ēojnė nė shfaqjen e saj? Osteoporoza ėshtė njė sėmundje qė prek skeletin e njeriut, e cila vepron duke rralluar indin kockor. Prandaj kjo sėmundje quhet edhe patologjia e frakturave tė kockave. Ajo shkaktohet nga mungesa e Estrogjenit gjatė menopauzės te femrat, nga mungesa e ushtrimit fizik, nga rritja e nivelit tė hormoneve glukokortikoide, nga hipertiroidizmi, si edhe nga mungesa e kalciumit. Pėrgjithėsisht osteoporoza nuk shfaq asnjė shenjė apo simptomė nė trupin e njeriut. E vetmja simptomė ėshtė thyerja ose fraktura e kockave. Shpesh quhet sėmundje e heshtur sepse ajo nuk ka simptoma dhe njerėzit ndoshta nuk e dinė se janė prekur prej saj derisa fillojnė tė ndjejnė dhimbje nė kurriz ose pėsojnė ndonjė frakture nė kockė.

  Simptomat
  - Dhimbje shpine
  - Humbje nė gjatėsinė trupore
  - Deformim
  - Reduktim nė funksionet pulmonare
  - Kockat pėsojnė lehtėsisht fraktura
  - Dėmtohet shtylla kurrizore dhe gjuri


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:13


  19-Parkinsoni (Parkinson’s Disease)


  Parkinsoni ėshtė njė sėmundje neurologjike dhe shenjat e dukshme tė saj janė dridhjet, veēanėrisht tė gjymtyrėve. Me pėrparimin e sėmundjes, simptomat shtohen. Vėshtirėsitė qė shoqėrojnė sėmundjen e parkinsonit janė dridhjet, bllokimi i muskujve, ngadalėsimi i lėvizjeve, vėshtirėsitė pėr tė ruajtur balancėn gjatė ecjes dhe humbja e kujtesės pėr rreth 20 pėr qind tė pacientėve. Sipas organizatės botėrore tė shėndetėsisė, 4 milionė njerėz vuajnė nga sėmundja e parkinsonit. Por kjo shihėr parashikohet tė rritet ndėrsa shumė vende tė zhvilluara vazhdojnė tė njoftojnė mbi rritjen e numrit tė popullatės sė moshuar. Nė Shtetet e Bashkuara ka rreth 1 milionė e 500 mijė vetė tė diagnostikuar me parkinson. Sėmundja fillon tė shfaqet kryesisht tek njerėzit e moshės 60-65 vjeē. Ilaēet duket se bėjnė efekt nė vitet e para tė prekjes, por mė vonė kėto efekte dobėsohen.
  Trajtimi i parkinsonit ėshtė treguar i suksesshėm tek 25 pėr qind e pacientėve, tė cilėt iu nėnshtruan operacionit pėr stimulimin e thellė tė trurit. Elektrodat vendosen nė njė zonė tė trurit tė njohur me emrin subthalamic nuckleus qė nxit veprimtarinė e tepruar tė trurit. Elektrodat lidhen me njė aparat tė vendosur nė gjoks. Nė kėtė mėnyrė, elektrodat dėrgojnė njė sinjal pėr qetėsimin e dridhjeve dhe zhbllokimin e muskujve.

  Simptomat
  - Dridhje e duarve
  - Dridhje edhe nė gjendje qetėsie
  - Muskujt e dorės dhe tė krahut nė pėrgjithėsi janė tė ngurtė
  - Kėta pacientė kanė vėshtirėsi nė ecje
  - Nuk e mbajnė dot ekuilibrin
  - Nė faza tė rėnduara tė sėmundjes pacientėt rrėzohen shpesh


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:14


  20-Pneumonia (Pneumonia)


  Pneumonia ėshtė njė infeksion i mushkėrive. Pjesa dėrrmuese shkaktohet nga infeksione bakteriale apo infeksioni pneumatik i shkaktuar nga bakteri Streptocoēus. Gjithnjė dhe mė tipike pėr kėtė grup janė bėrė sėmundje dhe vdekjet nga pneumonia, gripi dhe bllokimi kronik i mushkėrive. Njė ndėr faktorėt kryesorė tė shfaqjes sė sėmundjes ėshtė edhe niveli i lartė i ndotjes, ku jeton personi. Ky nivel lidhet ngushtė jo vetėm me ajrin brenda shtėpisė sė tij, por edhe ajrin nė qytetin ku banon. Pėrveē shkaqeve natyrorė qė ndikojnė drejtpėrsėdrejti nė shfaqjen e sėmundjeve pneumonare, siē janė pėrdorimi i duhanit dhe niveli i lartė i ndotjes, mund tė preken nga kėto sėmundje kryesisht edhe ata pacientė, tė cilėt e kanė sėmundjen tė trashėguar nga prindėrit e tyre. Nė kėtė rast sėmundjet e mushkėrive, tė bronkiteve quhen tė hershme dhe ėshtė mė e vėshtirė pėr t’i diagnostikuar.

  Simptomat
  - Kollė e madhe
  - Bllokim i mushkėrive deri nė rrugėt e frymėmarrjes
  - Nė ndonjė rast edhe bllokim i kordave zanore (ikėn zėri)
  - Zverdhje e personave
  - Dobėsi fizike


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:14


  21-Poliomieliti (Polio)


  Poliomeliti ėshtė njė sėmundje infektive e shkaktuar nga njė virus, i cili pushton sistemin nervor dhe mund tė shkaktojė paralizėn totale brenda pak orėsh. Zakonisht prek fėmijėt nėn pesė vjeē. Simptomat fillestare janė temperatura, lodhja, dhimbja e kokės tė vjellat dhe mpirja e qafės dhe e gjymtyrėve. Njė nė 200 infektime ēon nė paralizė tė pakthyeshme dhe 5 ose 10 % e tė paralizuarve nga poliomeliti vdesin, kur muskujt e tyre tė frymėmarrjes paralizohen. Nuk ekziston asnjė kurė pėr poliomelitin. E vetmja mbrojtje ėshtė vaksina, e cila duhet tė merret disa herė. Qqllimi i Rotary International, njė organizatė shėndetėsore, ėshtė ērrėnjosja e sėmundjes sė poliomelitit. 10 vendet qė mbeten tė prekura nga epidemia e poliomelitit janė India, Pakistani, Nigeria, Afganistani, Somalia, Egjipti, Angola, Etiopia dhe Sudani. Nė vitin 1988, bota shėnoi 350 mijė raste tė prekjes nga poliomeliti. Me kalimin e kohės, rastet kėsaj sėmundjeje u pakėsuan dhe nė vitin 2005 u regjistruan vetėm 1mijė e 500 raste. Sėmundja e poliomelitit tani ėshtė e pranishme nė vetėm 6 vende; Egjipt, Niger, Nigeri, Afganistan, Pakistan dhe Indi. India parashikonte qė nė vitin 2006 tė mos kishte asnjė rast tė kėsaj sėmundjeje.

  Simptomat
  - Temperatura
  - Lodhja
  - Dhimbja e kokės
  - Tė vjella
  - Mpirja e qafės
  - Mpirja e gjymtyrėve


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:14


  22-Kanceri i prostatės (Prostate Cancer)


  Kanceri i prostatės godet ēdo vit rreth 12 pėr qind tė popullsisė botėrore. Niveli i vdekshmėrisė ka pėsuar rėnie me 9 pėr qind qė nga viti 1985 deri nė 1998. Mbijetesa prej pesė vjetėsh, pasi ėshtė identifikuar dhe kuruar tumori, ėshtė rritur me 15 pėr qind kėto 15 vitet e fundit. Nė Evropė nga ky lloj tumori janė tė prekur 40 nė 100 mijė persona, ndėrsa nė USA 70 nė 100 mijė. Por nuk ėshtė e thėnė qė tė gjithė ata qė kanė njė hiperplasi beninje zhvillojnė tumorin e prostatės. Studimet shkencore akoma nuk kanė arritur tė zbulojnė se pėrse disa meshkuj sėmuren dhe disa tė tjerė jo. Specialistėt thonė se dihet qė me kalimin e viteve njė mashkull ka mundėsi mė tė mėdha pėr tė zhvilluar kėtė lloj tumori, por nuk janė identifikuar akoma faktorėt qė e shkaktojnė kėtė, pėrveē dhjamosjes. Pėr tė identifikuar prekjen e njė organizmi mashkullor nga ky lloj tumori ekziston dhe njė test i veēantė. Testi konsiston nė njė analizė tė thjeshtė gjaku nė tė cilėn matet niveli i PSA, qė ėshtė njė glikoproteinė e prodhuar nga qelizat e prostatės. Pėrqendrimi i kėsaj substance tė prodhuar nga qelizat e prostatės shtohet nė raste infeksioni, neoplasish apo hiperplasish beninje. Duhet tė pėrsėritet tė paktėn tetė herė dhe shėrben pėr tė diagnostikuar sa mė parė njė tumor. Vlera normale e PSA ėshtė 2.5 mg/ml. Nė qoftė se ky pėrqendrim ėshtė mė i lartė, atėherė do tė ishte e nevojshme tė bėni njė biopsi. Nė qoftė se gjatė biopsisė arrin nė 10 mg/ml, atėherė rreziku i krijimit tė njė tumori ėshtė rritur.

  Simptomat
  - Vėshtirėsi gjatė urinimit
  - Nevojė pėr tė urinuar shpesh
  - Mbajtje me vėshtirėsi e urinės
  - Infeksione tė rrugėve urinare
  - Gjak nė urinė


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:15


  23-Artriti reumatoid (Rheumatoid Arthritis)


  Artriti reumatoid ėshtė njė nga sėmundjet inflamatore tė ashtuquajtura “sėmundje tė indit lidhor”. Kjo ėshtė njė sėmundje kronike, qė shoqėrohet me inflamacion tė membranave sinoviale dhe formim tė tė ashtuquajturit “pannus”. Shkaku i shfaqjes sė artritit reumatoid nuk dihet. Kjo sėmundje prek femrat 3 herė mė shpesh se meshkujt. Mosha e prekur zakonisht ėshtė 20-40 vjeē. Shpesh pacientėt e diagnostikuar kanė antigenin HLA-DR4. 50-75% e pacientėve me diagnozėn e artritit reumatoid “shėrohen” brenda dy vjetėsh. Kėta pacientė zakonisht nuk kanė faktor reumatoid dhe kanė funksion tė mirė tė kyēeve. Pacientėve qė vijojnė tė kenė simptomat e artritit reumatoid edhe pas 2 vjetėve, u shkurtohet jeta mesatarisht me 10-15 vjet. Kėta pacientė duhen trajtuar nė mėnyrė mė agresive. Tek dikush qė ka prirje pėr t’u kapur nga kjo sėmundje, mundet qė disa lloj infektimesh tė bėjnė qė ajo tė shpėrthejė. Studiuesit nuk kanė arritur akoma tė sqarojnė shkaqet qė ēojnė nė artritin reumatik. Me sa duket ka shumė faktorė qė marrin pjesė. Ėshtė konstatuar se ka disa prirje tė trashėgueshme qė pėrbėjnė njė rrezik mė tė madh pėr t’u kapur nga artriti reumatik. Po ashtu edhe rreziku pėr t’u kapur nga njė variant mė i rėndė i sėmundjes mund tė jetė gjithashtu i trashėgueshėm.

  Simptomat
  - Ėshtė simetrik, prek gjunjėt, kėmbėt, kyēet
  - Simptomat janė mė tė forta nė mėngjes
  - Vėshtirėsi pėr t’u larė, veshur
  - Xhunga nėn lėkurė
  - Shkakton shformime karakteristike tė gjymtyrėve
  - Pėrparimi shoqėrohet dhe me shkatėrrim tė kėrcit tė kyēeve


  ________________________________
  avatar
  Daniela
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 403
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ketu...
  Profesioni : Jua them pasi te mbaroj shkollen
  Pikėt : 239
  Vlersuar : 17
  Data e Regjistrimit : 14/04/2008
  Humor : Me pelqen Humori

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Daniela prej Wed 23 Jul 2008, 00:15


  24-Measles (Rubeola)


  Infeksioni i rubeoles i marrė nga nėna gjatė muajit tė katėrt tė shtatzėnisė mund tė ketė efekte serioze nė lindjen e fėmijės. Virusi i rubeoles i kontaktuar nga njė fėmijė i vogėl ose i rritur ėshtė nė mėnyrė tė dukshme mė i dėmshėm dhe mund tė ndodhė pa simptoma tė dukshme, por ėshtė shumė ngjitės nga njė nėnė qė ėshtė nė muajt e parė tė shtatzėnisė. Megjithatė, fėmija i lindur me rubeolė tė bashkėlindur mund tė ketė njė variet me probleme fizike. Kėtu pėrfshihen: humbja e dėgjimit, e shikimit, kataraktisė dhe diferenca neurololgjike tė shfaqura nė formėn e paralizave tė shkallėve tė ndryshme. Mund tė jenė gjithashtu probleme zemre, mėlēie dhe mushkėrish. Gjithashtu edhe probleme tė sjelljes. Megjithatė ekspozimi ndaj virusit ėshtė i lidhur me probleme tė ndryshme, pėrafėrsisht 20 pėr qind tė sapolindurve nuk shfaqin efekte nga virusi. Ka epidemi tė ndryshme rubeole. Njė test i thjeshtė gjaku mund tė dalloje nėse njė individ e ka pasur rubeolen dhe nėse duhet tė imunizohet me vaksine. Njė epidemi qė ra nė 1971 u parandalua nga pėrhapja e vaksinave kundėr rubeolės. Njė fėmijė i ekspozuar nga rubeola duhet tė ndiqet nga njė specialist nė muajt e parė me ndėrhyrjet pėrkatėse nė intervale tė rregullta.

  Simptomat
  - Simptomat shfaqen pas 8-12 ditė nga kontakti me njė tė infektuar
  - Kollė
  - Rrjedhje hundėsh
  - Ndjesi tė vjellash
  - Lodhje e pėrgjithshme
  - Sy tė skuqur
  - Temperaturė


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: 30 semundjet ne trupin e njeriut

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 04:00