Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  10 udhezimet qė duhet tė ndiqni pėr tė mbajtur trupin tuaj nė formė.

  Share
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  10 udhezimet qė duhet tė ndiqni pėr tė mbajtur trupin tuaj nė formė.

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 19 Jul 2008, 23:19


  10 udhezimet qė duhet tė ndiqni pėr tė mbajtur trupin tuaj nė formė:

  Trup i shėndetshėm ėshtė njė frazė qė pėrfshin disa kuptime. Idetė qė ju vijnė nė mend janė mė tepėr individuale sesa standarde. Gjithmonė ėshtė e ēuditshme tė dėgjosh njerėzit kur thonė se trupi i shėndetshėm pėr shumė njerėz mund tė prezantohet nga njė formė e mirė fizike, apo siē thuhet nė gjuhėn mjekėsore, shėndet kardiovaskular. Nė tė njėjtėn palestėr, megjithatė, ēdo ditė mund tė shohėsh njerėz, tė cilėt duken njėsoj si disa vjet tė shkuara. Pėrse kėta individė nuk kanė ndryshuar aspak pėr kaq kohė? U mungojnė njohuritė nė kėtė fushė? Apo nuk po stėrviten me intensitetin e duhur? Mė poshtė po ju paraqesim dhe rekomandime ose hapa tė thjeshtė pėr tė ndihmuar transformimin e trupit tė vjetėr, nė njė tė ri, mė tė shėndetshėm.


  ________________________________
  avatar
  SyKaltra
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Pisces
  Numri i Postimeve : 291
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Ne shtepi
  Profesioni : Shitese
  Pikėt : 146
  Vlersuar : 15
  Data e Regjistrimit : 29/05/2008
  Humor : Fiks Fare

  Re: 10 udhezimet qė duhet tė ndiqni pėr tė mbajtur trupin tuaj nė formė.

  Mesazh nga SyKaltra prej Sat 19 Jul 2008, 23:22

  UDHEZIMET:

  1.Pini sa mė shumė ujė.


  Uji ėshtė njė element i rėndėsishėm pėr organizmin e njeriut. Pini sa mė shumė ujė gjatė ditės. Rekomandimi ditor pėr ujė ėshtė 8-10 gota nė ditė. Uji ėshtė shumė i rėndėsishėm, sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shpėlan organizmin gjatė ditės dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr funksionimin e kyēeve tė trupit, si gjunjėt dhe bėrrylat. Njė e mirė tjetėr e ujit ėshtė qė tė bėn tė ndjehesh i ngopur, pa ngrėnė shumė kalori. Gjithashtu, organizmi funksionon nė mėnyrė optimale kur nuk ėshtė i dehidratuar. Pėr ēdo 2 pėr qind dehidratim, muskujt humbin 14 pėr qind fuqi.  2.Konsumoni ushqim cilėsor.

  Trupi ėshtė njė si makinė, dhe si ēdo makinė ai ka nevojė pėr karburant pėr tė funksionuar mirė, madje karburant me cilėsi. Mbani mend, makinėn mund ta ndėrroni sa herė qė tė doni, por trupin e keni deri sa tė vdisni, kėshtu qė trajtojeni mirė. Zakonisht, 5-6 porcione tė vogla ushqimi ėshtė mė mirė sesa tre porcione: mėngjes, drekė dhe darkė, qė ne jemi mėsuar tė hamė. Porcionet mė tė vogla treten mė shpejt nė sistemin e tretjes dhe i japin mė shumė energji trupit. Pėr ato qė nuk kanė mundėsi pėr proteinė pluhur, qumėshti pluhur ėshtė pothuajse njėsoj, sepse ka shumė aminoacide tė rėndėsishme pėr trupin dhe shėndetin. Kini kujdes! Kėto porcione duhet tė pėrmbajnė me tepėr proteinė dhe mė pak karbohidrate. Zakonisht dy gramė proteina pėr ēdo kilogram peshė trupi ėshtė mė se e mjaftueshme. Njė porcion ushqimi duhet tė ketė njė njėsi proteinė dhe njė njėsi karbohidratesh. Njė mėnyrė tjetėr pėr tė peshuar ėshtė me masėn e dorės. Kjo ėshtė mė e thjeshtė dhe e arsyeshme. Pėr shembull: masa e dorės grusht ėshtė njė njėsi karbohidrate, ajo ėshtė zakonisht njė patate apo njė portokall, ndėrsa masa e njė proteine ėshtė sa dora a hapur pa matur gishtat. Kjo ėshtė zakonisht masa e njė bėrxolle.  3.Konsumoni vaj ulliri.


  Ky hap ėshtė pak i ēuditshėm pėr shumė njerėz, megjithatė ėshtė shumė efikas. Pas drekės dhe darkės hani njė lugė vaj ulliri. Vaji i ullirit quhet ndryshe yndyrė e mirė dhe ndihmon nė heqjen e dhjamit nga trupi. Pėrveē kėsaj, vaji i ullirit i jep trupit energjinė e duhur pėr tė kursyer djegien e proteinave pėr energji.


  4.Shtesa ushqimore.


  Nuk ka nevojė tė pėrdorėsh tė tilla shtesa, por vetėm nėse nuk keni kohė pėr tė gatuar apo jeni i lodhur, duke pėrtypur 6 herė nė ditė. Pėrdorini me kursim.  5.Vitaminat dhe mineralet.


  Pėrdorni suplemente vitaminash dhe mineralesh. Njė tabletė multivitaminė/multimineral zakonisht mjafton pėr t’ju dhėnė sasinė e caktuar tė vitaminave. Ato zakonisht janė tė parrezikshme pėr trupin.


  6.Bėjeni zakon stėrvitjen.


  Tė paktėn tri herė nė javė, nė mėngjes, shkoni nė palestėr dhe vraponi, ose bėni biēikletė pėr 45 minuta. Pastaj, pas punės, rreth orės gjashtė apo shtatė, bėni stėrvitje me pesha pėr rreth 45 minuta. Ėshtė vėrtetuar qė diēka duhet tė pėrsėritet 21 herė para se tė bėhet zakon. Pra, tė paktėn 21 herė shtyjeni veten pėr tė shkuar nė palestėr. Atėherė do ta ndieni ndryshimin menjėherė.  7.Stėrvitje kardiovaskulare.


  Kėtu ėshtė fjala pėr vrap, not, biēikletė, patina etj. Ēdo aktivitet qė e ngre nivelin e rrahjeve tė zemrės nė zonėn e stėrvitjes pėr njė kohė tė caktuar, forcon zemrėn. Rreth 20-45 minuta, tri deri nė katėr herė nė javė, ėshtė e mjaftueshme pėr tė humbur peshėn nė mėnyrė graduale dhe tė shėndetshme. Pulsi duhet tė jetė diēka si 120-150 rrahje pėr minutė, megjithatė, ka njė formulė tė caktuar pėr kėtė.


  8.Stėrvitje force.


  Kėtu bėhet fjalė pėr stėrvitjen me pesha. Si pėr meshkujt, edhe pėr femrat stėrvitja me pesha nuk ka zėvendėsim. Ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė shtuar masė muskulore, qė ndihmon nė djegien mė tė shpejtė tė kalorive dhe ndihmon nė zbukurimin e formave tė trupit. Tri deri nė katėr herė nė javė, 30 minuta deri nė njė orė, ėshtė e mjaftueshme pėr tė arritur kėtė synim.  9.Ē'lodhuni.

  Trupi ka nevojė pėr ēlodhje. Kur bėni stėrvitje organizmi futet nė njė fazė stresi fizik dhe vetėm ēlodhja e ndihmon pėr t’u rikuperuar. Duhen tė paktėn shtatė deri nė tetė orė gjumė dhe gjysmė ore gjumė pasdite ėshtė mjaftueshėm pėr tė ēlodhur organizmin, megjithėse ka shumė faktorė qė e ndikojnė gjumin, si pėr shembull: cilėsia e gjumit, volumi i stresit mbi trupin dhe ndryshimet gjenetike. Shumė njerėz ēlodhen me 5 apo 6 orė gjumė, ndėrsa shumė tė tjerė kanė nevojė pėr 8 apo 9 orė. Shikoni me kujdes dhe studioni trupin tuaj. Nuk ka tregues mė tė saktė sesa vetė trupi.


  10.Stėrvituni me njė shok.


  Kjo mund tė jetė kėshilla mė e rėndėsishme qė ju jepet. Ndjehemi gjithmonė mė tė rehatshėm kur kemi dikė me vete. Ndaloni dhe mendoni pėr njė minutė. Kur niseni pėr tė blerė diēka nė dyqan, gjithmonė merrni njė shok me vete, pėr t’ju ndihmuar dhe pėr tė kaluar atė fazėn e parehatshme tė zgjedhjes sė rrobave. Njė arsye pėr tė pasur gjithmonė njė shok ėshtė se sa herė qė ndjeheni tė lodhur apo tė stresuar dhe s’e keni mendjen pėr stėrvitje, e dini se shoku juaj po ju pret nė palestėr apo nė park pėr t’u stėrvitur. Njė shok gjithashtu ėshtė i rėndėsishėm pėr t’ju shtyrė sa mė tepėr pėr tė vrapuar atė kilometrin e fundit, apo pėr tė ngritur ato dy pėrsėritjet e fundit tė peshave. Ashtu si nė jetė, ēdo njeri ka nevojė pėr njė partner pėr tė pėrballuar dhimbjet e jetės. Ashtu dhe ēdo njeri ka nevojė pėr njė partner pėr tė pėrballuar dhimbjet e muskujve


  ________________________________

   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:57