Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Disa fjale te ndryshme dhe kuptimi i tyre

  Share
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Disa fjale te ndryshme dhe kuptimi i tyre

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 25 Jun 2008, 19:23

  Pershendetje.
  Ne kete teme do te lexoni fjale te ndryshme dhe kuptimin e tyre ose diqka rreth saj.


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: Disa fjale te ndryshme dhe kuptimi i tyre

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 25 Jun 2008, 19:28

  FARMACISTET---- Shteti me numrin mė tė madh tė farmacistėve ėshtė Kina, e cila nė vitin 1995 kishte tė regjistruar 418000 tė tillė. Qė prej 20000 vitesh kinezėt kurohen me mjekimet tradicionale tė pėrgatitura nga farmacistėt.


  TELEFON----Principata e Monakos ėshtė vendi me numrin mė tė madh tė telefonave pėr frymė pasi numėron 1994 telefona pėr ēdo 1000 persona.

  MARTESA----Nė Ishujt e Virgjėr nė SHBA celebrohen shumė martesa. Ritmi i tyre vjetor ėshtė 35.1 martesa pėr ēdo 1000 banorė

  ENTOMOLOGJI---- Ėshtė shkenca e cila merret me studimin e insekteve (entomos-insekt).

  KIRK DAGLAS---- Ky aktore i famshem ka xhiruar 82 filma. K. Daglas ka origjine qifute dhe emri i vertete i tij eshte Issur Danielovich.Kete emer e nderroi pasi e mbaroi gjimnazin,pershkak te diskriminimeve qe iu bene sepse ishte qifut.

  BOJKONUR---- Ėshtė kozmodromi nga i cili mė 1961 u nis nė kozmos Juli Gagarini, njeriu i parė qė shkoi nė gjithėsi.Ky kozmodrom tani gjendet nė Kazakistanin e pavarur, qė mė parė Kazakistani ishte republike e ish-BRSS. Pėr "Bojkonur"-in, Moska tani duhet qė ēdo vite t'i paguaj qira 115 mil.$ Kazakistanit.

  TERMOMETRIN---- E zbuloi Galile Galileu mė 1957.

  MESHARI---- Kėtė vepėr tė famshme tė Gjon Buzukut e ka zbuluar Gjon Nikollė Kazazi nė vitin 1740 nė Romė.

  STREPTOMICINA---- Ky antibiotik eshte zbuluar me 1944 nga shkenctari Sallman Vacllav

  ALBINIZMI---- Ėshtė mungesė e pigmenteve nė flokė dhe nė lėkure.

  MARI KIRI---- Ėshtė femra e parė qė mori ēmimin Nobel, njėherit edhe femra e vetme qė ka marrė dy ēmime Nobel: njė pėr zbulimin dhe studimin e radioaktivitetit me 1903, ndėrsa me 1911 asaj pėr herė tė dyte iu dha ēmimi Nobel pėr Kimi.

  SKENDERBEU---- Rolin e Skenderbeut nė filmin "Skenderbeu" e luajti aktori rus Akaki Horava. Ky film u xhirua nė Shqipėri aty ka viti 1957.

  CIA---- Gjatė mandatit tė dytė tė presidentit Klinton, drejtor I CIA-s ka qenė George Tenet (Jorgo Thanati) i cili ka origjinė shqipėtare dhe mendohet se ėshtė nga Himara.

  KLAUD GALENI---- (131-200 e .r.) konsiderohet si baba i Farmacisė.

  FORCAT BĖRTHAMORE---- Kėto forca janė me intensitet mė tė madhe se tė gjitha forcat tjera tė njohura nė natyrė.

  BOMBA ATOMIKE---- Pėr herė tė parė, me 6 gushtė ėshtė hudhur nė Hiroshima tė Japonisė, ku humben jetėn mė se 155200 veta. Kjo bombe kishte masėn 4080 kg.

  BANORI I PESĖ MILIARDI ME RADHĖ I TOKES---- ėshtė njė djalosh nga Zagrebi I Kroacisė, qė quhet Mateja Gashpar i lindur mė 11 korrik 1988.Me lindjen e tije ,numri I banorėve nė tokė u bė fiks 5 miliarde.

  LIBERIA---- Me ndalimin e tregtisė me njerėz nė vitin 1822, prej Amerike u kthyen robėt dhe formuan shtetin e parė zezak nė Afrikė.

  PENICILINA---- Ėshtė antibiotiku i parė qė ėshtė zbuluar me 1929 nga shkenctari anglez Aleksander Fleming.Pėr kėtė zbulim, me 1945, atij iu dha qmimi Nobel.

  ANGLIA---- Konsiderohet si djep i partive politike.

  KASANDRA---- Ėshtė filmi serik mė i shikuar nė Ballkan deri mė sot. Rolin e Kasandres e luajti Koraima Tores, ndėrsa romanin 'Kasandra' e shkroi Delija Fialo.

  LEE HARVEY OSVALD---- Ėshtė njeriu qė i bėri atentat ish-kryetarit amerikan Xhon Kenedi.

  TRIMMATOM NANUS---- ėshtė peshku mė i vogel nė botė me gjatsi 8.6 mm (mashkulli) dhe 8.9 mm (femra)

  HOTMAIL---- Ėshtė provideri me i madhė i e-mailave falas me mė shumė se 35 miljon anėtarė.

  JAMES BOND 007---- Aktorėt qė kanė luajtur rolin e Xhejms Bondit deri mė sot janė: Shon Koneri, Xhorxh Lezenbija, Roxher Mur, Timoti Dalton dhe Pirs Brosnan.

  LUFTA KIMIKE---- Pėr herė tė parė gjermanėt e pėrdorėn klorin (Cl) si helm luftarak kundėr francezėve me 22 prill 1915, kjo konsiderohet si fillim i luftės kimike.

  KAPAIBE---- Ėshtė dru qė rritet nė Brazil, i cili prodhon njė lloj vaji qė mundė tė pėrdoret si lėndė djegse tek motoret dizel.

  NOBEL---- Kėtė ēmim i pari e mori shkenctari Rendgen pėr zbulimin e rrezeve X (qė njihen ndryshe edhe si rreze Rentgeni).

  SHQIPĖRIA---- zė vendin e shtatė nė botė pėr pėrdorėsit e duhanit. 800 mijė paketa shiten nė ditė ose secili pi nga 19 cigare.

  TIRANA---- u themelua mė 1614 nga Sylejman Pasha nga fshati Mullet. Ndėrtoi njė xhami, furrė dhe njė hamam. Dy shekuj mė vonė dretjimin e qytetit e mori familja Toptani.

  TUNELI---- mė i madhė nėn Detė ėshtė ai i Sekanit nė Japoni me gjatėsi 53850m.

  AEROPORTI---- mė i madhė i botės ėshtė CHEK LAP KOK nė Hong Kong me sipėrfaqe 1248 ha.

  TEMPERATURA---- mė e lartė e regjistruar nė botė ėshtė 57,5 gradė nė Elaziz tė Libisė (Afrikė), kurse mė e ulta u regjistrua nė stacionin Vostok Antarktidė -89,6 gradė..

  NDĖRTESA---- mė e lartė prej 558 metrave ėshtė duke u ndėrtuar nė Xhakarta tė Indonezisė.

  BRENDA DITĖS---- bėhen rreth 45000 fluturime ajrore duke transportuar mbi 3,5 miljonė udhėtarė.

  NĖSE DO TĖ---- mblidhet gjatėsia e hapave qė bėhen nga njerėzit nė 24 orė, kjo largėsi do tė ishte e barabartė me 88 vajtje ardhje tokė-diell.

  ĒDO DITĖ---- nė botė kontrollohen rreth 3 miljonė pasaporta udhėtarėsh, qė po tė vendosen njėra mbi tjetrėn do tė arrijnė njė lartėsi me mijėra kilometra.

  EPIDEMITĖ--- "Murtaja e zezė" nė Evrop dhe Azi mė 1347-51 shkaktoi rreth 75 miljon tė vdekur, gripi mė 1918-20 nė gjithė botėn shkaktoi mbi 21 miljon tė vdekur.

  FLUTURA---- mė e madhe nė botė ėshtė ajo e Braziliane Erebius Agripina qė ka gjatėsi tė krahėve tė hapura 20-25 cm.

  KOSOVA---- me sipėrfaqe prej 10897 km2 zotėron njė potencial mineral tė tillė qė tė krahasohet me provincat mė tė pėrmendura nė Evrop si Ruhri, Silezio, Sudeto etj.

  TITANIKU----ėshtė anija qė konsiderohet si anija e parė gjigante nė botė. Kapaciteti ka qenė 46000 ton me gjatėsi 268 m dhe lartėsi 53 m. Mund tė udhtonin 1343 udhėtarė, ndėrsa tani si anije mė gjigante ėshtė anija Freedom e cila peshon 2,7 miljon ton, gjatėsi prej 1296 m, dhe lartėsi 105 m, ku mund tė udhėtojnė 65000 veta nė 20000 apartamente pra njė qytet i tėrė lėndrues.

  SHPEJTĖSIA E DISA KAFSHĖVE---- kėrmilli lėviz me shpejtėsi prej 0,05 km/h, rreth 100 herė mė ngadal se njeriu. Breshka konsiderohet se ec ngadal por ajo arrin 0,37km/h. Maca ec me shpejtėsi 50 km/h. Miu arrin shpejtėsi rreth 10 km/h.

  ELEFANTI AFRIKAN---- me gjithė peshėn e tij tė rėndė mund tė vrapoj me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut.

  RACA---- Nė botė raca e bardhė pėrfshin 46% tė popullsisė sė pėrgjithshme botėrore, raca e verdhė 36%, raca e zezė 6% dhe racat e pėrziera 12%.

  PALOS---- Ėshtė liman spanjoll (port) prej ku u nis Kristofer Kollombo (nė pranveren e vitit 1492) pėr nė Indi, nė tė vėrtetė ai kishte mbėrritur nė Amerikė. Dhe kėshtu ai sot konsiderohet si zbulues i Amerikės.

  29 SHKURTĖ---- Personat qė kanė lindur nė kėtė datė, ditėlindjen e festojnė njė her nė ēdo katėr vite.

  VIRXHINIA---- Ėshtė kolonia e parė e anglezeve nė Amerikė.

  SOFISTE---- Quheshin mėsuesit udhetarė te helenet e vjetėr.

  BUDIZMI---- Emri i kėtij besimi rrjedhė nga themeluesi i tij Gaudam Budi (580-460 p.e.s.).Djepi i Budizmit ėshtė nė Nepal, buzė Himalajeve.

  LUFTA---- mė e gjatė zgjati 115 vjet ndėrmjet Francės dhe Anglisė ndėrsa ajo mė e shkurta nė vitin 1896 ndėrmjet Britanisė dhe Zanzibarit qė zgjati vetėm 38 minuta.

  OSAMA BIN LADEN---- Ėshtė djal i njė biznismeni saudit, si dhe ėshtė kapo i organizatės Al Qaeda. Akuzohet nga amerikanėt si kryeterroristi me i madhe islamik.

  AUTOMOBILA---- Sot nė tė gjithė botėn qarkullojne rreth 630 milion automobila dhe cdo dite ne bote prodhohen rreth 137 0000 automjete.


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.

   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 04:03