Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:33

  Fioralbes...

  Sekond pėrgjysėm.
  Frymė.
  Syqielli ngjyer nė Valbonė, e larė,
  rrebeshet ndal, stuhitė, erėn.

  Harrohen skajet, yll dritė e shpirtit,
  dakort me gjithēka jam zemra ime,
  mos mė flit tani.
  Jam e urtė, e butė
  me veten nė paqė.
  Pedagogjitė, stresi ēmėndurues, marrėzitė bien,
  humbet prej meje gjithēka zotėroj, pėrbėhem.
  Jam e dobėt tani
  gjithkush mund tė mė vrasė.


  Mundohu shpirt tė kuptosh, kupolat e shumta ,
  qė frymėn mė zėnė, peng jetėn kanė marrė,
  pamundėsitė pėr mundėsitė qė ndoshta pata,
  (ankth i mbetur pezull pėrjetėsisht)
  instiktin vrullues,
  qiellqellorin tim qė rob mė mban,
  falmė bija ime, falmė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:34

  Gra te globit te tokes...

  Shpirti juaj, lot dhimbjeje.
  Shpirti juaj, lot dashurie.
  Tėrė detet e botės.

  Bota - Zemra, pa zemėr e saj.

  Loti iu pėrvodh syrit tė gurtė tė dheut...
  Grua
  Fyerje
  Dhunė
  ?
  ?
  Satanėt mosmirėnjohėsit,
  nuk tė lėnė as tė qash.

  Grua - Dhimbje!
  Ti di tė mos shkasėsh pragut tė mjerimit!
  Grua - Dashuri!
  Ti di tė mos shkasėsh pragut tė lumturisė!
  Tė rėzojnė ato pragje, tė vrasin.
  Zemra pa zemėr e botės,
  nuk mund t'a ndjejė kurrė.

  Gra tė globit tė Tokės!
  Zhan d'Arkė e luftrave tė shekullit 21
  nė shpirtrat tuaja jam unė!


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:35

  Permase vetesie...

  Hapėsirė e bardhė, rrafshin e sė cilės e pėrmbushin
  gjithfarė vegimesh, precipitimesh tė gjithėsisė
  prej nga ēlirohen si nė mjegull fitore dhe humbje
  tė barazlarguara nga unė.

  Letėr e pashkruar ku gėrmėzon pushtetin e saj
  vetmia.

  Fitore dhe humbje, verbėri e lodhjes qė
  rrėmben instiktin, pak nga energjia pa fund e qėnies,
  qė gjithmonė ripėrtėrin dhe e ruan burimin,
  si anija kozmike nė fluturimin e ardhshėm drejt Marsit,
  pėr tė tjera nisje.

  Fitore dhe humbje, madhėsi nė boshtin e abshisave
  asnjėra e barabartė me tjetrėn, asnjėra njėsoj.
  Rrugė tė ndryshme ecjesh dhe mbrritjesh
  diagramė zikzakesh mundimi, sfilitje, zhgėnjimi,
  harrimi pėr aq pak sfidė, pėr aq pak dashuri
  nė kthimin tėnd njerėzor.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:36

  Akuarel...

  Njė varkėz hėne, lundrron mbi lumin e ėndrrės.
  Rjeta pėrhumbėse, thurur drurėsh tė dėndur,
  peng ka zėnė, spektaklin e ylberėve tė rrallė.
  Dėshirat, qė nuk ēfaqen mė.

  Spektator i vetmuar nė pritje - njė Tis i pėrjetshėm.

  Zbritur kam, nė bregun e bardhė tė zgjimit.
  Prehėrit tė thellė tė natės, dhimbjet kam lėnė yje...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:37

  Potente...

  Nė kapakėt e puthitur nuk dėgjohet,
  zhurma goditėse e dallgės, si nga zemėr
  e dheut qė mbart ujrat dhe tokėn.
  As tejhedhjet, kolovitjet, pėrplasjet e buta,
  tė ftohtėt apo tė nxehtėt qė rregullon,
  vetė trupi i qullėt, nuk ndihen.
  Asgjė, qė tramundohet goditshėm, nga
  natyrė e pėrkryer, ligjet e saj tė parathėna
  zoti - zotat nuk dėgjohet.

  Heshtje.

  Tė thėnat e bėmat, filozofitė, historitė,
  shkencėn si u bė njeriu, thelbi i jetės ē'ėshtė,
  ē'pėrmban, nga vjen e ku do tė mbrrijė, ē'kėrkon qielli,
  si u sajua dhe si u pėrplas nė tokė,
  dhe boshti lėkundės i gjithėsisė, cili ėshtė ekuilibri i tij.
  Gjithēka qė pėrmban dhe nuk pėrmban arsyeja
  njerėzore, galaktika jonė materjale dhe tė gjitha galaktikat
  e tjera, tė panjohura dhe tė njohura tashmė,
  i rėzon.

  Mė e madhja madhėsi e referimit tim.

  Potent dhe i gjorė!
  Pėrfillja ime tek ty e ka burimin,
  jetėn, qetėsinė biblike,
  vetė Zotin.

  Kur humbas dhe vdekjet e mia shėnohen diku.
  Dhe plagėt e mia, aty e gjejnė prehjen, shėrimin.
  Nga pak marr frymėn, duke tė lėnė ty pa frymė
  marr shpirtin duke tė lėnė ty pa shpirt,
  jetėn marr duke tė lėnė, pa jetė ndoshta.

  Kapakėt e puthitur po hapen dalngadalė.
  Simfoninė e heshtur luajnė mjeshtrit e muzikės,
  sė gjithė kohrave tokėsore, janė mbledhur aty.
  Shandanėt e qirinjėve,vetė dritė e diellit i ndez.

  Dhe atėher rėzohet.
  Nė kapakėt qė tashmė puthiten, nuk dėgjohet
  zhurma goditėse e dallgės, si nga zemėr e dheut...

  Heshtja qė nuk ėshtė heshtje.
  Qėnien time identifikon.
  Valėz qė thepin e shkėmbit godet, pėrjetėsisht.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:38

  Tek ty shihja veten...
  (pėr Dajana Spenser)


  Aty mes hirit tė mykjes, njė jetė gjallon,
  embrionon filiz.Mrekulli ndrroje fėmije hedh shtat,
  ngre krye, me tė gjitha bukuritė.
  Me njė dritė nė shpirt jetės i afrohet.
  Nga prag durimi tė dhimbshėm, kundrron, gjykon.
  Ndez zjarr kurajon, vendos.

  Kjo mizore botė, tė dobėt e tė fortė,
  njėherėsh ka koracėn,
  t'a ējerrėsh, t'a gjakosėsh me gishtat delikatė
  tė sinqeritetit tė pafajshėm, arsyes sė kulluar
  qė vetishėm rrjedh nga qumėshti i mirėsisė,
  qė kjo tokė rrėnjėgurtė nuk ja mėkon
  kujtdo homosapiensi qė lind.

  O Zot qė je a s'je, pse rrekesh tė mashtrosh,
  arrin mė jep magjishėm, krejt si njė ėndėrr,
  njė mit tė plotė njerėzor.
  T'a shoh nė sy, t'a prek, t'a ndjej,
  si njė fėmijė hyjnor me emrin Djanė,
  t'a paisėsh me qėllim e fshehtas,
  me njė shigjetė tė artė,papritur tė shtangė,
  pa gojė tė lerė arsye, frymė prej dhimbjes...

  My god !
  ...shih si krimi heshtur fshihet nėn shkėlqim,
  atėher kur dashuria aq bukur gjeti veten
  harroi, besoi, u mrekullua....

  Zgjohu Shekspir dhe shihe tragjedinė !
  Askurrė jo vetja,nė vetėsi sdo tė mbrrijė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:39

  Pikes se lotit...

  O Zot !

  Ndreqe magjinė e pikės sė lotit,
  qė dhimbje rrodhi nė faqen e tokės,
  t'a jetojė shpirti njerėzor, t'a vuajė.

  Ndreqe magjinė tėnde.

  Hapi pėlhurat e ylberėve ngjyrashpėrthyes,
  e diejve tė tu botėra fshehur,
  e hėnave jetėndjellėse.

  Tregoi robėrve tė tu, se i do dhe nuk i ke braktisur.

  Dėftemė mua, atyre, pikėn e mbėshtetjes tėnde
  qė nuk ėshtė gjė tjetėr vetėm se
  pika e kthimit tė ecjes tonė drejt zeros,
  nga ku do tė ringjallim ėndrrėn
  veten do tė gjejmė humbur pikės tėnde tė lotit.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:40

  Ishte mbremje...

  Ylli saj, dashuria ime
  la sekondat pa frymė.

  Njė gjeth, ra...
  Hapi yt, vėshtri
  mi buzė qeshja.

  Bashkė me heshtjen, mbrėmja
  gjethe mėrmėrinte...

  Gjithēka, u drodh prej
  ardhjes tėnde.

  Ishte mbrėmje.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:42

  Qyteti im dhe debora...

  Njė kuvertė agdritėze zbulon kėmbėt e
  gjelbėrta tė malit flokėlyer me dėborė.
  (Mbuluar dikur nga pasqyrė ujrash qielli)
  Qyteti im gojėdhanash ndėrtuar, zgjohet aty.

  Prekur kam tė tėrin me gishtėrinjtė e ėndrrės.
  Syri i dėshirave ka kohė qė fle nė verbim.

  Unė i shoh nė gjumė gurėt e zallit kalldėmshtruar,
  tė lagjes sė vjetėr.
  Fėmijė nuk e dija qė dėbora, nuk do qe e pėrjetėshme.
  Shkėlqimi i saj, shkallė shkallė rreket tė zbresė qytetit,
  si liri e ėndėrruar,
  shėtitores sė mermertė, tė madhe e tė ftohtė
  si pamundėsitė,
  ku flenė dhe zgjohen historitė, revoltat, lavditė.

  Dėborė e rrallė, plaēentės sė vet vdes.

  Stinė, grusht i veshur me dorashkė nervi
  dashurish zjarrlėshuese,
  shpirtrash dritėshpėrthyese,
  pse s'ia hedh qytetit tim vellon e vezullimit tė bardhė?


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:43

  Nje magme kurdohere e ndezur...

  Nuk fle kurrė. Sėmbon.
  Thėngjij kurdoherė tė ndezur.

  Oh, bardhėsi e dlirė nga brezat dhėnė bashkė
  me frymėn, genin,
  dhuruar me shpirt, me ngulm edukuar, injektuar me dhunė,

  ...nga vetja tė detyrojnė, ēdo ditė, nga pak tė vdesėsh, nga pak.
  Vetėtimė qielli, krahė pemėsh shkrumbon e thyen.

  Pse mėma ime u lodhe aq shumė me mua,
  tė me ktheje nė udhėn qė doje, qė duhej,
  e s'e doja, e pse isha biri yt, duhej t'a pranoja,
  e prej frikės mėmė duhej t'a jetoja.

  A e sheh, koka ime e pabindur, e bindur ish.

  Nė netėt e gjata tė lotėve, tė klithmave,
  tė ēirresh se askush nuk ėshtė me ty - e ti ke frikė.
  (Nė dhomėn e vetmuar)
  Lotėt tė thara nė faqe - ulėrimė,
  e asnjeri, mos tė dėgjojė, njė zė fėmije - akuzė!
  Ja, ku mė keni!
  Pjellė e ankthit, frikės, tmerrit qė pa ditur
  krijuat ju - e qė sot pyesni:
  Pse u bė kjo ēupė kėshtu?
  Kjo ēupė kėshtu, si u bė?

  E ē'ėshtė njerėzia tek e fundit nėnė,
  tė jesh e virtutėshme dhe ajo ndjenja false,
  cmire tė dhurojė, apo e lirė tė ē'faqesh
  (e ti nėnė,ruajna Zot)
  e bota palė - palė, kuletėn e thashethemeve,
  tė hapė e tė pėrgojojė.

  Dhe unė u them:
  Kthemėni lakuriqėsitė e sinqeriteteve tė mia.
  U janė mavijosur trupat prej kamxhikėve tė
  arsyetimit tuaj tė ngushtė, injorancės.
  Gjykimi juaj mbi turr'drush i vendosi,
  zjarr i dogji.

  Askurrė nėnė, kthetrat e zhgėnjimit nuk
  m'u ngulėn aq thellė, mė vunė pėrfund,
  mė mekėn, me nektar tė rremė,mė mbytėn.
  Mua, qė ėndėrroja veten tek gjithkush,
  qė besoja se s'kish pse tė ishte ndryshe asnjeri.

  Ēudia ngrinte kokė tek unė,
  ishte tjetėr gjė, gjė tjetėr fare dhe unė pėrbri saj.
  Dritės time, errėsirė i pėrqasej.
  Intriga, mashtrimi llavės sė nxehtė tė pėrballjes
  u dogjėn, tė arsyes, qėndrrimit.
  Nė magji njohjeje, vėmėndjeje, miturake
  e vockėl fare, do tė mundja, kėtė botė tė madhe.

  E ē'ėshtė bota nėnė?
  As kohė as shkak nuk do gjejė kurrė,pėr tė
  ndalur, shlyer sadopak kėtė rrebesh tė
  pasosur dhune, krimi, padrejtėsie, faji, qė i
  ushtrohet bijėve tė vet nga kėlyshė tė sė
  KEQES - BUSHTĖR!
  Lutje mėmė lutje zotit pėr shpirtrat e tyre mėkatarė
  qė homo sapiens - it, nektar vesesh i ushqyen
  dhe nė njeri e kthyen - gjak dhune.

  E kjo botė rrebele, mė pėrballej mua.
  Vetė ndershmėria.
  Karakteri vetė.
  Vetė - vetja, unė.

  Liqeni ku qenė mbytur fjala, lodrat, dėshirat.
  (Oh qė s'luajta kurrė me to)
  Dhe dashuritė e mia mbyteshin dhe
  ulėrimat e tyre i dėgjoja vetėm unė.
  ( i dėgjoj dhe sot )
  Myrrti i reve fluturimin e diellit errėsonte, kur
  njė nga njė vdisnin,pa provuar kurrė njė puthje.

  Bijė e ėndrrave qiellore, tokės ēapitem,
  ngrihem nė kėmbė,rrėzohem
  dhe mė e fortė ngrihem.

  E pse nėnė t'u desh, kėtij globi barutmbajtės,
  lulet t'i tregoje, pjalmin.Farėn e saj me pekule,
  nė gur t'a mbillje e ajo sfilitja vetė, shkėmbit
  t'i gjejė plasėn, tė lulėzojė.

  Sa shumė luftė nėna ime dhe sa shumė dhimbje,
  invaduan kėtė shpirt drobitur ndjenjash - magmė
  kurdoherė prushndezur.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:44

  Sirenave...

  Bukuri tė ēmendura!
  Mbi ē'argjent vale thyhet kėnga juaj,
  nė ē'brigje tė ėndėrrta dėshirash, qėndruar kini?

  Ngado jeni, thirmėni.
  Ftomėni me zėrin tuaj pėrgjėrues, mallėngjyes,
  qė vdes burrin.

  Jam gjėmė e mpirjes - shkundmėni,
  sy qė sheh vetėm trishtimin - ēmėndmėni!
  Nė syrin e njerėzve, loti qė ka mbushur
  kupėn e dhimbjes, durimit.

  Mjaft mė,nuk ėshtė faj
  tė duash, jetėn lirinė.

  Bėmėni pėr vete,
  ninėzama juaj kėmbanė e ethėshme.

  Telksepea!
  Bukuri mashtruese, zhgėnjyese,
  njėqind herė mė e vėrtetė se e vėrteta.
  Sekreteve tė tua, tregomė njė far
  udhėrėfenjės, mua - udhėkryqit nė kryq.

  Dyshimet parrugėdaljet, humbjet,
  zhgėnjimi tek unė janė kryqėzuar...
  Dhe dhimbjet dhe ikjet…
  po ku…

  Bukuri tė ēmėndura, vramėni,
  rrugėt tona nuk mbrrijnė askund.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:45

  Ritual...

  Tė drejtėn e gjykimit zotėroj kur cėnohem.
  Gjykoj.
  Dhe masa e tij ėshtė masa e goditjes qė pėsova.

  Ēoroditur tėrhiqesh.
  Strukur nė shtjellėn e rėndė tė fajit,
  mbledh veten, qetėsohesh.
  Kupton tėrheqjen e skajėshme,
  veprimin qė tė zbulon.

  Dhe ky ėshtė fund prej nga nis fillimi, qė do tė
  mbrrijė nė njė tjetėr fund, e ky nė njė tjetėr fillim...
  Pandalja rrotulluese e tokės, reth boshtit tė vet.

  E dimė mirė.
  Asgjė nuk ka mė vlerė tani.
  Koha nė ēengel tė absurdit, varur.

  Prej limitesh tė kundėrta nisjesh,
  tė dy pikės tonė do tė takojmė.

  Do jetė fillimi...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:45

  A mund t'a shohesh...

  Pezull qė nuk e di, ku dhe kur, vėrtitet endet.
  Si magji qė kurrė nuk e kuptova
  o nuk desha t'a kuptoj, vjen e ulet.
  Gjėndje qė gjakon nė trup prelud ndjesimesh
  me mua njehsohet, lėvrin.

  Vetėm tani kapilarėt e shpirtit ēelin udhėt.
  Semaforėt e kuq tė dhimbjes drithėrojnė,
  Kamxhik mbi trupin e lidhur, koshienca
  vetveten vret.

  A mund t'a gjesh tek unė, veten tėnde?

  Tė zjarrtė, tė ftohtė, herė ngre krye mė vret,
  herė tjetėr loz dhe nė atė lojė mė humb.
  Pastaj strukesh diku e fshihesh...
  Gjithēka ku ėshtė dhe s'ėshtė je, baret...
  Nė kufijtė e ėndrrės ku ajo zė fill
  dhe mbaron, ēfaqesh, del prej meje,
  pėr tė hyrė pėrsėri aty, pa mė pyetur.

  A mund t'a shohėsh tek unė veten tėnde?
  ...si dritėn e bardhė qė ēmėson sytė
  e bėn tė ndjehesh ai, qė dikur ke qenė
  por qė e ke harruar,
  si lulet e mia me aromė, tė harruara
  nė ditėn tėnde tė ikjes.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:46

  Lerme pak...

  Lermė, lermė pak bėhu i urtė
  dėgjoi njėherė fjalėt e biblės time
  e goditjes sė dheshme qė nė mėsime
  u kthyen, nė fjalė zotash shpirti, qė asnjėherė
  nuk tradhėtuan besėn e dhėnė teje.

  Lermė pak, tė rri pranė, ashtu siē dua
  kopsėn e jakės tė zbėrthej, tek kėndi i qafės,
  lėkurėn e butė tė ndjej - ishull i egėr nga malet
  krenarė zbritur, ku endem vetėm unė.
  Pėrjetėsi e tėra qė askush nuk mund tė ma falė.
  Vetėm tek ty u zgjua ėndėr'e jetės time.
  U bėra grua, mėmė, njeri.Jam zonjė e dheut.

  Lermė tė rri pak aty, ku prehen dhe flejnė
  puthjet e mia, pėrkėdheljet, flutur pas fluture
  asnjėra njėsoj.
  Lermė pra tė puth si fėmijė
  dritė e parė agu ku puqin malet.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:47

  Tangente...


  Flatėr reje endesh, hare pa fund
  vetėkėnaqėsi e shumėfishtė, tjetėrsim.
  Kupolė qielli prek me duar.

  Tė gjithė tė bukur janė tė dashur,
  ty tė duan, je qėndrra e tyre.
  Pėr ty flasin pėr bėmat e tua.

  Prej andej, milingona zeroje.
  Gjithė spektri i ngjyrave, nuancė gri.

  I trembesh rėnies.Kupton ndryshimin.
  Natyrshėm ėshtė po aq goditės.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:47

  Te qeshesh me jeten...


  Merimangat qiellore, kjo ditė i pėrtypi, i treti.
  Gjak i nxehtė, zjarre ngjyrash pėrcjell,
  gumėzhime tė asgjėsė nė kapilare.
  Nė djepin e fėmisė, foshnjes pėrkundem.

  Kllapitė lėkundėse nė tehun e jetės e kėputėn litarin.
  Pėrēart pėrshtypje njerėzore, njė vije tė drejtė me shtratin.

  Por zgjimi,
  me dritė vere i spėrkat agimet, kurorė mbretėrish.
  Tė qeshėsh me jetėn asnjėherė s'je e ēmendur.
  Gufojnė zogjtė e dashurive, dėshirat.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:48

  Ku je enderr...

  Zgjohu!
  A s'e sheh
  kufomat e tua mbetur errėsirės ulėrrijnė.

  Bares, zbres nė dritėza yjesh qielli lodroj
  kordinata jete mė dhelin, lartėsi tė pėrjetėshme.
  Horizonte tė fuqishėm lėvizin,ēvendosen
  freskojnė bulėzat e lirisė ndėr pore.

  Ku je ėndėrr!

  Rezatues kurmi yt, tjetėrsoi, u hodh tej si njė rrobė
  e palarė, deri nė palcė u xhvesh dhunshėm bukuria jote.
  Kurth qė s'e di ende vėrtitet (ndėrsa kėmbėngul flatrimin)
  tė mpijė, inskenojė, pėrēudnojė ty.
  Blic'i sė djeshmes, sotmes, fatit tė shndrrojė dhimbshėm
  vetėtimėn, magjinė veguese tė lėtyrė.

  Ku je ėndėrr!

  Ē'llavė resh dėrgoi qielli galaktikave tė tua
  tė tė djegė, shkrumbojė, zhdukė.
  Ē'terrinė tė zu sytė, tė verboi pėr njė tjetėr fytyrė.

  Por unė jam ngjizur nė ty, e gjora ime
  kam qenė strehė, dekor i ethshėm i vallzimeve
  tė tua, i ēmėndjeve tė mia liri dėshirė,
  jetoj me ty, ti nė mua,
  kurrė s'jemi ndarrė.
  Me asgjė nė botė s'tė kam ndrruar.

  Zgjohu ėndėrr, ti ajėr i frymės time, zgjomė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:49

  Uragani vershues...

  Ē'dekor tė vetes zbuluam
  stisur nga terr i dhunės,
  pjellė vesesh tė ēthurura
  vrasėsish, deri dje njerėz.

  Ē'hėna e diej, ranė nga lartėsitė, u rėzuan
  e pėrzhitėn, dogjėn prush dheun tim.
  Ndjenjė libėr, pėrjetim,fjalė e menēur,
  njė kujtim, aromė e askundėshme pranvere,
  virtut, ēelja e beftė e lules, vjeshtė e qetė,
  njė dėshirė, dashuri e fshehtė, melankolitė,
  endja pa kuptuar nė shpirt dhe era
  si lajmės tragjik shpėrndan hirin:
  - I pėrjetėshmi mallkim!

  Ē'paskemi pritur pėr tė mbrritur kėtu
  ku qemė fshehur humbur ku?
  Ē'mė detyron tė shėmtohem, ē'fytyrem
  dhe nė llum vesesh, krimesh tė shkas, ē'arsye?
  Kudo qoftė mjerimi, lot dhimbjesh tė mbjell.
  masakėr tė pambrojturit
  qė pafajsinė ka pasuri...
  Dhe gjykimi i errur tė tjera oaze lotėsh
  tė sajojė.

  Oh, si nuk mbytem aty,
  se mė vjen tė qaj
  se mė vjen tė ulėrij.
  Pėr veten - me gjak tė pagjak.
  Pėr veten - me shpirt tė pashpirt.

  Kasolle e braktisur nė pyll,
  uragani vėrshues pėrflakur, pėrpirė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:49

  Sa larg jemi, sa larg...

  Nga vuajtja e ndarjes
  nuk gjen dot shpėtim
  Neruda

  Dhimbja ka njė rrugė pa fund.
  Pa krye.

  Mendimi pėr ty.
  Mendimi pėr ty.
  Mendimi pėr ty.

  Vetėm dashuria mund t'i nxerė,
  vetėm malli.

  Sytė e tu
  ndezin ballin e ditėve qė kuturu
  ecin, me emrin tėnd nė buzė.

  Diej treten ēdo mbrėmje aty.
  Digjen.

  Unė nė kafazin tim,
  pėrpėlitem.
  Zog i dashurisė kėrkon tė shpėtojė.

  Sa larg jemi, sa larg.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:50

  Perkundje...


  Dhe vėshtrim i humbur tretur
  qė fsheh mėshirėplotė pėrjetimet...

  Dhe aroma hidhrake e sė parės vjeshtė
  qė krijoi si botėn...

  Dhe veshje e beftė e xhamit, prej avull
  tė frymės sime...
  mė pėrkundin nė djepet qė nuk dua tė lidhem.

  Shtrat ku vdes e bie.

  Pėrditė e mė qartė mė ēfaqen
  formulat e vjetra, thėniet e mėnēura, bėmat...
  Rjedha genetike reth qė mbyll,zhgėnjimi
  feksje ngastrash pėrjetimi - makthe qė nė
  gjumė trembin, gjurmė mbeturinash tė marrisė,
  nerv qė shkrepėtin kujtimin - gjakun nxeh nė
  kapilare, yll qė ndiz e shuhet nė qiell tė
  ftohtė arsyeje...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:51

  Kraharorit tim nje klithme...

  Fėmija, foshnjėza janė pikėla
  vese nė gjethėzėn e parė.

  Tabu, kanune, diktate
  kraharorit tim njė klithmė!

  Sofiste dhuna, pritė tė zė, mbėrthyer
  uzurpuar, trurit tėnd, me forcė hyn
  Njė sekondi tė vetėm, frymėn tė zė,
  pėr njė tjetėr frymė.

  Oh, qėnie e dobėt, mos guxo tė jesh ndryshe,
  pėrshtatshmėria ėshtė kryevepėr,
  nuk bėn dot pa tė.

  Tė lodh koha, egzistenca e saj, mungesa e lėvizjes,
  pse e di ēdo tė ndodhė, njė ēasti tė dhėnė.
  ...se do tė vdesėsh sėrish…
  (ashtu si sėrish do tė lindėsh)

  Tė lodh vetja, vetėvetėt.

  Rit i ēmendur qė foshnjat ēmend,
  sa gjenerata pas meje do tė kryqėzosh,
  tė mpihen nga ty,
  tė tė pėrjetojnė ty,
  gjakut t'u rendėsh pa e ditur...


  ...dhe ajėr i ngrirė tė frymojė
  e foshnjave vetja, t'u jetė prangė e pėrjetėshme,
  e foshnjave vetja, njė tjetėr vete t'u sajojė.

  Fėmijė,foshnjėza,
  pikėla vese nė gjethėzėn e parė,
  kraharorit tim njė klithmė.


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:51

  Ah, kur kendoje ti...


  Ti nuk e di se hėna kėtu kėputet si njė kopsė dhe bie.
  Ti nuk mund t'a dish si hyn jeta pėrmes njė vetėsie
  qė nuk ėshtė mė,
  si humbtreten ėndrrat pa u parė...
  Si ēfaqin netėt shtratin tėnd pranė pishinės,
  njė dritė sysh tė pėrkund gjumin e lodhjes sė rėndė,
  njė bukuri pėrballė bukurisė.

  Jo, ti nuk mund t'a dish!

  Tė mos shohėsh dot njė pėrkryerje, tė verbojė,
  si thėrmohen nė heshtje kristalet e dritės,
  pastaj njė dritėsi e plotė...
  Njė nga njė t'i gremisėsh tė gjitha nė humbtirė tė vetes,
  tė dish mirė se gabon,
  tė ndjesh krim kur vrasje nuk ka.
  Me dhėmbėt e traditės tė shqyesh njerėzoren...

  E mban mend rėzimin e mbrėmjes mbi pishinė ,
  kur ti i lagur dridheshe,
  gėzimin e ēmendur pas ēarkut dritėsor qė ndjell jetė,
  plazhin e vonėt, naivitetin tim...
  ...nuk mbaj mend a kish yje nata.
  Mėngjezet perėndimet me ty, pa ty,
  atė botė, magjinė e jetuar,
  tė pėrjetėshmen unazė tė kėputur, tė verdhė qė lidh qiejt.
  ...nga ajo qė je tė fshihesh thellė nė djepin e vetes,
  tė mbytėsh foshnjėn,
  puthjen e vetme nė faqen tėnde
  dhe next year, lotėt.

  Tė kesh fatin tė duash...

  Zbret nga ėndrrat yjeshkrumbuara tė njė vajze,
  rrjedh nga qumėshti hėnor i gruas,
  nga shpirti i mirėsisė, qė jo pėr kėdo, geni gatuan.
  Nga kėnga e buzėve tė tua, zbret.

  Ah, kur kėndoje ti,
  tė vdekur mjelmėn, rivdisja!


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:52

  Te gjitha fytyrat tuaja...

  Tė gjitha fytyrat tuaja, manekinė nė seri.
  Gjinkalla nė zhurin e jetės!

  Qėnie qė gjithēka s'vlen, ushqeni...
  Sy tinzarė qė ju zbėrthejnė, syhardallosės nėn syze,
  vėshtrim nėnvetullash, pas xhama perdesh,
  dyerve, pėrgjuar mureve...
  Indiferencė e shtirė qė trillin pjell, mashtrimin

  Mė lodhėt, a e dini?

  Zallahisė sė kohės si minjtė i rėmoni,
  ngjarje individė.
  Kokė i montoni krahė kėmbė
  dramė e sajoni, tragjedi...
  Rjetėn e hollė tė trillit, vrasjes, helmimit
  nuk lodhet sė thururi merimangė e juaj.

  Pastaj kapja nė tyl, hedhja lart e poshtė, kolovitja,
  pėrplasja nė tokė.
  Dridhesh prej frikės i pafaj, prej ankthit, o ankth.
  Nė pamundėsinė e befasisė tkuresh.Duarlidhur
  prej pabesisė, padrejtėsisė qė ti
  borxh i ke gjithēka - intrigės.

  Duan tė pėrflasin - trillojnė
  Tė merren me ty - e bėjnė.
  Tė vrasin - pa frymė tė lėnė.
  Tė rrėmbejnė dhe dashurinė dhe ėndrrėn dhe gjumin.
  E vjetėr sa bota, e kalbur ideja prej nga merr kuptim,
  jetė e tyre.
  E ti i pafuqishėm deri nė mjerimin e vuajtjes.

  O Zot! Njė filiz...


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:53

  Mos m'i ler...

  Nė njollat murmndezėse tė diellit tymojnė
  dhe vdesin me shpresėn e artė tė ringjalljes
  ...nė njė tjetėr ditė
  Shpresė qė nuk mundem t’a kem.

  Zog qė pėrpėlitet ndėr duar.

  Atėhere qielli nuk do tė drithėrojė mė
  Nuk mund tė kem tjetėr dashuri…

  Mos mi ler ndjenjat tė vdesin dhe mė


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 33
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Scarface prej Sat 14 Jun 2008, 01:54

  Mes permes nje pylli...
  (Nė malin e Dajtit)


  Mes pėr mes njė pylli rashė
  pashė shumė drurė dhe... njė lisi tė madh...
  N'zemėr rufeja i kish pėrzhitur njė guvė.

  Dėgjova pezmėn mėngjezore tė ajrit
  fjalėn fėrfėritėse tė heshtjes …

  Unė e di pėrse flasin fletėt…

  Nė zemėr tė guvės dy fėmijė
  Pashė njė gjethnajė t’i harlisej lisit si njė skeptėr


  ________________________________
  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Scarfa10

  Sponsored content

  Poezi te poetes Dituri Dizdari. - Faqe 2 Empty Re: Poezi te poetes Dituri Dizdari.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 10 Apr 2020, 00:09