Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  POEZI NGA SHOQERIA IME

  Share
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Sun 08 Jun 2008, 04:39

  VUAJTJET E POPULLIT SHQIPETAR

  U derdh gjake e u derdhen edhe lote
  per lirine qe kemi sot
  per flamurin tone kombetar
  per flamurin tone shqipetar.

  Shume burra e dhane jeten per liri
  per Kosove e Shqiperi
  per kete komb,komb shqipetar
  per kete popull ,popull krenar.

  PRANVERA

  Eshte nje stine,stine e bukur
  ku mund t'shohesh ndonje flutur
  ajo eshte me krah te lehte
  mund ta shohesh puntoren blete.

  Ja dhe lulet duke u zgjuar
  ja dhe pemet duke lulezuar
  po kjo stine eshte pranvera
  pastaj vine dhe stint e tjera.

  LIRIA E SHQIPETAREVE

  Trimat shqipetar luftuan
  grate shqipetare vajtuan
  per liri te ketij vendi
  ku turku shume shtepi shendi.

  Grate shqipetare jane atdhetare
  ato jane dhe krenare
  te gjithe shqipetaret luftuan per liri
  dhe arriten lumturi.

  28 NENTORI

  28Nentori dite e shenuar
  ku Ismajl Qemaili doli i gezuar
  ai mbajti ne dore flamurin tone
  qe e kishte qendisur vasha Marigone.

  28 Nentori dite e pavaresis
  eshte dite kombetare e gjithe shqiptarise
  28 nentori eshte kjo dite e bekuar
  ku te gjithe shqipetaret u bene me te lumtur.

  Pra kete dite ta festojm
  t'a festojme e t'a gezojm
  sepse ne kete dite shqipetare
  u ngrit flamuri yne
  me shqiponjen dykrenare.

  GJUHA SHQIPE

  Gjuha shqipe
  eshte e bukur
  ka shume fjale
  qe te bejne te lumtur.

  Per te shume njerez kane luftuar
  per te shume trima jane flijuar
  burra te veshur ne hekur
  dhe luftetar te pjekur.

  Donin gjithe memedhene
  dhe kombin me Skenderben.

  VALJETA GOJANI
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Sun 08 Jun 2008, 05:00

  7 MARSI

  7 Marsi eshte
  nje dite kombetare
  nje dite festimi
  per mesueset shqipetar.

  Pandeli Sotiri
  me shoket e tij
  hapi shkollen shqipe
  qe ne tash mesojme aty.

  Ne rrethana te mjerueshme
  ne rrezik per jete
  s'degjoj armikun plak
  por vazhdoj tatapjete.

  Ne librin qe e kishte ruajtur
  ne kraherorin e tij
  mesoj popullin shqipetar
  alfabetin shqip.

  Ne tash ato shkronja
  per cdo dite i mesojme
  me gezim te mallengjyer
  qe kurre s'do t'a harrojm.

  Me nderime te perzemerta
  i faleminderojm mesuesit e pare
  dhe ndihemi krenar
  per guximin e tyre shqipetar.

  PAVARESIA E KOSOVES

  Shume vite e okupuar
  shume vite toke e munduar
  populli yt ishtepa denjet
  por lirine e fitove vet.

  Lirine e fitove
  demokracine ne vend ndertove
  neper kohe te veshtira ke kaluar
  pavaresin per te fituar.

  Tani gezuar
  urime pavaresin
  Kosova ime.

  MESUESJA

  Me mesimet e saj
  mendjen ma ndriqoi
  dhe ne rruge te mire
  ajo me drejtoj.

  Une cdo dite mesoj
  e jeten e pasuroj
  gjere sa te vdes
  ate s'do ta harroj.

  ENGJEJT E POEZISE

  Une di qe engjujt
  jetojne lart ne qiell
  por engjujt e poezis
  do te jene me mua perhere.

  LIBRI IM

  Une e marre ngado qe shkoj
  dhe bashke me te une mesoj
  shume gjera prej tij po i mesoj
  qe kurre sdo t'i harroj.

  Me ndihmen e tij
  mesova te shkruaj e te lexoj
  dhe kurre ato mesime
  nuk do ti harroj.

  DREJTESIA

  Te triumfoj drejtesia
  te largohemi nga ligesia.

  Ligesia te bene s'miresine
  jo te mire besa bese
  drejtesia na erdhi
  dhe mire se na gjeti.

  VALJETA GOJANI
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 59
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sun 08 Jun 2008, 06:37

  Pergezime fjolla-1,keni sjellur ketu poezi te bukura te shoqeris suaj.
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Sun 08 Jun 2008, 07:00


  LULJA E KEPUTUR

  LULE E BUKUR MOJ LULEJA ME VESE
  PSE ME JE KEPUTUR DHE LIDHUR ME BESE
  SA HERE TE ENDERROJ NE SY TE SHIQOJE.

  DHE TE THEM DY FJALE
  TE DUA TE DUA DERI SA TE JEM I GJALLE
  ASGJE NE KETE BOTE S'PASKA
  RENDESI MOJ LULE E KEPUTUR.

  KETO VARGJE JANE PER TY
  SHUME KOHE DO TE BEHEN
  SHUME KOHE DO TE SHKOJNE
  EDHE PSE S'DO TE TE SHOHE.

  MENDJEN ME ZEMER GJITHMONE DO TA KUJTOJN
  LAMTUMIRE MOJ LULE
  PER TE FUNDIT HERE
  EDHE NE KOPSHTIN TJETER KUJTOM NDONJEHERE.

  CDO GJE NGA KJO JETE MBETET KUJTIM
  LAMTUMIRE,LAMTUMIRE ME LOTE NE SY O SHPIRTI IM.

  EDISON KRASNIQI
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga Scarface prej Mon 09 Jun 2008, 03:08

  Pershendetje fjolla-1 dhe te faleminderit per sjelljen e ketyre poezive ketu ne forum.
  Njekohesishte nuk harroj te pershendes edhe tju uroj fat e suksese te metejshme ne poezi edhe personat (shoket - shoqet tuaja) qe i kane thurur keto vargje kaq te bukura dhe domethenese...

  Gjithe te mirat.


  ________________________________
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Mon 09 Jun 2008, 03:29

  Shume faleminderit Scarface.
  Ju dhe te tjeret keni nje pershendetje te vecat nga shoqeria ime,ata qe kane thurur keto vargje.Po ashtu ata ju uroj te gjitheve sukeses dhe deshirojne qe te komandoni ju fatin tuaj.Pra qe deshirat tuaja te plotesohen.

  Mireupafshim
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Tue 10 Jun 2008, 22:28

  ARBERIA

  E kuqe lind,
  e kuqe jeton,
  kopshtin me lule,
  armiqte ta ndajne.

  Kosove ne ket anė,
  Shqiperi ne ate anė,
  te dyja ju keni,
  nje babe dhe nje nane.

  Babe kemi Agronin,
  nane kemi Teuten,
  instrument te kombit,
  e kemi lahuten.

  Ne Shqiperi te shkruar,
  mbi tok dhe ne gur,
  instrument te kombit,
  e kemi ne flamur.

  Arberi te betohemi ,
  jemi shqiptar,
  e nuk dorzohemi,
  ne gjakun ton,
  ta ndezim qirin,
  KOSOVES sone ,
  tia mbrojm kufirin.
  ARGEZON HAZIRAJ


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Mon 29 Sep 2008, 04:03

  SHOQJA IME

  Me ke perkrahur
  ne ditėt e veshtira,
  por une ty
  do te perkrah ne dite te mira.

  Te dua sepse me ty
  kam mesuar bashkė
  te dua dhe sdo te harroj
  ne asnje qastė.

  Kudo qe te jesh,
  per ty do te mendoj
  shoqerine e pare
  kurrr sdo ta harroj.

  Kudo qe te jem
  larg apo afer
  sdo ti harroj ditet
  qe i kaluam se bashku

  NENA IME

  Nena ime
  shume te dua,
  ti gjethcka ne ketė jetė
  je per mua.

  Deshira jote me e madhe
  eshte te shkoj ne rruge te drejt,
  dhe per hater tendin
  do ta bejė kete gje.

  Kudo qe te jesh gjithmone
  me muaa do te jetosh,
  Nena ime e dashur
  kurre sdo te harroj.

  KLASA IME

  Pyes veten
  pse te dua aq shumė,
  pergjigjja eshtė se
  gjysmen e jetes e kalova ne kete dhom.

  Fale mesueses dhe arsimetareve
  jam ne kete dite ,
  sepse mos te ishin ata
  nuk do te kisha fitur as pak dituri.

  Po ashtu fale edhe prinderve te mi
  qe me sollen ne jetė,
  i dua shum dhe
  sdo ti harroj perjetė.

  ENDERRA IME

  Pyes veten
  qka do te behem kur te rritem,
  por njehere deshira ime
  me e madhe eshte te shkollohem.

  Tash eshte bota e femijeris
  me vone duhet te mendohem,
  por qysh si femij deshira ime
  me e madhe ka qenė te behem me dituri.

  Me pelqen kjo deshire
  se arrij jete sa me te lumtur
  ndersa me mos dije apo mosdituri
  mbes rrugeve si u vuajtur.

  FLUTRA MUQOLLI


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 01 Oct 2008, 03:38

  PSE

  Pse ben veten
  te kesh jete te vuajtur,
  kur mundesh me bo
  jeten sa me te lumtur.

  Pse sillesh rrugeve
  posht e lart
  kur mundesh me luxu
  sado pak.

  Dhe me mire eshte per ty
  te lexosh sepse sjellje te reja
  do te fitosh.

  FLUTRA MUQOLLI


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 01 Oct 2008, 03:41

  LAMTUMIRE MESUESE

  Kur u ndava nga mesuesja
  mu mbushen syt me lot,
  kur me kujtohen keshillat
  mbushem malle plot.

  Kur me kujtohen notat
  edhe qortimet
  smund te permbahem dot.

  Mbes e heshtur ne qoshe
  si bleta pa mjalte,
  mbes e vuajtur
  si nena pa djale.

  FLUTRA MUQOLLI


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 01 Oct 2008, 03:46

  "Faleminderit Amerik"

  Faleminderit Amerik per shqiptaret
  ke qene diell dhe drite,
  qdo shqiptar krah per krah
  hedh valle dhe kendon pa ndare.

  Faleminderit Amerik gove
  shqiptaret ne kete dite ,
  sa ka toke dhe qiell nuk ta harrojn
  shqiptaret kete ndere.

  Na ke ndihmur ne ke perkrahur
  faleminderit Amerik
  qe na ke ndihmuar ne kete dit.

  Na ke ndihmuar qe ta largojm Serbin
  qe na ka okupuar,
  na ndihmove ta largojm armikun
  qe na ka sulmuar.

  Kudo qe ka shqiptar
  te jemi mirenjohes
  per kete dhurate.

  Dhe tanni qe jemi te lire
  mund te festojm me deshire..!

  FLUTRA MUQOLLI


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  Vesa
  I/e sapo ardhur
  I/e sapo ardhur

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 1
  Mosha : 106
  Vendndodhja : Evrope
  Profesioni : Informatike
  Pikėt : 0
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 01/10/2008
  Humor : Po

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga Vesa prej Wed 01 Oct 2008, 04:29

  Shume te bukura keto poezi te shoqeve dhe shokeve. Vec nje pyetje. Pse nuk regjistrohen vete ata ne forum dhe ti shkruajne keto poezi?
  Po ti Fjolla ke bere ndonje nga keto poezite me lart?
  avatar
  fjolla-1
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 224
  Mosha : 28
  Vendndodhja : Peje
  Profesioni : Studente
  Pikėt : 3
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 07/06/2008
  Humor : Kujdes nga fjalet se ato te vrasin me shume se plumbi e te therin me shume se shpata

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga fjolla-1 prej Wed 01 Oct 2008, 05:53

  Pershendetje Vesa dhe mireseerdhe ne forum
  Per disa shkaqe pamundesie,shoket dhe shoqet nuk mund te regjistrohen ne forum.
  Sa u perket poezive te mija,ato kane nje teme te vecant"Poezi nga une"
  Lexim te kendshem.


  ________________________________
  Me mire te kesh qenin shoke sesa shokun qene.
  avatar
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 59
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga shaban cakolli prej Thu 02 Oct 2008, 22:51

  NE JEMI ARDHMĖRIA
  Ne jem lule pranverore,
  Jeta pa ne, s’ ka kuptim.
  Ne, jemi qenie njerėzore,
  Nuk jem kafshė pėr trafikim!

  Ne, nuk jemi botė shtazore,
  Mall pėr treg – mish pėr kasap!...
  Ne, jemi qenie njerėzore –
  Kėrkojmė mbrojtje nė ēdo hap !

  Edhe ne, e duam jetėn,
  Gjithė gėzimet, lumturinė...
  Edhe ne , kemi tė drejtėn –
  Ta gėzojmė jetėn dhe lirinė !

  Ne, s’ jem mallra pėr trafik,
  Nuk jem mish pėr korba t’ zi,
  Ne, nuk thithim narkotik,
  S’ jem monedha pėr tregti !...

  Jemi ardhmėria e kėsaj bote,
  Qenie e shenjtė madhėshtore .
  Ne, nuk jemi dolli prej gote ,
  Pse kemi lindė – nuk jemi fajtore !

  Mos pėrbuzni mrekullinė ,
  Mos u kėnaqni me tymosje ,
  Mos helmoni ardhmėrinė ,
  Mos i sillni botės shfarosje !

  Demir KRASNIQI

  Sponsored content

  Re: POEZI NGA SHOQERIA IME

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:59