Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Share
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:50

  Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Si lindi ideja pėr tė krijuar rrjetin e komunikimit. Si u kthye interneti nė “kishėn” e biznesit botėror?!

  Fillet e internetit datojnė nga vitet '60, kur ai filloi si pėrpjekje e ushtrisė amerikane pėr t'i lidhur me rrjet / Networks bazat e saj nėpėr Amerikė. Mė pas kėtė filluan ta bėjnė universitetet, duke u lidhur me njėra-tjetrėn dhe mė vonė universitetet shėrbyen si ISP pėr studentėt dhe profesorėt, me qėllim qė tė bėhej njė shkėmbim sa mė i madh informacionesh. Rreth viteve '70 filloi komercializimi i internetit, por atė botė mund tė pėrdorej vetėm posta elektronike dhe ishte shumė e shtrenjtė. Nė vitit '90 interneti bėri "boom" me komercializimin e plotė tė tij: firma tė nisura fillimisht me dy veta dhe me kapital prej 500 000$ pushtuan bursat e botės dhe punėsuan mijėra veta. P.sh. Yahoo filloi nė vitet ’90 nga dy veta (japonezė), me kapital fillestar prej 1 000 000$, kurse tash vlera e saj nė bursa kap shumėn prej mbi 300 000 000$.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:50

  Krijimi, rrjeti ARPA:

  Zanafilla e idesė pėr ndėrtimin e rrjetit, qė pėr ne ėshtė i njohur me emrin "internet", rrjedh nga koha e Luftės sė Ftohtė nė vitet “60. Si iniciatorė tė njė rrjeti tė tillė janė qarqet ushtarake tė SHBA-ve, tė cilat sot nga disa prezantues nė internet kritikohen pėr mbajtjen sekrete tė internetit. Qė nė fillim tė viteve “60 ushtarakėt amerikanė mendonin se si t'i mbronin informatat e mbledhura edhe nė rast tė ndonjė sulmi atomik nga kundėrshtarėt. Si zgjidhje mė e mirė e kėtij problemi shihej njė rrjet elektronik. Me kėtė rrjet duhej qė tė dhėnat e njėjta tė regjistroheshin dhe tė shpėrndaheshin nė kompjuterė qė gjendeshin nė largėsi. Nė rast ndryshimi apo futjes sė tė dhėnave tė reja, duhej qė ndryshimet tė bėheshin nė tė gjithė kompjuterėt e lidhur nė atė rrjet. Secili nga kompjuterėt e lidhur duhej tė komunikonte nė disa lidhje me kompjuterėt e tjerė. Vetėm nė kėtė mėnyrė ishte e mundur vazhdimėsia e komunikimit nė rast tė shkatėrrimit tė ndonjėrit nga kompjuterėt, ose kėputjes sė ndonjė lidhjeje. Sidoqoftė, nė vitin 1964 Forcat Ajrore tė SHBA-ve angazhojnė firmėn “RAND Corporation” pėr ndėrtimin e projektit tė quajtur "Rrjeti i decentralizuar". Kjo firmė nuk u angazhua pėr atė qė ne sot e njohim si paraardhės tė internetit. Pėr shkak tė shumė vėshtirėsive, ky projekt nuk u realizua, kurse vetė ideja pėr njė "rrjet tė decentralizuar", ku bartja e tė dhėnave do tė bėhej nė formė paketash, mbeti nė kokat zhvilluese. Qendra shkencore “Advance Research Projects Agency” (ARPA), qė nga viti 1958 shėrbente pėr zhvillimin shkencor tė ushtrisė amerikane, vendosi qė mė 1966-n tė ndėrlidhė rrjetin me llogaritėsin ARPA. Me kėtė rast ideja pėr "rrjetin e decentralizuar" u zhvillua edhe mė tej dhe mori njė formė paksa mė tė kuptueshme. Nė vitin 1969 nė rrjetin ARPA-Net ishin tė lidhur katėr llogaritės. Tre vite mė vonė nė ARPA-Net ishin tė lidhur 40 llogaritės. Duhet theksuar se edhe nė kėtė kohė ARPA-Net ishte njė rrjet i mbyllur. Nga ky rrjet i mbyllur ARPA-Net, do tė ndėrtohej mė vonė rrjeti i internetit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:51

  Arritjet:

  Ideja pėr lidhjen e llogaritėsve nė njė rrjet ishte interesante jo vetėm pėr qarqet ushtarake, por edhe pėr ato shkencore. Nė tė vėrtetė pėr shkencėtarėt nuk ishte shumė interesante mundėsia e sinkronizimit tė tė dhėnave ndėr-kompjuter, porse vetė bartja dhe shkarkimi i tė dhėnave nga njė kompjuter nė tjetrin. Pasi ARPA-Net kishte njė aftėsi pėr t“u hapur nuk ishte problem pėr tė zgjeruar edhe nė fushat tjera. Mė ndihmėn e kėtij rrjeti, shkencėtarėve, qė nė vitet e `70 u jepej mundėsia e shkarkimit tė informatave nga institutet e lidhura nė ARPA-Net. Numri i llogaritėsve tė lidhur nė kėtė rrjet rritej dita-ditės, llogaritėsit e lidhur kishin sisteme tė ndryshme operative. Llogaritės tė fabrikantėve tė ndryshėm, unix e mė vonė edhe kompjuterėt personalė filluan tė lidhen nė kėtė rrjet. Disa nga kėta llogaritės kishin lidhje tė drejtpėrdrejtė, ndėrsa tė tjerėt lidheshin me ndihmėn e telefonit dhe tė modemit. Me kėtė paraqitej nevoja e njė protokollimi tė ri tė bartjes sė tė dhėnave. Ky protokoll duhej tė mos jetė i bazuar nė sistemin operativ tė kompjuterėve tė lidhur dhe shpejtėsinė e bartjes sė informatave. Si rezultat i kėsaj nevojė lindi protokolli TCP/IP, mė kėtė u bė edhe i mundshme bartja e informatave nė rrjetin ARPA-Net nė mėnyrė tė standardizuar pėr tė gjithė llogaritėsit e lidhur nė kėtė rrjet. Merita shkencore nė ARPA-Net kanė edhe studentėt, tė cilėt e zbuluan kėtė rrjetė nė mėnyrėn e vet. Dėshirė e tyre ishte njė tablo informative ku bėhet kėmbimi i informatave nė mes tyre. Si rezultat i kėsaj pune krijohet i ashtuquajturi "Usenet" (rrjeti i pėrdoruesve). Me kėtė u vendos edhe njė gur nė ndėrtimin e internetit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:51

  Super - rrjeti:

  Nevoja e dallimit tė botės shkencore dhe asaj ushtarake tė lidhur nė ARPA-Net pėr shkak tė sekreteve ushtarake solli qė nė fillim tė viteve `80 nga ARPA-Net tė ndahet rrjeti ushtarak Mil-Net, ndėrsa ARPA-Net mbetet nė duart e shkencėtarėve. Nė pjesėn civile tė kėtij rrjeti nė vitet “80 bėhet katapultimi i numrit tė kompjuterėve tė lidhur nė tė. Kjo organizatė arriti qė tė gjithė llogaritėsit e qendrave tė rėndėsishme shkencore nė SHBA t’i lidhė nė kėtė rrjet. Kėshtu, me kėtė lidhje u bė e mundshme qė nga rrjete tė vogla tė kyēen nė rrjetin e madh dhe nga ai nė ndonjė rrjet apo kompjuter tjetėr. Me kėtė u krijua "rrjeti i rrjeteve", pėr tė cilin pėr njė kohė tė shkurtėr merr dheun fjala "internet" . Me kėtė edhe fjala “ARPA-Net” u largua nga kokat e njerėzve rreth viteve “80. Nė tė njėjtėn kohė nė Europė ndiqeshin zhvillimet nė kėtė drejtim. Mirėpo ato ishin tė bazuara nė Normat ISO. Pasi modeli amerikan TCP/IP nuk ishte normė e ISO-s ata edhe nuk e pranonin atė. Nė vitin 1986 themelohet organizata “RARE” (Réseaux Associés pour la Recherche Européenne) me qėllim koordinimin e iniciativave pėr krijimin e njė sistemi tė lidhjeve tė kompjuterėve nė nivelin europian. RARE lanēoi projektin europian COSINE (Cooperation for an Open Systems Interconnection Networking in Europe) pėr kėtė qėllim. Iniciativa europiane iu pėrkul suksesit tė TCP/IP-sė nė Amerikė dhe mė nė fund vendosėn pėr tė krijuar njė rrjet multi-protokollar, qė ndėr tė tjera e pranonte protokollin TCP/IP. Ky sistem i lidhjes u emėrtua “EuropaNet” dhe nė tė u lidhėn qendra tė ndryshme shkencore tė Europės. Tani ekziston lidhja transatlantike e Europės nė Backbone tė SHBA-ve. Koordinimi i komunikimit nė internet pėr zonėn europiane iu besua organizatės “RIPE” (Réseaux IP Européens). Edhe nė Europė ekziston sistemi lidhja e rrjetit me nėnrrjetet dhe quhet Ebone (Europwischer Internet-Backbone). Firmė e cila pėr shkak tė falimentimit u desh tė mbyllet nė vitin 2002. Nė kontinentet e tjera ka iniciativa dhe zhvillime tė ngjashme me ato tė Europės. Sot, kur ne themi "Internet", nėnkuptojmė jo vetėm thjesht njė rrjet, por sistemin, lidhjen e rrjeteve tė ndryshme tė vogla (organizatave, institucioneve etj.) nė Backbone.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Mesazh nga Scarface prej Sat 03 May 2008, 00:52

  Si funksionon interneti?

  -Ē'ėshtė ''WWW'' (World Wide Web)? Ėshtė bota jonė virtuale, Rrjeti i Pėrgjithshėm Botėror. Imagjinoni njė rrjetė merimange gjigante qė vazhdon tė thuret edhe nė momentet kur ti je duke e lexuar kėtė. Merimanga e ka trupin nė SHBA, kurse kėmbėt gjithandej nėpėr botė.

  -Mund tė keni dėgjuar edhe pėr FTP (File Transfer Protocol), qė ėshtė standardi i pėrēimit tė skedarėve, kur programi skedar-pėrēues duhet tė mbėshtesė dėrgimin e skedarit nė njė server interneti.

  -ISP (Internet Service Provider) ėshtė serveri qė mban faqet dhe na bėn tė mundur lidhjen me internetin nga shtėpia.

  -Serveri ėshtė njė kompjuter qė bėn tė mundur lidhjen me internetin. Pra ėshtė vetėm njė mbėshtetės qė vetė ėshtė i lidhur me njė server tjetėr, kurse edhe ai tjetri vetė me njė tjetėr.

  -Hosteri (pritėsi) ėshtė server qė mban faqen tėnde nė internet dhe qė bėn tė mundur qė edhe tė tjerėt ta shohin atė. Kuptojeni atė si njė dyqan me qira, pėr tė cilin duhet t'i paguani qiradhėnėsit.

  -XHTML (extended HyperText Markup Language) dhe XML (eXtensible Markup Language) janė standarde tė reja pėr krijimin e faqeve, versione tė reja tė HTML.

  -Intraneti ėshtė njė rrjet privat kompjuterėsh me hyrje tė kufizuar vetėm pėr njė organizatė, por qė pėrdor tė njėjtat rrugė dhe forma pune qė ka edhe Interneti.

  -Prapashtesa .com nė adresė do tė thotė commercial dhe ėshtė pėr faqet me qėllime dhe pėrmbajtje tregtare; .org do tė thotė organization; .edu do tė thotė education dhe ėshtė pėr universitete dhe shkolla etj.

  Marre nga: Gazeta Albania.


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Interneti, ose e ardhmja qė u krijua “pa dashje” nga ushtria amerikane!!!...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Fri 14 Dec 2018, 18:26