Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Poezi te F.S. Nolit...

Share

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 13:56

Ne kete teme do te mund te lexoni vetem poezi te shkrimtarit Theofan Stilian Noli (Fan Nolit).
Shpresoj qe vargjet qe do te lexoni ne vazhdim t'ju pelqejne.

Lexim te kendshem.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 13:56

HYMNI I FLAMURIT

O Flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli

Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.

Me Skėnderben' u-lavdėrove
Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
Me Malon prapė lart vrapove,
Yll i pavdekur pėr Liri.

Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive
Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
Po ēdo mizor me shpat' e grive,
O fushė-kuq, o shkabė-zi.

Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,
Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 13:57

MARATONOMAKU

Rent, or rent, rent e u thuaj
Se u ēthur ordi e huaj,
Se betejėn e fituam
Dhe qytetin e shpėtuam!
Rent, or rent,
Rent, or Marathonomak!

Kap njė degė prej dafine
Dhe vėrtitesh ndaj Athine,
Nėpėr fush' e brek mi brek
Kėmba tokėn as t'a prek,
Hip' e zbrit,
Petrit, Marathonomak!

Ke njė plagė, po s'e the,
Djers' e gjak pikon pėr-dhe;
Do qė ti tė jesh i pari,
Pėr triumfin lajmėtari
Flamur-gjak,
Kuqo, Marathonomak!

T'u tha gryka, po s'tė pihet,
T'u mpi kėmba, po s'tė rrihet,
Se mileti po tė pret,
Ankthi zėmrat ua vret,
Vrer e tmerr,
Shpejt, or Marathonomak!

Kurrė kaqė s'dogji djelli
Dhe si plumb s'rėndovi qjelli,
Kurr' aq ėmbėl' e bukur s'ftoj
Hij' e lisit edhe kroj;
Turru tej,
Tutje, or Marathonomak!

Vapa mbyt e pluhri nxin
Ferra ējerr e guri grin
Afsha gjoksin pėrvėlon
Syrin avulli verbon;
Ur' e prush,
Furr', or Marathonomak!

Gryka si gjyryk tė ēfryn
Prej Vullkani flag' e tym
Se ē'vėngon e se ē'gulēon,
Zėmra brinjėt t'i ēkallmon
Me tokmak,
Mbahu, or Marathonomak!

Nėna, motra, nusja dalin,
Ngrehin krahėt tė tė ndalin,
Mos, se s'janė veē Najada
Magjistrica dhe Driada;
Lark, or lark,
Lark, or Marathonomak!

Hajde, ja Akropolia,
Ja qyteti e njerėzia
Qė tė pan' e qė tė ēquan
Dhe fuqinė t'a rishtuan
Ha dhe pak,
Hajde, or Marathonomak!

Ja, arrive, ua the:
Ē'gas e ē'helm qe kjo myzhde!
"E fituam!", brohorite
Dhe pėr tok' u-pėrpėlite;
Vdiq, or vdiq!
Vdiqe, or Marathonomak!

Rent kudo, dyke bėrtitur,
Nėpėr shekuj faqe-ndritur,
Se i vogli shtrin viganin
Dhe i shtypuri tiranin,
Veē e tok,
Tok, or Marathonomak!


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 13:58

ANĖS LUMENJVE


Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ē'e shėmpnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.

Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
Endėronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Dhe njė zė vėngon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta:
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.

Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 13:59

JEPNI PER NENEN

Ē'thot' ajo e ve e gjorė,
-Mbretėreshė pa kurorė-
Faqe-ējerrur, lesh-lėshuar,
Shpirt e zėmėr pėrvėluar;
Gjysm' e vdekur: "O Shqiptarė,
Nėnės mos ia bėni varrė!"
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.

Qan e lutet Nėn' e mjerė,
Kėrkon vatrėn edhe nderė,
Do lirinė dhe atdhenė,
Si ē'e pat me Skėnderbenė,
Bijt' e besės thėrret pranė.
Kur i thirri dhe s'i vanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt jan' ata tiranė
Qė tė pren' e qė tė vranė
Qė tė therrė bij e bija,
Dhe t'u-nxi, t'u-mbyll shtėpija?
Derthni plumba, o Shqiptarė,
Gjakn' e Nėnės pėr tė marrė,
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Cilėt bij tė trathėtuan
Dhe tė doqnė dhe tė shuan
Dhe tė lan', o Shkab' e ngratė
Pa fole, pa zog, pa shpatė?
Kėta qena, o shok' i mbytni,
Mbushni gjyle qė t'i shtypni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Sa kėrkon e sa tė duhen?
Burrat nga detyra s'ndruhen!
Trim i mirė do tė japė,
S'kursen jetėn as paratė;
Hithni, hithni tok dollarė,
Tė mos mbetemi tė sharė.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė.
Se ke djemtė n'Amerikė.

Do tė ndihim pa kursyer
Pėr ty, Nėna jon' e vyer,
Qė me drit' e nder tė thuresh
Dhe me bijt' e tu tė mburesh.
Cila Nėnė lyp paranė?
Cilėt bij me shpirt s'i dhanė?
Mbahu, Nėno, mos kij frikė,
Se ke djemtė n'Amerikė.

Armė dhe fishekė mblithni,
Qesen edhe shpirtin hithni:
Pėr lirin' e vėndit t'onė,
Sot -se nesėr ėshtė vonė-
Jepni, Nėnėn tė shpėtoni,
Komb e vatra tė nderoni.
Mbahu, Nėno, mos kij frikė
Se ke djemtė n'Amerikė.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 13:59

FRYN MOJ ERĖ


-Ngaj po na vjen moj erė e rreptė?
Pse vėrshėllen me aq mallėngjim?
-Vij drejt nga malet e Shqipėrisė,
pėr tė pėrhapur zi e vajtim.

Fryn, moj erė, moj erė e shkretė fryn,
drejt mė zėmėr, mė zėmėr time hyn.

-Nga ata male, moj erė trime,
ē'lajme tė rea po na ke siell?
Pse je e mvrerėt dhe e helmuar?
qiellė me zi pėrse na e mbiell?

Fryn, moj erė, etj.

Pse e ke synė tė trubulluar
e rent kaluar mbi t'zeza re?
Pse tė pikojnė lottė tė zeza,
lottė tė zeza posi rrėke?

Fryn, moj erė, etj.

Syri m'u err nga ato qė pashė
Ah! nukė mbahem, nuk duroj dot.
Pashė njė gjėmė, gjėm' tė tmeruar,
rent ta haroj, po rentkam mė kot.

Fryn, moj erė, etj.

Atje tek losnja nė fush' tė Korēės,
dyke u hedhur lis mė lis,
njė qivur pashė me nj'ēup' tė virgjėr,
ma vrau shpirtin ay filis.

Fryn, moj erė, etj.

Tokat pushonin, prift nukė dukej,
e pakėnduar na u varros;
mihnė dėborėn, i bėnė varrė,
shpirt nuk mė mbeti, forca m'u sos.

Fryn, moj erė, etj.

Atje mi varr qante njė grua,
njė grua qyqe me mallėngjim;
burrėn tė qante mė par' a ēupėn,
pėr kė tė bėnte mė parė vajtim?

Fryn, moj erė, etj.

Renda e ika e flytyrova,
po dhėmbjen time ku do ta fsheh?
Ēava oqeane, dete dhe male,
po vajtoj edhe sikundėr sheh.

Fryn, moj erė, etj.

-Moj er' e rreptė, erė malsore,
shpirti m'u ndes, zėmra mė shkriu;
sytė m'u errė si ty dhe mua,
mėndja nė kokė mė bubulliu.

Fryn, moj erė, etj.

Qėndro tė lutem, tė kam pėr t'dhėnė
dhe un'i varfri njė porosi:
njė re tė madhe dėrgo tė zbresė
e ta ngarkojmė me lott' e mi.

Fryn, moj erė, etj.

E kur tė kthehesh nga Shqipėria,
atje nė kopshtin, atje t'qėndrosh,
dhe lott' e mia si vesė qjelli
dalė nga dalė do t'i pikosh.

Qaj, moj erė, moj er' e shkretė qaj,
derthmi lottė atje mi varr' e saj.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:00

SYRGJYN GJALLE E SYRGJYN VDEKUR
(Elegji pėr Luigj Gurakuqin)


Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
Me tre plumba na i ranė,
Na e vran' e na e shanė,
Na i thanė trathėtor.

Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
Se tė qante kur tė qeshnin,
Se tė veshte kur tė ēveshnin,
Nėno moj, tė ra dėshmor.

Nėno moj, vajto, merr malin,
Larot t'a pėrmbysnė djalin
Qė me Ismail Qemalin
Ngriti flamur trimėror.

Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
Ku tė dha liri, kurorė,
Shpirt i bardhė si dėborė;
Ti s'i dhe as varr pėr hor.

Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
Ky Vigan Liberator.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:01

TE RROSH, A TE MOS RROSH

Te rrosh a te mos rrosh, kjo eshte ceshtja:
M'e larte eshte valle te durosh
Hobe, shegjeta fati te terbuar
A te perballesh nje det te turbull helmesh
Me arm' e funt t'u japsh? Te vdeē- te flesh-
Jo me!- dhe me nje gjume te mbarosh
Cdo zemer - dhembje, mijera tronditje,
Qe trupi prej natyres trashegon ,
Ja nje qellim qe duhet desheruar
Me gjithe shpirt. Te vdeē - te flesh , te flesh?
E ndofta t'enderrosh! Ah , ketu ngec;
Se c'endrra shohim n'ate gjume vdekje,
Pasi na shkundet kjo peshtjellj' e mortme,
Kjo frike na qendron ; ja arsyeja
Qe aq e zgjat nje jete me mjerime;
Se kush duron perbuzjen dhe kamcikn' e botes,
Zullumn' e shtypesit, perdhunen e krenarit,
LEngimn' e dashuris' se paperfillur,
Vonimn' e ligj's, goj' cthurrjen e zyrtarit
Dhe shkelmet qe cdo vlere zemergjere
Nga te pavlershmit merr, kur munt ta laje
Hesapin fare me nje cope thike?
Kush valle barra mban e kush dersin,
Renkon nene nje dite jete te merzitur,
Po vetem tmer' i saj dicka pas vdekjes-
Vendit te pazbuluar nga s'na kthehet
Kurr' udhetari - na trullos vullnetin
Dhe vuajme te ligat qe po kemi
Se sa te hidhemi n'ato qe s'dime,
Keshtu na ben ndergjegja gjith' frikacake,
Keshtu me ngjyr' e gjall' e rezollutes
Semuret, verdhet nga hij' e mejtimit
Dhe plane te medha e rendesore
Ndalen e percajne rrjedhjen dhe humbasin
Emrin e veperimit. Hesht tani!
E bukura Ofeli! Engjell, ne lutjet
Mekatet m'i kujto te gjitha.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:02

ZGJIDH E MERR VETE

A te duhen luftetare
Dhe arratine armiku te marre
A do botes ti vesh zjarre
Merr nja dhjete Kosovare

A do urte njeresit te rrine
Ne komande ta kesh ushtrine
Ne bidat ta vesh njerezine
Merr te gjithe Laberine

A do trima dhe sejmene
Kapardisur kudo vene
Gjumi pa i zene nuk flene
Per tre Mirditor bej bene.

Do per pune nje korcar
I ke bujqer ustallare
me gra bashke te hapin varre
Krahe e kembe su kane te share

A te duhen genjeshtare
Matrapaze e kokethare
Reren ta shesin per farė
Merr Krutan e je i lare

Po qeflinj a te duhen?
Qe me zonjat dine te kruhen
Zonjat qe pjellin cdo vit
Vec Elbasani i rrit

Me dy kembe do hajvane?
Budallenj me din pa ane
Ku ti fusisht te vene
Dil shetit gjithe Myzeqene

A do te ruash florine
Katandine e shtepine
Me dy qofte mbushin sininė
Ec e merr Gjirokastrinė

Do te kesh e te besh qef
Sofren shtruar si per mbret
Pastertore e per yzmet
Te tilla gjen ne Permet

A do ministra Kolonjare
Se mbahen burra me mend
Duan kudo te jene te pare
Ne meshilis e ne kuvend...


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:04

SHPELL'E E DRAGOBISE
(Elegji pėr Bajram Currin)


Kur tufani e ēthuri fenė,
Kur tirani e krrusi atdhenė,
Mi njė brek tė Dragobisė
Priret Flamur' i lirisė.

Atje nisi, atje mbaroj,
Atje krisi, atje pushoj,
Rrufe-shkab' e Malėsisė,
Nė njė shkėmb tė Dragobisė.

Vendi dridhej, ay mbeti
Se s'tronditej nga tėrrmeti.
Dif drangoj i Dragobisė,
Trim tribun i Vegjėlisė.

O Bajram, bajrak i gjallė,
More nam me gjak nė ballė,
Te njė shpell' e Dragobisė,
Yll i rrall' i burrėrisė.

Thon' u-shtri e thon' u-vra,
Po ti s'vdiqe, or Baba,
As te shkėmb' i Dragobisė,
As te zėmr' e Djalėrisė.

As je vrar' e as po vritesh
Legjendar Ante po rritesh.
Dithiramb i Dragobisė,
Tmerr, panik i mizorisė.

Me Zjarr Shenjt u-ndrit kjo shpellė.
Gjer nė qjell u-ngrit Kėshtjellė
Pėr ēlirimn' e Shqipėrisė
Katakomb' e Dragobisė.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:04

LIDHJE E PACKEPUTUR

Ti moj Engjell moj Shejtane
Moj Zambak e moj shafrane
Ti me dehe te papire
Me tufan e me farmire
Moj kurbatke katarroshe
Moj sahroshe kokeboshe
Me perpjek qoshe me qoshe
Me zinxhir po me zvarrnis
Me shastis e me besdis
Me kerdis, me cakerdis
Ti ma syrgjynose gjumin
Ti me mbylle ne budrumin
Ti me nxive ne zullumin
Bashke s’rrojme dot
Ndahemi pra sot

Nuk ujdis dot ti me mua
Si per cift, per burr’ e grua
Une hesht, ti po bertet
Une fle, ti po gerret
Une ha, ti ramazan
Une s’pi, ti zbras kazan
Une rend, ti po calon
Une ngel, ti fluturon

Une prush e ti debore
Une drras’ e ti kembore
Une hi e ti vullkane
Une mi e ti kapllane
Une i ri, ti shkon me pleqte
Une plak, ti lot me djemte
Cporru, prapa diellit
Ku s’hyn drit’e qiellit
S’piqemi gjekund
Dasma mori fund!

Ne me do, me ngushullo
Po s’me do, mos me mundo
Prema koken dhe clirome
Dhe ne varr te zi mbulome
Se kur ngjitem, kam nje hall
Nuk shqitem, jam tutkall
Ndihme, pra, per Zot
Puthm’ e vrame sot

Tani qan, u mallengjeve
More vesh qe u genjeve
Tani zemren ma gezove
Se e shoh qe u pendove
Tani dukesh si qemoti
Kur me kape sic tha Zoti
Koken time brigje-brigje
Ti moj flag’e embel, digje!
Tok pra mbetemi
Sa te tretemi


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:05

MARSHI I BARABBAJT

Allalla, o rezil e katil, allalla,
Stroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, baterma,
Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

Tradhėtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
Ti na ēthure, na ēkule, na ēduke ēdo fe,
Varfėri, poshtėrsi, robėri ti na dhe,
Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

O stėrnip i Kainit, tepdil si bari,
Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
Ti na ther e na grin e pėr qejf na bėn fli;
O kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

Nė budrum, nėpėr llom' e kufom' u-mallkofsh,
Nė skėterrėn, katran e tiran, u-harbofsh,
Me tam-tam e allarm' e me nėm' u-shurdhofsh,
Nė zėndan mbretėrofsh: Hosanna, Barabba!

O i ēgryer, i zhyer, i vyer pėr hu,
Turp-e-ndot-kundėrmonjės tė krusen mbi gju
Dallkaukėt, kopukėt e turmat pa tru,
Zėmėr-krund-e-gėrdhu: Hosanna, Barabba!

Allalla, o rezil e katil, allalla,
Shtroni udhėn me hithr' e me shtok turfanda,
Gumėzhit, o zinxhir e kamēik, batėrma,
Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:06

PLAK TOPALL DHE ASHIK

Dale, moj, se kam njė fjalė,
Se mė rjedhin djersėt valė;
Dale, moj, se s'jam mė djalė
Dhe mė s'ecėnj dot.

Dale, moj, se mė kapite,
Mė kėpute, mė sfilite,
Prite, moj, ashikun, prite
Qė tė vjen me not.

E arriva dhe ia thashė,
Asnjė gur pa tundur s'lashė,
Dhe mėgjunjazi i rashė,
Ē'u mundova kot.

Hapi gojėn, dhe vajtova,
Qenkam plakur, e kuptova,
M'ardhi keq, po s'e mohova,
Syri m'u-pėrlot.

Dhe nga jeta u mėrzita,
Dhe nga lumi u vėrvita
Qė tė vdes, se u korita
Dy-tri herė sot.

Po ti, Zot, mė ngushėllove
Pas njė tjatre mė lėshove,
Dhe nga mbytja mė shpėtove,
Lavdi paē, o Zot.

Dale, moj, se kam njė fjalė,
Se mė rrjedhin djersėt valė;
Dale, moj, se jam i ēalė
Dhe mė s'ecėnj dot.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:07

SOFOKLIU

Sofokliu ishte budalla,
Kur u mplak, edhe Kupidi e la,
Tha: "Shpėtova nga njė maskara!"
Goja, pra, iu tha.

Sofokliu nuk e kishte mirė:
Plaku s'ka takat, po ka dėshirė,
Gjalpė s'ka po ka njė pus me hirrė,
Furrė dhe trazirė.

Kam Ferid Asllanin si shahit,
Tetėdhjet' e pesė vjeē ashik:
Amerika, Evropa u-ēudit,
Nuse desh kur vdiq!

Flamurin qė la e trashėgova,
Nat' e ditė ēupa, gra kėrkova,
Se ē'u batėrdisa, se ē'u shova,
Se ē'u pėrvėlova.

Kur tė vdes, dhe kur tė mė mbuloni,
Ēupa, gra, nė varr mos mė vajtoni.
Do t'ju dua prapė, siē mė doni.
Dolla! Mos mė zgjoni.


________________________________

Scarface
Anėtar Veteran
Anėtar Veteran

Gjinia: Male
Shenja e Horoskopit: Gemini
Numri i Postimeve: 1400
Mosha: 28
Vendlidja: Nė Maternitet...
Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
Profesioni: Time Killer
Pikėt: 1955
Vlersuar: 42
Data e Regjistrimit: 14/01/2008
Hobi: Jeta e natės...
Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

Re: Poezi te F.S. Nolit...

Mesazh nga Scarface prej Fri 02 May 2008, 14:07

THOMPSONI DHE KUCEDRA

Vraponi, o burra,
Me armė, me topa, me kordh' e me shpata,
Se dolli kuēedra e errėt nga nata,
Se ngriti bajrakun e lyer me gjak
Dhe sulet prej Shjakut nė Durrės me-vrap.

Kuēedr'e Turqisė,
Hyen'e urisė,
E rrahur nga Greku, nga Serbi e Bullgari
Do gjak tė thėthinjė dhe vjen te Shqiptari,
Si gjarpėr zvarniset, i sillet pėrqark,
Me dinin nė gojė, me helmin nė bark.

Kuēedrėn e vrarė
E hasi mė parė
Thomsoni nė Vlorė, kur vinte prej detit
Me katėrqint krahė, lubi' e Dovletit;
E zuri pėr gryke, e shtriu pėrdhe
Nga thonjt' i rrėmbeu tė mjerin Atdhe.

Pastaj pėr sė dyti
Nė Durrės e mbyti
Dhe kokėn ia shtypi me top nga Kalaja,
Kur hodhi Esadin nga Froni, nga maja,
Nga forca nė pluhėr, nga bregu nė det,
Me grusht prej rrufeje, qė ngrin e qė tret.

Kuēedra e thyer,
Nė turp e pėrlyer
Pėrmblidhet e kthehet nga toka nė Durrės
Dhe ngrihet m'e fortė, nė Gjol, afėr Urės.
Shqiptar'i verbuar vėrsulet nė det,
Shkel Flamur dhe Nėnė dhe vllezėr po vret.

"Dy herė tė theva,
Tė shtriva, tė ndeva,
Po prapė u-ngjalle dhe prapė u-ngrite,
Prit-mė, the, prit-mė!" Dhe prap' iu-vėrvite,
Dhe hovin kuēedrės ia preve, po re,
Kalorės i huaj, qė vdiqe pėr ne!

Nga Ura, nga Ura
Po ikni, o burra?
Ju ikni, po hij' e Kalorėsit s'ikėn!
Kuēedrės tėrbuar ajo i fut frikėn,
Se urėn e ruan, se Urė'n e mpron
Stihia - Shqiponjė, me qip e me thonj.

Te ura, te Ura,
Vajtoni, o burra,
Thomsonin e ngratė qė ju vet' e vratė,
Qė pas nuk i ratė, po vetėm e latė,
Kur shkonte kaluar tė vdesė pėr ne,
Pėr ju, tė mallkuar, qė s'doni Atdhe.


________________________________
  • Posto temė tė re
  • Pėrgjigju temės

Ora ėshtė Mon 20 Oct 2014, 13:59