Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  MacBook Air - Laptopi me i holle ne botė...

  Share
  avatar
  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Aries
  Numri i Postimeve : 345
  Mosha : 33
  Vendndodhja : Ne zemren e njeres...
  Profesioni : Enderrimtar
  Pikėt : 221
  Vlersuar : 7
  Data e Regjistrimit : 10/03/2008
  Humor : Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  MacBook Air - Laptopi me i holle ne botė...

  Mesazh nga Desperado prej Tue 08 Apr 2008, 00:36

  MacBook Air - Laptopi me i holle ne botė...

  Apple prezanton vepren e re te artit ne fushėn e teknologjise.
  Ne ekspoziten qe zhvillohet ēdo vit MacWorld paraqiti vete bosi i Apple Steve Jobs laptopin me
  tė ri nga Apple i quajtur "MacBook Air" i cili ka njė trashesi vetėm 19 milimetra ne pjesen me te
  trashe dhe 4 milimentra ne me te hollen.
  Njė anė negative e laptopit tė ri ėshtė se nuk ka vend pėr CD dhe DVD.
  Por nga ana tjetėr ky kompjuter ka njė program "Remote Disc" i cili mundeson me anė te Wlan
  lidhjen me kompjutera te tjerė qofshin kėta Mac apo Windows.
  Kompjuteri ka njė harddisk me 80-GB dhe memorie prej 2-GB.
  Trupi i kompjuterit ėshtė teresisht prej Aluminiu, procesoret qe ofrohen janė me 1,6 GHz dhe
  1,8 GHz. Gjithashtu ka dhe Mini-DVI, USB-Port, Bluetooth si dhe Draft-n-WLAN.
  E veēanta tjetėr ėshtė dhe ekrani i tipit Touchpad me te njėjtėn teknologji qe ka dhe iPhone.
  Apple premton se bateria e kėtij kompjuteri mban deri ne 5 ore.

  Stiv Xhobs ka prezantuar te renė me te fundit te vitit 2008, lap-topin e ri «MacBook Air»
  SAN FRANCISKO- Stiv Xhobs administratori i deleguar i kompanise “APPLE”, shoqėria lider e risive
  teknologjike sėrish habit admiruesit dhe nxjerr ne treg lap topin me te holle ne botė.
  Janė shumė ne fakt produktet e reja qe janė prezantuar para dy ditesh ne “Mac Eorld”, konferenca
  e organizuar nga “Apple” ne San Francisko, Kaliforni. Mes tyre ne plan tė parė siē e ka percaktuar
  edhe vete Xhobs ėshtė “lap-topi me i holle ne botė” i pagezuar me emrin “Macbook Air”.
  Ai nuk ka nguruar tė flasė pėr kėtė te re te fundit qe pritet te zbarkoje ne tregjet botėrore.
  Numri 1 i kėsaj kompanie ka deklaruar se “Apple” ka shitur 4 milion telefona celulare “iPhone” ne dyqind
  ditet qe nga ardhja ne treg e hibridit qe ėshtė nderthurje e njė kompjuteri dhe njė telefoni celular te
  prezantuar ne 29 qershor te vitit 2007. Ai ka shtuar se duhet vleresuar fakti qe pėr vitin 2008 shitjet
  e kėtij hibridi parashikohet te shkojnė ne 10 milion cope.
  Nė lidhje me tė rejat e fundit te prezantuara shpresat mbeten tek lap topi i ri “MacBook Air”, njė pc super
  i holle (0,76 polesh)dhe me njė hard drajv prej 80 gigabait dhe njė ekran 13.3 polesh qe do tė kushtoje 1 799 $.
  Dorezimet e para pritet te dalin pas dy javėsh, sipas specialisteve ky lloj kompjuteri do tė sherbeje pėr perforcimin
  e imazhit te kompanise “Apple” si prodhues i objekteve avangarde. Ne kėtė fushe ky prodhim i ‘Apple’ duket
  i parezistueshem: NE kuader te vitit 2007 janė shitur ne fakt 7 milion kompjutera “Makintosh” me njė rritje e
  krahasuar me vitin 2006. Apple konsiderohet kėshtu prodhuesi i tretė me i madh i kompjuterave ne Shtetet e Bashkuara.
  Xhobs ka folur edhe pėr krijimin e dytė te rėndėsishėm te “Apple” pėr vitin 2008: transformimi i programit “internet Tunes”
  ne njė lloj programi dixhital pėrmes te cilit perdoruesit mund te pėrfitojnė njė pjesė te te rejave kinematografike.
  Marreveshja me 20 Century Fox ,Earner Brothers, Ealt Disney, Paramount, Universal dhe Sony do t’i garantojne kėtij lloj
  programi njė oferte prej 1000 filmash duke filluar nga muaji mars. Filmat do tė mund te shikohen pas 30 ditėve nga dalja
  e formatit Dvd. Marrja me qera e tyre do tė kushtoje 2.99 dollare ose 3. 99 dollare pėr ēdo film te sapo dalė nga sallat
  kinematografike. Mes te rejave te fundit, funksionet e reja te kėtij telefoni celular do t’u mundėsojnė perdoruesve mes
  shumė gjerave interesante, te dergojne njė tekst mesazhi shumė personave nga lista e tyre dhe njekohesisht te personalizojne
  ekranet e tyre(ne kėtė rast mund te zgjedhin deri ne nėntė opsione).
  “Apple’ ka bėrė te ditur edhe ēmimin e ri te televizoreve Apple, duke prezantuar edhe njė lloj tjetėr televizori i cili do t’u jape
  mundėsinė perdoruesve te porosisin njė film pėrmes aparatit duke i parė kėshtu ne ekranin e televizorit, pa kryer veprimet
  me pare ne kompjuter.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

   Ora ėshtė Fri 14 Dec 2018, 19:18