Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Disa poezi nga Skender Rusi...

  Share

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:09

  DĖBORĖS SĖ PRILLIT

  Nuk do qė tė ikėsh, ė?!
  Hakmarrje ndaj Prillit kjo,
  Apo ndonjė peng i harruar!?

  Si nuk e kupton,qė,
  Edhe pse je e bardhė,
  Ne nuk tė duam!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:10

  KRISTALE TĖ MISTERTA

  Ē’dreq dėbore kjo
  qė nisi befas,
  Kur sipėr nesh
  qielli ėshtė xham!
  Mos del nga sytė e tu
  qė shohin fshehtas,
  Ku ka ca re
  qė unė,dot,s’i shmang!?

  Se unė e di qė ti
  krijon ca dimra,
  Qė as natyra,ndoshta,
  nuk i njeh!
  Si njė Eol qė mban
  nė kacek erėrat,
  Ti mban dėborėn
  edhe retė i fsheh!

  Ē’dreq dėbore kjo
  qė nisi befas,
  Kur sipėr nesh
  qielli ėshtė xham!!
  Unė do t’i vdes
  kristalet e misterta
  Dhe dimrin, qė ti kot,
  nė sy e mban!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:10

  VETMI GRUAJE

  Hyra brenda vetmisė
  sė njė gruaje,
  Si brenda njė shtėpie
  tė braktisur!
  Dorezat e dyerve
  ishin ende tė ngrohta,
  Nga prekja e duarve
  qė kishin ikur!

  Ato ishin vazhdimi
  i duarve tė saj,
  (me to ajo ndėrtonte
  pėrqafimet!)
  Ndėrsa tani lėvizin
  si skelete nė ajėr,
  Nė gjysmė terrin
  e kėsaj shtėpie!

  Kėtu nuk hyn
  asnjė reze drite,
  (shtėpi pikėllimi,
  pa asnjė dritare!)
  Veē njė qiri
  qė ėshtė duke vdekur,
  Hedh dritė mbi kėtė natė
  tė madhe!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:11

  RIPI PREJ LĖKURE

  Nuk e di ē’i shkrepi njė ditė,
  Mė solli njė rip prej lėkure!
  Mė shihte nė sy duke pritur,
  Njė fjalė, apo ndoshta njė puthje!

  Ndėrsa unė zgjodha tė parėn,
  (Jo se ,nga puthjet,do ndahem!)
  Dhe ia kthej pas pak i menduar:
  -Tani,po,mund tė varem!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:11

  QIPARISI

  Te kjo kodėr,
  nė dalje tė fshatit,
  Asnjė qiparis
  dikur nuk ka pasur!
  Kėtu ēdo natė
  vinte veē njė grua,
  Njė nėnė qė priste
  tė birin e dashur!

  Ai kishte ikur
  siē ikin lejlekėt,
  (Sa shpesh qė njeriu
  po kthehet nė shpend!)
  Kėtu ēdo natė
  vinte veē njė grua,
  Njė nėnė qė fliste
  me veten e vet!

  Te kjo kodėr,
  nė dalje tė fshatit,
  Si mbiu ky qiparis,
  asnjė nuk e di!
  Por e dinė qė atje
  ėshtė zhdukur njė grua,
  Njė nėnė e mbėshtjellė
  me fatin e zi!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:12

  KUR ISHA FĖMIJĖ

  Kur isha fėmijė
  desha tė isha kėpucė pėrmbi akuj,
  Tė isha gur
  mbi xhamat e fqinjėve,
  Tė isha kapsolle
  qė hidhej pėr tė plasur
  Nė kėmbėt e vajzave prej ulėrime!

  Ēdo gjė qė bėja,
  Mė pėlqente tė kriste!

  Kur isha fėmijė
  desha tė isha Tom Sojeri i klasės,
  Tė isha shkaku
  pėr tė mė vėnė prangat,
  Tė isha dhimbja
  pėr shoqen time tė bankės,
  Kur tė mė shihte
  si po m’i hiqnin “gradat”!

  Ēdo gjė e bėja
  Qė tė mė pėlqenin vajzat.

  Kur isha fėmijė
  desha tė isha orė e mbetur nė mur,
  Ku koha tė kishte ndalur,
  akrepat tė kishin vdekur,
  Qė fėminia tė zgjaste
  sa njė moshė e pafund,
  Ose,tė paktėn sa njė shekull!

  Eh,pėrveē fėminisė
  Asgjė s’mė ka mbetur!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:13

  KTHJELLIM

  Kam filluar tė jetoj nė tė tjerė njerėz,
  (Ika prej vetes ku gjithnjė bėhej luftė!)
  Si njė i plagosur qė lė fushėn e betejės,
  Dhe shkon pėr t’u mjekuar,ku tė mundė!

  Nuk mund tė rrija mė aty brenda,
  Ku nė fron,ēdo natė,
  Vihej zemra!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:13

  NJĖ FAJTOR PA FAJ

  Dita e tij nis nėpėr shtylla,
  Duke parė fotot e njerėzve
  tė vdekur!
  Fikson adresa,lagje, vila ,
  (kostumin e zi ,gjithnjė
  e mban veshur!)

  Ai vdekjet i quan tė bukura,
  Se brenda tyre
  janė edhe drekat(!)
  Nė gotėn qė i japin,
  si nėpėr ujra,
  I hedh edhe i mbyt brengat!

  Nuk di pse s’e urrej dot kėtė njeri,
  Qė vdes pėr drekat
  qė vdekja sjell!
  Qė ndjehet i pikėlluar
  ēuditėrisht,
  Kur asnjė foto
  nėpėr shtylla nuk del !


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:13

  AQ MĖ KEQ

  Unė nuk kam mė qiell timin,
  Atė qė kisha ma vodhėn,
  Ma zhdukėn!
  Aq mė keq qė nuk e di se kush,
  Nuk e di kundėr kujt ta nis luftėn!

  Unė nuk kam mė kohė-timen,
  Atė qė kisha ma morėn,
  Tė gjithėn!
  Aq mė keq qė nuk e di se kush,
  Nuk e di kundėr kujt ta nis ditėn!

  Unė nuk kam mė ēaste qė qesh,
  Ato qė kisha m’i vranė,
  Qė foshnja!
  Aq mė keq qė nuk e di se kush,
  Ata lindkan kur vdekėrka bota!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:14

  ANTIGRI

  Vajzė me flokėt e lyer nė gri,
  Qė i detyron trotuarėt
  tė kthejnė kokėn !?
  Ē’t’u desh ky luk qė,
  nė do ta dish,
  Njėqind vjet ta ka rritur moshėn!

  Kjo ėshtė thjesht njė marrėzi e jotja,
  (Unė them:ėshtė njė dashuri
  fatale!)
  E ēfarė s’do jepnin
  qė tė dukeshin mė tė vogla,
  Gratė tona me gri natyrale!?

  Vajzė me flokėt e lyer nė gri,
  Ti ke tė drejtė tė bėsh me to,
  ē’tė duash!
  Po kur tė vish nė moshė tjetėr
  unė e di,
  Pėr t’u bėrė mė e vogėl do tė vuash!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:14

  FLAKA, TYMI DHE UNĖ

  Po digjen drutė e lėshojnė flakė.
  Po digjem unė e lėshoj veē tym!
  I njėjti shi
  ne na ka lagur bashkė,
  Po tjetėr erė
  brenda meje fryn!

  Ėshtė era jote pėrzier me mars,
  Qė sidoqoftė e zbardhi njė mister!
  Kush ėshtė i djegur
  nuk lėshon mė flakė,
  Ndaj edhe unė
  vetėm tym po nxjerr!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:15

  GRUA ME EMĖR BRENGE

  Ndodh ndonjėherė,
  Dielli bėhet gati pėr t’u kthyer mbrapa,
  Kur sheh hėnėn
  qė s’ka ikur nga qielli ende!

  Kėshtu mė ndodh
  Edhe mua me ty,
  Qė mė pėrgjon netėve tė gjata,
  Grua me emėr brenge!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:15

  NUK MUND

  Unė nuk tė dua mė.Nuk mund!
  Por s’i dua as ata qė ty tė shajnė!
  Edhe rruga mė e gjatė ka njė fund,
  (Fundet shpesh tė domosdoshėm janė!)

  Unė nuk tė vėshtroj mė.Nuk mund!
  Por do shoh ata qė ty tė ndjekin!
  Edhe dita mė e artė ka njė muzg,
  (Muzgjet vijnė kur dashuritė vdesin!)

  Unė nuk tė mendoj mė.Nuk mund!
  Po tė heq nga truri pėrgjithmonė!
  Edhe pse e di qė po tė humb,
  (Humbja duhet sot dhe jo mė vonė!)


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:16

  PRILLI YT I MOSHĖS
  Nadjas, sime bije

  Ti ende je
  nė prillin tėnd tė moshės,
  S’ke nisur ende,
  ndjenjat t’i pjestosh!
  Kjo ndodh me ty
  si nė ēdo vend tė botės,
  Pėr muajin maj
  ke lėnė njė vend bosh!

  Tė shoh kur fle
  edhe mė dukesh foshnjė,
  Bėj tė tė puth nė ballė
  edhe tė ik,
  Po frikė kam
  se s’dua qė tė zgjohesh,
  Se brenda ėndrrės
  flet me ndonjė princ!

  E ja kėshtu,
  largohem pa tė puthur,
  Vetėm ēarēafin qė tė ka rėnė,
  e ngre!
  Gjersa ti je
  nė prillin tėnd tė bukur,
  Diku,pas majit,
  do na vesh dhe ne!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

  Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 01:17

  ZEMRA E NJĖ MIKU
  pėr Thanas Koten

  E gjitha kjo
  erdhi kaq papritur,
  Siē vjen dėbora
  nga njė qiell pa re!
  Unė them se ti,
  qė ditėn qė ke lindur,
  Ke futur nė zemėr
  njerėz qė s’i njeh!

  Janė ata qė e lodhėn
  zemrėn tėnde,
  Ata mė “miqtė”qė fute
  brenda saj!
  As femrat,as vera,
  as cigaret,
  Mė shumė se sa ata
  nuk kanė faj!

  Dėgjoje ti poetin,
  Thanas Kote,
  Se zemėr nuk gjen dot
  sa herė qė do!
  As Noeja i madh
  s’mori nė varkė,
  Mė shumė se sa mbante
  vetė ajo!


  ________________________________

   Ora ėshtė Sat 06 Feb 2016, 08:53