Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

    Disa poezi nga Skender Rusi...

    Share

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:44

    Pershendetje te gjitheve.

    Ne vijim te kesaj teme do t'ju sjell disa poezi te shkrimtarit Skender Rusi.
    Shpresoj qe tju pelqejne poezite qe do te lexoni ne vazhdim.

    Lexim te kendshem.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:45

    SINFONIA E TAKAVE

    Ai ishte njė regjistrues i marrė,
    S’kishte zemėr nė gjoks,kishte disqe!
    Jetonte brenda nė njė kitarė,
    Atje e desh dhe varrin kur tė vdiste!

    Ia dha vetė ate forme sobalkes se tij,
    Se atje do flinte me Bet’hovenin e madh!
    Se atje do ish dhe zoti Paganin,
    Edhe zoti Shubert,edhe zoti Moxart!

    Kush tha se keta ishin te vdekur!?
    Ai fliste me ta,qeshte,peshperiste!
    Brenda kitares se tij vetem e shoqja,
    E urdheruar ishte te mos fliste!

    Ai behej xhind kur ajo lante pjatat,
    Kur kercitja e tyre i futej neper disqe!
    Ai i ulerinte kur ia degjonte takat,
    Pale kur padashur,ndonjehere ,teshtinte!

    Por erdhi nje dite dhe ajo iku ne qiell,
    Kitara krisi,muret e saj u cane.
    Telat e saj rane mbi Bet’hovenin,
    Mbi Moxart e Shubert,mbi te gjithe rane.

    Tani ai ve veshin ,jo per te degjuar tinguj,
    Po per t’u cmallur me zhurmen e pjatave!
    Bet’hoveni?E c’eshte Bet’hoveni,
    Para simfonise se embel te takave!?


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:46

    EKLIPSIN PRES

    Unė me ty,si toka me diellin,
    Tė vij rrotull vazhdimisht,vazhdimisht!
    Por asnjėherė s’tė jam afruar sadopak,
    As jam larguar sadopak,natyrisht!

    Astronomia ka ligjin e vet,
    Qė unė e pėrfill me aq sa mund!
    Tė tė afrohem mė shumė
    Kam frikė se mė djeg,
    Tė tė largohem-kam frikė se mė humb!

    E ja,kėshtu,vetėm rrotull tė vij,
    Po s’jam i marrė qė rri e pres mė kot!
    E di qė njė ditė ,ti do tė kesh eklips,
    E atėhere,nuk do mė djegėsh dot!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:47

    ATA DY PLEQ

    Njė plak.Njė plakė.Dhe njė park.
    Edhe njė stol.Dhe bėhen katėr!
    Dhe njė neon qė ndizej,shuhej,
    Sikur ta shkelte syrin natėn!

    Po pas njė viti mbetėn tre.
    Njė plak.Njė stol.Njė park i gjelbėr.
    Dhe njė neon qė mė nuk ndizej,
    Qė mbeti si njė sy i verbėr!

    Nė vjeshtė,ah,mbetėn veē dy.
    Njė park.Njė stol krejt i vetmuar.
    Qė pret mos kthehen prap’ aty,
    Ata dy pleq tė dashuruar!…


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:47

    SE TI GJITHMONE SEC BEN CA GJERA

    Tė lashė nė Korēė
    E tė kėrkoj nė Kajro!
    (Ku dihet,mbase dhe ke ardhur!)
    Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
    Qė ēmėndurira t’i kam quajtur!

    Tė lashė nė tokė
    E tė kėrkoj nė qiell!
    (Ku dihet nė ē’yll mė ke pritur!)
    Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
    Sa tė kam quajtur tė lajthitur!


    Kap njė bionde nga flokėt mbrapa,
    Ia kthej fytyrėn pėr ta puthur!
    Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
    Vjen dhe atje ku s’ėshtė e mundur!

    Se ti gjithmonė seē bėn ca gjėra,
    Qė tė tregojnė dhe mė tė bukur!
    Ndaj ca i marrė dhe unė mundet,
    Sot gjithė Kajros t’i jem dukur!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:48

    TEPER VONE

    Ti ke njė moshė me time bijė,
    Me babin tėnd, unė, moshatar.
    Kush tė dha urdhėr tė mė duash
    Me hirin tim tė ndezėsh zjarr?!

    Ata thėngjij qė ishin shuar
    Ti si guxon me dorė i prek?!
    Kush tė dha urdhėr tė mė ndezėsh
    Pa patur frikė se unė tė djeg?!

    Ke ardhur vonė. Tepėr vonė.
    Kur dimri krejt mė ka pushtuar,
    Kur vdekja firmėn mė kėrkon
    Ndoshta nė ferr pėr tė mė ēuar!

    Ti gjysma-hėnė je kur zhvishesh
    Dhe gjysma tjetėr-perėndi!
    Me ēdo tė puthur m’i ul vitet,
    Mė kthen nė moshėn qė ke ti!

    Me kėto gjysma, unė poeti,
    Mund tė ndėrtoj tjetėr planet.
    Nė djall pastaj tė shkojnė vitet,
    Dhe moshat le tė shkojnė nė dreq!

    Po prapėseprapė njė frikė ndjej,
    Po mora zjarr, si mund ta fik?
    Prandaj dhe po vonoj tė zgjohem,
    Them ndoshta ik.
    Them ndoshta ik...


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:49

    VAJZA PREJ QELQI

    Vajzė e vogėl,
    Me sy prej qelqi,
    Sa herė hyj brenda tyre,
    Unė eci zbathur,
    Mos thyej ndonjė gjė,
    Qė,dot,s’e ndreq!

    Qelq,
    I ke sytė,
    Qelq!

    Vajzė kryeneēe,
    Me buzėt prej qelqi,
    Sa herė ndeshem me to,
    Ti mua mė kap rob,
    Dhe robėrit i trajtoke keq!

    Qelq,
    I ke buzėt,
    Qelq!

    Vajzė e brishtė,
    Me trup prej qelqi,
    Duart i kam skelet,
    Dridhem kur tė prek,
    Kam frikė mos mė thyesh vėrtet!

    Qelq,
    Je e tėra,
    Qelq!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:49

    C'TRISHTIM

    Ē’trishtim,tė jetosh nė njė qytet-brengė,
    Ku shumė gjėra ecin pėr mbrapsht!
    Vajzat e bukura rrinė fshehur nga djemtė,
    Tė shėmtuarat shėtisin nė bulevard(!)

    Ē’trishim nė kėtė qytet qė mė deh,
    Me erėn e qelbur tė vodkės!
    Ku vetja herė-herė mė duket,
    Si Esenini rrugėve tė Moskės!

    Ē’trishtim,nė kėtė qytet tė ēmendur,
    Qė mė ngjan me njė spital tė madh!
    Njerėzve ju mungojnė veē bizhamat me vija,
    Dhe numurat nė shpinė apo nė krah!

    Ē’trishtim nė kėtė qytet qė flet pėrēart,
    Qė as nė gjumė nuk e heq paruken!
    Dua t’ia marr nga koka e t’ia flak,
    Por edhe ai s’mė le,edhe unė nuk mundem!

    Ē’trishtim,nė kėtė qytet tė pushtuar nga vdekja,
    Qė po mė vdes edhe mua pak nga pak!
    Mė vjen tė rrėmbej shpirtin e tė zhdukem,
    Sa mė larg prej tij,sa mė larg!…


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:50

    SE SI...

    Se si po mė ikėn jeta!Se si!
    Pa mė pyetur fare,
    Sikur tė mos jetė imja!
    Kam ēaste kur edhe vetė nuk e di,
    Nėse duhej ose jo,tė lindja!

    Se si po mė ikin ditėt!Se si!
    Rrokullisen,rrokullisen,si toptha tė vegjėl!
    Unė vrapoj pas tyre,kėrkoj t’i arrij,
    T’i ndaloj,t’i pyes,ē’do tė bėhem nesėr!?

    Se si po mė ikin ėndrrat!Se si!
    Edhe nė gjumė mė kanė hyrė,
    Edhe m’i kanė vrarė!
    Ato qė kanė shpėtuar kanė marrė arratinė,
    Duke mė lėnė mua njė tė vdekur-tė gjallė!

    Se si po mė ikin dashuritė!Se si!
    Njė sot.Njė nesėr.Njė tjetėr pas njė jave!
    Marr kokėn mes grushtash,
    I bie me zemėrim,
    Sikur tė ketė bėrė mijra faje!

    Se si po mė ikin dėshirat!Se si!
    Si ata zogjtė shtegėtarė qė dimrit i tremben!
    Po ē’them edhe unė,
    Do tė ishte njė mrekulli,
    Tė ishin zogj shtegėtarė qė ikin e kthehen!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:50

    PA DASHJE

    Pa dashje kam plagosur njė grua!
    (S’e dija qė mė desh aq marrėzisht!)
    Ajo ishte njė yll,nga qielli larguar,
    E zbritur nė tokė rastėsisht!

    Pa dashje,kam fyer njė grua!
    E putha nė faqe nė njė natė pa drita!
    Pastaj dhe nė ballė njė puthje tė dytė,
    Ia shtypa pak hundėn me gisht,edhe ika!

    Pa dashje , kam vrarė njė grua!
    (Eh,gratė u vrakėrkan kaq shpejt!)
    Ajo iku nė qiell,prej nga ish larguar,
    Tė vuante zhgėnjimin e vet!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:51

    MBI KOKE ME RRI EDHE ME NDRIT

    Gjithnjė po bėhesh mė e krrusur,
    Sikur po i afrohesh tokės!
    Unė jam atje,nė sytė e rrudhur,
    Ku ėshtė fillimi i gjithė botės!

    Gjithnjė po bėhesh mė e vockėl,
    Ku e ke futur gjithė atė shpirt!?
    Si hėnėz e ngrėnė brenda dhomės,
    Mbi kokė mė rri edhe mė ndrit!

    Gjithnjė po bėhesh mė e lehtė,
    Mos ke ndėrmend qė tė largohesh!?
    Mė bėj njė shenjė e ngjitem vetė,
    Qiellit t’i them qė do vonohesh!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:51

    NE S’BĖJMĖ ASGJĖ TĖ KEQE

    Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Duhemi.
    Ndaj dhe kjo ditė
    nuk po perėndon ende!
    Ne jemi akrepat
    e orės sė diellit,
    Lėvizim brenda tij
    si brenda njė zemre!

    Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Vėshtrohemi.
    Duke u bėrė secili
    sadopak i verbėr!
    Qė mos na vijė aq turp
    kur tė takohemi,
    Nė ato vende ku s’ka shkelur
    asnjė tjetėr!

    Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Puthemi.
    Duke hapur portėn
    e botės sė pėrtejme!
    Brenda saj gjithmonė
    ka diēka prej absurdi,
    Qė bėhet shkak
    pėr grindjet mes njerėzve!

    Ne s’bėjmė asgjė tė keqe.Gėnjehemi.
    Duke i marrė atė qė i vjeshton,
    njeri-tjetrit!
    Nė u bėfshim Prometej,
    zjarre nuk do vjedhim,
    Por urrejtjet qė nė shpirt
    mbajnė njerėzit!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:52

    S’DUA TĖ TĖ HUMB

    Nuk jam aq i mirė
    sa tė jam dukur,
    Unė,vėllai i vogėl
    i ajsbergėve!
    Pjesėn e shėmtuar
    mbaj nėn ujė,
    Mos e shohin sytė
    e tė tjerėve!

    Nuk jam Perėndi
    siē mė ke ditur!
    As kam qenė ndonjėherė
    Krisht!
    Po pėrse kaq vonė
    ti ke lindur,
    Dhe tek unė vjen
    kaq verbėrisht!?

    Nuk e di ,pse,vetėm mik
    mė quan,
    Dhe s’ke frikė se unė
    mund tė tė puth!
    Kam njė mbrėmje
    qė pėr ty e rruaj,
    Po s’ta them,se s’dua
    tė tė humb!

    Nė se do mė ndodhė
    qė ndonjerės,
    T’ia fal gjysmėn mė tė mirė,
    timen,
    Kjo do tė jesh ti
    qė ke kuptuar,
    Se mėkati vdes
    prej dashurive!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:53

    MOS MĖ DUAJ MĖ

    Mos mė duaj mė!
    Nis mė urre
    nėse do mundėsh!
    Dhe qiellin(qielli jam unė!)
    S’pėrmbyset bota
    po ta humbėsh!

    Mos mė pėrqafo mė!
    Nuk mund tė duash
    dy njėherėsh!
    Dhe ajrin(ajri jam unė!)
    S’pėrmbyset bota,
    po ta shkelėsh!

    Mos mė kujto mė!
    Nis fshiji puthjet,
    po tė duash!
    Dhe zjarrin(zjarri jam unė!)
    S’pėrmbyset bota,
    po ta shuash!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi nga Skender Rusi...

    Mesazh nga Scarface prej Sun 06 Apr 2008, 00:54

    PĖR INATIN TIM

    Pėr inatin tim
    po bėhesh mė e bukur,
    Me ata sy jeshilė
    si thellėsia e deteve!
    Pėr inatin tim
    vjeshtės i dhe urdhėr,
    Tė ndalojė pėrkohėsisht
    bjondimin e pemėve!

    Pėr inatin tim
    vazhdon tė mė duash,
    Qė tė mė largosh
    nga krahėt e erėrave!
    Ti po bėn atė
    qė bėri Odiseu,
    Pėr tė mos dėgjuar
    kėngėn e sirenave!

    Pėr inatin tim
    po bėhesh mė e vogėl,
    Madje vetėm me ndryshimin
    e formės sė flokėve!
    Pėr inatin tim
    seē ke njė tė qeshur,
    (Niagara do kish zili
    po ta dėgjonte!)

    Pėr inatin tim
    vazhdon tė mė puthėsh,
    Duke larguar prej meje
    gjithė dimrat!
    Pėr inatin tim
    vazhdon tė mė mundėsh,
    Duke bėrė atė qė bėjnė
    vetėm tigrat!


    ________________________________

      Ora ėshtė Mon 08 Feb 2016, 08:22