Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Empty Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 17 Mar 2008, 01:43

  RĖNDĖSIA E AUTORĖVE TĖ VJETĖR PĖR GJUHĖN E SOTME SHQIPE...

  1.
  Nė tė gjitha letėrsitė evropiane shkrimtarėt e vjetėr gėzojnė njė vend nderi
  jo vetėm pėr guximin qė kanė pasur pėr tė pėrballuar vėshtirėsitė e mėdha
  tė themelimit tė traditės sė shkrimit nė gjuhėn amtare, por edhe pėr vlerat
  letrare, sado fillestare, qė kanė mundur tė krijojnė.
  Gjon Buzuku, pėr tė cilin jemi mbledhur sot nė shenjė nderimi e pėrkujtimi,
  na kėrkon ndjesė me pėrvujtėri, kur thotė: “nukė ēuditem se nė paēa fėjyem,
  kėjo tue klenė ma e para vepėrė e fort e fėshtirė pėr tė vepėruom mbė gluhėt tanė.
  ” Kulturat, qė tė qėndrojnė e tė zhvillohen, kanė nevojė pėr themele tė shėndosha
  e pėr rrėnjė tė thella. Pėrndryshe rrebeshet e historisė i zhbijnė e i rrėzojnė.
  Autorėt tanė tė vjetėr, katėr tė mėdhenjtė: Buzuku, Budi, Bardhi e Bogdani, janė gurė
  ciklopikė tė themeleve dhe rrėnjė tė thella tė kulturės shqiptare.
  Trashėgimia gjuhėsore, letrare e kulturore qė na kanė lėnė, ka vlerė tė paēmuar.
  Ata nuk do t’i mbulojė pluhuri i harresės, por do tė tėrheqin pėr shumė e shumė kohė
  vėmendjen e shkencės albanologjike.
  Shqipja ėshtė vėrtet njė nga gjuhėt mė tė lashta tė Ballkanit, por njėkohėsisht edhe
  njė gjuhė e dėshmuar vonė nė shkrim. Prandaj pėrcaktori tė vjetėr pėr autorėt mė tė
  hershėm tė gjuhės shqipe e njėkohėsisht edhe tė letėrsisė shqipe, ka njė vlerė relative
  dhe duhet parė brenda rrethanave tė historisė kulturore tė popullit shqiptar.
  Nė tė vėrtetė kėta autorė i pėrkasin njė kohe tė re, kohės sė formimit e tė konsolidimit
  tė kulturave shkrimore kombėtare te popujt evropianė. Ata janė shprehje e pjesėmarrjes
  edhe tė shqiptarėve nė ato rrjedha kulturore e politike tė kontinentit tonė.


  ________________________________
  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Empty Re: Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 17 Mar 2008, 01:48

  2.
  Pėr shkak tė njohjes tepėr tė kufizuar (Buzuku u rizbulua mė 1909),
  veprat e tyre nuk patėn ndonjė ndikim tė drejtpėrdrejtė nė procesin
  e zhvillimit tė shqipes sė shkruar dhe krijimit tė letėrsisė shqiptare
  gjatė Rilindjes Kombėtare.
  Nga rilindėsit, me sa dimė, vetėm Kristofor Kristoforidhi i pati njohur
  dhe veprat e Budit e tė Bogdanit dhe i ka vjelė e i ka pėrmendur
  herė pas here pėr tė zgjeruar gjeografinė e dėshmimit tė fjalėve nė
  Fjalorin e tij tė gjuhės shqipe. Rilindėsit u nisėn nga gjuha e gjallė qė
  flitej nė kohėn e tyre nė trevat prej nga vinin.
  Ata pasqyruan nė veprat e tyre gjuhėn e kohės dhe jo traditėn
  shkrimore, qoftė edhe tė Bogdanit, si autori mė i vonė e mė pranė
  gegėrishtes sė kohės sė re. Nė njėfarė kuptimi gjuha shqipe nisi tė
  lėvrohej pėrsėri nga e para gjatė Rilindjes.
  Por lėvrimi i gjuhės shqipe qė nga autorėt e vjetėr e deri sot
  pėrshkohet nė mėnyrė tė pandėrprerė nga vetėdija e pėrgjegjėsisė
  sė lartė dhe e detyrės ndaj gjuhės amtare si shprehje e dashurisė
  dhe pėrgjegjėsisė ndaj vendit e ndaj popullit.
  Gjon Buzuku na thotė se e shkroi veprėn e tij fort tė vėshtirė “en sė
  dashunit sė botėsės sanė” dhe “me zdritunė pak mendetė” e popullit
  tė vet “ndė Arbanīt”, pėr tė cilin i lutet Zotit, qė ta shpėtojė nga
  mortaja (nėnkupto: robėria turke).
  Ato qė Buzuku i ka thėnė me fjalė tė kursyera, po tė ndiera,
  pasardhėsit e tij i kanė thėnė shprehimisht.
  Pjetėr Budi rrėfehet se shkrimet e tij “dėshmonjėnė se i madh ka
  qenė gjithėherė kujdesi e dėshiri i zemėrėsė sime pėr ndimė tė
  Patriesė e tė gjuhusė sanė, qi u vduorė ende po vdarenė ma tė
  shumėn veēėse pėr letrė e pėr tė mpsuom” dhe ankohet se gjuha po
  prishet edhe prej pakujdesisė sė “diesve dhe letėrorėve” tė kohės sė vet.
  Frang Bardhi nė parathėnien e fjalorit latinisht – shqip (1635) rrėfen
  se i hyri punės pėr atė vepėr “Tue pasunė ditė e pėr ditė …kujtuem
  se me qish do copė libėr keshė me ndihmuem mbė nja anė gjuhėn
  tanė qi po bdaretė e po bastardhohetė.”
  Pjetėr Bogdani gjithė nė kėtė hulli te parathėnia (“Tė primitė pėrpara
  letrarit”) e veprės sė vet madhore ankohet pėr “petkun e shqerrė tė
  gjuhės sanė, qė me dijet dvuer ende fjalėtė”, bėn thirrje pėr tė mos
  e lėnė “dijenė e gjuhėn e dheut (nėnkupto: atdheut) me u dvarunė”
  dhe trishtohet “tue vum roe tė gjymtėtėt e gjuhėsė arbėneshė e silla
  pėr tė pakė tė vetė, tė madhe pjesė huan gjuhėshit konfinjėtare…”.
  Ai rrėfen mė tej: “M’u desh pra me djersė tė mėdhā me qitunė mbė
  dritė shumė fjalė plaka e tė harrueme” qė “tė mos dvārenė fjalėtė,
  tė silatė sa e kanė po ntretenė”. Kėta autorė kanė vepruar kėshtu
  me vetėdije tė plotė pėr ta shpėtuar dhe pėr ta kėndellur gjuhėn
  shqipe. Jo rastėsisht Eqrem Ēabej nė artikullin e njohur “Pėr pastėrtinė
  e gjuhės shqipe” i drejtohet pikėrisht veprės sė tyre tė frymėzuar
  nga ndjenja atdhetare pėr tė argumentuar se pastrimi i gjuhės nga
  “mishi i huaj” i huazimeve tė panevojshme “ėshtė njė detyrė
  shkencore, njėkohėsisht edhe kombėtare. Nuk ėshtė aspak njė
  shenjė shovinizmi, shqiptari nuk e ka traditė shovinizmin.”
  Veprat e autorėve tė vjetėr ruajnė vėrtet njė visar tė vėrtetė
  fjalėsh, shprehjesh e mėnyrash tė thėni.
  Ata janė krijuesit e leksikut dituror tė gjuhės shqipe.
  Nė veprat e tyre gjejmė mjaft fjalė tė prejardhura me kuptim
  abstrakt si dhe emėrtime personash e sendesh sipas tiparesh tė
  ndryshme, si p.sh. amėni ‘maternitas’, amėshim, i amėshuem,
  andėrrues, -i, anėmiqėsi, i arėsyeshim, argėtoj, banjėtar ‘balneator’,
  bashkari, begati, bijėni, ēkushėllim (antonim i ngushėllim), i
  derpėtueshim (i depėrtueshėm), dėshminjėni (dėshmi), i dijtėshim,
  dhelpėni, dhelpėnisht, dhunėtijė, fjalėtar, dėftues, i dijtėshim,
  fajėtuer, fajėtore, fėlligėshti, fėmijėni, fjalėtar, i frujtueshim (i
  frytshėm), grykėsi, gjetės, gjuhėtar ‘elokuent’, gjukatės, hirplote,
  kangėtuer, kėrkim, kėshilltar, konfinjėtar-e, kopshtar, krijues, krye
  ‘kapitull’, kujtim, kumbim, kushtim, kundėrshtar, kundėrshti, lagėsinė,
  landėtar (zdrukthėtar, ai qė punon lėnd druri), letėrar, lėngim,
  ligjėratė, lutės, madhėshti, madhėshtuer, madhėshtues,
  madhėshtueshim, mbarim, miqėsi, miqėsisht, mjesėditė, mjeshtėri,
  mjeshtėrisht, moralisht, mrekullisht, i mrekullueshim, mundim,
  muratuer, -ori, i ndėrmjetshim, ndėshkues, ndjekės (ithtar, imitues),
  njerėzisht, xanės (nxanės), i padurueshim ‘intolerans’, i
  papushtueshim, peshkėsujė ‘pishinė’, i pėrbrendshėm, me
  pėrderdhunė, i pėrflakshėm, i pėrkotunė ‘somnifer’, i pėrkujdesshim, i
  pėrmallshim, pėrmbiemnoj, pėrndjek, i pėrzjarmshim, predikim,
  pushim, i pushtetshim pushtues ‘possessor’, reshėtimė ‘reshje, tė
  reshura’, rrėfim, sendėrgji, shkollar, shqyrėtim, shqyrėtues,
  tradhėtisht, ujėsim, urta, urti-a, vepėrues, vetėmi, vistar ‘visar’,
  vjershėtar, i vullėndetshim, zdrit, zotėrisht etj.,etj.
  Njė pjesė e kėtyre duket se janė krijuar nga ata vetė. Kėshtu ata
  hapėn njė rrugė tė frytshme pėr pasurimin e gjuhės sonė tė shkrimit
  qoftė me fjalė plaka e tė harruara, qoftė me krijime tė reja.
  Kjo rrugė doli shumė e frytshme gjatė Rilindjes dhe vijon edhe nė
  ditėt tona. Sot, kur falė punės sė pionierit tė leksikografisė historike,
  prof. Kolė Ashtės, dhe pėrkujdesjes sė sektorit tė albanologjisė nė
  Universitetin e Shkodrės leksiku i autorėve tė vjetėr ėshtė i botuar
  me kritere shkencore, janė kushtet qė ai tė studiohet e tė
  vlerėsohet edhe si dėshmi e pėrpjekjeve pėr lėvrimin e gjuhės dhe
  pėr pasurimin e saj.


  ________________________________
  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Empty Re: Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 17 Mar 2008, 01:51

  3.
  Njė vlerė tjetėr e madhe e autorėve tė vjetėr ėshtė se ata na
  dėshmojnė me veprat e tyre njė fazė tė gjuhės sonė kur dy
  kryedialektet e saj ishin mė afėr me njėri-tjetrin dhe vetė gegėrishtja
  ishte mė e njėsishme. Kjo dėshmi e tyre ka ndikuar qė lėvruesit e
  gjuhės shqipe nga treva e Shkodrės tė heqin dorė shkallė-shkallė
  nga pasqyrimi nė shkrim i disa tipareve fonetike vendore si thjeshtimi
  i dyzanoreve ue, ie, ye nė u, i, y (shkue: shku, diell: dill, thye: thy)
  dhe i grupeve me bashkėtingėllore hundore mb, nd, ng, ngj (mbush:
  mush, nder: ner, ngusht: ŋusht, ngjall: njall).
  Komisia Letrare, duke pasur parasysh edhe autorėt e vjetėr, formuloi
  kėto rregulla:


  4.
  Tufat e bashkzanorevet mb e nd, do tė shkruhen nė formėn e vjetėr
  tė ruejtun nė dialektin tosknisht; pėr shembull nderė, ndrikullė, vend,
  katund, mbret, mbathė, mbushė, kambė etj.


  ________________________________
  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Empty Re: Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 17 Mar 2008, 01:54

  5.
  Dyzanoret ie, ue, ye, tė cilat nė djalekt t’Elbasanit janė pėrmbledhun
  nė zanoret e gjata i, u, y (thu, ftu, pėrru, punu, mu; qill, dill, shtill;
  kry, ly, rrėfy etj.) do tė shkruhen tė plota ashtu si janė nė djalekt
  tosknisht e nė disa djalekte gegnishte (thue, ftue, pėrrue, shkue,
  punue, mue; qiell, diell, miell, shtiell; krye, lye, rrėfye etj.).

  6. Ė-ja mund tė gjindet pėrpara apo pėrmbrapa rrokjes sė theksuese,
  aty ku e lyp etymologjia e ku pėrdoret nė tosknishte; p.sh. pėrrue,
  rrėfye, kėndue, mollė, punė, bardhė, gjatė etj.
  Te kjo rregull e fundit ėshtė pėr tė vėnė re se “aty ku e lyp
  etymologjia” do tė thotė ku ėshtė shkruar sė lashti nga autorėt e
  vjetėr. Pra, Komisia nė kėtė pikė vendosi shprehimisht zbatimin e
  parimit etimologjik pėr gegėrishten letrare, pėr ta afruar me
  toskėrishten, ku nė rastet e mėsipėrme zbatohet thjesht parimi
  fonetik. Gjuha e autorėve tė vjetėr ka shėrbyer kėshtu si njėfarė
  emėruesi i pėrbashkėt pėr tė zgjidhur drejt disa ēėshtje themelore tė
  drejtshkrimit tė gjuhės shqipe, duke zbritur te njė fazė mė e vjetėr
  pėrbashkėt.


  ________________________________
  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Empty Re: Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 17 Mar 2008, 01:57

  7.
  Nė historinė e pėrpjekjeve pėr formimin e shqipes letrare autorėt e
  vjetėr zėnė pa dyshim vendin e nismėtarėve dorėmbarė.
  Ka shumė arsye qė na bėjnė tė besojmė se edhe Buzuku nuk u shfaq
  ashtu krejt papritur si njė mal nė mes tė fushės. Duke e pėrsiatur
  thellė karakterin e pėrgjithshėm tė gjuhės sė Buzukut nė Hyrjen
  studimore tė botimit kritik tė “Mesharit”, prof. E. Ēabej arrinte nė
  pėrfundimin se “Kemi tė bėjmė pikėsėpari me njė gjuhė letrare:
  prodhim edhe i njė zhvillimi tė mėparmė tė shkrimit edhe i pėrpunimit
  nga ana e kėtij shkrimtari, i pėrpjekjes individuale pėr tė ngritur tė
  folėt popullor nė njė shkallė mė tė lartė tė pėrdorimit” dhe se ky libėr
  ėshtė “njė vazhdim e njėkohėsisht njė fillim”.
  Pjetėr Bogdani e dėshmon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė veprimin e tij
  tė vetėdijshėm pėr tė pėrzgjedhur mjetet dhe format gjuhėsore:
  “tue kjanė unė prej Guri ndė Hastė, Sanxhakijet sė Dukagjinit,
  Dioēezit sė Prezrendit, m’anshtė dashunė me djersė tė mėdha,
  shumė fjalė me ndrequnė ndė dhē tė Shkodrėsė.”
  Bogdani jep njė mėsim me vlerė edhe pėr kohėn tonė: pėr tė nxėnė e
  pėr tė shkruar gjuhėn letrare duhen derdhur “djersė tė mėdha”;
  prandaj nuk mund tė quhen tė mbėshtetura mėtimet e disave qė
  duan tė sajojnė sipas dėshirės variacione vendore tė gjuhės letrare,
  duke kujtuar se kanė gjetur mėnyrėn pėr ta nxėnė "me pak djersė".
  Kjo pėrpjekje pėr formimin e gjuhės letrare ėshtė njė nga faqet mė tė
  ndritura tė historisė kulturore tė popullit shqiptar.
  Njohja e saj si proces dhe njohja e veprės sė shkrimtarėve tė vjetėr
  ėshtė e domosdoshme pėr formimin e pėrgjithshėm kulturor e
  kombėtar. Justin Rrota ka meritėn se i dha shkollės shqipe libra
  mėsimi pėr njohjen e gjuhės sė Buzukut.
  Shkrimtarėt e vjetėr, si themel i kulturės letrare, kishin njė vend tė
  denjė edhe nė antologjitė shkollore tė botuara para e gjatė luftės.
  Njė vend tė mirė zėnė autorėt e vjetėr edhe nė tekstet mėsimore tė
  botuara pas Ēlirimit, deri nė fillimin fushatės pėr revolucionarizimin e
  shkollės, si edhe nė “Historinė e letėrsisė shqipe” tė botuar nga
  Instituti i Gjuhėsisė dhe i Letėrsisė mė 1959 (vėll. I), ku kreun e
  autorėve tė vjetėr e ka shkruar prof. Mahir Domi.
  Pėr fat tė keq hartuesit e teksteve tė sotme tė letėrsisė duket se
  janė ende nėn ndikimin e paragjykimeve tė viteve ’70-’80 ndaj
  autorėve tė vjetėr. Nė tekstin e sotėm tė letėrsisė pėr shkollat e
  mesme tė profilit shoqėror tė botuar nė Tiranė janė pėrfshirė vetėm
  Pjetėr Budi e Pjetėr Bogdani dhe hartuesit rreken tė gjejnė tek ta
  fillesat e poezisė shqipe, duke lėnė mėnjanė punėn e tyre tė madhe
  si lėvrues tė gjuhės shqipe.
  Nė kėtė periudhė tė parė tė zhvillimit tė saj, letėrsia shqipe nuk
  mund tė shkėputet nga vetė procesi i lėvrimit tė gjuhės dhe tė
  shihet thjesht si letėrsi.
  Veprimtaritė qė po zhvillohen nė 450-vjetorin e shkrimtarit tė parė tė
  gjuhės shqipe le tė shėrbejnė edhe pėr njė mendim tė ri lidhur me
  vendin e autorėve tė vjetėr nė kulturėn filologjike e letrare tė brezit tė ri.


  ________________________________
  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Pictur10

  Sponsored content

  Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe. Empty Re: Rėndėsia e autorėve tė vjetėr pėr gjuhėn e sotma Shqipe.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 27 Jun 2019, 05:42