Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Turpi...

  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Turpi... Empty Turpi...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 12 Mar 2008, 00:38


  Turpi...

  Ē'eshte turpi?!
  Si mund te perkufizohet si nocion psikollogjik?!

  A eshte turpi nje nocion i konceptuar nga shoqeria qe na rrethon,
  apo eshte dicka qe perkufizohet ne mendjet tona?

  Perse disa njerez kane turp dhe bejne te kunderten e asaj qe
  deshirojne, duke u fshehur dhe disa te tjere nuk kane fare turp
  dhe nuk ndikohen fare nga opinioni publik?

  Perse disa njerez, qe ne vitet e tyre te para te jetes kane shfaqur
  ndjenja te theksuara turpi, ne vitet e mepastme i shkelin me te dyja
  kembet keto lloj ndjenjash turpi ose e kunderta, ata qe nuk kane qene
  te turpshem ne femijeri, behen shume te turpshem ne vitet e mepastme?

  Ka lidhje turpi me friken apo me abuzimin, qe mund ti jete bere nje femije
  ne vitet e para te jetes d.m.th eshte e lidhur kjo ndjenje me ambjentin ku
  rritet nje femije apo ka te beje me karakterin dhe personalitetin?

  Nje gje eshte e sigurte, turpshmerija eshte fenomen i nderlikuar
  dhe arsyjet jane nga me te ndryshmet.......


  ________________________________
  Turpi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Turpi... Empty Re: Turpi...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 12 Mar 2008, 00:39

  Le te sjellim disa prej tyre...

  Ndjeshmeri gjenetike:

  Edhe pse asnje lloj gjeni turpshmerije, nuk eshte identifikuar,
  disa kerkues na vertetojne ekzistencen e predispozites per
  te qene te turpshem. Sipas nje profesori ne universitetin
  e Harvard, 15 ne 20% te femijeve lindin me kete predispozite.
  Keto femije paraqesin nje profil neurokimik te veēante;
  Disa zona specifike te trurit te tyre jane shume te ndjeshme
  ndaj situatave stesuese.
  Pra, disa persona lindin me te tupshem se disa te tjere.
  Por, turpshmeria, ne asnje menyre nuk mund te shpjegohet,
  vetem si nje trashigimi fiziologjike.


  ________________________________
  Turpi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Turpi... Empty Re: Turpi...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 12 Mar 2008, 00:41

  Rrethi familjar e shoqeror:

  Rrethi familjar e shoqeror, ne te cilin rritet dhe edukohet
  nje femije, ndikon shume ne zhvillimin e turpshmerise se tij.
  Pershembull: Prinderit e turpshem, me sjelljen e tyre edukojne
  femije te turpshem.
  Prinderit e rrepte e te eger ose e kunderta, Prinderit "urte"
  (te cilet lavderojne e idealizojne femijet e tyre), mund gjithashtu
  te predispozojne femije te turpshem.
  Prinderit jo stabel ose te distancuar, mund te jene akoma me
  destabilizues per femijet, se prinderit qe permendem me lart.
  I keshillohet prinderve, t'i lejojne femijet e tyre, sapo te jete e
  mundur, te perballojne vete disa situata.
  Nuk duhet ne asnje menyre qe prinderit te flasin ne vend te tyre
  ne prezencen e personave te tjere.
  Te mos i s'forcojne femijet te bejne kete apo ate veprim.
  Nese shikojne se femijet e tyre jane te turpshem, nje alternative
  e mire per t'i larguar turpin eshte te merren me teater..


  ________________________________
  Turpi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Turpi... Empty Re: Turpi...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 12 Mar 2008, 00:43

  Kultura:

  Studimet te cilat kane krahasuar turpshmerine e vendeve te
  ndryshme, kane nxjerre si rezultat qe Japonija eshte nje nga
  vendet me popullsi me te turpshme. (90% e popullsise jane estimuar te turpshem).
  Kjo vjen nga traditat e ketij vendi. Ku rrespekti per me te madhin,
  diskresjoni, takti dhe miresjellja, kane me teper vlere se ne vendet
  e tjera, si ato te Europes. (Rreptesia ne edukim, sikurse thame me
  lart, dhe jo lirshmeria, mund te jete nje nga arsyet e turpit).
  Ē'rrenjosja, ose ndryshimi total i kultures, (p.sh: ne emigrantet qe
  kemi lene vendin tone), mund te krijojme turpshmerine, si pasoje e
  humbjes se origjines dhe prejardhjes. (megjithate njeriu ka nje kapacitet te madh integrimi, fatmiresisht)...


  ________________________________
  Turpi... Scarfa10
  Scarface
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 32
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Turpi... Empty Re: Turpi...

  Mesazh nga Scarface prej Wed 12 Mar 2008, 00:45

  Ngjarjet qe kemi jetuar:

  Nje turperim ne publik, nje tallje qe mund te na jete bere, nje humbje
  e dhimbshme, nje ndarje e pa shpjegueshme, nje eveniment qe na ka
  prekur thellesisht mund te jete pasoje e humbjes se besimit tek vetvetja,
  pra turpshmerise qe mund te zgjase per nje kohe shume te gjate.
  Nese jeni te turpshem, mundohuni te kujtoheni qe kur keni filluar te
  jeni te tille? Ndoshta nje mesues ne fillore ju ka ofenduar, ose
  dashuria juaj e pare ka qene nje deshtim dhe si rrjedhoje nenvleresoni veten.
  FREUD (Psikolog) e interpretonte fenomenin e turpshmerine si nje
  frike kundrejt deshtimit dhe humbjes...


  ________________________________
  Turpi... Scarfa10

  Sponsored content

  Turpi... Empty Re: Turpi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 25 May 2019, 00:40