Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Share

  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia: Female
  Shenja e Horoskopit: Aquarius
  Numri i Postimeve: 491
  Mosha: 30
  Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni: ...
  Pikėt: 432
  Vlersuar: 10
  Data e Regjistrimit: 24/09/2007
  Humor: ...

  Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Sun 09 Mar 2008, 00:24

  Pershendetje te nderuar anetare.
  Ne kete teme do te keni rastin te lexoni, njekohesishte edhe te postoni (ne qofte se keni deshire),
  vetem poezi dashurie te shkruara nga poete dhe shkrimtare te njohur te letersise Shqiptare...


  Lexim te kendshem te gjitheve...


  ________________________________

  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia: Female
  Shenja e Horoskopit: Aquarius
  Numri i Postimeve: 491
  Mosha: 30
  Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni: ...
  Pikėt: 432
  Vlersuar: 10
  Data e Regjistrimit: 24/09/2007
  Humor: ...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Sun 09 Mar 2008, 00:26

  Ismail Kadare - Mall...

  Ca pika shiu ranė mbi qelq.
  Pėr ty unė befas ndjeva mall.
  Jetojmė tė dy nė njė qytet,
  Dhe rrallė shihemi sa rrallė.

  Edhe m'u duk pak e ēuditshme
  Si erdh kjo vjeshtė, ky mėngjes.
  Qiejt e ngrysur pa lejlekė
  Dhe shirat pa ylber nė mes.

  Dhe thėnia e vjetėr e Heraklitit
  Seē m'u kujtua sot pėr dreq:
  "Tė zgjuarit janė bashkė nė botė,
  Kurse tė fjeturit janė veē".

  Nė ē'ėnderr kemi rėnė kaq keq,
  Qė dot s'po zgjohemi vallė?...
  Ca pika shiu ranė mbi qelq,
  Dhe unė pėr ty seē ndjeva mall...


  ________________________________

  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia: Female
  Shenja e Horoskopit: Aquarius
  Numri i Postimeve: 491
  Mosha: 30
  Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni: ...
  Pikėt: 432
  Vlersuar: 10
  Data e Regjistrimit: 24/09/2007
  Humor: ...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Sun 09 Mar 2008, 00:29

  Dritėro Agolli - I perndjekuri i dashurise...

  Une jam i burgosuri yt.
  Rroj me prangat qe ti me ke vene.
  Po cudi as qelia s'me mbyt.
  Dhe s'me mbyt as dritarja e zeze.

  Kur ti prangat m'i hodhe ne mish.
  Une i putha duart e tua.
  Eshte rast i pashembullt ta dish.
  Qe xhelatin ta puth a ta dua.

  I perndjekuri yt erotik.
  I perndjekur te mbetet gjithmone.
  Erotim i mire a i lig.
  Hidhmi duart ne fyt, torturome.

  Ky burgim sa do zgjase s'e di.
  I perjetshem do kisha deshire.
  Vec ti eja me shih ne qeli.
  Te perndjekurit tend i vjen mire.  ________________________________

  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia: Female
  Shenja e Horoskopit: Aquarius
  Numri i Postimeve: 491
  Mosha: 30
  Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni: ...
  Pikėt: 432
  Vlersuar: 10
  Data e Regjistrimit: 24/09/2007
  Humor: ...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Odeta prej Sun 09 Mar 2008, 00:40


  Lasgush Poradeci - Vesė dashurije...


  Sillet i heshtur an'e mb'anė.
  Hij' e gjumit tė pandalė.
  Ku jan' ėndėrrat, ku janė.
  Gjumė ti, tė qofsha falė?

  Ku 'sh'to! mik'e gjithė ditės.
  Tė m'a shohė shpirt' i sgjuar?
  Zjarr' i syrit vetėtitės.
  Qė mė pati pėrvėluar?

  Sonte mbeta mun nė pisė.
  Nėn' ushtimin e njė buje.
  Moj motriēk' e vogėlisė.
  Nuk tė shoh, po ti kėtu je.

  Ti mendon mi supė t'ime.
  E mbėshtetur me njė faqe.
  Regėtin me deshėrime.
  Zemr' e mbushur me farmaqe.

  Me flet tinės buz' e shkruar.
  Fjal'e urt' e gojės s'ate.
  P'shon pėr kohėn e kaluar.
  Qė mė s'vjen qė kur na vate.

  Qė kur lamė shokėrinė.
  Sa zu zemra tė buēasi.
  Oh! sa shpesh mė ven e vinė.
  Pėrkėdheljet e ēdo ēasi!

  Pa mendohem me llaftarė.
  Si te humba posi hije.
  Sa pikovi lot'i parė.
  Posi vesė dashurije.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:39

  Mimoza Ahmeti - Shpirti i ėmbėl

  E kane bere me fjale
  Hena edhe dielli,
  Te na prishin lidhjen,
  Me komand nga qielli.

  Kur te flesh ti gjume
  Une te jem e zgjuar
  Ti te jesh ne ender
  Une e dashuruar.

  Por ti prap ne ender
  Fort me Perqafon,
  Shpirti yt i embel,
  Zgjuar, te mendon


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:40

  Suzana Zisi - Ti mė mungon…

  Ti,
  mė mungon…
  Edhe kur je
  fare pranė meje.
  Mos u end
  legjendash.
  Unė jam kėtu.
  Ti,
  mė mungon.
  Edhe pse,
  i strukur
  brenda meje,
  je pėrdite.
  Ti,
  mė mungon.
  edhe kur mė puth,
  edhe kur
  mė thua se mė do.
  Ti,
  je shumė pėr mua.
  I tėri pėr mua…
  Leri tė flenė Perėnditė…!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:41

  Albana Mėlysha - Dashuria ime

  Njė gjethe e varur nga vjeshta kishte mbetur,
  e vetme nė trupin e dimrit te lagėsht e te bardhė,
  sot kallkan u kėput e ra mbi pezulin e dritares sime,
  ndoshta kėshtu do kisha rėnė edhe unė at’her
  e mbetura pezull mes jetes edhe vdekjes,
  sikur tė mos mė kishte mbajtur ti Dashuria ime!

  Qė atėhere mėsova tė dua jetėn mbi gjithshka,
  tė kuptoj atė qe tė tjeret s’e kuptojnė,
  tė falė dashuri dhe aty ku mirėnjohje s’ka,
  tė fal edhe miqtė qė ne tė nxituar gabojnė,
  tė fal edhe atė qė kupėn e helmit mbushur ka,
  e mbi tavolinė pėr darkė si verė kėrkon ta pijė,
  qė edhe fjalėn e mirė mė nga e keqja s’e ndan.


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:42

  Dritėro Agolli - Dashuri e veshtire.

  Ti ne kanape tani dremit
  Ndofta gjumi ende s'te ka zene,
  Abazhuri mbi qerpike ndrit
  Libri nga gishtrinjte te ka rene.

  Para teje ndal mendimi im:
  Jemi dashuruar edhe share
  Jemi ndare shpesh ne udhetim,
  Por drejt njeri tjetrit kemi ngare.

  Dhoma hesht e rruga larg gjemon
  Ti sheh endrra kalteroshe shume
  Une, ndonse pi dhe mogadon,
  Mezi fle, se jam njeri pa gjume.

  Te kam pasur enderr cast e ore,
  Enderr te trishtuar dhe te mire
  Po te jem vertete nje Pitagore
  Ti je teorema me e veshtire....


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:43

  Ismail Kadare - Edhe kur kujtesa


  Edhe kur kujtesa ime e lodhur
  Ashtu si ato tramvajet e pasmesnatės
  Vetėm nė stacionet kryesore do tė ndalojė,
  Une ty s'do tė harroj.

  Do tė kujtoj
  Mbrėmjen e heshtur, tė pafund tė syve tė tu,
  Dėnesėn e mbytur, rrėzuar mbi supin tim
  Si njė dėborė e pashkundshme.

  Ndarja erdhi
  Po iki larg teje...
  Asgjė e jashtėzakonshme,
  Veē ndonjė nate
  Gishtat e dikujt do tė mpleksen nė flokėt e tu
  Me tė largėtit gishtat e mi, me kilometra tė gjatė...


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:44

  Xhevahir Spahiu - Te jesh me ty

  Te prekesh heshtjen tende sic prek nje send,
  te shohesh thelle ne ata sy,
  ku dashuria hepohet si anije
  e te mos duash te jesh perhere me ty?

  Te ecesh me krahun mbi supet e tua
  e te harrosh oshetimen e kalter,
  limonat mbi krye,
  peshkarexhat si zjarre te nates?

  Te jesh me ty,
  tok me ty te qeshesh
  e mos kuptosh se si perpiqet deti
  te dale jashte guaskes se vetvetes?

  Te jesh me ty?


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:45

  Dituri Dizdari - Syte e dashurise

  Ato tė zgjojnė dhe ti shkėlqimin e njė bote tjetėr
  ndjen.Gjithēka reth teje qesh e loz me diellin.
  Kupton ku ke qenė dhe ti e di e shtrenjta ime, jehona e
  tė qeshurės tėnde, i tremb padronėt e parave
  posteve qė zhele tė lerosur kanė nė vend tė shpirtit.

  Nuk njohin dashurinė, mirėnjohjen, mirėsinė.
  Homo sapiensė - nė njerėz tjetėrsuar, sytė
  e dashurisė mjete i shohin dhe hipokritė
  pėr sytė e saj betohen.

  Sytė e dashurisė tė zgjojnė dhe ti...


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:46

  Ervin Hatibi - Ndjenje e dashuruar

  Me ndjenjat jam ulur ne dhome e bisedoj
  ato jane dashuruar me ty, une nuk i besoj
  Me hir trendafilash dimri, qe celin mbi re,
  te krahasojne
  si harqe ylberesh hutuar
  rreth flokeve te tu duan te qendrojne

  Mbi udhet e fletes sime fillojne te vrapojne
  dhe tingujt nga pas po i ndjekin
  une per nje cast ndaloj
  te gjithe me shikojne dhe nisin e presin
  u them po shkoj, hej ta takoj

  Nga duart e henes te marr,nga yjet e ftohte
  mbi krahet e mia te mbaj, nga endrrat te mbroj
  Rreth teje ndjenjat e mia dhe tingujt e lashte
  njeherazi thone
  ky djale qe ju shihni prane ka shekuj me radhe
  qe po ju kerkon

  Harrohemi ne brigje prekjesh,ne kenge vetetimash
  ne dete te arte buzeqeshjesh
  ecin mbi perla vargjesh, ne maja te lira
  ku vetem nje ze eshte degjuar,
  heeej, heeeej jam dashuruar.....


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:47

  Suzana Zisi - Eja tani

  Gjithshka e imja,
  tė kėrkon
  ty.
  Eja
  i tėri...
  Tė dua tani!
  Mos harro ironitė,
  konjakun,
  streset,
  i dua tani!
  Dhimbjen,
  gazin,
  jetėn,
  vdekjen,
  sillmi kėtu
  se,
  do t’i pi.
  Pastaj,
  nė gjoksin
  tėnd
  do futem,
  e,
  s’do tė dal mė…
  Kurrsesi!!!


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:48

  Albana Mėlysha - E enderrove ate ēast

  E enderove ate ēast
  Kur njerzit do te na linin nje moment, vetem?
  Qe t’i thoshim njeri tjetrit diēka me shume
  Qe ti te ishe Ti dhe une te isha Une?
  Ja tek erdhi..
  Ti s’the asgje
  Asgje s’thashe dot as une.
  Akrepi vraponte ne fushen e ores
  ne si kujtim na mbeti
  vetem nje shtrengim i lehte i dores..


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurie nga Poete te Letersise Shqiptare....

  Mesazh nga Scarface prej Wed 11 Jun 2008, 23:48

  Mimoza Ahmeti - Si Shpirt...

  Deshira:
  Ku je i dashur, ē'ben tani?
  Une erdha tek ty perseri.
  Flirti:
  Ti iken dhe perseri vjen,
  me te mre se une s'gjen!
  Deshira:
  Akoma s'te kam pare,
  akoma s'me ke puthur.
  Ne gjoks s'me ke mare,
  ne shpirt s'te kam futur.


  ________________________________

   Ora ėshtė Wed 10 Feb 2016, 02:37