Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.544

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Share

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 01 Aug 2007, 02:46

  Pėrshėndetje tė gjithėve dhe shpresoj qė nė kėtė momente tė jeni mirė nė ē'do aspekt tė jetės...

  Sikurse ju'a tregon edhe vetė titulli i temės, poezitė qė do tė lexoni nė vijim, janė poezi tė miat personale qė i'a kam kushtuar dashurisė...

  Nuk po zgjatem mė shumė, pėr shpjegimin e pėrmbajtjes sė tyre, pasi do e kuptoni vetė gjatė leximit...

  Me respekt pėr tė gjithė ju:
  Saimiri...


  Edituar pėr herė tė fundit nga Saimiri nė Tue 11 Mar 2008, 03:22, edituar 2 herė gjithsej


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 28 Aug 2007, 12:24

  GOTA...


  Kur mė braktise ti,
  e urreva tėrė botėn!
  Mikun mė tė ngushtė,
  bėra vetėm gotėn!

  Gota me raki,
  e mbushur plot pėr plot!
  Mė bėri mua shoqėri,
  nė kohėn qė pėr ty derdhja lotė!

  Sa herė e ktheja gotėn,
  shuaja njė mal me hidhėrime!
  Me shpirtė tė mallkoja ty,
  qė vodhe dashurinė e zemrės time!

  Gota mė jepte shpresa,
  mė nxiste tė jetoja edhe pa ty!
  Pa ty qė mė mbaje me gėnjeshtra,
  e qė mė pas ike e mė le nė vetmi!

  Gota mė bėri tė harroja,
  ē'do cast qė kalova me ty!
  Mė dha kurajo tė jetoja,
  edhe pa tė tėnden dashuri!!!...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 28 Aug 2007, 12:25

  ZAMBAKU MBI VARR!!!...


  Nga larg po tė shkruaj,
  me mall tė madh tė pres!
  Njėherė tė tė shikoj,
  e mė pas tė vdes!

  Pasi tė kem vdekur,
  nė varreza do tė jem!
  Por prapė nė zemrėn e mekur,
  ty brenda do tė tė kem!

  Ndaj po deshe na lėr ndonjė kujtim,
  qė malli tė na marrė tė dyve!
  Mbill njė zambak mbi varrin tim,
  dhe ujite mė lotėt e syve!

  Guri i Bardhė, 2002


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 28 Aug 2007, 12:28

  PĖRSE ?!...


  Pėrse e braktise buzėn,
  qė vetėm ty tė qeshi?!
  Pėrse e braktise zemrėn,
  qė vetem ty tė deshi?!

  Pėrse e mbushe me lotė,
  syrin tim tė zi?!
  Tė lutem vetėm mė thuaj,
  pėrse e braktise kėtė dashuri?!...

  Guri i Bardhė, 2002


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 18 Sep 2007, 08:36

  TĖ DASHURĖS TIME...


  Qė kur isha i vogėl,
  isha djali mė i llastuar!
  Ndaj tėrė lagjen e ndizja flakė,
  sėbashku me fėmijėt e tjerė!

  Por vitet ikėn shpejtė,
  e unė u gjenda nė bankėn e shkollės.
  Tė cilėn e ndaja me ty,
  ashtu sikurse ē'do gjė tjetėr.

  Kėshtu ne jetuam me tė mirat e tė kėqijat,
  qė i kanoseshin vendit tonė!
  Edhe luftėn e pėrjetuam,
  e cila na ndau pėr pak kohė!

  Ti ike pėrtej kufinjve,
  e unė qėndrova kėtu nė vend!
  Pėr tė mbrojtur vendlindjen,
  dhe fillin e kujtimeve tona!

  Ē'do natė tė shihja nė ėndėrr,
  e ti mė vije krahė hapur.
  Mė dhuroje ledhatime e puthje,
  tė cilat nuk i kurseje pėr mua.

  Edhe pėrse ē'do gjė u dogj,
  unė prisja me padurim!
  Ditėn qė ti tė ktheheshe,
  tek unė o shpirti im!

  Ti u ktheve dhe mė gjete,
  e unė tė urova mirėseardhjen.
  Qave e mė kėrkove falje,
  pėr kohėn qė nuk u pamė!

  Mė urove ''Shėn Valentinin'',
  qė fatkeqėsishtė kėtė vit;
  Nuk mundėm t'a festonim bashkė,
  ashtu sikurse vitet e tjera!

  Vazhduam tė ishim sėbashku pėrsėri,
  por nuk e di se ē'ndodhi?!
  Ti u gjende e shtrirė nė shtrat,
  e mė pas nuk u ngrite mė kurrė pėrjetė!

  Kishe njė sėmundje tė rėndė,
  qė kurrėsesi nuk pati shėrim!
  Nuk dua tė flas se ē'ndodhi mė tej,
  por lumturia jonė u ndal nė atė ēast!

  Ti nuk u ngrite mė nga shtrati,
  pasi sėmundja tė pati kapluar!
  Por unė nuk e mendova kurrė,
  qė po e humbja shpirtin tim binjak!

  Ti nuk dėshiroje tė mė shihje tė pikėlluar,
  ndaj mė jepje shpresė me fjalė!
  Te cilat kurrė nuk kam pėr t'i harruar,
  pėr aq kohė sa tė jem gjallė!

  Unė t'u luta mė pėrgjėrim;
  '' Jeto qė tė kujtosh dhe tė mbashė gjallė,
  ato qė pėrjetuam dhe ndėrtuam,
  sėbashku pėr kaq kohė''!

  Ndėrsa ti me buzėqeshje, mė the;
  ''Nė qoftė se njė ditė do tė martohesh;
  Duaje gruan, ashtu sikur mė deshe mua,
  sepse ajo nuk ka asnjė faj''!

  ''Dhe po tė lindi ndonjė femijė,
  tė lutem, vėri emrin tim!
  Sepse unė tė dua shumė,
  dhe do tė tė dua edhe atje nė varr''!

  Ti ndėrrove jetė nė krahėt e mi,
  mė ike nga duart pa u kuptuar!
  Ndėrsa unė s'tė lėshova, derisa mė thanė;
  ''A mund ta bartim, trupin e saj'' !!!...

  Londėr, Gusht.2003


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat 19 Jan 2008, 14:37, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 18 Sep 2007, 08:38

  KTHEHU...


  Sjell ndėr mendjen time,
  kėnaqėsinė e ditėve tona.
  Kėshtu do ta nisja kujtimin pėr ty,
  pėr ato ditė qė ishim tė lumtur tė dy.

  Thonė se dashuria ėshtė det,
  e ē'do njeri duhet tė notojė nė tė!
  Pasi pa notuar nė atė det,
  nuk e kupton jetėn nė realitet!

  Unė notova nė atė det,
  ndaj e di ē'ėshtė vuajtja!
  E di ē'ėshtė dashuria,
  dhe sa vuan njeriu nga tradhėtia!

  Gjethja kur kėputet nga dega,
  bie nė tokė e harruar!
  Ti copėtove shpirtin tim,
  qė nė tz qe dashuruar!

  Tė kaluarėn e lėmė pas,
  se tė ardhmen e kemi pėrpara.
  Kthehu, kthehu e dashura ime,
  ende sa nuk ėshtė shume vonė...


  Londėr, Gusht.2003


  Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sat 19 Jan 2008, 14:39, edituar 3 herė gjithsej


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Fri 09 Nov 2007, 02:49

  FUNDI I DETIT...


  Dikur nė kėtė bregdet,
  vija gjithmonė me ty.
  Por sot pėr fat tė keq,
  kam ardhur nė vetmi!

  Erdha se mė pėrvėloi malli,
  vetmia shpirtin m'a treti!
  Mendova se do tė tė gjeja,
  mbi valėt e kėtij deti!

  Mbi kėto valė ku dikur,
  notoje me shumė dėshirė.
  Nė kėtė ujė qė s'tė kurseu,
  por tė thithi pa mėshirė!

  Tė mori tė shtrenjtėn jetė,
  e ē'do gjė qė i pėrkiste asaj!
  Tė dėrgoi nė fundin e tij tė errtė,
  atje, ku pėrgjithmonė do tė tė mbajė!

  Gjithmonė fundi i detit,
  ka qenė mister pėr ty!
  Por tani besoj se e ke zbuluar,
  se ē'farė fshihej aty!

  Tani qė qiell ke detin,
  e tokė fundin e tij tė zi!
  Kujtomė edhe mua tė shkretin,
  qė mė ke lėnė me lot nė sy!!!...

  Londėr; Tetor.2003


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:42

  DASHURI E GABUAR!...


  Mė mahnite me bukurin e brishtė,
  ndaj unė ty tė dashurova!
  Mė tradhėtove padrejtėsishtė,
  por unė nuk e kuptova!

  Tė ėmbla ishin fjalėt,
  nga goja kur i nxirrje.
  Por jo ndjenjat e tua,
  qė nė zemėr i fshihje!

  Por ditėt shpejt kaluan,
  e ē'do gjė u vėrtetua!
  Loja qė mė bėje pas krahėve,
  me ato gėnjeshtrat e tua!

  Tani gjthēka mbaroi,
  ndaj qėndro larg nga mua!
  Se fatkeqėsisht dashuria jonė,
  paska qenė dashuri e gabuar!!!...

  Londėr: Prill.2004


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 11 Dec 2007, 23:35

  LAMTUMIRĖ!...


  Kur aq shumė tė desha,
  ti mua mė tradhėtove!
  Pa i marrė parasyshė vuajtjet,
  jetėn mua ma shkatėrrove!

  Isha i sigurtė nė pėrqafimin tėnd,
  moj zemėr ftohtė dhe e pabesė!
  Besoja nė fjalėt e tua gėnjeshtare,
  e nė zemrėn tėnde mėkatare!

  Ti ishe ajo qė desha mė sė shumti nė jetė,
  atė kohė ishe jeta ime vetė!
  Ndėrsa tani je ajo qė ma shkatėrrove jetėn,
  e qė kurrė nuk ma the tė vėrtetėn!

  Dikur isha i lumtur me ty,
  ndėrsa tani jam i penduar!
  Nga dashuria qė me ty pata,
  e nga fjalėt e tua tė kota!

  Por tani nuk jam i vetem,
  pranė vetes kam njė qiri.
  Qė tretet ngadalė nė heshtje,
  ashtu sikurse zemra ime pėr ty!

  E pyes; pėrse kemi tė njėjtin fat,
  qė tė tretemi pėr tė tjerėt?!
  Nė njė kohė, kur ata nuk na duan,
  dhe vetėm na bėjnė qė tė vuajmė!

  Por ai nuk mė pėrgjigjet,
  vazhdon tė tretet nė qetėsi!
  Atėherė nuk i bėj mė pyetje,
  dhe e lė tė digjet me lumturi.

  I drejtohem vetes time,
  e pyes; pėrse loton?!
  Pėrse akoma mendon pėr vajzėn,
  e cila ty tė tradhėtoi?!

  T'i plotėsova tė gjitha dėshirat,
  asgjė nuk tė mungoi!
  Por kurrė nuk e vlerėsove,
  zemrėn qė tė dashuroi!

  Tė desha mė shumė se jetėn time,
  por ti m'a shpėrbleve me tradhėti!
  Duke mė lėnė tė mjerė,
  e tė vetėm me lot nė sy!

  Pikat e qiriut mė duken,
  se u bashkohn lotėve tė mi!
  Qė nuk kanė aspak tė reshtur,
  qė prej dites kur u largove ti!

  Me tjetrin kur tė shoh, mė duket,
  sikur shembet qielli e mė bie mbi kokė!
  Ndėrsa unė si i pashpirtė,
  pėrplasem pa ndjenja nė tokė!

  Ti ecėn duke qeshur,
  e unė kur tė shikoj vuaj!
  Harrove qė mė pate dhėnė besėn,
  e tani shkonė mė njė tė huaj!

  Pra edhe mua mė duhet,
  tani ty tė harroj!
  Lamtumirė moj shpirtėkatile,
  lamtumirė sot e pėrgjithmonė!...

  Londėr: Gusht.2003


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 11 Dec 2007, 23:37

  LOTĖT!...


  Dy pika loti mė rrodhėn nga sytė,
  e mbi letrėn qė po shkruaja ranė!
  Thellė mė tronditėn nė shpirtė,
  e shpejtė nga letra u thanė!

  Mbi fjalėn ku qe shkruar '' Tė dua'',
  pikat e lotit tim ranė!
  U tretėn mbi bojėn e shkruar,
  ku njė shenjė tė vogėl lanė!

  Pra me bojė edhe me lotė,
  t'i shkruajta ty kėto fjalė!
  Nga kėtu larg ku s'tė shoh dot,
  e ku tė kujtoj me shumė mall!

  U bėnė kohė qė jam larguar,
  e nė zemėr vazhdoj tė tė mbajė!
  Ndoshta edhe ndjehesh e lėnduar,
  por tė lutem mė beso se unė s'kam faj!

  Kur letrėn t'i ta marrėsh,
  tė lutem lexoje nė vetmi!
  Ndėrsa lotėt qė do tė derdhėsh,
  mos tė t'i shohė njeri!...

  Londėr: Mars.2004


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 16 Jan 2008, 03:16


  VETMIA...

  Ngrihem herėt nė mėngjes,
  me shpresėn se ty tė kam pranė.
  Zgjas dorėn trupin tė ta prek,
  por krevati ėshtė bosh mėnjanė!

  Dora ime ngrin nė ajėr,
  kur shoh se nuk je ti!
  Sytė e tu mė kujtohen,
  dhe buzėt e ėmbla si qershi.

  Filloj e pėrfytyroj,
  me mall tėrė trupin tėnd.
  Nė ē'do cep tė dhomės kėrkoj,
  por s'tė gjej nė asnjė kėnd!

  Vetmia akoma mė shtohet,
  kur ty nuk tė takoj!
  Ty ndoshta s'tė besohet,
  se prapė tė dashuroj.

  Dal herėt nga shtėpia,
  marr rrugėn s'di se pėr ku!
  Mė shoqėron vetėm vetmia,
  sikurse e shoqėroj atė unė!

  Nė shtėpi kthehem vonė,
  qė ta largoj pak vetminė!
  Qaj kur kujtoj takimin tonė,
  ashtu edhe dashurinė...

  Guri Bardhe; Shkurt - 2002


  ________________________________

  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Gemini
  Numri i Postimeve: 1400
  Mosha: 29
  Vendlidja: Nė Maternitet...
  Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni: Time Killer
  Pikėt: 1955
  Vlersuar: 42
  Data e Regjistrimit: 15/01/2008
  Hobi: Jeta e natės...
  Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Scarface prej Mon 18 Feb 2008, 07:25

  Pershendetje Saimir dhe urime per poezite.

  Paske me te vertete shume poezi te bukura.

  Gjithe te mirat...


  ________________________________

  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia: Female
  Shenja e Horoskopit: Aquarius
  Numri i Postimeve: 491
  Mosha: 30
  Vendndodhja: Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni: ...
  Pikėt: 432
  Vlersuar: 10
  Data e Regjistrimit: 24/09/2007
  Humor: ...

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Odeta prej Tue 19 Feb 2008, 02:26

  Pershendetje dhe urime per poezite e tua Saimir.

  Te gjitha poezite me larte me pelqyen pa mase, por me shume nga te gjitha me pelqeu ajo poezi: ZAMBAKU MBI VARR...  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:23

  Faleminderit Scarface dhe Odeta per vleresimin e poezive
  te mia dhe per fjalet tuaja te embla.

  Sinqerishte:
  Saimiri...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi Dashurije tė shkruara nga unė.

  Mesazh nga Administratori prej Wed 20 Feb 2008, 00:29

  DASHURI NĖ MĖRGIM...


  Prej vendlindjes kur u largova,
  sapo qeshe njohur me ty!
  Shumė larg saj unė emigrova,
  sėbashku me tė tėnden dashuri!

  E dija qė do tė mė mungoje,
  por ja qė ky qe fati im!
  Pėr aq kohė qė do tė ndodhem larg,
  do tė tė kujtoj me mallėngjim.

  E di qė shumė tė lėndova,
  por tė lutem e dashur mė fal?!
  Edhe pėrse larg teje shkova,
  do tė tė dashuroj gjer sa tė jem gjallė.

  Kėtu ne tokė tė huaj ku jam,
  pėr ty mendoj o shpirti im.
  Mallkoj mėrgimin qė n'a ndau,
  ne tė dyve dhe dashurinė!

  Ē'do ditė e re qė vjen,
  mė sjell mė shumė mall pėr ty!
  Pėr ē'do natė nė ėndėrr tė shoh,
  e gjumė s'po mė bie ndėr sy!

  E ndjej veten fajtor,
  qė tė lashė ty nė vetmi!
  Ndaj besomė e dashur, se nuk do vdes,
  pa u kthyer edhe njėherė tek ti...

  Londėr; Prill-2004


  ________________________________

   Ora ėshtė Sat 13 Feb 2016, 13:20