Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
Disa poezi te poetit Pablo Neruda.552

    Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Share

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 02:58

    Pėrshendetje anėtarė te nderuar tė kėtij forumi.

    Nė kėtė temė do t'ju sjell disa poezi tė poetit Pablo Neruda.
    Do tė kisha shumė dėshirė qė nė qoftė se ndonjėri prej jush
    disponon edhe poezi tė tjera tė kėtij poeti, t'i postojė nė
    kėtė temė...

    Lexim tė kėndshėm.


    Kalofshi mirė.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 02:59

    Trup Gruaje...


    Trup gruaje, kodra te bardha, kofshe te bardha
    Ti i ngjan botes ne castin e krijimit
    Trupi im prej fshatari te pagdhendur te leron,
    E ben te shpertheje nga fundi i dheut biri.

    Isha i vetem si nje tunel, zogjte me largoheshin
    e nata brenda meje kishte pushtet te pafre.
    Per te mbijetuar te mora ty si nje arme,
    si shigjeten ne harkun tim, si gurin ne habe.

    Tani mbaroi ora e hakmarrjes, e une te dua
    trup lekure, lemyshku, qumesht,
    trup lakmues e i qete.

    Ah kupat e qumshtit, ah syte kur me mungojne
    Ah trendafilat e pubetit , ah zeri yt i trishte e i lehte

    Trup gruaje, do qendroj nen hirin tend
    etja ime , rruga ime ne medyshje ankthi qe s'ka fund
    Kanale te errta ku zbret etja ime e perjetshme
    Ku zbret mundi dhe dhimbja qe s'iken kurre nga une.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:00

    Kenge e deshperuar...


    ...Oh grua, nuk di si munde tė mė mbash
    nė truallin e shpirtit tėnd, nė kryqin e krahėve tė tu.
    Mė e t’merrshmja dhe e shkurtra qe dėshira ime pėr ty
    mė e shqetėsuara dhe e dalldisura, mė makute dhe e nderė.


    Varrezė puthjesh, akoma pėrflaken varret e tua
    pėrvėlojne akoma luzmat e cukura nga zogjtė
    Oh, gojė e kafshuar, gjymtyrė tė puthura
    oh, dhembje tė dėshiruara, oh trupa tė pleksur
    oh, pėrqafim i ēmendur shprese e force,
    nė tė cilin u bashkuam dhe u dėshpėruam.


    E dhembshuria e ėmbėl, si uji e mjelli
    e fjala sapofilluar nė buzė
    Ky qe fati im e mė shtegtoi dėshira ime
    me tė u rrėzua dėshira ime, gjithēka nė tė qe anije, mbytje


    I braktisur si skelat nė agim
    vetėm hija fėrgėlluese mė pėrdridhet ndėr duar
    Ah mė tej se ēdo gjė, ah shumė mė larg
    Ėshtė ora tė nisem, Oh i braktisur.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:02

    Mund tė shkruaj...


    Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.

    Tė shkruaj, pėr shėmbull:”Nata ėshtė yjėsuar,
    Dhe drithėruesit, tė kaltrit yje, atje larg.”

    Era e natės sillet nė qiell dhe kėndon.

    Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
    E doja, dhe ajo mė donte nganjėherė gjithashtu.

    Nė netė si kjo e kisha ndėr krahėt e mia.
    E puthja aq shumė herė nėn qiellin e pafund.

    Ajo mė donte, dhe unė e doja nganjėherė gjithashtu.
    E si tė mos doja tė tillė sy tė mėdhenj tėrheqės.

    Mund tė shkruaj vargjet mė tė trishta kėtė natė.
    Duke menduar qė nuk e kam. Duke ndjerė qė e humba.

    Tė dėgjoj natėn e pamasė, mė e pamasė pa tė.
    Vargjet bien mbi shpirtin si mbi barin vesa.

    Po ē’rėndėsi ka kur dashuria ime nuk mund ta ruante
    Nata ėshtė yjėsuar dhe ajo nuk ėshtė me mua.

    Kjo ėshtė e gjitha. Sė largu dikush kėndon. Atje larg..
    Shpirti im nuk ndjehet mirė se e humbi atė.

    Si tė jenė duke kėrkuar sytė e mi vėshtrojnė pėr tė.
    Zemra ime vėshtron, por ajo nuk ėshtė me mua.

    E njėjta natė qė zbardhėllon tė njėjtat pemė
    Ne vetė, ata tė atėhershmit, nuk jemi tė njėjtėt.

    Mė nuk e dua, ėshtė e qartė, por sa shumė e doja
    Zėri im vėshtron pėr erėn qė tė takojė veshin e saj.

    E tjetrit. Do jetė e tjetrit. Si para puthjeve tė mia.
    Zėri i saj, trupi i saj i tejdukshėm. Sytė e saj tė paskaj.

    Unė nuk e dua, ėshtė e qartė, por mbase e dua.
    Ėshtė kaq e shkurtėr dashuria, dhe kaq i madh harrimi.

    Sepse nė netė si kjo e mbaja atė mes krahėve,
    Shpirti im ndjehet keq qė e ka humbur.

    Megjithėse kjo ėshtė dhimbja e fundit qė ajo me shkaktoi,
    Dhe kėto janė vargjet e fundit qė unė ja shkruaj.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:05

    Kush je ti, kush je ?!...


    Duke menduar, duke pleksur hije nė vetminė e thellė.
    Edhe ti je larg, oh, mė larg se tė gjithė.
    Duke menduar, duke ēliruar zogj,
    duke zhdukur imazhe, duke varrosur drita.
    Kėmbanore mjegullash, kaq tė largėta, atje nė lartėsi!
    Duke mbytur rėnkime, duke thėrmuar shpresa tė errėta,
    mullis i heshtur,
    Nata bie si kafshatė nė kėmbėt e tua,
    larg nga qyteti.
    Prania jote mė ėshtė e huaj, kureshtare si njė objekt.
    Mendoj, ec gjatė, jeta ime para teje.
    Jeta ime para tė gjithėve, jeta ime e ashpėr.
    Britma pėrballė detit, mes guriēkave,
    qė vrapon e lirė, e marrė nėpėr avullin e detit.
    Tėrbimi i trishtė, bitma, vetmia e detit.
    Bleronjėse, e ashpėr, nderė drejt qiellit.
    Ti, ēfarė ishe aty, ē’pėrthyerje, ē’purtekė
    tė asaj freskoreje tė pamatė?
    Ishe larg si tani.
    Zjarr nė pyll!
    Pėrvėlon nė kryqe kaltėroshe.
    Pėrvėlon, zhurit, pėrflak, pėrshkėndit nė pemė drite.
    Lėshohet, brambullit.
    Zjarr, Zjarr.
    E shpirti im i plagosur vallėzon prej bujashkave tė zjarrta.
    Kush thėrret?
    Ē’qetėsi e populluar jehonash.?
    Ēast i mallit, ēast i gėzimit, ēast i vetmisė,
    ēast i imi mes tė gjithave!
    Guackė nė tė cilėn era kalon duke kėnduar.
    Kaq pasion vaji mbėrthyer pas trupit tim.
    Tronditje e tė gjitha rrėnjėve,
    Sulm i tė gjitha dallgėve !
    Endej, i gėzuar, i trishtuar, i pambarim, shpirti im.
    Duke menduar, duke varrosur dritėn nė vetminė e thellė.
    Kush je ti, kush je?


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:07

    Ode kumbullės...

    ..Qe nga ajo kohe
    toka, dielli, bora,
    rrebeshi ne tetor,
    te derdhura neper rruge,
    gjithcka,
    drita , uji,
    lane
    ne kujtesen time
    kundermimin
    dhe tejdukshmerine
    e kumbulles:
    jeta
    ovalezoi ne nje kupe
    rrezellimin, hijet,
    freskin e saj.
    Oh puthje
    e gojes
    pas asaj kumbulle,
    dhembe
    dhe buze
    mbushur
    me ambren eremire
    te drites
    se lengshme te kumbulles!


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:08

    Humbėm edh kėtė mbrėmje...

    E humbem edhe kete mbremje
    Askush nuk na pa te zene per dore,
    kur muzgu i kalter binte mbi bote.

    Nga dritarja une pash’
    lodrimin e perendimit mbi kodrat e largta.

    E pastaj, si nje monedhe,
    nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

    Te kujtova ty me shpirtin e ndrydhur,
    me ate trishtimin qe ti ke njohur tek une.

    Ku ishe tin e ate kohe?
    Me c’njerez?
    Cfare fjalesh u thoshe?
    Oh, pse me ndodh keshtu: dashuria shperthen pernjeheresh,
    kur jam i trishtuar dhe kur ti je larg?

    Libri qe marr te lexoj mbremjeve, me ra nga duart,
    dhe te kembet e mia, si nje qen i plagosur u rrotullua perendia.

    Gjithnje, gjithnje sapo vjen mbremja ti iken,
    Deri ku muzgu bredh duke tretur statujat.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:09

    Kush ėshtė mė i thjeshtė...

    Fuqia nuk mburret (druri me tha)
    as thellesia (me thane rrenjet),
    as bardhesia (me tha vete mielli).
    Druri s’thote kurre:
    “Une jam me i larte se te tjeret”.
    As rrenja nuk thote:
    “Une jam prej zemre te dheut”.
    Dhe buka, cilido qofte kulaci, me mjalte,
    kurre nuk thote: Une jam mbi te gjitha”.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:10

    Ngadalė vdes…

    Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
    qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
    qė nuk ndryshon rrugė,
    qė nuk rrezikon,
    qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
    qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.

    Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
    qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
    qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
    qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.

    Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
    qė nuk lexon,
    qė nuk dėgjon muzikė,
    qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.

    Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
    qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
    qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
    qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.

    Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
    qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
    qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.

    E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
    duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
    kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
    se thjeshtė fakti qė marrim frymė.

    Vetėm durimi i paepur
    do tė na bėjė tė arrijmė
    lumturinė mė tė madhe.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:11

    Dashuria...

    Grua do desha te isha biri yt,per te pire
    qumshtin nga gjite si nga nje ujvare
    per te pare e ndier,per krahe te te kem
    ne qeshjen e arte e ne zerin e kristalte.

    Per te ndier ne krahet e mia si perndia nder lumenj
    e adhuruar deri ne kockat e trishtuara prej pluhuri e gerqele
    keshtu qenia jote te kalonte pa dhimbje perbi meje
    e do te sillte nder strofa-e paster nga cdo e keqe-

    Si do dija te dashuroja grua,sa do te dija
    te dashuroja,te dashuroja si askush nuk ka ditur kurre
    te vdisja e te doja
    akoma me shume
    e akoma te te doja,
    me shume.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:12

    Po edhe sikur...

    Po edhe sikur ditet te binin
    ne humneren e neteve,
    perseri, prape ka nje pus
    ku prehet qetesia.

    Dhe duhet te ulesh
    buze erresires
    dhe me durim te peshkosh
    driten qe bie atje.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:13

    S'tė dua...

    S'te... dua vetem sepse te dua,
    de prej dashurie e mos dashurie vij,
    prej pritjes kur nuk te pres,
    prej akullit ne zjarr shkon zemra ime.

    Te dashuroj sepse vetem ty te dashuroj,
    pa kufi t'urrej dhe duke t'urryer te lutem,
    dhe masa e dashurise time shtegtare
    eshte te mos te shoh
    dhe te dashuroj si i verber.

    Ndofta do ta djege drita e janarit,
    rreze e vertete, tere zemren time,
    duke me vjedhur celesin e qetesise.

    Ne kete ndodhi vetem une vdes
    e do te vdes prej dashurise ,
    sepse te dua,
    te dua ne gjak e ne zjarr.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:15

    Koha...

    Dita perbehet prej shume ditesh,
    dhe ora perbehet nga minutat e nxitueshem te voneses,
    dita formohet nga harresate sperdredhura,
    nga metalet, nga qelqet, teshat qe jane hedhur ne qoshe,
    nga paralajmerimet e letrave qe kurre nuk mberriten.

    Dita eshte liqeni ne pyllin e se Ardhmes,
    liqen qe e ka mbuluar gjethi, perkujdesi,
    tingujt e mbytur qe zhyten ne uje,
    sikur te ishin qielli.

    Ne breg
    mbesin gjurmet e praruara te dhelpres se mbremjes...
    Dita ne shndritjen e saj grumbullon luspa, peshperima,
    papritur c'do gje lind si ndonje rrobe
    qe na perket neve, dhe si ndonje vezullim i paket,
    qe priti sa ti vinte ora e vet dhe po vdes,
    me urdher te nates, duke u rrotullisur ne terr.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:18

    Mė falni qė sytė e mi ndritėn...

    Me falni qe syte e mi ndriten
    me ngjyre mat te oqeanit
    qe ne hapesiren time
    nuk ka as liman, as brigje
    e as fund.

    Perhere e njetrajtshme ka qene kenga ime
    dhe fjala si nje zogth muzgu
    si shpesurine neper gure,
    qe s'arrin ngushellimin
    e planetit te ftohte, perjetesisht te virgjer.

    Me falni per vazhdimesine e panderprere
    te ujit, gurit e shkumes per kotesine
    e baticave, ketu eshte vetmia ime,
    ku kripa ngacmon muret
    e qenies sime misterioze,
    ku une jam vetem nje grimcez
    e Gjithesise,
    e Largesise se vazhdueshme,
    qe kembanat kumbuese e therrmojne
    dhe e shumojne ne aq dallge.

    Grimces e Qetesise, leshteriket e se ciles
    lehtas e nderlikojne
    kengen time qe fundoset.


    ________________________________

    Scarface
    Anėtar Veteran
    Anėtar Veteran

    Gjinia: Male
    Shenja e Horoskopit: Gemini
    Numri i Postimeve: 1400
    Mosha: 29
    Vendlidja: Nė Maternitet...
    Vendndodhja: Sa kėndej, e sa andej.
    Profesioni: Time Killer
    Pikėt: 1955
    Vlersuar: 42
    Data e Regjistrimit: 15/01/2008
    Hobi: Jeta e natės...
    Humor: Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

    Re: Disa poezi te poetit Pablo Neruda.

    Mesazh nga Scarface prej Fri 07 Mar 2008, 03:19

    Ne flaken qe vdes...

    Ne flaken qe vdes te mbeshtjell drita,
    Zbehtesi e pikelluar kredhur ne te ti qendron
    Balle spiraleve te lashte te muzgut
    Qe sillet rreth teje.

    E heshtur, mikja ime
    E vetme ne vetmine e kesaj ere te vdekjes,
    Dhe mbushur me jete te zjarrit
    Trashegimtare e dlire e dites se rrenuar.

    Pak diell te ulet ne fustanin e erret
    Dhe rrenjet e medha te nates
    Pernjheresh rriten ne shpirtin tend
    E dalin perjashta gjerat e fshehura ne ty,
    Sikur nje popull i zbehte e i kalter
    Qe sapo ka lindur, prej teje ushqehet.

    O madheshtorja dhe pjellorja dhe joshesja,
    Skllave e qarkut qe prej t'errti ne t'arte shendrrohet
    Krenare kerkon e krijon nje bote aq te gjalle,
    Sa lulet i vyshken dhe eshte plot trishtim.


    ________________________________

      Ora ėshtė Wed 08 Jul 2015, 00:17