Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Share
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 06 Mar 2008, 02:04

  Anemia ėshtė njė ndėr ērregullimet e gjakut, qė rezulton nga pakėsimi,
  rėnia e numrit tė rruazave tė kuqe tė gjakut nė organizmin e njeriut.
  Ky lloj ērregullimi mund tė sjellė probleme tė pariparueshme shėndetėsore,
  si rezultat i uljes se nivelit tė hemoglobinės nė rruazat e kuqe, e cila
  ėshtė njė ndėr komponentėt pėrbėrės mė tė rėndėsishėm tė rruazave
  tė kuqe tė gjakut, qė bėn transportimin e oksigjenit nė tė gjitha indet e organizmit.
  Komplikacionet e shkaktuara janė tė shumėllojshme.
  Shkaktarėt e anemisė janė tė shumtė, por ndėr mė tė rėndėsishmit mund
  tė veēohen si: Shkatėrrimi i tejskajshėm i rruazave tė kuqe, humbja e gjakut
  si pasojė e shumė faktorėve, prodhimi dhe rigjenerimi i pamjaftueshėm i rruazave
  tė kuqe tė gjakut, etj.
  Por anemia rrjedh edhe nga shkaqe tė tjera pėrveē kėtyre qė pėrmendėm mė lart,
  siē janė: Ērregullimet e trashėguara nė organizmin e njeriut, kequshqyerja,
  si mungesa e hekurit dhe vitaminave, infeksionet e ndryshme, prezenca e
  disa kacereve, ekspozimi ndaj medikamenteve toksike.
  Anemia shfaqet nė disa mėnyra, disa prej tė cilave pėrshkruhen mė poshtė.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 06 Mar 2008, 02:07


  Anemia hemolitike:


  Anemia hemolitike vjen si rezultat i shkatėrrimit tė parakohshėm tė
  rruazave tė kuqe tė gjakut.
  Jetėgjatėsia e rruazave tė kuqe normale mund tė shkojė deri nė 120
  ditė, por nė rastin e anemisė hemolitike, kjo jetėgjatėsi shkurtohet
  deri nė 25 % tė jetėgjatėsisė normale.
  Nė kėtė rast, indi kockor qė prodhon rruazat e kuqe nuk ėshtė nė
  gjendje qė tė plotėsojė nevojat e indeve tė ndryshme tė organizmit
  me rruaza tė kuqe.

  Anemia hemolitike e trashėguar:

  Ka disa lloj anemish hemolitike tė trashėguara, si: Sickle Cell anemia,
  talasemia, deficienca, mangėsia e njė enzime tė quajtur G6PDHG
  (Glukoze-6-Fosfato-Dihydrogjeneze).

  a) Sickle Cell anemia:

  Ėshtė njė nga format mė tė ashpra tė anemisė qė mund tė gjendet
  kryesisht tek popullsitė me prejardhje afrikane, por mund tė prekė
  gjithashtu edhe popullsitė me prejardhje kaukaziane, arabe, indiane
  dhe mesdhetare.
  Nė kėtė rast, hemoglobina krijon njė formė tejet tė papėrshtatshme
  gjatė procesit tė shpėrndarjes sė oksigjenit, duke bėrė kėshtu qė ajo
  tė ketė krijuar njė formė anormale.
  Kjo ēon nė shkatėrrimin e parakohshėm tė rruazave tė kuqe tė
  gjakut dhe ulje tė nivelit tė hemoglobinės nga ana klinike.

  b) Talasemia:

  Kjo ėshtė njė formė anemie qė prek kryesisht popullsitė me
  prejardhje mesdhetare, nė veēanti dhe ato afrikane e jug-perėndimore aziatike.
  Kjo formė e anemisė karakterizohet nga rruaza tė kuqe anormale dhe
  jetėgjatėsi tė shkurtėr tė tyre.
  Rezultojnė dy lloj talasemish: Talasemia major dhe ajo minor.
  Qė tė dyja shkatėrrojnė rruazat e kuqe tė gjakut, por talasemia
  major ėshtė mė e ashpėr, duke bėrė qė hekuri i ndodhur nė gjak, tė
  depozitohet nė lėkurė dhe organet vitale tė organizmit.

  c) Mungesa e G6PDHG:

  Mungesa e G6PDHG prek kryesisht popullsitė me prejardhje afrikane,
  por nė tė njėjtėn ka rezultuar qė tė prekė dhe grupe tė tjera popullsish.
  Nė kėtė rast, rruazat e kuqe mund tė mos prodhojnė sasi tė
  mjaftueshme tė kėsaj enzime tė rėndėsishme ose sasia e prodhuar
  rezulton tė jetė anormale.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 06 Mar 2008, 02:08

  Disa kėshilla tė nevojshme pėr anemikėt:


  -Lodhje, takikardi, zbehje janė simptomat e anemikėve.

  -Anemikėt duhet tė konsumojnė fruta mė vitaminė C.

  -Anemikėt duhet tė konsumojnė spinaq dhe barėra jeshile.

  -Anemia zakonisht kurohet me metoda tė zakonshme, si ilaēet.

  -Fiku, shalqiri dhe luleshtrydhja, efikase pėr tė trajtuar aneminė.

  -Anemia shkaktohet si pasojė e njė ushqimi tė keq.

  -Anemikėt duhet tė pinė 150 gram lėng karotash nė ditė.

  -Ēajin, kakaon dhe kafen duhet t'i marrin tri orė pėrpara se tė
  hanė, pasi ndryshe vėshtirėson tretjen.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 06 Mar 2008, 02:09

  Anemia e rruazave tė kuqe tė gjakut:

  Kjo lloj anemie mund tė shkaktohet nga humbja e madhe e gjakut si
  pasojė e njė dėmtimi, operacioni apo edhe moskoagulim tė rregullt tė
  gjakut.
  Anemia e shkaktuar nga prodhimi i pamjaftueshėm i rruazave tė kuqe
  tė gjakut vjen si shkak i paqėndrueshmėrisė sė indit kockor nė
  prodhimin e mjaftueshėm tė rruazave tė kuqe tė gjakut, nė mėnyrė
  qė tė plotėsojė nevojat e indeve tė organizmit.
  Kjo mund tė vijė si rezultat i pranisė sė disa lloj kanceresh nė
  organizmin e njeriut apo edhe nga sėmundje tė ndryshme kronike.
  Anemia ndodh edhe nė rastet kur organizmi nuk ėshtė nė gjendje tė
  prodhojė eritrocite, rruaza tė kuqe, tė shėndetshme si rezultat i
  mungesės sė konsiderueshme tė hekurit nė sistemin e qarkullimit.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 06 Mar 2008, 02:10

  Shenjat dhe simptomat e anemisė:

  Nėse dikush ėshtė i prekur nga anemia, ndėr shenjat mė tė
  mundshme dhe mė tė zakonshme mund tė jenė:
  Zbehja e lėkurės, skuqje jo normale e buzėve dhe krijimi i njė shtrati
  tek thonjtė. Mund tė pėrmendim gjithashtu edhe gjendjen e lartė tė
  irritimit, lodhjen fizike, marrje mendsh dhe takikardi, rrahje e shpejtė
  e zemrės. Ka edhe shenja apo simptoma tė tjera tė cilat janė mė
  tepėr pėr t'u trajtuar nė rrugė klinike dhe nuk mund tė dallohen
  lehtėsisht. Ka disa raste tė prekjes sė grupeve tė ndryshme nga
  mosfunksionimi si duhet i disa proceseve fiziologjike dhe kimike.
  Ēdo pacient ka tė veēantat e veta dhe kėrkon njė shpjegim
  fiziologjik dhe klinik tė ecurisė sė sėmundjes qė nga parandalimi,
  fillimi, shfaqja dhe nė fund trajtimi me medikamentet e duhura.


  ________________________________
  avatar
  Scarface
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 1400
  Mosha : 31
  Vendlidja : Nė Maternitet...
  Vendndodhja : Sa kėndej, e sa andej.
  Profesioni : Time Killer
  Pikėt : 1955
  Vlersuar : 42
  Data e Regjistrimit : 15/01/2008
  Hobi : Jeta e natės...
  Humor : Po tė kishte halla ko*e, do i thirrnim xhaxha...

  Re: Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Scarface prej Thu 06 Mar 2008, 02:13

  Diagnostikimi dhe kurimi i anemisė:

  Nė shumicėn e rasteve diagnostikimi i kėsaj patologjie ndodh pasi tė
  jenė kryer njė sėrė testesh tė pėrbėrjes sė gjakut, siē mund tė jetė
  testi i pėrbėrjes sė gjakut, duke pėrfshirė kėtu tė gjithė komponentėt e tij.
  Trajtimi varet direkt nė llojin dhe shkakun e anemisė.
  Zakonisht trajtimi fillon me ristrukturimin e niveleve tė hekurit nė
  gjak, qė mund tė ēojė nė degjenerim tė sėmundjes.
  Gjithashtu edhe mungesa e acidit folik dhe vitaminės B12, qė tė dyja
  kėto komponentė tė rėndėsishėm tė gjakut nė procesin e koagulimit.
  Trajtimi mund tė realizohet me transfuzion tė rruazave tė kuqe tė
  gjakut tė marra nga njė donor, heqja dhe transplantimi i shpretkės
  ose trajtimi me ilaēe qė mbrojnė qarkullimin normal tė rruazave tė
  gjakut brenda sistemit tė qarkullimit.

  Si ta kurojmė aneminė me bimė mjekėsore:

  Pėrvoja ka treguar se edhe kurat popullore kanė dhėnė rezultate tė
  shkėlqyera nė shėrimin e shumė sėmundjeve.
  Disa prej kurave tė pėrgatitura me bimė mjekėsore pėrdoren edhe
  pėr shėrimin e sėmundjes sė anemisė ose pagjakėsisė.
  Anemia vjen shpesh pas njė gjakderdhjeje tė madhe dhe tė
  fuqishme, mirėpo ērregullime mund tė vijnė edhe si pasojė e ushqimit
  tė dobėt dhe tė keq. Tė sėmurėt anemikė duhet tė konsumojnė
  ushqime tė shumėllojshme dhe tė pasura me hekur, si mish, peshk,
  shpretkė, vezė, perime, fruta etj.
  Lėngu i shalqirit dhe mjalti ndihmon pėr tė luftuar sėmundjen.
  Pirja e tri lugėve tė vogla nė ditė nga masa e pėrftuar me shalqi,
  karafil dhe sheqer ėshtė njė kurė e mirė pėr tė luftuar aneminė.
  Kjo kurė ndihmon pėr tė trajtuar aneminė nė kushtet e shtėpisė.


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Anemia e Gjakut. Trajnimi, kurimi dhe parandalimi i anemise...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:59