Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Share

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 02:47

  Pershendetje te nderuar anetare te ketij forumi.

  Ne kete teme do te keni mundesine qe te lexoni apo edhe te postoni
  vetem tekste kengesh popullore shqiptare...

  Ju uroj te kaloni caste te kendshme nen shoqerine e kesaj teme.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 02:52

  Vellezerit Zena - Spaske pas nje pike meshire.

  S'paske pase nje piiiike meshireeee,
  qysh mesova une ksi soj,
  xhanin jamon,
  qysh mesova une ksisooooj.

  S'pres prej teje,
  fat te mire,
  veē me foool o nji heeeer me goje,
  xhanin jamon
  veē me foool o nji heeeer me goje

  Paske pasun zemren hekur,
  shume durove mori xhan,
  xhanin jamaaan,
  shume durove more xhanan.

  Jam betu se nuk du tjeter,
  trandafil o po n'Elbasan,
  xhanin jamaaaan,
  trandafil o po n'Elbasan.

  Kur me tha se m'u zemru xhanani,
  shume me mire o t'me kishit vra,
  xhanin jamaaaan,
  shume ma mire o t'me kishit vra.

  sikur me m'qit o prej Elbasanit
  une sa here kom kte te shkrete sevda
  xhanin jamaaaan,
  une sa here kom kte te shkrete sevda

  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume, aman
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume aman

  Te kam thene nje here sa veta,
  se po vjen pranvera,
  do te dalim me shetitun,
  si per hera tjera.

  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete, amon
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 02:56

  Parashqevi Simaku - Maraku.

  Kur kalon rruges me naze
  si lule zambak
  Ndalu pak e hidhma synin
  se kam zane marak.

  Kur kalon ti rruges time
  e me pershendet,
  M'i fal jetes kaq gezime,
  je dashnia vete.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  Dashunine qe kam per ty
  nuk e ndrroj per keta dy sy

  Une e di c'fare ke ne zemer
  ma thone ata sy.
  Lule je, lule ke emrin,
  lumi une per ty.

  kur kalon ti rruges sime
  e me pershendet,
  M'i fal jetes kaq gezime,
  je dashnia vete.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  Dashunine qe kam per ty
  nuk e ndrroj per keta dy sy.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  Dashunine qe kam per ty
  nuk e ndrroj per keta dy sy.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 03:03

  Parashqevi Simaku - Kumrija.


  E knon kumrija lal saba m'saba,
  E knon kumrija lal saba m'saba.
  E na erdh vakti shpirto per me u nda,
  E na erdh vakti shpirto per me u nda,

  Jarinanane e duje lalen eee,
  Jarinanane e duje lalen eee.

  Knooo miiii qyyyyqeeeee, s
  e po vjeeeen behaaaa-ijaaaariii,
  se vjen gocaaaa tuj u rriiiiite,
  Une po qaj syzezen oooo qe m'kaa laaaaaaaaaane,

  Po qaj note e po qaj diteeeeee, eeee dite

  O kno kumrija lal saba m'saba
  O kno kumrija lal saba m'saba
  e na erdh vakti shpirto per me u nda
  e na erdh vakti shpirto per me u nda

  Jarananne e duje lalen eeee
  Jarananne e duje lalen eeee

  E knon kumrija e lal dite e perdite
  E knon kumrija e lal dite e perdite
  se shtati i goces, lale vjen tuj u rrite
  se shtati i goces, lale vjen tuj u rrite

  Jarananne e duje lalen eeee
  Jarananne e duje lalen eeee


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 03:05


  Irma Libohova - Kafe, llafe


  Hajde zemer, bashke te rrime,
  nje kafe, te dy ta pime..
  e ti themi, hallet tona..

  Hajde zemer, bashke te rrime,
  nje kafe, te dy ta pime,
  ti moj kafe, vle miliona..

  Bota hallin tim e di..
  lug,
  pirunj sa kom ne shpi..
  Perreth teje, moj kafe
  hallet e botes, i qajme ne..


  Refreni
  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..

  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..

  Me sheqer,pa sheqer
  jepni kafe,boni nder
  Me sheqer, pa sheqer,
  dhe dy kafe, s“bojn qeder..

  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..

  Eh, sa shije m“ke moj kafe
  perreth teje, mal me llafe
  Kur mbarojne llafet, jane tretur
  amaaaan, shija jote me ka mbetur..


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 03:08


  Eli Fara - Mora ēiftene dola pėr gjah


  Mora ēiftene dola pėr gjah
  jaman shoko more jaman aman,
  e ēiftene more me gjithė zagar.
  jaman shoko more jaman aman,

  E pashė dy more te bukura,
  jaman shoko more jaman aman.
  E cila te pėlqen mor djalė,
  jaman shoko more jaman aman.

  Po ajo me e bukura,
  jaman shoko more jaman aman.
  Po ajo belkeputura,
  jaman shoko more jaman aman.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Wed 05 Mar 2008, 03:12


  Bujar Qamili - Mos u largo.


  Mos u largo, mos u largo
  se s`te kam harruar
  Edhe pse je ti larg mejet
  prapė me ke munduar.

  Mos u largo, mos u largo
  se s`te kam harruar
  Edhe pse je ti larg mejet
  prapė me ke munduar.

  Nate e gjatė mu s`mė merr gjumi
  endrrat me mundojne
  T'kishe pase rreth moj i lumi
  dhimbjen bashke ta ndajme

  Rri i lodhur ne mendime
  dėshiroj me t`pa
  Gjithmonė je pranė zemrės time
  qysh do mund me u nda

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė

  Nuk ke zemėr, nuk ke zemėr
  te ndahesh nga unė
  Pse kaq shumė e mundon veten
  pse nuk fle ne gjume

  Nuk ke zemėr, nuk ke zemėr
  te ndahesh nga unė
  Pse kaq shumė e mundon veten
  pse nuk fle ne gjume

  Dashunia ashtu ėshtė
  rrallė kush e kupton
  T'len pa shpirt e t`len pa jetė
  zemren ta helmon

  Sa e amel aq e hidhet
  dashunia e shkrete
  Ndaj pa ty s`dua t`jetoj
  ēfarė qenka kjo jetė

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė

  Mos u largo, mos u largo
  po tė lutem shumė
  Dikur ti mu lutshe mua
  tash te lutem unė.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Desperado
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Aries
  Numri i Postimeve: 345
  Mosha: 30
  Vendndodhja: Ne zemren e njeres...
  Profesioni: Enderrimtar
  Pikėt: 221
  Vlersuar: 7
  Data e Regjistrimit: 10/03/2008
  Humor: Jeta eshte nje rruge me pengesa, nga Materniteti e deri ne varreza.

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Desperado prej Mon 10 Mar 2008, 06:10

  Urime per kete teme kaq te bukur Gurabardhesi.

  Me ato tekste na ringjalle nostalgjine me te bukur per kengen popollore shqiptare...

  Edhe njehere urime dhe shpresoj qe te vendosesh edhe tekste te tjera te ketilla.


  ________________________________
  Gjithēka qė ndodh e ka njė arsye...

  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Cancer
  Numri i Postimeve: 824
  Mosha: 57
  Pikėt: 1705
  Vlersuar: 6
  Data e Regjistrimit: 26/08/2007

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 22 Mar 2008, 06:38

  Gurabardhesi,keni sjellur ketu nje thesar te qmuar te kultures sone,ne u kenaqem kur i mesuam keto kenge kaq te bukura,ju sigurisht do te vazhdoni me tej me kete begati.

  Anxhela-2008
  Anėtar/e Nderi
  Anėtar/e Nderi

  Gjinia: Female
  Shenja e Horoskopit: Leo
  Numri i Postimeve: 98
  Mosha: 27
  Vendndodhja: Shqiperi
  Pikėt: 129
  Vlersuar: 11
  Data e Regjistrimit: 12/05/2008
  Humor: Shume

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Anxhela-2008 prej Mon 12 May 2008, 09:09

  Urime dhe komplimentet e mija Gurabardhesi per keto tekste kengesh popullore...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Fri 30 May 2008, 12:13

  Ju faleminderit per komplimentet tuaja te ngrohta...

  Kalofshi mire te gjithe...


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Fri 30 May 2008, 12:14

  Vaēe Zela - Rrisim jetėn tonė

  Rrjedhin o mengjeset,
  rrjedhin si ujevara,
  ja keshtu mes njerezve,
  jeta jone hedh hapat

  Hyj dhe une mes tyre,
  shtoj nje fjale, nje kenge,
  eshte kjo kenge e jetes,
  per ty Shqiperi,
  per ty Shqiperi moj nane

  Refren
  Me merr ne krahet e tua,
  si merr femijen nena,
  qe ballin te ma puthi,
  edhe dielli edhe hena.

  Une marr nga drita jote,
  ti merr nga zemra ime,
  dhe dore per dore rendim,
  e shtrenjta jeta ime.

  Rrjedhin o buzembremjet,
  rrjedhin kalterojne,
  ne nje kend te globit,
  rritim jeten tone

  Hyj dhe une mes tyre,
  shtoj nje fjale, nje kenge,
  eshte kjo kenge per jeten,
  per ty Shqiperi,
  per ty Shqiperi moj nane


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Fri 30 May 2008, 12:22

  Merita Halili - Lule t'bukra ka Tirona

  Lule t'bukra ka Tirona
  na i mush rrugėt plot me ere,
  moj ezmere, moj ku t'ka lala
  merrja konges dhe njė herė,
  mos mė rri i deshperu
  e jam e jotja, prap te du.

  Rreth e qark baēes ju solla
  pėr me t'pa moj bukuri,
  nji tuf lule moj pėr ty mblodha
  si kujtim pėr dashuri,
  mos mė rri i deshperu
  jam e jotia, prap te du.

  Trandafil moj te vjen era
  ti na mbush me dashuri,
  unė ty moj te pelqeva
  ditė e nate mendoj pėr ty,
  mos mė rri i deshperu
  jam e jotia, prap te du.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Fri 30 May 2008, 12:23

  Vaēe Zela - Shqipėri o nėna ime


  Rrjedhin o mengjeset,
  rrjedhin si ujevara,
  ja kėshtu mes njerėzve,
  jeta jonė edhe hapat

  Hyj dhe unė mes tyre,
  shtoj njė fjale, njė kėngė,
  ėshtė kjo kėngė e jetės,
  pėr ty Shqipėri,
  pėr ty Shqipėri moj nane

  Me merr ne krahet e tua,
  si merr femijen nėna,
  qe ballin te ma puthi,
  edhe dielli edhe hena.

  Unė marr nga drita jote,
  ti merr nga zemra ime,
  dhe dorė pėr dorė rendim,
  e shtrenjta jeta ime.

  Rrjedhin o buzembremjet,
  rrjedhin kalterojne,
  ne njė kend te globit,
  rritim jetėn tonė

  Hyj dhe unė mes tyre,
  shtoj njė fjale, njė kėngė,
  ėshtė kjo kėngė pėr jetėn,
  pėr ty Shqipėri,
  pėr ty Shqipėri moj nane
  Rruga me fllade kujtimesh


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia: Male
  Numri i Postimeve: 250
  Vendndodhja: Diku ne toke
  Profesioni: Qefli femrash
  Pikėt: 623
  Vlersuar: 3
  Data e Regjistrimit: 29/07/2007
  Humor: Qesh sa te mundesh...

  Re: Tekste Kengesh Popullore Shqiptare...

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Fri 30 May 2008, 12:27

  Bujar Qamili - Maraku i shkrete

  Kur kalon rrugėn me naze si lule zambak
  nalu pak e hidhma synin se kam zane marak
  kur kalon rrugės time e me pershendet,
  m'i fal jetės kaq gezime, je dashnia vete.

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy


  Unė e di ēfarė ke ne zemėr ma thonė ata sy.
  Lule je, lule ke emrin, lumi unė pėr ty
  kur kalon ti rrugės sime e me pershendet,
  mi fal jetės kaq gezime, je dashnia vete

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy

  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy


  Ky marak, maraku i shkrete
  nuk ma len zemren e qete
  dashunine qe kam pėr ty
  nuk e ndrroj pėr kėta dy sy


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

   Ora ėshtė Thu 11 Feb 2016, 19:28