Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

    Poezi nga Vehap Kola

    behar kaceli
    behar kaceli
    Gurabardhs
    Gurabardhs

    Gjinia : Male
    Shenja e Horoskopit : Taurus
    Numri i Postimeve : 31
    Mosha : 38
    Vendndodhja : tirane
    Profesioni : teolog
    Pikėt : 280
    Vlersuar : 0
    Data e Regjistrimit : 14/02/2008
    Humor : po

    Poezi nga Vehap Kola Empty Poezi nga Vehap Kola

    Mesazh nga behar kaceli prej Sun 17 Feb 2008, 03:35
    PĖR VETE


    Nė qofsha qelq i hedhur

    Mos mė thyej

    Se vetė do shkelėsh

    Mbi copėzat

    Grimcat e mia

    Dhe do lėndohesh

    Nė qofsha letėr e lexuar

    Mos mė digj

    Se tymi im

    Do tė tė japė erė

    Flaka ime do tė tė pėrcėllojė

    Dhe hiri im

    Do tė tė nxijė

    Nė qofsha shtėpi e braktisur

    Mos mė ndryj

    Se ti, do mbetesh jashtė

    Nė qofsha dru i shtrembėr

    Sė paku, hije bėj

    Mos mė shkul nga rrėnjėt

    Se ty, dielli do tė tė rreshkė
    MAJAVE


    Rrufetė bien majave

    Djegin lisat mė tė lartė

    Dhe kryeshkėmbinjtė

    Fshikullojnė

    Plumbat

    Synojnė ballin

    Ballin e rreh

    Stuhia, shiu, breshėri

    Dėbora, mbi flokė, zė

    Rėndon mbi kokė

    Udhėtari, pushon mbi gur

    Nė fole tė brishta

    Banon dallėndyshja

    Merimanga, nė njė rrjetė,

    Edhe mė tė dobėt

    Ēatitė mė tė larta

    ngrihen mbi mure tė forta

    Tė fortit, i besohet barra mė e rėndė

    Trimit, fronti mė i frikshėm

    Tė mirit, mė e liga

    I vihet ballė

    Kush mundet,

    Si velat,

    T’i qėndrojė stuhisė

    Qė bregu

    Ta gėzojė

    Kush guxon, ballin

    Me erėn, me shiun, me breshėrin

    Ta ndeshė

    Qė dielli

    Tė shndrisė si mbi ar

    Mbi ballė

    Dhe kraharorin

    Mos e ēaj, nga dhimbja

    Qė ta gjesh sėrish

    Tė humburin
    PASQYRĖ


    Lehtė hidhen hapat

    Kur mbi vezė ecet

    Dhe nė qofsh kalė i ēmendur

    Kėnga jote nuk e zgjon tė fjeturin

    Tė paqshmin nuk e vret

    Plumbi yt, as britma

    As flladin nuk e nget

    Furtuna as tufani

    Shiu nuk trazon liqenin e fjetur

    Fishkėllimėn tėnde

    Mallėngjyese

    Tė ngadaltė

    Tė shtrirė

    Vetėm i dashuruari pas teje

    Mund t’a dėgjojė

    Dhe sado gjerė tė udhėtosh

    Udhės tėnde do tė shkelėsh

    Tė mirit, udhėn, nuk mund t’ia ngushtosh
    TĖ ISHA


    Tė isha i sigurtė

    Si zhgarravitja

    Nga sytė e vėmendjet

    I lirė

    Pa pyetje, pa kureshtje

    Pa intervista

    Tė kaloja pranė njerėzve

    Tė isha i justifikuar

    Si memeci

    Tė kėndoja kėngėt

    Pa mė gjykuar

    Tė kisha ngjyrėn

    E gjėrave

    Pranė tė cilave jam

    E tė mos i bie nė sy

    Askujt

    Ashtu, i qetė

    Si nė mesnatėn e errėt

    Kur s’sheh as hundėn tėnde

    Ashtu tė marr frymė

    Edhe nė mė vrafshin

    Si milingonjėn

    Nga pakujdesia

    Nuk do i bėhem barrė

    Askujt

    MBILL TRĖNDAFILA


    Mbill trėndafila!

    Dhe nė mos mbėrritsh

    T’u ndjesh aromėn

    Se tė tjerėt

    Do tė ndjejnė aromėn tėnde

    Nė gjinjtė e tyre

    Nė qofshin armiq

    Do tė tmerrohen

    Nė qofshin tė dashur

    Do tė gjejnė gjurmėt e tua

    Dhe do tė qajnė me mall

    Si mbi varrin tėnd

    Dhe do t’i ndjekin

    Tė tė gjejnė

    Nė krye tė udhės

    Lėsho dritė!

    Dhe nė paē frikė

    Se nuk ndriēon dot veten

    Se tė tjerėt

    Do ta shohin dritėn tėnde

    Nė qofshin armiq

    Do tė verbohen

    Si urithėt

    Nė qofshin tė dashur

    Do tė hapin sytė

    Do tė gjejnė udhėn

    Tė vijnė drejt teje

    Se trėndafili

    Mbin nė gjurmėn tėnde

    Djersitur nga mundi yt

    Dhe drita

    Buron nga zemra jote

    Dhe rrezja

    Ėshtė udha qė tė ēon

    Nė zemėr

      Ora ėshtė Thu 18 Jul 2019, 00:28