Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Si i moren emrat kontinentet?!

  Share
  avatar
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Si i moren emrat kontinentet?!

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Fri 01 Feb 2008, 00:51

  Si dhe kush u dha emra kontinenteve?!

  AFRIKA:
  Simbas disave rrjedh nga emri Afer. Popull shume i lashte , qe ka jetuar aty para Egjyptianeve, kurse sipas mitologjise AFER ose AFRO , quhej i biri i Herkulit dhe nga ky e mori emrin Afrika.


  AMERIKA:
  Toka qe e zbuloi Kolombi , ne fillim u quajt Nova Granata dhe pastaj u quajt Kolombi, per nder te kolombit Spanjollet kontinentin e ri ne fillim zyrtarishte, e quajten Indias. Emri Amerike per here te pare u pa ne vepren "Traktat i kozmografise" botuar me 1507ne shen-Die(France).
  Kjo u be per nder te Amerigo Vespucit, e per ti dhene Amerike emrin Botes se re. Megjithate Amerigo Vespuēi ne doreshkrimet e tije , ne ato ēfar kane mbetur, ka perdorur gjithnje emrin Bota e re"..


  ANKTARTIDA:
  Anktartide , quhen tokat e rrethit polar te jugut ,qe kane nje madhesi sa Australia dhe Evropa Emri Anktartide eshte fjale e perbere e Greqishtes nga Anti(kunder) dhe Arktikos(i veriut) pra, kunder Veriut...


  AZI-A:
  Sipas mitologjise , Azia ishte nimf , e bija e Oqeanit dhe tetit , bashkeshortja e Japetit .Thuhej se kjo i dha emrin kontinentit te Azise
  Japeti ishte njeri nga Titanet, i biri i Qiellit (Oranit)dhe Tokes(Gjea), babai i Atlantit , Primitheut , Epimeteut dhe Esperos...


  OQEANI-A:
  Si pjese perberese e nje pjese te Tokes, eshte e perbere nga nje numer shume i madh ishujsh dhe nga toka me e vogel e te gjitha kontineteve , qe quhet Australi Emri Oqeani vjen nga OCEANUS-i ne latinishte.Perendi , i shoqi i Tetis-tetiq , nimfe detare , nena e Akilit , qe e pati me Peleun.Ne ILIADE , Oqeani , quhej dhe perendia e Zotave , me te cilin shprehet mendimi i vjeter , i te vjeterve se , elementi i pare prej te cilet rjedhin gjithe te tjeret eshte uji...


  AUSTRALI-A:
  Toka kontinentale e Oqeanise .Eshte fjale nga latinishtja , qe do te thot I JUGUT dhe u quajt me kete emer , duke pasur parasyshe poziten e saj ne jug
  Xhon Rehinold (1729-1798) studioi shkencat e natyres dhe e shoqeroi COOC-ku ne udhetimin e tije rreth botes , ky qe i pari qe e propozoi , qe toka kontinentale e Oqeanise , te quhet Australi, qe deri ahere quhej Hollanda e re...


  EVROPE-A:
  Sipas mitologjise ishte e bija e Agenores , mbret i Fenikise dhe e motra e Kadmi , kryetar i nje kolonie , qe ishte e vendosur ne Greqi. Evropa e paisur me nje bukuri te rralle , qe grabitur nga Zeusi -Jovi nene formen e nje demi dhe u dergua ne ate pjese te tokes , qe mori dhe emrin e saj-Evrope.
  Evrop u quajt dhe asteroidi i 167-te i zbuluar nga Pogson , me 17 prill 1864 ...


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...

   Ora ėshtė Thu 24 May 2018, 03:56