Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Timo Flloko - Poezi

  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:08

  Ne kete teme do te lexoni disa nga poezite e Timo Fllokos...

  Shresoj qe tju pelqejne.

  Lexim te kendshem.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:09


  Pija qė deh.


  I thashė zemrės, je nė risk
  Kur kaq fort ti rreh!
  Pse tė trembem, thotė zemra
  Ndjenjat pse t'i fsheh...?!

  Sa pandehma, iluzione
  Gracka fati ngreh?!
  Zemra ime, dashuria
  Ėshtė "pije" qė deh...!

  Me shigjeta helmatuese
  Tė godet e ti s'sheh
  Le tė gjuajnė, gufon zemra
  S'mė vdes ai helm...!

  Dhimbjen kur unė thellė ndjej
  Botės pse t'ia fsheh
  Ēfarė mė shumė se dashuria
  Na merr mendtė, na deh!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:11

  Poeti.

  I shtinė qiellit,
  ai ra…
  Ra pėr tė mos u kthyer mė,
  u pėrgjak,
  u pėrmbys,
  ra…
  (Askush s’ka dy jetė!)

  Bizhuterėt rendėn tė mbledhin thėrrime yjesh;
  tė ēmendur, tė marrė,
  pas hėnės u sulėn pa frymė;
  Diellit shumėkush mori arratinė…
  Ti,
  poet,
  shpirtdhembsur pėrherė,
  me shtatine e tij tė vrarė,
  tė kaltėr,
  mbi shpinė!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:12


  Hena dhe nje Yll.


  (Poemth)

  E panė hėnėn me njė yll, nė qiell pa rėnė mbrėmja…

  Kur u bė terr
  dolėn yjtė tė tėrė
  dhe i panė tė dy…

  Zunė tė vezullojnė
  e tė ndizen zjarr
  thellė tė ndjejnė zili!

  Hėna u trazua
  tek i pa nė ethe
  t’egėr e tėrbuar

  U zbeh nė fytyrė
  ra pėrtej, u fsheh
  pas yllit harruar!

  Muzgu me pėrtesė
  vonoi tė zbresė
  ajo ndjeu frikė

  Keq do ta pesojė
  ky i dashuruar
  dritėn do t’ia fikin!

  Kur pa hėnėn lart,
  ylli u ndez zjarr
  asaj iu afrua…

  “Mos mė eja pas
  u ndjell maraz…
  se unė ty tė dua…!”

  Ylli i dashuruar
  nė shpirt i lėnduar
  mbet’ me kryet pas

  E ndoqėn ata
  tutje nė thellėsi
  nata mend u zbraz

  “Atė” kush lakmon
  qiellit mėkaton
  ėshtė njė i pabesė…

  Turren aq tė marrė
  si njė kyqezatė
  natės pis tė zezė!

  Pėrtej kėsaj bote
  u ndje njė lėngatė
  dhe mbeti mister

  Vringėllima thikash
  vrasės tė pashpirt
  nginjen si nė ferr!

  Zbehur nė fytyrė
  nga ajo mėnxyrė
  hėna q’e plotė ish

  Nga tmerri qė pa
  atė natė prilli…
  U ēa, u bė dysh!

  Si e panė ata
  tė dashuruar
  klithėn si tė marrė:

  “Rrėmbyes, kusar
  ti, yll, imoral…
  Kokėn nė hanxhar!

  Shpejt kapėn yllin
  e linēuan qiellit
  Ndriēimin ia shuan

  Ai zu tė bjerė
  gjaku i tij ndezi
  verbėrine me dritė…

  Por, u shua shpejt
  gremisjes, nė rėnie
  si meteorit…

  Hėna e vrerosur
  errur e brengosur
  klithi nė lėngatė:

  “Tė desha, o yll
  i ndritshėm agimi
  katila, pse ma vratė?!”

  *

  Pareshtur nė netė
  bien meteorė…
  zgrofit t’qiellit fiken

  Ndrisin veē njė ēast
  kėsaj botės sonė
  nė ikje tragjike!

  Qielli sovran
  shpėrfillshėm atje
  mbretėron mbi re…

  Ndizen yje, shuhen
  bien e mė s’kthehen
  porsi efemerė…

  Hėn’ e re rishtaz
  e ndjekur prej yjsh
  endet skaj mė skaj

  Tjetrin yll gremis
  gjithėsisė pa fund
  pėr trillet e saj


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:13


  Funerali i nje artisti.


  (Sander Prosit)

  Ti s’je me,
  kete mengjes te trazuar marsi…
  Nje shi i mprehte, theres, bie mbi arkivol.
  I zymte ky mengjes,
  si i yti zymt,
  qė me re diten err.
  Ngurosur korteu mortor nen shi,
  e rende peshe e heshtjes
  pa ty…
  Ēadrat, pezull, mburoja ndaj qiellit,
  ndalin rrebeshin e loteve te tij?!

  Te pagojet njerez te percjellin,
  kjo s’eshte finale filmi,
  jeta luhet vec njehere,
  s’i njeh perseritjet,
  te ikurit kesaj rruge me s’i kthen!

  Mal lulesh, nje fjalim permort,
  rolin vdekja luan kete here,
  stepje ngjethese e publikut
  si kurre pas premiere…
  Ikin njerezit, ndahen nga ti,
  te lene fillikat.

  Iu prifte fati!
  Kaperdijne helmin ne fyt,
  Shpirterohen heshtjes, ne katarsis…
  Pendesa u rendon,
  ne muzg te vetedijes,
  ofshajne,
  lusin falje,
  per ziline mjerane,
  qe i grin e i mpak.
  Gojet ua ka ndryre vdekja,
  padrone qe s’fal…

  Funerali i gjate si Udhe shkronjash
  me ne fund i ndal:
  Varrosin Atin,
  sjellesin, te munduarin Dhaskal.
  (Me vete i mori shkronjat,
  ne varr,
  te fjeturve t’ua shpjere valle?!)
  Ike, Sandėr,
  emrin le pas,
  ne shpirtra te lire
  qe vdekja s’i qas!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:14


  Fjalet e fundit te Lorkes.


  Me plumba t’i vrane gazelat!
  Te mbuluan petalet e rena
  Mbi buze e mbi shtat kryefund
  Ate nate kur qante hena…!

  Ti u kendove qiejve te Spanjes
  Vrasesit e shurdhet kush s’i nem
  Te pashpirtet s’ta perfillen lutjen:
  “Mos me vrisni kete nate me hene!”


  ***

  Ndron qielli, rete, hena, yjet ne gjithesi
  stinet ndrojne, e dashur, me nxitim…
  Ti je me e befta
  ne kete ndryshim!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:15


  Rob i manive.


  I perzura komplekset nga vetja:
  Inferioritetin
  e nisa te parin…
  Ik prej meje, dil
  kjo bote eshte e ashper per ty
  maniak depresiv
  ne kopshtet ēehoviane shko
  shkarko fobite
  s’ke strehim ne trurin tim
  S’te lodhi perulja
  ndjesite diabolike?
  Sa here i marr ere nje luleje
  druaj se pas shpine
  thika me ngulet…!

  Supersticionet
  gra te pabesa
  i degdisa
  ne manastirin e harreses!
  Ritualet i vara ne kremastare
  dal nga preferenca prej kohesh
  I hoqa qafe lajkat, pa kortezi
  Madame Pandehma – modus
  jashte modes!
  Grimcat e te perditshmes therrasin:
  Nje dite do te te vrasim

  Lojera parandjenjash sajojne numrat fatal
  mezi c’presin te varem…?
  Zbraza raftet e trurit nga kotesite
  perzura dhe endrrat!
  Kur u shfaq ai, deliri i madheshtise
  kaloresi i gamiles, me krye ne hava!
  “Jeto madheshtine, me derdellit
  kthehu ne vetedije
  bota eshte e ngushte
  s’ka vend as per hijet…!
  Gezo marrine, gjigand!”
  me shkund deliranti
  E ndoqa pas
  askund s’gjeta
  per te nje kafaz!

  Por, ne mund e stermund
  tinezisht nje dite
  e shpura delirin ne kopshtin zoologjik
  kureshtareve t’ua fal
  si gjest filantropik!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:15


  Pres.


  U fik muzgu, u err nata,
  Dhe une rri…te pres,
  Bej te iki, s’me le zemra,
  Se me mban nje shprese.

  Gdhiu dita, behu dielli,
  Prape me lind nje shprese,
  Hena lart ma ben me sy
  Me josh qe ta pres…!

  Ajo s’vjen …ditet terhiqen,
  Mezi, …me pertese,
  Sa me shume shpresen humb,
  Aq me gjate e pres…!

  Ne s’ardhte me, ne s’ardhte kurre,
  Prape une do ta pres…
  Shtati epet, zemra jo,
  Ngujuar ne shprese!

  Mbaron jeta prit e prit,
  Une vdes…dhe ti vdes.
  Ne ate bote si shpagim
  Pritje s’ka… as shprese…


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:16


  Syte.


  Syte shohin, shihen; fshehin, fshihen;
  Syte hetojne, hetohen, …syte verbohen.

  Syte qeshen, qeshin; ndizen, ndezin,
  Syte dashurojne, dashurohen, …syte harrohen.

  Syte lotojne, lotohen; digjen, shkrumbohen,
  Syte heshtin, s’flasin, …syte vrasin.

  Shtati kallkan ngrin,
  syte mbesin,
  hapur, kur vdesim.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:17

  Ylli pa Strehė.
  (John Belushit )

  U enda natėn nė Hollywood Boulevard,
  Shtrojėn e famės shkela anefund,
  Nė koloninė e yjeve, pambarim atje,
  Yllin tėnd s’e pashė, John, askund…!

  Ku tė jetė fshehur, si ta gjej,
  Atė shkėlqim qė kurrė s’u fik?!
  Nė kujtesėn njerėzore ai feks,
  Si njė yll i pashuar qė ndrit.

  Po ti ke shkuar, s’je askund, John,
  Shpirti yt rebel rend nė zbrazėti.
  Vdekja vjen, mik, e na rrėmben,
  Tjetrės botė na ēon, kush s’e di!

  Mijėra milje larg, Ishullit tė Martės,
  Nė Kodrėn e Abelit prehet shtati yt,
  Mbetur atje, si nė skaj tė botės,
  Qė s’e deshe dhe as tė deshi ty…!

  Ē’fat i keq, vetė Zoti tė ndėshkoi,
  Qė nė zenit t’i kėputi ėndrrat,
  Kush tė shpuri atij gjumi pa kthim,
  Nė Los Angeles - qytetin e engjėjve?!

  Ulėrij, nga dhimbja sa s’shkalloj,
  Pré e vdekjes, s’tu dhimb jeta, mik,
  Ti, shqiptar i madh fat-tragjik,
  Mit i Amerikės… mit!

  Nė Shtėpinė e Bluzit shkoj, pastaj,
  Nė tė famshmen Kėshtjellė Marmount *),
  Kjo ndalesė e fundit si hon nxin,
  Hijerėndė, e ftohtė si njė morg.

  Pse ndėshkon aq vrazhdė fati ngaherė,
  Mė tė pazakontėt, thuaj pa dallim,
  A mos zilia rreket tė groposė,
  Madhėshtinė qė nuk njeh harrim?!

  Kot t’i hamendėsh tė fshehtat e botės,
  Se ē’sjell jeta, veē njė Zot e di!
  Trishton bulevardi si varrezė yjesh,
  Ku mungon vezullimi yt…!

  Sa emra u gdhendėn, e nuk janė mė,
  Me kohė janė shuar, mbuluar harresės,
  Sa pak shkėlqejnė prej rėnies atje,
  Nė qiellin shkretan tė kujtesės…

  Kureshtarė, kėmbė turistėsh papushim,
  Shkelin yjet qė s’iu soset fundi…
  Ka njė vend pėr ty, John, nė ēdo shpirt,
  Tej shkėlqimit flu tė Hollywood-it.


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:17


  Te verberit me sy.


  Motiv nga Ray Charls-i

  Unchain my heart!*
  Kendon Ray Charls-i
  (Vret dhe dashuria...
  S'vrasin vetem vrasesit!)

  Per sa tirane mizore
  Turmat lavd(!) therrasin
  Verberia i qorrolleps
  Veten vrasin ...?!

  Ma ē'prangosni zemren!
  shpirti yt ofshan...
  (Keta qe kane sy
  Zemren ku e kane?!)

  E di, cfare te mundon
  Qe dhembjen dot s'e mban
  Vrasesit s'kane zemer
  Njerezit sy nuk kane!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:18


  Mrekullia e tete.


  Mbremja, nje ritual...Telefoni, turbullim, dehje...
  Ti hyn ne ditar me nje shenim te ri
  pesha e mungese e padurueshme
  pa ty...!

  Larg, si sfinks i reres
  hapesira mes nesh s'ka fund
  sa te pamate e ben vetmia
  kur hene s'ka kund!

  Kesaj nate,
  te vuaj vetmine...sa absurde duket, e kote
  dashurine me te cmuar e ka
  se Shtate mrekullite kjo bote!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:19


  Zogjte.


  Atje tani eshte ne prag pranvera,
  po kthehen zogjte shtegtare...

  Te munduar nga fati,
  qe kurre s'na ndriti
  me pengun e ikjes lemsh ne fyt
  te lame Shqiperi
  morem arratine
  mes eres qe kujiste, detit me stuhi.
  (Sa here na i perpine endrrat,
  poshte, vorbullat ne thellesi...!)

  Si erdhi' kjo ndarje kaq e larget, Shqiperi?!
  Ketu perendon dielli, kur lind atje te Ti...

  Me vret syte shkelqimi larg vendit tim,
  Paris, Londer, New York, Rome, Zyrih, Berlin...
  Zgjohem, endem, kurrkund s'gjej qetesi,
  qyetit pa nate, udheve pa mbarim,
  te rrejne me iluzione, te vrasin me vetmi
  keto qytete te ftohta, me qiej te zymte!
  Atje te ti, mbi Adriatik e Jon
  te magjishme netet, praruar me yj!

  Ne largesi pertej shquaj
  karvane zogjsh shtegtare, mbi re,
  lus Zotin te vije pranvera
  porsa te mberijne atje!

  Pse parndjej zhgenjim ne shpirt
  mos te eshte ftohur dashuria ne gji
  rrenuar ura mes nesh
  perjete jemi ndre, Shqiperi?!
  Zoti mos e dhente, se ky mall
  ma shkallmon kraharorin pa pushim
  dashuria me e pamate u beka
  kur kapercen largesi pa kufij!

  Druhem, qiejve mos mbes,
  para se aty te mberrij...!

  Si nizam i kthyer, rrok syri horizontet
  nena kerrusur, ati ne varr prehet
  me kryet perkundruall qiejve atje
  ku zogjte ngahere kthehen!

  Nje grusht dhe...heshtje...
  Rane ne paqe shpirtrat e te pareve
  u krye amaneti, mbetur pezull
  si peng ne jeten e te gjalleve!
  Shtati u tret,
  ne dhe te vet!

  *

  Ka zogj fatlume qe shkojne e vijne
  ka zogj qe nisen, por kurre, s'mberrijne
  nga udhe e gjate, padurimi
  ne fluturim ngrijne.
  Dhe tek i sheh atje lart
  ne kthimin prej se largu
  s'di jane te gjalle, a malli i ka ngrire
  ne vdekje krahehapur!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:19


  Horizonti.


  Qielli mbi det
  deti nen qiell…
  Horizonti mes tyre:
  Puthje e perjetshme e te dyve!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:20


  Pusi i mallit.


  Malli s’priti, udhe mori
  Nje nate per tek ty…
  Se ku je ne kete bote
  I ngrati s’e di?!

  Netet gdhiu, dite ngrysi
  Udheve ne arrati…
  Ē’u be ai, u fik, u sos
  A i zune pusi?!

  Neper ere e suferine
  Mos mbet rruges, valle
  Ngriu fare, u be kallkan
  S’mberriti i gjalle?!

  A mos zemra nuk e qasi
  E hodhi jashte porte…
  Qė i vetem endacaku
  Te sillet kesaj bote?!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:20


  Requiem per nje mik.
  (Teodor Kekos)

  Jo, nuk do ta pijme me dot
  Nje gote ne bar Evropa, Teodor
  Kjo fundvere ngrice ma beri zemren
  Dhe nje bosh me la ne kraharor…!

  Si do te gdhije kjo nate pa ty
  Hene e plote ndrin dhe yjet bien
  Nga lartesite e pertejme ku te pret
  Me porta te hapura qielli?!

  Ti u nise, ike…pas na le…
  Ke mberritur sakaq, do te desha ta di
  Shpirti yt endet neper parajsa
  A ne ferrin e asgjese pambarim?!

  “Jo, mik, thua ti, koha s’ka kuptim
  S’do m’i numeroje vitet me kursim
  Jeta si Gobsek nje per nje…
  Nje mije vjet, nje ēast jane tani”

  Paqe paē ngahere, atje ne qiell
  Lus Zotin kete nate gushti
  Ai vete qysh sonte per ty
  Si nje mik goten do ta mbushe…

  Vetmi ti s’ke me…une ndjej vetmi
  Ne s’te harrojme, nje dite do te vijme
  Ne baret qiellore, si dikur mbi dhe
  Netet e pafundesise t’i gdhijme…!

  Bohem, hokatar i trishtuar
  Mendjemprehte, poet shpirtfisnik
  Dashnor i detit, thellesise…
  Faustian e prape donkishotik!

  Jo ēdo kush si ti i deshi zogjte, femijet
  Ndaj shkelqimi kurre ne sy s’tu fik
  Te gjithe mik te kishim ne kete jete
  Vetem vdekjen kishe ti armik…!

  Neteve te vona, ne vetmine time
  Tok me heshtjen do te te kujtoj ty
  Ne ēdo skaj te kesaj jete, ku le veten
  Teodor, i shtrenjti, miku im…!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:21


  Shen Valentini i fundshekullit


  Ta kushtoj Ty
  kete Nate te Shen Valentinit
  Te gjallet,
  prej ankthit te vetmise
  ngerthehen fort,
  tek njeri-tjetri shpresat varin...
  Kete nate te fundit te dashurise,
  ne fundin e mijevjeēarit!


  ***

  Ne gjoks,
  shkelin vrazhde hije pa emer
  dhe s'nginjen dot
  tek shohin dhimbjen,
  si ēan zemren...!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:21


  Gjumi eshte vdekje


  Oret e gjata vone percjell
  Gjumin mposht ne rrekje,
  Mbahu, them, do flesh pafund,
  Gjumi eshte vdekje...!

  Sa here ndodh te me mashtroje
  Tinezisht si t'ish dehje,
  I tromaksur ngrihem ēart,
  gjumi eshte vdekje...!

  Kur me merr, me ve poshte,
  Me perhumb ne prehje
  Neper endrra druaj, mos
  Zgjimi eshte vdekje...!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:22


  Ura.


  Golden Gate
  ura e Brooklyn-it
  urat mbi lumin Siene
  urat e Nilit,
  ura e Bunes
  urat e Drinit
  Ura me e sigurt?
  Ura e dashurise,
  varur ne perin e dyshimit...!


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Gurabardhesi
  Gurabardhesi
  Anėtar Veteran
  Anėtar Veteran

  Gjinia : Male
  Numri i Postimeve : 250
  Vendndodhja : Diku ne toke
  Profesioni : Qefli femrash
  Pikėt : 623
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 29/07/2007
  Humor : Qesh sa te mundesh...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Gurabardhesi prej Mon 28 Jan 2008, 02:22


  Peja


  Vendlindjes

  Peje,
  ne ije te Bjeshkeve te Namuna
  qe si pleq te moēem
  me plisa resh mbi krye,
  qiejsh kuvendojne…
  Gerryer thelle,
  zhuritur,
  Gryka e Rugoves.
  Lart malet shpinat shtrijne,
  murana flijimi,
  ku heshtjen e vet ha durimi,
  me lote ujevarash,
  syte e kalimtareve nginj…

  Ka rrjedhur koha lume,
  por shtrati i malit s’eshte thare.
  Nga padurimi klith:
  Me ke pritur heret,
  po vij!
  Gryka zerin e perpin…
  Me peshtjell nje ere, me mpin.
  Nderem ne ajri,
  dhe me merr harrimi…

  Peje,
  vendlindja ime,
  ne zgrip te pikellimit!...


  ________________________________
  Gjak Shqiptari, Sy Shqiponje, Zemer Luani...
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Odeta prej Mon 17 Mar 2008, 14:31

  LOTI...

  Ēurk iu derdh loti vashes,
  Per "trimin"qe ra..
  Fryne erera, stine nderruan,
  Loti u tha...

  Fryne tufane e stuhira
  Boten perpine hata,
  Lot i nenes mbet'ne sy,
  Kurre s'u tha...!


  ________________________________
  Timo Flloko - Poezi ILoveYouAnimRvText
  shaban cakolli
  shaban cakolli
  Pena e Artė
  Pena e Artė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Cancer
  Numri i Postimeve : 824
  Mosha : 61
  Pikėt : 1705
  Vlersuar : 6
  Data e Regjistrimit : 26/08/2007

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga shaban cakolli prej Sat 22 Mar 2008, 06:28

  flm,Odeta pėr kėto poezi tė bukura qė keni sjellur kėtu

  Sponsored content

  Timo Flloko - Poezi Empty Re: Timo Flloko - Poezi

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 22 Feb 2020, 16:54