Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Share
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 15 Jan 2008, 05:10

  481. Vetėm opinioni publik ėshtė baza e lirisė, forca e edukimit, udhėheqės i qeverive.

  482. Si mendimi ashtu edhe gjykata duhet tė gjykojnė personat e jo rodet (e njerėzve);
  sepse nė ėshtė i mirė ose i lig njė njeri, s’ka tė bėjė me rodin e tij.

  483. Janė tė rrallė ata qė i caktojnė vetes sė tyre njė princip; principi i shumicės
  mbėshtetet nė interesin e tyre. Kur janė tė vegjėl ata (d.m.th. qė s’kanė kapur njė
  pozitė), kėrkojnė liri dhe barazi, kur rriten — bėhen partizanėt mė tė flakėt tė
  absolutizmit.

  484. Nuk mund tė jetė i mirė morali vetiak i popullit tė njė vendi, kur morali i
  pėrgjithshėm ėshtė i prishur.

  485. Mendja e njė kombi ėshtė arsimi, zemra e tij — morali i pėrgjithshėm.

  486. Ėshtė e sigurtė zhdukja e njė vendi ku njerėzit mposhtin ligjin e forca tė drejtėn.

  487. Ėshtė e kotė tė presėsh punė tė mirė nga njė qeveri, qė bėn transformime jo pėr t’u
  vyer ideve, por personave, e interesin e pėrgjithshėm e pėrdor si maskė pėr
  interesa personale.

  488. Njė ide e lartė ndėrton njė shtet e opinioni publik e forcon dhe e zbukuron, ndėrsa
  interesi personal e shkatėrron atė.

  489. Nė ēdo vend doket dhe zakonet janė mė tė forta se ligjet. Prandaj, pėr tė
  pėrmirėsuar njė vend, para se t’i ndryshosh ligjin, duhet bėrė pėrpjekje mė parė
  pėr t’i zhdukur doket dhe zakonet e tij (tė liga).

  490. Po tė mos kishte robėri nė botė, as qė do t’i dihej emri lirisė.

  491. Tė pėrpiqesh pėr tė zhdukur dėshirėn pėr liri tė lindur nė mendjen e njė kombi,
  ėshtė si tė duash ta mbytėsh nė ujė njė calik tė mbushur me erė.

  492. Ligji i ndėrtuar nė bazė tė shtypjes, mbjell nė opinionin publik farėn e zemėrimit e
  tė mėrisė dhe mbledh frytet e kėsaj fare.

  493. Kur shteti bashkohet me dėshirėn e kombit, njėqindfishohet forca e tij.

  494. Krenaria ka shkaktuar prishjen e shumė shteteve dhe tė kombeve.

  495. Jeta e njė shteti dhe lumturia e njė kombi sigurohet vetėm me bashkim dhe barazi.
  Ata qė janė nė krye tė punės, po bėnė dallime, janė armiq tė shtetit dhe tė kombit,
  sepse kėshtu bėhen shkak grindjeje dhe pėrēarjeje, e kėto janė helmi mė i
  rrezikshėm pėr njė shoqėri.

  496. Aq sa forcohet tirania dhe veprimi arbitrar i njė qeverie, aq pakėsohet edhe forca e
  saj.

  497. Zhdukja e barazisė shkakton humbjen e lirisė. Privilegjet janė shokė tė tiranisė.

  498. Deshira pėr liri dyfishon forcėn e njė kombi.

  499. Nuk janė armiqtė e saj ata qė zhdukin lirinė, tė shumtėn e herės ėshtė teprimi i
  pėrkrahėsve tė saj.

  500. Kur ėshtė liria nė djep, pėrkorja duhet tė jetė daja i saj.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 18 Jan 2008, 02:52

  501. Liria nuk mund tė shkojė pėrpara pa moderacion, ajo nuk mund tė jetojė pa moral
  tė mirė.

  502. Ndėrsa era e shuan qiririn, — zjarrin e shton; edhe forca mund ta shtypė
  mendimin pėrparimtar tė njė personi, por e zemėron edhe mė shumė opinionin
  publik.

  503. Nė besimin e thjeshtė s’ka fanatizėm e nė diturinė e vėrtetė s’ka krenari;
  hipokritėt janė fanatikė e injorantėt qė dinė diēka tė vogėl bėhen krenarė pėr atė
  ēka dinė.

  504. Pasi njeriu tė ketė besuar se njė besim ėshtė i kotė, ėshtė e pamundshme tė
  ndryshojė mendim dhe tė besojė pėrsėri.

  505. Njė popull qė s’ka opinion publik, nuk mund tė numėrohet pėr komb.

  506. Trathtia, pa marrė parasysh shkakun, prapėseprapė trathti ėshtė.

  507. Qėllimi i lig, edhe sikur t’i dalė mirė fundi, prapėseprapė po i keqė shtė.

  508. Keqbėrėsit s’mund tė besojnė se ekziston mirėbėrja.

  509. Nė periudhėn e njė qeverimi mizor nuk flitet as pėr meritat e tė mirėve as pėr
  ligėsitė e tė ligjve, njerėzit dallohen sipas pozitės dhe mjerimit tė tyre.

  510. Merita dhe talenti qė qėndrojnė tė heshtur dhe tė fshehur nė periudhėn e tiranisė,
  fillojnė tė ndriēojnė porsa lind drejtėsia.

  511. Nuk mund t’i shėrbejnė njė kombi ata qė nuk janė tė pajisur me moral tė mirė.

  512. E liga qė mund tė rezultojė nga njė qėllim i mirė, ėshtė mė e mirė se nga shėrbimi
  i bėrė me qėllim tė lig.

  513. Nganjėherė merita shkėlqen nė njė komb tė ēthurur, por ajo nuk mund ta ndriēojė
  ambientin.

  514. Po ta zmadhosh njė punė, e ke zvogėluar.

  515. Puna mė e rrezikshme nė botė ėshtė zmadhimi i tė metave tė armikut dhe fshehja
  e meritave tė tij.

  516. Zmadhimi (egzagjerimi ose tepėrimi) ėshtė themeli i tė metave tona, burimi i
  shkarjeve e i gabimeve tona dhe shkaktues i vuajtjeve tona. Edhe kur nuk arrin tė
  na bėjė keqdashės, lakmues, ahmarrės dhe mizorė, na bėn maskara.

  517. Ēdo gjė ndryshon nė sipėrfaqen e tokės (nė botė); shtohet, bėhet e pėrsosur,
  plaket, bie dhe, mė nė fund, del pėrsėri nė shesh.

  518. E vėrteta ka hipur nė krahėt e kohės dhe shkon pėrpara pa ndėrprerje, me pishtarin
  qė ka nė dorė largon errėsirėn dhe i djeg budallenjtė qė i dalin pėrpara pėr ta
  shuar.

  519. Janė shumė pak nė botė ata njerėz qė nuk mund t’i plagosė fjala e drejtė.

  520. Shumė rrallė gjendet njeriu, qė ka guxim tė thotė fjalėn e drejtė para tė
  mėdhenjve; vdekja e njė njeriu tė tillė ėshtė njė humbje e madhe pėr njerėzinė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 18 Jan 2008, 02:54

  521. Kthimi i sė kaluarės ėshtė i pamundshėm, pritja tė shumtėn e herės ėshtė njė
  shpresė e thatė, koha qė zotėron njeriu ėshtė e tashmja; por — ah! — e tashmja
  ėshtė si zhiva (qė rrėshqet), e pamund-shme tė pushtohet, prandaj jeta mbetet e
  pėrtaėrė nga shpresa pėr tė ardhmen.

  522. Vobegėsia dhe vėshtirėsia e madhe zhduk ndjenjat e dashurisė pėr atdheun e tė
  dėshirės pėr liri dhe e bėn tė lehtė durimin e tiranisė.

  523. Si te njerėzit, ashtu edhe te shtetet, sa shtohet pasuria dhe fama aq shtohet edhe
  lakmia.

  524. Sa do qė njerėzit e mėdhenj zhduken fizikisht, idetė e tyre mbesin nė veprat e tyre
  dhe bėhen tė pavdekshme.

  525. Kalben njerėzit e ndershėm aty ku lartėsohen lajkatarėt.

  526. Modestia dhe thjeshtėsia ėshtė njė e mirė, tė cilėn ēdo njeri dėshiron ta shikojė te
  tjetri, por nuk don ta ketė vetė.

  527. Qeverisja e racės njerėzore me edukim ėshtė shumė mė e lehtė se qeverisja me
  ligj.

  528. Aq ėshtė e nevojshme drejtėsia pėr njerėzinė, sa qė pėr tė gjitha padrejtėsitė qė
  bėhen; ndihet nevoja tė bėhen nėn perden e saj.

  529. Forca mund tė mundė armikun, por shpirtmadhėsia ėshtė ajo qė bėn atė tė bindet.

  530. Moda i ngjan vėrshimit tė fortė tė pėrrenjve tė shkaktuar nga shiu, nuk duhet tė
  ndėrtosh murė para tij tė pėrbėrė nga mendja dhe arsyeja, sepse ku ėshtė me forcė
  tė shemb, duhet pritur t’i pakėsohet forca.

  531. Lavdimi mė i pėlqyeshėm ėshtė ai qė del nga goja e armikut tė tė lavduarit.

  532. Faji mė i madh nė botė ėshtė t’i mbash anėn atij qė s’ka tė drejtė, e tė jeshė armik
  i tė drejtit.

  533. Zotėsia, pėr tė cilėn nė gjendje tė qetė nuk pyet kush, kėrkohet nė kohėn e
  rrezikut.

  534. Fatkeqėsitė e mėdha lypin zotėsi tė mėdha (pėr t’i pėrballuar).

  535. Ka vetėm njė rrugė pėr tė arritur njeriu nė stacionin e sė dejtės e tė vėrtetės, e ajo
  ėshtė tė dallojė paditurinė e gabimin e tij, edhe ta pohojė kur s’ka tė drejtė.

  536. Realiteti nuk mund tė arrijė kurrė nė shkallėn ku arrin ėndėrrimi, prandaj ėmbėlsia
  qė shihet nė pikturėn e njė piktori e nė vjershėn e njė poeti, nuk mund tė gjendet
  nė natyrė.

  537. Arti njerėzor konkuron natyrėn.

  538. Prehja nė pleqėri bėn tė harrohen vuajtjet e pėsuara nė rini. Zbavitja dhe dėfrimi
  nė rini bėhen njė barrė pendimi nė pleqėrinė, qė kalohet me vuajtje dhe vėshtirėsi.

  539. Njeriut mund t’i marrėsh ēdo gjė, vetėm shpresėn nuk mund t’ia heqėsh! duke ia
  rritur shpresėn njeriut mund t’i marrėsh ē’ka ka dhe ē’ka s’ka.

  540. Elokuenca mund tė bėhet shpatė e trimėrisė, mburoja e tė pafajshėmve, por nga
  ndonjėherė bėhet udhėheqėse e dredhisė dhe e intrigės.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 18 Jan 2008, 02:56

  541. Mėria, epshi, dashuria dhe besimi (feja) ia verbojnė njeriut sytė, ia mbyllin veshėt,
  pushtojnė rrugėt nga do tė hyjnė nė zemėr arsyeja dhe e vėrteta.

  542. Zemėrimi, ahmarrja, smira dhe mėria janė armiqtė mė tė mėdhenjė tė njerėzimit.

  543. Ėndėrrimet, madhėsMia, pasuria, fama e lavdia janė lojėra tė jetės. Ashtu si
  fėmija qė s’qėndron dot pa lojėra, as njeriu nuk jeton dot po nuk ndėrtoi
  ėndėrrime.

  544. Vetia e shquar qė ndodhet te njerėzit qė meritojnė me tė vėrtetė tė numėrohen pėr
  tė mėdhenj, ėshtė mosharrimi i mirėsisė qė u ėshtė bėrė nga ndokush.

  545. S’ka ligėsi mė tė madhe nė botė se mosmirėnjohja. Shėrbyesit e njerėzimit,
  kundrejt veprave tė tyre tė mira qė kanė bėrė, shpresojnė, tė paktėn, tė dėgjojnė
  njė falėnderim, tė shohin pak nderim, por kundrejt tyre mbahet njė qėndrim
  mospėrfilljeje e harrese dhe shumėherė bėhen objekt mėrie, armiqėsie dhe
  pėrbuzjeje. Kjo gjendje i bėn ata tė pendohen pse janė njerėz.

  546. Mosmirėnjohja i bėn mirėdashėsit keqdashės, mirėbėrėsit — dorėshtrenjtė.

  547. Ai qė ushqen mendim tė mirė pėr ēdo njeri, pasi tė ketė gabuar disaherė, detyrohet
  tė ketė keqkuptim pėr ēdo njeri. Nga kėto dy punė, e para bėn njeriun tė pendohet
  e e dyta e bėn tė turpėrohet.

  548. Nuk zgjat shumė dashuria me njeriun qė dashurohet me njė tė parė (pa e sprovuar
  karakterin e tij).

  549. Njė i pacipė bashkohas i Sokratit e kishte sharė atė; dishepujt e tij, duke parė se ai
  (Sokrati) nuk iu pėrgjegj, e pyetėn pėr shkakun. “Nė ėshtė se njė qen ju kafshon
  kėmbėn, a edhe ju do t’i kafshoni kėmbėn atij”, u pėrgjegj.

  550. T’i pėrgjigjesh me tė njėjtėn mėnyrė punės sė personave tė ēthurrur, tė njohur
  mirė nga populli si tė tillė, do tė thotė tė bėhesh pjesėmarrės i poshtėrsisė sė tyre.

  551. Vjedhja ėshtė njė ves i lig, por t’i vjedhėsh mbulesėn Qabesė ėshtė njė faj shumė i
  madh, gjithashtu mashtrimi ėshtė njė punė e ligė nė ēdo rast, por mashtrimi nė
  letėrsi ėshtė poshtėrsi e madhe.

  552. Ėshtė palaēoliėk tė jesh pro ose kundėr njė pune pa u thelluar dhe pa qenė i zoti ta
  kuptosh nėse ėshtė e drejtė apo jo.

  553. Me njė shpifje, populli nuk bjerr simpatinė dhe bindjen e mirė qė ka pėr njė
  person, ai qė ka fituar mėrinė e popullit, edhe sikur tė bėjė njė shėrbim, nuk
  pėlqehet nga asnjėri.

  554. S’ka dyshim pėr meritėn e atij qė fiton simpatinė e popullit.

  555. Ai qė pėrshėndet mikun e mjeruar, ėshtė mė i lartė se ai qė, sipas rregullit tė
  besnikėrisė dhe tė dashurisė, jep jetėn pėr mikun e tij tė fatshėm.

  556. S’ka ndonjė ndryshim midis miqėsisė sė rreme qė tė gjendet rasti pėr t’i grabitur
  tjetrit shpirtin, gjėnė e nderin dhe tė miqėsisė sė bazuar nė interes e nė
  prapamendim.

  557. Miqėsia ėshtė njė virtyt shpirtėror; sa faj i madh ėshtė ta ndyejsh atė me interesa
  dhe keqdashje tė iidhura me poshtėrsitė e botės.

  558. Njeriu, tė cilit i bėhet njė pėrkrahje nė kohė tė vėshtirė, edhe pasi i kalon
  fatkeqėsia i pėrgjigjet bamirėsisė me panjerėzi, ėshtė mė i poshtri i tė gjitha
  krijesave.

  559. Mos u mashtro pas lutjeve tė mashtruesit kur shtrin dorėn nė sofrėn (mėsallėn) e
  tij, sepse pėr njė kafshatė qė do tė marrėsh, do tė japėsh shumė gjėra e ndoshta do
  tė akuzohesh se i ke vjedhė lugėt.

  560. Hamendja ėshtė njė bela e njeriut. Njerėzve tė mirė ua tregon tė mirė njerėzit e
  ligj dhe tė ligjve ua tregon tė mirėt tė kėqinj.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 18 Jan 2008, 02:57

  561. Hiq dorė nga miku qė tė flet pėr dashurinė qė ka pėr ty, sepse kėtė e bėn ose pėr
  ndonjė pėrfitim, ose pėr ndonjė qėllim tė fshehtė.

  562. Tė l’lasėsh pa menduar, ėshtė si tė zbrazėsh pushkėn pa e vėnė nė shanjė.

  563. Ėshtė mė lehtė pėr udhėtarin tė ecė njė ditė se tė kthehet mbrapsht njė orė.

  564. Cmira dhe xhelozia janė si mikroskopi: gjėrat mė tė vogla i tregojnė tė mėdha,
  dyshimet dhe hamendjet — tė vėrteta.

  565. Nuk mund tė gjuash nė bulevard; zbulimet e deritashme janė bėrė nga ata qė
  shėtisin nė rrugėt e ngushta tė diturisė dhe tė shkencės.

  566. Eėndėsia e njė vepre matet duke e krahasuar me dobinė e saj; s’ka asnjė rėndėsi
  vepra qė nuk sjell asnjė mirėsi nė botė.

  567. Pėrpjekjet qė bėjmė pėr tė mbuluar tė metat dhe fajet tona, po t’i bėnim pėr tė
  pėrmirėsuar ato tė meta dhe faje, shoqėria njėrėzore nuk do tė ishte nė kėtė
  gjendje.

  568. Dita e nesėrme ėshtė ajo kur do tė punojnė pėrtacėt dhe ditė kur tė marrėt do tė
  bėhen njerėz tė mėdhenj.

  569. Oj ti njeri qė shikon kot qiellin pėr tė kuptuar yllin (fatin) tėnd, shiko zemrėn
  tėnde, zemrėn tėnde!

  570. Sovrani, qė merr vetė nė dorėn e tij qeverisjen e vendit dhe nuk i shtrohet ndikimit
  tė askujt, mund t’i prishė qejfin parėsisė, por do tė kėnaqė atė masė qė ėshtė baza
  e shtetit:

  571. Po tė ishte i mundshėm kthimi i kohėrave tė kaluara, ato kohė nuk do tė dukeshin
  aq tė ėmbla.

  572. Dijetari spanjoll, Lope De Vega, thot: “Duke u kėnaqur me 2 — 3 lule tė lulishtes
  sime dhe me 2 — 3 piktura qė kara nė dhomėn time, kam shpėtuar nga robėria e
  tre tiranėve, siē janė: lakmia, shpresa dhe frika.

  573. Nė ujėt qė fle, mos fut as gishtin.

  574. Njė gjilpėrė taėhet shtyllė hekuri, po tė vihet me kohė nė vendin e saj.

  575. Kėnaqėsinė qė tė jep lumturia kur e ėndėrron, nuk mund ta japė kur realizohet.

  576. Vetėm ata qė janė tė sinqertė e duan njeriun e sinqertė.

  577. Nuk mund tė bashkohet nė njė vend sinqeriteti me lajkėn.

  578. Kėmbėt e trimit janė krijuar pėr tė qėndruar, e tė frikacakut pėr tė ikur.

  579. Tė mos mendohet se ėshtė trim ai qė shėtit i armatosur.

  580. Qeni kafshon gjithmonė atė qė mbetet pas shokėve tė tij.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 18 Jan 2008, 02:58

  581. Kur mbyllet njė portė, perėndia hap njė tjetėr.

  582. Diogjeni thot: “Liria vjen nga tė menduarit e vdekjes, duke mos pasur frikė nga
  ajo.”

  583. Po ky filozof thot: “Tė skllavėrosh njeriun qė ėshtė me tė vėrtetė i lirė ėshtė si tė
  nxjerrėsh njė peshk nė tokė.”

  584. Qeni nuk kafshon foshnjen, sepse ai nuk e ka frikė atė.

  585. Njeriu qė ka zemėr tė dėlirė nga mėritė dhe dėshirat, jeton i lirė edhe nėn robėrinė
  mė tė rreptė; ai qė ka veti tė kundėrta me kėtė, edhe sikur tė jetė nė mes tė lirisė sė
  vėrtetė, prapėseprapė nėn robėri ėshtė.

  586. Njeriu mund tė humbė ēdo liri tė tij, por nėse e ruan lirinė e mendimit,
  prapėseprapė i lirė ėshtė.

  587. Shumėherė harrohet mirėsia qė i bėhet njeriut, por keqtaėrja nuk harrohet kurrė.

  588. Mė i ligu ves ėshtė tė tregosh dhe tė pėrhapėsh njė turp ose njė fshehtėsi tė njė
  tjetri qė ti e di.

  589. Tė fshehtat qė mėsojmė janė amanet i perėndisė nė zemėrat tona; tė mos e
  shpėrdorojmė amanetin pėr inat tė njerėzve.

  590. Ėshtė shumė lehtė tė ruash nga ēthurja njė komta qė nuk e ka mėsuar atė, por
  ėshtė shumė vėshtirė tė shpėtosh atė qė ėshtė mėsuar.

  591. Petkat e mėndafshta dhe gėzofat e shtrenjtė shuajnė zjarrin e kuzhinės.

  592. Shumė persona rrinė tė uritur pėr tė zbukuruar sipėrfaqen.

  593. Gruaja ėshtė mė e mira makinė qepėse nė botė.

  594. Frika dhe shpresa nė zemrėn e tė shtypurit janė dy kala tė forta nė dorėn e mizorit.

  595. Gjėja mė e mėrzitshme pėr njeriun ėshtė tė shohė sjellje tė keqe nga njeriu qė ka
  dashur.

  596. Tė jesh nėn urdhėr tė shumė vetėve ėshtė mė mirė se tė jesh nėn robėrimin absolut
  tė njerit.

  597. Easti ėshtė kurajo pėr njerėzit; i ngathėti dhe pėrtaci nuk gjejnė rast pėr tė bėrė
  gjėsend, veēse pėr tė fjetur.

  598. Fjala e gjatė ka kuptim tė shkurtėr.

  599. Fjalėt e gjata tė shumtėn e herės fliten nga mungesa e aftėsisė pėr tė shfaqur
  qėllimin me pak fjalė; nga fjalėt qė disa flasin gjatė njė ore nuk mund tė nxirret as
  njė kuptim qė mund tė tregohet me dy fjalė tė vetme.

  600. Ndėrsa pėr fjalėn shihet nevoja ēdo minutė dhe pėr kėngėn njė herė nė muaj ose
  nė vit, njerėzit nuk i japin rėndėsi mėsimit pėr tė kuvenduar, sa pėrpiqen tė
  mėsojnė kėngė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:50

  601. Aty ku do tė gjesh njė tapė (shisheje) kėrko tė gjesh edhe njė tjetėr; aty ku do tė
  dėgjosh njė fjalė tė drejtė, mos u mėrzit tė dėgjosh edhe njė tjetėr.

  602. Veza qė ke nė dorė nuk shkėmbehet me pulėn qė ėshtė nė treg.

  603. Njė kapidan (komandant anijeje) mund tė mbysė nga pakujdesia brenda njė
  minute anijen e vet qė e ka pėrdorur gjatė 40 vjetve. Njeriu, nderin dhe famėn qė
  ka fituar gjatė gjithė jetės sė tij mund t’i zhdukė nė njė minutė me njė punė tė
  papėlqyer ose duke folur njė fjalė tė ligė.

  604. Haxhxhaxhi (njė mizor arab) dhe Xhengizi janė mė pak mizorė se keqdashja qė
  vepron nė brendėsinė e ēdo njeriu.

  605. Nė treg shiten edhe lulet edhe bari, ai qė dėshiron tė stolisė dhomėn merr lulet, ai
  qė do tė ushqejė gomarin merr barin. Mendimet qė thuhen e qė shkruhen nė botė
  ca janė tė drejta, ca gėnjeshtra; i urti pranon tė drejtat, e i marri gė-njeshtrat.

  606. Dy gjėra e bėjnė njeriun njeri: njėra ndėrgjegjja, tjetra principi. Duhet tė puthet
  dora e atij qė ka njė ndėrgjegje tė lirė dhe njė princip tė drejtė.

  607. Shėrtaimi qė duhet bėrė skamnorėve nuk ėshtė ai pėr t’u lehtėsuar jetesėn, por
  gjetja e mjetit pėr t’i shpėtuar nga varfėria.

  608. Servilizmi ėshtė udhėheqės i tiranisė.

  609. Fshatari e ēon nė vend fjalėn e dhėnė, por premton shumė rrallė.

  610. Kundrejt rrezikut nuk duhet shkuar me ngutėsi, kundrejt pėrgatitjes duhet shkuar
  me shpejtėsi.

  611. Duke qenė se njeriu ėshtė i pėrbėrė nga trupi dhe shpirti, edhe tė mirat qė mund tė
  arrijnė nė botė ca i pėrkasin trupit e ca shpirtit. Sa shtohen tė mirat, e trupit
  (materiale) aq pakėsohen ato shpirtėrore (morale), dhe kur tajerren tė mirat
  trupore, fiton shpirti.

  612. Ashtu si anijet qė sigurojnė takimin dhe marrėdhėniet midis tokave, prodhimet e
  njė vendi i dėrgojnė nė njė vend tjetėr, edhe librat krijojnė relatat midis shekujve,
  duke i bartė idetė e njė shekulli te njė — ose te disa — shekuj tė tjerė.

  613. Po t’i bėsh ndonjėrit ndonjė padrejtėsi dhe tė mos shohėsh kundėrshtim nga ai,
  mos vazhdo nė atė punė duke thėnė se e gjeta rastin, sepse kali qė bart njė peshė
  prej njė kuintali nuk mund tė bartė 2 kuintalė.

  614. Durimi ėshtė mė e madhja trimėri.

  615. Shiu qė bie nė kohė tė ftohtė nuk nxjerr lule.

  616. Mos qėndro nė mbledhje ku fliten tė palara; nė qoftė se do tė ndodhesh rastėsisht,
  mos u kėnaq vetėm duke heshtur vetė, po pėrpiqu tė heshtin ata; po nuk ia dole,
  ik.

  617. Duke kuvenduar herėpashere me tė ēthururit, njeriu pa kuptuar bėhet i atillė.

  618. Njeriu qė ėshtė i madh, nė tė vėrtetė ėshtė i vogėl — nė dukje.

  619. Nė punė nuk nevojitet teprimi dhe rreptėsia, vazhdimi duhet; nuk ėshtė shiu qė bie
  me vrull njė ose dy orė ai qė i nevojitet bujqėsisė, por shiu qė bie lehtė lehtė disa
  ditė me radhė.

  620. Njeriu kurdoherė duhet tė lodhė mendjen me shkencėn qė merret vetė, por kur
  bisedon me tė tjerėt nuk duhet tė flasė pėr punėt e veta. Kur diplomati do tė
  bisedojė me arkitektin, duhet tė flasė pėr ndėrtimet e arkitekti kur tė Msedojė me
  bariun duhet tė flasė pėr dhentė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:52

  621. Po kėrkove njė mik besnik, pėrpiqu tė miqėsohesh me njė njeri qė ka pak miq.

  622. Dėshira ėshtė njė lloj sėmundje, qė zgjat disa orė, disa ditė dhe rrallė disa muaj,
  janė shumė tė rrallė nė botė ata qė vazhdojnė njė vit me njė dėshirė.

  623. Prirjet sensuale (epshet vijnė e shkojnė, por mbresat mbeten dhe ia ndyejnė jetėn
  njeriut.

  624. Dashuria ėshtė e ėmbėl, por pėrfundimi ėshtė shumė i hidhur.

  625. Nė ėshtė se ka njė komandant qė vret vartėsit e tij, dashuria ėshtė.

  626. Njeriut i vjen turp tė bėjė njė punė tė papėlqyer para njė tjetri, por s’ndien qė
  njolloset emri i tij para historisė dhe njerėzimit.

  627. Mos u tėrhiq nga njė punė dhe mendim qė di se nė tė vėrtetė ėshtė i drejtė dhe i
  pėlqyeshėm, porse nė sytė e turmės i keq; nė ėshtė se ty atė ditė tė kritikojnė, do
  tė vijė dita qė do tė tė lėvdojnė.

  628. Po tė varej eiita nga turma, njerėzit nuk do tė shpėtonin kurrė nga errėsira.

  629. Ka shumė pak nga dijetarėt e kohės sė kaluar qė sot na ēuditin me shėrbimet qė i
  kanė bėrė mendimit, shkencės dhe njerėzimit e qė tė jenė dashur dhe ēmuar nga
  bashkėkohasit e tyre.

  630. Ndėrsa shkaku i dėnimit tė mendimtarėve tė lartė, si Sokrat dhe Galile, ka qenė
  shpirti dhe idetė e tyre, ata qė i dėnuan nuk u kujtuan se duke i zhdukur fizikisht, i
  shėrbyen shpirtit dhe ideve tė tyre, shenjtėruan emėrat dhe vėrtetuan mendimet e
  tyre tė larta.

  631. Personat me influencė, qė duan tė ahmerren kundėr dijetarėve, po t’i shtypin ata
  — u kanė shėrbyer qėllimeve tė tyre. Pėr t’u ahmarrė kundėr tyre duhet t’u falin
  gjėra, duke u prishur moralin dhe ulur famėn e tyre.

  632. Fjala nuk njihet nga tringllima, si ari; fjalėt e mira dhe tė drejta tė shumtėn janė tė
  ashpra, ndėrsa fjalėt e liga e dhelparake janė tė buta.

  633. Nuk duhet stolisur qė tė dukesh i bukur, por qė tė mos dukesh i shėmtuar.

  634. Kur njeriu me karakter tė ulėt arrin njė pozitė tė lartė ose pasuri tė madhe, s’ka as
  farefis, as miq.

  635. Gjysma e vitit ėshtė e ftohtė, gjysma e nxehtė; mbetet pa ngrėnė kush gjen shkak
  tė ftohtėt e tė nxehtėt dhe nuk punon.

  636. Nuk ėshtė rrobaqepės ai qė vesh petka tė bukura.

  637. Kush djersitet duke ngrėnė, dridhet kur punon.

  638. Kau lidhet pėr brirėsh, njeriu pėr goje.

  639. Po vdiq njeriu qė i ke dhėnė fjalėn, detyra e mbajtjes sė fjalės bėhet edhe njė herė
  mė e shenjtė.

  640. Nuk janė pozita dhe grada ato qė e bėjnė njeriun tė lakmojė, por ėshtė konsiderata
  qė ka populli pėr pozitėn dhe gradėn (qė e shtyjnė njeriun pėr t’i lakmuar).


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:53

  641. Mendimi s’kuptohet nga sasia, por nga pesha; mendimi i njė dijetari nuk mund tė
  krahasohet me mendimin e njė mijė injorantėve.

  642. Tjetėr gjė mendon kalorėsi, tjetėr ati (kali) i tij.

  643. Nevojiten 20 ditė uri pėr tė ngrėnė bukėn 15-ditėshe.

  644. Ėshtė lehtė tė ecėsh kėmbė nė rrugėn e sheshtė, por ėshtė zor tė ecėsh me kalė nė
  vend tė thepisur.

  645. Le Kanor njė nga shkrimtarėt e Spanjės, thot: “nė kohėn kur paqeja mund tė ruhet
  me ndershmėri, tė preferosh luftėn ėshtė njėsoj sikur tė shembėsh shtyllat e anijes
  nė det nė njė kohė tė bukur.”

  646. Lufta u ka ardhur njerėzve nga shtazėt shqyese; paqeja ėshtė vetia e natyrshme e
  njeriut.

  647. Kush don tė hajė zogun mė parė i shkul puplat.

  648. Nuk ėshtė turp tė jesh nė nji mendim tė gabuar, por tė ngulėsh kėmbė nė tė, mbasi
  tė kuptosh se je i gabuar, ėshtė faj i madh.

  649. Punėt e mira nuk duhet ndyrė me fjalė tė liga.

  650. Tė japėsh nga pasuria ėshtė njė bujari, por bujaria e vėrtetė ėshtė tė japėsh
  zemrėn.

  651. Ēdo gjė e keqe, e keqe ėshtė; por ėshtė mė i keq imitimi i punės sė ligė.

  652. Ėshtė marrėzi tė lėvdohesh me njė gjė qė ėshtė zhdukur e qė mund tė fitohet
  pėrsėri. Kur ēdo njeri ka mundėsi tė lartėsohet (perfeksionohet), pse tė lavdėrohet
  me stėrgjyshėrit e tij?

  653. Ai qė zbaton urdhėrin qė ka marrė dhe ai qė e ka dhėnė (atė urdhėr), qė tė dy kanė
  bėrė tė njėjtėn detyrė.

  654. Sa e lirė ėshtė fjala nė botė, aq e shtrenjtė ėshtė puna.

  655. Ēdo njeri tė sjell ujė pasi tė jetė djegur shtėpia.

  656. Sa zor ėshtė pėr njerėzit e mėsuar tė bėjnė pasuri, aq i vėshtirė ėshtė mėsimi pėr tė
  pasurit.

  657. Nuk ėshtė varfėria ajo qė e mundon njeriun, ėshtė lakmia, nuk ėshtė pasuria ajo qė
  e bėn tė kėnaqur, ėshtė moslakmia.

  658. Gjarpėri nuk e ndryshon natyrėn e tij pse ėshtė nė njė enė prej ari; njeriu i poshtėr
  dhe ngatrrestar sa do pozitė tė lartė dhe pasuri qė tė ketė, prapėseprapė nuk
  shpėton nga poshtėrsia dhe keqbėrja.

  659. Nė vend qė ta stolisish shtėpinė tėnde me pajisje tė shtrenjta, piktura e lule, stolise
  me nder e sedėr dhe me qeverim tė mirė.

  660. Mezi jepet e drejta kur kėrkohet me rrugė tė drejtė dhe jo me anė tė dhuratave e tė
  ryshfetit.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:55

  661. Mirėvajtja qė ėshtė nė mes tė dy familjeve fqinje, duhet tė jetė edhe nė mes tė dy
  shteteve fqinje.

  662. Njeriu e quan veten e tij fatkeq po tė humbasė njė ēiflik, njė pozitė ose simpatinė
  e njė personi, pėr tė cilin ka nevojė, ndėrsa s’kujtohet t’i shtirė nė dorė ato qė ka
  bjerrė, tė mirat — si nderin — sedrėn dhe thjeshtėsinė e tij.

  663. Gratė s’mund tė pėrmbajnė veten e tyre nė tri gjėra: tė kalojnė para njė dyqani
  mode dhe tė mos ndalen; tė shohin njė dantellė dhe tė mos pyesin pėr ēmimin; tė
  shohin njė fėmijė tė vogėl dhe tė mos e puthin.

  664. Nė qoftė se nevoja ėshtė nėna e ēpikjeve, shkenca dhe puna janė babai i tyre.

  665. Sa mė me vėshtirėsi tė shtihet nė dorė njė gjė, aq mė e vlefshme duket; ajo qė
  ėshtė e pamundshme tė realizohet, dėshirohet mė shumė se ēdo gjė tjetėr.

  666. Ėshtė njė padrejtėsi dhe abuzim kundėr ligjit tė fyesh njė tė dėnuar me tė shara
  dhe fjalė tė hidhura.

  667. Mė mirė tė mbetet i akuzuari pa u dėnuar se sa tė dėnohen tė pafajshmit.


  668. Gabimet qė harrohen, pėrsėriten.

  669. Njė fatkeqėsi qė vjen papritmas duket e madhe, fatkeqėsia qė shikohet pėr sė
  largu dhe matet me kompasin e arsyes, nuk ndihet fare.

  670. Edhe fatkeqėsia ia verbon njeriut sytė ashcu si lumturia; kush e ka pėsuar mund tė
  gabohet edhe me njė shpresė fare tė dobėt.

  671. Njeriu ėshtė gjithnjė nė dėm pse llogarit gjithėnjė borxhet dhe mėkatet e tij.

  672. Sikundėr qė bleta prodhon mjaltė ēdo vit dhe pjergulla jep rrush ēdo vit, edhe
  njeriu, pasi tė ketė bėrė njė mirėsi, nuk duhet tė ndalet duke u lavdėruar, por tė
  pėrpiqet pėr tė pėrsėritur atė mirėsi.

  673. Gjuha ėshtė e verbėr, po mirėkuptimi ėshtė ai qė ia tregon rrugėn.

  674. Kurora nuk ėshtė njė e mirė, ėshtė njė barrė e rėndė; nuk duhet ta kesh zili fronin
  e tė kurorėzuarit, duhet uruar qė tė ketė sukses ai qė duron njė barrė tė tillė tė
  rėndė pėr dobinė e pėrgjithshme.

  675. Nėnshtetasit e atij sunduesi, tė cilit shkopi i drejtėsisė i shkėlqen mė shumė se
  shpata e trimėrisė, janė tė qetė e armiq tė shpartalluar.

  676. Detyra e parė e atij qė ėshtė nė krye tė qeverimit tė njė bashkėsie ėshtė mėnyra e
  tė zgjedhurit tė njerėzve qė do tė kryejnė punė.

  677. Ajo qė bėn tė lumtur njė komb nuk ėshtė vetėm mendja dhe zotėsia e udhėheqėsit
  tė tij, por kryesisht morali dhe natyra e tij.

  678. Forca i shtyp kryengritjet, drejtėsia dhe mėshira e bėn tė pamundshme pėrsėritjen
  e tyre.

  679. Ajo qė e ngroh popullin e qetėsuar pas kryengritjes ndaj qeverisė sė tij, ėshtė qė
  qeveria tė ha-rrojė kryengritjen e tyre, t’i konsiderojė si besnikė dhe t’i trajtojė me
  atė mėnyrė.

  680. S’ka gjė mė tė vėshtirė se tė larguarit e zakoneve tė kėqia nga njė popull, e
  megjithėkėtė s’ka punė mė tė mirė se ajo.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:56

  681. Kush dėshiron tė vėrė nė rrugė tė mirė njė popull, mė parė duhet tė pėrpiqet tė
  fitojė sirapatinė e besimin e tij.

  682. Madhėshtia ėshtė krimbi i pasurisė, kurse lakmia pėr famė, krimbi i lirisė.

  683. Talismani, pėr tė qeverisur me lehtėsi dhe pėr ta kėnaqur njė komb: nėpunėsve
  dhe luftėtarėve — grada sipas zotėsisė, bujqve — bukė, tregtisė — mbrojtje,
  letrarėve dhe dijetarėve — liri, shkencėtarėve dhe artistėve — nderim.

  684. Ndryshimi i gjuhės, i dokeve dhe i ligjeve i dallon kombet njėrin nga tjetri; lakmia
  shkakton armiqėsinė nė mes tyre; vetėm tregtia pėrpiqet t’i bashkojė kombet.

  685. Keqbėrja ia shqyen barkun shkaktarit ashtu si akrepi.

  686. Njė pjesė e njė bashkėsie po tė pranojė ndihmėn e huaj pėr t’u ndarė mė vehte,
  pėrveēse ka bėrė fli tė mirėn e pėrgjithshme pėr tė mirėn c vet. edhe dobinė e vet
  ua ka lėnė tė huajve.

  687. Prika ka bėrė qė tė dobėtit tė bėhen me dėshirėn e tyre skllevėr tė tė fortėve.

  688. Sadoqė frika ėshtė e dėmshme nė vetvete, tė kesh frikė nga ligji dhe opinioni
  publik ėshtė e dobishme pėr individėt dhe pėr shoqėrinė.

  689. Njė qeveri, e cila s’lė tė qetė njerėzit e ndershėm, nuk ėshtė nė gjendje tė frikėsojė
  tė pandershmit dhe nuk mund t’i pėrmbajė ata, ėshtė njė mijė herė mė e keqe se
  anarkia; sepse ajo gjėndet kundėr tė pandershėmve bashkė me tė ndershmit.

  690. Vendi kryesor ku zbret lakmia ėshtė varri i njerėzve tė mėdhenj.

  691. Lakmia ėshtė hija e madhėshtisė.

  692. Ajo qė tregon dobėsinė e zemrės (mospasjen e kurajos), ėshtė kalimi nga frika nė
  shpresė dhe nga shpresa nė dėshpėrim.

  693. Njerėzit e zakonshėm zemėrohen pėr fjalėt tallėse qė thuhen kundėr tyre; njerėzit
  me mendime (ose ide) tė mėdha dhe tė larta nuk u japin fare rėndėsi, pse ata dinė
  se s’mund tė preken nga ato fjalė.

  694. Po tė mjaftonte vetėm pėrvoja pėr ta bėrė njeriun tė talentuar, tė zotin, tė drejtė
  dhe t’i mėsojė mirėsjelljen, aktorėt e teatrove do tė ishin njerėzit e parė nė botė
  (qė do tė kishin pėrfituar vetitė e pėrmendura).

  695. Njeriu pėrpiqet tė shėrojė sėmundjet e trupit tė tij, por nuk mendon fare pėr
  shėrimin e atyre tė mendjes.

  696. Nėse jeta ėshtė njė dru i rairė, vdekja ėshtė pema e tij, nėse jeta ėshtė njė varg
  vuajtjesh, vdekja ėshtė fundi i tyre.

  697. Tė dashurosh ėshtė njė lumturi, tė kesh mėri ėshtė njė vuajtje; dashuria ėshtė njė
  shenjė nga parajsa e armiqėsia nga skėterra.

  698. Ėshtė shumė lehtė tė zbresėsh nga vetitė e mira nė vese tė liga, nga liria nė robėri,
  por ėshtė vėshtirė tė ngritesh pėrsėri.

  699. Ka disa situata shumė tė vėshtira, tė cilat mund tė kapėrcehen vetėm me anė tė
  drejtėsisė, kurajos dhe zotėsisė sė vėrtetė; atėherė (d.m.th. nė gjendjen e vėshtirė)
  fama e gėnjeshtėrt, e fituar nė kohėn normale, nuk vlen kurrėgjė.

  700. Nė botė ka shumė asi qė mund tė projektojnė reforma nė letėr, por ka shumė pak
  asi njerėz me zotėsi pėr t’i vėnė nė jetė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:57

  701. Janė gjėra qė nuk pajtohen: absolutizmi me lirinė, pakėnaqėsia me qetėsinė,
  shkelja e ligjit me rregullin.

  702. Shumė rrallė del e mundur dhelpėria nė luftė me nderin.

  703. Eshtė njė zotėsi e madhe tė dish si duhet trajtuar tė mundurit.

  704. Ata qė i zė gjumi i pakujdesisė me nananinat e lajkatarėve, janė fėmijė nė botėn e
  mendjes e tė zotėsisė.

  705. Detyra e parė e qeverisė ėshtė tė mos bėhet padrejtėsi nga ana e gjykatave.

  706. Tė gjithė ata qė shkojnė nė luftė, janė tė fortė; por forca e disave ėshtė te krahėt
  dhe e disave te kėmbėt e tyre.

  707. S’ka gjė nė botė qė nuk ėshtė mė me zor se mendimi.

  708. Ata qė tregojnė trimėri tė madhe pa hasur nė njė vėshtirėsi, tė shumtėn e herės,
  dorėzojnė armėt porsa bien nė vėshtirėsi.

  709. Kur njeriu ka njė mendje tė shėndoshė dhe qėllime tė mira, kjo ėshtė njė mrekulli.

  710. Kombet e lira e duan sovranin e tyre, ata qė janė tė robėruar e kanė frikė.

  711. Mos u lodh tė numėrosh fajet e mikut tėnd, sepse kėtė shėrbim e bėjnė me
  kėnaqėsi armiqtė e tij.

  712. Ai njeri qė arrin tė zhdukė njė tė mijtėn e veseve tė liga dhe tė besimeve tė kota tė
  kombit tė tij, ka bėrė njė tė mirė shumė tė madhe nė botė.

  713. Porca, zotėsia dhe fati mund tė pushtojnė njė vend; por atė vend nuk mund ta
  ruajė (qė tė mos dalė nga dora) askush veēse drejtėsia.

  714. Njeriu qė ka lindur i verbėr ėshtė e pamundshme tė marrė me mend se ē’ėshtė
  zjarri; megjithėkėtė ai di se nė botė ėshtė njė gjė qė quhet zjarr dhe di se zjarri tė
  ngroh.

  715. Njeriu i pajisur me edukatė dhe me moral tė mirė, nė ēdo gjendje qė tė ndodhet,
  prapėseprapė njeri ėshtė; njeriu qė ėshtė i privuar nga kėto dy tė mira mund tė jetė
  ēdo gjė nė botė, por njeri nuk mund tė jetė.

  716. Dituria dhe shkenca i jep njeriut njė armė nė dorė, edukata e stėrvit nė pėrdorimin
  e asaj arme. Njeriu qė nuk ėshtė i zoti tė pėrdorė armėn, po t’i jipet nė dorė mund
  tė vrasė shokėt e vet; edhe njė dijetar pa edukatė dhe me vese tė liga, me diturinė
  e tij dėmton veten dhe tė tjerėt.

  717. Pika mė e mirė e pasurisė ėshtė ajo qė nuk ėshtė as shumė larg nga varfėria as
  shumė afėr saj.

  718. Mėsimi mė i madh nė kėtė botė ėshtė vėshtirėsia; s’ka sukses ai qė nuk has nė
  vėshtirėsi.

  719. Franklini thot: “Diplomacia ėshtė tė flasėsh shumė gjėra kur s’ka gjė pėr tė thėnė
  dhe tė heshtėsh kur ka shumė gjėra pėr tė thėnė.”

  720. Nuk mund tė prekė njeriu sedrėn e atij qė di gradėn e vet.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 01:59

  721. Ashtu siē e forcon lėvizja trupin, mendimi forcon mendjen.

  722. Puna e njeriut qėndron mė shumė se eshtrat e tij (d.m.th. ndėrsa eshtrat kalben njė
  ditė pema e punės del nė shesh).

  723. Njeriu nuk duhet tė harrojė se mbetet pas tij (d. m.th. pas vdekjes) ēdo gjė qė ka
  bėrė dhe ēdo fjalė qė ka thėnė.

  724. Ėshtė lehtė tė japėsh njė gjė, tė kėrkosh njė gjė prej ndokujt ėshtė shumė zor;
  megjithėkėtė, ata qė kėrkojnė janė shumė, ata qė japin fare pak.

  725. Rregulli dhe shpnekėria krijojnė lumturi dhe qetėsi qė s’mund t’i sigurojė
  asnjėherė pasuria.

  726. Ahmarrja ėshtė njė thikė me dy teha qė vihet ndėrmjet zemrės sė ahmarrėsit dhe
  armikut tė tij.

  727. Bota ėshtė njė shtėpi kumari (bixhozi). Ata qė janė mjeshtėr tė lojėrave, qė luhen
  nė tė, zhveshin ata qė nuk dinė.

  728. Gjėja kryesore qė formon njė komb ėshtė morali i tij.

  729. Vetėm armėpushim mund tė ketė nė luftėn e dashurisė; paqeja nuk ėshtė e
  mundshme.

  730. Pėr ēdo vuajtje qė pėson zemra i ngarkon shumė faje mendjes; por dashuria e
  akuzon mendjen mė shumė se tė tjerat.

  731. Pjala e njė njeriu tė ndersbėm nuk ėshtė e shtrenjtė pėr tė zotin, por ėshtė shumė e
  vlefshme pėr tė gjithė.

  732. Fjala ėshtė dokumenti mė i fortė midis njerėzve tė ndershėm.

  733. Sikundėr qė pesha e barrės e lodh trupin, edhe ėndėrrimet e tepruara e lodhin
  mendjen.

  734. Nė ka pak qetėsi nė botė, edhe ajo gjėndet te nje-rėzit me mendje tė lehtė, ata
  kėnaqen me gėzime tė vogla dhe harrojnė vuajtjet e fatkeqėsitė e :mė-dha.

  735. Mashtruesit nuk jetojnė nė sajė tė mjeshtėrisė sė tyre, por nė sajė tė padjallėzisė sė
  njerėzve tė thjeshtė.

  736. Gjėndet shumė rrallė njė grua qė tė mos e bėjė tė pendohet tė paktėn njė herė nė
  ditė burrin e saj pse ėshtė martuar dhe tė mos i ketė zili beqarėt.

  737. Dashuria pėr arin hy nė botė nė shumė forma dhe quhet me shumė emra.

  738. Ambiciozi ėshtė njė palaēo; bėhet mik, bėhet armik si t’ia kėrkojė interesi, bėhet
  kėshillues, bėhet predikues, qan, qesh, shkurt ēkado qė bėn bėn pėr interesin e tij;
  asnjė punė e tij nuk ėshtė e sinqertė, nė ēdo punė tė tij fshihet njė interes personal.

  739. Ėshtė e preferueshme jeta e bashkėshortėve qė jetojnė nė grindje tė vazhdueshme.

  740. Do tė kishte shumė njerėz tė lumtur nė botė po tė vazhdonte dashuria edhe pas
  martesės, si para martesės.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 02:00

  741. Detyra e burrit ndaj gruas ėshtė ta dojė dhe ta mbrojė atė, ai qė kėrkon tė bėhet
  sundues i gruas, del nga tė qenėt taurrė i saj.

  742. Ėshtė njė tregti martesa qė bėhet duke lakmuar pasurinė e gruas; ėshtė njė ēthurje
  martesa e bėrė duke lakmuar bukurinė e saj; ėshtė njė skllavėrim martesa e bėrė
  duke lakmuar pozitėn e lartė tė farefisit tė saj; Martesė e vėrtetė ėshtė ajo qė bėhet
  me zgjedhjen dhe pėlqimin e tė dy palėve.

  743. Burri qė nuk ėshtė i mirė pėr gruan, nganjėherė ėshtė i mirė pėr fėmijėt e tij; por
  gruaja qė nuk ėshtė e mirė pėr burrin, edhe pėr fėmijėt nuk vlen kurrė.

  744. Ēdo gabim i gruas sė ndershme ėshtė i falur nga burri i saj.

  745. Ia shton mosbindjen tė pabindurit ai, me tė cilin ka tė bėjė, qė nuk ėshtė i rreptė, e
  ajo qė e bėn tė bindurin tė mos bindet ėshtė rreptėsia e pėrdorur kundėr tij.

  746. Ligji, i cili cakton njė dėnim qė dėmton njerėzinė aq sa edhe delikti vetė ose mė
  shumė, nuk ėshtė ligj, por njė shpagim kundėr shoqėrisė.

  747. Sado i madh tė jetė faji i njė njeriu, ligji nuk ia heq nga dora mjetin e jetesės.

  748. Sa e dėmton njeriun njė dentist, i cili nė vend tė njė dhėmbi tė dėmtuar i heq njė
  dhėmb tė shėndoshė, duke qenė e ngarkuar pėr tė ndeshkuar fajtorėt — edhe
  gjykata qė dėnon njė tė pafajshėm, po nė atė shkallė e dėmton njerėzinė.

  749. Gjykatėsi, i cili nuk i ndėshkon fajtorėt, mund tė numėrohet neglizhues, por njė
  gjykatės qė ndėshkon tė pafajshmit ėshtė vetė njė kriminel dhe gjakpirės.

  750. Kur dielli duket sheshit, a mund t’i thuhet gėnjeshtar atij qė thot se ėshtė ditė?

  751. Gjykatėsi, i cili ndėshkon tė pafajshmit, njollos emrin dhe famėn e vet.

  752. Njeriu trishtohet nga njė gjė e vogėl, e me njė gjė tė vogėl ngushėllohet.

  753. Zbulimet dhe shkencat pėrparojnė nga shekulli nė shekull, se mirėsia dhe keqbėrja
  ngelin tė pandryshuara.

  754. Pasi njeriu asnjėherė nuk ėshtė i kėnaqur me gjendjen e tij, perėndia i ka dhėnė
  shpresėn dhe va-gullinė pėr t’u kėnaqur.

  755. Po ta dinte ēdo njeri se ēka thonė tė tjerėt pėr atė nė mungesė tė tij, nuk do tė
  gjendeshin dy miq nė botė.

  756. Po tė jenė tė fjetura ndjenjat personale, janė tė zgjuara e drejta dhe e vėrteta.

  757. Njeriu ėshtė si diamanti: sa mė pak njolla tė ketė, aq mė vleftė tė madhe ka.

  758. Mė e ndershmja grua ėshtė ajo, pėr tė cilėn nuk flitet.

  759. Nė fjalorin e natyrės nuk gjendet fjala robėri.

  760. S’ka grua qė ta ketė bjerrė ēėshtjen e saj duke heshtur.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 02:01

  761. Zgjuarėsia te e shumta e grave nuk sjell shtimin e mendjes sė tyre, por atė tė
  marrėzisė sė tyre.

  762. Te porta e nderit duhet tė jenė roje mirėvetia dhe besimi.

  763. Thjeshtėsia ėshtė bukuria kryesore e grave, se gjėndet shumė rrallė.

  764. Burrat ankohen kundėr grave lozonjare, por s’kė-naqen nga ato me qėndrim tė
  rėndė (serioz). (D. m.th. s’kėnaqen as me njerėn as me tjetrėn).

  765. Gruaja e ndershme dhe shpneshė ėshtė stoli e shtėpisė, lumtėri e burrit, lavdi e
  grave.

  766. Ėshtė mė lehtė tė durosh fatkeqėsinė se sa tė shpėtosh me anė <tė vetėvrasjes.

  767. Sado e vogėl tė jetė mirėsia (qė don tė bėjė njeriu), prapėseprapė njė sakrificė
  ėshtė.

  768. Sa mė e madhe tė jetė stolia e njė gjėje, aq mė e vogėl ėshtė dobia e saj.

  769. Atdhetaria dhe humanizmi bėhet me punė e jo me fjalė; kush tregohet i tillė me
  fjalė, ėshtė nje mashtrues.

  770. Mirėsia qė pritet tė bėhet pėr njė kohė tė gjatė, e humbet vlerėn kur realizohet.

  771. Pema e mirėsisė ėshtė kujtimi i mirė qė mbetet nė mendje.

  772. Mirėsia qė tė bėn njė tjetėr, formon njė detyrim; ai qė nuk mund ta shpėrblejė
  ėshtė njė myfliz (i falimentuar) i njerėzimit.

  773. Brendia e njeriut ėshtė e mbushur me atė qė qu-het “unė”; ajo qė mendon al nė
  ēdo kohė, ėshtė kuptimi i kėsaj fjale.

  774. Mirėsia e bėrė me hipokrizi e mėrzit shpejt tė zotin.

  775. Njeriu i pėrngjan qypit, kur ėshtė bosh tingėllon mė shumė.

  776. Kur njeriu rri duke menduar vetė me vete, tė shumtėn e herės mendon pėr
  lartėsimin dhe lum-turinė e vetė.

  777. Njeriu ėshtė njė inxhinier, i cili ēdo ditė vizaton planin e jetės sė tij, mirėpo
  arkitekti nuk pėrfill asnjė nga planet e atij dhe nuk zbaton asnjėrin prej tyre.
  Megjithkėtė, ky inxhinier nuk heq dorė nga hartimi i planeve.

  778. Po tė mos ishte ėndėrrimi pėr lumturinė e dėshiruar, nuk do tė kishte njeri tė
  lumtur nė botė, sepse ėndėrrimi i njė lumturie ėshtė mė i mirė se realizimi i saj
  (sepse pastaj do tė dėshirojė njė gjė tjetėr).

  779. Thjeshtėsia ėshtė stolia e atyre qė janė tė edukuar dhe tė mėsuar.

  780. Tė gjithė e duan thjeshtėsinė, disa e lavdojnė. pak vetė e zbatojnė, asnjėri nuk e
  dėshiron.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Mon 28 Jan 2008, 02:02

  781. Ėshtė marrėzi tė presėsh shėrimin e njė vuajtjeje nga ai qė e ka shkaktuar.

  782. Sa e ėmbėl ėshtė mėshira, aq e hidhur ėshtė ta kėrkosh (nga tė tjerėt).

  783. Mos diskuto me partizanin (e njė ēeshtjeje); sepse po tė jesh pro anės qė pėrkrah
  ai, diskutimi mba ron para se tė ketė filluar, po tė jesh kundėr, duhet tė grindesh
  me tė.

  784. Nuk duhet diskutuar me atė, qė hedh poshtė njė ēeshtje pa dėgjuar argumentet.

  785. Nuk mund tė na bėjė tė lumtur gjėja qė nuk na e pėrmirėson gjendjen tonė.

  786. Ēdo njeri qė tė do nuk mund te numėrohet mik i vėrtetė; miq tė vėrtetė janė ata qė
  — pėrveē dashurisė — janė tė taashkuar edhe nė mendim dhe princip.

  787. Tė miqėsohesh me njerėz tė ligj dhe vete tė jesh i mirė, ėshtė si tė jesh hamall
  qymyri dhe tė mbesish i pandyrė.

  788. Gjuha ėshtė njė organ i trupit. Nga ajo mjekėt kuptojnė gjendjen shėndetėsore tė
  trupit e dijetarėt atė tė mendjes.

  789. Lot i vėrtetė i syrit ėshtė ai qė derdhet pėr fatkeqėsi tė vėrteta.

  790. Sakrifica, e cila nuk i sjell ndonjė dobi njeriut, e sidomos shoqėrisė, nuk ėshtė
  sakrificė, por marrėzi.

  791. Bota ėshtė banesa e njerėzimit, njerėzit ndryshojnė, por njerėzimi mbetet
  gjithmonė.

  792. Kush ka dhimsuri dhe ndjenja, njihet nga lotėt e syve tė tij; lotėt e syve tė derdhur
  nga ēdo njeri, nuk janė tė njėjtė.

  793. Pėr dashnorin s’ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt e syve qė fshihen me dorėn e sė
  dashurės.

  794. Njeriu, qė tė bėhet edhe mė i zoti, nuk duhet tė harrojė atė qė ka mėsuar.

  795. Njeriu qė e ēmon veten e tij shumė tė zotin, nuk mund tė kėnaqet asnjėherė me
  punėt e tij, sepse nuk mund tė shohė asnjė shenjė nė punėn e tij nga zotėsia e tij e
  ėndėrruar.

  796. Ėshtė njė punė e mirė tė bėhesh mė i zoti se shokėt e tu; por ėshtė njė punė shumė
  e rrezikshme tė shfaqėsh veten tėnde si tė tillė.

  797. Ėshtė njė zotėsi e madhe t’i shikosh dhe t’i kuptosh vetė punėt e bashkė me kėtė
  tė dėgjosh vėrejtjet dhe kėshillat e atyre qė kanė njohuri.

  798. Kush pėson njė fatkeqėsi, ngushėllohet kur edhe tjetri pėson njė fatkeqėsi tė atillė,
  ose edhe mė tė madhe. Kuptojeni natyrėn e njerėzve!

  799. Rrallė vjen fatkeqėsia vetėm.

  800. Tė dėshpėrohesh pėr njė gjė pa rėndėsi, do tė thotė tė shpėrdorosh njė mirėsi tė
  lartė siē ėshtė jeta.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 12:14

  801. Edukimi e mund natyrėn, sepse e pastron zemrėn e njeriut nga veset e liga, qė ka
  vendosur natyra, dhe e mbush me veti tė mira.

  802. Shkaqet kryesore qė na brengosin janė interesi dhe lakmia.

  803. Liria ėshtė thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti
  thahen si bima pa ujė.

  804. Profesioni mė i keq ėshtė tė jesh pa profesion.

  805. Njeriu me moral tė mirė dhe me mendje tė shėndoshė ėshtė lavdia e
  bashkatdhetarėve tė tij.

  806. Gėzimi shkaktohet nga njė gjė e vogėl, por vlen sa njė jetė qė kalohet nė mėrzi
  dhe nė mendime.

  807. Ashtu si ka nevojė trupi pėr ushqlm, edhe shpirti ka nevojė pėr edukim.

  808. Edukata ėshtė njė petk qė do ta veshė njeriun derisa do tė jetė gjallė, prandaj
  duhet pasur kujdes qė tė jetė sa mė e pėrsosur.

  809. Tė shumtėn e herės janė tė barabarta prirjet e njeriut ndaj sė mirės dhe sė keqes;
  veēse kontakti dhe edukimi dobėson njėrėn anė e forcon anėn tjetėr. Ėshtė lehtė tė
  shdukėsh ligėsitė natyrale tė njeriut me anė tė edukimit; por ėshtė e pamundshme
  tė largosh ligėsitė qė i ka rrėnjosur nė zemėr tė njeriut edukimi i keq dhe kontakti
  me njerėz tė ligj.

  810. Edukata shumėherė i ngjan velit, i mbulon tė metat e njeriut, por nuk i zhduk.

  811. Shumė vetė, duke u pėrpjekė tė fitojnė konsideratė dhe nder, i humbasin ato.

  812. Janė shumė tė pakėt ata qė ndodhen nė mes tė ēthurrjes e ērregullimit dhe qė janė
  tė zotėt tė zgjedhin anėn e pėlqyer.

  813. Ka shumė besimtarė (klerikė) nė botė, tė cilėt e bėjnė popullin t’i neveritet feja.

  814. Shumica e atyre qė nuk vlejnė pėr ndonjė punė nė botė, pėr t’u ngushėlluar, bėhen
  asketė.

  815. Karakteri i butė bėn qė njeriun tė duan tė gjithė.

  816. Butėsia e rreme ėshtė mė e keqe se ēdo ves tjetėr; nė vend qė tė simpatizohet nga
  tė gjithė, bėn qė ta kenė mėri tė gjithė.

  817. Butėsia ėshtė e pėlqyer vetėm kur ėshtė bashkė me mendjen dhe zotėsinė.

  818. Butėsia e bėn njeriun tė fitojė gjithēka, pėrveē pasurisė.

  819. Butėsia disaherė fiton mė shumė se forca.

  820. Butėsia e lindur nga dobėsia, me shumė lehtėsi kthehet nė zemėrim; butėsia qė
  ndodhet bashkė me forcėn, ėshtė e qėndrueshme dhe e pėrhershme.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 12:15

  821. Nė bisedė duhet harruar tė metat e ēdo njeriu dhe duhet thėnė meritat e secilit;
  por, sa pėr punė, duhet lėnė mėnjanė merita e secilit dhe duhet kujtuar tė metat.

  822. Njė cilėsi qė shumėherė e bėn njeriun tė arrijė njė lumturi tė madhe, mė vonė
  shkakton privimin e tij nga ajo lumturi.

  823. Veset qė, kur i kanė tė tjerėt na duken shumė tė kėqia, kur i kemi vetė na duken
  shumė tė mira; shumė vetė, duke qortuar tė tjerėt, pėrshkruajnė veten e tyre.

  824. Pendimi ėshtė pranvera e vetive tė mira.

  825. Pendimi, tė shumtėn e herės, nuk lind nga kryerja e njė gabimi, por nga frika e
  pasojave tė atij gabimi.

  826. Pendimi ėshtė njė ndjenjė, e cila i mund tė gjitha ndjenjat e njeriut.

  827. Pendimi lind nga vendimi i marrė pa u menduar.

  828. Ata tė cilėt blejnė ēdo gjė qė gjejnė me ēmim tė lirė, mė vonė s’mund tė blejnė
  gjėra, pėr tė cilat kanė shumė nevojė. Pėr ta shtyrė njeriun qė tė blejė njė gjė,
  duhet tė jetė nevoja e jo rasti.

  829. Gjėja e panevojshme, sa do pak tė kushtojė, prapė e shtrenjtė ėshtė; njeriut nuk i
  dhimbsen tė hollat qė jep pėr njė gjė tė nevojshme.

  830. Arka (e tė hollave) dhe mėsalla (sofra) janė dy anėt e peshojes; po u ēua lart njėra,
  ulet tjetra.

  831. Tė hollat e fituara nga ahengxhinjtė dhe pijeshitėsit kanė fare pak ndryshim nga
  ato qė fitojnė ku-marxhinjtė.

  832. Qyshkur gratė, nė vend tė gėrshėrės dhe tė gjilpėrės, filluan tė mėsojnė pianon,
  burrat u bėnė trok.

  833. Ėshtė shumė lehtė tė blesh njė kėsulė tė re, por ajo kėsulė e re kėrkon tė pėrtėrisht
  dhe pallton.

  834. Ai qė kursehet pėr njė gjė tė vogėl tė nevojshme, pėson dėm tė madh; kush nuk
  ndėrron njė tra tė kalbur tė shtėpisė sė tij, pa shkuar shumė kohė shtrėngohet ta
  ndėrtojė shtėpinė rishtazi.

  835. Ėshtė mė mirė tė biesh i uritur se tė zgjohesh nė mėngjes nga kreditori.

  836. Po tė vesh mėnjanė njė pjesė tė fitimlt, e ke gjetur eliksirin pėr tė kthyer bakrin nė
  ar.

  837. Nė vend qė tė ndėrtosh dy oxhaqe, ėshtė mė mirė tė mbash njė tė ngrohtė.

  838. Kush don tė ketė njė shėrbyes besnik, duhet t’i kryejė vetė shėrbimet e tij, se
  s’mund tė ketė njeri qė t’i shėrbejė me besnikėri mė tepėr se vetja e tij.

  839. Ashtu sikundėr qė gratė tė shumtėn e herės mbajnė nė dorė njė pasqyrė pėr tė
  rregulluar tė metat e stolisė sė tyre, edhe shoqėria njerėzore nuk duhet ta largojė
  nga sytė pasqyrėn e diturisė e tė shkencės dhe tė pėrpiqet qė tė pėrmirėsojė tė metat
  qė sheh.

  840. Po tė kemi bukėn, mishin dhe qepėt tona, tenxheren mund ta marrim nga fqiu.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 12:18

  841. Vetmia ėshtė mė e mirė se shoku i keq.

  842. Po tė luajė mėsuesi ē’ka nuk bėjnė nxėnėsit.

  843. Ngatrrestari gjithmonė u futet njerėzve tė mirė, sepse s’mund tė fitojė gjė nga tė
  ngjashmit e vet.

  844. Ēdo mizor e ka ditėn e vet tė gjykimit.

  845. I ligu i ngjan thesit tė qymyrit: jashtė i zi, brenda edhe mė i zi.

  846. Mba largėsi tė madhe nė mes teje dhe tė ligut.

  847. E gjithė bota ėshtė njė pasqyrė, ēka bėn njeriu, atė e sheh nė tė.

  848. Janė fare tė pakta aksionet qė bėhen nė botė vetėm pėr t’i shėrbyer atdheut ose
  njerėzimit; njerėzit janė skllevėr tė interesave personale; edhe sakrificat pėr hir tė
  atdheut bėhen pse interesat personale janė tė lidhura me ato tė atdheut.

  849. Secili nga ata, qė i shėrbejnė bashkarisht njė qėllimi, ka njė qėllim tė tijnė tė
  veēantė. Kjo del nė shesh kur arrihet qėllimi i pėrgjithshėm dhe fillon pėrēarja.

  850. Interesxhiu djeg shtėpinė e fqiut pėr tė zier vezėn e vet.

  851. Janė tė pakėt ata qė bėhen tė fortė e fitojnė influencė dhe i shėrbejnė njerėzisė;
  shumė persona dėshirojnė tė jenė tė fortė e me influencė vetėm pėr t’u rėnė nė
  shpinė tė tjerėve.

  852. Jeta e njeriut pas arritjes nė pjekuri kalon duke vuajtur nga gabimet qė ka bėrė nė
  rini dhe duke u pėrpjekė tė ndryshojė mendimet e tij tė formuara dikur.

  853. Ziliqari do tė kishte plasur po tė mos ėndėrronte pusa nėn kėmbėt e atyre qė u ka
  zili.

  854. Si natyra qė nė ēdo stinė tė vitit merr njė pamje tjetėr, edhe e vėrteta e sendeve e
  morali nė ēdo stinė tė jetės duken nė njė formė tjetėr.

  855. Ē’ėshtė shėndeti pėr trupin, forca dhe gjallėria ėshtė pėr mendjen. Ashtu sikundėr
  qė trupi i shėndoshė kryen ēdo punė dhe pėrballon ēdo vėshtirėsi, edhe mendja e
  mprehtė dhe e gjallė e gjen zgjidhjen e ēdo vėshtirėsie dhe nuk mbetet asnjėherė
  nė pamundėsi.

  856. Shpnekėria ėshtė vėllai i kopracisė, duhet kujdesur tė mos bashkohen.

  857. Nuk mund tė ketė pasuri pa shpnekėri.

  858. Ata qė kėrkojnė gjithmonė tė kenė tė drejtė, gati gjithmonė s’kanė tė drejtė.

  859. Gjithėsecili ėshtė i detyruar t’i shėrbejė atdheut tė tij pa shpėrblim, nuk ėshtė pėr
  t’u qortuar edhe ai qė i shėrben atdheut tė tij dhe shpėrblehet; por s’ka poshtėrsi
  mė tė madhe se tė vesh atdheun nė rrezik pėr interesa personale.

  860. Gjėrat mė tė shtrenjta nė botė janė nderi, dinjiteti dhe atdheu. Ata, tė cilėt pėr
  interesa personale sakrifikojnė dashurinė e atdheut, kanė sakrifikuar edhe nderin e
  dinjitetin e tyre.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 12:20

  861. Asgjė nuk e mėrzit njeriun sa fjala e atij qė kuptohet se ē’do tė thotė posa tė hapė
  gojėn.

  862. Qėllirni i fjalės ėshtė tė thuash atė ēka duan tė mėsojnė ata qė dėgjojnė, ose tė
  thuash njė gjė qė duan ta dėgjojnė. Mirėpo, nėntėdhjetė e nėntė pėr qind e fjalėve
  qė fliten thuhen vetėm pse don tė flasė ai qė flet.

  863. Pėrsosrnėria e ligjit lind sigurinė, siguria punėn, puna pasurinė.

  864. Mirėqenia dhe lumturia e njeriut varet nga njė ligj i pėrsosur dhe nga zbatimi i tij
  tė pėrpikėt.

  865. Justifikimi nuk mund tė jetė i dėlirė nga gėnjeshtra; po tė stėrhollohet, kuptohet se
  ėshtė i pėrbėrė nga gėnjeshtra dhe lajka.

  866. Fajet e tė tjerėve bėhen shkak tė korrigjojmė tonat.

  867. Mirėsia qė bėhet nė botė i ngjan njė guri tė hedhur nė njė shpellė tė thellė, qė sado
  qė humbet qė tė mos gjendet mė, pėr shumė kohė i dėgjohet jehona pėrreth.

  868. Pjala pėr njerėzi dhe dashamirėsi, qė del nga goja e ngatrrestarit dhe keqdashėsit,
  trishton njeriun si fėshfėllimi i gjarpėrit.

  869. Mos kij frikė nga arliku qė tė frikėson; ruaju nga arliku qė tė tregohet i shenjtė.

  870. Ruaju nga miku qė bisedon me armikun tėnd.

  871. Ēka s’mund tė tė bėjė armiku, ndonjėherė ta bėn miku.

  872. Veset e liga aq shumė i kanė pushtuar rrugėt e jetės sa qė vetive tė mira u ka
  mtaetur vetėm njė rrugicė e ngushtė dhe e errėt.

  873. Pasuria mė e sigurtė ėshtė talenti dhe karakteri i pėlqyer.

  874. Pasi ambiciozi nuk do asnjeri pėrveē vetes sė tij, as atė nuk e do kurrėkush.

  875. Tė duash veten tėnde do tė thotė tė mos duash tė tjerėt, tė mos duash tė tjerėt do tė
  thotė tė mos duhesh nga asnjėri, tė mos duhesh nga asnjėri domethėnė tė mos
  duash veten tėnde.

  876. Njeriut i shtohet dashuria ndaj vetvetes, kur sheh se dashurohet nga tė gjithė; kur
  e kanė mėri tė gjithė, fillon tė ketė mėri edhe veten e vet.

  877. Pleqėria nuk ėshtė jetė.

  878. Shumica e gjėrave qė na pėlqejnė janė nė kundėrshtim me tė drejtėn.

  879. Ashtu sikundėr qė trathėtia shkakton mosbesimin, edhe mostaesimi shurnėherė
  lind trathtinė.

  880. Atij qė kėrkon shumė gjėra, nuk duhet t’i jipet asgjė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 12:21

  881. Fqiu yt, i cili tė mbyll njė dritare tė shtėpisė sate dhe mbasi tė lė shtėpinė pa dritė,
  ndoshta tė mbyll edhe portėn dhe do tė pėrpiqet tė shembė edhe pullazin.

  882. Po ta mėsosh qenin tė tė hajė kėpucėt e vjetra, mos dysho se njė ditė do tė tė hajė
  edhe tė rejat e do tė tė lėrė zbathur.

  883. Mospranimi i njė kėrkese nuk lė vend pėr njė kėrkesė tjetėr.

  884. Nuk ėshtė forca ajo qė mbron tė drejtat e njė njeriu apo tė njė shteti, por guximi.

  885. Guximi e bėn njeriun tė mundė luanin.

  886. Kush tregon trimėri pasi ka ngrėnė dajak, tregon se nuk ėshtė i ngopur me aq sa
  ka ngrėnė.

  887. Akrepin qė gjen nė shtratin tėnd mos e hidh pėr tokė, mund tė dalė pėrsėri nė
  shtratin tėnd dhe tė tė helmojė.

  888. Po e pe gjarpėrin, shtypja kokėn; po tė gjeti tė hutuar, nuk tė lė gjallė.

  889. Nuk mund tė qėndrojnė bashkė liria e forca shkatrrimtare.

  890. Krimet dhe barbarizmat mė tė mėdha qė bėhen nė botė, janė ato qė taėhen nė
  emėr tė lirisė.

  891. E keqja mė e madhe nė botė ėshtė ajo qė bėhet duke u menduar pėr tė mirė.

  892. Bashkimi i mėshirės dhe i forcės, nė njė vend sjell drejtėsinė dhe lirinė.

  893. Nė peshoren e drejtėsisė, i dobėti ėshtė gjithmonė mė i lehtė (atje ku mbretėron
  padrejtėsia).

  894. Njeriu i rritur nė robėri nuk mund ta dijė vlerėn e lirisė, i rrituri nė liri nuk mund
  tė durojė robėrinė.

  895. Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur po nuk u pa patriotizėm prej atyre qė shiten si
  atdhedashės, sepse duke shitur herėpashere, natyrisht, u ėshtė sosur.

  896. Njeriu mė i lumtur nė botė ėshtė ai qė jeton me mundin e vet e pa qenė
  falėnderues i askuj dhe qė u bėn mirė pak a shumė tė tjerėve.

  897. Sa mė i varfėr tė jetė njeriu, mė tė pakta i ka nevojat; duke u pasuruar, pasi i
  shtohen nevojat dhe kėshtu, pasi ndodhet gjithmonė nė ngushticė, pasuria ka fare
  pak vend nė kapitullin pėr t’i bėrė njerėzit tė lumtur.

  898. Ai qė tregohet filantrop kur ėshtė nė mjerim, ndryshon mendim kur arrin nė
  mirėqenie.

  899. Mund tė ketė miq tė sinqertė ndėr ata qė vijnė pėr ngushėllim, por rrallė ndėr ata
  qė vijnė pėr urim.

  900. Ka shumė nga ata qė qajnė pse i dhėmb koka njė personi nė pozitė tė lartė; por
  kur ai e humb pozitėn, nuk qan njeri pėr tė edhe sikur tė vdesė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 23:26

  900. Ka shumė nga ata qė qajnė pse i dhėmb koka njė personi nė pozitė tė lartė; por
  kur ai e humb pozitėn, nuk qan njeri pėr tė edhe sikur tė vdesė.

  901. Sikundėr qė libri dėmtohet duke mos u hapur e lexuar dhe i ngjiten fletėt njėra me
  tjetrėn, edhe kujtimet e mtaetura nė mendjen e njeriut harrohen po nuk u sollėn nė
  mendje herėpashere.

  902. Gruaja e burrit xheloz duhet ta konsiderojė tė shoqin tė sėmurė dhe tė pėrpiqet tė
  mos i largohet nga shtrati.

  903. Xhelozia ėshtė humnera e dashurisė.

  904. Xhelozia e burrit mėrzit gruan; xhelozia e gruas tė shumtėn e herės kėnaq burrin.

  905. Xhelozia vjen bashkė me dashurinė, por nuk ikėn bashkė me tė.

  906. Po deshe tė kuptosh se cilin e do njė fėmijė, jepi njė dhuratė dhe shiko se kujt ia
  tregon — ai ėshtė ai qė fėmija e do mė shumė; po deshe tė provosh se cilin do mė
  shumė gruaja, provo tė kundėrtėn e kėsaj.

  907. Gruaja harron shpejt moshėn e saj; por s’ka grua qė tė mos dijė sa vjeē ėshtė
  secila nga ato qė njeh.

  908. Po shkove pėr t’u mbytur, zhvish petkat; ato i vesh burri i gruas sata.

  909. Sa do shumė shpenzues tė jetė burri i gruas shpneshė, ai nuk hy nė borxhe.

  910. Njė punė prej pesė qindarkash qė kryen gruaja nė shtėpi me duart e saj, shpėton tė
  shoqin nga njė shpenzim prej 100 lekėsh.

  911. Ėshtė e pamundshme tė mos dashurojnė njėri — tjetrin gruaja e burri punėtor dhe
  tė ndershėm.

  912. Gratė qė kanė marrė njė edukim tė pakėt, nuk i kėnaq e mira me punė tė vogla;
  por ato qė janė tė edukuara me tė vėrtetė, dinė se kjo ėshtė puna kryesore e tyre.

  913. Burri i gruas punėtore, por injorante, s’gjen kėnaqėsi nė shtėpinė e tij dhe
  shtrėngohet ta kalojė kohėn jashtė; megjithėkėtė jeton nė mirėqenie dhe rehati.
  Burri i gruas dijetare, por qė s’punon, nė shtėpinė e tij gjen gjithmonė njė shoqe
  pėr tė biseduar dhe pėr t’u kėnaqur nė bashkėbisedim, por nuk i mbetet kėmishė
  nė trup. Sa i lumtur ėshtė burri i asaj gruaje qė mban nė njė dorė gjilperėn e nė
  tjetrėn librin.

  914. Nuk mund tė ketė miq besnikė ai qė nuk ėshtė vetė i tillė.

  915. S’ka gjė mė tė rrallė se dashamirėsia.

  916. Cilėsia pėr tė bėrė mirė dhe pėr tė falur gabimet ėshtė hajmali e lumturisė.

  917. Mjerimi plotėson meritėn e njeriut, por ia dobėson kujtesėn.

  918. Gėnjeshtari kapet mė lehtė se topalli.

  919. Pasqyra mė e bukur pėr njeriun ėshtė miku i vjetėr qė ia thot tė metat.

  920. Asnjė gjė nuk ėshtė e mbaruar kur ēpiket e re; me kalim tė kohės pėrmirėsohet
  duke shkuar dorė mė dorė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 23:28

  921. Mos i rri kaut pėrpara, mushkės prapa e imoralit nė asnjerėn anė.

  922. Puna mė e mirė qė ka bėrė njeriu gjatė jetės sė tij ėshtė ajo qė e kėnaq kur e
  kujton.

  923. Kush ka pėr udhėheqės shpresėn, ka pėr shok varfėrinė.

  924. Shpresa ėshtė ėndėrra qė shihet syhapur.

  925. Kuvendimi bėhet me bashkimin e halleve.

  926. Njeriu mendon veten e tij shumė tė lartė, por po ta dėgjojė nga goja e njė tjetri njė
  tė qindtėn e lartėsisė qė ka menduar pėr veten e tij, mjafton me aq.

  927. Lajka ėshtė monedha qarkulluese mė me vlerė nė mes tė njerėzve. Nga lajka
  njeriu ka vetėm kėtė pėrfitim: duke dėgjuar pėr veti tė mira, qė nuk i ka, pėrpiqet
  t’i pėrvetėsojė ato.

  928. Zbukurimi me fraza (tė kota) i shkresave tė rėndėsishme ėshtė si lulėkuqet qė
  mbijnė nė arat e grurit; sado qė ara duket shumė e bukur pėr ata qė e shikojnė,
  lulėkuqja ėshtė e dėmshme pėr bujkun.

  929. Drejtėsia sado qė e hedh njeriun nė shumė bela, mė nė fund e nxjerr nė dritė.

  930. Njerėzit e shkencės janė vėllezėr edhe sikur tė jenė pjesėtarė tė dy kombėsive
  armike.

  931. Njeriu trim e shpirtmadh nuk e poshtėron armi-kun e tij, ai s’mungon tė pohojė
  talentin dhe zotėsinė e tij.

  932. Dituria nuk ėshtė pėr tė poshtėruar tė paditurit e pėr t’u bėrė kryelartė, por ėshtė
  pėr tė pasur dhimbėsuri pėr tė paditurit, pėr t’i stėrvitur ata sa tė jetė e mundshme,
  qė t’i bėsh ata tė pėrfitojnė nga dituria qė ke.

  933. Mė i ligu i kopracėve ėshtė ai i diturisė, domethėnė ai qė nuk do tė pėrfitojė njeri
  nga ato qė di ai.

  934. Pema mė e ėmbėl ėshtė ajo e drurit qė ka mbjellė njeriu me dorėn e vet.

  935. Zgjuarėsia dhe aftėsia po s’qenė tė shoqėruara me qėllimin e mirė dhe
  mirėdashjen, pėrveē qė nuk hyjnė nė punė, shkaktojnė edhe shumė dėm.

  936. Diamanti kudo qė tė jetė, sado qė diamant ėshtė, nuk e beson njeri pėr tė tillė kur
  ėshtė nė gishtin e skamnorit.

  937. Ndėrsa tė metat e grave i kanė edhe burrat, meritat qė kanė gratė janė tė posaēme
  pėr to.

  938. Te gruaja ėshtė zemra, te burri ėshtė mendja mė e fortė.

  939. Ėshtė e dyshiratė ndershmėria e atij qė thot se s’ka njeri tė ndershėm nė botė.

  940. Armiqtė e shumicės sė njerėzve janė ata qė nuk u japin gjė atyre.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 23:29

  941. Pati e fatkeqėsia kanė edhe ngushėllimin e tyre.

  942. Njerėzit pėr tė shtypur njė tjetėr, e shumėherė njė tė njohur tė tyre, presin t’i
  rrėshqasė kėmba.

  943. Po tė merrej taksė pėr bukurinė dhe urtinė, nuk do tė ishte nevoja pėr
  tagrambledhės, sepse ēdo njeri kėtė taksė do ta jepte duke e sjellė vetė. Mė e
  ēuditshme do tė ishte se kėtė taksė do ta jepnin para tė tjerėve ata qė do tė kishin
  fare pak bukuri dhe mend.

  944. Gratė shumė rrallė bėjnė ligėsi; tė shumtėn e herės bėhen shkak ose mjet i
  keqbėrjeve tė burrave.

  945. S’ka argėtim mė tė mirė pėr njeriun se puna.

  946. Puna ėshtė njė godinė shumė e stolisur pėrbrenda dhe shumė e shėmtuar nga
  jashtė. Kush e shikon nga jashtė, s’don tė hyjė, kush hy, gjen rehatinė e tij dhe
  s’don tė dalė.

  947. Puna qė ėshtė pėr t’u bėrė, ėshtė njė barrė nė shpinėn e njeriut, puna e kryer —
  njė kolltuk i butė.

  948. Komandant mė i zoti ėshtė ai qė pėrdor vetveten.

  949. Po tė mos ishte vdekja, a nuk do tė ishte njė vdekje jeta?

  950. I varfėri duhet tė mbulohet me perden e nderit.

  951. Ka asi qė vdesin pėr nderin, por ka mė shumė asi qė vdesin nga pandershmėria.

  952. Njeriu nuk duhet tė ndahet nga njė njeri i drejtė, por i pafuqishėm, pėr t’u
  bashkuar me njė ngatrrestar tė fortė; sepse, sado qė i drejti i pafuqishėm s’ka
  mundėsi tė bėjė ndonjė tė mirė, ngatrrestari i fortė ėshtė i zoti tė bėjė ēdo ligėsi.

  953. Njerėzit s’kanė zili pėr atė qė hyp nė minare, kanė zili pėr atė qė hyp dhe kėndon
  bukur. Nuk thuhet i lumtur pėr atė qė merr njė nėpunėsi tė lartė, thuhet i lumtur
  pėr atė qė plotėson mirė detyrėn qė ka marrė.

  954. Njeriu ėshtė i pėrbėrė prej dy gjėrash: njė ėshtė trupi, i cili ėshtė i pėrbashikėt me
  shtazėt e tjera; tjetra ėshtė shpirti i marrė hua nga bota shpirtėrore (ose ideale). Te
  disa njerėz pėrbėrja e dytė ėshtė mė e madhe, te kėta shihet njė ndjenjė e lartė; te
  tė tjerėt ėshtė mė e madhe pėrbėrja e sė parės, te kėta ėshtė ndjenja e ultė; kėta tė
  i’undit janė tė afėrt me shtazėt: kush i pėrngjan ariut, kush majmunit e kush skiles.

  955. Njerėzit dallohen nga shtazėt me ndjenja, me mend, me talent dhe pėrsosmėri. Sa
  mė shumė ndryshim tė ketė njeriu nga shtazėt, aq mė shumė njeri ėshtė.

  956. Nuk ėshtė faj pėr kalin pse nuk fluturon; por ėshtė faj tė mos ecėn mirė; nuk ėshtė
  faj pse qeni s’di tė flasė, por pse s’mund tė nuhasė. Nuk ėshtė faj pėr njeriun pse
  s’mund luanin, por ėshtė fajtor pse i mungon nderi e turpi, drejtėsia, mėshira,
  besnikėria dhe dashamirėsia.

  957. Ėshtė skllavėri t’i nėnshtrohesh dėshirės sė njė njeriu, por nuk ėshtė t’i
  nėnshtrohesh njė ligji dhe rregulli. Gjithēka nė natyrė, tė gjithė yjtė qė janė nė
  qiell i nėnshtrohen njė ligji e njė rregulli.

  958. Ligji ėshtė ekuilibri i shoqėrisė njerėzore.

  959. Po i qethe dhentė njė ditė mė vonė, ferrat fitojnė ca kilogram lesh.

  960. Mos harxho sapun pėr plaēkėn qė lahet me ujė tė ftohtė.


  ________________________________
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6038
  Mosha : 34
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12881
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Administratori prej Thu 31 Jan 2008, 23:31

  961. Ata qė janė bėrė tė pėrmendur me anė tė veprave tė tyre, ndoshta i kanė pasur
  fqinjtė e tyre mė tė urtė dhe mė tė ditur se ata vetė; por pasi ata s’kanė ndonjė
  vepėr, nuk i njeh njeri.

  962. Nuk vlen asgjė mendja dhe zotėsia e atyre qė nuk u shihet puna.

  963. Kur do tė nisėsh njė punė, mos mendo pėr vėshtirėsitė qė do tė hasėsh, sepse
  vendimi i prerė dhe vullneti mundin ēdo vėshtirėsi dhe tė dėrgojnė ku dėshiron.

  964. Nuk ėshtė pėr t’u qortuar ai qė perkrah njė gjė qė e merr pėr tė mirė; ėshtė shumė
  gabim tė quhet njeri ai qė di se ėshtė e keqe njė gjė dhe e pėrkrah atė.

  965. Do tė ishim tė gjithė tė lumtur po tė ēmonim nderin, mendjen dhe diturinė aq sa i
  japim rėndėsi pasurisė, pozitės, gradės dhe dinjitctit.

  966. Ashtu sikundėr qė tė hollat e arta dhe tė argjendta tė njė shteti shkojnė edhe nė
  tokėn e armikut tė tij, edhe mendimi e fjala e drejtė e njė njeriu duhet tė pranohet
  edhe nga ata qė nuk e duan.

  967. Ta quajsh njeri atė qė s’ka mendje, di’turi, nder dhe sjellje tė mira, vetėm pse
  ėshtė nė formėn e njeriut, ėshtė si ta quash mollė njė copė dylli, vetėm pse i
  pėrngjan mollės.

  968. Nė aktet e para tė shfaqjeve teatrale nėse fitojnė gjithmonė pasanikėt, gjykatėsit,
  oficerėt dhe personat me influencė, nė aktet e fundit tė shumtėn fitojnė tė varfėrit,
  lypėsat, tė shtypurit dhe tė pafajshmit; kėshtu ėshtė edhe nė jetė.

  969. Gjysma e fjalėve qė flasin njerėzit miciis tyre pėrbėhen nga lėvdatat e tė sharat
  pėr njėri-tjetrin e pjesa mė e madhe e gjysmės tjetėr ėshtė pėr ajrin, ujėt, tė
  ngrėnėt dhe tė tjera gjėra pa rėndėsi si kėto, pėr tė lodhur nofullat. Edhe shumica e
  fjalėve pėr punė bėhen mė shumė se sa duhet dhe janė tė padobishme.

  970. Njeriu nuk duhet tė flasė pa kuptuar se ajo ēka do tė thotė ėshtė e dobishme ose
  do tė shkaktojė kėnaqėsi.

  971. S’ka fjalė mė tė keqe se fjala e mirė e folur pa vend.

  972. Sipėr sofrės nuk duhet tė ketė libėr e sipėr trye-zės sė punės, gjellė.

  973. Nė vend qė t’i ai’rohesh njė pasaniku, afroju njė dijetari; kopracia e pasanikut s’tė
  lė tė pėrfitosh nga tė mirat e tij; nga dituria e dijetarit, pėrveē qė do tė pėrfitosh,
  edhe nuk do tė humbėsh nderin tėnd.

  974. Ai njeri qė ka dėshirė tė ketė njė at qė tė mos ecėn kėmbė, pasi ta zotėrojė kėtė,
  nuk e zė gjumi natėn pėr njė karrocė.

  975. Asnjė gjė nuk futet nė dorė pa dhėnė diēka pėr tė. Gjėrat qė mendohet se arrihen
  pa pagesė, janė blerė me vlera tė mėdha si liria, nderi dhe dinjiteti.

  976. Kur tė shohėsh se pėr njė ēėshtje preferohen tė tjerėt kundrejt teje, mendo nėse ky
  preferim bė-het pse ata janė mė tė talentuar dhe mė tė zotėt se ti, apo ėshtė e
  kundėrta? Nė ėshtė se preferimi ėshtė bėrė nga talenti dhe zotėsia e tyre, duhet tė
  gėzohesh pse nė atdheun tėnd ka njerėz mė tė talentuar dhe mė tė zotėt se ti; nėse
  ėshtė e kundėrta, duhet tė gėzohesh qė nuk je nė radhėn e tyre, se ėshtė e qartė qė
  kėtė preferim e kanė fituar me njė poshtėrsi dhe me njė punė jo tė pėlqyer.

  977. Kur ēdo njeri merr diēka nga tregu e ti nuk merr, mos i kij zili ata, sepse ti i ke nė
  xhep tė hollat qė shpenzuan ata. Kur ēdo njeri nderohet dhe kap njė pozitė, ti, po
  mbete i privuar, mos u hidhėro, sepse nderi qė ata kanė dhėnė ka mbetur fitim
  pranė teje.

  978. Mos i vė t’aj fatit dhe rastit; po tė hetosh punėt dhe mėnyrėn e jetesės sė njerėzve
  qė u ke zili, do tė kėnaqesh me fatin tėnd.

  979. Heronjtė e lashtė kanė fituar famė duke u zėne dhe mundur me diva shumė
  frikėsues dhe me shtazė shqyese. Sa shumė diva dhe shtazė shqyese ka nė pyllin e
  gjerė brenda zemrės sė ēdo njeriu; hero i vėrtetė ėshtė ai qė i mund kėto e qė
  pastron zemrėn e tij.

  980. Njeriu kur ėshtė pranė tė mėdhenjve s’duhet tė kujdeset vetėm pėr t’i kėnaqur ata,
  por tė ketė mendjen tė mos sillet nė atė mėnyrė qė cenon nderin dhe dinjitetin e
  vet, sepse pėrveē qė ndaj tyre do tė humbė nderin dhe dinjitetin e vet, por as s’do
  tė mund t’i kėnaqė mė dhe as qė ka pėr tė qenė pranė tyre.


  ________________________________

  Sponsored content

  Re: Fjalė tė Urta nga Sami Frashėri (Vepėr Letrare)...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Thu 19 Jul 2018, 17:02