Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:34

  MOTIV ARBĖRESH...

  Fryn Vetėtin dhe Gjėmon
  Nga ky rrėmet llahtar
  Tundet edhe dridhet Dheu

  Mot i lig i tėrbuar
  Si nė baladėn shumė tė lashtė
  Edhe gurėt vendit shkul

  Rrokullisen tatėpjetė gurėt
  Edhe gjenden mu nė majė
  Tė thepisur si mallkimi


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:34

  NĖNAT...

  Nisen pas yjve djemtė
  E nėnat mallpėrgjėruarat
  Ngrohen me shkarpa ėndrrash

  Mėsyjnė tek bien boritė djemtė
  E nėnat shpirtpėrvėluarat
  E shkojnė jetėn tek portat

  Mbesin fushėtirave djemtė
  E nėnat shamizezat
  Varret nė zemra ua mbajnė

  Po s’u luten si luten nėnat
  Pėr shpėtimin e pėrjetshėm


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:35

  SERGJENET...

  Gjithė ajo pasuri oh ē’pasuri
  As nė tokė as nė qiell

  Ftoi nga kushedi ē’vjeshtė
  Molla e njė vere qė s’e prek harrimi

  Shamia qė dikur valles i printe
  Zogu nė dru gdhendur gjithė vegime

  Gjethe tė thara tė blirit erėmirė
  Letra tė vulosura me shkretėtirė

  Gjithė ajo pasuri oh ē’pasuri
  Syrit tė kurrkujt s’i fshehej

  Muzeume mallli qenė pėrherė
  Sall shpirti mund t’i mbante ashtu nė erė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:35

  SOFRA...

  Shtrohej nė ballė tė vatrės
  Re vegimi hėnė e plotė

  Buka u thehej tė gjithėve
  Edhe atyre qė mungonin ngahera

  Mikun nė bukė s’e nė prente
  Edhe mik po tė mos ishte

  Edhe m’e rėndė ish kur ēohej
  Hark shprese diell i ngrirė

  Ndrydhej shtrydhej veten e hante
  Frymėn gjallė tė na e mbante


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:36

  NĖ SHPELLĖN E MERMERTĖ...

  Nėpėr njė portėz
  Tė cilėn na e hap vetė ciceroni
  Hyjmė nė Shpellėn e Mermertė

  Tek ecim si tė shkelnim nėpėr habinė tonė
  Hapat gjėmojnė bubullimė
  Ndėr muzgje vere tė vonė

  Ciceroni pėrmendsh si pėrēart flet
  Pėr do speleologė temperaturėn nė shpellė
  Pėr tė panjohurėn qė pret

  Mijėvjeēarėt sipėr kokash tė gurėzuar
  Flokėt sa s’na i pėrkėdhelin
  Si prindėrit fėmijėve tė llastuar

  Po prapėseprapė veten e pėrmbajnė
  Nė atė gurėzim madhėshtor
  Lotėt veēse s’mund i mbajnė

  Ndėrsa ne vėrtet asgjė nuk kuptojmė
  Pėrderi nuk e masim kohėn
  Ashtu si Krijuesi e ka krijuar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:37

  PĖLLUMBAT...

  Imazh rrėnqethės krijojnė
  Tek hyjnė nė guvė syakuj
  Tek dalin

  Ajo vėrtitje pėrmbi kulme
  Ankth qė bebzėn rrit

  Sado ulokė qė tė jenė
  Qiellin e ēukasin nė rrashtė

  Tek fluturojnė nėpėr shqotė
  Tek ēojnė nė vend fshehtėsinė

  Flatrat plumb u rėndojnė
  Nga kuje netve me hėnė

  Ankth qė bebzėn rrit
  Ajo vėrtitje pėrmbi kulme
  O nėnė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:37

  ILION...

  Tė mbuluan kohėt me lava hiresh
  Tė mbuluan me mollokė gėnjeshtrash

  Para shkėlqimit dhe mjerimit tėnd
  Fjalės i ngatėrrohet gjuha ndėr dhėmbė

  Tė mbuluan kohėt e ikėn kokėpėrgjakura
  Tė harruan kohėt e t’u kthyen zemėrplasura

  Nė zjarret qė tė shkrumbuan s’u dogj liria
  Se kish humbur mė parė
  Nė mjegullat kobsjellėse tė miteve

  Atė ditė e sot
  Kornizė pėr portret s’tė gjen historia


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:38

  KURTHI...

  U nis nė sa e sa luftėra
  Veten duke bėrė fli

  Nuk qe Helena e bukur si thonė
  Po bota e shėmtuar ish

  E ra dhe Ilioni sė fundi
  Pus i thellė nė atė rrugė

  Po kurthit tė ngrehur
  S’i shpėtoi as Agamemnoni

  Zgjidhte nyjė zemėrimi Klitemnestra
  Jo
  Mirrte hak Ilioni


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:39

  THEMBRA E AKILIT...

  E ēka po tė mos ktheje nė betejė

  Nėpėr qiellin gri tė antikės
  Imazhe mitesh mė pak do tė kish

  Po thembra jote do t’i bėnte bisht harrimit
  Kohėn tonė ēaltas do ta arrinte

  E ēka po tė mos ktheje nė betejė

  Mallkimi qė ti e barte nė thembėr
  Atyre qė harruan besėn e dhėnė
  Edhe ashtu do t’u rėndonte nė zemėr


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:40

  AVE CAESAR...

  Ave Caesar
  Saē i zjarrtė mbi Dhe kurorė
  Ėndrrash nė mes tė kėputura

  Ave Caesar
  Edhe kur pėrfytem me luanin
  E tėrbimit tend tė madh
  Gjaku im qiellin kur spėrkatė

  Ave Caesar
  Edhe kur i fundmi kuadėr i jetės
  Ndėr bebėza mė ngrihet
  Me dhe kur tė mė mbulojnė

  Ave Caesar
  Qė vdekjes sime i duartroket
  Pėr tėnden unė dhe do tė bėhem
  Dhe qė nė gji do tė tė merr

  Deri nė ferr


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:40

  RĖNIA E KARTAGJENĖS...

  Thonė ra Kartagjena
  Se qe strateg Scipioni

  Thonė ra Kartagjena
  Mbi hirin e saj tė stėrngritej Roma

  Po Kartagjena s’kish si tė mos binte
  Pėrderisa hijes sė vet
  Dronė si njė fantazme ia kishte


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:41

  ARRĖZA...

  Cingėrima e orės mė nxori a mė mbėrtheu nė pezhishkėn e asaj ėndrre llahtarinė e tė cilės mendja s’mund e peshon
  Diēka si recital robotėsh diēka si kor shurdhmemecėsh
  Pastaj mė zuri njė kollė gulēitėse njė ngulfame pėrmbytėse
  E ndeza cigaren e thitha njė here thellė dy tri herė
  Fėrkova sytė hundėt theva gishtrinjtė kafshova thonjtė krova flokėt
  Barkzbrazėt dola nė rrugė shpirtzbrazėt
  Mure Balkone Shtylla Kartmortale Asfalte Shitore kafeēajtore
  Kalimtarė Kalimtarė Kalimtarė Kalimtarė Kalimtarė
  Thithin cigare pėrtpin ēamēakėz pėshtyjnė reklamat shikojnė
  Njerėz-gjymtyrė Njerėz-gjeste Njerėz-hije
  Rruga i ngjet njė skene teatri eksperimental
  Ku pėrdhunshėm reprizohet njė shfaqje pantomime
  Zgjat shfaqja apo aktorėt janė harruar nė role tė tyre
  Si na u fry kėshtu Arrėza si na u bė digė qė ndal fjalėt
  E si vetmia vėrshėllen nga tė katėr anėt si veri vjeshte tė vonė
  E na ther nė shpirt pėr njė humbje qė i bėmė vetes
  E njė hidhėrim qė i bėmė Krijuesit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:42

  DIQYSH...

  Diqysh dolėm nė qytet
  Gruaja e unė me tė shtatė fėmijėt

  Diqysh ecja aq serbes
  Sa mezi e njihja veten

  Te Sheshi i Fitores u ndamė
  Secili tė shkonte nga t’ia kishte ėndja

  Unė bleva krejt ē’mė duhej
  Pixhame kėpucė kėmishė

  Siē qemė marrė vesh
  Te Sheshi i Fitores u takuam sėrish

  Tė gjithė kishin blerė gjithēka
  Sa mua mė hante diqysh njė brengė

  Gjithė ato gjėra qė na mungonin
  Shtėpia si do tė na i zinte
  Ėndrra kur tė mė ikte


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:42

  ROKENROLI...

  E desha sa mė tė dashurėn vashė
  Tė ėndrrave tė hershme djaloshare
  Me tė cilat pėrthekoja botėn e madhe

  Kish nė tė diēka farfuritėse
  Qė tinėzisht tė rrėmbente tė pushtonte
  Dheun nėn kėmbė ta gėrmonte

  Po babait prapė i mjegullohej syri
  Tek dėgjonte kėngėn pėr Isa Boletinin
  Pėr tė cilin tė gjallė e ruante kujtimin

  E nėna mė kallėzonte deri vonė
  Pėr dajė Rexhepin partizan
  Qė nė frontin e Sremit kishte rėnė

  Dhe a mund ta bėje veshin shurdhėr
  Para tundimesh qė tė thėrritnin
  A mund t’i kėmbeja me Elvis Prislin

  E desha vėrtet rokenrolin
  Si njė lodėr tė posablerė fėmija
  Po pėr tė unė kurrė s’do tė jipja
  As baltėn e opingave tė mia


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:43

  IM BIR...

  Shtratin ia shtroj nga pupla pėrrallash
  Njė fjalė peng i vė pėrkresė
  Zhurmėn e rrugės ninullė e ka

  Tė matet nė diell me trimėrinė
  Si enigmėn e lodrave ta peshojė pamundėsinė

  Gjumi ia zė njė hutim nė fytyrė
  Dorėn mbi njė lodėr qė s’i zihet besė

  Nė ag tek nxitojmė drejt stacionit
  Matet me enigmat e ėndrrave tė veta
  Si koha me hije
  Nė ka pasur kohė tė ėndėrrojė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:44

  PIRG VEGIMI...

  Shumėherė kur s’mund ta shkruash
  Asnjė varg pėr be
  Je poet i madh
  Pirg vegimi je

  Mėkati pėr arrėz tė lidhet
  Fjalėn ta dhunon

  Ti kujton ae i ditė gjitha
  Tė Bukurės sė Dheut s ii rri kobi mbi kokė
  Sytė e Homerit pse s’e kanė njė lot

  Danteja me ferrin pse pėrfytet kot
  Serembeja pėrse shėtit i humbur nėpėr botė

  I ke parė me sytė e tu tė gjitha shumėherė
  Po a e kuptuar s’e nga u vjen humbja
  Atyre qė harrojnė veten pėrherė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:44

  LISI...

  Nėpėr ninėzat vagėllore
  Lisit sa i duket kurora
  Ai peizazh illyrizor

  Pėreth tij tri pelida
  Syverbuara gjuhėshkurtuara
  Sillen dhe gjithė drithėrimė
  Nga njė pėllumb e mbajnė nė duar

  Kur i lėshojnė nė dritė tė qiellit
  Shkulin flokėt nga trishtimi

  Lis Dodone rrėnjėnxirė
  Maja Motėr do tė rrafshohet
  Mu si varret nėpėr mote

  Po prapė dielli do tė lindė
  Zemra do tė vetėtijė
  Moj Dodonė harresa jonė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:45

  ENIGMĖ...

  Me tė marrė lajmin e fitores
  Pupthi kėrceu nga froni
  Mbret Agroni

  Nga gėzimi i pritur
  E tundi njė e qeshur me zė tė lartė
  Sa as vetė s’dinte nga i dilte

  Qeshėn pas tij me radhė
  Teuta qė mbante Pinin nė prehėr
  Kasnecė kėshilltarė e truproje

  Mbreti shtroi njė gosti tė madhe
  Pėllumbat pa i vėshtruar
  Edhe mė keq akoma
  Zotin pa e besuar

  Dhe nuk e zuri pije e fortė
  Librat si na e rrėfejnė
  Se mos iu zu tharmi enigmės mbretėrore
  Nė Shėn Helenė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:46

  KUVADA E BRAKTISUR...

  Si bisha i unguronin Demetrit nė zemėr
  Lakmia dhe trimėria

  Detit ia njihte sėmundjen
  Po tokės ia harronte dashurinė

  Mbi shpatullat e Fulvit
  Me thonj tė skuqur prekte retė

  Mbi shpinė tė Postumit
  Kafshonte mishin e trupit tė vet

  Kur deshi kėmba dhe qė t’i zinte
  Nė hundebuzė u rrėzua

  Kohė i mbeti tepėr sa ta kuptonte
  Se ku kishte zėnė nė thua


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:47

  MONEDHA E GENTIT...

  Nė njėrėn anė shungullon nga deti
  Nė tjetrėn ulėrin nga mali

  Im gjysh dinte ē’duhej tė zgjidhte
  Midis Peshkaqenit e Luanit

  Rrugė tė mesme s’ka thoshte gjyshi
  Kur tė t’i nxjerrin pėr fushė rropullitė

  Ndoshta do ta rrafshoj Kuirinin
  Ndoshta do ta rrafshoj Kuirinin

  Do ta bėj ndoshta vdekjen nė arenė
  E tė mbetem pėr jetė tė jetėve pa varr

  Oh varri im ėshtė tmerrsisht i thellė
  Sytė nuk mė shohin kund tė tillė humnerė

  Nė njėrėn anė i shungullon nga deti
  Nė tjetrėn i ulėrin nga mali


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:47

  GURĖHEDHĖS ILIR...

  Guri qė ėshtė durim i moēėm
  Mund tė rrokulliset nga maja
  Nga dora jote

  Augustit plaga ende i kullon
  Dhe tėrbimi i gurit e zė nė revan

  Tek ushtojnė lugjet kushtrimi
  Me shekuj nė zemėr i ther

  Fantazma famė e tij kundron e hutuar
  Deri sa i pėrzihen thembra e gishtėrinj

  Guri ėshtė durim i moēėm
  Dhe rrokulliset nga maja
  E lirisė sė dhunuar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:48

  GJUMI I MESDITĖS...

  Ta kesh zogun nė dorė
  E ta merrėsh botėn nė sy

  Tė ikėsh larg e mė larg
  Nga zėri yt
  Qė gjegj kur thėrret

  Thell tė fshihesh
  Nė zgavrat e vetmisė
  Qė t’i bėsh ballė shkohėzimit

  Tė ėndėrrosh pastaj
  Derisa tė verbohesh
  Me kokėn tėnde nė duar

  E sheh si zgjat zgjimi
  Mė shumė nga jeta
  Popull i mashtruar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:49

  MBRESĖ UDHĖTIMI...

  Gjithė ditėn e lume pi kafe ekspres
  Nė tė djathtė e nė tė majtė
  Pluhur reklamash pėrdridhet
  Nėpėr sy mė vret pagjumėsia
  Aq mė bėn
  Kohėn nuk e mat nė akrepat e tyre
  Po tė kultereve tė mia

  Nė kėtė ankandqytet
  Tė hapur pėr tė gjithė nė ēdo kohė
  S’mund tė blihet me ēmimin fillestar
  As dhe njė kontinent as dhe njė gjilpėrė
  Roje bėn Liria
  Me Portėn Triumfale si gėrshėrė

  Gjithė natėn e lume pi kafe ekspres
  Nė tė djathtė e nė tė majtė
  Metro koridore katakombe moderne
  Gėrmojnė thellė rrėnjėt e lisit
  Vras mendjen
  Me ē’litar mund t’u matet perimetri
  Mashtrimeve tė Parisit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:50

  UDHĖT E LARGĖTA...

  Profesori nė vendin e vet
  Matej e ēmatej
  Me fjalėt e veta

  Salla sikur ngushtohej
  Lapsat me gulēim
  Zbraznin pikėllimin e ngjyrės

  Mureve pėrplasej kumbimi
  I ndonjė thirrjeje nė mal
  Iso i mbanin dallgėt e detit

  Murgjit rendnin tė shqetėsuar
  Gjurmėt u mbulonte shkrumbi
  Hapin me tė hedhur

  Freskat heje akulli
  Pikonin nė hapėsirė
  Kujtimin

  Po tė gjithat nuk ia dilnin
  Qė humnerės deri te Buzuku
  Urė t’i ngritnin

  Ishte njė harrim qė shtrihej nėpėr shekuj
  Dhe zvarritej si memec
  Pa nxjerrė njė fjalė

  Si e kishte harruar veten mbi hone mohimi
  I magjepsur nga mitet e mashtrimet
  Njeriu shqiptar


  E kur mbaronte ligjėrata
  Salla merrte prapė formėn e vet
  Po honet e mohimit rrinin pezull
  Edhe nė ėndrra na vinin pas udhėve tė largėta


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:50

  MUNGESA PARA NESH...

  Para nesh s’ishte Numri
  As matej hapėsira
  Nėpėr nyja gishtėrinjsh

  Para nesh s’ishte Uji
  As lundronte bota
  Varkė nė bebėza

  S’ishte para nesh as Zjarri
  Qė mbush pritjen
  Shkėndija psherėtimash

  S’ishte kurrkund Ajri
  I frymėmarrjeve tė thella
  Qė tundin yjtė

  Gjithė ajo mungesė e madhe
  Deri sa e kuptuam
  Se ishim tė krijuar pėr t’u dashur
  Nėn kėtė kurorė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 21:32