Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:55

  VDEKJA VJEN VETĖM...

  Kur vdekja si ēukapik ēukatė
  Dhe krijon zgavrat e zeza
  Tė dhembjes tėnde kozmike
  Tė duhet hapi i elefantit
  Tė nisesh kalli vetėm
  Tė dalėsh jashtė hapėsirės qė tė rrethon
  Sepse kėrthiza tė ka ndarė
  Nga tė tjerėt pėrgjithnjė

  Nėse mbahesh pėr litarin e vėrtetė
  Do tė vezullosh
  Si njė copė fildish
  Nė xhunglėn e kujtimit
  Tė kėsaj bote

  Ndėrsa lulja e shpėtimit
  A tė mbinė pėr pėrjetėsinė
  Varet nga vetė vepra jote


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:55

  KĖNGA E GJELIT...

  Ėshtė kafazi qė paralajmėron vdekjen
  E ėndrrave
  Mundėsinė e thikės nė lafshė
  Gjakun e zi nė borė

  Ėshtė fėrgėllimė qė tund mjegullat
  E kujtimeve
  Perdet e mistershme tė gravitacionit
  Hijen e pėrbaltur tė kasnecit gjuhėprerė

  Ėshtė vetėtimė qė ndriēon greminėn
  Kozmike
  Burimin e fshehtė tė jetės
  Ku luajmė fugimthi me veten


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:56

  VAJTIM KOMBĖTAR...

  Nė kėtė rrafshnaltė dardane
  Ku farė na mbolle me dorėn tėnde
  Tė pėrjetshme
  Dhe na stolise dritė e dėshira
  Fryn erė asgjėsuese o Zot

  Kėrcėllimė e saj na tmerron
  Shkulim flokėt nga dėshpėrimi
  Me shpirtin e lagaterrshėm nė ankth
  Ngrihemi e ngrysemi

  Po edhe me kėtė akullsi nė palcė
  Ne presim ēastin kur fytyra jote e ndritshme
  Do tė na e dėftojė ylberin e lirisė
  Atė vezullim qė ishte filli i ngjizjes sonė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:57

  RRĖFIM KOMBĖTAR...

  Ishte e gjitha tokė e shenjtė o Zot
  Na e dhurove nė ag tė Zanafillės
  Si njė amulet tė ēmuar ta ruajmė
  Pėr shpirtin tonė e madhėrimin Tėnd

  Kupėn qiellore qė e kishim kėsulė
  Ekuilibrin qė e kishim dhuratė
  I humbėm nė lojėn fugimthi
  Nė zonėn e muzgėt tė tradhtisė

  Tash na duhet ta rikrijojmė o Zot
  Fytyrėn e plotė tė atdheut
  Si portretin nė njė gravure tė thyer
  Ta zbulojmė bashkė me ndihmėn Tėnde
  Nė gjithkahnajėn tonė tė shpirtit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:58

  KĖNGĖ RIATDHESIMI...

  Marrin udhėt djemtė natėn
  Nėpėr hone cytanike eksodi
  Nė ēdo hap shkelin mbi mandatėn
  Dridhen ata dhe dridhet globi

  Ua ndjellin kthimin nėnat
  Duke u hedhur ujė thėngjijve
  Ikin tė premtet e tė hėnat
  Me kujet e kulmeve tė shtėpive

  Po ata njė ditė do tė kthehen
  Tė dėshėruar e me shpirtin plot
  Mall e dashuri kėtu tė prehen
  Ndihi nė kėtė rrugė o Zot


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:58

  BATO DESIDIATI...

  Shėn Helenėn tuaj pėr tė cilėn vajtoni
  E kam jetuar nė Ravenė
  Nė shkėmbinjtė e saj funebėr
  Tiberi s’ma kurseu jetėn nga mėshira
  Po nga urrejtja mė e egėr

  Ditėt nė ravenė ishin mileniume
  Netėt ankthe qė bymeheshin pambarim
  Sodisja si Ikari humnerat e qiellit
  Po shpirti si pus i thellė
  Shteronte nė kotėsi e trishtim

  Tiberi po ma vriste lavdinė ngadalė
  Me arsenin e tmerrshėm tė harrimit
  Mė zbardheshin flokėt mė lėbyreshin sytė
  Iliria po mė shfytyronte nė trurin e saj
  Tė shtrydhur nga dorė e krimit

  Ajo i ndjeu e para tinėzitė e Shėn Helenės
  Nė shkėmbinjtė funebėr tė Ravenės


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 01:59

  PO AJO NATĖ PA HANĖ...

  Me zė tė tejkohshėm
  Klithmėprerė mė thotė
  Njė natė pa hanė

  Na bėnė rresht pėr njė
  E na thanė
  Ju s’jeni dardanė

  Na vunė nė trekėmbėsh
  E na thanė
  Ju s’jeni albanė

  Na groposėn thellė
  E thanė
  Kėtė fare as dheu s’e mban

  Njė zė i tejkohshėm
  Klithmėprerė mė thotė
  Njė natė pa hanė

  Natė qė m’i mbulon shekujt
  Anembanė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:00

  KOHA AH KOHA...

  Njė lopė e larme kullot me ėndje
  Aq i bėn pėr arenėn
  Me mozaikė tė mermertė
  Shtatė pash nėn kėmbėt e saj
  Pėr vizitorėt qė fotografohen
  Duke matur me sy perimetrin e qytetit
  Pa kuptuar kurrgjė

  Nga kthinat e errėta s’dalin luanėt
  As gladiatorėt e tmerruar
  Po fėmijė tė maskuar
  Qė luajnė kukamshefthi

  Minush Jero shtangur si statujė
  Mė duket se thinjet nė ēast
  Nga oksidimi i heshtjes

  Koha ah koha
  Mos ėshtė vetė kjo kėmbanė
  Qė tringėllin nė qafėn e kėsaj lope tė bardhė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:01

  MESDITĖ NĖ GĖZHOJĖ...

  A mund tė vdesė sot nė vend timin
  Kjo mesditė e pėrcėlluar
  Si gėshtenjė e ēarė nė mes
  Nė kėtė qytet tė kėrrusur si urė
  Tė mos merr frymė tė mos lėvizė gjymtyrėt
  Si e vdekur tė shtiret
  Ndėrsa unė
  Tė hesht derisa tė pėlcas
  Pa e vrarė mendjen
  A i dridhen themelet Shtėpisė sė Lidhjes
  Shpirtit a i dridhet Kalaja
  Sharri a ėshtė shpatė qė pret mes pėr mes

  Po mesdita tajon nė gėzhojė
  E lirė si kėrmill

  Nė vend timin vdes tjetėr gjė
  Nė akrepat e paralizuar
  Pėr tė miliontėn herė vdes e rilindet
  Nė kėtė vend liria


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:01

  TĖRMET NĖ NDĖRGJEGJE...

  I thinjur si bashkė reje
  Shkėputur nga vranėsirė e tejkohshme
  Pranė meje ulur nė gjunjė
  Asturiasi mė thotė
  Therje nė shpirt ėshtė Peleleja
  Po mė shumė portat qė mbyllen
  Dhe fjalėt
  Qė s’mund ta shqiptojnė dhimbjen
  E nėnės qė mėkon fėmijėn e vdekur
  Fidani i vrarė nė rrugėt e Kosovės
  Ėshtė po ai fėmija
  I vrarė me paramendim nė burgun e
  Guatemalės
  Ai i ndien klithmat
  Si pėrplasen nėpėr dhėmbėt e shkėmbinjve
  E thėrrmohen nė shpirt
  Dhe i errėsojnė azimutet nė ninėza
  Kot mbyllen portat sytė veshėt
  Asturiasi mė thotė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:02

  NJĖ CEP QIELLI PĖRMBYSET...

  U err
  Djali ende s’u kthye

  Hijet e sendeve kėrcejnė
  E zgėrdhihen
  Ekrani shtie me breshėri
  Njė copė qielli pėrmbyset

  Djali ende s’u kthye
  Orė policore ankthi u err


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:02

  GJYMTYRĖ ME FRAKTURĖ...

  Zgjimi nė orėn 2,55 pėr shembull
  Ėshtė mė i tmerrshėm nga njė sulm epileptik
  Nėpėr binarėt e ngatėrruar tė trurit
  Dhjetėra vagonė pėrfytyrimesh pėrplasen
  Dikush numėron nga dhjeta deri nė njė kot
  Evropa e Karl fon Tririt fundoset nė ujė
  Dorėza tė zeza shtrėngojnė qafėn e njė fėmije
  Njė grua nė ballkon mbledh rrobat e thara
  O zot ē’grua epshndjellėse tek zė e zhvishet
  Lakuriq bėn me dorė e zgėrdhihet
  Ujė i turbullt sulmon urėn e drunjtė
  Njė varg dridhet nėn rrėnojat e frymėzimit
  E shformėsohet botė e tėrė e tij si plastmas
  Nė portė trokitjet bėhen shurdhuese nė tru
  Krejt jeta pėrplaset e thyhet si qelq
  Ndėrsa akrepat lėvizin me druajtje
  Si gjymtyrė me fraktura nė klinikė

  Kur pesha e mėkateve nė vuajtje
  Shndėrrohet


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:03

  SHUMĖZIMI I FYTYRĖS...

  Pėr tė mos u takuar me pasqyrėn
  Rris mjekėr e mustaqe

  Pėr tė mos u takuar me pasqyrėn
  Nuk i laj sytė nė mėngjes

  Pėr tė mos u takuar me pasqyrėn
  Mbaj syze tė errėta

  Nuk i shoh dot me sy as vitrinat
  Dhe gjithēka tjetėr pasqyruese e urrej

  Por kjo ikje qyqare nga vetja
  Nuk shėrohet si njė rrufė e lehtė

  Pėr ta shikuar pa frikė veten drejt nė sy
  Duhet besuar Zotin e vėrtetė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:03

  FLETĖZDITARI...

  Sot ishte ditė me vapė qyteti
  Si astmatik pėrpilitej asfalti
  Ēahej si pjepėr unė shėtisja
  Me duar nė xhepa
  Me syza si tė Rej Ēarlsit nė sy ime motėr
  Mėrdhinte sot nga ethet nė klinikė
  Mė tha shpirti i paska rrėnjėt thellė o vėlla
  Shikimi i saj mjegulluar si xham
  Nga hukama kobsjellėse
  S’thoshte asgjė mė pak se vdekja


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:04

  ABSURDI I ARTIT...

  Holi i stacionit
  Mezi e ruan drejpeshimin
  Nga braktisja e sė dielės

  Njė vajzė me njėrin sy tė ėnjtur
  Me valixhe nėn gjunjė me orė tė ndalur
  Lexon Kamynė
  Nė njė ngjizje indiference e trishtimi

  Pastruesja ma vėrtit fshesėn pranė kėmbėve
  Me cigare nė gojė me jargė qė i lėvaren
  Si ngjyrė nė njė pikturė tė qullėt

  Kush i beson absurdit tė artit
  Pshtė dashur tė bėj ēmos
  Ta pres autobusin kėtė tė diel
  Dhe syrin e ėnjtur tė kėsaj vajze
  Ta lexoj si metaforė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:07

  I KAM 500 VJET...

  O Ajvaz,
  mė duket si i kam 500 vjet,
  isha duke i thėnė nė ėndėrr
  dhe po i mbaja nofullat me dorė,
  sepse mė dukej se po mė deformoheshin
  nga njė ngashėrim i nėndheshėm,
  kur Teuta mė solli telefonin
  dhe u pėrpoq tė mė tregonte
  se po mė kėrkonte Ibrahim Berisha.

  Vajza e Agronit
  ende po luante me dhe
  nė oborrin e shtėpisė sė vjetėr,
  mu aty ku ishte njė gardh i lartė dikur.

  Disa hapa larg kotecit dhe njė vije
  me ujė tė ndotur.

  Unė po e shikoja me habi,
  ndėrsa me Ibrahimin po merreshim vesh
  tė takoheshim nė ėmbėltoren Mimoza.

  Ndoshta vėrtet i kam 500 vjet.

  Kjo matje e kohės,
  si e bėjmė ne,
  s’ėshtė e thėnė tė jetė e saktė,
  mėsa ėshtė e saktė ajo vijė
  qė ne mendojmė se e ndan
  realitetin nga ėndrra dhe jetėn nga vdekja.


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:07

  SHUMĖZIMI I VDEKJES...

  Nesėr do tė vdes sėrish
  Nė tė njėjtėn mėnyrė
  Nė tė njėjtin ēast
  Kur dielli si lafshė gjeli e pėrgjakur
  Do tė pėrpilitet pa shpresė
  Ndėrmjet kodrės e detit nė Tivar
  Sytė do tė mė ngurosen
  Si mbishkrime tibetiane nė gur
  Dhe asgjė s’do tė ndryshojė
  Nė itineraret e ditėve
  Frika sėrish do tė afrohet tinėzisht
  Si krokodili nėpėr ujė tė turbullt
  Pėrfytyrimeve tė mia
  Deri nė njė ēast tė vėrtetė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:08

  OJ SHQIPNI MOS THUEJ MBAROVA...

  Nė ora shtatė tė mėngjesit
  Mbėshtetur pėr njė trung bliri
  Si statujė e pėrdhunuar
  Pėrballė platosė sė autobusėve
  Rri e vėshtroj

  Ata nisen me radhė nė kohė tė caktuar
  Pėr nė Malme pėr nė Oslo
  Pėr nė Helsinki
  Tė mbushur spic gra e fėmijė
  Qė nėn ritmet e kėngės
  Oj Shqipni mos thuej mbarova
  Pėrshėndesin me lot nė sy
  Derisa rrotat e autobusėve si gurė mulliri
  Bėjnė rrotullimet e para
  Si gurėt qė bluajnė kokrra gruri

  Statujės i ther nė shpirt
  Kjo ikje e pėrjetshme
  E shndėrruar nė humnerė
  Nėpėr mijėvjeēarė
  Po kjo kėngė nė ikje
  Ngjizur me lot e me harrim ē’duhet
  Farsė e tė qenit shqiptar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:09

  KUR QENI CIATĖ...

  Kėtė mėngjes edhe Agimi
  Ia ktheu shpinėn shtėpisė

  Kthesa e fundit e pėrbiu
  Si akulli qė ēahet papritur

  Nėpėr oborrin e shtėpisė
  Ende enden hije
  Babai nėna dhe motra
  Si aktorė nė njė dramė
  Po hapat e tyre s’ndihen
  Ata shkelin mbi plagė

  Vetėm qeni i lidhur nė stelė
  Ciatė ciatė ciatė
  Me putra gėrvish dheun
  E sikur thotė
  Ē’arsye kam mė shumė unė
  Ta ruaj atdheun


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:09

  PRAPA MBETET ZBRAZTĖSIRA...

  Si njė shtjellė para sysh
  Po mė shpėrbėhet atdheu

  Fėmijė qė s’kuptojnė ku i shpiejnė
  Tek i veshin me ngut
  Gra anemike
  Qė duan tė ikin kudoqoftė
  Nga vetja
  Dhe burra zėējerrė
  Qė dridhen si fotografia nė ekran
  Kur antenat i dridh stuhia

  Si njė shtjellė para sysh
  Po mė shpėrbėhet shpirti

  Prapa mbetet zbraztėsira
  Nė formė pėrfytyrimi pėr pishėn
  Qė kur pėrplaset ah kur pėrplaset
  Bėn njė pėrpjekje tė ngrihet
  Dhe ashtu e bėn absolut
  Kuptimin pėr vdekjen


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:10

  TERAPI ME QUKAPIKĖ...

  Ishte njė ėndėrr me shumė qukapikė
  Qė ēukisnin tak tak tak
  Nėpėr trungjet e ajrit tė rralluar

  Njėri bėnte ē’bėnte e mė ēukiste nė ballė
  Tak tak tak miqėsisht
  Ėshtė ora ta pish njė tabletė Histazol
  Tak tak tak nė tru si mbi dru
  Nė dhe tė huaj


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:10

  DIMĖR NĖ ZEMĖR...

  Njė nėnė e shikon diellin
  Nė tė perėnduar
  Se nga ē’zonė e zemrės
  Dhembja si ngjyrė i derdhet
  Nė formė tė sė folmes pėrēart
  Ku je nė kėtė ēast humneror
  O bir nėna tė pastė

  Nė oborr hije dhe mungesė
  Si njė dalmatikė dridhen
  Ndėrsa larg nė hapėsirė
  Njė plym kojrilash
  Paralajmėrojnė dimrin e gjatė

  O Zot
  Ē’parathonė kėto shigjeta kojrilash
  Pėr Lanskrunėn e largėt


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:11

  DALJA E ATDHEUT EDHE NGA ĖNDRRAT...

  Mė parė kjo ishte vatėr
  Ku shtrohej tryeza e kėnga
  Ku rriteshin fėmijė
  Thureshin ėndrra

  Njė Fitore njė Ilir njė Shpresė
  Dhe njė Atdhe i vogėl

  Ata janė tash diku nė Kirunė
  Janė bėrė mė tė brishtė
  Mė apatikė
  Dhe nė ėndrra u futen me pėrdhunė
  Shkretėtira tė bardha

  Atdheun s’ua kujton asgjė mė
  Madje as kėtė vatėr
  Me themele qė mbahen
  Mbi emrat e tyre ndėr shekuj


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:12

  FĖMIJA I XHAMTĖ...

  Unė lėviz dorėn
  Ai dorėn

  Unė shtrėngoj nofullat
  Ai nofullat

  O zot
  Paskėsh qenė fėmijė i xhamtė

  Po nėnės pėrse i dhimbset
  Kaq shumė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Tue 04 Dec 2007, 02:12

  NJĖ PARALAJMĖRIM...

  Mbi njė copėndėrr
  Nga shpalosej humnera
  Nė njė hotel nė Berlin
  I kėrrusur si pikėpyetje
  E krijuar nga gėrryerjet nė shkėmb
  M’u shfaq i pikėlluar

  Po mė shfytyron braktisja
  Ikja jote po mė thėrrmon
  Si dora barbare njė statujė

  Dhoma dhe reproduksionet nė mure
  Ishin nė komė tė thellė
  Vetėm perdet tundeshin
  Si kur pėrvidhet nėpėr to dikush
  Qė tė jep njė paralajmėrim


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Milazim Krasniqi... - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 21:39