Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:03

  Pėrshėndetje tė gjithėve:
  Mė poshtė do tė keni rastin qė tė lexoni
  disa presj poezive tė poetit Milazim Krasniqi...

  Lexim tė kėndshėm...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:06

  KRONIKĖ...

  Kėto gėrmime i bėnė
  do arkeologė tė egėr

  Tė tyret janė shifrat
  mbishkrimet
  edhe ato qė s’thuhen

  Thonė kanė thėnė tė urtėt
  thonė kanė thėnė tė marrėt

  Dikujt duhet zėnė besė
  Me sytė mes rrėnojash,
  Kur harron besėn e vėrtetė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:07


  DETI...

  Det o det det o gjėmė e kaltėr
  kėlthitur nga ėndrrime tė mėdha

  Tė shikoj si fėrgėllohesh
  dhe njėsohem me dallgėt e shqetėsimeve tė tua
  qė vijnė nga ora qiellore qė mat kohėn tonė
  Mbi kokat tona

  Edhe nė ty e shoh mrekullinė e krijimit
  Tė qiejve e tė tokės
  Dhe tė jetės sonė
  Tė cilės Krijuesi i tha: "Bėhu" dhe ajo u bė
  Qė t’i jep kuptim mrekullisė
  Pėrmes adhurimit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:07

  NATA E QIRAVE...

  Sonte kanė zbritur nė kulmin e shtėpisė
  shpirtrat e engjėjt

  Ne s’i shohim dot me sy

  Sonte kanė ardhur shpirtrat e engjėjt
  pėr tė na dashur o gjykuar

  Lehtė ia bėjmė me kėto tė mira nė sofėr
  Po si t’ia bėjmė
  me varfėrinė e shpirtit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:08

  GURI I MEGJĖS...

  Bėn po atė gjumė guror
  Tė shekujve tė fjetur

  Nė faqen e tij tė rrahur nga era e shirat
  si nė njė skenė filmi tė tmerrit
  zgėrdhihet nofull’ e vdekjes

  Qėndron nė njė bucė tė rėndomtė dheu
  Po njerėzit ia bartin peshėn nė zemėr
  Qė kur humbėn paqen nė shpirt


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:09

  DASMĖ...
  Ja po vijnė dasmorėt po vijnė
  shtegmalit e breglumit gjithkah
  tė gjithė tė buzėqeshur

  Nė oborr ėshtė ndezur zjarri
  pėr busull e mirėseardhje
  edhe atyre qė s’janė tė ftuar

  Porta ėshtė sofėr pėr tė gjithė
  gėzimi daulle e tė gjithėve
  njė shtėpi kalamaj miq uroni

  Dhe dritė nė tė gjitha anėt
  Dritė qė na shpėton nga humbja
  Nėpėr udhėkryqet e lumturive
  Tė rreme


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:10

  IM ATĖ...

  Kur flitet pėr arat
  im atė luan nga vendi

  Shikon qiellin
  sikur kėrkon mendimet nė re

  Palon duart e ēara
  si pėr bekimin e fėmijėve

  Nė atė dramė tė tij
  diēka gjithmonė mbetet e paparė
  diēka gjithmonė mbetet e pathėnė

  Kur flitet pėr arat
  nė shpirtin e tim eti
  Mėshira e tė Mėshirshmit
  Ringjall besimin
  si shiu tokėn e vdekur


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:11

  HIJA E TIM ETI...

  Dritarja kap njė cop qiell
  tė mugėt si fytyrė gruaje me dhembjet e lindjes

  Ka kohė qė e vėshtroj kėtė sfond tė plumbtė
  gjelbėr tė shkyer nga degėmollėt
  e tė qepur etshėm nga pipėtima e gjetheve

  Nė kėtė soditje tė qetė
  papandehur mė shfaqet porteti i tim eti
  me atė shqetėsimin e pėrjetshėm
  qė lidhte tokė e qiej

  Dhe m’i shpalon vrragėt e duarve e tė buzėve
  tė ashpra e tė thella si tė tokės
  sa unė vėrtet s’mund ta di
  i mori ai tė tokės apo toka tė tij

  Im atė i mirė im atė i etshėm
  ende endet hije arave duke u lutur
  pėr diell shi e bukė
  Dhe paqe nė shpirt

  Tash nga gjethet po bien pikat e para tė shiut
  tė kthjellėta si lot gėzimi
  Tė dikujt qė kthehet pėrgjithmonė
  Nga mėrgimi


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:12

  DITA E TREGUT...

  Zbresin burrat nga malet
  me zemile e thasė
  me mushka e kuaj

  Qyteti ėshtė i tyre kėtė ditė
  me sheshe me kafene me kėnde
  pale a ua zė tė gjithat qė kanė e s’kanė

  Nė vend e kohė tė caktuar
  takohen miq e myshterinj
  dredhin fjalė e cigare

  Dikush shet lopėn dikush
  blen rrobe pėr nuset

  Kur ia lidhin kėrthizėn
  ditės sė tyre tė shėnuar
  marrin udhėt kah malet
  me veten e tyre pėr t’u ritakuar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:13

  PASDITE ME SHI...

  Nisėn tė bien pikat e para tė shiut
  era i hedh tutje me tėrbim

  Lagjja ka rėnė nė njė gjumė klinik
  rrugėt prehen si tė sėmurėt nė komė tė thellė

  Gjithė pamja qė kap syri nėpėr xham ėshtė
  e akullt
  si pėrfytyrimi i hedonistit pėr vdekjen

  Qė edhe mund tė vdes pa e kuptuar
  Se kjo ėshtė vėrtet mėshira e premtuar


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:14

  NJĖQIND VJET VETMI...

  Kot po i sjell numrat
  thirrjet i pėrbin nata

  Bota ka rėnė nė gjumė
  Ora e murit bėn grevė

  Ē’tė bėj nėse duhen bėrė
  flijime mė tė mėdha se vetvetja

  Tė hesht edhe unė si muret
  tė kotem me saksitė

  Si t’i shpėtoj vetmisė
  qė mė mbulon me harrim

  E dhoma qė lėngon e bota qė fle
  tė ma bėjnė njė vdekje mė njerėzore

  Ah
  Vetmia qenka brendas vetes
  Kur humbim lidhjen me Shpėrblyesin

  Dhe unė qenkam vetė prodhuesi i saj
  Si merimanga
  kur pa dashje kurthohet nė rrjet


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:15

  ĖNDĖRR...

  Pėrtej muzgut bie briri
  nė pluhurin e pėrfytyrimit gjurmė
  mamutėsh kryqesh avionėsh

  Gjymtyrėt fluturojnė nėpėr qiell
  duke ndjekur gjahun

  E nė boshėsinė e akullt pastaj
  fėmijė epruvetash luajnė me baltė

  "prerja e artė" me thikė
  pikturon bukurinė e verdhė tė murtajės

  Dil prej kėsaj ėndrre me ngut
  Nėpėr portėn e hapur nga engjėjt

  Ajo tė rikthen nė sprovėn fitimtare
  Kur me zemėr zgjohesh


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:16

  BALADĖ TROTUARESH...

  Me delikatesė bie mbrėmja
  siē bie perdja e kadifenjtė
  pas njė akti tė kryer nė dramė

  Ndanė rrugėve ndizen neonėt
  nė farfurinė e dritave tė tyre
  Qyteti merr frymė si astmatik

  Nėpėr markete kafene librari
  hyjnė e dalin njerėz
  pėr tė marrė a lėnė shqetėsimet e veta

  Nė tė gjitha anėt njerėzit nxitojnė
  dhe ēuditėrisht u ngjajnė pantomistėve
  tė harruar nė rolet e tyre


  E gjitha kjo gjalllėri ėshtė rrenė e fantazisė
  Nėse nata nuk pėrqafohet nė paqe
  Si jastėku i butė
  Ku pushojnė edhe ėndrrat


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:17

  METROPOLI...

  Ku ta hedhėsh hapin do tė shkelėsh
  nė gjethe tė verdha e fjalė tė rreme

  Kah ta kthesh kokėn do tė shohėsh
  reklama verbuese e fytyra tė ngrira

  Ē’tė zė veshi do tė dėgjosh
  zhurmė motorėsh e rrėfime triviale

  Ik kah tė ikėsh do tė shkosh
  drejt vdekjes nėn rrotat e mitit modern
  I cili pikė faji nuk tė ka


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:18

  ANTIPOEZIA...

  Sot pasdite nė shitoren "Gėrmia"
  kam parė poetin. Mė tė famshmin poet

  Kish tė veshur seksi-pallto. Farmerka Texas
  e kėmishė brilantini. Njė minikravatė e
  borsalino kauboji. Kėmbėzbathur.

  Buzėqeshte. Pėrshėndeste me duart plastike.
  Shkėlqente nga dritat shumėngjyrėshe
  Tė vitrinės

  Dhe derisa e shikoja atė tė ngrirė
  dhe njerėzit kundruall tij tė ngrirė
  mė bėhej se e ndieja tė recitonte
  njė antipoezi pa fund
  me zėrin joshės tė reklamės


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:19

  IKJE NGA VETJA...

  Nė peizazhin e mėngjesit pranveror
  buzėgazi i diellit tjerr ėndrra tė arta

  Nėpėr degėt e drunjve cicėrojnė zogjtė
  e gjethet ua mbajnė ison me pipėtimė

  Kėtu gjithēka i ngjan pėrrallės sonė
  qė e shpikim nė njė gotė me zhgėnjimine pluhurosur

  Por ē’m’u desh ky uikend
  edhe jashtė vetes ta njollos simetrinė

  Se tymtarėt automjetet bėrllogu
  gojėhapur mė presin t’u kthehem nė mbrėmjesėrish

  Duke shtrydhur nostalgjinė nė kėtė oazė
  ndiej turpin e ikjes nga vetja


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:20

  GJUETI NĖ SHTRIGA...

  Ngrihet siē ngrihet tufani
  fjalė e thėnė nė erė

  E pėrlan para vetes
  tė veja virgjėresha

  Ua bėn gjykimin
  nė kamarėn e dhunimit

  Nė kokėn e botės metastazė
  E liga
  Pse e bėtė jetėn njė gjueti
  Nė shtriga

  Zotėri Torvemada
  Inkuizitor i madh
  I krimit


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:21

  SODITJE...

  Copėdielli si pyll nė flakė
  fundoset duke lėnė pas qefinin gri

  Kurorat e rrezeve jermėrisht
  rikrijojnė pėrpėlitjen e tyre nė xham

  Fėmijėrisht sodis kėtė pamje
  si kėtu e dhjetė vjet mė parė

  Po ai perėndim dielli
  por tjetėr skenė nė soditjen time

  Kam zėnė ta kuptoj mrekullinė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:21

  MUZGU...

  Si ushtimė pylli pėrhapet kumbimi
  i trokut ēalaman tė pelės sė zezė

  Ajo turfullon e hakėrrohet
  me vringėllimė patkonjsh fik qirinjtė e dritės

  Nga pamja e mugėt tulaten njerėz e bimė
  vetėm lakuriq farkėtohen vitheve tė saj

  Ninulla e natės na merr gjithėve nė dorėzim


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:22

  PAGJUMĖSI...

  Orenditė koten
  si korifenj tė gozhduar
  Nė misionin e tyre tė kotė

  Ndez transistorin
  Tinguj tė njė muzike tė vrazhdė
  shpėrthejnė si gaz i nėndheshėm

  Jashtė fryn
  Pikat e shiut dimėror
  pėrplasen xhamave me tėrbim

  Kujtoj mikun
  nisjen e tij nė udhė tė largėt
  e kthimin nė sarkofag bojėkafe

  Tik-taku vazhdon
  Akrepat kryqėzohen ashpėr
  Si brirė mamutėsh

  Njė mjegull klinike shtrihet
  si pauzė midis aktesh
  Ėshtė gjumi qė bie si vesė qumėshtore
  Nga dora e pėrjetshme e mėshirės


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:23

  VJESHTA...

  Mė nė fund erdhi
  e zymtė flokėshprishur
  si njė mėrgimtare e shumėvuajtur

  Dhe po shkel arave trotuareve
  rėndė duke derdhur vrerin
  qė i ėshtė lidhur nė grykė

  Vjeshta do tė mėrgojė sėrish
  bashkė me pikėllimin e saj tė pėrjetshėm
  Ndėrsa tonin na e lė pykė nė grykė


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:31

  DIMĖR...

  Peizash me njė ngjyrė tė vetme

  Bardhėsia rrėnqethėse shtrihet
  Boshėsisė sė saj vėrshėllen era zemrake

  Duke shkelur mbi borėn kėlthitėse
  Provoj t’i gjej kėsaj dite njė copė vend
  Nė galerinė e gjėrave tė harruara


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:32

  GURGDHENDĖSI...

  E bart gurin nė krah
  pastaj net e ditė e vjet
  mundohet tė zbėrthejė enigmėn e fjetur

  Duke u thelluar nė tė me daltė e ēekan
  shpalos si faqet e njė libri enigmėn e jetės

  Gurgdhendės ėshtė mė i rėndė guri
  a dhembja qė skalit nė tė

  Mė mirė lėre punėn qė s’ėshtė jotja
  Dhe kthehu paqėsor nė enigmėn tėnde njerėzore


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:32

  UJĖVARA...

  Nga gurmazi nxjerr njė rėnkim tė mbytur

  E kreshpėrohet me tėrė egėrsinė
  gjymtyrėt e veta kafshon nga tėrbimi

  Po atė gjėmim ndiej
  sa herė mbyllen nė njė ėndėrr tė keqe
  Nėse nuk e gjej si duhet derėn e daljes


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 02 Dec 2007, 00:33

  ARKITEKTI...

  Ja kėtu do tė ngrihet lagjja e re
  ky kompleks pėrrallor
  qė po mė zhurmon nė kokė

  Lart do tė jenė apartamentet
  poshtė marketet shitoret e lodrave libraritė
  pėrballė fusha e gjelbėr dhe pishat

  Lagjja duhet t’i ketė tė gjitha
  ē’u duhet pleqve, punėtorėve, kalamajve
  Si ta nxjerr nė pėrmasat e jetės
  Pa e shkelur kufirin e tė vėrtetės


  ________________________________
  Poezi nga Milazim Krasniqi... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Milazim Krasniqi... Empty Re: Poezi nga Milazim Krasniqi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 22:31