Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Share

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:08

  VJEDHĖSIT E BUKURISĖ...
  (antibiblike)

  Permbytja e perbotshme
  sic mblidhet nata po mblidhej.

  Drure asgjekundi,
  gjekundi brigje.

  N jeriu hapi dritaren e barkes
  nisu, i tha pellumbit.

  Asgjekundi drure
  brigje gjekundi.

  pellumbi u kthye
  me nje bisk ulliri ne sqep.

  Atje ka toke
  atje ka jete.

  Po njeriut ia moren pellumbin, degen.

  Linden maskat,
  bukurine e vodhen profetet.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:09

  PARLAMENTI...

  Atje brenda,
  pas mureve te trasha,
  pas mureve te renda,
  atje brenda,
  thone naten e varrosnin,
  thone diten e persosnin,
  sa shpresa,
  sa enderra,
  atje brenda.
  Atje brenda?
  Nje mengjes u gdhine te tmerruar,
  pane se vetveten e kishin harruar
  dhe nisen vetveten
  nga gjumi
  ta zgjonin,
  ta miklonin,
  te kerkonin:
  kush vila,kush plazhe, kush paga te larta,
  kush blloqe te reja, avione, parajsa,
  duart dhe kembet
  si ne ethe i shtrinin.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:10

  DO TĖ VDES...

  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe,
  s'eshte asgje mbytja ne lum a ne dhomat e gazit
  I kam borxhe nenes qe s'ia ngrita varrin,
  i kam borxhe lisit qe s'ia hodha pjergullen,
  i kam borxhe dashurise qe ia vodha te dielen,
  i kam borxhe krimit qe s'i vura emer.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  I kam borxhe fjales qe s'e pashe ne enderr
  i kam borxhe korbit qe s'ia zbardha pendet,
  i kam borxhe vitit '13 qe s'ia mbylla plaget
  i kam borxhe ardhemrise qe ia lashe tek pragu
  terin e nje kohe te larget.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  U kam borxh te gjalleve,
  u kam borxh te vdekurve;
  gurin e varrit e shes
  te laj borxhet.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:10

  PA TITULL...

  Ktheva koken, mbajta hapat:
  binin tjegullat, binin traret,
  binte qielli i nje nate dashurie.

  Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
  shemben yjet tani, behen pluhur.

  Dritare s'ka, ka sy te zgavert,
  s'ka mure me plasaritje te etshme,
  skelete fjalesh ne gjysmerresire,
  skelete enderrash, premtimesh te neserme.

  Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
  nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
  Ne cep te rrenimit
  dy burra po pine qete-qete cigare.
  Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
  edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.

  Mos u kthe ne kujtim, i thashe
  mos u kthe ne harrim, me tha;
  botes i falem nje nate dashurie
  dhe kjo s'eshte pak.

  Nje nate. Dhe cfare nate!
  Dora mbi sup,
  hena mbi mal,
  qielli i kalter i botes mbi krye...

  Mbajeni, mbajeni!
  Ajo po bie...po bie....

  Dhe ishte nje nate e paemer,
  sic ishin te paemert yjet.

  Kini meshire, mos e shembni ate nate!
  Eshte renkimi im apo klithma e saj?

  Kini meshire, kini meshire!
  Ajo ishte nje nate dashurie
  qe kurre s'duhej te kish gdhire.

  Kini meshire,
  ne mos po atje nen gure,
  nen peshen e nates se shembur do te shembem,
  i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
  qe, perjetesisht quhet dhembje............


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:11

  GRI...

  Qielli eshte gri
  Toka eshte gri
  Gri dhe puthja

  Buka s'ka ere
  Era s'ka ere
  S'ka ere lulja

  Endrra eshte gri
  Gjaku eshte gri
  Gri dhe zjarri

  Molla s'ka ere
  Uji s'ka ere
  S'ka ere bari

  Moti eshte gri
  Shpirti eshte gri
  Gri dhe kenga

  Era pa ere
  Buka pa buke
  Pa zemer zemra


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:12

  VIJA TĖ BARDHA...

  Vija te bardha para
  Vija te bardha prapa
  Vija te bardha majtas
  Vija te bardha djathtas
  Vija te bardha
  Ma nxite jeten!


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:13

  MIKU IM...

  Kisha menduar te shkruaja
  nje kenge triumfi per ty..

  Po ti e paske humbur, miku im.
  Si ai qe goditet papritur me grusht
  dhe syte i erren,
  si ai qe bie ne lume befasisht
  dhe fryma i merret.
  Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
  c'korba e hane
  dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
  ne ballin e endrres pa ane?
  Cila fjale,
  cila kohe,
  cili zot
  te beri te flasesh me vete?
  Humbamenoja im,
  i pagoje si sendet.
  T'u fashit sic fashitet nje zjarr
  hakerrimi
  e ti - luan i pajete ne xhungel;
  era pergjon
  sa te kthehesh ne fluger.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:14

  PEZULL...


  Ka muaj qe duart s`me punojne
  dhe koka me ben dimer tej e tej;
  s`e di se nga me vijne dhe ku shkojne
  ca akuj kallur tinez neper dej.

  Cdo dite gishterinjte i flasin nikotines
  ca fjale uloke...dhe...sot ashtu...si...dje;
  aq sa je gati me grusht ti biesh pasqytes,
  fytyren tende ta rrezosh perdhe.

  Mungesa e vetmise me ka munduar
  tani i vetem ndigem si ne morg;
  ne se pershesh me kocka me kane shtruar
  as korbit vete une nuk i ndolla kob.

  Ngre kurthe dite-nata;dimer-vera
  shtrigon,mpreh thikat;c`beselidhje e zeze!
  Pas cdo rrenoje iluzionesh, era
  fryn,o njeri , mbi ty si mbi varreze...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:14

  UDHETIMET E MIA...


  Do ta shaloj rene
  te shkoj mbi malet e mia,
  po deshen shi, t'u derdh pika lotesh.

  Do ta shaloj kalin
  te ndiej shijen e eres
  kur dashuria me pret.

  Do ta shaloj lumin
  te me coje ne det,
  te mbaj mbi vete anijet.

  Do ta shaloj pemen
  mos pikellohet pa zogjte,
  rrenjet t'i ngulen me thelle ne toke.

  Do ta shaloj edrren
  pa yzengji dhe pa fre,
  te me coje tek e nesermja.

  Do ta shaloj kengen,
  zot i saj, rob i saj, c'ti kendoj
  levizjes dhe nga pika e vdekur.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:15

  VAJZE E BUKUR...

  bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,
  ne kafe "Tirana" hyre,
  ti e rralla si debora
  qe ne Tirane bie.

  Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,
  qofsh e dashuruar dhe prej meje,
  prej syrit tend
  lulezojne dhe sendet.

  Ekspresi gjallerohet
  e gjthcka behet sy.

  Ne tavolinen e fundit
  dy pleqve kafja po u ftohet.
  Te shikojne ty.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:15

  REKUIEM PER OREN 6...  Ora 6
  Akrepat si dy krahe te hapur qe presin
  dhe ti s'po vjen
  ti s'po vjen as ne 6 e nje minute
  ne 6 e dy minuta vetmia ish me mua
  une isha me vetmine ne 6 e tre minuta
  ne 6 e kater bota ishte po ajo
  6 e pesa i ngjante 6 e gjashtes si dy pika uji
  6 e shtate, 6 e tete, 6 e nente, 6 e dhjete
  Ti s'po vjen
  S'po vjen
  S'vjen
  ne 6 e pesembdhjete
  hodha syte si dy vetetima ne fushen e ores se qytetit
  akrepat u thyen si dy krahe te nje zogu
  qe s'ekziston

  Une mora pikellimin per dore
  dhe ika


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:16

  NATA E VITIT TE RI...

  O zemra ime, o vetmi,
  te pime sonte, gjithsesi.

  Nje mall, nje dhembje dhemb atje
  ku jemi dhe nuk jemi ne.

  Pas muresh koke me koke kurthojne
  harrimin e harrimit tone.

  Po qofte ne Dajt a Monparnas
  nje shishe vere te ndjek pas.

  Sa vlen nje gllenjke e saj nuk vlen
  as fama, as froni qe shkelqen.

  E tha s'e tha Omar Khajami,
  stacioni i fundit: Varri i Bamit.

  O zemra ime, o vetmi
  Te pime sone, gjithesesi..


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:17

  VJESHTA E TRETE...

  Debora ende pa rene
  ne vend te nates
  ne vend te cative
  eshte zemra
  Zemra ime qe thinjet...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:17

  HARRIMI...

  Tha fjalen e pare
  prisja te dyten,
  tha fjalen e dyte
  kerkoja te paren...
  tha fjalen e trete
  i harrova te tria .


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6028
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12844
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:18

  SONTE...

  Jetoj brenda syve te tu,
  ne syte e mi ti ke shtepine.
  S'jemi vetvete,
  secili eshte tjetri.
  Vera ime ka dy skaje:
  njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
  Ti hyn ne te djeshmen time,
  humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
  Une hyj ne te ardhmen tende,
  humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
  asnjehere.
  Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
  Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
  Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

  Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
  nje lume,
  do lisa, nje dem,
  edhe varrin,
  varrin e nenes.

  Krejt e kote.
  T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
  Sonte jemi vetem e sotme.


  ________________________________

   Ora ėshtė Wed 25 Nov 2015, 15:10