Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:07

  Pėrshėndetje tė gjithėve.

  Kjo temė i dedikohet poezive tė
  shkrimtarit Xhevahir Spahiu.
  Pra kėtu do te mund tė lexoni
  gjithsesi edhe tė postoni edhe
  tė tjera poezi tė kėtij poeti...

  Lexim tė kėndshėm...

  Sinqerishtė pėr ju:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:07

  FJALA...

  I thane fjales: tani je e lire
  Po fjala s'kish fuqi t'u thosh : nuk me duhet
  E c'me duhet
  kur s' u thashe atehere kur duhet?
  Kam mbetur pa krahe ,
  Kam mbetur pa qiell,
  Jam jete pa enderr,
  Jam enderr pa jete.
  I thane fjales: je e lire
  Veshtire, tha fjala sa veshtire
  Te besosh se je e lire;
  Pasi ke ngrene rrokjet e tua,
  Pasi ke mbetur cung
  Dhe liria behet burg .
  I thane fjales: liria jeton.
  Fjala ua ktheu :
  S'jam si Kostandini qe pas vdekjes udheton
  I thane fjales: ti je liria
  Per ta kuptuar kete duhet fare pak
  Ajo e besoi,
  Ajo hapi gojen,
  Por ne vend te tingujve
  Prej saj doli gjak


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:08

  VJEDHĖSIT E BUKURISĖ...
  (antibiblike)

  Permbytja e perbotshme
  sic mblidhet nata po mblidhej.

  Drure asgjekundi,
  gjekundi brigje.

  N jeriu hapi dritaren e barkes
  nisu, i tha pellumbit.

  Asgjekundi drure
  brigje gjekundi.

  pellumbi u kthye
  me nje bisk ulliri ne sqep.

  Atje ka toke
  atje ka jete.

  Po njeriut ia moren pellumbin, degen.

  Linden maskat,
  bukurine e vodhen profetet.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:09

  PARLAMENTI...

  Atje brenda,
  pas mureve te trasha,
  pas mureve te renda,
  atje brenda,
  thone naten e varrosnin,
  thone diten e persosnin,
  sa shpresa,
  sa enderra,
  atje brenda.
  Atje brenda?
  Nje mengjes u gdhine te tmerruar,
  pane se vetveten e kishin harruar
  dhe nisen vetveten
  nga gjumi
  ta zgjonin,
  ta miklonin,
  te kerkonin:
  kush vila,kush plazhe, kush paga te larta,
  kush blloqe te reja, avione, parajsa,
  duart dhe kembet
  si ne ethe i shtrinin.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:10

  DO TĖ VDES...

  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe,
  s'eshte asgje mbytja ne lum a ne dhomat e gazit
  I kam borxhe nenes qe s'ia ngrita varrin,
  i kam borxhe lisit qe s'ia hodha pjergullen,
  i kam borxhe dashurise qe ia vodha te dielen,
  i kam borxhe krimit qe s'i vura emer.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  I kam borxhe fjales qe s'e pashe ne enderr
  i kam borxhe korbit qe s'ia zbardha pendet,
  i kam borxhe vitit '13 qe s'ia mbylla plaget
  i kam borxhe ardhemrise qe ia lashe tek pragu
  terin e nje kohe te larget.
  Do te vdes,
  do te vdes i mbytur ne borxhe.
  U kam borxh te gjalleve,
  u kam borxh te vdekurve;
  gurin e varrit e shes
  te laj borxhet.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:10

  PA TITULL...

  Ktheva koken, mbajta hapat:
  binin tjegullat, binin traret,
  binte qielli i nje nate dashurie.

  Atje mbi papafingo, prane yjeve e pata puthur,
  shemben yjet tani, behen pluhur.

  Dritare s'ka, ka sy te zgavert,
  s'ka mure me plasaritje te etshme,
  skelete fjalesh ne gjysmerresire,
  skelete enderrash, premtimesh te neserme.

  Ngrihet tymi si nje mjegull e bardhe,
  nje grusht eshtrash te nje nate germadhe.
  Ne cep te rrenimit
  dy burra po pine qete-qete cigare.
  Ej, ju atje! Nuk degjoni si ulerijne brenda meje xhindet,
  edhe pak e llava do te dale jashte meje si tek vullkanet.

  Mos u kthe ne kujtim, i thashe
  mos u kthe ne harrim, me tha;
  botes i falem nje nate dashurie
  dhe kjo s'eshte pak.

  Nje nate. Dhe cfare nate!
  Dora mbi sup,
  hena mbi mal,
  qielli i kalter i botes mbi krye...

  Mbajeni, mbajeni!
  Ajo po bie...po bie....

  Dhe ishte nje nate e paemer,
  sic ishin te paemert yjet.

  Kini meshire, mos e shembni ate nate!
  Eshte renkimi im apo klithma e saj?

  Kini meshire, kini meshire!
  Ajo ishte nje nate dashurie
  qe kurre s'duhej te kish gdhire.

  Kini meshire,
  ne mos po atje nen gure,
  nen peshen e nates se shembur do te shembem,
  i vrare jo nga urrejtja, po nga dashuria,
  qe, perjetesisht quhet dhembje............


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:11

  GRI...

  Qielli eshte gri
  Toka eshte gri
  Gri dhe puthja

  Buka s'ka ere
  Era s'ka ere
  S'ka ere lulja

  Endrra eshte gri
  Gjaku eshte gri
  Gri dhe zjarri

  Molla s'ka ere
  Uji s'ka ere
  S'ka ere bari

  Moti eshte gri
  Shpirti eshte gri
  Gri dhe kenga

  Era pa ere
  Buka pa buke
  Pa zemer zemra


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:12

  VIJA TĖ BARDHA...

  Vija te bardha para
  Vija te bardha prapa
  Vija te bardha majtas
  Vija te bardha djathtas
  Vija te bardha
  Ma nxite jeten!


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:13

  MIKU IM...

  Kisha menduar te shkruaja
  nje kenge triumfi per ty..

  Po ti e paske humbur, miku im.
  Si ai qe goditet papritur me grusht
  dhe syte i erren,
  si ai qe bie ne lume befasisht
  dhe fryma i merret.
  Ku shkoi veshtrimi i kthjellet,
  c'korba e hane
  dhe c'heshte e helmatisur t'u ngul
  ne ballin e endrres pa ane?
  Cila fjale,
  cila kohe,
  cili zot
  te beri te flasesh me vete?
  Humbamenoja im,
  i pagoje si sendet.
  T'u fashit sic fashitet nje zjarr
  hakerrimi
  e ti - luan i pajete ne xhungel;
  era pergjon
  sa te kthehesh ne fluger.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:14

  PEZULL...


  Ka muaj qe duart s`me punojne
  dhe koka me ben dimer tej e tej;
  s`e di se nga me vijne dhe ku shkojne
  ca akuj kallur tinez neper dej.

  Cdo dite gishterinjte i flasin nikotines
  ca fjale uloke...dhe...sot ashtu...si...dje;
  aq sa je gati me grusht ti biesh pasqytes,
  fytyren tende ta rrezosh perdhe.

  Mungesa e vetmise me ka munduar
  tani i vetem ndigem si ne morg;
  ne se pershesh me kocka me kane shtruar
  as korbit vete une nuk i ndolla kob.

  Ngre kurthe dite-nata;dimer-vera
  shtrigon,mpreh thikat;c`beselidhje e zeze!
  Pas cdo rrenoje iluzionesh, era
  fryn,o njeri , mbi ty si mbi varreze...


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:14

  UDHETIMET E MIA...


  Do ta shaloj rene
  te shkoj mbi malet e mia,
  po deshen shi, t'u derdh pika lotesh.

  Do ta shaloj kalin
  te ndiej shijen e eres
  kur dashuria me pret.

  Do ta shaloj lumin
  te me coje ne det,
  te mbaj mbi vete anijet.

  Do ta shaloj pemen
  mos pikellohet pa zogjte,
  rrenjet t'i ngulen me thelle ne toke.

  Do ta shaloj edrren
  pa yzengji dhe pa fre,
  te me coje tek e nesermja.

  Do ta shaloj kengen,
  zot i saj, rob i saj, c'ti kendoj
  levizjes dhe nga pika e vdekur.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:15

  VAJZE E BUKUR...

  bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,
  ne kafe "Tirana" hyre,
  ti e rralla si debora
  qe ne Tirane bie.

  Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,
  qofsh e dashuruar dhe prej meje,
  prej syrit tend
  lulezojne dhe sendet.

  Ekspresi gjallerohet
  e gjthcka behet sy.

  Ne tavolinen e fundit
  dy pleqve kafja po u ftohet.
  Te shikojne ty.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:15

  REKUIEM PER OREN 6...  Ora 6
  Akrepat si dy krahe te hapur qe presin
  dhe ti s'po vjen
  ti s'po vjen as ne 6 e nje minute
  ne 6 e dy minuta vetmia ish me mua
  une isha me vetmine ne 6 e tre minuta
  ne 6 e kater bota ishte po ajo
  6 e pesa i ngjante 6 e gjashtes si dy pika uji
  6 e shtate, 6 e tete, 6 e nente, 6 e dhjete
  Ti s'po vjen
  S'po vjen
  S'vjen
  ne 6 e pesembdhjete
  hodha syte si dy vetetima ne fushen e ores se qytetit
  akrepat u thyen si dy krahe te nje zogu
  qe s'ekziston

  Une mora pikellimin per dore
  dhe ika


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:16

  NATA E VITIT TE RI...

  O zemra ime, o vetmi,
  te pime sonte, gjithsesi.

  Nje mall, nje dhembje dhemb atje
  ku jemi dhe nuk jemi ne.

  Pas muresh koke me koke kurthojne
  harrimin e harrimit tone.

  Po qofte ne Dajt a Monparnas
  nje shishe vere te ndjek pas.

  Sa vlen nje gllenjke e saj nuk vlen
  as fama, as froni qe shkelqen.

  E tha s'e tha Omar Khajami,
  stacioni i fundit: Varri i Bamit.

  O zemra ime, o vetmi
  Te pime sone, gjithesesi..


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:17

  VJESHTA E TRETE...

  Debora ende pa rene
  ne vend te nates
  ne vend te cative
  eshte zemra
  Zemra ime qe thinjet...


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:17

  HARRIMI...

  Tha fjalen e pare
  prisja te dyten,
  tha fjalen e dyte
  kerkoja te paren...
  tha fjalen e trete
  i harrova te tria .


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:18

  SONTE...

  Jetoj brenda syve te tu,
  ne syte e mi ti ke shtepine.
  S'jemi vetvete,
  secili eshte tjetri.
  Vera ime ka dy skaje:
  njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.
  Ti hyn ne te djeshmen time,
  humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.
  Une hyj ne te ardhmen tende,
  humb rrugen si ai qe ne pyll s'ka kaluar
  asnjehere.
  Sa do te doje te kishe ne duar te djeshmen time!
  Sa do te doja te kisha ne duar te ardhmen tende!
  Ke te pyes? Cilin yll? Cilen kohe?

  Per te djeshmen time ti mund te pyesesh
  nje lume,
  do lisa, nje dem,
  edhe varrin,
  varrin e nenes.

  Krejt e kote.
  T'i leme pyetjet. Pyetjet le te marrin nje sy gjume.
  Sonte jemi vetem e sotme.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:18

  DIL...

  Kur s'i qesh buza buzeqeshjes
  Kur dhe vetmia ze vetmohet,
  ti rri ngujuar brenda heshtjes,
  po tjeterkush per ty ngujohet.

  Je gjeth i deges hijerende,
  Je dru i pyllit qe nuk sos,.
  Nga zera njerzish rrafsh iu shemben,
  Te mocmit mure Jerikose.

  Dikush per ty perbluan urine,
  Mos ndjejne uri as zogjte as ti.
  Ti-nje shushame nje suferine-
  Ngujuar brenda vetes rri.

  Dil, sa pa rene nata e gjate,
  sa pa te marre Harrimi osh.
  Ne kete bote te pamate,
  Te rrosh perkthehet: Te luftosh!


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:19

  KLITHMA PA BRIGJE...

  Asgjekundi s'ju presin.
  Vetem zogjte ju bejne shoqeri,
  Dy-tri re te debuara prej eres
  Nje varg lotesh pas jush lebetitet,
  Lebetitja perlotet pas deres.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:19

  KU PO SHKON?...

  As te gjalle
  as te vdekur s'ju presin.
  Endrra e juaj e pare dritheron
  si nje yll i pafat neper mjegull.

  Klithin brigjet,
  shpirtrat tuaj si shpende te plagosur vertiten.
  Nga dhembja drejt dhembjes si dhembje shtegtoni.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:20

  BUZĖQESHJE MES BRIGJESH...

  Gjithkundi ju presin
  Jo vetem zogjte por dhe njerzit
  Re me shi te ngrohte vere
  Ardhur prej nje Ere
  Nje varg pa fund lule shqerre
  Mbi supe ju bien
  Hapni syte largoni hijen

  Ku po shkoni
  Ndaloni
  Ju presin
  Vec pak buzqeshje do mbesin
  Nge grindjet e kota
  Te vjetra sa bota

  Endrrat
  Mos i Flakni
  Me uj i sperkatni
  E lule do celin
  Femijet ti mbledhin
  E ne vajzat bel holla
  Ne qafa u a varin
  Si turisteve ne Ishujt Havai
  Kurora miqesie
  Aroma dashurie


  Ku shkoni
  Mos fleni
  Ketu do na gjeni
  Si zogj krahe shkruar
  Qe degve gezuar
  Pranveren e sjellin

  Mes Brigjesh vem zemrat
  E i lidhim shpresat
  E i zgjidhim Endrrat
  Ti marrin ererat
  E mbi Token e lagur
  Te lindin kenget
  E era
  Ti largoj Brengat


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:21

  ART...

  Tek tingujt vdes
  Tek ngjyrat cmendem
  Tek fjala vdes cmendem permendem


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:22

  KĖNDONTE NJĖ BILBIL...

  Kendonte nje bilbil orfe mbi mua
  Dhe pemet nuk e di a merrnin fryme
  Korijeve kulmohej kenga krua
  Pastaj u pre dhe prajti porsi bryme

  Kendo bilbil, ne mos nen bisqe bliresh
  Une vete po nis te vershelllej tani
  Ne cast kumboi nje kor qiellor bilbilesh
  C'u be me kenge time?
  Nuk e di


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:23

  KOSOVARJA...


  Ne hyrje te shekullit te njezete,
  nxoren ne banke te akuzes
  nje malesore te thjeshte.

  Ajo pas hekurave te burgut kishte pyetur:
  - Perse?
  Ata i thane:
  -Sepse...
  Ajo ne gjyq:
  -Perse?
  Ata:
  -Nje here ke thene se...

  Sy te habitur
  Ne sallen e tymte,
  - Perse? Jua them une,-
  tha ajo me ne fund.

  Dhe zbuloi veshjen e varfer te saj,
  sikur te zbulonte nje thesar:
  jeleku i kuq,
  xhubleta e zeze!

  - Ja, per keto me denoni,
  ju te nje toke tjeter!

  Ne salle u shpalos
  trupi i saj:
  nje flamur kuq e zi.

  Dhe zemra ne flamur
  si shqiponje levizi.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:24

  FERRPARAJSA...

  Pa pike pezmi vdes qysh neser
  po fundja fatit pse t'ia prish
  Pushtoma shpirtin, vere e vjeter,
  me lidh me pranga perendish.

  Shkelqen parajsa permatane,
  s'ka ferr e terr e tmerr pa fre,
  se nga te gjithe qe shkuan e vane
  asnje s'u kthye prape mbi dhe

  Por cfare merzie e perzishme
  rrafshire e botes n'ameshim!
  Pa pabesi te befasishme,
  pa nje perplasje, nje tundim

  M'u ndiz ne deje zjarr i pare,
  me prush e afsh me perkedhel.
  Nje mije demone ta heqin zvarre,
  i zmbraps ky dufi yt rrebel!

  Me yjet flet kur pret vetem
  ne ferrparajsa gjithesish.
  Plugoma shpirtin, vere e vjeter,
  te thyej pranga perendish.


  ________________________________
  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Xhevahir Spahiu... Empty Re: Poezi nga Xhevahir Spahiu...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 25 Feb 2020, 19:08