Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:23

  Nga njė lot ndryshoi bota


  Flutur drite flatrashkruar, pse zgjedh ėndrrat tė mė vish;
  Mė trondit shpirtin e shuar me magjepsje perėndish?

  …Drodhi thellė gjith’ parajsėn, lot’ i hidhur, i ēuditur.
  Buz’ e bukur e idesė…prej nepėrkės e zhuritur.

  Eshtė hapi qė sa niset, loti i parė mes blerimit.
  Eshtė dhimbja qė po ngjizet nė themel tė njerėzimit.
  Ja! Atje fillon kamzhiku fishkėllimash tė pėrdridhet;
  Kryq i rėndė pėrmbi supe, shpirti kuq…nė zift…qė hidhet.

  Kėshtu nisi vetėtima, afsh’ i zi i njė mėkati;
  Dor’ e rėndė pėrmbi supe, pėrkėdhelja e njė fati.
  Dhe papritur mes mėnxyrės, ball’ i bardhė i beronjės,
  Syr’ i ndezur i njė kopiles* qė pas supit tė sė zonjės.

  Dhe mė tej, eh, ndėr pallate…njė shami e parfumuar,
  Qė e humb qėllimthi dora e princeshėzės sė vluar.
  Dhe njė qeshje lodėrtare…dhe njė klithmė nėpėr natė
  Pas njė hije nė dritare plumb’ i hidhur kur vret thatė.

  I shikoj qė sillen rrotull, si ēdo gjė gjith’ rrotull sillet
  Edhe unė midis tyre, zemra ime me gjith trillet.

  Flutur drite s’ke pse druhesh; eja ditėn pa u vjedhur
  U ndryshua bot’ e tėrė nga njė lot…parajse derdhur.


  6/2007 NY  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:23

  Si mantel ia hedh mbi krye.

  Ē’panė sytė e mij, oh, ē’panė,
  Nėn qiellin e paanė!
  Mė ikėn mentė, mė lanė.
  Njė ėngjėllushe me fletė,
  Prej parajsės zbriti vetė.

  Vjen nga retė e mė rri pranė,
  Edhe vashė edhe zanė,
  Flokun lėshuar mėnjanė,
  Pėrmbi supin e zbuluar.
  “Zot, ē’ke bėrė, ē’je munduar!?”

  Ladhatuar mė thėrret.
  Mė zgjat dorėn dhe mė flet.
  Dhe mė ngjall edhe mė vret.
  Psherėtij mėndje trazuar...
  Si tė bėj, ta marr ndėr duar?

  Pėrgjoj zemrėn...s’di ē’mė ngjet.
  Si qiri mė djeg, mė tret.
  E hap shpirtin sa njė det.
  ...Rrėmbej qiellin me gjith yje,
  Si mantel ia hedh mbi krye.

  Dhimitraq Papando 1990


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:24

  Dimėr

  Kur vjen dimri i akulluar mbetem zgjuar nėpėr netė.
  E ndjej shpirtin tė mė lerė, nėpėr erė tė mėrgohet.
  Trupi mbetur i braktisur dalngadalė nis e ftohet,
  Si njė vatėrzė qė shuhet nė shtėpin’ e lėnė shkretė.

  Qė prej xhamit tė kristaltė shoh pėrjashta i nemitur,
  Si nė natėn e ndriēuar bora bie fjolla-fjolla.
  Syri griset i harruar nėpėr perdezat e holla,
  Edhe tret lotin e nxehtė me qerpik tė pėrpėlitur.

  Dhe kur hėna e florinjtė qė prej reve rreh tė dalė,
  E vesh natėn e pikuar nė pėrndritje tė praruar;
  Zem’r e dridhur ritmin shuan duke rrahur e hutuar.
  Hesht dėbora mbi ēatitė ku ka rėnė palė-palė.

  …Kthehet shpirti i arratisur zemėr-vakur tek mendoja.
  Ishte jerm apo ekstazė s’e kuptova ku u futa.
  Sy’n e bukur mė jep hėna fshehur pas reve tė buta.
  Flok’n e verdhė ka pėrhapur nėpėr perdezat me hoja.


  Dh.Papando KO NY 1976-2005


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:25

  Varka ime ku me shpie

  Qielli varur perde-rėndė si njė ballė i menduar.
  Zbret e griset nėpėr pemė mbi liqenin faqe-shtruar.

  Era fryn e ėmbėl shumė dhe mėnjanė i mbledh retė.
  Varka ime vozit thellė dhe me shpie nga do vetė.

  Duke humbur gjethe-verdhat ēvoshket hėna mbi liqen.
  Nata krejt e parfumuar qė nga Mal’ i Thatė vjen.

  Njė shelg varet i argjėntė, nėpėr ujė krahėt lan.
  Hėna mbetur lakuriqe lotėverdhė nis e qan…

  -…Pse mė merr nė ujė thellė, varka ime ku mė shpie?
  -Mė afro tek hėn’e verdhė tė shoh dritė bukurie!

  -Laskuriqur, nėpėr ujė, ku shkon hėnėza dhe fshihet?
  -Me njė krėhėr prej kallamash flokėt lag ajo dhe krihet.

  Pas kallamave, nė ujė, hėna kreh flokėt e gjatė.
  Nazemadhe rrotull saj formon rrathėza njė patė.

  Duke mbledhur gjethe-verdhat atje dua qė tė shkoj;
  Tė rrėmbej patėn e bardhė, faqen ujit t’ja trazoj…

  …Shushurin liqen-i pastėr, kallamishtja plot shkėlqim.
  Varka ime gjith’ lėkundet pa lopata, pa drejtim.


  Dhimitraq Papando
  2005 Mars  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:27

  Qiejve mbeta

  I verbuar mbeta qiejve, pas yllnajash jetėn treta,
  Unė, ylli i padritė, pelegrin veē udhėsh mbeta.

  …Siē ka qielli trupa plot dritėzimesh tė harruar,
  Qė veē sillen ndėr etere as tė ndezur, as tė shuar;
  Edhe ne, mbėrthyer rrathėsh nga njė ethe, anatemė
  Mendjeēartur, buzėn djegur…vrragėn tonė dot s’e lemė.

  Mė tėrheq njė thirrj’ e verbėr si njė fat i parashkruar.
  S’di ku ėshtė drita jote, s’di nė ē’Mjellmė je mėrguar.

  Kasiopeja mė rri pranė, Andromedėn doja vetė
  Ca na duan, ca i duam e ngatrruar ėsht’ kjo jetė.
  Ja pra, shtrirė midis yjesh, jam pa sy e jam pa shpresė;
  Si akrepi nė rreth zjarri veten vret…e pret tė vdesė.

  Eh, veē di qė blu e thellė…atje tej ku lindin zėra,
  Ku gjėmon shpirti i kohės dhe ndėrton botė tė tėra;
  Atje pra, ku thelbi vetė nė tė zi pulson i shkretė,
  Ka njė flakėz qė rri zgjuar, ėsht’ njė jet’…njė tjetėr jetė.  .................................................. .Prill 2007


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:28

  Janė mijėra puthje fine

  Nė njė gji, nė breg tė detit, larg, qė kur nuk mbahet mend,
  Nė njė qoshe qė pak kush e ka parė nė kėtė vend;
  Rrinin fshehur nga tė tjerėt, njė shkėmb shtufi i vetmuar,
  Dhe njė valė e shkumbėzuar…
  …keq pas tij e dashuruar.

  Ish’ njė gur me zemėr guri, madhėshtor gjer lart nė re;
  Njė shkėmb bregu, gur i murrmė, me plot zgavra e fole.
  Por atje nė breg tė detit dhe njė valė qėnkesh zgjuar,
  Edhe rritur nėpėr ujėra anės bregut tė copėtuar.

  Kush e di si pati nisur?! Kush e pa atė fillim?
  Kush ka qenė q’e ngacmoi kėtė lodėr tė pakthim?
  Kush i vuri pran’ e pranė njėri tjetrin tė shikojnė,
  Njėri tjetrin keq tė vluar…pėrgjėruar tė pėrgjojnė?

  Vala ishte krahėlehtė, nazetare plot magji,
  Dhe gjith’ vinte edhe kthehej duke luajtur nė gji.
  Nė k’tė mėngėzė tė detit q’e kujtoj gjithnjė me mall,
  Val’ e ėmbėl zgjohej-flinte faqezėn shtruar nė zall.

  Bredharakja lodėrtare here vinte, here shkonte,
  Dhe pas kėmbėve tė ftohta shkėmbin akull pėrqafonte.
  E kupton qė miku i bregut as e sheh, as e dėgjon,
  As njė fjalėzė tė ėmbėl ngushėllimi s’i dėrgon.

  I afrohet kokėn ulur duk’ e ndjell’ nė gji tė saj.
  I njom kėmbėt me lot brenge hidhėruar dhe pastaj,
  …Shkumbėzohet e xhindosur, mbledh demonėt e tėrbuar.
  Dashurin’ e egėr shkėmbit ja dėrgon tė qindfishuar.

  Shkėmbi…akull…rrinte bregut; kokėn mbante drejt pėrpjetė.
  A mos vallė atje lart, dashuruar ish’ me retė?
  Eh! E shkreta val’ e vogėl sa mundohet e rėnkon;
  Dashurin’ e pėrvėluar mė kot shkėmbit ia tregon.

  Qante vala dit’ e natė, pa pushuar e me lotė.
  -Si tė bėj qė guri i murrmė tė mė dojė mua? -thotė.
  -Si tė bėj o det, mėsomė. Dua ndihmė! Pse s’mė thua?
  Si tė bėj qė shkėmbi i dashur tė mė dojė vetėm mua?

  -Mos qaj valė! Duke qarė nuk ndjen guri i harruar.
  Pėrkėdhele, perkėdhele!...Ledhatoje papushuar!
  Puthe valė! Puthe shumė!...Mos e lodh ti zemrėn kot!
  Veē me ledha e mund gurin. S’ke ē’i bėn atij me lot.

  I shikon grimcat e rėrės, kaq shumė nėpėr dete?
  Motrat tėnde duke puthur i kan’ bėr’ gurėt pėr vete.
  Lumturohu bija ime dhe pėr ty shkėmbi do tretet.
  Do ronitet krejt pas teje; rėr’ e imėt do tė mbetet!

  Qeshte vala dhe mendohej: -Ē’flet dhe ky deti tani!
  Grimc’ e rėrės q’i mbush fundin…paska qėnė dashuri?!!

  -…Jan’ shkėmbinjtė qė jan’ falur.- qeshet vala e gėzuar.
  -Aty prehen tė ronitur valėve tė dashuruar.

  …Janė mijėra puthje fine, adhurim qė s’mbaron kurrė,
  Qė nė shekuj valėt dhanė dashuruar nėpėr gurė…
  Dhe gėzohej val’ e vogėl nė njė qoshe, nė bregdet.
  -Do tė vij’ njė ditė”, -thotė, -unė shkėmbim do ta tret!


  Dhimitraq Papando


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:28

  Ē’panė sytė e mija...


  Ē’panė sytė e mija, ē’panė,
  Nėn qiellin e paanė!
  Mė ikėn mentė, mė lanė.
  Njė ėngjėllushe me fletė,
  Prej parajsės zbriti vetė.

  Vjen nga retė e mė rri pranė,
  Edhe vashė edhe zanė,
  Flokun lėshuar mėnjanė,
  Pėrmbi supin e zbuluar.
  “Zot, ē’ke bėrė, ē’je munduar !?”

  Ladhatuar mė thėrret.
  Mė zgjat dorėn dhe mė flet.
  Dhe mė ngjall edhe mė vret.
  Psherėtij mėndje trazuar...
  Si tė bėj, ta marr ndėr duar?

  Pėrgjoj zemrėn...s’di ē’mė ngjet.
  Si qiri mė djeg, mė tret.
  E hap shpirtin sa njė det.
  ...Rrėmbej qiellin me gjith yje,
  Si mantel ia hedh mbi krye.  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:29

  Ajo ish poete…ai ish poet.


  Nė njė vend tė vogėl, diku nė bregdet,
  Njė poete rronte…edhe njė poet.
  Luanin sė bashku nė bregun e vjetėr,
  Shkruanin poema, s’kishin lodėr tjetėr.

  Zotat, lart nga qielli, qė tokėn trazojnė,
  Duke parė shokėt sa mirė qė shkojnė;
  Vendosėn tė tallen me dy miqt’ e rinj,
  Dhe thirrėn Kupidin me harkun e tij.

  “E sheh poshtė,” i thanė, “n’atė gji tė shkretė?
  Janė dy rioshė qė luajn’ tė qetė!
  Me asnjė s’pėrzihen dhe asnjė nuk duan.
  Njė her’ shkruan njėri, njė her’ tjetri shkruan.

  Pa tendose fort harkun e florinjtė,
  Tė shohim ē’do ndodhė me ata tė rinjtė!”
  …Kupidit nga gazi…zjarr i ndritėn sytė,
  Lėshoi njė shigjetė, pastaj njė tė dytė.

  Dhe njėra prej tyre godet vajzėn ligsht,
  Zemrėn e poetit tjetra…sigurisht.
  Vajza…vraprrėmbyer i jepet poetit,
  Thjesht e drejt nė rėrė, aty anės detit.

  “Kur jam me ty pranė,” thotė vash’ e shkret’,
  “Ndihem Mbretėreshė dhe ty tė kam Mbret.”
  Merr nė krahė djali vashėzėn e tij,
  “Tė kam Zot,” i thotė, “tė kam Perėndi.”

  Dhe tė dy sėbashku ashtu pėrqafuar,
  Drejt qiellit u ngritėn duke fluturuar.
  Jo! Mos u ēudisni! Eshtė e vėrtet’.
  Ajo ish’ poete…ai ish’ poet!  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:29

  Kur doēkat ngroje ti nė gjoksin tim.

  Jam ulur vetėm pas qelqit i menduar.
  Njė brengė kam qė nuk mė le tė qetė.
  Qiellin vėshtoj si ulet i rėnduar,
  Dhe ndrydh e shtyp rėnkimet edhe retė.

  Kujtim’ i largėt mė vjen me dhimbje zjarri,
  I gjallė m’afrohet mes qiellit ngjyrė hiri.
  Si ta duroj k’tė ēarje prej tė marri,
  Qė mė rėndon nė gjoks si gur mulliri?

  Ngado vėshtroj mė vjen fytyra jote,
  Mė ndjek si erė, si frym’ e pa mbarim.
  Nuk krahasoj thesar tė kėsaj bote,

  As histori tė shkruar...as tregim;
  Me ėmbėlsinė e drithmės magjiplote,
  Kur doēkat...ngroje ti nė gjoksin tim.


  Dhimitraq Papando


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:30

  La-minor

  Njė lot i madh mė ra, njė lot,
  Si plumb i zi nė shpirt mė ēpoi.
  Dhe s’di pse tremba ashtu kot
  Njė zog qė rrinte buzė kroi.

  Me gur qėllova pas njė gardhi…
  …Nuk di akoma ē’tė bėj tjetėr?!
  Eh, ē’mu drodh zemra e me mardhi,
  Braktisur si kėpuc’ e vjetėr.

  Pas njė kitare qė kam afėr,
  Dhe ashtu…kot e mbaj nė dorė;
  E shtriva ndjenjėzėn e varfėr,
  Nė njė akord nė…”la-minor”.

  Njė lot i madh mė ra….njė lot


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Dhimitraq Papando... - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 21 Sep 2019, 14:34