Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:55

  Pėrsheėndetje tė gjihėve.

  Nė kėtė temė do tė keni rastin qė tė lexoni
  dhe njėkohlsishtė tė postoni vetėm poezi tė
  poetit Dhimitraq Papando...

  Lexim tė kėndshėm...

  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:56

  Kam pritur tridhjet vjet...


  Kam pritur tridhjet vjet fshehur nėn hije,
  Dhe fshehur kam vazhduar tė kėndoj,
  Siē zogu i mėngjesit pas hardhije,
  Siē fshihet manushaqja buzė kroi.

  E kyēa gojėn fjalėt qė tė mbaja,
  Se rridhnin fjalėt vetė, s’di se si,
  Kur s’dija as tė qeshja, as tė qaja;
  Kur s’dija ē’ishin lulet nė saksi.

  Kur lotin qė nga sythi vjen i valė,
  Me shiun ngatėrroja pa tė keq.
  Kur flokun keq tė krehur tek njė djalė.
  Pėr trimėri e mirrja, si pėr dreq.

  Kur lulen e kėpusja i rrėmbyer,
  Dhe pa i marrė erė, jo aspak,
  E flakja si njė send aspak tė vyer,
  E prishja me njė nerv krejt foshnjarak.

  Kur vashėn e komshiut e dėgjoja,
  Shpėrfillur kur mė thoshte “Mirmėngjes”.
  Dhe buzėn qė i dridhej ia vėshtroja,
  Si Don Zhuan i thekur, krejt serbes...

  ...Kam pritur tridhjet vjet tė them dy fjalė,
  Dy vargje qė kam mbledhur me kujdes
  Si mbledh vullkan’ i ri llavė tė valė,
  Si bleta mbledh nektarin nė mėngjes.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:57


  Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!...


  Ah, mė mbytėn ndjenjat, det!
  Nė dritarezėn e shpirtit
  Lul’ e ftoit mė troket…

  Jam a s’jam, e ku ta di,
  Nėpėr ėndėrr, a jam zgjuar?
  Frym’ e prillit mbi ēati,
  Mė sjell gaz tė paprovuar.

  ...Kam njė brengė qė mė vret.
  Nėpėr telėzat e zemrės,
  Ndjej njė flutur qė mė nget.

  Dal nė rrug’ e jam i ndrojtur.
  Vajz e fqinjit pas dritares,
  Mė vėshtron me sy pėrlotur.

  Pse u tremb edhe pastaj
  Shkoi me vrap, u mbyll nė dhomė?!
  …Dora ime e pafaj,
  I preku gjoksin e njomė…


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:57

  Varka ime ku me shpie...  Qielli varur perde-rėndė si njė ballė i menduar.
  Zbret e griset nėpėr pemė mbi liqenin faqe-shtruar.

  Era fryn e ėmbėl shumė dhe mėnjanė i mbledh retė.
  Varka ime vozit thellė dhe me shpie nga do vetė.

  Duke humbur gjethe-verdhat ēvoshket hėna mbi liqen.
  Nata krejt e parfumuar qė nga Mal’ i Thatė vjen.

  Njė shelg varet i argjėntė, nėpėr ujė krahėt lan.
  Hėna mbetur lakuriqe lotėverdhė nis e qan…

  -…Pse mė merr nė ujė thellė, varka ime ku mė shpie?
  -Mė afro tek hėn’e verdhė tė shoh dritė bukurie!

  -Laskuriqur, nėpėr ujė, ku shkon hėnėza dhe fshihet?
  -Me njė krėhėr prej kallamash flokėt lag ajo dhe krihet.

  Pas kallamave, nė ujė, hėna kreh flokėt e gjatė.
  Nazemadhe rrotull saj formon rrathėza njė patė.

  Duke mbledhur gjethe-verdhat atje dua qė tė shkoj;
  Tė rrėmbej patėn e bardhė, faqen ujit t’ja trazoj…

  …Shushurin liqen-i pastėr, kallamishtja plot shkėlqim.
  Varka ime gjith’ lėkundet pa lopata, pa drejtim...


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:58

  Korēa...


  S’di si tė tė dua, s’di sa tė tė dua;
  Veē kur jam atje, nė rrugėt e tua;
  Kur bliri pikon eliksir mbi mua;
  Filloj dhe tė ndjej.

  Kėngė do mėsoj, kėngė qė kėndohen;
  Ēupat ti trazoj nė mėngjez kur zgjohen;
  Vellon t’u rrėmbej ditėn qė martohen.
  Do tė vij, ti gjej.

  Ndėr kangjellat e tua dimėrit me borė;
  Harpėn ėngjėllore do luaj me dorė;
  Tė dėgjoj’ muzikėn zemra ime-e gjorė;
  Edhe tė zhdėfrej.

  Pa ta ngjit Moravėn fshehur nėpėr hije;
  Hije madhėshtie, hije bukurie;
  Ah!... Do ta shkul zemrėn, ta bėj fije-fije;
  Ashtu tė tė ndjej.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:59


  Dimėr...


  Kur vjen dimri i akulluar mbetem zgjuar nėpėr netė.
  E ndjej shpirtin tė mė lerė, nėpėr erė tė mėrgohet.
  Trupi mbetur i braktisur dalngadalė nis e ftohet,
  Si njė vatėrzė qė shuhet nė shtėpin’ e lėnė shkretė.

  Qė prej xhamit tė kristaltė shoh pėrjashta i nemitur,
  Si nė natėn e ndriēuar bora bie fjolla-fjolla.
  Syri griset i harruar nėpėr perdezat e holla,
  Edhe tret lotin e nxehtė me qerpik tė pėrpėlitur.

  Dhe kur hėna e florinjtė qė prej reve rreh tė dalė,
  E vesh natėn e pikuar nė pėrndritje tė praruar;
  Zem’r e dridhur ritmin shuan duke rrahur e hutuar.
  Hesht dėbora mbi ēatitė ku ka rėnė palė-palė.

  …Kthehet shpirti i arratisur zemėr-vakur tek mendoja.
  Ishte jerm apo ekstazė s’e kuptova ku u futa.
  Sy’n e bukur mė jep hėna fshehur pas reve tė buta.
  Flok’n e verdhė ka pėrhapur nėpėr perdezat me hoja.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:59


  Shporta... ndolli njė kurbatkė...  S’dija ē’beja tė ndjell fatin...mikja bjonde mė pat' lėnė!
  ... Njė shportė thura, me kulpra, hipa e vara nė hėnė.
  Nga shkon dielli ktheva shtratin, xhindet thirra nė mesnatė.
  Mbolla yje anės lumit tė magjepsja ndonjė fatė.

  Nga marazi, flokėverdhės edhe tjegullat j’a theva;
  Pastaj fqinjės, njė kurbatke, njė tė puthur i rrėmbeva.
  (Njė ezmere pėrqafova, bjonden time tė harroja,
  Por mė dogji gjiri i ndezur nėn kėmishėzėn me hoja.)

  ...S’e kuptoj, si fqinj’ e sertė asnjė fjalė nuk mė kthehu,
  Dhe si llėrėn e kadiftė kular qafės ma mbėrtheu!!?

  Dikush thotė ishin xhindet qė i rrinė rrotull fatit.
  Tjetri thotė qė me kulpra ndolla vajzėn e kurbatit.
  Po ē’mė duhet tė kuptoj, mė nuk jam me kok’ mėnjanė.
  Pas njė bjonde qė mė iku, njė ezmere mė rri pranė.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:01


  Udhėtim...


  I
  Jo, jo, akoma nuk kam arritur,
  I lodhur ndihem dhe i drobitur,
  Tek shoh si malet rrotull e rrotull,
  Pėrbrenda tyre mbyllin rrethuar,
  Fushėn e bukur tė lulėzuar,
  Qė si njė nuse e porsa zgjedhur,
  Vendos mbi flokun e saj tė derdhur,
  Kurorė degėsh dhe lulesh mbledhur.
  Mbajnė rrethuar mes bukurisė,
  Njė medaljon tė madhėshtisė,
  Ankthin dhe afshin qė tė nxit shpresa,
  Mallin e djegur keq nga largesa.

  II
  ...Dhe pas ēdo kthese, pas ēdo bregore,
  Si labirinthet me Minotaur,
  Tė tjera brigje…pėrpara dalin.
  Me mijra gracka rrugėn mė ndalin,
  Dhe horizontin aq tė kėrkuar,
  Nė thellėsinė e amėshuar.
  Nis dhe rėmoj nė vetėsirė,
  Tė gjej njė fjalė jo aq tė mirė,
  Duke u grindur porsi gėrnjar,
  Pėr konstruktorin imagjinar,
  Qė paska qenė kaq i vendosur,
  Tė stisė rrugė qė s’ka tė sosur.

  III
  Dhe syri ndjek pavetėdije,
  Si nė njė film vetėm me hije,
  Ēfarė natyra ofron bujare...
  ...Kishat rrethuar me pem’ e varre,
  Kodrat me mollė, fushat me grurė;
  Mė tej njė pyll, pastaj njė urė.
  Ca p’rrenj tė thatė me njė gisht ujė...
  ...Mė tutje pamja bėhet rrėmujė,
  Tek mė s’e ndjek lajthitjen time;
  Veē ndjej qė zhytem nė ėndėrrime.
  Dhe syri dridhet e sheh pėrbrėnda,
  Thellė kujtesės, pamje tė rėnda.

  IV
  E ndjek vetvehten mbrapa nė kohė,
  Remineshencė qė s’di tė shohė.
  Hije tė vjetra qė tė kėrkojnė,
  Dot s’u shpėton, pėr ty vrapojnė.
  Fantazma-veshur qė ulėrijnė,
  Miq dhe armiq nė radhė vijnė.
  Ti vetėm ikėn... ata tė ndjekin,
  Dhe pas makinės grushtat pėrpjekin.
  ...Dhe befas zgjohesh krejt i hutuar,
  Pėrreth vėshtron i turpėruar,
  Pa ditur fare ē’gabim ke bėrė,
  Nis buzėqesh... siē bėjn’ tė tėrė.

  V
  ...Pastaj ca fshatra krejt tė rrudhosur,
  Tek ti afrohen faqepudrosur.
  Porsi ca plaka…kur humbin sensin,
  Vrapin e kohės duan tė ndjekin.
  Tualetosen, lyen e ngjyen,
  Si pula klloēka, stisen e fryhen,
  Me shum’ seē mosha u pranon hije,
  Si ca piktura pa pikė shije...
  ...Edhe ata ashtu llastohen,
  Si duke dashur tė zbukurohen,
  Veē buzė rruge vitrinėn ngrehin,
  Pamjen e hidhur duan te zbehin.

  VI
  Sheh emra firmash, si nė pėrralla,
  Ca kombinime aqė tė rralla,
  Qė nuk i njeh onomastika.
  Shpikje tė shekullit bastard...
  ...Dritat plot ngjyra qė syrin ēpojnė,
  Me prapaskenėn keq kontrastojnė.
  Ndrisin e feksin e s’kan’ tė sosur,
  Pėrmbi fasadėn e pėrdhosur.
  Por prapa tyre syri i hutuar,
  Vėshtron njė pamje tė mjegulluar.
  Pas mykut pluhur me erė burgu,
  Pejsazh tė zbardhur si raso murgu.

  VII
  Dhe prapa gardhesh gjysėm rrėzuar,
  Pas njėri tjetrit rrinė shtėrnguar,
  Nėpėr ca poza gėrmuqe mbetur,
  Tė shkalafitur edhe tė tretur,
  Mullare kashte gjysėm tė ngrėnė,
  Si goj’ tė zeza e dhėmbėrėnė,
  Qė prej sė largu pėrqeshin hidhur.
  Njė fat i keq i mban tė lidhur.
  Ngulur nė tokė si ca qyqarė,
  Flokėt pėrpjetė dhe tė palarė.
  Me kokėn jashtė, ashtu tė ngrirė,
  Tek ulėrijnė pėr mėshirė.

  VIII
  ...Vėshtroj tė mijtė bashkudhėtarė,
  Faqeparruar, fytyrėvrarė,
  Ashtu pėrgjumur teksa qėndrojnė,
  Me sytė hapur, por qė s’vėshtrojnė,
  Asnjė ndryshim qė del pėrpara.
  Duke lėpirė buzėt e ēara,
  Krejt tė harruar koten e flenė,
  Sado tė menēur qė tė jenė.
  Njėri pas tjetrit vėnė nė vijė,
  Luajnė kokat pa vetėdijė.
  Ritmin e rrugės tek imitojnė,
  Indiferentė pėrreth pohojnė.

  IX
  ...Por dhe mohojnė gjithashtu,
  Shpesh duke qeshur kuturu,
  Mes ėndėrrimesh delirante.
  Gjestikulime krejt aberrante.
  Dhe i vėshtroj qė fare pranė,
  Me mendje humbur hequr mėnjanė.
  Krejt i ēuditur sikur tė shihja,
  Njė lloj tė ri qė nuk e njihja.
  Nė ndonjė tombė nė shkretėtirė,
  Nė mes tė rėrės tek qėndron shtrirė,
  Mumje Egjypti gjysėm tė tretur;
  Nė sarkofag tė porsagjetur.

  X
  Nuk di nė ēfarė mė tė besoj,
  Nuk di se ē’hymne mė tė kėndoj,
  Se jo, askush s’mė ka besuar,
  Se vetė Zoti mė ka harruar.
  Njė zė njeriu pra, ku ta gjej,
  Ē’mblodha nė zemėr t’i rrėfej?
  Mė thoni pra ku tė kėrkoj,
  Njė kėngė gryke ku tė dėgjoj?
  Ku ta ndjej erėn aqė tė mirė,
  Tė njė duhani tė porsa grirė?
  ...Tė shoh njė mace si vjen pėrtuar,
  Prekjen e ngrohtė pėr tė kėrkuar?

  XI
  ...Tė ndjej qė jam njeri e zot.
  Si isha dje, tė jem dhe sot.
  Tė ec i zhytur nėpėr kujtime,
  Tė takoj pleqtė e rrugės sime,
  E ta ngroh vatrėn me dru tė thatė;
  Tė numėroj yjet nėpėr natė.
  Dhe tė hap derėn e shtėpisė,
  Pa pasur frikėn e perėndisė?
  Tė ndjej nė zemėr qė kam tallaz,
  E ta pi lotin qė vjen... me gaz.
  E tė bėrtas kur dua vetė,
  Tė fle e ngrihem... zot i vėrtetė?

  XII
  ...Njė libėr mbyllur e mbaj nė duar,
  Tė njė shkrimtari tė padėgjuar.
  Nuk do tė mundja qė ta lexoja,
  Nuk do tė mundja ’dhe po tė doja.
  Mė ngjan njė histori e njohur,
  Qė asnjėherė s’mė ka ngrohur;
  Si e lexuar njė tjetėr herė,
  Si e jetuar me miq tė tjerė.
  Nė njė vend tjetėr, njė “dezha vś”, *
  Me ca kasolle bėrė me dru;
  Ku si i egėr fshehur jetoja,
  Ku ditėn vdisja dhe natėn rroja.

  XIII
  ...Qielli rėndonte si plumb i derdhur,
  Dhe hėna villte dritėn e verdhur,
  Pėmbi natyrėn e pangjyrė.
  Dhe ajri i rėndė porsi lyrė,
  Tė zinte frymėn dhe tė lodhte.
  Ku ti e dije se ēdo tė ndodhte,
  Kur dielli shterpė sillte pak dritė,
  Qė tė ndriēonte njerzit e mpitė,
  Qė mbushnin pyllin e paanė.
  Dhe udhėtarėt qė i kam pranė,
  Kėto tė vrara silueta,
  Ishin fantazma tė vėrteta...

  XIV
  ...Njė gropė e rrugės mė gjen habitur,
  Gjysėm tė fjetur, gjysėm dremitur.
  Tek hedh vėshtrimin me sy tė vagur,
  Pėrmes qerpikut nga loti lagur.
  Rrah tė shkėputem nga bot’ e vdekur,
  Ku u mundova me zė tė mekur,
  Tė flas me hije imagjinare,
  Brymė fantazmash qė gjen mbi varre.
  Nuk di pse qaj... ndoshta aty
  Jetohet vetėm me lot nė sy.
  Lotė tė ftohtė qė dhimbje sjellin,
  Tė tjerė lotė sė thelli ndjellin.

  XV
  ...Dita nxituar diku largohet,
  Ashtu si niset, kurrė s’mbarohet;
  Por rrjedh si uji prej kroit vetė,
  Qė s’ka tė sosur nė kėtė jetė.
  Ashtu si koha mbėshtjell vetvehten,
  Minutat, orėt dhe ditėt treten.
  S’janė gjė tjetėr, veēse njė grimė,
  Nė qiell tė kthiellėt njė vetėtimė.
  Njė hap i vogėl qė s’numėrohet,
  I njė agrepi qė rrotullohet,
  Mbi njė sahat tė pambaruar,
  Qė s’ka pėrsipėr asgjė tė shkruar;
  Fushėn tė bardhė, si shkretėtirė.
  Ku rrotull vimė ne si tė pirė.

  XVI
  ...Nė pjalmin blu tė erės zhytur,
  Nė eter ėndrrash plluskojm’ tė mbytur.
  Ne udhėtarėt qė s’kan’ stacione,
  Mbi hije shpresash ngrehim pasione.
  Dhe bredhim rrugė plot kthesa dredhur,
  Nė zemėr mbajmė njė lėmsh tė mbledhur,
  Tė mallit zjarr, qė nuk u shua,
  Mė shumė u ndez, mė shumė u zgjua,
  Prej reflektimit tė vetmisė;
  Njė mall i dhimbjes dhe dashurisė.
  Mjegull’ e kohės e mban mbuluar,
  Dhe ngjan sė largu njė zjarr i shuar.

  XVII
  Veē njė puhizė tė fryjė lehtė,
  Zbulon pas mjegullės sė zbehtė,
  Llavė vullkani qė rrjedh si lumė,
  Qė djeg e grin, zhurit mė shumė.
  Njė flakadan me flakė ferri,
  Qė si pėrbindėsh ngrihet nga terri.
  Ku zhytur rrimė prej vehtes fshehur,
  Me sy ēaplyer dhe veshin mprehur,
  Presim tė dridhur nga fundi honit,
  Mes angushtisė dhe pasionit;
  Njė shkėndijim qė tė shikojmė,
  Ē’po ndodh pas territ tė mėsojmė.

  XVIII
  Sa tė arrij, nuk kam durim,
  Tė mbėshtet kokėn nė pragun tim.
  Atje ku linda dhe ku jetova,
  Dhe nė mes njerzve, njerėz shikova,
  Ku rashė, u ngrita dhe prapė rashė,
  Dhe ku tė parėn fjalė e thashė.
  Tė ndjej aromėn, sa kam filluar
  Me flegrat hapur, sytė ēapluar.
  Si kafsh’ e egėr qė ndjen dėborėn
  Dhe ulėrin pa pritur orėn,
  Qė tė arrijė nė vend tė njohur,
  Tė ngrohė prapė gjakun e ftohur.


  XIX
  Tė ndezė prapė zemrėn e ngrirė,
  Me zjarr tė shpirtit dhe me dėshirė.
  Me kokėn ngritur, andej drejtuar,
  Nga ndjej njė shėnjė tė adhuruar,
  Filloj nuhas dhe unė malet,
  Nga vjen njė afsh qė s’mund tė ndalet.
  Mes melodish vjen harmonia,
  Vjen shpres’ e humbur dhe siguria.
  Vjen mes kujtimit mė sjell njė shpresė,
  Si llav’e zjarrtė qė s’do tė vdesė.
  Mė merr nga qielli ku kisha shkuar,
  Mė zbret nė tokėn e premtuar.

  XX
  Tek fryn, me sjell veriu i thatė,
  Prej hapėsirės sė pamatė,
  Spicat e akullit dhe ngricės,
  Erėn e ēajit dhe tė zhumbricės,
  Qė vjen e njelmėt porsi mallkimet,
  Mė ndjek nė rrugėt, nė shtegėtimet,
  Me ndjek nė ėndėrr, mė ndjek nė gjumė,
  Mė dhemb sa dhimbet, mė mundon shumė.
  Mė djeg, mė pret nė zemėr thellė,
  Atje ku mallin e mbaj tė mbjellė,
  Porsi njė lule tė shumė vyer,
  Me gjak tė shpirtit dhe lot ushqyer.

  XXI
  Filloj lėviz brenda makinės,
  Duke vėshtruar pėrjashta tinės.
  Tė shpėrthej dyert, tė fluturoj,
  Ndėr ato male, atje tė shkoj.
  Tė ve pėllėmbėn nė gji tė dheut,
  Tė dėgjoj zemrėn e mėmėdheut.
  Se edhe tigri, njė egėrsirė,
  Brenda kafazit nėpėr zinxhirė,
  Kur pranė ndjen erėn e vluar,
  Tė pyllit thellė, ku ka jetuar;
  Kėrkon tė shkojė atje, tė shohė,
  Ē’ka ka pėrgjuar pėr aqė kohė.

  XXII
  Ē’ėshte kjo ndjenjė qė mė djeg mallė?
  Ē’ėshtė kjo brengė, kush e di vallė,
  Qė lind nė shpirt dhe syrin ndrit,
  Mė djeg e pret, si zjarr zhurit.
  Pse brez pas brezi e mbajmė vluar,*
  Si njė thesar tepėr tė ēmuar?
  Nė ē’lloj materje e ka burimin,
  Nė ē’farė ngjizje e ka fillimin?
  Pse e ushqejmė e mbajmė gjallė,
  Kėtė mister kaqė tė rrallė?
  Kush i jep shpirt ē’ėshtė ai zot,
  Qė e kėrkoj dhe s’e gjej dot?

  XXIII
  ...Vėshtroj pėrjashta, kokėn kthej prapa,
  Frymėn qė iku dhe dot s’e kapa.
  Vėshtroj drejt qiellit nė perėndim,
  Drejt horizontit tė pambarim,
  Prej nga pėrhapet si hymn i rrallė,
  Tek retė digjen nė zjarr tė gjallė ,
  Njė zjarr hyjnor, qė s’ka tė shuar.
  Dhe vetė dielli i lumturuar,
  Teksa mes flakės, ndriēon e tretet,
  Ashtu si ylli nė qiell kur mbetet;
  Ndrit e ndez yje tė tjerė ,
  Qė vijnė rrotull nėpėr erė.

  XXIV
  Jehonėn sjellin tek heshtin vrapin,
  Frymėn e fundit ndėrsa e japin,
  Brengėn e tokės duke kėnduar,
  Qė veē njė zemėr e pėrmalluar,
  Njė zhpirt i djegur di t’a dėgjojė;
  Dhe n’unison nis tė kėndojė.
  Mban portat hapur pėr bukurinė,
  Dhe ritmet pret atje tė vinė.
  Tingujt e ėndrrave duke ndjellė,
  Nis emeton prej shpirtit thellė,
  Pasione e ndjenja qe s’kanė tė sosur,
  Qė mbytin botėn e vrerosur.

  *E mbajmė vluar ose mbluar=e vendos nė njė vend tė sigurt, ruaj diku me kujdes; ėshtė njė dialektizėm i juglindjes sė Shqiperisė.

  XXV
  Ēliron demonėt qė nga zinxhiri.
  Dhe si Feniksi qė lind nga hiri,
  Rilind sėrisht nga nat’ e mekur,
  Dhe zjarr i jep shpirtit tė vdekur.
  Njė zjarr qė ndez e ndrit mistere,
  Qė mė ringjall si atėhere,
  Kur kodrat ngjitja qė tė vėshtroja;
  Kur frymėn mbaja qė tė dėgjoja,
  Tingujt e hėnės tek largohej,
  Ngjyrat e ditės qė po afrohej.
  Kur thithja diellin nė mėngjes-herė,
  Kur pija vesėn me miq tė tjerė.

  XXVI
  Natyr’ e bukur mė trazon fshehur,
  Tallet me syrin qė sheh i dehur,
  Ēdo grimcė pluhuri e pavlerė.
  Ēdo cicėrimė qė vjen nė erė,
  Zgjon ėndėrrimet, brengat qė shkuan,
  Dėshirash djegur qė s’u harruan.
  Qė rrisin mallin nė zemėr thellė,
  Si stalaktitet qė rrit njė shpellė,
  Me dashuri pikė-pas-pike.
  I mbreh pas dhimbjes majat magjike,
  Qė ēpojnė e ēpojnė, nė gjoks sėmbojnė,
  Sa t’i mendosh, mė shumė ēpojnė....

  XXVII
  Dhe lind njė ėndje prej qėnjes thellė,
  Paqen qiellore kėrkon tė sjellė.
  Njė harmoni me gaz dhe lotė,
  Qė zbukuron jetėn e kotė.
  Qė na gėzon... pėr ēfarė s’kemi.
  Na ndjek e dashur kudo qė jemi.
  Materje fine nė shpirt e tretur.
  Hije sublime nė thelb e mbetur.
  .............................................
  Burim ushqimi pėr zjarr tė vjetėr,
  Tė tjera malle, njė kohė tjetėr.  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:02


  Kam njė bosh...


  Kam njė bosh nė zemrėn time, kam njė hon,
  Qė mė bėn copė e thėrrime, mė mundon.
  Mė thėrret me zė tė thellė nėn dhe.
  Mė kėrkon qė t’i shkoj pranė, ja atje.

  Si tė lashė toka ime, si mė le.
  Nuk e di, jo, se si ika qė atje.

  Ndjej njė zė qė s’di ku niset, nėpėr bosh.
  Qė mė flet nga fundi dheut, qė pėrposh.
  Jo, jo, kurrė s’e kam ditur, as tani
  Qė kam parė, sa kam parė, nuk e di.

  Ē’ėsht njė zė qė mė thėrret “eja”, qė mė flet;
  Mė tėrheq porsi sirenat nėpėr det?

  Kam njė zjarr nė zemrėn time, njė zjarr kam.
  Dhe kur fle, dhe kur jam zgjuar, dhe kur s’jam.
  Edhe kur kundroj natyrėn plot stoli.
  Dhe kur prehem zemėr fikur nė shtėpi.

  Kam njė shpresėzė nė zemėr, kam njė gaz.
  Do tė ndjek thirrjen e tokės, t’i shkoj pas.

  Do tė vete ku njė brengė mė thėrret,
  Dit’ e nat’ me zė tė ngrohtė veē mė flet


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:02


  Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė...


  Njė mėngjes tė ngohtė nėpėr pyll kaloja,
  Kokėn varur gjoksit, rrugės tek vėshtroja
  Lulėzat e kaltra nė barin e gjelbėr.
  Pa qėllim shėtisja, si njė dre i verbėr.

  Kisha lėnė shtratin shpejt nė mėngjes-herė,
  Doja larg tė isha prej njerzve tė tjerė.
  Vetėm tė shėtisja, larg nga bot’ e gjallė,
  Diēka qė tė gjeja, tė mė treste mallė.

  Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė,
  Prekja hala bredhi ngjitur nė rrėshirė.
  Pėrqeshja njė lule, puthja njė zog fushe,
  Mė shihte njė flutur porsi ėngjėllushe.

  Era pėrkėdhelte gjethezat e reja,
  Njė gugash i vogėl qante tek foleja.
  Dhe ja si papritur nėpėr degė e gjethe,
  ...Dielli mė dha syrin, mė futi nė ethe.

  Mė ndezi vėshtrimin, mė pushtoj tė tėrė,
  Ndriti pem’ e lule...”Zot! Ti, ē’paske bėrė?”
  Filloj flas me veten ashtu i ēuditur,
  “S’paskam parė diellin...ėshtė ar i situr.”

  Si lindi mes pyllit kjo stoli e rrallė?
  Vėrtet jam mbi dhé, apo nė qiell vallė?
  Apo ajri vetė kur shkėlqen i dehur,
  Enkas na zbulon botėn qė mban fshehur...

  ...Na gėnjen me ledha me ēfaqje deliresh
  Qė ashtu pa dashur tė dhėnė pas hiresh,
  Tė harrojmė brengėn dhe mallin e vluar,
  Tė harrojmė dheun nga jemi larguar?


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:03


  Shi dhe flakė...


  Shi i madh mė zuri rrugėn, isha nisur pėr nė krua;
  Zbritėn retė qė nga qielli e kulluan pėrmbi mua.
  Me vrap hyra nėn njė strehė dhe kujtova se shpėtova,
  Por nga vrulli...(a me dashje), njė fshatarkė pėrqafova.

  Flok’ i saj aroma lulesh, krela-krela gjer nė gushė,
  M’u vesh syri, m’u prish mendja dhe m’u bėnė malet fushė.
  Dhe rrėmbyer bukuroshes i putha sytė jeshile,
  M’u drodh zemra dhe mes gjoksit me buēitėn mijra zile.

  Mė zhuriti zjarr’ i vjedhur nė njė buzė si qershi,
  Hodha setrėn nė njė qoshe dhe me vrap dola nė shi...

  ...Dal nė shi dhe dot nuk lagem, nuk mė shuan dot njė det,
  Kjo fshatarka lozonjare mė shkel syrin, mė thėrret.
  Bjerė shi vapės sė gushtit, shi dhe flakė tė shijoj,
  Tė mė ftohet zemr’ e dredhur qe me zor tė madh e shtroj


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:03


  Muzgu...


  I
  Nė fund tė ditės afron njė ēast,
  Kur dielli shuan vatrėn e shenjtė.
  Eshtė njė ēast kur gjithshka meket.
  Veē perėndimit krejt tė kuq;
  Ku retė puthen me njėra-tjetrėn,
  Me faqet flakė nga zjarr’ i diellit.
  Eshtė njė ēast tepėr i shkurtėr,
  Kur sendet pezull zėnė e rrinė.
  Sikur pėrpiqen qė tė ēlirohen,
  Nga forc’ e tokės qė i tėrheq.
  Eshtė njė ēast qė po ta kapėsh,
  Kupton dhe ndjen tė gjith’ magjitė.
  Tė lind pėrbrėnda fllad i hyjnishėm,
  Qė shpirtin ėmbėl ta drithėron.
  Rreth kokės ndjen aureolė.
  Eshtė njė ēast kur pėrmbi tokė,
  Vijnė dhe rrinė gjith’ perėnditė.


  II
  Eshtė njė ēast nė fund tė ditės,
  Nė frymėmarrjen e perėndimit,
  Qė muzg i thonė...e ēfarė tjetėr;
  Kur gjiri i detit fillon gufohet,
  Mbarsur nga Kronosi i lashtė,
  Kur brenda zemrės ke mall tė thellė.
  Dhe bukuritė gjith’ duke parė,
  Tė vjen njė gaz dhe brengė bashkė,
  Qė shpirtit dhimbjen i shton paprerė.
  I hidhėruar qiellin shikon.
  Miken e zemrės qė s’e ke pranė,
  Thėrret pėr ndihmė gjysėm i dehur,
  Tė ndash magjitė qė rrotull ke.
  Dhe pik’ e lotit ndriēon e zbehtė,
  Plot reflektime prej diamanti,
  Nga zjarri i brendshėm qė rreh tė dalė.
  ...Qerpiku dridhet… diē duke fshehur.

  III
  Si drit’ e ditės ze e venitet,
  Dhe zjarr’ i diellit fillon tė ftohet,
  Njė tis i hollė bie nga qiejtė…
  I madhėrishėm pra, ēfaqet muzgu,
  Kur sendet hije mė fare s’kanė.
  Vėrtet, pa hije tė gjitha janė,
  Se hijet ikin tinėz dhe fshihen,
  Shpejt nėpėr qoshe, nė errėsirė.
  …Tė dish tė shohėsh veē e tė ngopesh!
  Me njė prarim prej paradisi,
  E gjithė gjindja ėshtė e mbėshtjellė.
  Edhe pastaj... kur lėmshi i zjarrtė,
  Fshihet nxitimthi pas horizontit,…
  Kupton papritur qė dridhja... shuhet.
  Dhe syri i lodhur kėrkon te ndjellė,
  Tė tjera lodra tė gjithėsisė,
  Perde e natės sa nuk ka rėnė.

  IV
  Kur yjet lart zėnė e ēukisin,
  Me dritė tė dridhur perden e zezė,
  Zhurmat e jetės fashiten shtruar;
  Si kali i lodhur nga pun’e gjatė,
  Kėrkon tė gjejė pak qetėsi.
  Dritat e natės ndriēojnė vakur,
  Dhe hėna del me psherėtimė.
  Nata ka rėnė me krahė hapur.
  Yjet tė trembur nga ethe e muzgut,
  Pas perde-zezės duan tė fshihen.
  …Nė mjegullsirėn qė vjen nga qiejtė,
  Dėshirė ke tė humbėsh rrugėn.
  Se errėsira qė po afrohet,
  Mes njerzve shton veē turbullirė,
  Por edhe dhimbjen katalizon.
  Dhe vetėm ndihesh nė mes tė turmės.
  Ēdo gjė rreth teje nis e largohet.

  V
  Me Muzat...muzgjesh kėrkon tė vidhesh;
  Si nė pėrrallė do tė shpėtosh.
  Pėrbrėnda shpirtit ndjen qė tė digjet,
  Zjarri i ndezur nga ėndėrrimet.
  Si perėndimi dhe perėnditė,
  Tė tjerė zjarre tė shenjtė ndezin.
  Dhe gjithė eteri elektrizohet,
  Nė flakėrim tė amėshuar…
  …Dhe kokėulur nė vetėsirė…
  …Nis pėshpėrit me zė tė shuar.
  Duke fundosur nė jerm tė thellė;
  Botė tė tjera aluēinante,
  Krejt i habitur duke zbuluar.
  Si tė jetosh njė tjetėr jetė,
  Prej infinitit qė vjen vibrant;
  Ku sendet kanė njė tjetėr formė,
  Dhe shpirti vetė tjetėr kuptim

  VI
  …Pa ndjere fare... lind njė poemė,
  Ku vargjet vijnė pas njėri-tjetrit;
  Dhe gulēi grykėn aq ta ngushton,
  Sa fjalėt dalin krejt deformuar.
  Si me kamzhik dhimbj’e krijimit,
  Trupin tė tėrė ta rreh e mpin,
  Vraga tė thella gjith’ duke hapur.
  Shpirti nis dridhet i llahtaruar.
  Dhe zemra brinjėt kėrkon tė ēajė;
  Nė njė torturė plot me kuptim;
  Si njė luan me zjarr rrethuar.
  …Apasjonim i vetėdijshėm…
  “Kur dhimbja puth kėnaqėsinė,
  Tė dyja bashkė krijojnė thesare.”
  Dhe shpirti prehet ngadhėnjimtar,
  Nė njė zenith tė pambarim.
  Ēdo muzg qė vjen lind njė poemė.
  Poemat vetėm nė muzg kėndohen.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 03:04


  Drita ėshtė...


  Drita ėshtė, po ku ėshtė, qė tė shoh e ta kėrkoj?
  Vetėm hije pata pranė, hije prapė veē vėshtroj.
  A ka dritė mirėsie, harmoni nė dritė-hije?
  Tė mė sjellė tjetėr shije, a ka hir prej perėndie?

  Ja…tek vjen, shpirtin ma ngrohu, gjer nė thelb mė zotėroi,
  Prej sė larti ėmbėl-ėmbėl porsi mjalti rrjedh nga zgjoi.
  Dhe nė terr edhe nė dritė merr shkėlqim prej diamanti.
  Nė prarim krejt tė magjishėm mė mbulon tek vjen sė larti.

  Sado mjegull, sado errėt, vjen njė cast qė hiri zbret.
  Vjen njė ditė, s’ka se si, nė mes heshtjes njė shkėndi;
  Qė ēan terrin dhe sjell gazin nė tė natės mbretėri.

  Na zgjon ėndrrat, ndez pasionet edhe vuajtjen e vret,
  Lumturon brengėn e hidhur, gėzon shpirtin qė e pret,
  Dhe na mbush me dritė jete, na mbaron njė agoni.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  mogadon
  mogadon
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 5
  Mosha : 37
  Vendndodhja : S'dikuisht
  Profesioni : ekonomist
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 13/11/2008
  Hobi : Sport
  Humor : :)

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga mogadon prej Sat 15 Nov 2008, 16:22

  Mos ikė ēifutkė  Luaje e qeshje me shoqet e tua.

  Pse ike papritur? Pse, a nuk mė thua?

  Ta pėrgjoja syrin fshehur nėn baluke,

  Moj ēifutk’ e bukur... si vesa m’u zhduke.  Kur mė pe pėrballė kokėn mbi gjoks ule,

  Erdhe zonj’ e madhe, ishe si njė lule.

  Dy vajza pėrdore porsi dy burbuqe

  Bėre tė mė flisje, t’u drodh buz’ e kuqe.  Syrin tė kėputur, s’di se si m’u duke.

  Paske prer’ gėrshetin dhe ke vėn’ parruke.

  Ledha kishe shumė, tani ke maniera,

  Mos i merr ēifutkė dhe shoqet e tjera.

  Rri dhe ti mes tyre, flak atė parruke!

  Rrit flokun e dredhur dhe e bėj baluke!
  mogadon
  mogadon
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 5
  Mosha : 37
  Vendndodhja : S'dikuisht
  Profesioni : ekonomist
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 13/11/2008
  Hobi : Sport
  Humor : :)

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga mogadon prej Sat 15 Nov 2008, 16:22

  Si shfaqet hėna buzė reve…  Si shfaqet hėna buzė reve prej hapėsirės pambarim;

  Dhe e kthen natėn aq tė errėt nė njė parajsė plot ndriēim;

  Me hap tė lehtė ti mė afrohesh duk’ u lėkundur si selvi,

  Dhe me tė prekur prej magjie mė ndez njė zjarr tė ri nė gji.  Njė rrez’ e diellit qė largohet tė vetėtin syrin jeshil.

  Aq sa dhe hėna turpėrohet. –Ja dil, o hėnė e verdhė, dil!

  Flutur mbi lule lozonjare, tjetėr nuk ka nė kėtė vend.

  Qerpiku yt pendė e pėllumbit mė le pa gojė, mė le pa mend.  Si shkumb’e valės qė rreh shkėmbin dhe ai dridhet e rėnkon;

  Ashtu dhe ti... buzėpėrdredhur her’ mė afron, her’ mė largon.

  Ēdo kolovitje prej mendimi nė gji e fsheha si stoli.

  -Ah! Vdis ti breng’e adhuruar se do me vdesėsh mua ti.  Mė eja pranė flakė e gjallė qė duke shkuar ndrit ngado.

  Flokun e artė valė-valė ma hidh pėrsipėr, mė mbulo.

  Kur gaz’ i zemrės prej sė thelli kėrkon tė ēelė buzė e sy,

  Ule qerpik’n e zbukuruar dhe mbylli sytė, qė tė dy.  Se ajo dritė qė vjen tė dalė plot drithėrime dhe plot mall,

  Shpirt edhe zemėr pėrvėluar dy her’ me vdes, pastaj mė ngjall.

  Si fllad’ i majit nė mėngjes-herė puth trėndafilat dhe i hap;

  Mė eja pranė ti fllad magjie qė ta shkul zemrėn, tė ta jap.  Dhe nėpėr ngjyrat e ylberit do ti ngjit shkallėt njė nga njė,

  Do ta rrėmbej diellin prej qiellit...stoli mbi flokė tė ta vė.
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:37

  Mos ma ul syrin e bukur…


  Mos m’u tremb! Syrin e bukur, mos ma ul!
  Ngrih’ qerpikun e rėnduar me aq hije,
  Dhe mė hidh veē njė vėshtrim, si yll qė bie!
  Drejt nė zemėr njė shigjetėzė mė ngul!

  Njė shigjetė, zjarr tė nxehtė, siē di ti.
  Njė tė ėmbėl pėshpėrimė mė dėrgo,
  Dhe mė thuaj, veē ta di: Pse as mė do,
  As mė nxjerr nga kjo e hidhur agoni?

  Mė lėndon njė sy i lodhur nė pahir.
  Mė mundon njė hij’ e rėndė qė tė vrenjt,
  Ma mbulon syrin e velur ma fsheh krejt,
  Pas njė perdeje tė veshur me pancir.

  Lere diellin, tė tė shohė rreze e tij!
  Tė tė ēel’ syrin e dehur nė dėshir’,
  E tė ndrijė hir i tij, o pėrmbi hir;
  Porsi ndrit njė perl’e zezė ndėr florij.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:38

  Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė


  Njė mėngjes tė ngohtė nėpėr pyll kaloja,
  Kokėn varur gjoksit, rrugės tek vėshtroja
  Lulėzat e kaltra nė barin e gjelbėr.
  Pa qėllim shėtisja, si njė dre i verbėr.

  Kisha lėnė shtratin shpejt nė mėngjes-herė,
  Doja larg tė isha prej njerzve tė tjerė.
  Vetėm tė shėtisja, larg nga bot’ e gjallė,
  Diēka qė tė gjeja, tė mė treste mallė.

  Ecja nėpėr pyll vesėn duke pirė,
  Prekja hala bredhi ngjitur nė rrėshirė.
  Pėrqeshja njė lule, puthja njė zog fushe,
  Mė shihte njė flutur porsi ėngjėllushe.

  Era pėrkėdhelte gjethezat e reja,
  Njė gugash i vogėl qante tek foleja.
  Dhe ja si papritur nėpėr degė e gjethe,
  ...Dielli mė dha syrin, mė futi nė ethe.

  Mė ndezi vėshtrimin, mė pushtoj tė tėrė,
  Ndriti pem’ e lule...”Zot! Ti, ē’paske bėrė?”
  Filloj flas me veten ashtu i ēuditur,
  “S’paskam parė diellin...ėshtė ar i situr.”

  Si lindi mes pyllit kjo stoli e rrallė?
  Vėrtet jam mbi dhé, apo nė qiell vallė?
  Apo ajri vetė kur shkėlqen i dehur,
  Enkas na zbulon botėn qė mban fshehur...

  ...Na gėnjen me ledha me ēfaqje deliresh
  Qė ashtu pa dashur tė dhėnė pas hiresh,
  Tė harrojmė brengėn dhe mallin e vluar,
  Tė harrojmė dheun nga jemi larguar?


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:39

  Mes njė lodre bimė ujė


  Rri kundroj qiellin si zhytet i trazuar tej nė det,
  Si mė ndjell nė vorbuj trillesh, mė kėrkon e mė thėrret.
  Tė le tokėn ku kam shpresėn, kam njė gaz e njė mendim,
  Tė le zemėrzėn e vajzės tek mė fton nė hir pa ēmim.

  Si tė ik pas horizontesh tė ndjek qiellin ku largohet;
  Tė bashkohem me hyjnorėt, tė jetoj ēka nuk jetohet?
  Por a mundem larg prej mikezės sė moshės qė mė fton;
  Qė mė ndjell mes ledhash fine, mė trazon e mė tundon?

  Ja!…Si erė nazetare mė vjen rreth e qarkun mbyll,
  Mė verbon me hije hiresh, xixėllon e ndrit si yll.
  Mė lidh duart me fill zjarri qė e merr prej qiellit vetė,
  Dhe si frymė e shėnjtėruar mė rrėmben nė tjetėr jetė.

  Mė vjen pranė e mė flak vellon mė tėrheq nė llahtari,
  Sjell aromėn qė zgjon lulet dhe u jep aq bukuri.
  Me njė dorė ledhatare pik filizat e lodron,
  Puth njė fletė tė hyjnuar, ngjyrat qiellit ja ndryshon.

  Dhe si hyn nė valle nimfash kėmbėzbathur mbi lėndinė,
  Majė gishtash prek petalet, u ndez vatrėn, mbjell magjinė.
  Godet kindin e fustanit mė zbulon pulpėn zambake,
  Nė eter tė pėrvėluar pėrhap ėndrra fluturake.

  Mė tėrheq nėpėr thesare kuptimplote, mėkatare;
  Ndėr tundime herezie tė njė flake lodėrtare.
  Pėrhap frymėn qė hap gonxhen edhe zemrėn i shpėrthen,
  Drejt nė kupėzėn e lules ēdo kristal nektari gjen.

  Rėndon barin gishtagjelbėr i fal lakuriqėsinė.
  Pėrmes kėmbėzės sė zbathur tek hedh valle mbi lėndinė;
  Tek freskon zjarrin e gjirit me njė lule tė vesuar,
  Tek harrohet mėkatare mbi lėndinėn me bar shtruar.

  Herė afrohet hapashpejtė, mė jep belin e kėputur,
  Herė vrik hidhet pėrpjetė, fluturake si njė flutur;
  Dridhet…thyhet…pastaj tretet…qafėn poshtė e kėput,
  Tendos duart…sulmon qiellin…afshe trillesh atje lut.

  Midis hiresh zbukuruar mė jep syrin qė tė shoh
  Si shkėlqen njė flak’ e egėr fėrgėlluar nėpėr to;
  Si ndriēon drita demone nė tė thellėt e pamatė,
  Porsi fill prej vetėtime kur shkėputet nėpėr natė.

  E rrėmbej, e marr ndėr duar, i ējerr vellozėn flurore,
  I gjej zemrėn midis lulesh, mes petalesh ėngjėllore.
  Befas stepet,…epet,…jepet,…pranon drithmėn qė e mban,
  Tendos hark kurmin e nxehtė si njė lule qė ofshan.

  Vrap mė ikėn, vrap vjen prapė si njė flakė hovrrėmbyer.
  Mė rrėmben shpirtin e ngratė drejt nė zjarr e mban mbėrthyer.
  E shtėrngon ndėr ato duar i merr thelbin e mundon,
  Dhe prej zemėrzės sė lules thith polenin qė buron.

  E burgoz nė burg petalesh… drit’ e flakė tė kulluar,
  Midis valėzash divine… njė tėrmet i llahtaruar.
  Eshtė burg…apo ekstazė pala-e frymės sė pėrflakur;
  Zemr’ e lules sė kėrkuar, mishi-i zemrės sė pėrgjakur?

  …Lėshoj krahėt, mblidhem, krrusem si njė bimėzė qė vuan,
  Porsi shelgu nė breg lumi kur pas ujit etjen shuan.
  Qė…si rryma e rrėmbyer e pėrdredh, e rreh, e ngrith;
  Njė pėrlotje eliksiri qė nga thelb’ i degės thith.

  Ai prapė afron krahėt do tė pijė…buzėn tė falė.
  Kėrkon vrullin ta pėrplasė, ta tronditė nėpėr valė.
  Nėpėr grahmat, ngėrēet, dredhjet e njė etjeje pa fund.
  Tė njė lodre bimė-ujė qe e shtrydh dhe e pėrkund.

  E di mirė bimė egėr, dot pa ujin nuk jeton.
  Pa vėrshimin e tėrbuar q’e pėrplas dhe e mundon;
  S’do tė mundte tė lėkundej pėrkėdhelur nėpėr erė,
  Nuk do varte kokėn…bukur pas njė cipėze tė vlerė.

  Nuk do t’ zgjaste buzėn…etur tek njė faqe e trazuar,
  Pas njė shpirti ethedjegur, nė njė thirrje tė kėrkuar;
  Tė njė loje aq hyjnore q’as e ngop, as e pėrfund,
  Mes burimesh ėngjėllore i shton etjen…si kurrkund.

  …Drejtoj kryet, pėrgjoj frymėt si kėndojnė nėnė zė,
  Gjer atje ku qiell e det…shkrihen, treten, bėhen njė.
  Nė njė simfoni sirenash plot tėrbim e plot pasion,
  Ndjej nėn’ zė dhe zemrėn time tok me ‘to se si kėndon.

  Nuk e di as e mėsova…valle ishte, a vullkan;
  Ishte afsh, apo valangė qė dot shpirti nuk e mban;
  Qė rrėmben ē’ka gjen pėrpara midis ledhash e mbėshtjell,
  Dhe mes valės sė dalldisė…e zhurit e djeg si diell.

  Dhe pėrhumbem mes visaresh mendje prishur e trazuar,
  E mbėshtet ballin e rėndė nė njė llėrė tė kėrkuar.
  Shuaj zemrėn qė pėrgjumet dhe tik-takun numuron.
  Dhe pranoj hirin qielluar qė buron, buron, buron.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... ILoveYouAnimRvText
  Odeta
  Odeta
  Mikeshe Forumi
  Mikeshe Forumi

  Gjinia : Female
  Shenja e Horoskopit : Aquarius
  Numri i Postimeve : 491
  Mosha : 34
  Vendndodhja : Neper Lendinat e Endrrave
  Profesioni : ...
  Pikėt : 432
  Vlersuar : 10
  Data e Regjistrimit : 24/09/2007
  Humor : ...

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Odeta prej Thu 20 Nov 2008, 03:41

  Me laps do trazoj yjet


  Kur shpirti mbushet plot dhe zemra rreh ngadalė;
  Kur syri s’ka mė lot dhe goja s’ka mė fjalė:

  E marr njė laps tė gjatė, letėr te bardhė plot;
  Tė shkruaj ditė e natė ato qė s’i them dot..

  Ti them lumit: -Qėndro! Mos shko mė tatėpjetė!
  Ti them diellit:- Ndalo! Dhe erės:-Fry mė lehtė!

  Pa yjet ti trazoj me lapsin tim tė gjatė.
  Jeshilin bar tė shtroj shpejt me njė penelatė.

  Dhe diellin ta heq fare. Atje qė tė ndriēojė,
  Do djeg un’ zemrėn time qė kurrė mos pushojė.

  Pastaj do ndreq dhe malet, t’mos jenė aq tė lartė…
  Dhe do ti kthehem mikes mė pritė edhe pakė;

  Tė ndreq edhe ca gjėra qė Zoti i harroi,
  Nė ditėn e Krijimit kur botėn e ndėrtoi.

  Dhe kur nata tė vijė me mėndafshin e zi,
  Do bėj tė tjera punė qė aqė mirė e di.

  Miken do kėrkoj pranė: -Eja tė mė ndihmosh,
  Ta bėjmė bashkė natėn ti di ta zbukurosh.

  Nė vend tė hėnės vetė tė vė dy sytė e saj
  E ti heq fare retė…tė le veē ca nė skaj.

  Dhe do ketė dy hėna, mė shume dashuri.
  S’do qahen mė poetėt, s’do qahet me njeri.

  Dhe yjet njė nga njė me gisht do numuroj.
  Dhe Rrugė plot te tjera tė Qumėshtit do shtroj.

  Gjarprusha e Arusha tė Vogla e tė Mėdha.
  Dhe nja dy Kasiopea, Orione… s’di se sa.

  Pa do filloj me lulet, me shtatė ngyra?-Jo!
  Do ve mijra tė tjera, sa zemra ime do.

  Pa kur tė kėndoj kėngė, korēare, me kitarė;
  Tė kem shtat’mijė nota, jo shtatė si mė parė.

  Dhe kur t’ja them un’ mikes njė kėngė me rėnkim,
  Tė digjen shtatė qiej nga zjarri-i zėrit tim…

  -Po pse tre dimensione ke bėrė i miri Zot?
  Kur flas pėr dashurinė dua njėmijė plot.

  Kur t’i thur unė fjalė mikes qė pres tė vijė.
  Tė kem njė mijė gjuhė... dhe akoma njėmijė.

  Tė gjitha gjėrat pra, siē dua ti ndėrtoj.
  Te vogla e tė mėdha, sėrishmi ti filloj.

  ...Ngadalė shpirti shtrohet dhe zemra ritmin mban.
  Tallazi qetėsohet…Por, syri nis e qan.

  …Dhe syri nis e qan.


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... ILoveYouAnimRvText
  mogadon
  mogadon
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 5
  Mosha : 37
  Vendndodhja : S'dikuisht
  Profesioni : ekonomist
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 13/11/2008
  Hobi : Sport
  Humor : :)

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga mogadon prej Sat 22 Nov 2008, 14:28

  Herė gracka, herė hile...ka kjo jetė shumė trille.  Herė gracka, herė hile...ka kjo jetė trille plot.

  Herė joshje perdesh fine, here oqean me lot.

  Herė vesė yllpikuar nė njė kopėsht dhimbjeshumė;

  Herė zjarr i pėrvėluar nėpėr natėn e pagjumė...  ...Dergjem muzgjesh mes mėrzitjesh i harruar nė njėqoshe.

  E gjej shpirtin brejtur brengash flakur si njė shishe boshe.

  Dhe s’kuptoj...si njė zė zogu mė ngre qiellit gjer tek retė!?

  Si mė djeg me drithėrimė drit’ e diellit nėpėr fletė!?  Vozit varkėn ferrit thellė dhe djeg duart pas njė flake.

  Rrėmbej yjet qė nga qielli, tė thyej hėnėn zambake.

  Njė zhuzhak kėrkoj ndėr gjėmba, gėzoj grerėzėn me buzė,

  I shkel syrin njė ēapkėne, e djeg zemrėn nė zjarr-shpuzė.  Ngjitem malit qė pa gdhirė vėshtroj pyllin plot me drerė,

  Pėrgjoj nuset si prej rrushit, qė jep vreshti, bėjnė verė.

  I’a trazoj tė verdhat vjeshtės...ēaj vullkane dhe mbush dete,

  Njė dritare kaloj vjedhur, pi nektar prej kėsaj jete.  Linkthi jepem pas njė mėzke qė ndjek fluturat pa punė,

  Bredh lėndinave plot lule i dalldisur edhe unė.

  Dhe si mėzi qė ndjek zėrat befas stepem nė njė klithmė,

  Pas njė qeshjeje ēapkėne qė mė fut nė gjoks njė drithmė.  Dhe i dehur prej zhumbricės shkoj dremit pas njė mullari.

  Mė rrėngjeth nė gushė vesa qė loton njė majė bari.

  Dhe kur shkul lėvozhgė pishe dhe gdhėnd varka s’bėj gjė tjetėr,

  Veē jetoj jetėn plot trille...shkruaj histori tė vjetėr.
  mogadon
  mogadon
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 5
  Mosha : 37
  Vendndodhja : S'dikuisht
  Profesioni : ekonomist
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 13/11/2008
  Hobi : Sport
  Humor : :)

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga mogadon prej Thu 05 Nov 2009, 08:11

  Yllėzoj dhe shpirti im  Ndėr petalet e vesuar ku rrjedh drita e bekuar,

  Si pikojnė prej eteresh, digjen yjet mė tė shuar.

  Mijra yje m’u thėrmua, m’yllėzoj dhe shpirti im,

  Regėtiu ndėr aromat e njė ėndrre pa mbarim.  Me mėngjesin duke pritur tjetėr dritė qė tė vijė,

  Tjetėr flakė ta zhuritė, tjetėr akull qė ta ngrijė.

  Si njė diell’ i porsa ndezur, porsi hiri i hirnosur,

  Herė ndizet, herė ftohet, mes eteresh tė pasosur.  Nis shpėrthen me ditėn vetė, ēdo gjallesė duke ndjekur,

  Nėpėr ajrin e freskuar, mes korijezės sė mekur.

  Nėpėr sythat buzė dege ku pikon lėngu i jetės,

  Bulėzon si lot i virgjėr prej jeshilezės sė fletės.  Pėrkėdhel ēdo majė bari edhe puth ēdo lule fushe,

  E lag buzėn e zhuritur nė rrėkezat gjarpėrushe.

  Majė gishtave tė zbathur duke pikur ndėr petale,

  Hedh njė valle poezie pėrmbi kreshtėn e njė vale.  Edhe sjell me ēdo lėkundje plot mister tė detit tim,

  Dritė, ethe, dhimbje, shpresė nėpėr valėt pambarim,

  Tek pėrfalet kokėulur buzė bregut tė kėrkuar,

  Tek pėrndrit shkumbėn e valės qė pėrgjumet shtruar shtruar.  Dh’i jep bregut me dėshirė thelb’n e frymės ku fsheh zjarrin,

  Si i hapet zemėrēelur, porsi lulja jep nektarin.

  Psherėtin, fiket e prehet dhe tėrhiqet mengadalė,

  Edhe pret njė herė tjetėr hov tė ri po aq tė valė.  Dhe kur faqja e trazuar drithėrohet,...pastaj fle,

  Mė tregon prej thellėsive njė pėrndritje krejt tė re.

  Shoh atje si ndrit e fiket njė pasqyrėzė plot jetė,

  Eshtė flaka, drita, ethja, shpirti im qė digjet vetė  Kėshtu pra sjell e lodron nėpėr shtjellat qerthullore,

  Ē’adhuroi dhe rrėmbeu nė tė kaltėrėn qiellore.

  Ē’pati mbledhur nė tė thella me kujdes palė pas pale,
  A njė timber tė njė note, a njė note tė njė fjale.
  mogadon
  mogadon
  Anėtar/e i/e thjeshtė
  Anėtar/e i/e thjeshtė

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Capricorn
  Numri i Postimeve : 5
  Mosha : 37
  Vendndodhja : S'dikuisht
  Profesioni : ekonomist
  Pikėt : 6
  Vlersuar : 0
  Data e Regjistrimit : 13/11/2008
  Hobi : Sport
  Humor : :)

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga mogadon prej Thu 05 Nov 2009, 08:12

  Si mantel ia hedh mbi krye.  Ē’panė sytė e mij, oh, ē’panė,

  Nėn qiellin e paanė!

  Mė ikėn mentė, mė lanė.

  Njė ėngjėllushe me fletė,

  Prej parajsės zbriti vetė.  Vjen nga retė e mė rri pranė,

  Edhe vashė edhe zanė,

  Flokun lėshuar mėnjanė,

  Pėrmbi supin e zbuluar.

  “Zot, ē’ke bėrė, ē’je munduar!?”  Ladhatuar mė thėrret.

  Mė zgjat dorėn dhe mė flet.

  Dhe mė ngjall edhe mė vret.

  Psherėtij mėndje trazuar...

  Si tė bėj, ta marr ndėr duar?  Pėrgjoj zemrėn...s’di ē’mė ngjet.

  Si qiri mė djeg, mė tret.

  E hap shpirtin sa njė det.

  ...Rrėmbej qiellin me gjith yje,

  Si mantel ia hedh mbi krye.
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:15

  Horizonte me mirazhe

  S’di ku ike, s’di si ike? Eth’ e aurės ke qėnė;
  Njė kllapi, avull deliri, qė vjen netėve me hėnė…
  Pik’e virgjėr e njė loti, e pėrvjedhur si njė hile,
  Pas kadifezės ezmere tė njė faqe karafile…

  …Dhe besova prej njė buze... belbėzimin e kėrkuar,
  Ēdo pėrdredhje dehjeplote... tė njė syri tė mėsuar.
  Kėshtu fala ē’kisha vluar me durim pikė pas pike,
  Flakėritjen e njė ndjenje, pėrpėlitjen e njė frike…

  …Ndoqa visesh ekzotike gjith’ oazet tė tė zija,
  I magjepsur perėndimesh me gamile dhe xhamija.
  Por s’tė pata dhe s’mė pate, mes sixhadesh kishe mbetur.
  Njė kujtim i njė vegimi, pas mirazhesh ishe tretur.

  Edhe ika zemėrmbytur, prej njė velature fine,
  Qė le kurmi erėmirė i robinjės arapine  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:16

  Korēa

  S’di si tė tė dua, s’di sa tė tė dua;
  Veē kur jam atje, nė rrugėt e tua;
  Kur bliri pikon eliksir mbi mua;
  Filloj dhe tė ndjej.

  Kėngė do mėsoj, kėngė qė kėndohen;
  Ēupat ti trazoj nė mėngjez kur zgjohen;
  Vellon t’u rrėmbej ditėn qė martohen.
  Do tė vij, ti gjej.

  Ndėr kangjellat e tua dimėrit me borė;
  Harpėn ėngjėllore do luaj me dorė;
  Tė dėgjoj’ muzikėn zemra ime-e gjorė;
  Edhe tė zhdėfrej.

  Pa ta ngjit Moravėn fshehur nėpėr hije;
  Hije madhėshtie, hije bukurie;
  Ah!... Do ta shkul zemrėn, ta bėj fije-fije;
  Ashtu tė tė ndjej.

  2000  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 31 Jul 2011, 20:17

  Vetėm ti mė vjen...

  Vetėm ti mė vjen nėpėr ėndėrrime,
  Fshehur pas harresės, o nėnėza ime.
  Mes hipokrizisė, shtirjes sė paanė,
  Vetėm ti mė vjen dhe mė qėndron pranė.

  Ngado qė vėshtrova, kudo tė kam parė.
  Ti je manushaqja me petal tė tharė,
  Ti je trėndafili, ēelur pas hardhisė;
  Tym’ i ngrohtė i zjarrit qė del prej shtėpisė.

  Tė pash’ e tė njoha, s’mund tė ishte tjetėr.
  Bisk i sapo-ēelur mbi degėn e vjetėr.
  Edhe ai zogu me krahėt e lehtė,
  S’mund tė jetė tjetėr, ndryshe s’mund tė jetė.

  Mė sheh merakosur, pyet si kam qėnė,
  Natėn si kam fjetur, a u lodha mbrėmė?
  Pse kam sy tė skuqur, ē’dhimbje m’i ka vrarė?
  Pse kėngėt e vjetra s’luaj nė kitarė?

  Ē’brengė kam nė zemėr qė mė kėput zėrin?
  Pse kjo hije lodhur mė mbulon tė tėrin?
  Dhe kur me qesh buza pėr ata qė dua;
  Lumturon e qeshesh edhe ti me mua.

  Ngado qė tė shkoj, e di, tė kam pranė.
  Dhe kur rri mendohem me kokė mėnjanė.
  Dhe mė vjen si vesė, dhe mė vjen si erė.
  Vjen si yll’ i ditės plot me yj tė tjerė.

  Pa mė bėhesh hėnė dhe natėn me ndrin,
  Pa mė bėhesh diellė, akullin mė shkrin.
  Herė dallėndyshe qė mė sjell beharė...
  ...Nėnėzė tė humba, malli mė ka marrė.


  Dhimitraq Papando
  2001 New York


  ________________________________
  Poezi nga Dhimitraq Papando... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Dhimitraq Papando... Empty Re: Poezi nga Dhimitraq Papando...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 17 Sep 2019, 16:02