Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Epi i Gilgameshit (Analize vepre)

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Epi i Gilgameshit (Analize vepre) Empty Epi i Gilgameshit (Analize vepre)

  Mesazh nga Administratori prej Sun 15 Jun 2014, 03:23

  EPI I GILGAMESHIT.
  Analize vepre.

  Epi i Gilgameshit eshte nje veper qe i kushtohet tmerrit te vdekjes
  dhe qendreses se njeriut.


  Subjekti:

  Gilgameshi ishte mbreti I Urukut. Ai ishte shume e fuqishem sepse dy
  te tretat e tij ishin hyjnore dhe nje e treta ishte njerezore. Perpos
  trimerise, ai shpesh ishte dhe mizor me popullin e vet. Ato iu luten
  perendise se qiellit te krijonte nje qenie po aq te fuqishme sa Gilgameshi,
  ne menyre qe ata ate dy te perlesheshin, dhe Gilgameshi te kuptonte cdo
  te thoshte te mundej. Nderkohe Gilgameshi pa dy endrra qe e ema ai
  shpjegoi dhe I tha qe ishin ato paralajmeruese te nje fuqie a njeriu kercenues.
  Perendia e e Qiellit ia degjoi lutjet popullit dhe krijoi Enkidujin, I cili sillej porsi
  kafshe dhe jetonte ne pyll. Nje dite nje gjahtar e pa ate dhe me ane te nje
  vajze arriten ta terhiqnin Enkidujin deri ne Uruk. Aty Enkideji nisi te mesohej me
  jeten. Nderkohe, Gilgameshi po bente nje deklarate per fuqine e tij mbi grate dhe
  Enkiduji I zemreuar iu hodh ne sulm sepse iu duk e padrejte.Gilgameshi fitoi raundin
  e pare te dyluftimit dhe burrat vendosen paqe mes tyre, dhe me vone u bene shoke.
  I merzitur nga monotonia e jetes, Gilgameshi vendosi te shkonte ne pyllin qe
  ruante Humbaba, nje bishe e frikshme dhe te priste pemet. Humbaba kishte
  nje nam te keq dhe ishte I pameshirshem. Nena e Gilgameshit iu lut perendise
  se Diellit ta mbronte birin e saj, ndersa Enkidujit I tha te perballej ai I pari me
  bishen Humbaba.
  Gilgameshi perseri pa enderra, qe ia conte perendia e Diellit. Enderrat I thoshin se
  ato do te korrnin sukses me Humbaben, dhe ashtu bene.Emri I Gilgameshit mori nam
  aq shume sa Perendia e Dashurise I kerkoi te behej I dashuri I saj.Gilgameshi nuk
  pranoi pasi ajo kishte nje mije te zeza mbi supe.E zemeruar, ajo iu lut babait te vet
  ne qiell te leshonin demin e Qiellit qe te shkatarronte Urukun dhe Gilgameshin,
  perndryshe do hapte portat e ferrit dhe te vdekurit do dilnin ne toke. I ati pranoi.
  Gilgameshi dhe shoku I tij Enkiduji e vrane dhe demin, dhe I hodhen ne fytyre nje
  cope te tij perendeshes se Dashurise.
  Perendite u mblodhen per te biseduar mbi ngjarjet e fundit: vrasja e Humbabes dhe
  Demit te qiellit.Ato caktuan se dikush duhet te paguante per te dhe vendosen qe
  Enkiduji te vdiste. Keshtu Enkiduji u semur rende dhe vdqi.Gilgameshi u merzit pa mase.
  Ai vendosi te largohej e te udhetonte neper toka te largeta, pasi trishtimi dhe tmerri
  i vdekjes po e mundin. Me vone mendoi te kerkonte perjetesine. Ai njihte dy njerez qe
  perendite ia kishin falur dhe shkoi t’I kerkoje ato qe te zbuloje se si e kishin arritur,
  Ai merr udhen per tek Untrapishtimi. Ruga ishte e gjate dhe e mundimshme. Kaloi nje
  mal ku e priten dy njerez akrepe. Me pas ndali ne nje bujtine, kaloi me barke ujerat e
  vdekjes dhe me ne fund arriti tek Untrapishitmi. Untrapishtimi I tregoi se ai ishte bere
  I pavdekshem pasi kishte shpetuar gjallesat nga permbytja e madhe qe caktuan
  perendite. Ai I dha Gilgameshit nje mundesi te fitonte perjetesine : te rrinte gjashte
  dite dhe nete zgjuar.Gilgameshi pranoi, por menjehere e zuri gjumi. Untrapimeshti I dha
  dhe nje mundesi per te gjetur bimen e rinise ne fund te nje oqeani. Gilgameshi u fut dhe
  e gjeti, por mendoi ta provonte nje here tek ndonje nga fshataret,pastaj ta hante vete.
  Mirepo rruges nje gjarper ia rremben bimen, dhe nderron menjehere lekuren duke u rinuar.
  Gilgameshit I vdiqen te gjitha shpresat dhe u kthye ne qytetin e tij me idene se te
  pavdekshem do ta benin veprat e tij, ndaj ndertoi nje mur rreth Urukut ku ishin shkruar
  bemat e tij.

  Heroi kryesor , Gilgameshi si njeri I gezimeve dhe hareve, mbret I Urukut, nuk kishte
  menduar me pare rreth vdekjes dhe kuptimesise se jetes se njeriut deri ne castin kur
  miku I tij I ngushte Enkiduji vdes.
  Gilgameshi ndryshon qendrim ndaj jetes dhe vihet ne kerkim te jetes se amshuar,
  duke u bere I vetedisjem per jeten dhe , fatin e tij.

  1.Qenesia dhe aktualiteti i Epit

  Objekti kryesor artistik eshte raporti I jetes dhe vdekjes. Edhe pse eshte shkruar
  4000 vjet me pare, eshte aktual sepse dhe sot vejme re deshiren e njeriut per t’I
  shpetuar vdekjes, tmerrin nga vdekja dhe fatin tragjik tonin. Vlera e saj qendron
  dhe ne faktin se shume ide e mendime te shqiptimit te botes se njeriut, te krijimit
  te tablove poetike e te perhskrimeve te natyres u bene objekt trajtimi edhe ne
  vepra te mevonshme letrare.


  2.Bote-realitet I vecante

  Ne kete veper ballafaqohen tre bote: ajo tokesore, hyjnore dhe e kafsheve, qe
  deshmojne per stadin e hershem te vepres.Ato jane ne marredhenie vepruese,
  por kufiri mes tyre shkrihet, ndaj keto bote jane ne marredhenie te nderthurur.
  Gilgameshi eshte edhe njeri edhe hyjni. Enkiduji ne fillim ngjasonte me shume me
  nje kafshe. Njerezit- akrep jane dhe njerez dhe kafshe. Humbaba pershkruhet si
  njeri me koke kafshe. Perendite kane ndjenja njerezore.Utnapishimi me jete te
  pambarimte hyjnore jeton si njerii zakonshem.
  Veprimet ne ep zhvillohen ne tri rrafshe hapesinore : kozmos (perendite),
  toke (perendite, njerezit dhe kafshet), dhe ne boten nentokesore (perendite
  dhe te vdekurit).
  Epi ndertohet mbi bazen e botes se perralles. Eshte ajo bote qe deshirojne
  personazhet dhe strategjia e veprimit te kalimit te pengesave eshte e njejte.
  Gjithashtu kemi pranine e enderrave. Nga ana tjeter kemi nje fund tragjik,
  ndryshe nga perralla.


  3.Lufta kunder se keqes.

  Te keqijat per njerezit jane te panumerta, por e keqja me e madhe shte vdekja.
  E keqja paraqitet qe ne kengen e pare ku Gilgameshi ushtonte nje sundim tiranik.
  Se dyti dy miqte vendosin te vrasin Humbabes, I cili I kall daten njerezve dhe ka
  mekatuar perkundrejt Shamashit. Gjate bemave te tyre, miqte kane patur dhe
  ndihmen e hyjit te Diellit dhe te Luftes, duke dhene keshtu mesazhin e bashkimit
  te forcave per te arritur nje qellim te vetem : te ngadhenjehet kunder se keqes.


  4.Tmerri I vdekjes.

  Gilgameshi misheron bukurine, mencurine dhe trimerine dhe anjehere nuk kishte
  menduar per vdekjen.Kjo ndoshta sepse gezonte te mira si mbret, dhe mendonte
  se ishte I pavdekshem nga pjesa e tij hyjnore. Vetem vdekja e Enkidujit e beri te
  kuptoje se vdekja eshte e pameshirshme ndaj cdo qenieje pa marre parasysh
  forcen. Vdekja I behet nje obsesion qe merr permasa me te medha dhe shkatarruese.
  Vdekja shfaqet tek enderra e Enkidujit mbi shtepine e territ, tek skena e vdekjes
  se Hunbabes, tek fjalet e perendeshes se dashurise,vdekja e Enkidujit.
  Friken nga vdekja Gilgameshi e shfaq kudo; tek bujtina etj. Ai fle pak pasi gjumi I
  ngjan me gjumin e vdekjes. Ai takohet me shpirtin e Enkudujit dhe meson per voten
  e te Vdekurve.Pas atyre qe degjon nga hija e Enkiujit, ai bindet per tmerrin e vdekjes
  dhe per domosdodhmerine e vdekjes, per fatin tragjik te njeriut dhe te atij vete.


  5.C’prej se u linden ditet s’ka gje te amshuar.

  Nje prej ideve qe pershkon epin eshte shnderrimi, ndryshueshmeria e qenies.
  Kete e shohin tek veprimet e personazheve, flijimet dhe pesimet e tyre.
  Gilgameshi mbret hidhet ne lufte kunder se keqes, Enkiduji nga nje qenie si kafshe
  kthehet ne nje njeri te forte, e perfundimisht balte qe e hane krimbat. Untrapimishti
  ne njeri qe fitoi perjtesine, ndersa Ur Shabani lundertar u kthye pas permbytjes te
  jetonte me njerezit.
  Del se ekziston nje rregull te cilit i nenshtrohet cdo qenie. A ekzsiton vertete ndryshimi
  midis jetes dhe vdekjes? C’ka I largon e c’ka I bashkon ato? “A nuk perngjajne valle njeri
  n’tjerin, femija I porsalindur dhe vdekja?Me njolla t’vdekjes njejte a s’jane te shenuar?”
  Duke e pare jeten e njeriut ne menyre te tille, ne nje kohe te kufizuar sugjerohet
  domosdoshmeria e pertjetimit te cdo casti ne menyre sa me te plote. Kjo duket te
  fjalet qe I thote gruaja e bujtines.Megjithate Gilgameshi nuk ia vuri veshin asaj.
  Ai nuk ishte I kenaqur me jeten, edhe pse mbret.


  6.Funksioni i veprimit dhe teresia e tablove poetike

  Kjo veper eshte artistikisht e larte pasi krijon tablo, personazhe, tipizem te situatave,
  detajeve etj. Eshte nje rrefim per trimat sipas stilit te udhetimit te Odisese.
  Epi nuk ka nje rrefim te njetrajtshem. Ka futje te episodeve te ndryshme, retardime,
  enderra, monologje, dialoge etj. Veprimi ne kete veper ka funskione te shumefishte.
  Ai realizohet brenda nje kohe e nje bote me vete. Personazhet ashtu si ne perralla,
  parandiejne fatin e tyre.Kjo mund te arrihet nepermjet enderres ose percaktimit te
  fatit nga hyjte.


  Koment:

  Ne pjesen e pare ndodhin ngjarje me natyre kalorsiake. Dy miqte ndermarrin veprime
  qe I bejne emrat e tyre te famshem. Ato ngjajne si dy kalores qe synojne te behen
  te famshem duke ngadhenjyer kunder te tjereve. Ne castin kur vdes Enkiduji, rrjedha
  ndryshon. Edhe me tutje, veprimi eshte element kryesor, por ai merr karakter tjeter.
  Forcen dhe guximin e Gilgameshit e zevendeson frika ndaj vdekjes dhe deshira per te
  gjetur pavdekshmerine dhe forcen e pashtrshme rinore. Aksionet e tij jane te varura
  prej perendive dhe qenieve mitike.
  Rendesi kane detajet stilistikore pasi qellimi I krijuesit te epit ka qene dhe te krijoje
  nje veper qe le nje pershtypje te thelle.Kemi perdorimin e metaforave dhe krahasimeve.
  Rendesi te vecante kane pershkrimet . Ato jane te shumta. Pershkrimi I pare qe po
  marrim per shembull ka te beje me endrren para ndeshjes me Humbaben. Krijohet nje
  tablo me elemente te natyres, gjemime, levizje etj. Ne pershkrimin e malit te hyjnive
  kemi perseri pamje te natyres. Ne pershkrimin e trete kemi castin e permbytjes se
  madhe ku nuk mungon se krahasimi I hyjnive me qente.
  Struktura dhe sistemi shprehes I kesaj vepre jane ngritur mbi bazen e stilit te krijimtarise
  gojore. Se pari kemi dukurine e formulesimeve dhe perseritjeve si ne kategorine e kohes,
  ashtu dhe dhe te hapesires. Ato perdoren ne rastet e tipizmit te vepres, pershkrimin e
  situatave, gjendjeve te personazhit etj. Edhe vajtimi mbi trupin e Enkidujit eshte I llojit
  te krijimtarise gojore.


  Mesazhet:

  Te gjthe njerezit, pavaresisht forces, menucire apo bukurise jane te destinuar te vdesin.
  Ajo c’ka nuk vdes eshte madheshtia e krijimit dhe ajo c’ka leme pas.
  E keqja luftohet me ane te bashkimit te fuqise.


  ________________________________
  Epi i Gilgameshit (Analize vepre) Pictur10

   Ora ėshtė Tue 25 Feb 2020, 20:45