Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Per Emigracionin,,

  Share
  avatar
  Lavdrim xira
  Gurabardhs
  Gurabardhs

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Gemini
  Numri i Postimeve : 24
  Mosha : 35
  Vendndodhja : Tirane
  Profesioni : Ing
  Pikėt : 49
  Vlersuar : 3
  Data e Regjistrimit : 14/10/2008
  Humor : ok

  Per Emigracionin,,

  Mesazh nga Lavdrim xira prej Sat 25 Aug 2012, 10:18

  APARTAMENTI

  Si endrra e ē’do te riu,ne ate kohe bera ē’mos per te hyre ne UK pavaresisht se mund te kisha perfunduar ne fund te detit te akullt,I asfiksuar ne kamione hermetike,apo I masakruar gjate kohes qe flinim nen ura.Megjithate hyra ne vendin e endrrave dhe mundesive te medha,kur arrita u duk sikur nje enderr ishte bere realitet,ketu me ne fund isha ne vendin ku doja te isha,vertet.

  Vendosa qe ne kete vend te qendroj afro 5 vjet,kohe e cila do te mjaftonte per te fituar aq para sa per te bere nje jete normale ne venlindje.

  Babai im ishte nje punonjes I thjeshte ne shtet dhe pasi doli ne pension e vetmja pasuri qe kerkonte ishte nje apartamet I thjesht me kushtet minimale.

  Une deshiroja te beja dicka me shume se ai.

  Fillova te behesha I semure dhe I vetmuar me kalimin e kohes,telefonoja ne shtepi dhe flisja me prinderit c’do jave duke perdorur karta te lira me impulse.

  Dy vite kaluan,dy vite duke sherbyer Hamburge-r te Mc Donalds,dhe duke pastruar kembet e pulave ose duke shitur bileta neper disko dhe dy vjet duke pare kembimin valutor nderkombetar me shpresen qe te pesoje rritje.

  Me ne fund vendosa qe te martohem,ju tregova prinderve se kam vetem 10 dite pushim dhe c’do gje duhet organizuar mbrenda ketij afati.Prenotova bileten ne linjat me te lira.Ishte nje gezim I papershkrueshem qe po beja Shoping per dhurata per te gjithe te afermit dhe miqte e mi.Nese harroj ndonjerin atehere priten debate.Pasi arrita ne shtepi kalova nje jave duke kaluar neper duar te gjitha fotografite e vajzave dhe meqe koha nuk premtonte duhet te zgjidhja nje nga kandidatet.

  Miqte me thane,me gjithe habine time, se dasma duhet te behej keto dy tre dite sepse une smund te merrja pushime se shpejti dhe se ato nuk kishin ndermend te prisnin gjate.Pas marteses erdhi koha per tu kthyer ne UK,dhe pasi qe u dhasha ca para prinderve,dhe u luta dhe fqinjeve ti kene pak kujdes,ne ( me qe isha me fat dhe munda te marr nje Vize per gruan ) u kthyem ne UK.

  Gruaja ime e pelqeu kete vend dy muajt e pare dhe pastaj filloi te ndjehej e vetmuar.Shpeshtesia e telefonatave u rrit ne dy here deri ne tre here ne jave meqe normalish dhe ajo do te telefononte prinderit e saj.Kursimet tona filluan te tkurren.Pas dy vitesh te tjera ne u beme me femije.

  Dy femije te mrekullueshem na u dhuruan nga I madherishmi.

  C’do here qe flisja me prinderit me kerkonin te kthehesha ne shtepi keshtu qe ata mund te shikonin niperit e tyre,cdo vit vendosja te shkoja por..!

  Pak puna ,pak kushtet ekonomike e pengonin kete.Vitet kalonin njeri pas tjetrit dhe vizita ne shtepi u be nje enderr e larget.Pastaj nje dite papritur mora nje lajm qe prinderit ishin semure rende.Provova te merrja leje por nuk munda megjithese isha I ngecur ne disa procedura nuk munda te vija ne shtepi.

  Lajmi tjeter qe mora ishte se prinderit ishin larguar nga jeta dhe meqe nuk kishte kush ti bente ritet e fundit anetaret e shoqerise bene gjithcka mundem.

  Isha I tronditur,, prinderit e mi u larguan nga jeta pa I pare niperit e tyre.

  Pasi kaluan disa vjet , me gjithe mospelqimin e femijeve dhe deshires se gruas ne u kthyem per te jetuar ne vendlinje.

  Fillova te kerkoj per nje shpi te pershtatshme,por per fatin tim te keq kursimet e mia kishin rene dhe cmimet e pasurive te paluajtshme ishin rritur gjate ketyre viteve te shkuara.Me duhet te kthehesha ne Uk,gruaja refuzoi te vinte serish me mua dhe femijet nuk pranonin te rrinin atje,me te,pasi qe ishin pershtatur me jeten ne Uk.Une dhe dy femijet u kthyem ne Uk,dhe I premtova gruas se do te kthehem pas maksimumi dy vitesh.Koha kaloi vajza vendosi te martohej me nje Skocez dhe djali im ndjehej I gezuar me jeten e tij ne Irlande.Une vendosa qe mos te toleroj me me kete dhe te le cdo gje pas dhe te kthehem.Tashme kisha mjaftueshem para per te blere nje shtepi me dy dhoma gjumi ne nje zone mjaft te kerkuar te qytetit.Tani jam 60 vjec dhe e vetmja here qe dal nga shtepia eshte per viziten rutine te objekti fetar me I afert,gruaja ime besimtare gjithashtu me ka braktisur dhe ka shkuar ne parajsen e zotit.

  Shpeshhere pyesja veten ,A ja vlejti e gjithe kjo ?

  Babai im,edhe duke qendruar ne vendlinje kishte nje shtepi ne emer te tij,dhe une gjithashtu kam te njejten gje asgje me teper.

  I humba prinderit e mi te dashur dhe femijet vetem per nje dhome me shume.

  Duke pare jashte nga dritarja shoh shume femije duke kercyer.Ky dreq Televizori Kabllor e ka perkedhelur brezin tone te ri dhe keta femije po I humbin vlerat dhe kulturen e tyre per shkak te tij.Une marr letra nga femijet e mi ku me pyesin nese jam mire.

  Mire te pakten me kujtojne,tani ndoshta pasi te vdes do te jene komshinjte serish ata qe do te me bejne ritet e fundit mortore.

  Zoti qofte me ta.

  Por pyetja prape ngelet ?

  Akoma po kerkoj per nje pergjigje…..Nuk ka besimtare qe nuk jane pergjigjur…

  …….Prej kohesh pergjigjja eshte JO.

  Perktheu.L.xira.
  avatar
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 35
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Per Emigracionin,,

  Mesazh nga Administratori prej Sat 01 Sep 2012, 00:07

  Pershendetje mik dhe te faenderoj nga zemra per sjelljen ketu, te ketij tregimi shume domethenes dhe mjaft real, per jeten e nje mergimtari...

  Perzemersishte me rrespekt: Saimiri...


  ________________________________

   Ora ėshtė Fri 14 Dec 2018, 23:45