Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:34

  DITĖ E ZYMTĖ

  Dielli i zbehtė
  shpalos ditėn e tkurrur

  Shpresa humbet nė kujtimet
  e iluzioneve tė pavdekshme

  Mes gishtrinjėve
  shpalosi qiellin palė palė

  Qetėsia qė kėndon
  lexon nė ballin tim
  kėngėt e plagėve

  Nė rrudhat e fytyrės
  mbeti e shėnuar ditė e zymtė
  dhjetė shkurti dymijė e shtatė
  e larė me gjakun e njomė

  Mbi trungun tonė
  djajtė edhe njė herė
  hodhėn vallen e ēmendurisė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:34

  ANI KOSOVĖ ANI...

  Kosovė,
  Dhembja ime
  Gjaku im i fėrguar
  Nėntėqind e nėntėdhjetė e nėntė herė
  Mbi zall tė flaktė
  Tė kėsaj bote tė brishtė

  Kosovė,
  Dhembja ime
  Xhani im i pasosur
  Pėr Ty dhe dėshmorėt
  E ata janė bijtė tanė
  Ēdo pėllėmbė tė kėsaj toke tė bekuar
  Qė e lagėn me gjakun e njom
  Nė heshtje lutem ēdo natė

  Kosovė,
  Dhembja ime
  E zhveshur dhe e rrėnuar
  Nė erėrat mė tė frikshme
  E larė me shirat e kuq si gjaku im...

  Ani Kosovė ani...
  Je jeta dhe vdekja ime
  Ani Kosovė ani...
  Je shpirti im
  OH SA SHUMĖ TĖ DUA!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:35

  NE HESHTJE PĖR TY QAJ

  Nė mendimet e mia
  Tė kristalta
  Ti sėrish shkėlqen
  Nė spektrin
  E tė gjitha ngjyrave
  Tė kėsaj pranvere...

  Ah,
  Sikur tė ishe e imja
  E tė tė kem pranė
  Nė pėrqafimin tim
  Tė zjarrtė
  Si dikur!

  Nė heshtje pėr ty qaj
  Plagėt dhembin kur ftohen
  E unė kujt t’ia tregoj
  Gjithė kėtė boshllėk qė kam?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:35

  EJA PLEQĖRI EJA

  Jo, jo
  Nuk kam vėshtirė
  Ta pėrqafoj pleqėrinė...

  Ajo mbi gjoksin tim
  Ēdo ditė pa u ndalė
  Troket, troket e troket...

  Jo, jo
  Fare frikė s’kam
  T’ia hapi parzmėn time...

  Le tė vijė, le tė vijė
  T’mė puthė pėrmallshėm nė ballė
  Mbi rrudhat ku rinia pėrjetėsisht iku
  Eja pleqėri eja, me ėndje tė presė!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:35

  RRUGA PA KTHIM

  Eh, ėndrrat dhe jeta na duket s’kanė tė sosur
  Pėrsėri vazhdojnė nga vendi ku pushuan
  Ashtu tė palodhur rrugėtojnė rrugėve tė veta
  Njė nga njė ditė ikėn dhe s’kthen dot kurrė
  Oh, sa e gjatė apo sa e shkurtėr ėshtė kjo jetė
  Heshtazi zemėrhapur tė gjithė e presim dhe e pėrqafojmė
  Rrugėtimi shtigjeve tė saj na duket ngadalė, por vrapojmė
  Bash asaj rrugės qė na e caktoi i Madhi Zot
  Qoftė ajo e gjatė apo e shkurtėr e qė pėr ne ėshtė
  .......................................... RRUGA PA KTHIM!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:35

  ZGJOHU KOSOVĖ ZGJOHU

  Era e natės
  Vėrtit qiellin Kosovar
  Dhe kėndon kėngė
  Tė tmerrshme...

  Zogjtė nga frika
  Moti kanė ikur...

  Shqiponja tė bardha gjakpirėse
  Lirshėm shėtisin shesheve tua
  Oj Kosovė...

  Ah, Mitrovicė oj shpirt Kosove
  Je shndėrruar nė ajsberg
  Noton mbi ujėra tė turbullta ndėrkombėtare
  E Ibri nė shkumė gjėmon gjėmėn e vdekjes...

  Zgjohu Kosovė zgjohu
  Se po tė morri gjumi
  Nėn kthetrat e acarit
  Nuk do tė zgjohesh kurrė mė!

  ZGJOHU KOSOVĖ ZGJOHU

  15. 12. 2010.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:36

  TY KOSOVA IME

  Nė Ty Kosova ime
  U linda nė kohėn e tejdukshme
  Kur ishe e lidhur me zinxhir
  Tė tjerėt tė ngrehnin zhig-zhag
  Pamėshirshėm!

  Ty Kosova ime
  Tė dėshirova diēka mė tė bukur
  Se ēdo gjė qė mbėshtillet me bukurinė hyjnore
  Desha tė flisja me ty, Kosovė nėna ime
  Ishte e kotshme tė tjerėt s’mė lejuan!

  Ty Kosova ime
  Desha tė tė flisja me gjuhėn qė ti na e la
  Buzėt mi qepėn me gjilpėra tė gjata
  Bash me ato tek vargonin gjethe tė duhanit
  Ata tė pashpirt dhe tė pangopur
  Dhe tani mė unė s’jam unė!

  Nė heshtje do tė zhdukem
  Nga kjo botė e kalbur dhe e fėlliqur
  Sikur tė mos kisha jetuar kurrė
  Nė ty e me ty Kosova ime
  NĖNA IME!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:36

  TI, SHPIRT

  Kur t’mė vije koha
  E gjumit qė t’mė merr pėrjetėsisht
  Frymėmarrjen e lehtė
  Si flladi i verės
  Dhe gjėmimet
  E rėnda tė ėndrrave tė mija
  Do ti lė nė kėtė botė tė brishtė
  Jo, jo me veti s’i marr
  Se janė shumė tė rėnda!

  Ti, shpirt
  Nga trupi im
  Largohu i qetė
  Me shikimin tėnd
  Mė tė butė se mėndafshi
  Mė shiko edhe njėherė
  Mė pėrkėdhelė butėsisht edhe njėherė
  Dhe ik, ik merr rrugėn tėnde
  Drejtė ku tė drejtojnė engjėjt
  Mbi krahėt e tyre e qė ėshtė rruga pa kthim...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:37

  NĖ RRUGĖN E JETĖS

  Nė rrugėn e jetės
  Furtunė deri nė kupė tė qiellit
  Pėrsėri ditė e plagosur...

  Zogjtė pa krih fluturojnė me mua
  Apo unė jam vetėm njė leckė
  E shkėputur nga ngjyra jete...

  Me krahėt e saj tė tėrbuar
  Pamėshirshėm era mė valėvitė
  Unė i heshtur presė errėsirėn e natės
  Ndjenjat e kohės tė varrosen nė qiell...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:38

  NASIHAT

  Me gjuhe keputur nga gabzherri
  Mbi supe te lodhura bartim
  Ne horizontin e cmendurise
  Hajnat e hajnise qe s'ngopen kurre...

  Mos kerkoni buzeqeshjen time
  Mbi kete kohe te kalbur
  Ne qelbesiren
  Verberisht ne cdo hap shkelim...

  Pertej shtate brigje te thepisur
  Drita hyjnore ne vaj iku perjetesisht
  Ardhmerise duke ua lene amanet
  Vetem nje nasihat, crrenjoseni hajnin!

  15. 03. 2007.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:38

  PEIZAZHET E QIELLIT

  Ndjenjat bashkohen ne kupe te qiellit
  Vallezim i kodrave pa mbarim
  Brigjet e qytetit derdhen si dallge
  Ne luginen e heshtjes se vdekur

  Peizazhet qe kujtojne
  Bukurine e diellit ne agim
  Zhduken nga piktura e qiellit

  Megalomania e perbuzur
  Ne gjume te thelle fle
  cmenduria e kohes
  Kafshon ditet ne ikje


  05. 03. 2007.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:39

  NE SATENIN BLU

  endrrat hidhen ne humnere
  Shkelqimi zhduket
  Syte mjegullohen

  Sonte mendimet
  Do ti mbeshtjelli
  Vec me ty

  Shnderrohesh ne ere
  Floke mi ledhaton
  Balli me rrudhet
  Mendja tek ti me shkon

  Syte e mi
  Deti do te behen
  Te lahesh ne lot e mi

  Perqafimin tend
  Do ta mbeshtjelli
  Me yjet qe shkelqejne
  Ne satenin blu


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:39

  LOTI MBI QERPIK MU NGRI

  Brigjeve te gjelberuara pameshirshem
  Lulet me te bukura u thane
  E une vajtoj, vajtoj mbi petalet e tyre
  Te gjitha portat e jetes mbyllen
  Andej me krah te lehta kah fluturoj

  Perseri pas mortit lindje
  Ura nga shpirti ne shpirt
  Neper tehun e shpates kalon
  eee sa e veshtire eshte ringjallja
  Te duket se me nuk je ti
  O shpirt qe zjarr digjesh
  Rend neper shtresat e xhehenemit
  E loti mbi qerpik mu ngri...

  22. 01. 2006.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:39

  VDEKJEN E PRES

  Ne muzgun e jetes
  Pleqeria fuqishem
  Eshtrat e mekura
  Mi shtrengon

  Ditet i numeroj me pertese
  Shpirti lendimet vajton

  I shtrengoj duart
  I shtrydhi kujtimet
  Si ngjyrat e mjerimit
  Radhazi nje nga nje...

  Ne qetesine e kesaj nate
  Me duar te hapura
  Vdekjen e pres ne vetmi...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:40

  TRĖNDAFILI I KĖPUTUR

  Flladi i verės lehtas puhitė sonte mbi mua
  pėrmallshėm ledhaton trupin tim tė njomė
  si gishtėrinjtė e tua ama bash ashtu si dikur
  djersitem e ankthi i kapluar s’mė le tė qetė
  aromėn e lėkurės tėnde ndjej tek frymoj
  trėndafilit tė bukur i ngjanė qė e kėputa dikur
  tė mbaja tė pėrqafuar me dashuri mbi gjoksin tim
  ti flije dhe ėndėrroje ėndrrat mė tė bukura...

  Tani gurgullima e lumit mi kėndon kėngė elegjie
  nė kopshtin tė gjitha trėndafilat nga dhembja u thanė
  shikimi mbi re tė bardha mė humbet diku lartė
  i kėrkoj sėrish tė gjitha ėndrrat qė dikur i pata
  .................................................e tani mė s’janė!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:40

  BRIGJE TĖ JETĖS

  Qerpikėt e syve tė mi
  Me peshė tė rėnd
  Sa toka
  Hapen si dyert e kohės

  Shikoj shpirtin tim
  Tek vrapon mbi urrėn
  Qė lidhė dy brigje tė jetės
  Atė tė dritės dhe errėsirės

  Dėgjoj zhurmėn e zemrės
  Copėtohet nė njėmijė e njė copė
  .............................nga frika
  Ku ta gjejė shpėtimin e saj?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:41

  PIKTURAT E MĖNGJESIT

  Ēdo natė
  Mė vije nė ėndėrr
  E heshtur dhe e vetmuar
  Tamam si shpirti im...

  Ėndrrat mbesin tė virgjėr
  Sėrish mėngjeset zbardhen
  Bosh bash si ėndrrat e mia
  Pa mbarim...

  Pėr ty
  Ēdo ditė
  Ndjej boshllėk shpirti...

  Askush s’mi pikturon mė
  Mėngjeset me fjalė tė arta
  Si ti...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:41

  TĖ KĖRKOJĖ

  Tė kėrkojė
  Mes yjeve
  Dhe burimeve tė ėndrrave

  Tė kėrkoj
  Nė vetminė e mjegullės
  Dhe nė sytė e kalimtarėve

  Tė kėrkoj
  Nė syrin
  Tė cilin me lot e lagi

  E di qė kjo ėshtė
  E kot
  Por unė tė kėrkoj


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:42

  FOL ATĖHERĖ

  Fol atėherė
  Kur vuan
  Se vetėm atėherė
  Fjalėt kanė vlerė
  Por shuaj
  Atėherė kur je e lumtur
  Dhe mos ia trego lumturinė
  Atij qė vuan pėr ty
  Nga se atij
  Ajo do t’i dhemb


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:42

  JETO

  Jeto edhe me lot
  Me engjėjt
  Nė terrin e natės

  Kėndo
  Se vajin e mbytė kėnga
  Edhe nė qiell
  Nė botėn tėnde
  Ka dashuri


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:42

  TĖ SHOH TY

  Vėshtroj nė qiell kah engjėjt
  Sa herė tė kėrkoja nė mes tyre
  Tė shoh ty

  Nė krahėt
  E erės mė bartė
  Nėpėr ėndrrat qė lulėzuan
  Nė fushėn e dashurisė sime.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:43

  FALMA MĖKATIN

  Botėn tėnde
  E gjejė nė sytė e mi

  Falma mėkatin
  Nė ėmbėlsinė e buzėve tė mija
  Ato tė ėmbėlsojnė
  Dy shpirtra


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:43

  ZEMRA IME

  Zemra ime
  Ka qenė e dehur
  Ka dashuruar
  Ėshtė penduar
  Ka dhėnė
  Dhe ka marr dashuri
  Ka qenė e lumtur
  Dhe ka humbur
  Ka lėnė
  Dhe ka qenė e lėnė
  e lėnė e lėnė e lėnė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:44

  AJSHE

  Sikur tė isha pika
  E lotit tėnd
  Nė ēdo kohė
  Isha rrokullisur

  Faqja e jote ėshtė
  Ylber i kėsaj bote
  Qiell i bukurisė
  O lot i dashurisė
  Qė m’i lagė buzėt e thara

  Ajshe!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Mon 11 Jun 2012, 23:44

  KU IKEN VITET E MIA

  Kohen ne ikje
  Me renkim te shpirtit
  E shikoj si ik
  Dhe e qaj me lot ne sy...

  Koha pameshirshem
  Shkel mbi vitet e mia
  Ne ujevaren ku takohen
  Lindja dhe vdekja...

  Mes brigjeve
  Ne luginen e vdekjes
  Mbi krah te bardha
  Engjejt jeten time bartin...

  Dielli i zbehte
  Muzgun e nates puth!

  Ne heshtje shikoj
  Bukurine e lindjes se henes
  Ne nuserine e saj
  Njoha veten time...

  Me dritherimen e zerit
  Shpirtin tim te tretur pyes
  Pse floket me jane zbardhe?
  Ku iken vitet e mia?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 2 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 23:05