Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:40

  GEZUAR VITIN E RI
  (arkostih)

  Gezimi dhe dashuria ne prag te deres trokasin me mall
  endrrat e parealizuar shekullore jetesohen me ne
  Zemrat le te na hapen si qielli ne naten e bekuar
  Urata jone le te mberrije ne horizontin e shtate
  Atje ardhmerine ta puth me mall e ta marr per dore
  Rehatine dhe vullnetin ku pret Kosova jone

  Vete e kaluara ecen kokulur rruges pa kthim
  Idealet dhe shpresat tona ne nje thes te arte
  Tek ne nje Baba Dimer plak me dashuri i barte
  I buzeqeshur si lulja e pare ne pranveren e hershme
  Ne syte e tij shkelqen PAVAReSIA E KOSOVeS

  Endet nga nje shtet ne tjeter ne zbardhje te KOSOVeS

  Rendin tani kemi E GJITHe SHQIPTARIA
  I dalim para ta presim me shpirt e zemer shqiptari!

  28. 12. 2007.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:41

  DESHIROJ

  Te dua sonte prane
  Ta degjoj zerin peshperites
  E buzeve tu te zjarrta si dikur

  Deshiroj ne qetesin e kesaj nate
  Te jemi ne perqafim
  Edhe njehere syhapur te enderrojme

  Deshiroj sonte ta degjoj
  Muziken shenjte qiellore
  Me akordet e vetmise
  Qe s'do te degjohen me kurre...

  Te dua sonte
  Te sherohem nga plage qe jeta mi dhuroi
  Edhe nese kjo nate te jete e fundit

  Deshiroj sonte dhe njehere
  Perqafimin tend te ngrohte
  T'ma ndrite shpirtin
  Si dielli qe token ndrite

  Deshiroj sonte mbi gjoksin tend
  T'me ndalet frymemarrja perjetesisht...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:41

  KUJT T'I GEZOHEM

  Me thane:
  Ne momentin kur linde
  Linde me vaj te madh...

  Qetesia...
  Sherbetore e nates
  Mi kendon kenget e heshtjes
  E shpirti shetit kengeve te parenduara...

  Qetesia...
  Zeshem jehon ne shpirtin tim
  Porten e jetes e mbylla me buze
  E flaka e turpit lepin naten e heshtur...

  Ne varrin e mbyllur
  Ne erresiren e erresires
  Shnderrit kandili i Allahut...

  E une...
  Kujt t'i gezohem me shume
  Ditelindjes apo ditevdekjes?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:46

  Epitaf...

  Mbi varrin tim
  Kur trupi do tė mė pushoje
  pėrjetėsisht
  vargjet e mia do tė jenė
  trėndafilat mė tė bukur
  pėrtėritje.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:47

  Katėr Drejtime.

  Si mjegulla qė nė vjeshtė lėshohet
  i labirinthuar zbres me ngadalė
  shkallėve tė qėndrės nė qytetin tim.

  Mbi gurin me shekuj tė vjetėr
  para dyerve tė Teqesė sė Madhe
  ulem pėr pushim tė shpirtit.

  Shoh rrugė tė turbullta
  qė ndajnė qytetin
  nė katėr drejtime.

  Eh,nuk mund tė vendosė
  nė cilin drejtim tė nisem
  me kėtė shpirt dhe trup tė lodhur

  Rri e meditoj nė gurin e vjetėr
  mbi tė cilin pushuan shumė njerėz
  para vendosjes se nė cilin drejtim
  rrugėtimin e jetės ta vazhdojnė.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:47

  Semazen enderrova tė bėhem

  Tėrė jetėn dėshirova tė bėhem semazen
  Allahut tė Madhėrishėm t'i shėrbej shpirtėrisht
  kėrcimtar i pa epshėm i semasė nė shpirt tė jem
  tė ikja nga kjo botė-nė qetėsi hyjnore
  pėrtej shtatė horizonteve qiellore-nė vetmi.


  Rėrės dhe shkumės sė detit pafund
  nė erėrat e humbura tė kėrkoj veten time
  me sy tė lodhur ylberit t'i ngjitem majės sė tij
  nė mjegull tė shikoj botėn e turbulluar.

  T'i lutem tė Madhit Zot t'mė drejtojė
  udhėtar nė rrugėn e shpirtbardhėsisė tė jem
  Tani
  Dhe
  Pėrjetėsisht!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:48

  VDEKJA

  Me gjuhėn e heshtjes
  vdekja pėrjetėsisht na flet
  e ne fare nuk e kuptojmė.

  Pa dallim ngjyre e gjinie
  njėsoj me vete merr shpirtėra
  tė zinj e tė bardhė

  Shpirtzinjtė i merr nė dhimbje e mundime
  dhe i vendos nėn pemėn e Zakumit
  e shoqėri u bėjnė djajtė me brirė.

  Shpirtbardhėt i merr me lehtėsi
  tė pėrcjellur me muzikėn hyjnore tė semas
  e tė mbėshtjellur me aromė lulesh
  tė kėputura nga kopshti i Edenit.

  Lindja dhe vdekja shkruhen
  me shkronja tė arta e tė zeza
  nga vet dora e tė Madhit Zot
  qė krijojnė mes tyre
  harkun e fillimit
  dhe mbarimit jetėsor

  E vdekja ecėn gjithmonė
  Nė heshtje nė qetėsi.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:49

  PIKETAKIMI

  Bota ėshtė pikėtakimi
  Ku takohen shpirtrat
  Tė dashuruar,
  tė humbur,
  tė zbrazėta,
  shėndetplotė,
  tė plagosur,
  tė.......

  E jeta ėshtė humnerė
  Qė ēdo gjė gėlltit.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:49

  KAPE SHPIRTIN TIM
  Buzėt si akulli mė janė tė ngrira
  zemra mė ėshtė shkretėtirė pa mbarim
  shkėlqimi nga sytė mė ėshtė zhdukur
  shpirti i humbur nė rrugė pranė xhenetit

  Nė natėn me errėsirė tė mbėshtjellur
  pėrtej horizonteve shtrihet dora me dritė
  trupi mė ėshtė varur si peshė e rėndė
  dashuria qė mė takojė lėshojė krahėt e saja

  Jam udhėtar nė rrugėn e ėndrrave tė mia
  dhe ngadalė po ngjitem brigjeve tė thepisura
  zgjate dorėn kape shpirtin tim tė mos fiket
  KURRE!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:50

  Kėmishė pa xhepa

  Mora brushėn lehtas
  fillova qiellin ta bojatis
  me ngjyrat e ditėve tė mia

  Sytė mallėngjyeshėm shikojnė
  fenomene tė pėrlotura

  Amanet,qetsohu ti o shpirt
  se trupi vesh kėmishė tė bardhė
  pa xhepa hiē!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:50

  Zog pėllumbi

  U shkėput nga foleja
  njė zog pėllumbi me kėngėn e tij
  fluturoi e fluturoi
  nėpėr kaltėrsi

  Hej zog, pėllumb zogu hej
  veē ti dhembjen e shpirtit ma di

  Atė nuk mund ta pėrballoj dot
  E Ti,fluturo
  fluturo
  fluturo e ik

  Hej
  Hej
  Hejjjj...

  Ani...
  Ik e fluturo
  Zogoooo..
  Pėllumboooo....!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:50

  Nėpėr shpirtin tim

  Nėpėr shpirtin tim
  lundro si detari
  qė humb orientimin

  Mos ki frikė
  asnjė valė deti
  nuk do tė pėrmbysin

  As erėrat mė tė forta
  as uraganet
  nuk mund tė tė shkarkojnė

  Bėhu e lirė
  dhe lundro kah do
  se shpirtin e kam
  det tė hapur
  vetėm pėr ty

  E zemra ime le tė jetė
  Foleja
  ku Ti me ėndje
  ZBRET


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:52

  Petalet me vesė nė sy....


  Petalet me vesė nė sy
  tė kaluarėn rikujtojnė.

  Akulli ngadalė e nė heshtje
  copėtohet si zemra ime

  Nėn kėmbėt e tua
  lule tė vyshkura zvarriten

  Nė harkun e qiellit
  bilbilit iu kėput peri i zėrit

  Loti tatėpjetė rrėshqiti
  nga petalet me vesė nė sy


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:53

  Zgjati duart

  Zgjati duart....
  hapi drejt meje
  t'i gatiten njė pėrqafimi

  M'i shtrij flokėt
  qė lakmia e gishtėrinjve
  t'a zbeh urinė

  Dhe buzėt...
  veē pakėz ofroi
  t'a shuaj etjen

  Zemrėn nuk ta kėrkoj,jo
  se t'ėshtė tretur
  drithėrimeve tė dashurisė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:54

  Enderra

  Kur dielli nė gjumė
  tė fle shkon
  e hėna me flekse tė saja
  herėshon
  Ty tė prita

  Nė kopshtin qiellor
  prore tė kėrkoj
  e s'tė gjej Ty dot

  Engjėllushė!
  nėpėr dallgėt e gjumnajes
  qė s'u takuam kurrė
  do tė ėndėrroj vetėm pėr Ty


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:54

  Hija

  Nėse kusarėt lajkatar
  t'a rrėmbejnė dashurinė.....

  Nėse pulseve tė zemrės
  iu pėlcet dėnesja e vetmisė....

  Nėse tejzat e shpirtit
  t'i kaplon djersė e ftohtė e vdekjes....

  atėhere mė kujto mua
  hija e shpirtit tim do jetė aty
  nė Ty
  pėr TY!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:54

  Nėse

  Nėse sonte
  do tė shkruaj
  poezinė e ėndrrės
  atėhere do tė shkruaj
  pėr buzėqeshjen e syve tė tu
  qė rob shpirti
  e bėra pėrjetėsisht

  Nėse ndonjėherė
  do tė shkruaj
  poezinė pėr ylberin
  atėhere do tė shkruaj
  pėr ngrohtėsinė e pėrqafimit tėnd
  qė mė mban pa ndėrprerė
  mbėshtjellur me iluzione
  apo...nė pritje tė ndodhisė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:55

  Pas ēdo ndarje

  Si nė ėndėrr kėrkoj veten time
  qė mė rreshqet mbi kujtimet e humbura
  nė greminėn e dashurisė.

  Sa e tharė mė duket kjo jetė
  kur mbi buzėt e mia tė ēara
  vajton si foshnjė e etur.

  Yllėza me vellon e virgjėrisė
  nė heshtje kėmbėzbathur shikon
  ranishtės n' meditim

  Mėngjesi agon me kėrkim tė njė ure
  qė lidh zemrat e plagosura
  pas ēdo ndarje tė natės sė heshtur


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:55

  Malli

  Pa ty
  e gjatė,shumė e gjatė
  mė duket kjo natė

  Mos nguro
  sonte tė lutem eja
  njėherė,vetėm dhe njėherė

  Le tė jetė kjo natė
  e fundit natė

  Yjet sonte le tė ndriēojnė
  pėr Mua,pėr Ty
  veē pėr Ne

  Nė agun e mėngjesit
  i shtrėngojmė zemrat

  E di se shpirti po tė rėnkon kėputur
  por lamtumirė....
  Jo,nuk tė them dot


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:55

  Do tė dėshiroja

  Do tė dėshiroja tė jem liqe
  i pastėr si loti i syve tė mi
  e ti hėnė me vello nusėrie
  me endje tė lahesh nė thellėsinė e tij

  Do tė dėshiroja tė jem
  burimi i Drinit tė Bardhė
  e ti lulja qė rritesh aty pranė
  qė lėshon aromė anė e mbanė

  Do tė dėshiroja tė bėhem
  sythė trėndafili i kuq
  e ti sqep zogu qė mė mban n'fluturim
  nė ėndrrėn e gjatė pa mbarim


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:55

  Ninullat

  Luginave rinore
  lundrojnė ėndrrat
  pa mbarim

  Puhia e flladit veror
  nė djep tė artė
  i pėrkund

  Loti i njė bilbili
  nė vaj melankolik
  i shndėrron

  Ti mė je shtrati
  ku dhembja e shpirtit
  turbullt mė fle


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:56

  Mos mė ringjall tė verbėr

  Nė qetėsinė e natės
  hėna me rrezet e saja
  pėrkėdhelė meditimin tim

  Aromė xheneti ndjej nė nafile
  nė sexhde bij para tė Madhėrishmit
  i lutem pėr shpirtin tim gjynahqarė

  Nė ēdo pikė loti ėshtė njė kėngė
  nė ēdo kėngė ėshtė njė kujtesė
  nė ēdo kujtesė ėshtė njė shpresė
  nė ēdo shpresė lindė dhe njė krijesė

  Nė ditėn e Kiametit
  O i Madhi Zot,
  mos mė ringjall tė verbėr
  dhe nė ėndrra
  dua ta shoh bukurinė!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:57

  Prehje

  Shpirti mė ėshtė shndėrruar nė flutur
  krahėt e sė cilės humbasin drejtpeshimin
  e shkėlqimi nga sytė e tu,akoma mė josh

  Nė errėsirėn e natės sė heshtur
  tė fshehur kohė mė parė
  takova nostalgjinė time
  tek endej me shkop tė bardhė

  Vala e fundit e fuqisė sime
  u derdh nė liqenin e pikėllimit
  ku engjėjt ruanin
  shkėndijat e lodhura tė shpirtit

  Aty ku shkėlqimi i syrit tėnd
  akoma mė josh
  e shpirti im gjen prehje


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:58

  Putha Lulen...

  Ankthi si fėmijė tė vogėl pėr dore mė mban
  Livadheve tė stolisura me mbulesa lulesh
  kurorė

  Ti ikje nga dhėmbėt e gjarpėrit plot helm
  Retė filluan tė shėmbėllenin spektra pa trajtė
  ngjyrash

  Desha tė tė mbaj fshehur nėn shtratin e ėndrrės
  Por pa gjumė humbe thellėsive tė pa dukshme
  shtigjesh

  Unė putha lulen kur fletėt e saja filluan tė dridhen
  Ti mbete fjetur n' pėrqafim-yllėza ėndrrave
  t'mia

  Ah,sikur tė zgjohesh, tė tė puthja lehtėsisht dhe
  TANI


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:58

  MENDIME TĖ PASHKRUARA

  Mendimet e mija
  Qė mbetėn tė pashkruara
  Do tė vdesin njė ditė
  ...s’bashku me mua...

  Shpirti do ti bartė
  Si xhevahir tė rrallė
  Tė pazbuluar kurrė
  Qoftė nė xhenet apo xhehenem?!

  Trupin mbi supet e tyre
  Do ta bartė xhemati
  .......vetėm deri nė varr...

  Mishi do tė kalbet
  Kockat do tė mbesin
  Tė flasin me gjuhėn e tyre
  Qė dikur ka jetuar njė njeri...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 7 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sun 29 Mar 2020, 20:31