Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:22

  SONTE HESHT BIBLIL

  Bilbil hesht
  Tė lutem, tė lutem
  Veē sonte hesht...

  Gotėn dua ta mbushi
  Me lot nga sytė e mi
  Plotė e pėrplot...

  Hesht bilbil hesht
  Aman hesht, hesht
  Veē sonte hesht...

  Nesėr mė vajto nė kėngėt e tua
  Me tė gjitha ngjyrat e zėrit qė ke
  Se ti i vetmi mik i kėsaj bote me je!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:22

  ME SHPIRT TĖ QETĖ

  Mė le tė tė shikoj
  Me sy tė tjerė
  Se tė mi u verbuan
  Qerpikėt mu mbyllėn
  Pėrjetėsisht....

  Mbi gjoksin tėnd
  Nėn tingujt e rrahjeve
  Tė zemrės sate
  Qė i ngjajnė gurgullimės
  Tė lumit nė ikje...

  Me shpirt tė qetė
  Bash aty
  Mbi gjoksin tėnd
  Dua tė vdes!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:22

  STINĖT E JETĖS

  Sa e dhembshme ėshtė kjo jetė
  Tamam tė duket se linde – ajo iku
  I la vragė rrudhat nė fytyrėn e zbehtė
  Nėpėr vetullat e zbardhura
  Ėshtė mbėshtjell shikimi nė zbrazėti
  Terri endet nė shpirt si demon

  Engjėjt numėrojnė vepra tė bėra

  Jetova - e mė duket se tani linda
  E pėrgatitja pėr vdekje vije vetė
  Te gabzherri ėshtė ndalur e pret
  Ėshtė zbathur pėr tė ecur nėpėr shpirt
  Se shpirti s’vdes kurrė

  Apo jo?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:24

  MĖ KĖRKO NĖ KĖNGĖN E BILBILIT

  Sonte s’kam frikė dhe kėnaqėsi kam
  Nga kjo natė e qetė qė lehtas bie
  Dhe Nuri qė mbi trupin tim lėshohet
  Tė mė ndritė pėrjetėsisht...

  Engjėjt mbi krahėt e tyre
  Bartin veprat tė mia jetėsore
  Tek ngjiten horizonteve hyjnore
  Sa i kėndshėm ėshtė ky udhėtim mistik...

  E ty, nėse ndonjėherė
  Tė bie ndėrmend pėr mua
  Mė kėrko nė aromėn e luleve
  Nė burimet e lumenjve
  Dhe nė kėngėn e bilbilit...

  Nė agun e mėngjesit tė hershėm
  Kur dielli rrezet e tija tė para lėshon
  Mes tyre ėshtė shpirti im dhe ndritė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:24

  PRANVERA E VONUAR

  Penda e lehtė dridh dorėn time tė lodhur
  Rėndon shpirtin qė flakė digjet pėr ty
  Ajsbergu mė bėhet trupi nė lundrim
  Nėpėr ėndrrat mė tė bukura qė s’kanė mbarim
  Vesa e mėngjesit tė ftohtė fle mbi ballin tim
  E dielli me rreze tė arta ma puth ballin e lagur
  Rob robėrie i buzėve tua tė zjarrta mbetem pėrjetėsisht
  Aty nė varreza tė pahapura varrosen ndjenjat e mia...

  Eh sikur tė kisha krahėt e engjėjve qė nė qiell janė...

  Vonė pas mesnate do tė fluturoja e tė vija te ti
  Oh, sa mė pėlqejnė udhėtimet mistike qiellore
  Nėpėr kohėrat kur ora nuk bėn matjen e saj
  Ura e ylberit lidhė dy shpirtra larg me vite drite
  Arshi mbi qiejt do tė dridhej edhe njėherė pėr mua e pėr ty
  Robėria ime mbi buzėt e tua nė aromė trėndafil do tė shndėrrohej...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:25

  TĖ PRITA KOHĖ TĖ GJATĖ
  (Kushtuar nipit tim)

  Tė prita,
  Shumė kohė tė gjatė tė prita
  Tė prita si udhėtarin e lodhur
  Me gotė ujė tė freskėt jete...

  S’kisha idenė shpirti
  Qė ti do tė mė vije befas
  Para kohe si rrufeja
  Bash atėherė kur s’tė prita...

  E dija se do tė mė vije
  Me agun e mėngjesit
  Me rrezet e para tė diellit
  Nė spektrin e tė gjitha ngjyrave
  Tė ylberit nga lindja
  Dhe mėngjesin e ri ty po ta fali...

  Tani me shkronja tė arta
  Qėndiset njė kaptinė e Re
  Po ti ofroj duart e mija
  Shtrėngoji me forcė
  Jeta filloi matjen e kohės...

  Unė vrapoj pas mendimeve
  Qė lindin befas bash si ti
  Nė frikė mos vallė ngatėrrohem
  Nė hapat kėmbėve tė mi
  Me kocka tė thyera e tė lodhura...

  O ju, ėndrrat e mija
  Dhe ju mendimet e paprekura
  Ndaluni!

  Mė lėreni tė qetė dua tė zgjohem
  Ta shoh e ta pėrqafoj me mallėngjim
  Se nė shtėpinė time lindi njė foshnje
  Lindi nipi im me emrin MEVLANA!


  07. 03. 2011.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:25

  SYTĖ E TU

  Edhe nga uni im i brendshėm
  Sot i huaj jam
  E mendimet mė derdhėn
  Bash si qumėshti i bardhė kur merr valė...

  Shikoj fotografitė tona
  Qė vite me radhė u zbehėn
  Nga lot tė derdhura mbi ta
  Prej dashurisė sė flaktė...

  Sėrish me gishtėrinjtė e mi
  Pėrkėdheli fytyrėn tėnde engjėllore
  Mė duket se ėshtė me e ngrohtė se dielli
  Mė e butė se rretė e bardha
  Dhe mėndafshi...

  Mė frikėson me ata sytė e tu
  Me shikimin tėnd qė akoma
  Zemrėn ma zbardhė nga ndryshku
  E shpirtit tim tė humbur ua tregojnė
  Rrugėn e shenjtė qiellore qė s’ndalet kurrė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:26

  ZEMRA E NGRIRĖ

  A e di ē’ėshtė dashuria?
  Ti, qė endesh pa cakė
  Nga njė zemėr nė tjetėr
  Nga njė shpirt nė tjetėr

  A e di ē’do tė thotė tė dashurosh?
  Ti qė zemrat pa mėshirė there

  A ke dashurua ndonjėherė?
  Ti, qė vetėm merr e asgjė s’jep

  Dashuria a tė krijoi ndonjėherė dhembje?
  Ti, qė zemrėn tėnde e fsheh pas akullit

  A tė lėndoi dikush?
  Ty, qė maskėn nga fytyra s’largon
  Ty, qė zemrėn e vet e ke ngrirė
  Nga kush e fsheh?
  Kush ta lėndoi atė zemėr
  Nėse e ke?

  14. 10. 2005.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:26

  I VOGĖL JAM

  Mbi kokė mė fluturojnė
  Zogj me zėra tė panjohura...

  Nė erė tė lehtė luhatem
  Si kalliri i pjekur para kohe
  Nė korrik...

  Nė sytė e tu ngjyrė qielli
  I vogėl jam...

  Shikoj hėnėn
  Nė humbjen e shkėlqimit tė saj
  E lumit nė pėshpėritje i rrėfej
  Pėrrallėn pėr pranverat e humbura...

  Gjėmimi nga shpirti s’mė iku kurrė
  E rruga mė ishte jeta e ėndrrave
  Tė fikur...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:26

  NĖ SHKODĖR

  Nė Shkodėr
  Dertet e mija i hodha
  Nė liqenin e saj
  Dhe shpirtin e lodhur pastrova
  Si me ujė tė bekuar

  Buna rrėmbyeshėm
  I morri me vete dhe tha:
  Dertet e tua do ti shndėrroj
  Nė baladat e mija pambarim

  Hodha shikimin
  Drejt Kalasė sė vjetėr
  Tė Rozafės

  Nga muret pash
  Qumėshtin e njomė
  Heshtur tek zbret
  Gurėve tė bojatisur
  Me ngjyrė tė bardhė

  Thellėsisht u pėrkula
  Ndeza njė qiri
  Pėr shpirtin e saj
  Qė s’vdes kurrė

  Dhe ēuditėrisht mu duk se dėgjova
  Piskamėn e foshnjės tek bėrtet
  Nanė kush do t’mi ndrojė pelenat?

  Tunda kokėn i hapa sytė
  Me buzėqeshje mė shikonin
  Miqtė e mi Agim Metbala dhe Fahredin Shehu
  Mė pėrqafuan dhe vazhduam rrugėn
  Mbi urėn e Bunės.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:27

  TI ME ZĖ BILBILI ĖMBĖL MĖ THĖRRET

  Violina vajton kėngėt e mija tė shkruara sall pėr ty
  I dėgjoj tingujt magjepse dhe me lot qaj si fėmi
  Ofshama nga brendia e shpirtit shpėrthen si llavė
  Lagur mollėzat e faqeve pikturojnė trėndafila
  Etjen pėr dashuri apo thjesht pėr njė pikėllim
  Tretė tė gjitha kujtimet mbi valė Drinit tė Bardhė
  Ėndrrat fundosen si Titaniku nė Oqeanin e Qetė
  Sytė hapen si petalet pas shiut e ti me zė bilbili
  ................................................ėm bėl mė thėrret.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:27

  AMANET

  Dhe kur vdekja
  Mė merr e mė mbėshtjellė
  Me vellon e saj tė bardhė
  Amanet mi puth
  Pėr tė fundit herė
  Faqe tė ftohta dhe tė ngrira
  Bash si akulli...

  Aty do ta shijon
  Aromėn e njė shpirti
  Qė qėndron pezull mbi teneshir
  Dhe tė shikon drejt nė sy
  Tė mbushura me kristale
  Qė shkėlqejnė ngjyra
  Jete dhe dashuri
  Qė dikur i patėm
  Unė e ti!

  Nga sytė e tu bojė qielli
  E qė nė jetėn time ishin
  Mė tė ngrohta se dielli
  Mos lėsho asnjė pikė loti
  Pėr shpirtin tim do tė jenė
  Barrė mė e rėnd se toka
  E frikė kam s’mund t’i duroj dot
  Dhe shndėrrohem nė fantazmė!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:27

  TOKĖ E BEKUAR

  Kosovė thithėn nga gjinjtė e tu
  Djajtė tė tė gjitha ngjyrave
  Tė shterėn pa mėshirshėm
  Si kuēedra qė liqenin shterė
  Engjėjt nga qielli mallėngjyeshėm vėshtrojnė
  Kėtė tokė tė bekuar
  Ku ēmenduria kaplon njerėzit
  Nė kolltukėt e tyre tė kuqe e tė zeza
  Zezona shpirtin nė vallėzim ngulfat
  Tė udhėhequr nga djajtė me brirė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:28

  HAPAT E MI

  Mbi mendimet e mia
  Eci i heshtur...

  Dėnesa mė pėrcjell nė ēdo hap
  Sikur tė jem borxhli i saj...

  Nė qetėsinė e vdekur
  Mė duket se dėgjoj
  Tingėllimin e hapave
  Qė s’shihen fare...

  Era mendimet mi bartė
  Nė kohėn e zhdukur
  Qė moti...

  Nuk di se ē’farė ndodhė me mua
  Jam futur nė thellėsinė e ėndrrės
  Apo jam shpirt i vdekur!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:28

  MĖ JOSH FLAKĖ E ZBEHTĖ

  Nė qetėsinė e mesnatės
  Kur njerėzit nė gjumė tė qetė flejnė
  Dhe ėndėrrojnė ėndrrat e veta nė qetėsi
  Mua mė josh flakė e zbehtė
  E njė qiriri nė fikje...

  Me vete mi rrėmben kujtimet
  Te deponuara nga fėmiria ime
  Nė njė thes tė paarnuar tė varfėrisė...

  Si fletė mbi degė tė thyera
  Era nė horizonte
  Mendimet mi luhatė...

  Me agun e parė tė mėngjesit
  Nė thellėsinė e shpellės sė demonėve
  Vdesin pėrjetėsisht shpirtrat
  E djajve tė vėrtetė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:29

  KU IKEN VITET E MIA

  Kohen ne ikje
  Me renkim te shpirtit
  E shikoj si ik
  Dhe e qaj me lot ne sy...

  Koha pameshirshem
  Shkel mbi vitet e mia
  Ne ujevaren ku takohen
  Lindja dhe vdekja...

  Mes brigjeve
  Ne luginen e vdekjes
  Mbi krah te bardha
  Engjejt jeten time bartin...

  Dielli i zbehte
  Muzgun e nates puth!

  Ne heshtje shikoj
  Bukurine e lindjes se henes
  Ne nuserine e saj
  Njoha veten time...

  Me dritherimen e zerit
  Shpirtin tim te tretur pyes
  Pse floket me jane zbardhe?
  Ku iken vitet e mia?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:29

  BOTĖ E ĖNDĖRRUAR

  Sinqerisht dėshirova
  Tė jetoj nė botėn
  Tė cilėn e ėndėrroja
  Ose tė mos e ėndėrroj kurrė
  Botėn nė tė cilin jetoj...

  Vetėm nė njė minutė mplakem
  Pėr nėntėdhjetė e nėntė vjet
  Eh, sa vjetėr qė jam...

  Dridhem dhe shtrėngohem
  Si tė jem nė agoni
  I pėrndjekur nga “njerėz”
  Tė pafytyrė
  Faqezi
  Egėrsirė
  Moralisht tė prishur dhe tė humbur
  Nė tė gjitha kohėrat
  Qė shkelėn dhe kaluan
  Mbi ta...

  Andaj fluturoj dhe zhdukem
  Tė shtrihem nė varrin
  Mė tė ftohtė se akulli
  Aty shpirti dhe kockat e mija
  Do e gjejnė pėrjetėsisht
  Botėn tė cilėn e ėndėrroja!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:30

  MIKU IM

  Pres pozitėn e shpirtit nė rregullimin e krijimit tė saj
  E frika mė mbėshtjellė trupin dhe dridhem nė agoni
  Mėshira e Allahut zbret heshtshėm e qetė dhe e lehtė
  Krijesa e vėrtetė krijohet vetėm me vullnetin e Tij
  Bukuri e dritės hyjnore qė pėrjetėsisht ndritė dhe s’fiket kurrė

  Unė i pėshpėrisė unit tim tė brendshėm si tė bisedoj me mikun
  Ti qė pozitėn e shpirtit nė rregullimin e krijimit pret – merr frymė
  E nėse nga bukuria e shpirtit mahnitesh ti vetėm bėnė sexhde
  Dallgė tė detit do tė tė bartin pėrtej kufirit qė kuptimin sosė
  Dhe aty ndalu, mos vazhdo me tej, ajo nuk ėshtė e lejuar pėr ty
  Qielli do tė merr ngjyrė tė kuqe nė mesditė nga se ajo ėshtė gajb
  Fuqia e Tij ėshtė e pakufizuar, e ti kuptoje atė miku im
  .................................................. .................me mendje aq sa ke!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:30

  SYTĖ E TU

  I shoh sytė e tu tė bukur ēdo natė
  Lotėt qė mė djegin mė shumė se zjarri
  Dallgėt e jetės mė bartin mbi kraharorin tėnd
  Andej kah lind dhe perėndon ēdo ditė dielli


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:34

  Zog i shfrenuar

  Edhe atėherė
  Kur kėngė dhe duar tė huaja
  Tė thėrrasin nė pėrqafim
  Unė ndjej dridhje tė lehta
  Tė zemrės nėn dėrrasėn e gjoksit
  Nga ėndrra e ėndrrės
  Zgjohem me krah tė hapur
  Si zog i shfrenuar
  Nė fluturim tė fundit mistik
  Nė errėsirėn e qetė tė kėsaj nate
  Mė takojnė erėrat e sė kaluarės
  Nė tė njėjtin vend ku i kėrkoj
  Ndjenjat e dashurisė sė humbur
  Hedhi sytė e pėrlotur pėrreth
  Tė shoh nė vallėzim nė vello
  Nė peizazhe magjepse tė sė kaluarės
  Si dikur nė shatėrvanin e rinisė...
  Vibracioni i zemrės merr hov
  Lot lehtas rrėshqasin mbi faqet e mia
  E nė tokė pėrplasen
  Si pika shiu nė vjeshtėn e vonuar..


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:38

  ZURA VETEN TIME

  Ne stuhite e endrrave
  Zura veten time
  Ne bredhje dhe ikje
  Neper kopshtet e imagjinates...

  Duart me dridhen
  Trupi djersitet si ne agoni
  Neper rrudhat e fytyres derdhet
  Vesa e mengjesit te ftohte...

  Ne varrezat e pahapura
  Varrosa ndjenjat e mia
  Aty ku engjejt benin lutje
  Per shpirtin tim...

  17. 10. 2007.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:38

  NGJYRAT E SHKELQIMIT

  Fillimin dhe mbarimin e jetes
  Trup lodhur
  I perputha ne nje pike
  Porsi nje semazem...

  Si ne enderr
  Kalova udhetimin
  Neper kohen kete te kalbur...

  Pastaj dola nga qetesia
  E varrit
  Qe ne mua flinte

  Ta ngulfase zerin qe del
  Nga thellesia e shpirtit
  E te degjoj muziken e semase heshtshem...

  E mbuloj me vellon e se kaluares
  Te mbeshjtellur
  Me ngjyrat e shkelqimit...

  Dhe tani denese!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:39

  SONTE PA TY

  Sonte pa ty
  Jam shpirt i plagosur
  Ne erresiren e kesaj nate...

  Force nuk kam lot ti fsheh
  Gjithcka me eshte e cuditshme
  Si acar i hershem ne pranvere...

  Me prit dhe mua ne rrugen per parajse
  Dua te jem bashkudhetare me ty
  E drita le te fiket perjetesisht
  Nga bebezat e syve te mi...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:39

  VALLJA E SHKELQIMIT TE YJEVE

  Copeza shpirti te shkaperderdhur
  Me mbeten nen erresiren e henes

  Ne paskajshmerine e erresires se erret
  Askush me nuk eshte
  Vetem une dhe qetesia

  Gjate, gjate shume gjate
  Rrugetoj ne erresiren e nates

  Shkelqimi i syve tu
  Me josh dhe force me jep
  Jane, jane...
  Aty ne fund te tunelit te erret...

  Ngadale terhiqen ndjenjat
  Qe pameshirshem me ngufasin
  Shpirti renkon dhembjen e tij...

  Pa shprese...
  Shikimi i zbrazet shikon ne largesi...

  Hena sonte luan per te fundit here
  Vallen e shkelqimit te yjeve
  E humbur ne erresire
  Duke bartur renkimin tim
  Neper naten e etur ne ekstaze..


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:40

  KENGE E LAMTUMIRES

  Per ty
  Loti qendron
  Ne kendin e syrit tim...

  Faqes se zbehur
  Mengadale rreshqet
  Si te ishte pika shiu
  Qe ne toke perplaset
  Dhe degjohet kercitja e tij
  Sikur vale deti...

  Eh, shtrengoj shpirtin
  Dhe ngrehi dolli
  Me goten mbushur
  Perplot me helm...

  Neper damaret
  E gjakut tim
  Ai do te kendoje
  Kengen me te mire
  Lamtumirese...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 6 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 22:02