Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:11

  PRANVERĖS SĖ HERSHME

  Nė kėrkim
  Tė njė dashurie
  Shkruaj kėto vargje
  E ato le tė pėrplasen
  Mbi shpirtin e thyer
  Si valė deti mbi shkėmbinjtė
  Mė tė thepur...

  Nė ēdo fjalė tė vargut
  Fshihet nga njė ndjenjė
  Qė nė mua zgjuan
  Sytė e tu bojė qielli
  Ku shpirti i rraskapitur pushon...

  Bėhem poet
  I vjeshtės sė vonė
  Me inspirim tė parfumit
  Tė njė pranvere tė hershme...

  11. 03. 2008.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:12

  MBET INSAN

  Edhe sot loti ma bojdis kėt
  Vuxhut t'padukshėm pej njerzie
  Prap flakė xhani kall
  Hallkun e t'Madhnueshmit
  Tahret shpirtit q'i ban pėr nime

  Nji semavat me yje shoh
  Kur bie shiu duan tek ma ēon hedije
  Nė dallgat e kangės s'melaqeve shkon
  Te Ruhi i paē t'i diftoj
  Mexhlisit t'NUN-it e ta knaq
  Se ktu pos dashnisė ilaē tjetėr ska
  Dhe sytė qi shohin hyri
  Erandin gjylsoj nė secillėn zemėr

  Secilla dor jep veē nga vetja
  Si dashni e amshueshme
  Me Allahin dhe pėr Tė

  Tevona vazhdon me mbet insan
  Tevona vazhdon me mbet insan


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:13

  KOPSHTI I ĖNDRRAVE

  Nga kopshti i ėndrrave
  U shkėputė njė lule e bukur
  Ra mbi sytė e mi tė thella
  ........................si dy detėra
  .........tė lundroj aty pėrjetėsisht

  ..................kopshti i ėndrrave
  ......................do tė buzėqesh
  Me zėrin e tij tė heshtur
  .....................kur ti xhani im
  ...............me buzė tė prushta
  Mbi ballin tim tė djersitur
  Portat e xhenetit i pikturon...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:14

  HĖNA NUSJA JONĖ

  Nėpėr ėndrra tė pashkėputura
  Ulem pėr pushim tė shpirtit

  Nėpėr shtigjet e ardhmėrisė
  Kėrkoj harkun e kohės
  I bindur nė brishtėsinė e saj
  .................................tė virgjėr

  Sonte hėna le tė bėhet nusja jonė
  .....................se unė do tė pres aty
  Ku krushqit dikur janė ngrirė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:14

  NA NDIHMO I MADHI ZOT

  Me buzė tė plasaritura
  Me zemėr tė plasur
  Me shpirtin e djegur
  Me duar tė zgjatura kah Ti
  Prej tė keqes e cila na kaploi
  Nė tokat tona
  Na shpėto o i Madhi Zot

  Lutjet tė cilat i bėjmė
  Nė orėt e vona tė mesnatės
  Nė nafile bijė nė sexhde
  Pėr shpirtrat e atyre
  Qė dhanė jetėn
  Qė derdhėn gjakun
  Pėr kėtė tokė tė djegur
  Na i dėgjo o i Madhi Zot

  Mjerimi zemrat na i ka pushtuar
  E mira me tė keqen ėshtė ndėrruar
  Parajsa nė ferr e shndėrruar
  Nuri tė cilin na e dha
  Nga shpirtzi ėshtė fikur
  Na ndihmo o i Madhi Zot


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:15

  I NDJEKUR

  I ndjekur nga vetja ime
  Zėrat tė padurueshėm
  Qė vetėm unė i dėgjoja
  Mė pėshpėritnin nga brendia
  ..................... ndalu, ndalu...

  E unė largohem me hapa tė qetė
  ..................fare pa zhurmė kohe
  Si fletė trėndafili kur nė tokė bije
  Pėr ta puthur edhe njėherė kohėn e ikur
  ........................dikur tė fėmijėrisė sime
  ......................................plotė imagjinatė


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:15

  UDHĖTIMI NĖPĖR SHTIGJET E HARRUARA

  Derisa shpirtėrisht i vetmuar
  Udhėtoj shtigjeve tė harruara
  Uni im ballafaqohet me mua pėr fjalė
  ......................tė pashqiptuara kurrė!

  Hedhi shikimin e lodhur
  Mbi gjethe tė zverdhura
  ................................ēuditėrisht
  Shoh kėmbėt e mia tek dridhen
  Si tė ishin nė ankthet mė tė forta
  .................tamam si para vdekjes!

  Jap selamin nė anėn e djathė
  E pastaj edhe nė tė majtė
  Engjėjt vijnė me tė bardha veshur
  Zikrin zėshėm bėjnė hiē pa u nda
  ALL-LLAH ALL-AH JA ALL-LLAH
  LA ILAHE IL-LALL-LLAH
  MUHAMED RESULULLAH

  Unė dhe uni im me sytė tė pėrlotur
  Nga shpirti qė tė dy zėshėm ia themi:
  JA’RABBI SA E BUKUR ĖSHTĖ
  E GJITHĖ KJO BUKURI!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:16

  LAMTUMIRĖ PĖRGJITHMONĖ

  Atė natė qė dy lule u ndanė
  Hėna nga pikėllimi humbi shkėlqimin e saj
  Shiu dhe loti bashkohen nė njė rrugė pėr nė lum

  Toka dridhej qielli gjėmimin e tij filloi
  Herė herė vetėtima bėnė ndriēimin e rrugės
  Nėpėr terrin e sė cilės ecin dy lule kokulur
  Nė kahje tė kundėrta njėra prej tjetrės

  Me hapa tė pasigurta e zemra tė ndarė nė dysh
  Humben nė errėsirėn e territ tė natės
  Duke pėshpėritur fjalėn mė tė dhimbshme
  LAMTUMIRĖ DASHURI PĖRGJITHMONĖ.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:16

  RRUGĖ TĖ PANJOHURA

  Nė errėsirėn e natės
  Para syve tė mi tė pėrlotur
  Shtrihen rrugė tė panjohura

  Rreth meje iluzionet luajnė
  Lojėn e tyre tė vjetėr gėnjeshtare
  Nata kafshon ditėt nė ikje...

  Mendimet pas tyre vrapojnė
  Nė zbrazėti tė zbrazėt
  Si qielli...

  Mbi brigjet e afėrta
  Dėgjohen thundrat e kuajve nė vrapim
  Hingėllima e tyre e shfrenuar
  Nė zemėr futė frikė e trishtim...

  Luhatem me kėmbė tė lodhura
  Nė udhėkryqin e rrugėve tė panjohur
  Errėsira e natės me dorėn e saj
  Ledhaton frikėn nė shpirtin tim...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:16

  MA SJELLĖ ESENCĖN E DIELLIT

  Shikimin e hodha nė ardhmėri
  U ngritė mbi maje tė ylberit
  E puthi ngrohtė dhe mbeti aty
  E unė mbeta nė shpresė pėr sytė e mi...

  Dhe sot kur dėnesa mė dėrmoji
  E pamėshirshėm shpirtin ma theu
  Nė mijėra copėza mė tė imta se atomi
  Tė lutem mos shkel mė mbi mua
  Si mbi njė lule tė kėputur e tė venitur...

  Edhe njėherė kthe kokėn kah unė
  Derisa akoma frymoj me frymė tė rėndė
  Dhe shiko nė sytė e mi tė verbėr
  Si rrokullisen e vdesin lot veē pėr ty...

  Ma sjellė esencėn e diellit
  Tė ma ngrohė shpirtin e ngrirė
  Si tė njė varfanjaku tė braktisur
  E orkideja le tė ēelė edhe njėherė
  Sall pėr mua e pėr ty...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:17

  TĖ KĖRKOJ

  Tė kėrkoj
  Mes yjeve
  Dhe burimeve tė ėndrrave

  Tė kėrkoj
  Nė vetminė e mjegullės
  Dhe nė sytė e kalimtarėve

  Tė kėrkoj
  Nė syrin
  Tė cilin me lot e lagi

  E di qė kjo ėshtė
  E kot
  Por unė tė kėrkoj


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:17

  FJALĖT LINDĖN TĖ ĒELIKTA

  Guximi dhe trimėria
  Ka kohė qė kanė rėnė nė gjumė
  Ėndrra tė pakėndshme i pėrqafuan
  Nė heshtje...

  Shkuma mbi Ibrin qanė
  Me zėrin e njė fėmiu tė vogėl
  Tė mbetur jetim
  Pėrzihej me britmėn e njė qyteti plak
  Qė e pa se drita e diellit pėr te u fsheh
  Koha aty u ndalė pėr pushim
  E nata rėnkon mbi brigjet e tij...

  Nga malli e nostalgjia pėr fluturim
  Shqiponja dykrerėshe vrullshėm u zgjua
  Lindėn fjalė tė ēelikta nė vete
  Nuk ka ndarje tė Kosovės asnjė pėllėmbė!

  Nga horizonti i nėntė i nėntokės
  U gdhendėn shkronja tė arta
  Edhe mbi shkėmbinjtė
  Tė Mitrovicės, Zveēanit, Zubin Potokut
  E tė Leposaviqit
  PAVARĖSIA E KOSOSVĖS!


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:17

  KTHEJ KOKĖN

  Kthej kokėn dhe me sytė tė lagur me lotė
  Dėshiroj t'i puthi ditėt qė zhduken
  Si nė mjegullėn e dendur nė errėsirė pa kthim

  Rruga e miliona udhėtarėve nė kolonė
  Presin rrugėtimin e tyre njėkahshe pėrgjithmonė
  Dhe vitin i cili kokulur nė qetėsi me ta udhtonė

  Dėshirojė syhapur ėndrrat e mia t'i shikoj
  Si zhduken nė thellėsin e errėsirės sė malit
  Mbi sajat e drurit tė cilat si dhuratė i merr

  Njė kaptinė e jetės nė thes tė mbyllur shkon
  Me pulsin e shpejtuar si tė maratonit
  Qė rrathin e fundit tė jetės vrapon...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:17

  ĖNDRRA E FIKUR

  Gjėmimi nga shpirti
  S’mė iku kurrė...
  E rruga ime e jetės
  Ėshtė ėndrra e fikur...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:18

  ANI PALESTINĖ ANI...

  Palestinė,
  Dhembja ime
  Gjaku im i fėrguar
  Nėntėqind e nėntėdhjetė e nėntė herė
  Mbi zall tė flaktė
  Tė kėsaj bote tė brishtė

  Palestinė,
  Dhembja ime
  Xhani im i pasosur
  Pėr Ty dhe shehidėt
  E ata janė bijtė tanė
  Ēdo pėllėmbė toke tė bekuar
  Qė e lagėn me gjakun e njom
  Nė heshtje lutem ēdo natė

  Palestinė,
  Dhembja ime
  E zhveshur dhe e rrėnuar
  Nė erėrat mė tė frikshme
  E larė me shirat e kuq si gjaku im

  Ani Palestinė ani...
  Je jeta dhe vdekja ime
  Ani Palestinė ani...
  Je xhani im
  TĖ DUA!

  05. 01. 2009.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:18

  LOTI MBI QERPIK MU NGRI

  Brigjeve tė gjelbėruara pamėshirshėm
  Lulet mė tė bukura u thanė
  E unė vajtoj, vajtoj mbi petalet e tyre
  Tė gjitha portat e jetės mbyllen
  Andej me krah tė lehta kah fluturoj

  Pėrsėri pas mortit lindje
  Ura nga shpirti nė shpirt
  Nėpėr tehun e shpatės kalon
  Ėėė sa e vėshtirė ėshtė ringjallja
  Tė duket se mė nuk je ti
  O shpirt qė zjarr digjesh
  Rend nėpėr shtresat e xhehenemit
  E loti mbi qerpik mu ngri...

  22. 01. 2006.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:18

  AGU I MĖNGJESIT

  Shikim yt mė i ftohtė
  Se buzėqeshja e xhelatit
  E etja jote mi shteri lot
  Nga sytė e mi tė thella
  Sa deti....

  Bėhem shpirt fėmiu i porsalindur
  I shkrirė nė ngjyrat e ylberit
  Agu i mėngjesit sėrish
  Nė mua ėmbėl buzėqesh...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:19

  PĖR TY

  Ēdo natė
  Pranė dritares sė hapur
  Hidhem nė mendime
  Pėr ty loēka ime

  Shumė tė dua
  Ti kėtė nuk e di
  Guxim s’pata tė tė them

  Me lot nė sy
  Emri yt
  Mbi buzė tė mia fle

  Tė thėrras me zė
  Kur i tėrė qyteti
  Nė gjumė ėshtė

  Dėgjohet jehona e tij
  Ti nuk mė dėgjon, jo
  Jam shumė larg

  Mezi pres takimin tonė
  Tė tė them sa shumė tė dua
  Sa shumė vuaj pėr ty

  Nė ėndėrr tė kam ēdo natė
  Nė mėngjes kur zgjohem
  Pėrsėri shoh
  Pranė nuk tė kam, eh...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:19

  DO TĖ QAJ PĖR TY

  Lulet s’bashku me mua veniten
  Dashuria shuhet si vdekje
  Askush shpirtin s’ma kupton
  Qė flakė e zjarr digjet...

  Kur s’do tė jesh mbi kraharorin tim
  Do tė qaj me lot jetimi...

  Me lot nė sy
  Kėngė hyjnore
  Do tė shkruaj veē pėr ty...

  Mbi jastėkun e butė do tė qaj
  Se larg mė je nė botėn e humbur..

  Jastėku pėrjetėsisht le tė laget
  Me lot nga sytė e mi...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:19

  HAPAT E MI

  Njė hap nė ecje
  Mė duket njė vit...

  Gjoksi mė kėndon
  Zbrazėtinė pa nota
  Fytyra zjarr vullkani digjet....

  Tė gjithė bilbilat qė i desha
  Para kohe nė qiell fluturuan
  Rrebesh shiu gjurmėt mi fshinė
  Kush do t’i numėrojė hapat e mi?


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:20

  DIELLI DO E PUTH FAQEN E DHEUT
  (Akrostik)

  Zėri mė dridhet si tel i kėputur sazi
  E heshtazi eci rrugėtimit tim
  Mbi re tė bardha nė krah engjėjsh
  Rend pėrshėndes ēdo shpirtbardhė
  Ata qė i takoj nė fluturimin mistik
  Tek vijnė pėr tė pirė ujė tė bekuar qielli

  Shtegu mė ėshtė i njohur pėr shpirt
  Qetėsinė qiellore nuk e trazoj dot
  I bindur nė virgjėrinė e tij tė pastėr
  Pika shiu pikojnė nga sytė e mi
  Tulipan nė kopsht tė rritet pėrsėri
  Asgjė s’do ta ndalė rritėn e tij
  Retė nga qielli do tė ikin nė tėrėsi
  E dielli sėrish do e puth faqen e dheut


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:20

  (PA) KUPTIMĖSIA

  Derisa valėt e Drinit tė Bardhė
  Pėrplasen luginės
  Me syrin e shqiponjės
  Ura e Shenjtė pėrkėdhelė brigjet ...

  Sytė e mi tė vetmuar – si nata
  U frikėsuan nga mjellmat e lumit
  E unė pa dashje shkela barin e njomė
  Mu duk se shkela mbi gjarpėrinjtė...

  Dikur kėtu buzė lumit Drini i Bardhė
  Dhėmbėt i laja me kėngė bilbili
  Fytyra mė shkėlqente nga buzėqeshja
  Ėndėrroja jetėn mes trėndafilave tė kuq
  E trupi kundėrmonte aromė livadhesh tė kositura
  Sot jeta mė ėshtė shndėrruar nė arabesk muzgu...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:21

  THESARI I SHPIRTIT

  Nga thesari i shpirtit
  Shfaqen ėndrrat e rinisė
  Njė ngopje tė syrit
  Qė kalojnė ēdo parafytyrim
  Janė mrekullitė mbi mrekullitė
  Dhe gradualisht gdhendin formėn
  Zogjtė me krah tė njomė
  Pėrkėdhelin erėn nė fluturim
  Peizazhe perlash magjepse.

  Gjatė qėndrimit nė spitalin e Gjakovės
  NJĖSIA CORONARE


  26. 07. 2009.


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:21

  SHPIRTI MERR RRUGĖN

  Allahu Nur semavatin
  Ēdo ditė e ēdo natė
  Me dashuri e mbulon
  E Ezani i jacisė
  Shpirtin ma qetėson...

  Kur qielli me yje mbulohet
  Natėn nė nafile me namaz lidhem
  Shpirti lirshėm merr rrugėn
  Nė shtegtim drejt tė Madhėrishmit...

  Rrugėtimi mė ėshtė
  Aq i kėndshėm
  Aq i bukur
  Aq i ndjeshėm
  Aq i lumtur
  Aq i mbuluar me parfum
  Sa qė me tespihe e TEKBIR
  Ezani i sabahut mė takon...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Administratori prej Tue 12 Jun 2012, 00:21

  NATA E KADRIT

  Nėse sonte nė NATĖN E KADRIT shpirti rrugėn merr
  Atė do e shoqėrojnė shtatėdhjetė e shtatė mijė melek
  Tė gjithė si nė kor zėshėm zikrin bėjnė LA ILAHE ILALLAH
  Allahut drejt nė duart e Tij shpirtin e pastėr si loti e ēojnė
  E nė tokė trupin Nur i Allahut e mbulon
  Kthen kokėn jetėn edhe njėherė ta shikoj
  Atė e sheh tė bojatisur me ngjyra qielli
  Derisa shpirti gėzueshėm ėmbėl buzėqesh
  Ruh nė namaz i lidhur me tespih nė dorė
  I lumtur qė sonte takohet me Krijuesin e tij
  Tek hap qiellin evliatė mes gishtėrinjve tė Tij ta shikojnė...


  ________________________________
  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza. - Faqe 5 Empty Re: Poezi nga poeti lirik, Xheladin Hamza.

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Wed 01 Apr 2020, 23:06