Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Share

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:47

  Kjo teme i dedikohet Poezive te poetit Lasgush Poradeci.

  Lexim te kendshem...


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:47

  Zemėrimi jonė.

  Si tė t'a them tė shkretėn vojtje qė ndjej nė zemėr ēas-pėrēas,
  Atė durim tė padurura tė zemėrimeve pa gas.
  Tashi zė ēel njė vrer nė buzė, tashi zė ndrin njė vaj nė sy,
  Edhe tė dhemb mė keq se mua, edhe mė dhemb mė keq se ty.

  Kjo kėng' e fellė e heshtjes s'ate, vėshtrim'i derdhur gjithė pėrdhe,
  Stolitė e hireve tė tua ndaj shkon me turp si nuse e re,
  Dhe kaqė mijė dashurira, kaq dhėmbshuri qė s'thuhet dot,
  M'a mbushin plot tė mjerėn zemėr, vetėm me gas, vetėm me lot.

  E pata pyetur vetėveten, me t'j-u pėrgjigjur vetvetiu-
  Pse kaqė zi ti motra ime, pse kaqė vrerė unė i ziu:
  Nuk paske qėnė vrer e zi, po qėnke vetėm dashuri,
  Qėnke njė dritė fshehtėsije plot bukuri! plot bukuri!

  Dhe mė pėlqen ah zemėrimi ndaj vjen e shkon e qesh e qaj'
  Ndaj ri mendohem duke pyetur: a mos ke faj? a mos kam faj?
  Dhe ja! m'a fal ēfardo mėrije! dhe ja! t'a fal ēfardo mėri!
  Dhe mė mbush prapė plot me dritė, plot me tė ėmblėn dashuri.


  Edituar pėr herė tė fundit nga Admin nė Sun 15 Apr 2012, 12:48, edituar 1 herė gjithsej


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:47

  Posi burbuq' e trėndafilit.

  Posi burbuq'e trėndafilit qė ēelte-e fshehur afėr nesh,
  Tė ēeli buza miturishte e mė njė ēas t'u nėnėqesh;
  Ahere hargu i hepuar t'a ndau pėrmes mė dy thelpinj...
  E t'a shijoj me ėmbėlsirė veshtrimi im qė mė s'm'u nginj.

  Tash burbuq'e buzės s'ate i riti gjėndėrat sė rish...
  Ajo zu lėng prej luleshtrydhjesh dh'u skuq me zjar prej kulumbrish
  Ajo u ndes e mori valė, ajo u doq, ajo u poq,
  E po me fal e dėshėruar njė mall tė fellė-edhe pa shoq.

  Fillon mė dhemb ah dashurija, e ndjej njė brengė-e ēqetėsim,
  Mė pėrvėlon buz'e zhuritur drejt mun nė fund tė gjirit t'im,
  Pa dhemshurisht e duke vuar prej shpirtit t'ėnd kur e thėthi,
  Si llaftarinė-e puthjes s'ate kuptoj nė shpirt njė llaftari.
  __________________


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:49

  LAMTUMIRE.

  Me del e ze pshon me te fshete
  Nje breng hije-rende mi sy;
  Perbrenda ne zemren e shkrete
  M`i shtje drejt-per-drejt qe te dy

  E loti prej syve te tua
  Rrengjethet valome perdhe:
  M`j-a ndjen veshtrim-bukur-pallua
  Ti zemres greminen e re…

  Po kenget qe sot me nuk jane,
  Stolisen me mall ne megrim.
  Permbytur mjerimesh pa ane,
  Ndrin Yll`i te riturit t`im.


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:50

  LAMTUMIRE
  Varianti - I

  Me vjen edhe pshon me t`u qasur,
  Nje breng hije-rende mi sy.
  Perdrejt mun ne zemren e plasur
  M`i shtje llaftarisht qe te dy.

  Bje loti prej syve te qare,
  Venitet rrembyer perdhe:
  M`j-a ndjen zemerimin e pare,
  Ah!moter ti dhembjes se re…

  Sot kenget qe vane-e me s`jane
  Bucasin me mall ne megrim,
  Pa-i mbytur mjerimesh pa ane
  Zbret Yll`i te riturit t`im.


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:51

  LAMTUMIRE.
  Varianti - II

  Me del perkundrejt dyke pshuar,
  Nje breng hije-rende mi sy,
  Pa felle ne shpirt te shkretuar
  M`i shtje drejt-per-drejt qe te dy.

  Dhe loti prej syve te thata
  Gremiset si vale mberdhe,
  Qe sot iku dita,vjen nata
  Me yj qe me s`ndrijne si dje.

  Pra kenget qe vane-e me s`jane,
  Permbyten me mall ne megrim.
  I ngrysur mjerimesh pa ane
  Vdes Yll`i te riturit t`im.  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:51

  LAMTUMIRE.
  Varianti - III

  Me del me-ate hir te zemeruar
  Nje breng hije-rende mi sy,
  Qe sot kur po ish i merguar
  T`i shoh drejt-per-drejt qe te dy.

  Ra loti prej syve te tua
  E vate kulloj gjer perdhe:
  Ne piken q`u tret nene mua
  Qan zemra vajen e re.

  Ju ditet e mallit prej flake!
  Ju nete me endera plot!
  Sesi m`ju pushton varfanjake
  Ky det i nje sumbulle lot!-


  Sot pikave lot qe m`u thane
  J-u ndjeva te parin kullim,
  Pa dridhet liqeri pa ane
  O vashe-e te riturit t`im.


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:52

  GJENIU I ANIJES.

  Veshtroni si shket siper valash
  E tundet anija me nge? –
  …Me krisme-e me prush prej sterkalash
  Mi te shkrepetiu nje rrufe!...

  Ti det, brohori fshehtesire!
  Kuptim i potershem, ti det!
  …Po heshtje: ndaj vales se nxire
  Gjeniu i anijes po flet:

  Prej zallit qe sot po largohem,
  Fillova mergimin e ri;
  Hepohem…anohem…humbohem…
  Po sulmin s`e ndal kurrsesi.

  Dh`aspak nuk me tremb zhurmeria,
  Ndaj turret me hov e vertik
  Mi balle-e mi korje te mia
  Ndersimi-i tallazit armik.

  Perpara kur shoh gjeratore,
  Dh`ato me gremisin ne fund-
  Mi kulmin e vales malore
  Un` heq te shpetoj sa me mund.

  E morti fatkeq ne me ciku,
  N`u desh tmerresisht te fundas-
  Aspak nuk me thyen rreziku,
  Po nis e permbysem me gas:

  Se prapa le vazhden e ndritur-
  Q`e hapa me shpirtin fatos:
  Fistonin gazmor ku pat shkitur
  Valim-i anijes q`u sos.

  Valim-i anijes se lete
  Qetohet,ndalohet,mbaron
  Njeriu i anijes perjete
  Hepohet…anohet…valon…


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:54

  DREMIT LIQERI

  Mi zall te pyllit vjeshtarak
  Dremit liqeri pa kufi,
  Ai ndaj fundesh u perflak
  Posi me zjarr e me flori.

  Posi me flake-u ndez e kroj,
  E vetetiti plot magji,
  E yll` i dites perendoj
  Ne qetesi dhe dashuri.

  Tashti po shuhet nene mal
  Qytet`i ngrysur ne te zi,
  Po ndizen yjte dal-nga-dal
  Plot bukuri!Plot fshehtesi!

  Ne kete cas perendimor,
  Ndaj po me dehen syte-.e mi,
  Kuptoj si shpirtin vjershetor
  Ma frymezon nje mall i ri.


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:55

  NAIMIT

  Ku psheretin deshir` e djegur,
  Ne shesh te kuq te Qerbelase,
  Mes trimerish shtergjysherishte
  Te shoh ndaj po m`i bje xhurase.

  E me te lum, me te permallshme
  Te sjell ne driten e mejtimit
  Ndaj ferfellon si yll me flake
  Prej shkretetires se harimit.

  Qendroj ne tmerr zili` e botes
  Se me s`u lodhe dyke ndritur,
  Se me s“te treti prushi`i vojtjes
  Ne kraharorin e zhuritur.

  Po ti me vrap te piraustit,
  Qe fluturon ne zjarr e flake,
  Theroresin` e vetevetes
  E pate dhembjen me te pake…

  O!sikur keng` e zemres s`ate,
  Qe ligjeroj aq me te kote,
  Qe vec me fjale dhemshurije
  U pat degjuar permi bote.

  Ne gji te cdo memedhetari
  Te mund t`a perteritte malle
  Dhe nje te tere varg deshirash
  Q`i thurri mendja jote-e rralle,

  Me c`ze te paster lavdurimi
  Do kish bekuar varferite!
  Vaj` e nje casi-e kenges s`ate
  Perjetesisht do dil ne drite!

  Po t`u pat thene short` e verber
  Te pervelohesh ner padije :
  Me mije reze shkrepetimi
  Mezi te ndritish po nje fije…

  Dh`aher` i dehur prej durimit
  Ne mall te math te kenges s`ate,
  Kaq zilitar kepute zemre
  C`me te pacmuarshme ti pate.

  Dh`u ngrite per ne te verteten
  Me fluturim te artit mjeshter :
  U droth alltari jone- i lashte
  Sapo t`a ndjeu te shenten eshter.

  Se ngasherim` e vjershes s`ate
  Ish malli i felle- e pa te ngjare,
  Posi nje krua pastersije
  Kendimi yt ner ne pat rare;

  U pat terhequr shpirt` i kombit
  N`ate vajtim aq te lenduar
  Q`e thurri gjuha jote-e zjarte,
  Dhe balli yt i frymezuar;

  Se bukurite e- vetes s`one
  Mendimi yt desh te na fale,
  O!Fjal` e pikave qiriri,
  E pika lotevet, o Fjale!

  Q`ahere dyke shpene syte
  Nga Toskeri` e Gegerija,
  Shpesh e me shpesh patm` enderuar
  Si ndrin me fame Shqiperija.

  Mes ligesish armiqerishte
  Stolisme lulen e vullnetit,
  Sbuluam gur margaritari
  Prej fundit thethimtar te detit.

  E m`i ckelqyer sesa djelli,
  M`i lum se kohet qe me s`jane
  Filloj per ne ndryshim` i motit
  Me nje te pritme te pa ane:

  Ti!Fjaletor i mallengjyer!
  Ti!keng` e ritur ndaj selvise!
  Ti o rapsod i lasht` i kombit,
  Ti pate pjese- urgjin` e zise!

  A!po n`u trete prej mendimesh
  Me tembla t`ulura ner duar:
  Ne c`qiell te larg pat gjetur prehje
  Kjo zemra jote- e perveluar?

  Nga fluturoj bilbil – finoshi
  Q`e fryri era posi flete?
  Ku vane pendet e pellumbit
  Q`e shtiu ne dhet mergim` i shkrete?

  Sikur te shoh, i tmershme Frasher,
  Ndaj po mban zi pergjithemone,
  Ti : me besniku trashegonjes
  I dashuris` se vendit t`one!


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:56

  ERE TRENDELINE

  Sesi m`ju lendon dashurija!
  Sesi m`ju lendon pa pushim!
  O lotet e syve te mija!
  O klithmez e tingellit t`im!

  Ju shoqe te kohės mitare…
  Mikesha…motricka…pa faj!
  Ju humbte ne mjegull perfare,
  Dh`u solla nder mend e po qaj!

  As flak` e shkendijes q`u shua,
  As syri qe nxihet e plas,
  Nuk lane-o ju vasha pėr mua
  Vurratat e erreta pas :

  Haj!flutur` e zeze me duar
  Njė flutur secila prej jush
  Me la ne gishtrinj dyke shkuar
  Pluhurin qe ndrin posi prush…

  Sot cela pellemben e dores
  Q`u ciku gazmore dikur-
  Si pah verbimtar i debores
  Se-rish po me ndrin njė pluhur…

  Pėrse nuk m`u shojte pėrherė
  Tė hesht te pushoj pėr kurdo,
  Ti mall qe ner to pate lere
  Dh`u rite dh`u ndrite ner to!

  Ju shoh pėrtej mjegulles s`uaj
  E shpirtin prej jush e kam plot,
  Pa s`mund si t`a them, si t`a shuaj
  Ah!kėngėn e mbushur me lot.

  Se koti-u larguat menjane,
  Me vajtte me kot aq larg,
  Kur sumbulla lot qe me rane
  Si ruazat i shkova ne varg…

  Dh`i ndrita me syrin e fshehur…
  Dh`i vela me zėrin mitar…
  Dh`i skuqa me buzen e dehur…
  Me shpuzen e flogut si ar…

  Oji!trendelin` e venitur
  Ju fali gjith eren e saj…-
  Pse rreh kaq me hov te cuditur,
  Haj!Zemera ime ti haj?...

  Ju lule q`u leu parevera,
  Dh`u cika me gas njė mėngjes!...
  Se largu prej jush me ra era,
  E desha prej mallit te vdes


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:57

  MENGJES

  Si shpirt` i zi ne kraharuar,
  U mbyll liqeri nene male.
  Ndaj fund` i ti e pasqyruar,
  Po shuhet nata me – nga – dale.

  E shoh ku vdes e ku po vuan,
  E syt` e saj dyke pulitur ;
  E syt` e saj q`u mavijuan,
  Jan` yjt` e qjellit te venitur.

  Tashi dh` agimi llambarites
  Po svagullon ne fund liqeri,
  Po tretet tinez yll` i drites
  Posi nje sumbull prej sheqeri.

  Pra , ja! pra , ja ! se dita ndezi,
  Se fund` i ujit vetetiti ,
  Se posi lajmetar – mengjesi,
  Del zogu – i bardh` i nje nositi…


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Sun 15 Apr 2012, 12:57

  DASHURIA UDHETARE

  Kur te qan e te gajas
  Zemr` e perveluar ,
  Bukurise – i bje ti pas
  Dh` e kerkon me duar…
  Siper ujrash ku rreshqet
  Ti veshtron nje vashe ,
  Jane zjarr e jane det
  Syt` e saj gjumashe ;
  Jane zjarr e syt` e tu ,
  jane det i shkrete :
  Dashurija qe te zu
  Te rrembeu perjete !
  Po – atehere – e merr nje trim
  Motrezen per dore ,
  Po kalon si vetetim
  Vasha zemerore .

  Mos vajto kaq bukuri
  Q` humbi posi hije !
  Ndaj po syr` i saj i zi,
  Ndaj po goja leng – qershi ,
  Ndaj po gjiri llaftari
  Ty te dha cdo shije.  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Mon 16 Apr 2012, 10:09

  Poradeci

  Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
  Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
  Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
  Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

  E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
  Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
  Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
  Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

  Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
  Zotėroj mė katėr anė errėsira...
  Po tashi:
  Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
  Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi


  ________________________________

  Admin
  Forumi Guri Bardhė
  Forumi Guri Bardhė

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 5956
  Mosha: 31
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12612
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Lasgush Poradeci.

  Mesazh nga Admin prej Mon 16 Apr 2012, 10:09

  Zemra

  Bėj e ri mendohem,
  Tė mos t'afėrohem,
  Bėn e ri mendohesh
  Tė mos m'afėrohesh.

  Dhe ri bėj e bėjnė
  Mos tė shkoj andejnė,
  Dhe ri e bėn bejnė
  Mos tė shkosh kėtejnė.

  Ha! tek bėj kėshtuzė,
  Hop! tė shoh kėtuzė!
  Ha! tek bėn ashtuzė,
  Hop! buzė-pėr-buzė.

  Pa me puth njė herė,
  Pa tė puth dy herė,
  Pa mė puth tri herė,
  Tė puth tridhjet herė,

  Uf! moj zemrė-e mjerė...

  Zemėr-lule-e-verė,
  Gas-e-vrer-pėrherė,
  Zemėr-kopsht-me-erė,
  Zemėra-skėtere.


  ________________________________

   Ora ėshtė Tue 31 Mar 2015, 11:14