Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:57

  Pėrshėndetje tė gjithėve.

  Nė kėtė temė do tė keni rastin dhe kėnaqėsinė
  qė tė lexoni disa nga poezitė e poetit Dritėro Agolli...

  Shpresoj qė tė argėtoheni sadoapk nėn shoqėrinė
  e vargjeve tė kėtij poeti...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:58

  SIKUR S'JETOJ NE VENDIN TIM


  Me ndodh sikur s'jetoj ne vendin tim
  Po ne nje vend te huaj dhe te larget
  Ne nje qyetet me buba dhe me minj
  Mes mureve te rrjepur dhe te laget.

  Cuditem pse keshtu me duket shpesh
  Kur s'ka njeri shtepia, kur jam vetem
  Kur shiu ne dimer flluska ngre ne shesh
  Dhe mua flluska flluska ma ben jeten

  me ngjan sikur dhe strehet derdhin helm
  Helmohemi Ado cast me njeri tjetrin
  s'e di nga vjen ky helm se s'kam c'te them
  Vec shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

  Ky vend me duket do helmohet krejt
  Nga helmi rrjedhur vrimah ne themelet
  Pastaj do tundet toka ne termet
  Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgerdheshet

  I huaj jam ne vendin tim mjerisht
  Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerez
  Kjo me lendon dhe shpirtin ma gervish
  me ben te qaj si nxenes prapa deres.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:58

  PELEGRIN

  Une jam prej kohesh pelegrin
  Udhetar ne vendin e shpreses se thyer
  Jam ndare padashur nga karvani im
  Mes shtigjeve nga vapa e shirat gerryer

  kerkoj karvanin tim ne rere e ne shpat
  karvanin qe e ka nderruar drejtimin me kohe
  Ndaj ne udhe jam krejt i humbur, jam fillikat
  Me shami te grisur lidhur ne koke

  Per uje buza ime u be zhur
  Dhe syte me shpojne nga shterrja e lotit
  Me duhet te arrije karvanin e tretur qekur
  Capitur mes vapes, mes shiut e te fothtit

  Une jam prej kohesh pelegrin
  Shtegtar i karvanit te humbur
  Dhe bart ne kurriz nje premtim
  Te dhene ne hirin e gjysherve te mundur.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:59

  FTOHJA

  U ftoha nga shume gjera
  Disa i harrova e disa i lashe
  Disa i humba si nje unaze
  Ne cezme a govate

  Vertete e humba te rite
  Por zemer marr kur ende i dua grate
  Sikur te ftohem prej tyre nje dite
  Thoni per mua: ndjese paste!...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:59

  ELEGJI PER QENIN

  Me dhimsesh qen i vogel! s'pate fat,
  Te ktheheshe ne oborrin e shtepise
  U shtrive i pergjakur mbi asfalt
  Nga nje makine e eger e pashpirt

  E c'deshe ti qe dole shpejt e shpejt
  Ne mes te rruges nga nje dushk a ferre?
  Njeriu shtyp mikun rrugen kur ia pret
  Dhe jo me pastaj nje qen qyqar te mjere!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:59

  TRISHTIMI

  Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte
  E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
  Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte
  Qe shtireshin engjej te dashur.

  Ku vete s'e di , vec s'dua te kthehem
  Serishme ne rrenat e jetes
  Diku ne nje skaj te larget do prehem
  me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:00

  HESHTJA

  Cigaria u dogj gjer ne fund
  Mbi tryeze gjumi me mori
  Ne xham era perdet i tund
  Dhe hesht koridori.

  Me koke ne tryeze te flesh
  Te shohesh enderra te blerta
  Sa ndot!...Te zgjohesh e prap te gjesh
  Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:00

  SIRENA E LUMIT

  Ajo u vertit lakuriq
  Si pata e bardhe ne lume;
  Kendonte hutini ne vidh,
  Bretkocka ferkohej me shkume.

  Me humbi nga syte pastaj,
  Sic humbin sirenat e lumit,
  Me mbeten vec hiret e saj
  Dhe nazet e kurmit.

  U zhvesha dhe lumit me not
  I rash tri here;
  Ju them se notoja aq kot,
  Sa dukesha fare i mjere.

  Madje dhe bretkocka u lig,
  Sa s`donte aspak te me shihte,
  Ne vend te hutinit ne vidh
  Vec hena fytyren e griste.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:01

  KUR KTHEHESHA NGA DETI

  Katermbedhjetevjecar
  Detin per heren e pare e pashe.
  Riheshin valet ne shesh me topuz,
  Hena varej me spango mes ujit te trashe
  Dhe peshqit nxitonin si krushq.

  Ne kthim im ate te heshtur me gjeti
  Dhe pyeti:
  -Si t`u duk deti?

  Veshtrova nga malet e zinj me samare
  Dhe plot trishtim i thashe tim eti:
  -Atje dhe kripa dhe peshku jane pa pare,
  Eshte i te varferve deti,
  S`lerojne mdi te si nder ugare...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:01

  NJERIU DHE KOHA

  Vertitet nje re e zeze mbi bote
  e zeze si une
  leh naten nje qen i terbuar nen porte
  terbuar si une

  zvarritet nje gjarper nga rruge e vithisur
  nje gjarper si une
  kalojne ne shtigje plot njerez te krisur
  te krisur si une

  lekunden ne qoshe te rrugeve kurvat
  lekunden si une
  bertasin lypsaret si kafshet ne guvat
  ne guvat si une

  kercejne majmunet ne pyjet e xhunglat
  majmunce dhe une
  jeton bote e cmendur me vallet dhe plumbat
  e cmendur si une

  tmerrohet njeriu kur lind mbinjeriu
  tmerrohem dhe une
  kur vdes mbinjeriu merr zemer fatziu
  marr zemer dhe une


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:02

  TĖ BĖHEM PĖLLUMB


  A doni te behem pellumb mbi pellumba,
  Me kini pellumb qe tani;
  Hedh rrobat nga trupi e vishem me pupla
  dhe kthehem pellumb nga njeri.

  Filloj te gugas si pellumbat gugasin
  Andej e ketej kuturu:
  Gu-gu mbi ballkonin, gu-gu mbi pullazin,
  gu-gu ne dritaret, nen strehet gu-gu.

  A doni te behem pellumb mbi pellumba,
  Me kini pellumb me gjithe mend,
  T'ju cmende gu-guja nga gusha me pupla,
  Pastaj ne merzi te me vrisni ne vend.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:03

  KOHĖ MĖ VONĖ


  Kohe me vone e ndofta me shume,
  Kur te kete bleruar nje dardhe
  Dhe kur lumi ne prill te zbrese me shkume,
  Une e di, do vij me kalin e bardhe,

  Para jush do shfaqem,-qe s'patet fat te me njihni,
  Se disa nga ju vertet u linden me vone
  Dhe te tjeret mbase s'e dinin
  Qe mes tyre jetoja diku ne nje dhome

  Dhe shkruaja librin e fundit
  Te veshtirin, korrigjuar radhe me radhe.-
  Une e di, do vij kur ju te notoni mes gjumit,
  Mos harroni, do vij me kalin e bardhe.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:03

  MOS DIL NĖ BALLKON


  Perse po kendon i nemuri gjon
  Ne plepat e gjate?
  mos dil ne ballkon,
  Nuk dihet se c'vjen nga kjo nate.

  Ky gjon i vetmuar dicka te hidhur po ndjell,
  Dicka te fshehte e te turbullt.
  E sheh ate plak qe po vjell
  Nen shtyllen e drites se purpurt?

  S'e dime nga erdhi ky plak fillikat,
  peshtetur ne shtylle si konke.
  Po mbase perhumbur ne nje restorant
  ka ngrene nje veze a cironke.

  Cironka ka qene ndofta me helm,
  Me helm nga fermenti.
  mos dil ne ballkon po te them,
  Sjell eren e prishur qyteti.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:03

  ZOTRIT


  Triumf i madherishem mengjesi...
  Nga minareja si gisht perendie
  Hoxha zotin e tij e therret pas Kuranit,
  Kendon per zotin e vet symbyllur kendezi
  Nga maja e gardhit.

  Per zotin e tij hingellin dhe kali ne porte,
  Laraska kraket per zotin e vet ne lajthishte.
  Sa zoter ka nxjerre
  Per kafshe e per njerez kjo bote!-
  Kendojne per zotrit e tyre te gjithe,

  Vec une s'kendoj, eshte e kote!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:04

  ANKIME

  Ankime nga miqte, ankime nga rruga
  Ankime nga gruaja ime
  Veriu fshikullon, ngre pluhurin rruga
  Ankime, ankime, ankime

  Ankime ne leter, ankime ne gjelle
  Ankime ne lopet ne fushe.
  U cmenda! Do te iki te fshihem ne shpelle
  Te fle pa ankime me nje ujk a arushe...


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:04

  DO TĖ MĖ KUJTOSH

  Une do shkruaj nje liber me vjersha
  Dhe ti do ta lexosh si relike
  Dhe duke qeruar patate te ardhura nga vjeshta
  Gishtin do presesh me thike

  Duke e vene gishtin ne goje
  Mua do me kujtosh ne kuzhine
  Dhe do te thuash para dollapit te lyer me boje
  "Per pak e harrova ditezine!"


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:05

  PO TI NUK JE

  Nuk je kurrkund. Kjo dite e nxehte e gjate
  Mbuloi me pluhur rrugen gjer ne fund.
  Veshtroj ne zheg ne pluhurin e thate,
  Po ti nuk je kurrkund.

  Dhe me gishtrinj mbuloj fytyren time,
  pastaj kemishen e renduar shkund,
  Nga pluhuri perdhĆØ rrezohen therrime,
  po ti nuk je kurrkund.

  Jam gati te kerkoj cdo kokeer pluhuri
  Dhe ne kerkim si arkeolog te humb,
  Vec te te gjej, e humbura qekuri,
  Po ti nuk je kurrkund.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:05

  KUJDES ME FJALEN

  Kujdes me fjalen zonjes me cante,
  kudes me fjalen dhe ti zoteri
  pushteti i fjales eshte i vecante
  gatuan male dhe kakerdhi

  Me fjalen rrjedhin perrenj me mjalte
  pikojne cezma me helm te zi
  Kujdes me fjalen ,zonjez me cante
  kujdes me fjalen edhe ti zoteri

  Kur fjala nxirret nga buzet jashte
  si dallendyshja s'vjen ne shtepi .
  Kujdes me fjalen , zonjez me cante,
  kujdes me fjalen edhe ti zoteri.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:06

  QEPA

  Une qepen e dua kur kam te ftohte
  dhe pa e prere e ve ne pjate .
  E prek me dore e kthej nga nje gote
  Ia xhvesh xhaketen e kemishen e bardhe .

  Dhe qepa lakuriqe si balerine
  ne tryeze e vetmuar me mua mbetet ;
  atehere lotet nga syte ne faqe me vijne
  dhe larg veshtrimi me tretet

  Degjoj si qepa nudo me thote :
  " Ti qan per mua qe petkat m'i zhveshe
  dhe krejt lakuriqe me le neper bote ,
  krejt lakuriqe sic deshe "!


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:06

  MOS MA KUJTO

  E shkuara ka caste dhe ore te hidhura, mos ma kujto
  per shembull, me pe me duar te lidhura, mos ma kujto!

  Per shembull me pe ne rruge te pire, mos ma kujto,
  Te pire e te humbur, te share e te grire, mos ma kujto!

  Per shembull me rrahen dy-tre vagabonde, mos ma kujto,
  Tek shihja nje grerez tek rrinte mbi gonxhe, mos ma kujto!

  Per shembull pesova diku nje disfate, mos ma kujto,
  Dhe gjumi s'me zinte me dite e me nate, mos ma kujto!

  Per shembull me pe duke ecur e qare, mos ma kujto,
  Mbeshtetur pas murit me zemer te vrare, mos ma kujto!

  Per shembull me pe duke ngrene e genjyer, mos ma kujto,
  Te prishur, te shturur, te rene e te thyer, mos ma kujto!

  Per shembull ne shtrat s'u bera per burre, mos ma kujto,
  I turpshem i drodha si qengj nen lekure, mos ma kujto!

  E shkuara ka ore dhe caste te hidhura, mos ma kujto,
  Ka drojtje dhe heshtje kur lipsen te thirrura, mos ma kujto


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:06

  KUR NJE MENGJES

  Do te jete mengjes e une do te vi patjeter.
  Mbi xhaketen time do te kene rene petale
  Nga lulet e kumbulles se vjeter,
  Nga lulet e thanes se tharet.

  Ahere ti s'do te jesh zgjuar akoma.
  Une do te them emrin tend ne xhame
  Dhe do te vershellej te dashuren kengen tone:
  "Ti cele heret, moj bajame!"

  Do vershellej ngadale-ngadale
  E s'do prish gjumin tend te bukur.
  Do bien mbi mua petale
  E do ulet ne sup nje flutur...

  E, kur syte te hapesh, do te shohesh
  Romantikun e perjetshem ne xhame
  Dhe kengen e dashur do njohesh:
  "Ti cele heret, moj bajame!"


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:07

  NJE MENDIM VETETIMTHI

  I humba te gjitha, po lypes s'u ktheva,
  S'ia zgjata doren askujt dhe veten e mbajta.
  C'u bene vajzat me te bukura Drita, Maria dhe Eva?
  Atyre doren me gaz mund t'ua mbaja.

  Po te gjitha ato u plaken si une
  Dhe bukurine e dikurshme s'e kane,
  Megjithate drejt tyre synoj nganjehere me shume
  Sesa drejt guhakerve me qyrk e fame.

  I humba te gjitha, me mbeten vetem kujtimet dhe kockat,
  Me mbeti lekura dhe bebja e syrit tok me shkendijat.
  Tani perballe shtepise sime kendojne bretkosat,
  Gezohem se jane te gjitha te mijat


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:07

  PERTACI I MENGJESIT

  Kur ngrihem nuk di se c'te bej ne mengjes,
  Nga endrrat ende s'jam shkundur aq mire.
  Ne lagje e kam zili nje kendes,
  Ai eshte i zoti dhe merret me punen e pagdhire:
  Ia thote nje kenge dhe pulat i ndez.

  Po une i shkreti vertitem andej e ketej
  Dhe ngathet se koti veshtroj ne pasqyre,
  Ne balle me teper te dendura rrudha ze gjej
  Dhe rrjepje lekure zbuloj ne fytyre,
  ne koke shoh qime te rena, me shume se dje.

  Po fjalen e kam, se s'bej dot asgje ne mengjes
  dhe sillem,-pertac i pandreqshem, i kote,-
  Prandaj une e kam aq zili nje kendes,
  Se merret me pune e nje kenge ia thote,
  Te pakten e zgjon nje lagje dhe pulat i ndez.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:08

  LETRAT


  Kur dashuroheshim ne kohen tone,
  Kur tretesha dhe digjesha per ty,
  Nga njeri-tjetri letrat vinin vone,
  Kalonte dhe nje muaj apo dy.

  Po ndofta dashuria mbahej gjalle,
  Se zjarrin mbanin letrat ne udhetim
  Me biciklete a mushke apo me kale
  Ne vape e shi, debore dhe thellim.

  Kur dashuroheshim ne kohen tone
  Me zor na vinin letrat fshat-qytet
  Nuk kishim neper dhome telefone
  Dhe ne enderr s'kishte faks dhe internet.

  Megjithate me mire qe nuk kishte
  As telefon, as internet, as faks,
  Se fjale e nisur shpejt dhe mund ta vriste
  Nje dashuri te vjeter per nje cast.


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:08

  NJERIU NE GARE ME GOMARE

  Nje ditez te diel
  Njeriu me gomare
  U futen ne gare:

  Gomari ne diell
  Filloi te pellase,
  Njeriu te bertase.

  Gjykonte juria:
  Kush bente me shume
  potere dhe zhurme.

  Dhe tha Perendia:
  "Njeriu nga kjo gare
  Fiton mbi gomare."


  ________________________________
  Poezi nga Dritėro Agolli... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Dritėro Agolli... Empty Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Tue 25 Feb 2020, 20:53