Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė
Poezi nga Dritėro Agolli...551

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  Share

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:57

  Pėrshėndetje tė gjithėve.

  Nė kėtė temė do tė keni rastin dhe kėnaqėsinė
  qė tė lexoni disa nga poezitė e poetit Dritėro Agolli...

  Shpresoj qė tė argėtoheni sadoapk nėn shoqėrinė
  e vargjeve tė kėtij poeti...


  Sinqerishtė:
  Saimiri...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:58

  SIKUR S'JETOJ NE VENDIN TIM


  Me ndodh sikur s'jetoj ne vendin tim
  Po ne nje vend te huaj dhe te larget
  Ne nje qyetet me buba dhe me minj
  Mes mureve te rrjepur dhe te laget.

  Cuditem pse keshtu me duket shpesh
  Kur s'ka njeri shtepia, kur jam vetem
  Kur shiu ne dimer flluska ngre ne shesh
  Dhe mua flluska flluska ma ben jeten

  me ngjan sikur dhe strehet derdhin helm
  Helmohemi Ado cast me njeri tjetrin
  s'e di nga vjen ky helm se s'kam c'te them
  Vec shoh se rrobat tona helm na rrjedhin

  Ky vend me duket do helmohet krejt
  Nga helmi rrjedhur vrimah ne themelet
  Pastaj do tundet toka ne termet
  Dhe Djalli i Madh do qesh e do zgerdheshet

  I huaj jam ne vendin tim mjerisht
  Dhe kur rreth meje ka me dhjetra njerez
  Kjo me lendon dhe shpirtin ma gervish
  me ben te qaj si nxenes prapa deres.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:58

  PELEGRIN

  Une jam prej kohesh pelegrin
  Udhetar ne vendin e shpreses se thyer
  Jam ndare padashur nga karvani im
  Mes shtigjeve nga vapa e shirat gerryer

  kerkoj karvanin tim ne rere e ne shpat
  karvanin qe e ka nderruar drejtimin me kohe
  Ndaj ne udhe jam krejt i humbur, jam fillikat
  Me shami te grisur lidhur ne koke

  Per uje buza ime u be zhur
  Dhe syte me shpojne nga shterrja e lotit
  Me duhet te arrije karvanin e tretur qekur
  Capitur mes vapes, mes shiut e te fothtit

  Une jam prej kohesh pelegrin
  Shtegtar i karvanit te humbur
  Dhe bart ne kurriz nje premtim
  Te dhene ne hirin e gjysherve te mundur.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:59

  FTOHJA

  U ftoha nga shume gjera
  Disa i harrova e disa i lashe
  Disa i humba si nje unaze
  Ne cezme a govate

  Vertete e humba te rite
  Por zemer marr kur ende i dua grate
  Sikur te ftohem prej tyre nje dite
  Thoni per mua: ndjese paste!...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:59

  ELEGJI PER QENIN

  Me dhimsesh qen i vogel! s'pate fat,
  Te ktheheshe ne oborrin e shtepise
  U shtrive i pergjakur mbi asfalt
  Nga nje makine e eger e pashpirt

  E c'deshe ti qe dole shpejt e shpejt
  Ne mes te rruges nga nje dushk a ferre?
  Njeriu shtyp mikun rrugen kur ia pret
  Dhe jo me pastaj nje qen qyqar te mjere!


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 00:59

  TRISHTIMI

  Po iki me trishtim i zhgenjyer nga miqte
  E mbylla dhe deren qe rrinte e hapur
  Per lajkataret, per rrenacaket e smirezinjte
  Qe shtireshin engjej te dashur.

  Ku vete s'e di , vec s'dua te kthehem
  Serishme ne rrenat e jetes
  Diku ne nje skaj te larget do prehem
  me qafen e futur ne jaken gri te xhaketes.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:00

  HESHTJA

  Cigaria u dogj gjer ne fund
  Mbi tryeze gjumi me mori
  Ne xham era perdet i tund
  Dhe hesht koridori.

  Me koke ne tryeze te flesh
  Te shohesh enderra te blerta
  Sa ndot!...Te zgjohesh e prap te gjesh
  Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:00

  SIRENA E LUMIT

  Ajo u vertit lakuriq
  Si pata e bardhe ne lume;
  Kendonte hutini ne vidh,
  Bretkocka ferkohej me shkume.

  Me humbi nga syte pastaj,
  Sic humbin sirenat e lumit,
  Me mbeten vec hiret e saj
  Dhe nazet e kurmit.

  U zhvesha dhe lumit me not
  I rash tri here;
  Ju them se notoja aq kot,
  Sa dukesha fare i mjere.

  Madje dhe bretkocka u lig,
  Sa s`donte aspak te me shihte,
  Ne vend te hutinit ne vidh
  Vec hena fytyren e griste.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:01

  KUR KTHEHESHA NGA DETI

  Katermbedhjetevjecar
  Detin per heren e pare e pashe.
  Riheshin valet ne shesh me topuz,
  Hena varej me spango mes ujit te trashe
  Dhe peshqit nxitonin si krushq.

  Ne kthim im ate te heshtur me gjeti
  Dhe pyeti:
  -Si t`u duk deti?

  Veshtrova nga malet e zinj me samare
  Dhe plot trishtim i thashe tim eti:
  -Atje dhe kripa dhe peshku jane pa pare,
  Eshte i te varferve deti,
  S`lerojne mdi te si nder ugare...


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:01

  NJERIU DHE KOHA

  Vertitet nje re e zeze mbi bote
  e zeze si une
  leh naten nje qen i terbuar nen porte
  terbuar si une

  zvarritet nje gjarper nga rruge e vithisur
  nje gjarper si une
  kalojne ne shtigje plot njerez te krisur
  te krisur si une

  lekunden ne qoshe te rrugeve kurvat
  lekunden si une
  bertasin lypsaret si kafshet ne guvat
  ne guvat si une

  kercejne majmunet ne pyjet e xhunglat
  majmunce dhe une
  jeton bote e cmendur me vallet dhe plumbat
  e cmendur si une

  tmerrohet njeriu kur lind mbinjeriu
  tmerrohem dhe une
  kur vdes mbinjeriu merr zemer fatziu
  marr zemer dhe une


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:02

  TĖ BĖHEM PĖLLUMB


  A doni te behem pellumb mbi pellumba,
  Me kini pellumb qe tani;
  Hedh rrobat nga trupi e vishem me pupla
  dhe kthehem pellumb nga njeri.

  Filloj te gugas si pellumbat gugasin
  Andej e ketej kuturu:
  Gu-gu mbi ballkonin, gu-gu mbi pullazin,
  gu-gu ne dritaret, nen strehet gu-gu.

  A doni te behem pellumb mbi pellumba,
  Me kini pellumb me gjithe mend,
  T'ju cmende gu-guja nga gusha me pupla,
  Pastaj ne merzi te me vrisni ne vend.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:03

  KOHĖ MĖ VONĖ


  Kohe me vone e ndofta me shume,
  Kur te kete bleruar nje dardhe
  Dhe kur lumi ne prill te zbrese me shkume,
  Une e di, do vij me kalin e bardhe,

  Para jush do shfaqem,-qe s'patet fat te me njihni,
  Se disa nga ju vertet u linden me vone
  Dhe te tjeret mbase s'e dinin
  Qe mes tyre jetoja diku ne nje dhome

  Dhe shkruaja librin e fundit
  Te veshtirin, korrigjuar radhe me radhe.-
  Une e di, do vij kur ju te notoni mes gjumit,
  Mos harroni, do vij me kalin e bardhe.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:03

  MOS DIL NĖ BALLKON


  Perse po kendon i nemuri gjon
  Ne plepat e gjate?
  mos dil ne ballkon,
  Nuk dihet se c'vjen nga kjo nate.

  Ky gjon i vetmuar dicka te hidhur po ndjell,
  Dicka te fshehte e te turbullt.
  E sheh ate plak qe po vjell
  Nen shtyllen e drites se purpurt?

  S'e dime nga erdhi ky plak fillikat,
  peshtetur ne shtylle si konke.
  Po mbase perhumbur ne nje restorant
  ka ngrene nje veze a cironke.

  Cironka ka qene ndofta me helm,
  Me helm nga fermenti.
  mos dil ne ballkon po te them,
  Sjell eren e prishur qyteti.


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:03

  ZOTRIT


  Triumf i madherishem mengjesi...
  Nga minareja si gisht perendie
  Hoxha zotin e tij e therret pas Kuranit,
  Kendon per zotin e vet symbyllur kendezi
  Nga maja e gardhit.

  Per zotin e tij hingellin dhe kali ne porte,
  Laraska kraket per zotin e vet ne lajthishte.
  Sa zoter ka nxjerre
  Per kafshe e per njerez kjo bote!-
  Kendojne per zotrit e tyre te gjithe,

  Vec une s'kendoj, eshte e kote!


  ________________________________

  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia: Male
  Shenja e Horoskopit: Scorpio
  Numri i Postimeve: 6033
  Mosha: 32
  Vendlidja: Guri Bardhė
  Vendndodhja: Larg Vendlindjes...
  Profesioni: Emigrant...
  Pikėt: 12863
  Vlersuar: 171
  Data e Regjistrimit: 27/07/2007
  Hobi: Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor: Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Re: Poezi nga Dritėro Agolli...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 12 Oct 2007, 01:04

  ANKIME

  Ankime nga miqte, ankime nga rruga
  Ankime nga gruaja ime
  Veriu fshikullon, ngre pluhurin rruga
  Ankime, ankime, ankime

  Ankime ne leter, ankime ne gjelle
  Ankime ne lopet ne fushe.
  U cmenda! Do te iki te fshihem ne shpelle
  Te fle pa ankime me nje ujk a arushe...


  ________________________________

   Ora ėshtė Wed 10 Feb 2016, 15:28