Forumi Guri Bardhė

Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet
ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne kete faqe,
mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar falas ne faqe.

Regjistrimi zgjat vetem pak sekonda...

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe vute ne dispozicion
per te n'a vizituar ne faqen tone.

Me Respekt dhe Kenaqesi:
Bordi Drejtues i Forumit Guri Bardhe.
Forumi Guri Bardhė

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:49

  Pėrshėndetje.
  Kjo teme i dedikohet poezive te poetit Ando Zako Ēajupi.
  Ndaj kėtu do te mundeni tė lexoni, njėkohėsishtė edhe tė postoni
  poezi tė kėtij poeti...


  Sinqerisht:
  Saimiri...


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:50

  Fyell' i bariut

  Bariu, shokė, bariu,
  kur gjėmon e fryn veriu,
  ėshtė pėrjashta fatziu,
  e rreh breshėri dhe shiu!
  Barinė, shokė, barinė,
  mos e harroni fatzine,
  se lė gruan e shtėpinė
  t'u kullosė bagėtinė.
  kullotni, moj bagėti,
  ti, ti, ti. . .
  Kullotni, biro, kullotni,
  kur tė vdes te me kujtoni,
  Ndjesė pastė! — tė mė thoni.

  Shikoni barin' e gjore:
  nė diell a nė dėborė,
  bariu me shkop nė dorė
  ruan deshtė me kėmborė.
  Vėshtronje barinė mirė,
  me tė ngrėn' e me tė pirė,
  t'u marrė dhėntė pa gdhirė,
  t'i kullosė me dėshirė,
  tė rrijė bashkė me to,
  to, to, to.
  Hani, moj bagėti, hani,
  kur tė vdes do tė mė qani,
  pėr mua zi do tė mbani!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:50

  Besa - besė

  Gjithė vendetė gėzojnė,
  ti, Shqipėri, pse pushon?
  Gjithė njerėzit kėndojnė,
  ti, shqiptar, pse rėnkon?
  Gjithė duanė lirinė
  dhe pa tė njeriu s'rron;

  ti, shqiptar, Shqipėrinė
  nė zgjedhė si e duron?

  Zgjohuni, o shqiptarė,
  erdhi dita pėr liri!
  Zini luftė me barbarė,
  pėrpiqi pėr Shqipėri!

  Tė krishter' e myslimanė,
  tė tėrė njė sua kemi;
  gegė, toskė, dibranė,
  gjithė shqiptarė jemi.

  Mblidhuni te bėjmė bėnė,
  tė gjithė dorė pėr dorė:
  Tė duamė mėmėdhenė,
  edhe malet me dėborė.

  Qė ditėn qė u shkeli
  robėria dhe gjer sot
  nukė bėn mė bar Dhėmbeli
  dhe Tomori qan me lot.

  Male me krye nė qieli,
  si duroni robėrinė?
  Ju qė shihni drit' e diell,
  pse s'ndrini dhe Shqipėrinė?

  Ku janė vaftet e parė,
  qė kini dhėnė yrnek?
  Ku jini, o shqiptarė,
  pse s'dėgjohet njė dyfek?

  Apo humbi trimėria,
  apo s'doni mėmėdhenė?
  A u shua Shqipėria,
  qė ka pjellė Skėnderbenė?

  Pse rrini lidhur me lak?
  Pse shpėtoni vėnd' tuaj?
  apo s'u mbeti mė gjak,
  se e derdhtė pėr tė huaj?

  Mirri pushkėtė nė duar
  edhe bėni besa-besė:

  Shqipėria do shpėtuar,
  kokė turku tė mos mbese!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:51

  Dheu...

  Dheu i gjat' e i gjerė,
  na jep buk' e na jep verė
  pėr tė ngrėn' e pėr tė pirė,
  kush di ta punojė mirė.

  Si njeri i shtrėnguar,
  dheu nukė fal gjė kurrė,
  pa munduar, pa punuar'
  S'na jep as misėr, as grurė.

  Do ta punojė njeriu
  dhe ta vadisė me djersė
  qė tė hajė buk' i ziu,
  nga uria tė mos vdesė!

  Punoni, more tė mjerė,
  se dhe gjėri nė na mbetė,
  pas neve vinė tė tjerė,
  nukė sosetė kjo jetė.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:52

  Fshati im

  Maletė me gurė,
  fushat me bar shumė,
  aratė me grurė,
  mė tutje njė lumė.

  Fshati pėr karshi
  me kish' e me varre,
  rrotull ca shtėpi
  tė vogėla fare.

  Ujėtė tė ftohtė,
  era pun' e madhe,
  bilbili ia thotė,
  gratė si sorrkadhe.

  Burrat nėn hie,
  lozin, kuvendojnė,
  pika qė s'u bie,
  se nga gratė rrojnė!

  Gratė venė nd'arė,
  dhe nė vreshta gratė,
  gruaja korr barė,
  punon dit' e natė.

  Gratė nė tė shirė,
  nė tė vjela gratė,
  ikinė pa gdhirė,
  kthenenė me natė.

  Gruaja pėr burrė
  digjetė nė diell,
  punon es'rri kurrė
  as ditėn e diel.

  O moj shqipėtarkė,
  qė vet' e nget qetė,
  edhe drek' e darkė
  kthehesh e bėn vetė;

  Moj e mjera grua,
  C'e do burrė zinė
  qė ftohet nė krua
  dhe ti mban shtėpinė!.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:53

  Memedheu

  Memedhe quhete toka
  ku mė ka renure koka,
  ku mė ka dashur mem' e atė,
  ku me njeh dhe gur' i thate,
  ku kam pasure shtepine,
  ku kam njohur perendine,
  stergjyshet ku kanė qenė
  dhe varret qe kanė vėnė,
  ku jam rritur me therrime,
  ku kam folur gjuhėn time,
  ku kam fis e ku kam fare,
  ku kam qeshur ku kam qare,
  ku rroj me gaz e me shprese,
  ku kam dėshirė te vdese


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:54

  Atdheu dhe Dashuria...

  Vitua njė pun' e madhe,
  e bukur si sorkadhe,
  nga gjithė shoqet shquan
  dhe gjithė trimat e duan.
  Pėr te tillė bukuri
  kush nuke ka dashuri?

  Njė ditė qe vij ne krua,
  duke ecure mbi thua,
  poqi njč turk, trim te marrė
  tjetėr herė s’e kish pare.
  Rrobate qe kish, i ndrinin
  dhe armet i vetetinin!
  Kur shtiu syt’ e e pa:
  «Vito, te dua! i tha.
  Vito, do tė te marr grua!»
  Uitua u turperua,
  po me shum’ u hidherua
  dhe iu pergjegj: «S’je pėr mua,
  se u’njė tjetere dua,
  jemi njė bes’ e njė sua;
  po merre fjalene prapė
  dhe shko kėtej me vrape!»
  – Kush ėshtė me trim se mua,
  qe do tė te marrė grua?
  – Ai qe jam vluare (fejuar)
  dhe pėr te martuare;
  ėshtė trim’ sa s’gjendete,
  i mirė sa s’benete;
  ish vet’ i tretė vėlla,
  kush ka qenė si ata?
  Trima sa s’i zinte plumbi,
  njeri vdiq, i dyti humbi.
  Jorgjin e la perendia
  shprese pėr memen e tia;
  ėshtė i vetėm e jetim,
  i dashur’ i shpirtit tim,
  dhe nga te tėrė me trim,
  perdor pallen e hanxhare,
  ėshtė i zoti te me marrė!
  Ndaj, té lutem, mos mė nga,
  tė mos biesh ne hata,
  se shejtani pune s’ka!»

  Turku me te tilla fjale,
  qiti te shkretene [pėrmirėsoje fjalorin!],
  nga inati u verdhua
  dhe thirri posi dragua:
  «N’ėshtė m’i zoti nga unė,
  le tė me dalė ketune,
  ne me munte, besa-bese.
  Burri yt po le tė jetė,
  n’e dergofsha n’atė jetė,
  dije, do tė te marr vete!»
  Vitua shum’u frikua,
  lot i vinine si krua,
  dhe me shtepi, duke qare,
  rrefeu q’i kishte ngjave.
  Po Jorgji, kur e degjoi,
  veshi armete dhe shkoi,
  u ngjit malite pėrpjetė
  ashtu si ngjitene rete,
  dhe me zi tė madh si shkembi
  po thėrret, sa tundet vendi:
  «Kush esht’ ai q’u levdua,
  qe do tė mundet me mua?»
  Me ze te math, si gjemimi,
  iu pergjegj ahere trimi.”)
  «Unė jam ai qe shtie
  dhe plumbi dem nuk bie.
  U’ jam ai qe kam vrarė
  bejlere dhe pashallare,
  dhe kaure, mijė vete,
  kam dėrguar n’atė jetė!
  Dhe do tė trembem tani
  nga njė fusharak si ti?
  Tani do ta shoq dhe vete
  kush ėshtė trim i vėrtetė...
  Kėto thosh turku dhe vinte,
  po dhe Jorgua e printe;
  hodhi armété perdheze
  dhe zuri te sgjeshe brezč,
  qe kish qepur Vitua vete,
  Si fustan e fermelete.
  Kur e kujtoi, u shemb,
  mos pandehni se u tremb,
  bėri kryqn’ e fshiu lote:
  «Jam azer!» hidhet e thotė,
  edhe me dorė njė thike
  ju vcrsul turkut pa frikė.
  Trimi rrembeu hanxhare
  dhe po hidhej si i marrė,
  Fryjti era, nga rrembimi
  lėshon flokatene trimi,
  Atje ku qe afčruar,
  me gjoks hapet leshetuar,
  ju duk, ne gryke te tij,
  varture njė hajmali.
  Jorgji, kur pa najmaline,
  sytė permbi te i ngrine.
  Dale, tha, ashtu me rruash,
  pa leftojme kur tč duash,
  po, ne beson perendine,
  kush ta fali hajmaline?
  – Nenia ne foshnjeri
  ma vari pėr mbaresi,
  po c’tė duhet kjo pune?
  – Njė te tillė kam dhe unė!
  Shiko! Nėna ma ka fale
  dhe mua, kur jesha djalė!
  Tė dy trimat hapne gjite
  dhe shikonin hajmalite
  qepur me pe te florinjte,
  si njera, si tjetera,
  te dya te vjetera;
  pérbrenda, pshelur') me karte, (mbeshtjelle)
  gjetén nga njė kryq te arte!
  Mbeten te mahniture
  dhe si te goditure!
  te tillė pune, kur pane,
  u pushtuan dhe rane,
  Dhe te dy njė fjale thanė:
  «Tė kam vėlla, mor i mjerė,
  nga njč bark paskemi lere!
  Jemi njė fis e n,je fare,
  jemi te dy shqipetare,
  po besa na paska ndaré,
  Sa na bėri pér tč vrarė!
  Sot qii dimė vetčhėnė,
  duhet te bėjmė bene
  te duam memedhene.
  Tani te marreme male,
  te leftojme pėr lirine,
  tė mos kthehemi te gjallė
  pa shpetuar Shqipėrinė!
  Tani Viton ta harrojmė,
  me Turqine te leftojme,
  ta dergojme nga ka ardhė,
  te shome ditė te bardhe.»


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:56


  KURBETI


  Mitrua, kur u martua
  ndėnji njė muaj me grua!
  Erdhi dita pėr tė ndare
  dhe u ndanė duke qarė!
  Gruaja qėnkej me barrė
  dhe kur polli, bėri djalė.
  Po Mitrua ku ish vallė?
  Motėmot qė qe larguar,
  njė kartė s'i kish dėrguar!
  Ku t'i shkruaj mėm' e mjerė
  pėr djalėnė qė kish lerė?
  Tri vjet, katėr, dhjetė shkuan!
  Mitrua harroi gruan!
  E varfėra se ē'pėsoi,
  tė ritė vetėm e shkoi.
  Ē'e deshi tė tillė burrė,
  qė s'e pati pranė kurrė!
  Gjith' bota ven' e vinė,
  Mitrua harroi shtėpinė,
  nuk e di qė ka dhe djalė!
  Rron a ka vdekur vallė?
  Kėto thosh grua e mjerė,
  po burrit i mbajti nderė.
  E zeza grua se ē'hoqi!
  Humbi shpresėn tek i shoqi:

  kur pa ngrėn' e kur pa pirė,
  punoi e rriti tė birė.
  Gurbeti, shokė, gurbeti,
  kush vate e nukė mbeti?
  Mitrua zuri Misirė,
  po puna s'i vinte mirė.
  Qysh tė vejė puna mbarė
  pėr tė zeztė shqiptarė?
  Shkretojėnė mėmėdhenė,
  tek perndon dielli venė!
  Ku vini, more tė mjerė,
  se sot s'ėsht' si njėherė, —
  qysh vini nė vend tė huaj,
  kur s'dini as gjuhnė tuaj?
  Lum kush rron nė vend tė tij
  me qe, me dhėn e me dhi.
  Mos u ndani nga shtėpia,
  tė mos mpshojė pėrėndia,
  se pėrėndia, kur mpshon,
  gjynaqarėt i mundon.
  Puna nukė ka tė sharė,
  po punoi vetė n'arė,
  zini ēapėn e hostenė
  dhe parmėndėn qė ēan dhenė.
  Nga fėmia mos u ndani,
  po punoni qė tė hani;

  Grurėtė qė bėni vetė,
  u harrin pėr kėtė jetė.
  Me zakonetė qė kini,
  kurbenė duhet ta lini,
  tė nderēim jini, tė zotė,
  po nderi sot s'ka te shkuar,
  e drejta nė kėtė botė
  ėshtė fare shtrėmbėruar...

  Nė gurbet venė tė tjerė,
  ata qė s'duanė nderė,
  se zakonet u ndėrruan;
  burri qė fiton, shet gruan,
  burratė rrojnė nga gra!...
  Po pėr Mitro shqipctare
  kėto zakone tė ra
  nuk i dukeshin mbarė.
  Ndaj hoqi e voi shumė,
  kur pa buk' e kur pa gjumė,
  rrahu Misirė tė tėrė,
  nukė la punė pa bėrė,
  gjithė jetėn nėn' urdhėr,
  qeseja si kokė hudhėr,
  E shoqja e kish qarė,
  njėzet vjet qė s'e kish parė!
  Dhe nė mos e paftė kurrė,
  djali u rrit, u bė burrė,
  mėmėn do ta mbajė mirė
  me tė ngrėn' e me tė pirė.
  Pas njėzet vjet, nga kursimi,
  Mitros iu shtua fitimi,
  solli ndėr mėnd Shqipėrinė
  gruan e tij dhe shtėpinė;
  psherėtiti zėmėr' e tij
  dhe qau si ēilimi;
  Dhe te nesėrmet, ndaj tė gdhirė,
  Mitrua e la Misirė.
  Ta kish ditur, kur ish ndarė
  qė la gruan me barrė,
  mbase kish ikur mė parė.
  Shtatė dit' e shtatė net
  bėri Mitrua nė det;
  mbaroi udhėn e gjatė
  dhe vate nė fshat me natė.
  Ne shtėpi u afėrua,
  Ndėnji pak e u mendua,
  dhe me vete tė tij thosh:
  «Nė gjėēa shtėpinė bosh?
  Nė mos e gjėēa tė gjallė
  Gruanė!» Me kėto fjalė
  Shikon shtėpinė me dritė
  edhe vate nė fėngjitė
  tė shojė kush ėshtė brėnda,
  t'i pėrgjojė ja ka ėnda.
  Djali kuvėndon me mėmė;

  «Pse qan, i thosh, kur ke mua?
  Ē'kanė shkuarė t'i lėmė
  dhe duajmė si tė dua.
  — Tė dua, thosh mėm' e mjerė,
  me shpresė tėnde kam rruar,
  nga ti harrova qederė,
  dhe gjith'ato qė kam vuar,
  dhe sot rroj me shpresė tėnde"

  Kur gjegji kėto kuvėnde,
  Mitrua ngriu nė fėngjitė.
  Fatziu, ē'vuri nėr mėnde!
  Vuri syn' e pa nė dritė,
  pa njė trim tė ri me gruan!
  Mėndja ju turbullua!
  Mitrua kujton Misirė,
  sheh vetėhenė me brirė!?...
  0 Mitro, mendoju mirė,
  mėma pėrkėdhel tė birė,
  nukė tė ka turpėruar,
  se me nder tė madh ka rruar!
  Ē'mendohesh, more fatzi!
  Hyrė brėnda nė shtėpi
  dhe merr djalėnė nė gji.
  «0bobo! sytė ē'mė panė!
  Tha Mitrua si i marrė.
  Pashė gruan me jaranė,
  po tani do t'ju bėj varrė!
  Do t'u bie me kobure,
  t'i lėshoj nė shesh shondure.
  Mua tė mė vėnė brirė!»
  Tha, dhe goditi te bire!
  Meme e zeze ulėriti,
  pushtoi djalėn dhe briti,
  po Mitrua nuk priti,
  pushka krisi dhe njė herė,
  ra pėrmbys dhe mėm' e mjerė!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:57

  Vaje

  Qė ditėn qė vdiqe, qė kur s'tė kam parė,
  lotet qė kam derdhur s'mė janė dhe tharė!
  Shumė vjet u bėnė, sot u mbushėn dhjetė,
  qė kur mė ke lėnė dhe s'tė shoh nė jetė!
  Nė ē'kopshte me lule ke qėndruar vallė?
  S'tė vjen keq pėr mua? S'te vjen mall pėr djalė?
  O ėngjėll i bukur, mos mėno nė botė,
  kthehu tė tė shomė, tė na mbeten lotė.
  S'rrojmė dot pa tynė, ti si rron pa neve?
  Motemot qė rrojtėm bashkė, s'mė urreve.
  Atje. tek rri janė qipariz' e varre. ..
  Kthehu tė tė shomė, mos na le pėr fare!
  Mos na le tė gjorė, me zemėr tė ngrirė,
  kthehu tė gėzohesh kur tė shoē tėt birė;
  E ke lenė foshnje, tani u bė burrė,
  s'arrite ta rritje, s'tė ka parė kurrė!
  Pėr ty shumė herė ēoē do tė mė thotė.
  po s'mund t'i pėrgjigjem, se mė mbytin lotė:
  Kthej kokėn mėnjanė dhe vėshtroj pėrpjetė,
  duke psherėtitur te zot' i vėrtetė.
  O zot i vėrtetė, s't'erdhi keq pėr djalė,
  kur i more mėmėn dhe mė le tė gjallė?
  Tė mė keshe marrė, do tė qe mė mirė
  dhe tė rronte mėma, tė rriste tė birė.
  Me se rrojnė foshnjat? Ē'i rrit ēilimitė?
  Dashuria e mėmės dhe pėrkėdhelitė.
  O zot, tė jam falė, mos mė le tė mjerė,
  dėrgom' Evgjeninė ta shoh dhe njė herė!
  «Pse s'kuvėndon mirė, more punėbardhė,
  cili vdiq njėherė dhe prapė ka ardhė?
  Gjith' humbasėn gruan, mėmėn e babanė,
  po ata qė mbetėn si ti nukė qanė:
  tė vdekurin lotėt s'e bien nė jetė,
  po lutu dhe falu tė rriē djalėn vetė.
  Doje drit, o qiell, more dritėn time
  dhe mė mbushe jetėn plot me hidhėrime!
  Tani rroj pa shpresė, ndaj s'dua tė rroj,
  se dhe perendine tani s'e besoj!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:59

  Zolejka

  Nga gjithė vėndet, Misiri,
  ka qen' e ėshtė m'i miri:
  gjithmonė jeshil bari;
  s'ka tė sosurė behari. ..
  Pem' e lule gjithė moti,
  e ka bekuarė zoti.
  Piramidhetė me diell,
  kanė kokėnė nė qiell.
  Buēit Nili nat' e ditė,
  bie ujė tė floritė. ..
  vadit fushėnė tė tėre
  nukė ka vėnd tė mos zėrė,
  Ujiten dhe hurmadhjetė
  dhe venė, venė pėrpjetė.
  Veriu s'reshtet kurrė,
  kur ze e lot me pelhurė,
  mbanė Nilit punėmbarė
  ka qenė Tani; mė parė,
  ka qėnė kryqyteti
  se kėtu kish fronė mbreti.
  Tani ka qenė njė herė
  qytet i madh e i gjcrė;
  nė mes tė kėtij qyteti
  ka qenė pallat i mbretit,
  se nė kėtė qytet rroi
  Apofi, kur mbretėroi.
  Pranė mbretit, nga veriu,
  rrinte zoti Petefriu,
  i nderuar nė Misir,
  se mbreti e kish vezir.
  Mendjemadh e zemėrmirė
  kishte nė dorė Misirė:
  Petefriu mbretėronte
  se Apofi shum' e donte;
  Apofi me Petefrinė
  bashkė rrinė, han' c pinė. ..
  Petefriu u martua
  mori Xolejkėn pėr grua.
  Moj Zolejke, nga ke dalė
  qė ke diellin nė ballė?
  Zolejkė, kush tė ka bėrė
  qė manitenė tė tėrė?
  Tė ka bėrė zoti vetė,
  nukė ke shoqe ne jetė!
  Kush pa bukurinė tėnde
  dhe nuk lojti nga mėntė?
  Kur do Zolejka tė dalė
  me karrocė ja me kalė,
  vetėm a me Petefrinė,
  ysmeqarkat pas i vinė.
  Kur del Zolejka merr erė
  dalin dhe shumė tė tjerė,
  nukė rri njeri pa dalė,
  kush ta shojė mė nė ballė!
  Zolejka rri e mentuar
  dhc ve kokėnė nė duar. ..
  ysmeqarkatc s'guxojnc
  te lozin e tė kendojnė.
  Ē'ka Zolejka qė s'gėzon?
  zonjė si ajo kush rron?
  Kush ka tė tilla tė mira?
  Kush ka gjėra tė pavdira?
  Kush ka burrė mė tė mirė?
  Burr' i saj urdhron Misirė'. . .
  Dashuri moj dashuri!
  S'peshon ergjėnt e flori'. . .
  Sa para bėn madhėria?
  Nukė blihet dashuria.
  Duro, Petefri, duro!
  Zolejka nukė tė do'. . .
  Apofi, mbret' i Misirit
  i tha njė ditė vezirit:
  pėr gjah sivjet s'kemi vatė,
  po tė vemi kėtė natė,
  se ditėn bėn shumė vapė;
  nė mėngjes ktheheml prapė,
  Mbreti kėtė fjalė foli,
  Petefriu jashtė doli
  ysmeēin e tij kėrkoi
  te Zolejka e dėrgoi
  t'i thotė tė mos e presė.
  Nė pezul tė penxheresė
  rrij Zolejka, si ngaherė,
  kur pa Josifnė mė derė.
  Nukė qe njėzet vjeē djalė.
  mustaqja s'i kish dhe dalė,
  ish i bukurė si ēupė.
  dhe pėr tė pirė nė kupė.
  Arapinka tė kėndonin,
  Zoiejkėnc pergėzonin.

  — Zonjė, mė dėrgoi zoti
  Petefriu fuqiploti,
  kėtė natė mos e pritni
  vetėm tė hani, tė pini:
  pėr gjah sonte do tė venė
  qė tė dy bashkė me mbrenė. —
  Kėto tha djali dhe priti,
  po Zolejka psherėtiti,

  — Pse mban kokėnė mėnjanė?
  Qasu tė rrish kėtu pranė,
  dhe Petefriu me mbrenė
  ku tė duan le tė venė.
  Ti tė rrish sonte me mua,
  Josif, die qė tė dua!
  Tė dua, tė dua shumė
  dhe gdhij natėnė pa gjumė...
  Qė ditėnė qė tė pashė,
  zemėrnė time ta dhashė.
  Dale tė tė puth njė herė!
  Kėtė natė mos mė lerė
  vetėmė me ysmeqarė,
  Josif, bėhu djal' i mbarė!...
  Eja tė rrish kėtu pranė,
  kuvendojmė pėr babanė,
  pėr mėmėn qė tė ka bėrė
  dhe pėr njerzt' e tu tė tėrė.
  Pse ke lėnė mėmėdhenė?
  Kush tė shiti, ku tė gjenė?
  Pse erdhe zure Misirė?

  — Jeshė, foshnjė, s'mba mėnt mirė. ..
  Po vėllezrit qė kam pasur
  si vėlla s'mė kanė dashur,
  dhe mė shitnė pėr tė holla!. ..

  — Faqja jote posi molla,
  goja jote si qershia,
  s'tė ēmonetė bukuria!...

  Tė dua, Josif, tė dua'
  Sonte do tė rrish me mua;
  do tė ham' e do tė pimė,
  tė dy vetėm do tė rrimė!. ..
  Se ėshtė jona kjo natė,
  zoti e bėftė tė gjatė!
  zoq e bilbilė, kėndoni,
  kur tė gdhiet tė na zgjoni...
  Mos ki turp, mos u bėn djalė.

  — Zonjė, zonjė, tė jam falė!
  Jam rob' i zotrisė suaj;
  kėto fjalė mos m'i thuaj!...
  Jetim i shkretė, fatziu,
  mė ka Merė Petefriu,
  si baba mė ėshtė sjellė,
  mė ka rriturė si pjellė,
  mė ka mbajturė me shpresė,
  s'guxoj t'i da! i pabesė'...

  — Nga burri im mos ki frikė:
  mbaj me vete kėtė thikė,
  prapa derėsė tė fshihesh
  dhe kur tė vijė, t'i biesh!...
  Vraje Petefrinė vetė!
  Pastaj tė mė kesh pėr jetė. ..
  0 Josif, mos u largo!
  Josif, Zolejka tė do'
  Rri me mua kėtė natė.. .
  Nukė jam si gjithė gratė:
  Gjithė trimatė mė duan,
  mbreti pėr mua le gruan,
  po si ty s'dua tė tjerė.
  lemė tė te puth njė herė! —
  Edhe e puthi sa deshi.
  Josifi u ngre nga sheshi
  i mjeri kėrkon tė dalė. . .
  Zolejka ju ngjit si ngjalė,
  U zėmėrua sa qau'
  Dhe zu Josifnė nga krau!
  Ky e shtyti me tė fortė
  dhe dolli jashtė mė portė.
  Zolejka mbet turpėruar
  me sakon e tij nė duar:
  (Josifi, qė ta lėshojė,
  Qiti sakon tė shpėtojė.)
  Dita s'qe dhe gdhirė mirė,
  Zolejka si egėrsirė
  nga inati. qė kish marrė
  priti burrėn duke qarė!
  Ē'ke qė qan, o shpirt, i thotė
  dhe vate t'i fshijė lotė,
  po Zolejka qa mė shumė.
  — Ku mė le vetėm, o lumė?
  Ike mė le me tė tjerė. ..
  Josifi mė prishi nderė?
  Erdhi natėn tė mė zėrė
  Dhe ra me mua tė flėrė!
  Do tė mė kish turpėruar
  sikur tė mos jeshe zgjuar!
  Tė mos keshe kėtė thikė. . .
  kur e pa, i erdhi frikė
  dhe hapi derėn e shkoi
  po sakon kėtu harroi!
  Kur dėgjoi Petefriu
  gjithė kėto fjalė, .ngriu;
  kur pa dhe sakon e tia,
  i erdhi rrotull shtėpia:
  Zolejkėn tė turpėrojė
  Josifi?. .. Tani tė shojė. ..
  Dhe urdhėroi ta zėnė,
  brėnda nė bodrum ta venė!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 10:59

  Naim Frasheri

  Vdiq Naimi, vdiq Naimi,
  moj e mjera Shqipėri!
  Mendjelarti, zemertrimi,
  vjershetori si ai!

  Vdiq Naimi, po vajtoni
  shqipetarka, shqipetare!
  Naimne kur ta kujtoni,
  mos pushoni duke qare!

  Vdiq Naimi, gjithč thonė,
  qani turq, qani kaure!
  Bilbil’ i gjuhese tonė
  s’do tė dėgjohet me kurrė!

  Vdiq Naimi, qe kendoi
  trimerine, Skenderbene,
  vdiq Naimi, qe levdoi
  dhe nderoi memedhene!

  Vdiq Naimi, po c’te gjeti,
  o moj Shqipėri e mjerė!
  Vdiq Naimi, po kush mbeti?
  Si Naimi s’ka te tjeve.

  Vdiq Naimi! Vdekj’ e shkrete,
  pse more te tillė burrė?
  I ndrite shpirti pėr jetė,
  mos i vdekte nami kurrė!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Sun 30 Sep 2007, 11:00

  Shqipetar!

  Shqiperin' e mori turku,
  i vu zjarr!

  Shqipetar, mos rri, po duku,
  shqiptar!

  Mjaft punove pėr te tjerė,
  o fatkeq!
  Kujto vendin tek ke lere
  dhe tek heq.

  Tė ka bėrė perendia
  luftetar,
  si s'te lodhi roberia,
  shqiptar!

  Erdhi dita te ngresh kokė,
  tė kėrkosh
  lirine, bashke me shokė
  te leftosh!

  Mos bėni si keni bėrė
  gjer me dje,
  por te leftoni te tėrė
  pėr Atdhe.

  Peseqind vjet kemi rruar
  me pahir,
  Lidhure me kemn' e duar
  me zinxhir!...

  Myslyman' e te krishtere
  jemi keq!
  Tė ngrihemi qe te tėrė,
  djem e pleq!

  Tė ngrihemi te deftojme
  trimėri;
  ja te vdesim ja te rrojme
  pėr liri!

  O moj Shqiperiz' e dashur,
  memedhe,
  Tė shoh me buzė te plasur,
  si me sheh.

  U shkretove anembane,
  Shqipėri,
  se shqiptarėt s'kanė
  dashuri.

  Gjithė djemtė qe ke qare
  dhe mban zi,
  pėr Morene janė vrarė,
  pėr Turqi!

  Zhvish rrobat e roberise,
  memedhe,
  vish armet e trimerise
  se ke ne!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:44

  Korriku...
  Na erdhi korriku prapė,
  me grurė tė ri, me vapė.
  Mirė q'erdhr, o korrik,
  gjithė bota tė ka mik,
  tė duanė varfėria,
  se s'vdes njeri nga uria.
  Korriku, si flak' e drizit,
  na ngroh palcėn e kurrizit.
  0 korrik, o faqezjarr,
  gjithė lule, gjithė bar,
  dhe me pemė barrė-barrė,
  s'dimė ē'tė hamė mė parė.
  Nė korrik piqen me radhė
  pjeshkė, mollė, thanė, dardhė;
  kur afrohet korriku,
  zė tė piqetė dhe fiku.
  Nga gjithė pemėt e tjera,
  fiku na mbiftė te dera,
  se gjersa ka shporta fiq,
  gjithė bota janė miq...
  Me shpresė tė kėtij muaj,
  punėtor, puno e vuaj,
  tė punojmė qė tė gjithė,
  tė mos mbetemi pa drithė,
  se nė kėtė muaj zoti
  na kėrren nga tėrė moti.
  Ata qė kanė punuar,
  nė kornk janė tė gėzuar,
  Se nė kėtė deli muaj
  nuk ka lėmė pa duaj.
  Vjen korriku, punėtorė,
  mirrni drapėrin nė dorė,
  tė korrij kush ka punuar,
  kush ka mbjell' e ka lėruar.
  Dilni, dilni nėpėr ara
  e shihni, ē'ka bėrė fara:
  shikoni njė koqe gruri,
  se sa koqe, grurė pruri.
  Shikoni kallinjt' e verdhė,
  nė korrik duhenė mbledhė.
  Shihni, shihni kur fryn era,
  kallinjtė, lozin si shqerra;
  me diell, kur fryn veriu,
  si floriri ndrit kalliu,
  fusha, ara, palė-palė,
  duken si deti me valė.
  Fush' e gjatė, fush' e gjerė,
  pse mė bėn tė qaj ngaherė?!
  Me djersėn e varfėrisė
  gjith' arat e Shqipėrisė
  vaditen, e gjė s'kėrrejnė,
  se tė huajt' i rrėmbejnė!
  Shqipėtari, dėm e kotė,
  punon gjithnjė pėr botė;
  arat qė mbjell, ngaherė
  vjen' e i korrin tė tjerė!
  0 korrik, o faqezjarr,
  je dukur dhe luftėtar:
  nė Francė, kush nuk e di,
  u ngre vėndi pėr liri;
  nė korik lufta u zu,
  u bė gjaku gjer nė gju...
  kryengritjet q'u bėnė,
  prej korriku janė zėnė;
  se zjarrė qė ndez korriku,
  nuk' e shuan dot armiku;
  se dielli ėshtė i ngrohtė,
  ndez gjakun nė gjithė botė.
  Gjaku i trimit vėrtetė
  pėr liri ndizetė vetė,
  gjaku yt, o shqipėtar,
  s'tė ndizet as nė behar!
  Tė ndeztė vap' e korrikut,
  t'i biesh nė kok' armikut!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:45

  Ku kemi lerė...

  Ne c'vend kemi lere?
  Ku na bejne ndere?
  --Ne Shqiperi.
  Po njeriu vete,
  cile do ne jete?
  --Do vend' e tij.
  Ku i duket balta
  m'e e embel se mjalta?
  --Ne vend te tij.
  Ku munt te gezoje
  dhe me nder te rroje?
  --Ne Shqiperi.
  Perse te punoje
  dhe te lakemoje?
  --Per vend' e tij.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:46

  Punėrat e Perėndisė...

  Zot i math e i vėrtete,
  ēdo pun' e ke bėrė vetė;
  bėre qiejtė dhe denė,
  bėre yjtė dhe dhenė,
  bėre diellin' me dritė,
  bėre nat, e bėre ditė,
  bėre erėnė dhe retė,
  bėre pemėtė me fletė,
  bėre hėnėzėn me yje,
  bėre fusha, male, pyje,
  bėre zogjtė, qė kėndojnė
  dhe lulet qė lulezojnė,
  bėre dimėr' e beharė,
  bėre kuaj e gomarė,
  bėre misėr edhe grurė,
  po mė shumė bėre gurė.
  Si bėre kaqė tė mira,
  bėre dhe shumė egėrsira:
  bėre arinė dhe derrė,
  bėre... po ē'nukė ke bėrė?
  Bėre botėnė tė tėrė,
  bėre dhe djallė me brirė!
  Ēdo pun' e ke bėrė mirė,
  po njė gjė bėre pa mėnde
  dhe prishe punėn tėnde:
  Kur bėre derr' dhe arinė,
  Ē'deshe qė bėre Turqinė?
  Se tė mos qenkej kjo farė,
  bota do tė vinte mbarė,
  dhe do tė lulėzonte,
  Shqipėria do t'gėzonte.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:47

  Roberia...

  E dashura memedhe,
  te dua dhe kshtu si je!
  Po kur te te shoh te lire
  do te te dua me mire.
  Qani pyje, fusha, gure,
  qani male me debore!
  Shqiperia mbet e gjore
  dhe nuke sheh drite kurre;
  nje mjegull e keq’ e shkrete
  e ka mbuluar perjete!
  Nje gazep, nje erresire,
  vetetit edhe gjemon!
  Rrojme me zemer te ngrire,
  nga frika kerkush s’gézon!
  Njerzit kurre s’kendojne
  dhe bilbilete vajtojne!
  Qiameti, shkretetira!
  Zogu vete ze folene,
  njeriu le memedhene,
  se mbreteron egersira!
  Per Shqiperi desherojme
  se ne vend te huaj rrojme.
  Roberine si duron,
  o moj Shqiperi e mjere?
  Shpetove vende te tjere,
  vete nen zgjedhe rron!
  Shqipetare beni bene
  te leftoni per atdhene.
  E dashura memedhe,
  te dua dhe keshtu si je!
  Po kur te te shoh te lire,
  do te te dua me mire!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:47

  Sulltani...

  Jam sulltan, mbret i vertete,
  shok té tjere s’kam ne jete;
  gjaketor e zemerderr,
  nga frika me bejne nder!
  Dola nga fund’ i Azise
  si rrebesh’ i perendise:
  Vrava, preva e shkretova,
  boten me gjak e mbulova!’)
  Kur zotova Anadolle,
  erdha mora dhe Stambolle,
  njerezit i shkova ne thike,
  dhe, kush mbeti, rron me frike!...
  Jam i keq si egersire,
  te urtet jane te mire,
  dua te quhem i marre,
  po puna te veje bare.
  Thera greker e bullgare,
  thera ermenet e mjere,
  thera sa munda te tjere!
  Egersire si ariu,
  me fytyre si njeriu,
  me dergoi perendia,
  qe te vuaj’ njerezia!
  Evropa qe me shikon,
  te me beje gje s’guxon,
  se ka mejtime te tjera...
  Prisha, vrava, preva, hera!
  Bera.. po c’nuke kam bere?
  Prisha botene te tere!
  Mysliman’ e te krishtere
  Kam derguar n’ate jete,
  me teper se c’vdiqne vete!
  Jam i zoti, rroj me palle,
  s’dua te shoh njerez te gjalle!
  Nat’ e dite gjak kerkoj,
  pa pire gjak s’munt te rroj!
  Dhe tani q’u beshe plak,
  nuke munt te fryhem gjak!
  Ata qe kam nene zgjedhe,
  te mundije tok t’i mbledhe,
  me dore time t’i vrase,
  te pije gjakn’ e rajase!
  Pse s’u be nga perendia
  me nje koke njerezia,
  qe ta prese menjehere,
  te mos mbeteshin te tjere!
  Te mbetej dheu i shkrete,
  se doje te rroje vete:
  me egersira te rroje,
  pa frike tc mbreteroje,
  se me duan e i dua,
  jemi nje gjak e nje sua!
  S’lash njeri pa te keq!
  Gra e burra, djem e pleq,
  dridhene kur me kujtojne:
  memate me mallekojne,
  me mallekojne te vete
  edhe qajne dit’ e nate!
  Qajne! Po kush nuke qa?
  Qajne burra, qajne gra,
  qajne malete per pyje,
  qajne fushate per lule!...
  Kudo shkela u tha bari,
  c’la pushka e dogji zjarri!...
  Egersire si ariu,
  hengra dhe mish njeriu!
  Si kam dashur kam punuar,
  pse nuke jam i gezuar?
  I lig jam, te liga dua,
  nga kush me vjen frike mua?
  Nuke di se c’kam i ziu,
  nga frika gjaku me ngriu...
  Me punera qe kam bere,
  me duken armiq te tere,
  mysliman’ e te krishtere;
  sa dhe trimat shqipetare
  zun’ e me punojne varre!
  Humba Moren’ e Vllahine,
  Bullgarine me Serbine.
  Bosnjene me Mal’ e Zi,
  Gjiritne me Thesali.
  Keshe kombn’ e Shqiperise,
  direk i gjithe Turqise;
  pse s’me priti sa te vdese
  pa te me dil i pabese!
  Me Shqiperi te leftonem,
  kam frike mos turperonem;
  kam frike nga Skenderbeu
  mos dale prape nga dheu!...
  Se c’mendoj, a c’jam i marri!
  S’me ben dot gje shqipetari
  dhe sa te jem vet’ i gjalle,
  nga zgjedha s’ka per te dale.
  Pas meje ne kete jete,
  guri mbi gure mos mbete!


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:48

  Baba Tomori...

  Baba-Tomor, kish’ e Shqiperise,
  mal i larte, fron i perendise,
  tek ti vinin njerezit qe moti
  per te msuar se c’urdheron zoti...
  Tek te lutem dhe u duk’ e qare
  te msoj q’thot dhe per shqipetare.
  Kane qene trima te levduar
  dhe ne lufte s’jane turperuar,
  qene trima dhé memedhetare,
  besa, feja s’i kishne dhe ndare,
  Shkonin jeten me pucke ne dore,
  Donin shqipen, s’qene tradhetore,
  lulezonte gjithe Shqiperia,
  s’e s’kish shkelur si sot roberia,
  gra e burra donin Shqiperine,
  djem e cupa kendonin Lirine.
  Sot qysh gjendet komb’ i Shqiperise!
  I permbysur nga zgjedh’ e Turqise,
  shqipetaret, si dhe bagetia,
  zbathur, zhveshur vdesen nga uria!
  Shqipetaret? Sot s’ka shqipetare,
  turku, greku na kane perndare!
  Prifti, hoxha, kisha dhe xhamia,
  Na genjejne... U prish Shqiperia...
  Mal i larte, me krye ne diell,
  fron i zotit q’eshte mbret ne qiell,
  Baba Tomor, o mal’ i uruar,
  c’kane ngjare, gjithe c’kane shkuar,
  i di vete, s’dubet te t’i themi;
  C’do te ngjajne, te lutem rrefemi,
  Sot e tutje, c’thote perendia?
  Do te heqe shume Shqiperia?
  cfaj ka bere, c’gjynahe paguan?
  Nga Turqia te tere shpetuan:
  Greku, serbi, velau, bullgari,
  nene zgjedhe mbeti shqipetari
  cthote zoti per kombine tone,
  do ta lere pene sulltan qene?
  Na shkretoi, na preu, na griu,
  na c’nderoi dhe gjakne na piu,
  na mundoi, shpirtin na nxori!!1
  Fshiu lotet dhe me tha Tomori:
  0 shqipetaret e gjore,
  Ndegjoni Baba-Tomore:
  Kombi tuaj s’vete mbare
  se beset u kane ndare.
  Besa e bashkon njérine:
  Ju pse e ndani perendine?
  Si ungjilli dhe kurani:
  nuke na dihete fundi;
  me qiejte mos u mbani
  se nuke mbahen gjikundi.
  Te krishter’ e myslimane
  gjithe nje perendi kane;
  ini nje gjak, mor te ngere,
  se nde nje vend kini lere.
  Ini gjithe shqipetare,
  s’ini greker a tartare,
  hiqni dore nga rreziku,
  shihi se c’punon armiku
  i pabesi dhe i ligu.
  Mblidhuni te béni bene,
  te kujtoni Skenderbene,
  te duani Memedhene,
  te mos e lini te shkrete...
  Ngrihi ta shpetoni vete,
  se u ndin zot’ i vertete,
  mos e peshoni Turqine,
  mos e besoni Morene
  te duani perendine;
  te duani Memedhene
  Erdhi dita te leftojme
  per lirin’ e Shqiperise;
  ja te vdesim, ja te rrojme
  si burrat’ e trimerise.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:49

  Trim i Shqiperise...

  Kush ka qene trim nje here?
  Aleksandr’ i Math i vjere,
  Pirrua me shoke te tjere
  ne Shqiperi kane lere,
  Po nga te gjithe m’i zoti, –
  Skenderbeu Kastrioti.
  0 mbret i dashur, ku je?
  Ku je, more Skenderbe?
  Si duron ti nene dhe?
  Nuke te vjen keq per ne?
  Qe ditdné, qé 'na le,
  vendi yn’ u be raje’)...
  Te lutemi dit’ e nate,
  n’ate jete ku ke vate,
  dergona shprese e urate
  te mos rrojeme si grate...
  Te ngrihemi te leftojme,
  Turqit ti debojme,
  Shqiperine ta shpetojme
  Dhe lir' e me nder te rrojme.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:50

  Varferia dhe liria...

  Jam i varfėr, po i lire,
  ndaj mė pėlqen varfėria;
  kush do tė rrojė mė mirė,
  s'urdhėron dot veten e tia.
  Mbreti, sikur tė mė thotė:
  «Hajde nė pallat me mua,
  tė gėzosh dhe ti nė botė^,
  do t'i them: «Zot, nukė dua;
  pėr tė ngrėn' e pėr tė pirė
  nukė mund tė shes lirinė;
  i varferi rron mė mirė
  s'ai qė do madhėrinė.
  S'mė duhet ergjėndi mua,
  dua lirine dhe ndere,
  dua te bej si te dua,
  jo si te duan te tjere.
  Kush mund e ben si do vete,
  ben si thote Perendia,
  nuke ka ne kete jete
  gje m'e vyer se liria.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:51

  Deshire...

  Kush lė mikenė qė ka
  edhe ndahetė me shokė
  pėr tė fituar para,
  nuk i ka mėntė nė kokė.
  Ikėni, more tė mjerė,
  ikni deti tek t'u nxjerrė,
  se pėr mua dashuria,
  ara, vėshti dhe shtėpia
  mė bėjnė tė rroj me gas,
  se s'dua tė lė gjė pas.
  S'dua tė iki si pėrpara,
  dua tė rroj nėpėr ara,
  mikja pranė tė mė ketė,
  tė punoj aratė vetė.
  Fatmirosh, mot e nga mot
  grur' e misėr tė kem plot,
  tė kem raki, tė kem verė
  tė ėmbėlė si sheqerė.
  Tė vete me bagėti,
  me qe, me dhen e me dhi,
  dhe t'i shpie rrėzė malit,
  tė hanė majėn e barit;
  dhe kur tė pjellė njė dhi
  do t'i vė kecnė nė gji.
  Nuk iki nga Shqipėria
  si punojn' ata qė s'dinė,
  mos e dhėntė perėndia,
  tė ndahem me dashurinė,
  sa tė mund tė rroj mė pak,
  po kėtu tė bėhem plak.
  Dhe nė vuaj, le tė vuaj,
  tė mos vdes nė vėnd tė huaj!
  Tė shoh mėmėn._ e babanė,
  tė kem dhe motratė pranė,
  dhe kur tė vdes, tė mė qajnė
  pas zakoneve qė kanė:
  Tė mė marrėnė nė duar,
  tė qajnė me lesh lėshuar,
  dhe mikia, kur tė vijė,
  ta qaj' e tė ulėrijė.
  Ku janė vaftet e parė,
  stėrgjyshėt sa mirė qenė
  shkonin jetėnė pa ndarė
  edhe dojnin mėmėdhenė.
  S'kish pampor e s'kish gjemi,
  nukė vinin tė fitonin,
  atdhenė s'c lij njeri,
  po punonin edhe shkonin.
  Kau nukė kishte zgjedhė,
  as fre pėr kalin e fortė,
  dhe si s'kish njeii tė vjedhė,
  shtėpitė qenė pa portė.
  Aratė s'kishnė sinuar,
  s'kish tė pasur e tė varfėr,
  dheu qe i Julėzuar,
  kafsh' e njerz rronin tė afėr.
  Nukė kishte njerz tė liq,
  se Jufta s'kishte dhe daJė
  gjithė bota qenė miq,
  qenė vėllezėr nė baIJė.
  Po tani, zot' i vėrtetė,
  njeriu ngjan me arinė!
  Nukė hiqetė kjo jetė,
  se njeriu ha njennė'
  sot s'mbretėron dashuria,
  nukė kemi dashuri,
  s'na mbeti as trimėria,
  sot rrojmė nė robėri.
  Sot e tutje nė shtėpi
  mikia tė mbretėrojė,
  cilido nga miqt' e mi
  pėr zonjė duhet ta njojė.
  Kur tė vete nėpėr ara,
  kur tė korr e kur tė mbjell,
  tė kem mikenė pėrpara,
  kur tė shij e kur tė vjel
  Dhe nė stan kur tė mė shotė,
  me qe, me dhėn e me dhi
  mikia t'i numėrojė
  se mos m'i vjedhė njeri,
  tė mė zbukurojė stanė,
  tė bėjė djathė tė butė,
  t'u hedhė qėnet tė hanė,
  tė na ruajn' nga hajdutė.
  Edhe nata kur tė vijė
  tė marr mikpnė nė gji...
  Dhe hėnėza tė na ndrijė
  dhe tė na kenė zili.
  0 shokė, ē'u prish dynjaja
  si pėr burra dhe pėr gra,
  tani shitetė sevdaja,
  mjer' ai qė s'ka para.
  I pasur, tė palltė varri,
  ti qė bleve dashurinė
  dhe nuk e le si nė pari,
  tė martė djalli shpirtinė!
  Ndėgjoni, more tė ri,
  ndėgjoni dhe ju tė ra:
  duani atė qė di,
  jo atė qė ka para.
  Duani dhe vjershėtorė
  barabar me perėndinė,
  se rri me lule nė dorė
  edhe kėndon dashurinė.
  Ata qė janė lėvduar,
  me kėngė nga vjershėtori,
  janė burra tė ndėgjuar
  dhe rrojėnė sa Tomori
  0 ju tė ra e tė ri,
  u lutem tė mė kėndoni,
  qė tė kini dashuri,
  kur tė vdes tė mė kujtoni.


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10
  Administratori
  Administratori
  i Forumit "Guri Bardhė"
  i Forumit

  Gjinia : Male
  Shenja e Horoskopit : Scorpio
  Numri i Postimeve : 6039
  Mosha : 36
  Vendlidja : Guri Bardhė
  Vendndodhja : Larg Vendlindjes...
  Profesioni : Emigrant...
  Pikėt : 12882
  Vlersuar : 174
  Data e Regjistrimit : 27/07/2007
  Hobi : Leximi dhe thurja e vargjeve...
  Humor : Punė, punė, natė e ditė qė tė shohim pakėz dritė. Eh Naim tė ishe vetė, e ta provoje turnin e tretė.

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Administratori prej Fri 30 Nov 2007, 02:52

  Kopshti i dashurise...

  0 pėllumb' i shkruar,
  do t'tė marr nė duar
  dhe duke kėnduar
  gjetkė do t'tė shpie:
  Nė njė vend t'uruar
  dhe tė lulėzuar,
  nė uj'tė kulluar
  edhe nėn hie;
  Afėr tek njė lumė
  ku ka lule shumė,
  tė biem nė gjumė,
  hena tė na ndrijė;
  Yjtė tė shikojnė,
  zogjtė tė kėndojnė
  edhe tė na zgjojnė
  dita kur tė vijė.
  Pa ngrėn' e pa pirė
  s'mbetemi, moj Mirė,
  se u'ndaj tė gdhirė
  dėrgoj e na sjellin:
  Qumėshtė tė dhirė
  dhe djathė tė mirė
  pa uj' e pa hirrė,
  dhe rrush kur tė vjehn;
  Ngjalė nga Janina,
  mjaltė nga Kanlna,
  verė nga Voshtina
  ujė nga Sopoti;
  Mollė nga Horia,
  mish nga dhėnt' e mia,
  desh nga Labėrla, —
  na e faltė zoti'


  ________________________________
  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Pictur10

  Sponsored content

  Poezi nga Ando Zako Ēajupi... Empty Re: Poezi nga Ando Zako Ēajupi...

  Mesazh nga Sponsored content


   Ora ėshtė Sat 22 Feb 2020, 17:02